Apollo weer in juiste koers PEER LAWINERAMP IN FRANSE ALPEN AGENT SCHIET TWEE MANNEN ZIEKENHUIS IN SEX-BOETIEK Koeltoren week niet voor de explosieyen TELKENS NIEUWE SPANNINGEN VOOR DE GEEMOTIONEER DE ASTRONAUTEN Batterij-alarm Ontsteking Vermoedelijk zeventig doden Weinig verandering 24 UUr" Prof. Wiersma naar justitie Landing op radio en tv J oorraden Laatste fase Opstootje in Amsterdam Lammermarkl 19 Leiden Voor al Uw sex-artikelen. ©ucJ :cht 1 maart 1560 ^ur: E A. E. van Dishoeck ofdredaoteur: Drs J R Soetenhorst DONDERDAG 16 APRIL 1970 EIDSCH No. 13070 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57068 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21607 KERKRADE (GPD- „Hy blijft staan, hy blijft staan," fllden de leerlingen van de Antoniusschool in Kerkrade gis termiddag enthousiast, toen een poging om de laatste koel toren van de Dominiale mijn op te balzen mislukte. Met ingehouden adem ston den honderden mensen op een afstand toe te zien hoe de koel toren van Europa's oudste mijn naar beneden zou komen. De koeltoren, die door de explosie twee meter zakte, bleef recht op staan. Alleen de spleet die door een slopersfirma was ge boord. verwijdde zich tot ruim en ireter. Nadat de laatste stofwolken waren weggetrokken stonden de slopers verbouwereerd en te leurgesteld naar de nog even wankelende toren te kijken, diep in hun hart hopend dat de gigant alsnog zou vallen. Hij bleef staan. Muurvast. Het legertje fotografen en filmers, die de laatste seconden van het „leven" van de toren op de plaat wilden vastleggen, dropen teleurgesteld af. Verwacht wordt nu, dat de koeltoren begin volgende week naar beneden zal worden ge haald. Welke methode dan toe gepast wordt om de toren te slopen is nog niet bekend. De slopers bestuderen op het ogen blik drie methodes: gewoon slopen, omtrekken of schieten. (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN Op ruim een kwart miljoen kilometer van huis hebben de drie ruimte vaarders in hun kreupele Apollo de afgelopen nacht weer met een reeks problemen ge worsteld en onvoorziene operaties moeten uitvoeren om hun behouden terugkeer mo gelijk te maken. Om half zeven vanochtend had men het hoofd kunnen bieden aan de nieuwe moeilijkheden en kon de vluchtleiding in Houston verklaren „We are in pretty good shape" wat zoveel wil zeggen dat de situatie nogal goed" leek. De astronauten zijn begrijpelijkerwijs zeer vermoeid en de emoties beginnen nu kennelijk hun invloed uit te oefenen. Gisteravond werden de ruimte vaarders met de eerste moeilijkheid geconfronteerd. De baan van de Apollo bleek niet juist te zijn. Het is niet duidelijk geworden of de koerscorrectie van bijna een etmaal eerder toch niet zo zuiver is geweest als men aanvankelijk dacht of dat de afwijking van de juiste koers ver oorzaakt is door het raket-effect van de verdere desintegratie van de ser vice-module. In ieder geval wezen berekeningen uit, dat de ApoJlo de dampkring op 170 km zou passeren wanneer niet een nieuwe koerscor rectie werd uitgevoerd. Dat zou bete kenen dat het ruimtevaartuig mins tens veertien dagen in een langge rekte elliptische baan om de aarde zou blijven wentelen alvorens onge controleerd in de dampkring terug te vallen en verbranden. Terwijl men berekeningen maakte over de richting en sterkte van de vuurstoot die nodig zou zijn om de zaak weer in het reine te brengen meldde een nogal geëmotioneerde Lovell dat een van de batterijen niet in orde bleek te zijn. Zonder deze ene van vier hoofdbatterijen die voor de landingsoperatie gekoppeld in actie moeten zijn, zou de behou den terugkeer naar de aarde niet mogelijk zijn. Ruim een half uur la ter, om kwart over een, kon Houston na een reeks controles melden, dat de batterij wel in orde was maar dat een alarmlampje ten onrechte