Staatssecretaris-in-spe Wiersma op Leidse praatstoel OPENING PILGRIM FATHERS JAAR Politieke middag voor scholieren Aspa „eersteling op Waard-terrein De Kooi: groene entree op plaats van gesloopt Herensingelstation KLOKKEN PIERROT KJ BUESB iMER OVER NOEMING UTS- ICRETARIS [UB ter ziele ATTENTIE Eerste werk in politiek Hoogleraarschap is me erg lief Als student in Leiden begonnen Deur open Meegegroeid Ook slapen KOREVAARGARAGE n.v. BRUYNZEEL - KEUKENS - KASTEN „Houtwerf-Leiden" - N.V. Alle lijsttrekkers in Stadsgehoorzaal Industrie in Merenwijk AANSLUITING OP HERENSINGEL BIJSCHAVEN Kerkelijk leven pAO 17 APRIL 1970 PAGINA 3 Jm est JBD00' om. 7.30 7.30 jtpjiQ (GPD) Het Tweede 'Sieritó A. de Goede (D'66) wil 5 joader meer voor kennisgeving dat minister Polak van een staatssecretaris (de jse prof. Wiersma) krijgt. In brief aan de voorzitter van de [ede Kamer had premier De l melding gemaakt van een na jsch advies, volgens welk de .polak zijn ministeriële werk- cam nheden moet beperken tot wat „normale" dagtaak heet. ttsvertegenwoordiging leek gis- bfXuddag akkoord te gaan met ^voorstel van kamervoorzit- Van Thiel om de brief voor misgeving aan te nemen. Op moment vroeg de heer De ie het woord: Kjrmale consequentie in dit ge- mu zijn, dat mir,cf«r Polair functie ter beschikking stelt", hU op. En: „Aan de nu Ken oplossing zouden staats- DtC sterlijke kanten kunnen' zitten, vind, dat de Kamer daar maar over van gedachten moet Beien." De Kamer had daar d bezwaar tegen iter De Goede zei later: „Ik het een merkwaardige gang zaken om een staatssecretaris te stellen als een minister om jnjndheldsredenen a'n werkzaam- moet beperken tot een nor- dagtaak. Er rijzen bij mij vragen: wat he^t een „nor- Ie" dagtaak en zou het gevolg d h n» kunnen" zijn dat ieder met abnormale dagtaak een secre- moet kunnen krijgen. Normaal Bdt Iemand terug a1- hij zijn ik niet meer aankan", een zaak van de Kamer? „Ja, het parlement moet straks begrotingspost goedkeuren nop het salaris van de staats ecretaris staat". verklaring voor de gekozen sing? „Ik zou me kun- roorstellen dat het kabinet on- ngename herinneringen heeft het geharrewar over de opvol- g van minister De Block". neerderheid van de Tweede Ka- V lijkt de verwondering van de 56'er niet te delen. In kringen de regeringspartijen wijst men dat minister Polak een aan raken onder handen heeft (on- memingsrecht b.v.), die hij zelf beste kan afmaken. Een factor betekenis is ook dat de heer -fcak geen omstreden minister is, rder een „erkend technicus" op d terrein. mening, dat het in het belang ren belangrijke wetsvoorstellen, .minister Polak de rit van het bmet-De Jong mee uitrijdt, kan ook vernemen in' kringen van Partij van de Arbeid. Het is dus er waarschijnlijk, dat de unieke ook kostbare oplossing van staatssecretaris - voor- de - muren gehandhaafd wordt. ODEN De curatoren van de universiteit hebben besloten t Leidse Universiteits Blad LUB) niet langer te subsidië- Dlt betekent onvermijdelijk de ideslag voor het LUB in zijn hui- vorm. Aangenomen mag worden, nog vijf nummers uit zullen en. start-subsidie van f24.000,-, die curatoren twee jaar geleden voor LUB beschikbaar stelden, is op. Curatoren hadden deze Édie indertijd voor drie jaar ver- Daarna zou het LUB finan- selfstandig moeten zijn. Door tmverhogingen en een teruglo- ledenbestand, is deze subsidie in twee jaar tijds verbruikt. Er, lag voor de hand, dat cura- niet nog eens een subsidie zou- verstrekken. Reeds geruime tijd men het met name in hoogle- •kringen niet eens met de koers bet LUB voer onder het hoofd rad van Hein Vink, die kort ge- is opgevolgd door Piet Orde- Men' vindt het LUB te veel