iddeleeuwen herleven in ieuwkoop Rijnsburgse AR voelt niet voor stemrecht 18-jarigen Narcissen en tulpen nooit samen vaas Lening voor sportzaal om Warmond te helpen Schoolhoofd gaat leermiddelen ontwikkelen Boskoopse jongen vermist s-week met vele hoogtepunten van 30 april tot 9 mei :A m tomobiliste mrzaakte ote schade tdische diensten Directeur van Raiffeisenbank: Bridgecompetitie van De Sleutels Ledenvergadering Raiffeisenbank Diefstallen opgelost Benthiiizense onderwijzer augustus naar Samsom IT APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Nieuwkoop, werd uitgereikt als eerste van een jaarlijkse weer te keren gebeuren aan de Gemeenschap Nieuwkoop-Noorden, zulks in handen van de Edelachtbare Heer Burge meester, de heer A. H. van Mont- foort. als blijk van erkentelijkheid, ondervonden voor de enorme mede werking rondom de Floris-week 1970. dit tinnen wandbord met inscriptie. Het is de bedoeling om voortaan jaarlijks een gelijk wandbord uit te Er werden blijkbaar in de middeleeuwen ook al afspraakjes gemaakt. Een poorteres in geani meerd gesprek met een poorter. (Foto Leidsch Dagblad) reiken aan diegenetnt die zich in het daaraan voorafgaande jaar het meest uitzonderlijk verdienstelijk heeft (hebben) gemaakt in het belang van de Gemeenschap Nieuwkoop-Noor den)". RIJNSBURG De Rijnsburgse AR-kiesvereniging Nederland en Oranje stelde gisteravond tijdens een vergadering het ontwerpactie- programma voor 1971-1975 samen. Uit de discussie kwamen vier hoofdpunten naar voren: 1. beper king baantjes van kamerleden. 2. waken tegen verzwaring van de las ten die drukken op het bedrijfsle ven, 3. moeten minderjarigen stem recht hebben? 4. moet er niet meer gelet worden op de overbezetting op bepaalde departementen. Hoever de ARJOS met het programma mee gaat, is nog niet bekend. De heer T. Kralt zei met betrek king tot de vraag of achttien jarigen kiesrecht moeten: „Toen ik 18 jaar was, wist ik niet hoe een land gere geerd moest worden. Je begint die dingen heel anders te zien als je 20-25 jaar bent. De heer De Mooy was het in principe met de heer Kralt eens. maar haalde de woor den van prof. Diepenhorst aan die had gezegd: „Ze moeten wel het land verdedigen, hebben ze dan ook niet het recht om mee te stem- (Van onze redactie omstreken) 'KOOP De middeleeuwen herleven in Nieuwkoop, igen lang, van 30 april tot en met 9 mei, wordt in het rachtige dorp aan de Nieuwkoopse plassen de klok zes q teruggezet. Men zal zich weer wanen in de oude tijd. aatbeeld zal worden beheerst door edellieden, herauten, s en joffers. Schout en schepenen zullen de macht over- van burgemeester en wethouders van dit plassendorp. len verantwoording schuldig zijn aan de Heer van ;oop, de 82-jarige J. Bots. |het plan werd opgeworpen bevrijdingsfeesten een spektakel op te zetten, |er eerst de nodige scepcis. i eenmaal duidelijk werd, oering inderdaad mogelijk k begonnen de achtduizend I enthousiast aan de voorbe- Floris een knipoogje naar televisie- Dris werd besloten er een Flo- van te maken. Evenwel niet historische achtergrond, oop is namelijk in het bezit van Graaf Floris de vijfde, 1282 zyn bezittingen Naarden, Diemen en Weesp met Rid- olaas van Cats ruilde voor Ha de. Rijnsaterwoude, Woer- armond en Nieuwkoop. Die eft de graaf geen windeieren Reeds in 1317 stond Nieuw- U) de top van de belastingin- d. De chauvinistische Nieuw- willen met dit feest de goede nde graaf eren. oop— Het Actiecomité „Flo- leeft gisteren tijdens een met de „Pax" en een geani samenzijn in de „hooiberg" viljoen „Plaszicht" de plan- »r de komende feesten open- emaakt. Burgemeester A. H. van Montfoort was de charmante gastheer. Toen de genodigden na de rond vaart in „Plaszicht" terugkwamen, wachtte hen een bijzondere verras sing. Ze werden begroet door een groot aantal burgers en burgeressen in middeleeuwse kledij. Onder hen bevonden zich ook de ridders en de Heer van Nieuwkoop en zijdelings van de aanlegsteiger bevond zich een groot tableau in blauw en