vunstmestbrandis mogelijk eroorzaakt door sabotage „Er zijn veel vuiltjes aan de lucht" Kies uw tapijt thuis „Knutselvliegers" krijgen boete van kantonrechter Kamer tegen verwijdering atoomwapens Ontsnapte gevangene was bezorgd over de toestand echtgenote mco Prof. Morzer Bruyns: „Luchtvervuiling •jjlu weer bomalarm bij Mobil Oil onrustbarend" COY A IN HET SIAURITSHUIS iouis de poortere Voortaan dubbel genieten van .Peyton Place' een Hoover lcMUA n.v. Meyer Sluyser verkiezingen in met eigen lijst Jog deze zomer fljjDAG 17 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T de betreffende loods is echter voj Ws gevonden. Later is veronder- ii dd dat niet loods 7, maar box 7 is bedoeld omdat men op dat ogen- jk bezig was deze box en box 8 rallen met de ontledende meng- rt. In box 8 is maandagavond de and uitgebroken. 00 Dit heeft minister Rooi vink van adale Zaken en Volksgezondheid stermiddag in de Tweede Kamer jegedeeld in antwoord op monde- ge vragen van de socialist Lems. 4jn volgens de minister twee ogelijkheden die deze brand veroor- akt hebben, namelijk sabotage of Ifopwarming van de mengmest. beide mogelijkheden wordt een iderzoek ingesteld. Het is echter de vraag of nog ont- M kt kan worden of er sabotage in t spel is geweest, omdat de ont- inding van de mengmest ver oor- akt kan zijn door plaatsing van d chemische bom, waarvan geen Ken meer kunnen worden terug ronden. Minister Roolvink liet nog blijken e kwetsbaar industrialisatie de oongebieden maakt, vooral indus- ialisatie in de chemische sector. Op jidrang van de arbeidsinspectie is middels de produktie van de be- okken mengmest stopgezet. De nog inwezige hoeveelheden staan onder iwaking. De heer Lems wees nog op de !3( gerust onder de bevolking die be- «ed is voor nieuwe golvende ver- ftigde dampen in de Rijnmond. Een ggestie van de P.S.P.'er Van der Si pd o een dergelijk bedrijf op de- plaats nog kan worden gehand- lafd, kon de minister in dit sta- van het onderzoek niet beant- pJoorden. Mr. H. Versloot, bestuurslid van Vereniging tegen Luohtverontrei- in en om het nieuwe Water- tied, gelooft niet dat een bom brand bij de ENCK-Delta-Chemie Vlaardingen heeft veroorzaakt, veronderstelt wel, dat zelfver- ing van de mengmest de oorzaak zijn. In dat geval zny volgens tie in de vergunning van de lerwet opgeomen veiligheidsbepa- ten overtreden. Bomalarm Nauwgezet is een legertje politie- unnen en raffinaderij personeel gis- laat een speurtocht over de iinen van de Mobil Oil raffina- in het westelijke havengebied Amsterdam begonnen, nadat te- jfonisch een bomalarm was binnen- Men verwachtte overigens veel te zullen vinden. I Het telefoontje kwam binnen by de ADVERTENTIE NIEUW! Haal bij uw woninginrichter de 2 boe ken met tapijt-stalen van Louis de Poortere en kies thuis uw tapijt. Keuze uil 18 kwaliteiten (wol en synthetisch) >n 84 kleuren. De mooiste tapijt-col lectie van heel Europa ligt voor u klaar. Ga 'm halen. de grootste tapijtfabrikant van het Europese vasteland pnrtier van de raffinaderij. „Dit is de actiegroep. We hebben een bom geplaatst die binnen 24 uur zal ont ploffen", zo werd gezegd. Wat de actiegroep was werd niet nader aan geduid. Men nam echter geen risico en begon het terrein van het bedrijf nauwkeurig af te zoeken. De rijks politie gebruikte er honden by. Het was de eerste keer dat MobiJ Oil in Amsterdam een bom-alarm kreeg. Grote raffinaderijen in de Verenigde Staten ook Mobil Oil zyn de laatste tijd wel wat ge wend geraakt. Groepen die tegen het kapitaal zyn slaan daar vry gere geld alarmen, dat op bepaalde bedrij ven bommen zijn geplaatst. Het hotel Krasnapolsky kreeg gis teravond ook actievoerende lieden in zijn bedryf. Een tweehonderd man drong de café-restaurantzalen binnen De directie wilde er geen politie bij hebben, maar verlangde van de pro testerende jongelui wel dat zy zich als normale gasten zouden gedragen en derhalve een consumptie zouden bestellen. Toen dat was gebeurd ver liet het gezelschap het gebouw weer. Op haar reis door de noor- i bracht aan Groningen. Commis- I tijdens haar bezoek aan de Mar- delijke provincies heeft Koningin saris der Koningin mr. E. H. tinihal, waar zij getuige