was gaan branden. De vluchtleiding gaf, kennelijk om de zenuwen van de ruimtevaarders te sparen, opdracnt de controlelampjes uit te schakelen. „Wij zullen het op aarde wel in de gaten houden en jullie waarschuwen als er iets aan de hand is". Vanochtend om half tien kwam er echter opnieuw een batterij-alarm. Het betrokken apparaat werd door een signaal vanuit Houston uitge schakeld. Men hoopt het te kunnen herstellen of dat de batterij toch blijkt te fungeren bij inschakelen tegen de tijd van de landing. ®T-GERVAIS (Reuter, DPA, In de Franse Alpen ft zich opnieuw een lawine- ®P voorgedaan. Vannacht is in |»t Gervais een sanatorium '77 personen door een lawine yen. Vanochtend om 9 uur 'ton reddingsploegen de licha- J van vier slachtoffers: twee wen en twee volwassenen. J» personeelsleden van het lolven sanatorium zijn gewond graven; 66 personen onder kinderen moeten nog on- de sneeuw bedolven liggen. verwacht van heden- tot Wa&vond: kt algemeen veel bewolking met enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 12.40 uur) 17 APRIL 05.40 uur, zon onder: 19.40 40 op: 15.05 uur: maan on- te Katwijk om 00.44 en m\aa te Katwijk om 08.30 en ammner bestaat uit 28 pagina's. Hulpgeroep, dat de redders uit de sneeuwmassa hoorden komen, is intussen verstomd. Vanuit een helikopter is gemeld dat er gevaar bestaat voor een nieu we lamine, die eveneens het Plateau van Assy zou treffen. Daarop is de (ADVERTENTIE) frlV* r<A°r- jlji.ii- onmiddellijke evacuatie van alle an dere gebouwen op het plateau ge last Vorige week heeft een kleinere lawine het dak beschadigd van een van de gebouwen, die nu opnieuw getroffen zijn. Het sanatorium voor longziekten „Tric de fiz" ligt op 1200 meter hoogte. Op het Plateau van Assy, in de buurt van de Mont Blanc, in de provincie Haute-Savoie. Het gebouw, waarin kinderen van 4 tot 15 jaar waren ondergebracht, schijnt volle dig verwoest te zijn. In het andere getroffen gebouw woonde onder- houds- en verplegend personeel. Zoals men zich herinnert zijn in februari in het wintersportcentrum Val d'Isère bij een lawineramp 39 personen om het leven gekomen. LEIDEN/DEN HAAG (GPD) Prof. mr. K. Wiersma uit Leiden is voorgedragen door minister-president De Jong om te worden benoemd tot staatssecretaris van het ministerie van Justitie. Een aanbeveling daar toe is gedaan door de minister van Justitie, mr. C. H. F. Polak. De Tweede Kamer zal op verzoek van de heer De Goede (D'66) binnenkort debatteren over de staatsrechtelijke aspecten van de benoeming van prof. Wiersma. Voor meer nieuws over prof. Wiersma zie pagina 7, Om 05.31 uur werd de raketmotor van de maanlander voor korte tijd in werking gesteld, waardoor de snelheid van het ruimtevaartuig met bijna 8 km per uur werd verminderd. Deze bedroeg daarna 4940 km per uur. De Apollo bevond zich op dat moment nog 278.000 kilometer van de aarde. Na twee uur rekenen werd in Houston vastgesteld dat nu de koers juist was. Het kritieke van deze operatie was, dat telkens weer een beroep op de dalingsmotor van de maantaxi moet worden gedaan voor zaken, waarvoor deze niet is bestemd. Vooral nu over al in de systemen van de Apollo- combinatie mankementen optreden is iedere nieuwe start van de motor een gok. Overigens moet de motor, wanneer deze intact blijft, minstens 20 maal kunnen starten en dit is pas viermaal gebeurd. Er is brand stof genoeg voor 910 seconden wer king. en hiervan is nog niet de helft verbruikt. Na deze kritieke operatie waren er nog problemen met te grote druk in een heliumtank. die dienst doet voor de toevoer van brandstof naar de tot dusver gebruikte daalmotor van de maantaxi. De druk nam op gevaar lijke wijze toe tot een niveau waarop de veiligheidsklep open had moeten j springen. Dit gebeurde niet waardoor de situatie gevaarlijk