EfcJerground-achtig" gaan thans geruchten, dat Acta Agenda, het mededelingenblad van Leidse Universiteit, zal worden gebreid met een opiniërend ge- slte, waarin over universitaire ugstukken kan worden gediscussi- Van de zijde der universiteit men ons mee, dat dit slechts mogelijkheid is, waarover in het nog geen beslissingen zijn ge- AD VERTENT IE Parkeergelegenheid heeft U bij voor de deur. Of op één mi nuut afstand v. d. Werfstraat, Rijn, Kaasmarkt. Twee olnuten Hooigr. (Ir. Dries- «nstraat)Het loont de moeite onze grote collectie en de beste merken in te zien. °nze traditie „altyd voor deliger' geen valse leuze „van mveel voor zoveel' maar het gehele jaar „voor zoveel' En l°ch vak-standing ais echte Juweliers en Horlogers Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings- eiügen. horloges, klokken, cas- eettes. verzilverde geschenk artikelen brillant De oeste merken, de ruimste keuze. Juweliei - Horloger v. <L WATER Haarlemmerstraat 181 (Door Hans Melkert) LEIDEN „Ja, politiek gezien ben ik een nieuwkomer. Ik ben liberaal van huis uit. Ik kom uit 'n Fries-Gronings boeren geslacht Maar iets in de politiek gedaan? Nee, daar had ik het te druk voor. Ja, weieens in een commissie of zo, geloof ik. Mijn contact met regering en volksvertegenwoordiging dateert van 1964, toen ik regeringscommissaris ben geworden. Ik heb deel genomen aan het mondelinge overleg voor een nieuw burger lijk wetboek, dat gemakkelijk door de Tweede en veel moeiza mer door de Eerste Kamer kwam, maar beide keren toch zon der hoofdelijke stemming. Zo heb ik de ministers Schol ten, Samkalden en Polak leren kennen". Aan het woord is de Leidse hoog leraar prof. mr. K. Wiersma aan het eind van de middag, waarop de Tweede Kamer besloot over de voor dracht van de minister-president tot zijn benoeming als staatssecretaris van Justitie de volgende keer nog eens te praten. Het gesprek gaat tus sen telefoontjes door. Hoffelijk als hy is, excuseert hy zich voor de gesprek ken, die van zijn kant meest be staan uit „dank je wel voor de geluk wensen". In die gesprekken en het onze biykt hij een beminneiyk man. die wat bezorgd het raam van zijn studeerkamer in de woning aan de Van Slingelandtlaan 6luit. Uitkijkend over de heel langzaam groen wor dende Leidse Hout zegt hy: m t Is nog geen lente". Voor hem heeft die lente wel een nieuw geluid gebracht: het verzoek om minister Polak te komen assiste ren in diens laatste jaar nu de be windsman het om gezondheidsrede nen wat kalmer aan moet doen. „Ja, we kennen elkaar goed en wonen ook dicht by elkaar", zegt de heer Wiers ma, wijzend in de richting van het op een steenworp afstands liggende Oegstgeest. „We kunnen by elkaar binnenlopen, maar dat zal in het al gemeen toch wel in Den Haag gebeu ren. Ik denk, dat ik volgende week begin". De staatssecretaris-in-spe weet. dat dit kabinet volgend Jaar ophoudt. „Of het moet eerder vallen zegt hy. Daarna verder in de politiek? „Ik weet niet hoe het me bevalt en of ze me in een volgend kabinet wil len hebben. Ik weet ook niet hoe wel ik het hoop of mijn leer stoel in Leiden een jaar ,,open" blijft. Ik ben nu met studieverlof en kon er dus uitbreken, maar het is niet aan my om te beslissen of ik als hoog leraar mag terugkomen. Zelf wil ik de deur graag openlaten, want het hoogleraarschap en speciaal dat in Leiden is me lief. En anders wordt het misschien iets by de rechterlyke macht. Als jurist kun je vele kanten uit". Prof. Wiersma zit op zijn Leidse praatstoel. Hy is er in 1934 als stu dent gekomen en zyn hart is er ge bleven, ondanks het feit, dat hy na zyn promotie als hoogleraar naar Groningen ging. „Ik ben gevoelsma tig aan Leiden