et huilen verstomde zes Polen staat tur in de )chtend op erkenning Oder/Neisse Cambodja slachtoffer der historie verbazend véél... dat is hasselman en pander i£ hen hoop meer op overlevenden in Assy Tumult in Amerika s steden Brandt aarzelt wegens binnenlandse consequenties In India: 14 doden bij een godsdiensttwist de elitepruik voor modieus Nederland pA0 17 APRIL 1970 UIDSCH DAGBLAD PAOOfA (Van onze correspondent Frank Onnen) rENOBLE (GPD) Op het eau van Assy, dat tussen Gre en de Zwitserse grens in de slagschadeuw van de Mont ic is gelegen, hadden de honder leden van verschillende red- sbrigades vanmorgen alle hoop ïitief opgegeven nog enig levend n uit de woestenij van sneeuw ijs, vermengd met rotssteen en gerukte bomen te kunnen be ta. en woestenij, waaronder het kin- aatorium, dat hier gevestigd de nacht van woensdag op ierdag werd bedolven. Niet min den 55 Jongens en een zeventien- 5 rerplegers en verpleegsters heb- hun bedden deze nieuwe Al- amp met hun leven moeten be- 0. Gisteren werden al negen do- zes volwassenen en drie kinde en negen zwaargewonden onder Bieeuw en het puin opgedolven, die negen enige overlevenden er zijn gisteren twee jon- aan hun zware verwondingen «ken. Gevoegd bij de 39 dodeiy. jlachtoffers, die in februari de ra! van een sneeuwstorm op een intiehuis in Val d'Isère al had ït, zou alleen Frankrijk dit jaar dan honderd doden aan het ike natuurgeweld hebben be- Lucifersdoosje p het bergplateau van Assy, dat de nieuwe catastrofe de aan- van een slagveld heeft gekre- was tot woensdagnacht half één der paviljoens gelegen van het sanatoriumcomplex, dat cpa bezit. He tihele paviljoen, dat en voor jongens tussen de 6 en aar was gereserveerd, is als een (ersdoosje van zijn plaats ge en, terwijl ook het gebouw waar verplegend personeel was onder- acht, vrywel volledig is vernield. Egenstelling tot de ramp in Val re m februari echter is deze pre catastrofe niet enkel, lelfs niet voornamelijk, aan een nwstorm toe te schrijven, oorzaak heeft de minister van adheid, Robert Boulin, die gis- het rampgebied bezocht, in de c plaats een scheuring in het gebergte aangewezen, waar een deel, 200 meter hogerop, door imeltende sneeuw en het ijs was leraakt. Een gigantische massa en verweerd rotssteen stort- üch, vermengd met sneeuw, ijs »men woensdag om even na iemacht met de snelheid van galopperend paard op het beton- sanatorium om het meters ver als een soort kosmische sneeuw- mee te zuigen in zijn vaart, amiddellyk na de aanval werden mannen in de omgeving gemo- rerd en in de nacht verschenen legereenheden met trucks, bull- rode kruis-materiaal ter De aanblik, zo vertelde gisteren een soldaat, was in de ht van woensdag zo overweldi- "1 en tegelijkertijd hopeloos, dat mand goed wist waar en hoe met I houweel of spade, bijlen en t &r materiaal, de eerste hulp of wimingspogingen te verrichten. Bpecia&l gedresseerde herdershon- verschenen in de nacht ook nog tonele, maar de voornaamste rijzingen werden de eerste toch door de slachtoffers zelf wen: de huilende kinderen, die redders van onder ijs- en sneeuw- e's en tussen de ruïnes van sanatorium in hun doodsnood )öoo6 om hun ouders hoorden «n. Tegen zes uur in de ochtend Btomden die kreten van wanhoop tijden en toen moest reeds wor- i gevreesd, dat alle zestig vermis- kop de definitieve dodenlijst bij schreven moesten worden, ïisteren, toen wij in de middag delijk het plateau van Assy had- beklommen, kregen we niettemin gevoel af te dalen in de hel. Uit van stenen, hout, staal en «blokken, die met een kleffe saus smeltend ijs en sneeuw was be staken brokstukken van bed- stoelen en tafels. Tussen die ka- meubelstukken lagen en hin- weer