wit met Floris. Breugheliaans In de „Hooiberg" volgde een Breu gheliaans samenzijn met gevulde sko- telen en platielen, vaitkens en JEN —Grote ravage ontsotnd cbtend by een verkeerson- 'P de Herengracht ter hoogte Kerkpleinburg. Een op de Pacht rijdende 20-jarige Leid- «rnliste botste daar tegen een Kerkplein brug komen- Js, waardoor ze de macht W bestuur verloor, een op de geparkeerde wagen het water (de en vervolgens een tweede ®erde auto kraakte. Persoon- dgelukken deden zich by de- •"wdige botsing niet voor Worp: dr. Hennink. Mau- 166. tel. 33686. Wijkverple- Prins. Kom van Aaiweg 7. •'feest: dr RiDelants tel 50394. BOSKOOP Sinds woensdagmid dag drie uur wordt vermist Johan nes van Klaveren, roepnaam Jopie oud zeven jaar. wonende Burge meester Colijnstraat 289 in Boskoop. Signalement: lang 1,22 meter, ovaalvormig gelaat, grote, enigs zins van het gelaat afstaande oren, blauwe ogen en blond haar, enigs zins schraal postuur, stil van aard en vrij spoedig neerslachtig. Hij was gekleed in een donker bruine ribfluwelen lange broek, grijskleurige trui met verticaal licht-blauw. donkerblauw en witte rand Witte elastieke bretels, don kerbruin jack met capuchon en lichtgeel gevoerd, bruine kousen en bruine lage schoenen. Hy dnoeg een donkerbruine riem. Vermoedelijk heeft het knaapje omstreeks 16 uur een bezoek ge bracht aan de in opbouw zijnde ten toonstelling „Flora Nova 70." Toen de politie 's avonds om zeven uur melding kreeg van de vermissing van het knaapje is men «onmiddel lijk tot opsporingsacties overge gaan. Een ongeval wordt gevreesd. Allen, die enige aanwijzingen kun nen verstrekken, worden verzocht dit onmiddellijk ter kennis van de rijkspolitie in Boskoop te brengen, telefoon: 01727-2500 of bij de politie in zyn of haar woon- of verblijf plaats Burgemeester A. H. v. Mont foort spreekt het Floris-comite toe. Links naast hem beide wet houders. (Foto Leidsch Dagblad) drinckpotten. Daar heeft de schout (burgemeester Van Montfoort), ge stoken in kledij, die passend was aan die van zijn illustere voorgangers, een uiteenzetting gegeven over de bedoe ling van deze Floris-week. Hy zei: Het is wel de bedoeling wat meer de aandacht op Nieuwkoop te vestigen, doch dat het zeker niet het plan is van Nieuwkoop een toe ristisch oord in de trant van Loos- drecht of De Kaag te maken. Men wil er wel graag het karakter behou den van de wijze plassen, de wilde riet- en ruigtlanden, een gebied met een unieke vogelbevolking en flora. De Heer Van Nieuwkoop deelde mede, dat tydens deze feestweek in de Remonstrantse kerk een tentoon stelling wordt gehouden van konin- klyke en keizerlijke kronen en van antieke kerkvaandels. Het is een zeer unieke verzameling, die nog nooit in ons land en zelfs niet in Europa is getoond. Er zullen onder andere kronen worden tentoongesteld, die gedragen zyn door vorstinnen. Niet alleen copieën, verzameld door de jeugdige Ryswykse onderzoeker Re- né Bruns, maar ook enkele originele. Verder zullen er kerkvaandels te zien zijn uit het Bisschoppelijk Mu seum in Haarlem en ook het Joods Muzeum verleende medewerking. De heer C. Druif uit Castricum maakte voor de tentoonstelling een aantal wapenschilden. Wandbord Een byzonder cachet kreeg deze byeenkomst toen de heer G. v. d. Nes de promotor van de actie aan ..schout" Van Montfoort een fraai tinnen bord overhandigde, waarby een oorkonde van de volgende in houd behoorde: „Ten jare 1970 in de Heerlijkheid LEIDEN Uitslagen van de huis houdelijke viertallencompetitie van de bridgeclub „De Sleutels" na 8 zittingen. Groep A: 1. team de Goede 36. 2. team Bloemhoff 26. 3. team de Vriend 25, 4. team Rompes 21. 5. team Vreeburg 17, 6. team Poot 13. Groep B 1. team Goedhart 37. 2. team Vos 26, 3. team v. Helvert 22. 4. team Tan 21, 5. team Riel 21. 6. team Vrijenhoek 11. Groep C: 1. team Holsboer 31, 2. team Derogee 26. 3. team Bernard 25, 4. team Duiser 22. 5. team v. d. Bijl 21, 6 team Spoor 19. Groep D: 1 team v. d. Heide 38. 2 team Wessels 35. 