gebonden, net als aan Bloemendaal, waar ik ben opge groeid. Groningen was een goede tyd, maar ik ben graag naar Leiden teruggekomen". En hy wil blijven wonen in de stad, waar hy in 1940 trouwde met een jaargenote en waar hun vier kinde ren drie zoons en een dochter opgroeiden. Twee zijn inmiddels Ju rist. de andere twee studeren nog. ..Myn vrouw en ik vinden het hier fyn, al is Leiden een grote stad ge worden vergeleken by de tijd, toen we er kwamen. Dat was toen ieder een iedereen kende in Leiden. Als student groette je de advocaat en de dokter, maar ook de winkelier. Ik had nooit geld op zak en kocht volop. Het werd opgeschreven en dat was heel gewoon". De heer Wiersma heeft de univer siteit met de stad zien meegroeien. Vooral in de na-oorlogse jaren, toen hy secretaris van het college van curatoren was, heeft hy meegebouwd. Organiseren zat hem als student al In het bloed. Hy zat in de almanak- en de eeuwfeestcommissie. In zyn kamer herinnert een prent van de studentensociëteit Minerve, aan die jaren. Nu gaat hij om met studenten- van-nu studenten, die na het kan didaats opgaan voor het notariaat, en post-doctoralen. Het is een vry kleine groep, zeventig tot tach tig. Is onder hen de vernieuwings gedachte merkbaar? „Jawel, maar in mindere mate. Ze hebben een afgepaald studiedoel voor ogen. En vóór ..Parys" had ik al een studie raad met evenveel studenten als hoogleraren en stafleden erin, die vooral over concrete onderwyspro- blemen praat. Inspraak is er dus. Overigens kan lk een heel eind meegaan met de wensen, die on der de studenten leven. Ik zeg al tyd: by ons kan alles openbaar, behalve de examenopgaven Maar ik zeg „nee" tegen geiykeiyk ver deeld beslissingsrecht van hoogle raren en studenten by onderwer pen als benoeming. Dan kryg ik het gevoel, dat een drie jaar mee lopende student het beter zou we ten dan ik, die er vyf en twintig jaar by betrokken ben en de orga- raisaitae ken. Wed ben ik voor een ibe- roepsmogeiykheid voor studenten, zoals minister Ver inga die heeft ingebouwd." Het gesprek gaat als vanzelf over de universiteit en het hoogleraar schap in de stad, die prof. Wiersma graag wat meer met de academie ge ïntegreerd ziet. „Leiden is net zo klein, dat het kan. De universiteit is er iets. Wat is byv. in Amsterdam de universiteit?" Zyn hoogleraarschap heeft advi seurschappen e.d. met zich meege bracht. Daarvoor heeft hy nu be dankt. In Lelden heeft hy tal van functies ln het maatschappelyk le ven vervuld, o.a. in de schooltyd van zyn kinderen. Onder wethouder Van Schalk maakte hy deel uit van de commissie van advies voor het toekennen van studiebeurzen. In de periode, dat hy secretaris van het college van curatoren was, zat hy in de commissie van bystand van het Academisch ziekenhuis. „Er zyn dingen, die je moet doen. omdat ze gewoon verband houden met je werk. Er zyn andere dingen, waartegen je nee moet zeggen, omdat je ook moet slapen". Van het verleden naar de nabye toekomst. Het trekt hem aan be- stuurswerk te ioen, dat voor een deed in het organisatorische vlak ligt. „Neem byvoorbeeld het gevan geniswezen. Wat organisatie betreft is het een groot hotelbedryf'En wat het wennen in zyn nieuwe func tie betreft, is hy niet bang. „De heer Polak en ik zyn aan elkaar ge wend. We weten wat we aan elkaar hebben. Dat is veel waard". Fabriek verbrand In de afgelo pen nacht is een cartonnagefabriek ln Gent door brand geheel verwoest. Twee arbeiders zyn levend verbrand verscheidene andere arbeiders worden vermist. De fabriek, van Philips Bowater. was nieuw en er werkten 600 mensen. Door staatssecretaris H. J. de Koster LEIDEN Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. H. J. de