flarden van bebloede la- kinderpyama's, handdoeken en afgerukte ledematen verspreid, tidden van dat Danteske deco- doolden mannen en vrouwen die zich geen enkele moeite tr gaven hun verdriet en ontzet- to verbergen en alle hoop hun teea ooit nog eens levend terug ben al hadden moeten laten va- o. spraken een vader, wiens drie in het sanatorium werden ïpleegd n van wie hij zich door Alpenramp in één slag zag be i-Een andere vader, die twee 'beven door de catastrofe had ver- vertelde hoe hij hen een week voor het laatst had opge- Een bezoek, waarbij hij, den maan Val dlsère, zich reeds be- bad gemaakt over de sneeuw- taa«a'a, dis slab enkels bon- derden meters boven het paviljoen hadden opgehoopt. Achteraf heeft de prefect van Haute-Savoie, waarin het senato- rium gelegen is, gisteren verklaard, dat een ramp als nu over het pla teau van Assy gekomen is, eerder met een aardbeving dan met een sneeuwstorm te vergelijken valt en dus evenmin was te voorzien. Het had. zo zei hy, evengoed in augus tus en in het hartje van de zomer kunnen gebeuren. Het is nu, hard handig gezegd, weer nakaarten en mosterd na de maaltijd. Maar niet temin lijkt het zo langszamerhand toch tijd te worden, dat minstens al le vakantiehuizen en sanatoria in de bergstreken eindelijk eens door hoge betonnen verdedigingsmuren of barrières worden beschermd, voor welks installatie de Franse autoritei ten, wegens de hoge kosten, tot dus ver bijna overal nog zijn terugge deinsd. CALCUTTA (AP) Bij een op roer tijdens een hindoe-plechtigheid In die stad Sjaibasa, een kleine 400 kilometer ten noorden van Calcutta, zijn 14 personen gedood en 32 ge wond. De politie arresteerde 140 per sonen. De gevechten begonnen toen leden van een andersdenkende volksgroep een Hindoe-processie aanvielen met bommen en stenen. De politie vuur de herhaalde malen, maar het op roer ging door en nam toe. Ten slotte bevocht men elkaar met bom men. messen, stokken en stenen. Ongeveer 50 huizen en winkels gin gen in vlammen op. (ADVERTENTIE) PS (Pruik Speciaal) Is de kwaliteitspruik van 100% écht haar, die iedere Vrouw nóg mooier maakt. En interessanterKleur-en was echt. Verven, watergolven, permanentenu doet maar. Keus uit vele modellen, in maar liefst 24 kleuren I On gelooflijk laaggeprijsd: imi tatiepruiken kosten vaak méér. Andere modellen Audrey 49,95 Gina 89,95 Marina 69,95 Lolita 119,95 Uwaltijd-klare tweede kapsel Om 'pst' tegen te zeggen Uitsluitend verkrijgbaar bij onder staande, deskundige PS-agentes. Bel voor'nafspraak;óók 's avonds en in 't weekend. LEIDEN: Mevr. Pakaan, woonboot Mirabella, Galge water t/o no. 16, tel. 01710- 40092; LEIDERDORP: Mevr. Ro- meijn, Anna van Burenstraat 21, tel. 01710-24258. BOSKOOP: Mevr. Merbis, P. v. d. Oudestraat 40, tel. 01717 —3398: ZOETERMEER: Mevr. van Dtjk, Karei Doormanlaan 217, tel. 01790-6114. 'Van onze oorrespondent) heeft een nieuwe politieke koers be- Een beeld van de reddings werkzaamheden die bijna uitzichtloos lijken. BONN (GPD) Duckwitz, de Westduitse staatssecretaris die bin nenkort met pensioen gaat, maar de gesprekken met Polen niettemin voor de regering-Brandt zal blijven voeren, moet zich ernstig afvragen of met die bijzondere taak nog eer te behalen valt. Volgende week woensdag maakt hij voor de derde keer zijn opwachting in Warschau. De vooruitzichten zijn, sinds het ge sprek met de Polen vol optimisme werden begonnen, niet zo slecht ge weest als op dit moment het geval is. De komst van Duckwitz is in Po len ingeluid met een serie perscom mentaren, waarin erkenning van de Oder/Neisse-lijn als definitieve west grens van het land wordt genoemd als voorwaarde voor een succesrijk gesprek. Brandt, zo is