3. team Robbers 30. 4. team v. Alphen 27, 5. team v. Kempen 10, 6 team Widemeijer 4. WARMOND Bij de toelichting op de jaarstukken heeft de direc teur van de Raiffeisenbank. de heer Th. A. P. Hoek. een interes sante beschouwing gegeven over het wel en wee van de bank in het afgelopen jaar. Zo wees hij er op dat een bedrag van f6.678 000.- was ont vangen. terwijl werd uitbetaald f 6.589.000.-. Het saldo van de reke ning bij de centrale bank daalde met f 385.000.- ten opzichte van 1968 doordat de aanwas van de toe vertrouwde middelen de groei van de uitzettingen niet kon bijhouden. De post borgstelling steeg voorna melijk ten laste van de hypotheken die op haar beurt sterk stegen voor al door eaikele zeer zware investe ringen. De aanwas van de post rechtspersonen vindt zijn oorzaak in de verstrekking aan de gemeen te van een lening voor de bouw van een sportzaal, waardoor de totale aanwas van leninggelden f 1.324.000 bedroeg. Daar de kosten van ver bouwing van het kantoorpand ge heel zijn voldaan, werd de reser verekening voor deze verbouwing opgeheven en kwam het boeksaldo via een afschrijving van bijna I f 15.000 op f 110.000 De spaargelden stegen met ruim j een miljoen gulden. Ingelegd werd i werd f3.417 000 en terugbetaald j f2.368.000. Door bijboeking van de winst over 1968. een vooruitbetaling van de te vorderen rente en bijge- 1 schreven rente steeg het reservefonds met bijna f 18.000 tot f 115.459.97. Uitsluitend voor nieuwe voorschotten j en kredieten moest het rentepercen tage met een half procent worden verhoogd. Per 31 december 1968 be stonden de spaargelden voor 39% uit gelden op langere termijn, dus met een relatief vrij hoge rentelast. De verschuiving van dagelijks op vraagbare spaargelden naar spaar gelden op langere termyn heeft zich in het eerste kwartaal van dit jaar sterk voortgezet, zodat een geringe aanpassing van de debetrente niet achterwege kon blyven. Daar onder de Warmondse bevol king de vraag is gerezen, waarom de bank een lening kon verstrekken voor de stichting van een sportzaal, terwijl met eenzelfde bedrag vele Warmon- ders geholpen hadden kunnen wor den temeer daar de mogelijkheden tot doen van uitzetttingen door deze le ning zeer beperkt zouden zijn gewor den meende de directeur het volgen de te moeten opmerken Vooreerst speelt het feit. dat de gemeente uit sluitend toestemming kon krijgen voor financiering van een object als een sportzaal, wanneer o.m. de le ning geplaatst kan worden bij een uitsluitend plaatselijke bank. Dit hield uiteraard reeds in. dat het wel of niet doorgaan van dit plan financieel grotendeels van de bank afhankelijk was. Tevens was de bank van mening, dat de gehele Warmondse gemeenschap van deze sportzaal kan profiteren. Bij deze gemeenschap behoort in grote mate de Jeugd, waarvan weer een groot gedeelte spaarder of spaarster is. Alleen al uit zakelijk oogpunt bezien heeft derhalve deze jeugd het recht iets terug te vragen van hetgeen zij by de bank aan spaarmiddelen heeft toevertrouwd. Bovendien werd van de centrale bank toestemming verkregen het bedrag van deze lening afzydig te houden van de voorgeschreven nor men, zodat, wanneer deze post niet zou zyn verstrekt, toch de huidige uitzetmoeilykheden zouden zijn ont- j staan. i Tenslotte merkte de directeur op 1 dat er bij diverse Warmondders, i vooral by de werknemers, nog steeds een drempelvrees bestaat. I Gedacht wordt daarbij waarschyn- 1 lyk, dat men óf ondernemer moet zijn, óf veel geld moet bezitten om zijn zaken by de bank te kunnen af handelen. Uiteraard is niets minder waar. Dan moet men maar eens kijken naar hen, die via een persoonlijke lening of een ander voorschot uit hun financiële moeilijkheden konden worden geholpen. En dit geldt uiter aard ook voor hen met bescheiden spaarmiddelen. Het spaarbusje van de kinderen met meer koper dan zilver geld is voor de bank van evenveel belang als de rekening courant van een zakenman. De bank heeft graag beiden om er aan te kunnen bijdragen, dat