was van Juliana gisteren een bezoek ge-Toxopeus, vergezelt de vorstin een kinderfeest. ADVERTENTIE HAARLEM (GPD) „Allereerst mijn hartelijke dank voor de in teressante zaak die u ons van daag bezorgt", zo begon mr. Rut gers, rechter van het Haarlems kantongerecht, gistermorgen de zaak tegen Jac. van Han en Cor Dijkman Wilkes, respectievelijk vlieger en bouwer van het won derlijke knutselvliegtuigje de PH- COR dat op 13 september van het vorig jaar zoveel opschudding veroorzaakte op de luchthaven Rotterdam. „Ik moet u zeggen dat ik de groot ste bewondering heb voor de vliegca- paciteiten van de heer Van Han. Het is een prestatie om met een dergelijk vliegtuigje van IJmuiden naar Rot terdam te vliegen", aldus mr. Rut gers die ook bouwer Dijkman Wilkes een fikse pluim op de hoek stak. „Maar ja. de Nederlandse lucht- vaartwet schrijft nu eenmaaj voor dat er met een luchtvaartuig alleen getaxied of gevlogen mag worden als het aan verschillende voorwaarden voldoet. U heeft de wet op vijf pun ten overschreven. U heeft niet alleen getaxied maar bent op een gegeven ogenblik gaan vliegen", merkte mr. Rutgers op. „Dat is nu eenmaal de aard van de vlieger", onderbrak de heer Van Han, die al jaren lang een enthousiast beoefenaar van de sport- vliegerij is. Ik heb dat niet bepaald opzettelijk gedaan. Toen ik op het strand taxiede dook er plotseling "n geul voor my op. Mijn eerste reactie was de stuurknuppel naar achteren te trekken met het bekende gevolg". Mr. Rutgers: „Hoeveel vlieguren heeft u?" Verdachte: „400. edelachtbare". Kantonreohter „Nogmaals een knap stukje Was u niet bang?". Verdachte: „Ik had de zenuwen Ik heb doodsangsten uitgestaan. Vooral de eerste momenten". Mr. Rutgers tot de bouwer van het vliegtuigje: „U hoopte zeker dat hij zou gaan vliegen?" Cor Dijkman Wilkes: „Ik heb da nig in mijn rats gezeten, edelacht bare. dat beloof ik u". Als getuige in deze bepaald niet alledaagse zaak was opgeroepen de heer A. Jonker, wachtmeester van de Rijksluchtvaartpolitie. Deze ver- klaa-rde dat het vliegtuigje helemaal niet geschikt was om te vliegen. De officier van Justitie jhr. mr. De Beaufort: „Ook ik spreek mijn be- wondering uit voor hetgeen de twee 1 heren hebben gepresteerd. Daarom heb ik ook besloten het vliegtuigje niet in beslag te laten nemen Des ondanks is het natuurlijk een bij zonder riskante aangelegenheid ge weest. Er zijn teveel risico's genomen" De eis van mr. De Beaufort was hierop afgestemd Hy eiste zowel voor de vlieger als voor de bouwer elk 125 gulden boete. Mr. Rutgers: „Heeft u wat te zeg gen, Jac. van Han?" Van Han: „Die boete vind ik nog wel hoog edelachtbare Voor my be tekent dat twee vlieguren minder". Mr. Rutgers toonde nogal wat be grip voor het. argument en veroor deelde beide elk tot 100 gulden boete. Mr. Rutgers: „Mijnheer Van Han, dit bedrag is moeilijk in vlieguren uit te drukken, is het niet". niet vergeten.1. Fricoeten FRICO, KAAS MET EEN GROTE K BREDA (GPD) De 21-jarige in het huis va nbewaring in Breda ge detineerde H. de W. uit Tilburg is gistermiddag ontsnapt. Dit werd mo gelijk gemaakt door een aan de gang zijnde verbouwing, waarvoor het no dig was de ringmuur om het huis van bewaring te doorbreken. Door het gat in de muur is de Tilburger er vandoor kunnen gaan. De Bredase politie is er niet in geslaagd de man te achterhalen. De W.. die nog moest zitten tot 11 juni en daarna nog voor twee andere diefstallen 9 maanden ge vangenisstraf moest opknappen, is uit gebroken omdat hij zich ernstig zor gen maakt over het feit dat zyn vrouw, die in Tilburg woont en in mei 'n baby verwacht, door de hoofd bewoner van het huis waarin zy wo nen uit het huis is gezet. Een ver zoek om onderbreking van zyn straf om haar te helpen wordt in derge lijke gevallen wel eens door het mi nisterie van Justitie verleend, maar werd in dit geval geweigerd. Daarom hield de man het binnen de muren van de gevangenis niet meer uit. De W die evenals de an dere gedetineerden werkzaamheden in het huis van bewaring verricht, moest donderdagmiddag helpen bij het open maken van een verstopte leiding. Op een gegeven moment hield hij zich even schuil achter een stalen deur en toen die werd geopend