geschreven. paald, een nieuw geluid laten horen, maar gebeurd is er nog altijd niets. Garantie NEW YORK (Reuter) De orga nisators van betogingen tegen de oorlog hebben hun bezorgdheid uit gesproken over het geweld, dat gis teren in verscheidene Amerikaanse steden losbarstte toen daar protest bijeenkomsten werden gehouden te gen het gebruik van federale belas tingen voor de oorlog in Vietnam. In Cambridge. Massachusetts, werd een uitgaansverbod uitgevaar digd, nadat duizenden demonstran ten slaags waren geraakt met de politie. Men telde driehonderd licht gewonden. De dol geworden menig te (ongeveer 6.000 personen) ging zich te buiten aan brandstichting en j vernieling, waardoor een schade van naar schatting een half miljoen dollar werd aangericht. De gouver neur van Massachusetts heeft 2.000 man van de Nationale Garde opge roepen. Op het terrein van de universiteit van Californië in Berkeley, waar de noodtoestand is afgekondigd, vielen bij soortgelijke uit de hand lopende betogingen tientallen gewonden. Meer dan twintig personen werden aangehouden. De politie maakte ge bruik van traangas om het terrein te ontruimen. In New York verliep een protest bijeenkomst van 500 betogers wan ordelijk, nadat verscheidene radi cale demonstranten de kreet „de revolutie op de straat" aanhieven. Onder het toeziend oog van de poli tie werden de radicalen na een ge vecht van een half uur door de oor spronkelijke betogers teruggeslagen. ADVERTENTIE de h en p kollektie is een permanente ekspositie waar u iedere dag vrij kunt komen kijken om nieuwe woonideën op te doen. een buitengewoon grote en komplete kollektie bovendien. vier etages, samen méér dan 1600 vierkante meter, met de modernste meubelen en zorg vuldig afgestemd woningtextiel. waardevolle adviezen kosten u niets. botermarkt 21-22, breestraat 146, leiden De werkelijkheid is dat Brandt de Polen net als de Russen een verdrag over het wederzijds afzien van ge weld heeft aangeboden. Hij be schouwt dit als een vorm van ga rantie voor de grenzen van Polen. In Bonn bestaat ook bereidheid de grenzen op andere manier zo moge lijk nog duidelijker te garanderen, maar één ding meent Brandt niet te kunnen: het officieel erkennen van de grens die de rivieren Oder en Neisse vormen. Gebleken is dat een grote meer derheid van de Westduitsers voor goed wenst af te zien van de Poolse gebieden die eens deel uitmaakten van het Duitse rijk. Maar of die be reidheid kan worden gevolgd door het zwart-op-wit vastleggen van de huidige grens is niet duidelijk Brandt regeert met een kleine meer derheid. de oppositie geeft hem geen enkele speelruimte en er zijn ook in zijn eigen partij bezwaren van men sen die in de Bondsrepubliek voor deskundig doorgaan. Substantie De voorzitter van de Bond der Verdrevenen, Herbert Hupka, een lid van de sociaaldemocratische rege ringsfractie in de Bondsdag, schreef bijvoorbeeld dezer dagen: „Elk tege moetkomen van een Westerse macht aan de eisen van eer communistisch geregeerde staat, dus ook Polen, moet als .substantieverlies' van het Wes ten en .substantiewinst' voor het Oosten worden beschouwd. Brandt heeft van de aanvang af duidelijk gesteld dat hij de Oder/ Nelsse-lyn zal respecteren en de on schendbaarheid van Polens grenzen in het algemeen wil garanderen. Te I optimistisch is hij er daarbij echter van uitgegaan dat Warschau vol doende geïnteresseerd is in een re geling om aan het letterlijk erken nen van de grens niet teveel ge wicht te hechten. Vooral de overwe ging dat Bonn economisch veel te bieden heeft, speelt daarbij een rol. Nu blijkt echter dat de Polen er kenning van de Oder/Nelsse-grens min of meer als een bewijs beschou wen voor de nieuwe