het de Warmondse gemeenschap goed gaat. Ontvoerder doodgeschoten De Nieuwzeelandse politie heeft een jongeman doodgeschoten die een 17-jarig meisje had ontvoerd. Hij had haar woensdag meegenomen naar een huis waarom door ruim 100 politiemannen een kordon werd gelegd. men?" Lang werd over dit onder werp door de vergadering gepraat, maar zwaar tilde men er niet aan. Het is dus niet te verwachten dat de AR-Rijnsburg. voor stemrecht voor 18-jarigen. die toch vaak wel degelijk politiek bewust zyn, een lans zal breken. De btw was een onderwerp dat iedereen bezig hield, vooral de on dernemers in het kleinbedrijf. De heer Kralt waarschuwde er voor te waken dat de lasten voor het klein bedrijf niet te zwaar worden. „Er verdwijnen steeds meer bedrijven en dit zal doorgaan als we niet oppas sen." De heer Van der Mey merkte op dat de btw ook op de grote ge zinnen drukt, want deze belasting wordt aan de consumenten doorbe rekend. Iemand die een klein huis gezin heeft, zal dit niet zo sterk voe len, maar wanneer men b.v. 7 kin deren heeft is dit terdege te mer ken. Ds. Kret (ARJOS) lichtte het punt voorkomen van discriminatie van homofielen toe. Ds. Kret, die de avond besloot was ondanks enkele twijfelachtige punten, toch erg bly met het nieuwe ontwerpactie-pro- gramma. BENTHUIZEN De agenda voor de algemene ledenvergadering van de Raiffeisenbank in Benthuizen, die maandag om half acht in dorpshuis De Tas zal worden gehouden, ziet er als volgt uit; benoeming van een se cretaris voor een stembureau; verkie zing van een bestuurslid; verkiezing van een lid van de raad van toezicht; vaststelling van de rekening en ba lans over 1969: voorstel tot toevoe ging van de winst tot het reserve fonds. Enorme heroïnevondst De New- Yorkse politie heeft in een woning in Manhattan ongeveer 100 kilo zuivere heroine ter waarde van ruim 200 gulden op de zwarte markt in be slag genomen. Vier personen werden aangehouden: Twee afkomstig uit Uruguay Een uit Chili en een uit Spanje. De politie legde ook beslag op een onbekende hoeveelheid coca- ine. De opstelling van Warmunda voor de uitwedstrijd tegen Ooie vaars I (Den Haag) is als volgt: A v. Kampen. P v. Putten. J. v. Grieken. M. Schavemaker, H. Ver geer Th. v. Ryn. C v. Westerop. J. Meskers. H. Ritzen, B. Hartveld. A v Velzen Res.: G Groen in t Woud. J. Tijsen, H. Tijsen. (Van onze bloembollenmedewerker) Het klinkt natuurlijk niet vriendelijk om van de plantenwe reld te zeggen, dat deze net zo wreed is als die van de hogere wezens. Planten vermoorden elkaar ook, al duurt het iets lan- j ger. Het zijn meestal moorden door verstikking. Afgesneden bloemen kunnen elkaar ook vermoorden. In het Duitse blad „Der Erwerbsgartner" lazen we het verhaal over onderzoekin gen op dit gebied. Het blijkt, dat narcissen het leven van tul pen aanzienlijk bekorten als ze bij elkaar in één vaas staan. Er zijn trouwens meer zaken voor bloemisten en consumenten die het bekijken waard zijn. en in het vrygezellenhuis. De tulpen die niet gekoppeld waren stonden eveneens in volle glorie. Koelcel De heer E. Gugenhan uit Stutt gart beschryft de proeven van de Staatsschool voor tuinbouw en tuin- bouw-economie. Men sneed narcissen (trompetnarcis .Golden Harvest") de tulp („Mirjoran) en de anjer („Sca nia) van de planten en zette ze me teen in het water Een vaas met nar cissen, een met narcissen en tulpen, een met anjers, een met narcissen en anjers en uiteraard een vaas tul pen. De „enkele" vazen dienden ter controle. Dit gebeurde op 13 februari 1969 De achttiende al zag men de grote el lende, de tu'oen hingen over de rand van de vaas. waar de grote gele trom petten victorie stonden te kraaien De anjers konden blijkbaar genade vinden, want die waren net zo ver als de anjers alleen in de vaas. Ui teraard was er geen verschil te zien in de narcissen uit de samenwoning Zeer eigenaardig was. dat de kracht van de narcis niet lang bleef. Hield men beide bloemsoorten na melijk een dag in een koelcel en plaatste