Koster zal de tentoonstelling van originele documenten, die betrekking hebben op het verblyf van de Pilgrim Fathers in Leiden, openen. Daarmee geeft hy het startsein voor de herdenking van het feit, dat de Pelgrimvaders 350 jaar geleden Leiden verlieten om zich in Ameri ka een nieuwe toekomst op te bou wen De opening van het Pilgrim Prof. praatstoel. Wiersma op Leidse (Foto LD/Holvoet) ADVERTENTIE ALLES IN ÉÉN HAND Personen auto's Combinatie auto's Bestel auto's Lichte vrachtauto's Occasions FIAT Service Plaatwerkerij Spuiterij Onderdelen Accessoires Verzekeringen Financieringen. KOREVAARSTRAAT 19-47 GARENMARKT 36—42 LEIDEN, TEL. 01710—42146* (ADVERTENTIE) Fathers jaar is woensdag 29 april om half twaalf in de Lakenhal Wy komen in de krant van mor gen op deze gebeurtenis met pro minente gasten uit de Verenigde Staten en Engeland en op het ver dere Pilgrim Fathers jaar terug. Showroomc Nieuwe Rijn 87, telefoon 21035 LEIDEN De lijsttrekkers van alle -politieke partijen, die op 3 juni in Leiden deelnemen aan de gemeenteraadsverkie zingen zullen dinsdagmiddag 28 april gezamenlijk in de po litieke arena" komen. Die middag ivordt in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een verkiezingsbijeenkomst gehouden speciaal bestemd voor de leerlingen van de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs. De bijeenkomst, op touw gezet door het Leidsch Dagblad, is bedoeld om de kandidaten van vandaag in contact te bren gen met de kiezers van morgen. Alle lijsttrekkers zullen in kort bestek een toelichting geven op de belangrijkste puntet uit hun gemeenteprogramma, terwijl de scholieren na de pauze aan bod komen. De lijsttrekkers zullen dan zitting nemen achter de forum tafel en discussiëren met de aanwezige scholieren over de gemeentepolitiek. De bijeenkomst is tevens bedoeld als een peiling van de politieke kleur der toekomstige kiezer. Alle leerlingen krijgen bij de ingang een stembiljet, dat ze nog aan het begin van de bijeenkomst moeten invullen. Dezelfde procedure wordt herhaald aan het einde van de bijeenkomst. Aan de hand van deze tioee stemmingen zal worden bekeken in hoeverre de lijstaanvoerders van de po litieke partijen er in slagen het aantal stemmers op hun partij uit te breiden. De resultaten van deze schoolverkiezingen zullen nog voor de gemeenteraadsverkiezingen in het Leidsch Dagblad wor den gepubliceerd. De politieke middag, ivaarvoor medeioer- king is gevraagd aan de schoolhoofden, begint 's middags om half drie. De discussie zal worden geleid door Jan Kees Wiebenga. LEIDEN De „eersteling" op het nieuwe Leidse Industrieterrein De Waard ten oosten van de zee helden-buurt is gistermiddag of ficieel geopend door wethouder Piena van openbare werken. Aspa Leiden bv is het eerste bedryf dat zich ves tigt op het terrein, dat in de eerste plaats is bedoeld voor Leidse bedrij ven, die in de binnenstad aan het plafond van hun uitbreidingsmoge lijkheden zitten. Aspa heeft in De Waard een fraai tooncentrum ingericht „voor eficien- cy". Men kan er allerhande kantoor benodigdheden aanschouwen, waar onder ook systemen. Dit „kantoor- landschap" is met het magazijn on dergebracht in een hal die duizend vierkante meter oppervlakte beslaat. Aan de westkant van de in aanleg zynde Adaniraalweg komen nóg twee van dergelyke hallen, vertelde de heer Piena gisteren. Ze worden neer gezet door de Utrechtse Maatschappij voor Project Ontwikkeling (MPO), die de hallen zoals aan Aspa verhuurt. Ten oosten van de Admiraalweg ligt thans een nog onbebouwd stuk grond ter grootte van 6,2 hectare. Daar zullen de krap zittende Leidse industrieën de gewenste ruimte kun nen