Westduitse poli tiek. Hun bezwaren tegen een an dere formule zijn vooral door de Oost-duitse regering gesteund. Otto Winzer, de minister van Buitenlandse Zaken van de DDR. verklaarde van de week in het tijdschrift „Duitse Buitenlandse Politiek': „Bonn is van plan zich zowel in zijn onderhande lingen met de Sowjet-Uie als met de volksrepubliek Polen om een dui delijke erkenning van de na-oorogse Europese grenzen heen te manoeu vreren, terwijl het de grensproblemen in zekere mate tot latere gelegenhe den voor .vreedzame' of geweldda dige grensrevisie openhoudt". (Van onze reisredacteur Henk Kolb) PHNOM PENH (GPD) Honderden lichamen van dode Vietnamezen dreven de afgelopen dagen de Mekong af, slacht offers van een massamoord door Cambodjaanse burgers en [of legereenheden. In Cambodja is de haat tegen de Vietnamezen na het afzetten van Prins Sihanoek massaal opgestaan en het ziet er naar uit dat de Cambodjaanse woede tegen het buurvolk waarvan er naar schatting 600.000 in Cambodja leven voorlopig niet is af te koelen. Deze woede is niet zo maar van vandaag of gisteren of afhankelijk van de Vietcong-infiltraties in het Cambodjaanse grensgebied maar vindt zijn oorsprong ergens ver in de geschiedenis. Professor Ly Kim-Long, hoogleraar in de geschiedenis en de staatsin richting aan de universiteit van Phnom Penh, die overigens niet na laat Sihanoek te kapittelen voor al les wat hij de Cambodjanen heeft aangedaan, zegt: „Het zou de regering aan te beve len zyn als zij iets meer deed aan de voorlichting om de bevolking duide lijk te maken dat er verschillen be staan tussen de Vietnamezen en de Vietcong. De Cambodjanen en Viet namezen zijn altijd vijanden van el kaar geweest en de Cambodjanen zyn enkele malen het slachtoffer ge weest van het verraad door hun ko ningen. In 1620 gaf een Cambod jaanse koning zyn Vietnamese ko ningen drie provincies als bruidschat. De Vietnamezen zyn doodsbang. Ik ken gevallen van Vietnamezen die uit vrees voor een uitbarsting de grens naar Vietnam zyn o verge- vlucht. En dan Ja er nog iets; de rooms- katholieke Vietnamezen zyn vaak in verschillende zaken beter dan de boeddhistische Cambodjanen. De Vietnamese zakenlui doen het bij voorbeeld uitstekend. En ondanks het feit, dat dit alles tot vele wry- vingen leidt, moet men toegeven dat men als men iets gedaan wil krijgen, zich het beste tot een Vietnamees kan wenden". Cambodjaan Een buitenlander gaf de volgende karakteristiek van een Cambodjaan: „Ze zyn yverig, maar wel vreedzaam. Zodra zij opgewonden raken, kunnen zy echter zeer wreed worden. Bo vendien zyn zy, vooral door het ge mis aan goed onderwys, weinig ont wikkeld en kinderlyk. Zy zyn nooit opgeleid om nuchter te denken. Bo vendien heeft het regime-Sihanoek ze afgestompt voor vele zaken. In die tyd konden zy alleen in leven blyven door voor het regime te applaudis seren". Wat denken de Combodjanen over hun toekomst? Professar Ly Kim- long zegt: „De ouderen weten nog niet wat zy er van moeten denken. Zy moe ten nog wennen aan deze tyd, terwyl ze nog nauw verbonden zyn aan de tradities uit het verleden. Sommige van myn verwanten geloven niet dat de Amerikanen ooit op de maan zyn geweest, omdat naar hun mening de maan goddelyk is en door hen ver eerd wordt. Op een dag zagen zy een komeet en vertelden my in volle ernst dat er moeilijkheden te ver wachten waren. Naar myn schatting is ongeveer 60 procent van de bevolking ongelet terd.. Deze arme mensen hebben alle vertrouwen in de maatschappy ver loren. Niet zachtzinnig Intussen gaat de strijd in het ge bied van Svay Rieng door. De wegen in dit gebied leiden immers allemaal naar Vietnam. En daarom is het zaak deze wegen te