ze dan by elkaar in de vaas. dan bleven de tulpen wel in orde Voor de Darticulier die iets by de bloemenman koopt betekent dat in feite, dat hij kan zien of hy heel verse tulpen en narcissen heeft af niet. De macht van de narcissen gaat over op het water, ontdekte men. Als men tulpen plaatst in water, waarin eerst verse narcissen hebben gestaan dan zal men zien. dat ze net als de eerste te vroeg het moede hoofd laten hangen. Dat hoofd ver toont dan tot 5 mm lange vlekken, evenals de loofbladeren. Wioten. dj' James. Leidseweg 2620 Apotheek Hooigracht 48 W- 21060. Wykverpleging Ge- l(lscentrum wyngaardenlaan 2177. fcond: dr. Walenkamp, tel Wijkverpleging zr. Meyssen. Straat 1, Voorhout tel. 0232 kni'oude: Bij ongevallen aan wÜk bellen 01714-2278. Het r programma van de korf- ll€ing „Warmond' voor za- Mag vermeldt twee uit- en thuiswedstrijden Het eerste speelt in Sassenheim ergen aanvang 3.45 uur. Warmond Wan Boys li lOverbos) 3 45 0ns Eiland C—Warmond B Warmond APernix C fcnigj ALKEMADE Do rijkspolitie groep Alkemade heeft met succes enkele diefstallen rnt een oplossing gebracht. T enaanzien van een ge stolen auto en transistor radio in Nieuwe Wetering heeft zy. in samen werking met de recherche in Den Haag. de daders, zijnde 3 Hage naars. aangehouden en in arrest ge steld. Eveneens arresteerde zy een 19-jarige ingezetene van Rypwete- ring. die de dader was van een in braak en diefstal in een woonark in Rypwetering, diefstal van een auto in Den Haag en diefstal van een rij wiel in de Haarlemmermeer De 19- jarige „Ripper" is vandaag voor de officier van justitie geleid. DEN RIJN Schoolhoofd J. A. Lauret uit Benthuizen gaat een veel bredere rol in het onderwys spelen. Per L augustus is hij van plan in dienst te treden van N. Samsom n.v. in Alphen aan den Rijn als ontwikke laar van schooluitgaven Hoewel men in Benthuizen zyn vertrek als een groot verlies ziet, beseft men tevens dat het een grote erkenning is van de verdiensten van de heer Lauret als vernieuwende, progres sieve onderwijsman. De heer Lauret is thans 31 jaar. Drie Jaar geleden werd hij hoofd van de Benthuizense openbare Ar- noldus van Osschool Hij heeft de periode overbrugd van kleine school in het oude dorp tot de wat grotere school in de sindsdien zo sterk ge groeide gemeente. In die periode viel concreet de verhuizing van de oude behuizing aan de Dorpsstraat naar de nieuwe s emi-permanente school aan de Prinses Beatrixstraat. Maar veel belangrijker is de min der duidelijk grijpbare verschuiving naar een open, fris en modern type van onderwijs. Die verschuiving wist hij teweeg te brengen. De nieuwe functie van de heer Lauret. waarvan het aanvaarden nog afhankelijk is van enkele for maliteiten, zal in betrekkelijk korte tijd uitgroeien tot chef-ontwikkelaar van lesmateriaal. Zyn benoeming is tekenend voor de grote behoefte die er bestaat aan mensen die zich vol ledig bezig houden met het ontwik kelen en evalueren van nieuw les materiaal. In de scholen bestaat thans de be hoefte deel te krijgen aan vernieu wingen die gaande zijn, maar de zelfde tijd bestaat er by de produ centen van leermiddelen een even grote behoefte aan mensen om die vernieuwingen gestalte te geven als boekje, dia. geluidsband, transpa rant of welke moderne vorm ook. j Hoewel de rijksoverheid de scho len nog geen kans biedt te proeven I van die moderne mogelijkheden, heeft de heer Lauret zich juist op die gebieden, vooruitlopend op de nieuwe tyd, ingespeeld. Zyn erva ringen en inzichten wil hij thans in dienst stellen van veel bredere de len van het onderwys dan alleen de Benthuizense school. De heer Lauret heeft het voorne men in Benthuizen te blijven wonen. Hy was al enige jaren in sterke ma te betrokken bij de activiteiten van het algemeen pedagogisch centrum, dat tal van scholen in het land be geleidt. In gemeentelijke kring is men optimistisch gestemd over de wijze waarop men de heer Lauret kan gaan vervangen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9