dook hy onder de benen van een aanwe zige bewaker door en vluchtte door het gat in de muur. Hij kwam in de tuin van een van de woningen bij het huis van bewa ring terecht, liep de bewoonster van dit huis in zijn haast bijna omver en vertrok toen snel in de richting van het congrescentrum „Het Turfschip" Hy is voorlopig weg. maar de ver wachting is dat hij zich, nadat hij zijn vrouw zo goed ails het kan heeft geholpen, wel weer zal aanmelden. De Tilburgse politie houdt in de om geving van de vrouw een oogje in het zeil. zodat dit helpen niet zo een voudig zal zijn. Mogelijk vluchten bei de echtelieden naar België. VOOR ELK TAPIJT VAN Uil (Van onze parlementaire redactie) (Van onze parlementaire redactie) IDEM HAAG (GPD) Het is mogelijk dat de brand j de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek ■Vlaardingen veroorzaakt is door sabotage. Vrijdagavond |er namelijk zowel bij de politie in Vlaardingen als bij het Irijf een telefoontje binnengekomen dat er in loods 7 nbom was geplaatst. Nieuwe Rijn 29-32 Tel. 24244 - Leiden cVtJi onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) —De Twee de Kamer ziet geen reden by de NAVO aan te dringen op verwijde ring van in ons land opgeslagen atoomwapens. Een motie van D'66, waarin dat werd gevraagd, werd gisteren met grote meerderheid verworpen- Vóór stemden slechts D'66. PSP en de socialist Franssen. Mr. Imkamp (D'66), die de motie had ingediend, vreesde dat de op slag van atoomwapens de kans op vijandelijke represaillemaatregelen met nucleaire middelen vergroot, waardoor Nederland desastreus kan worden vernietigd. De meerderheid in de Kamer vond het echter onjuist wel de lusten van het bondgenoot schap te dragen maar niet de las ten en wilde niet alleen de bondge noten met atoomwapens opknappen. „Een eng nationalistische motie," zei de radicaal Janssen. Dat vond ook de socialist Franssen, maar hy stemde net las de fractie van de PSP uit principiële redenen tegen de opslag van atoomwapens. De Kamer bleek ook geen behoef te te hebben om de NAVO een stra tegie voor te schrijven, waarbij slechts in allerlaatste instantie, als blijkt dat een conventionele afweer heeft gefaald, naar atoomwapen» wordt gegrepen. Een tweede motie van mr Imkamp. waarin dat werd voorgesteld, werd eveneens met grote meerderheid verworpen. D'66 kreeg hierbij alleen de steun van een zestal fractieleden van de PvdA. Strategie Mr. Imkamp, die bang was dat de NAVO in geval van een conven tionele aanval direct met atoomwa pens wil antwoorden, heeft tever geefs getracht boven tafel te krijgen hoe de NAVO-strategie nu eigenlijk in elkaar zit. De meerderheid was het met mi nister Den Toom (Defensie) eens, dat de tegenstander beter in het on gewisse gelaten kan worden over de houding die de NAVO bij een vijan delijke aanval Inneemt. De radicaal Janssen vond de motie van D'66 zelfs gevaarlijk, omdat zy een ge weldloos antwoord op een vyamdeiy- ke aanval uitsluit. Ook een derde motie van mr. Imkamp, waarin de regering werd gevraagd de polemologische institu ten by de besluitvorming over vraagstukken van oorlog en vrede te betrekken, werd verworpen. Be halve D'66 stemden nu PvdA, PSP en de Groep-Aarden vóór. ADVERTENTIE HILVERSUM (GPD) De drie Bussumse raadsleden die bedankten voor de nieuwe P vd A-iyst voor de aanstaande raadsverkiezing, de he ren Meyer Sluyser, P. N. van Does burg en L. H. Kuiling hebben nu be sloten met een eigen lyst uit te ko men. Een lyst-Sluyser, waarvoor zü overigens nog meer kandidaten heb ben. In totaal zal heft een lyst van plus minus 10 kandidaten worden, waar van de namen overigens nog niet be kendgemaakt werden omdat men zaterdagmiddag pas samenkomt om de volgorde te bepalen en een pro gram vast te stellen De bedoeling is wel, dat de heer Meyer Sluyser lysttrekker wordt. De drie heren bly- ven lid van de P vd A. Desgevraagd verklaarden zy: „Wy denken er niet aan vrywillig uit de party te gaan. Wy zyn de party. Als iemand eruit moet is het Nieuw Links. In feite hebben die lieden de party van ons gestolen. Zolang men ons niet royeert blyven wy erin". Het afdelingsbestuur zal zich thans nader beraden na overleg met partybestuur in hoverre de