vinden. In samenwerking met de Kamer van Koophandel wordt er ook naar gestreefd bedrijven van buiten Leiden aan te trekken, deelde de heer Piena mee, die daaraan kon toevoegen dat zich al verscheidene kandidaten hebben aangemeld. Tydens de openingsbijeenkomst kon wethouder Piena ook vertellen, dat er ln de Merenwijk een stuk In dustrieterrein van zes hectare is ge pland naby de vuilverbranding. Het ligt tn de bedoeling dat hier alleen .schone" bedryven zich vestigen. ADVERTENTIE LEIDEN Als de werkzaamheden geen al te grote vertraging ondervin den. krijgt de Kooi nog deze maand een groen entree. De dienst ge meentewerken zal het door afbraak van het voormalige Herensingelsta tion vry komende terrein niet als ge- woonlyk opstraten met oud mate riaal, maar er tydeiyk open baar groen op aanbrengen omdat het terrein nog geen bestemming heeft. Door de afbraak van het gebouw kan gemeentewerken bovendien een ADVERTENTIE Modern en klassiek zeer grote collectie I Juwelier - Horloger Maarsmanssteeg 21 Lelden - Telef. 20778 Eigen reparatieatelier. lang gekoesterde wens vervullen het byschaven van de aansluiting Kooi- laan-Herensingel De wegversmal ling (Zie stippellyn) benevens het uitzicht benemende stationsgebouw waren doornen in de ogen van de verkeersdeelnemers. De tekening geeft aan hoe nu een rechte aansluiting op de Medusa straat en daarmee een regelmatige verbinding met de singel wordt ge realiseerd. Bovendien wordt de sin- gelhoek aan de overzyde van het voormalige station wat ingekort ten gerieve van het verkeer. Het (op de fundering na> verdwt nen vorige-eeuwse station maaki een terrein zichba&r dat ongeveei 1.500 vierkante meter groot is. Daar een parkeerterrein hier niet dringend gewenst is, wordt na de sloopwerk zaamheden ongeveer 60 cm diep aarde aangebracht. Daarop ko men graszoden en een 25 of meer boompjes. Gemeentewerken hoopl dat de sloop nog voor het eind van deze maand is voltooid. Loopt dit uit dan ziet men geen kans meer op het terrein bomen te planten omdat het seizoen te ver zal zyn gevorderd. Maar als het even meezit krygt de Kooi een groen gestoffeerde entree. in het totaal-nieuwe aspa4eiden vindt u alle sleutels voory een sluitende, organisatie. de deuren naar' 1000 m2" 'kantoorlandschap'( staan altijd voor u open om inrichtingsideeën op te doen: kantoormachines, kantoormeubelen, systemen voor planning, archivering en administratie, tekenkamerinrichtingen, kantoorbenodigdheden, papier. TOONCENTRUM VOOR EFFICIENCY ASPA-LEIDEN NV tel. (01710) 20342*-26800 industrieterrein 'de waard' willem barentszstraat NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Alblas, J. M. de Raad te Sint Annaland; te Horkste- de-Scharmer H. van der Heuvel, kan didaat te Stolwyk; te Nieuweroord P. L. M. Sterrenberg te Broek op Langendyk. GEREF. KERKEN Beroepen te IJmuiden P. C. Kor ter te Monster; te Ryssen H. J. Bouwhuis te Harderwyk. Benoemd tot legerpredik&nt F. W. Dillingh te Luttelgeest, die deze be noeming heeft aangenomen. Aangenomen naar Hasselt J. L. t Hart, kand. te Rotterdam-Pernis, die bedankte voor Biya. voor Echten, Scharnegoutum en Waardhuizen. Bedankt voor Dronten: A. E. van der Woude te Lisse (nadere beslis sing). GEREF. KERKEN (vrügemaakt Beroepen te Leens en te Zuidbroek- Veendam J. Slotman te Urk; te Utrecht-centrum W. Triemstra te Vrouwenpolder. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-west G. Bouw te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Mlddelharnis C. Wis se te Elspeet; te Scherpenisse J. C. Weststra te te Meliskerke; te Sint Annaland G. J. van den Noort te Oa- pelle aan de IJsseL

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3