kunnen contro leren. Volgens bepaalde inlichtingen hebben de communisten dringend materiaal nodig. Het tekort aan goe deren berust op het feit dat de aan- voerhaven Sihanoekville door het nieuwe regime is gesloten. De kaden liggen er verlaten by en in de afge lopen dagen heben maar twee Fran se koopvaardyschepen de haven aangedaan. Uit alles blijkt dat het Cambod jaanse leger niet bepaald zachtzin nig optreedt. De lichamen in de Me kong spreken wat dat betreft boek delen. Het valt moeilyk op te maken of dit nu Noordvietnamezen zyn guer rillastrijders of gewone Vietnamezen. De lichamen zyn op een zwarte on derbroek na ontkleed. Niemand wist donderdag nog precies waar de Ujken vandaan kwamen. Functionarissen van het Rode Kruis in de hoofd stad vertelden dat maandagochtend zeshonderd Vietnamese mannen uit het dorp Kson Bien in de buurt van Pnnom Penh by een razzia zyn op gepakt. De Vietnamezen zouden in boten zyn opgejaagd. Van Cambod jaanse zyde zeggen militairen dat het gaat om leden van de Vietcong. Die verklaring Ujkt niet sterk, om dat langs de Mekong nog niet is gevechten. In elk geval bieden de lichamen een afgrijseiyke aanblik. De geur van doden hangt boven de rivier waar woensdag een politieman vierhon derd dode Vietnamezen telde. De be woners van de dorpen langs de oevers, die voor drinkwater en was sen op de Mekong zyn aangewezen venden het hoofd af. De lichamen, die in de bosschages langs de oever blyven hangen worden met lange stokken teruggeduwd. Romantiek In Phnom Penh is de dryvende „wyk" van de ongeveer 30.000 Viet namezen afgegrendeld. Maar ook in het centrum is de angst voor de Vietcong duideiyk voelbaar En niet alleen omdat taxi-chauffeurs uit vrees voor Vietcong-hinderlagen wei geren een klant naar de provincie te brengen. Die vrees bhjkt ook uit het feit dat op alle hoeken van de straten soldaten zyn opgesteld om by de geringste aanleiding te kunnen optreden De Chinese textielwinkels beleven topdagen. Zy verkopen aan de lo pende band uniformen, waarvan de meeste nog Amerikaanse legermerk- jes dragen waaruit valt af te leiden dat de handelaren vanuit Saigon worden bevoorraad. De romantiek van de wapens heeft tsioh meester gemaakt van de bevolking. Zo loopt iedereen met revolvers en patroon gordels alsof hy meespeelt in een Western-film. Overigens bereiden de buitenlandse vertegenwoordigingen zich voor op de dingen die komen gaan. Vooral de Franse diplomaten proberen druk uit te oefenen op de voorlopige regering om toch vooral het uitroepen van de republiek uit te stellen tot een ander tydstip. Zy wyzen erop, dat de staatsvorm die men nu heeft, dus de overgangsfase tussen koninkryk en republiek, een uitstekende gelegen heid biedt om de nationale eenheid te vergroten tegen de algemene drei ging van het communistische gevaar. Het valt overigens niet na te gaan in hoeverre er nog werkeiyk sprake is van nationale eenheid. Een groot deel van het land wordt gecontro leerd door de Vietcong. In andere delen ontvangt men alleen Radio Pe king in plaas van Phnom Penh. Bloed In elk geval is het op het ogenblik in Cambodja duideiyk dat men on der Sihanoek maar al te veel in het verleden heeft geleefd. Ook anno 1970 verdrinken de Combodjanen hun Vietnamese medeburgers die zy heb ben leren haten, graag in het bloed. Als eenmaal met dolken wordt ge zwaaid blyken de verschillen tussen Vietcong en Vietnamezen zeer ge ring te zyn Ook al zeggen de nieu we machthebbers neutraal te willen blyven; het aanmoedigen van een ongenuanceerde kyk op Combodja's grootste probleem, de Vietnamezen. zou het land wel eens in een uit zichtloze oorlog kunnen storten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17