beslis sing van de drie P v d A-leden om met een eigen lyst aan de gemeente raadsverkiezingen deel te nemen moe leiden tot het nemen van maatrege len. Volgens het afdelingsbestuur handelen zyn duideiyk in stryd met de belangen van de P v d A. Herman Krikhaar was vorige week bij de 83-jarige schilder Marc Chagall om met hem zijn plan te bespreken om bij Muider - berg een kunstcentrum op te richten. Chagall liet blijken wel iets te willen schenken als het gebouw gereed is. Op de foto: Chagall bekijkt met Krikhaar de ■tekenuig van het centrum. den HAAG (ANP) In het ^uritshuis in Den Haag zal van 4 Juli tot en met 13 september een kntoonstelling worden gehouden Tan een vyftigtal werken van de *childer Goya, die een overzicht ftven van diens hele oeuvre. De «positie zal van 25 september tot en met 6 december te zien zijn het Louvre in Parijs. UTRECHT (ANP) De luchtverontreini- j ging zal in de komende tien tot twintig jaar minstens tweemaal en misschien zelfs vijf maal zo erg worden, als de groei van de be volking, het wagenpark en de industrialisatie in het huidige tempo blijven doorgaan. Prof. dr. M. F. Morzer Bruyns. hoogleraar aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, (afde ling natuurbeheer) noemde dit gisteren in Utrecht „onrustbarend". Hy hield een inleiding op de ka dercursus milieuverontreiniging, die door een aantal vrouwenorganisaties in het kader van het natuurbescher mingsjaar „N 70" is georganiseerd. Prof. Mörzer Bruyns besprak voor al de invloed van luchtverontreini ging op planten en dieren, die over het algemeen gevoeliger zyn voor schadelyke gassen, dampen en stof fen dan de mens. Ze kunnen daaxom waardevolle „indicators" zyn als er iets mis gaat. De inwerking van luchtverontreiniging op planten en dieren is nu al heel ernstig in grote delen van Nedorlana. Overal is een verarming van het vegetatiepatroon merkbaar, aldus de hoogleraar. Dr. A. J. Schilstra (arts), direc teur van de Provinciale Raad van de Volksgezondheid in Noord-Holland, sprak over de gevaren van luchtver ontreiniging voor de mens. Hy ver wachtte niet. dat zich in Nederland grote „mistrampen" zullen voordoen zoals in de vUftiger Jaren onder meer is gebeurd in Londen, waar toen 4000 mensen stierven. In onze atmosfeer is weliswaar veel zwaveldioxyde aanwezig, maar deze verbinding wordt pas erg ge- vaariyk in combinatie met byvoor- beeld roet en het roetgehalte in de Nederlandse atmosfeer ligt aanzien lijk onder dat in by voorbeeld Lon den. Overigens wil dat niet zeggen, dat er geen vuiltje aan de lucht is. „In tegendeel, er zyn veel vuiltjes aan de lucht", aldus dr. Schilstra. Zeer hoge acuut gevaarlyke concentraties van schadelyke stoffen in de lucht mogen in ons land dan zelden of nooit voorkomen, over de effecten van minder hoge concentraties gedu rende lange perioden is nog vrywel niets bekend. „Het is absoluut noodzakelyk dat het areaal natuurgebied in Nederland wordt uitgebreid. Anders treden on- vermydeiyk plagen en ziekten op" Deze alarmerende waarschuwing is afkomstig van drs. J. T. de Smidt van het Instituut voor Systematische Plantkunde van de Ryksuniversiteit in Utrecht. Drs. De Smidt vindt ech ter dat het niet voldoende is onheils profeet te zyn zonder ook te trach ten een oplossing te geven. Die oplossing is: onmiddeliyk op houden met verdere aantasting van welk natuurgebied dan ook. Daaren tegen juist de natuurgebieden uitbrei den door omzetting van cultuurgron den in natuurgrond: verder: ophou den met de verontreiniging van het I milieu door de vervuiling van water, lucht en bodem. Ophouden met het zomaar gebruiken van kunstmest, en I giftige bestrijdingsmiddelen die be halve op de schadelyke insecten en planten ook op de andere levende organismen inwerken. Veel meer geld beschikbaar stel len voor het onderzoek door biologen naar de vervuiling van het milieu. Gebruik maken van de wetenschap der vegetatiekunde om op die manier de mate van vervuiling aan te tonen. Meetnetten voor de luchtvervuiling zyn nuttig maar men kan uit de toe stand der plantengroei in een be paald gebied veel duidelyker de ma te van luchtvervuiling afleiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7