werd, aangezien het gevaar van een explosie niet denkbeeldig werd. Tot opluchting van Houston sloeg de klep een half uur later, om negen uur, toch open. Wanneer nu nog koerscorrecties nodig zyn, zullen deze waarschijn lijk met de ook nog in de maantaxi aanwezige stijgmotor worden uitge voerd, wat weer nieuwe problemen met zich meebrengt. Overigens ver wachtte men vanochtend niet dat een dergelijke operatie nodig zou zijn, maar de ervaring heeft de vluchtleiding wel iets voorzichtiger met conclusies gemaakt. capsule door de atmosfeer moeten brengen. Een geruststelling voor hen is, dat de dreiging van een orkaan op de landingsplaats is verminderd. De naderende storm is aanzienlijk in kracht afgenomen en van richting veranderd. HILVERSUM (ANP) De NOS zal in een rechtstreekse re portage morgen via radio en te levisie verslag uitbrengen van de landing van de Apollo-13. Van deze terugkeer verzorgt de Amerikaanse televisie een rechtstreekse uitzending die door de NOS via een commu nicatie-satelliet wordt overge nomen, vermoedelijk eerst via Nederland 1 en later op het tweede net. De radio-reportage vindt plaats via Hilversum 2. De tijdstippen van de reporta ges staan nog niet definitief vast, aangezien het tijdstip van de landing telkens wijzigt wan neer er koerscorrecties moeten worden uitgevoerd. Na de koers correctie van afgelopen nacht verwacht men de landing om 19.07 uur. Overigens blijkt het met de voor raden aan boord dank zy zeer eco nomisch verbruik enigszins mee te vallen. Kan men het verbruik zo laag houden, dan is er bij een landing op het voorgenomen tijdstip nog voor 17 uur water, 86 uur zuurstof en 500 ampere-uren stroom. Dat is royaal voldoende. Na de koerscorrectie van vannacht wordt verwacht, dat de landing mor genavond om 19.07 zal plaatsvinden in de Stille Oceaan op 21 graden 40 minuten zuiderbreedte en 165 graden 23 minuten westerlengte op korte afstand van de plaats waar men gisteren nog dacht dat de Apol lo in zee terecht zou komen. Vijfeneenhalf uur voor de landing moeten de astronauten weer plaats nemen in het moederschip Odysseus en de apparatuur weer op gang bren gen. Twee uur later wordt de vrijwel nutteloos geworden service-module afgestoten waardoor het hitteschild vrij komt. Binnen anderhalf uur moet de maanlander Aquarius, waar aan zij hun redding te danken zul len hebben, worden afgesloten. Een uur voor de landing wordt de Aqua rius afgekoppeld die by de terugkeer hl de dampkring zal verbranden. Inmiddels proberen de ruimtevaar ders na afwachting van deze span nende fase af en toe te slapen maar dit lukt niet zo best. De atmosfeer is benauwd, het ruimtevaartuig onge- makkelig rommelig, en de tempera tuur onplezierig laag: circa twee graden celsius. Toen Houston vroeg, hoe de mannen zich voelden, ant woordde Haise: „Niet meer ver moeid dan je onder onze omstandig heden verwachten kunt" Toch zullen de drie ruimtevaarders zo fit moge lijk moeten zyn, wanneer zy in de laatste fase van de rampvlucht hun Morgen wordt Prins Maurits, de oudste zoon van Prmses Mar griet en mr. P. van Vollenhoven twee jaar. Deze foto van Prins Maurits werd gemaakt door H. Stokhuyzen. ADVERTENTIE FJORDEN OP ZICHT leveren wy niet maar wel reizen naar Scandinavië. Reisbureau BEUK, Nieuwe Beestenmarkt 19, Leiden - Telefoon 32700 AMSTERDAM (ANP) De 29- jarige Amsterdamse hoofdagent van politie Van D. heeft vannacht om streeks kwart voor een bij een op stootje op de Oudezyds Achterburg wal in de hoofdstad kort na elkaar 2 schoten met zyn dienstpistool ge lost. De 28-jarige P. H. A. R, uit Den Haag werd in de buik getroffen, de 35-jarige G .H. S. uit Amster dam ln de maagstreek. Beiden ztfn ernstig gewond in het Binnengast huis opgenomen. De betrokken politieman was met een collega van het by standsdetache ment op voetsurveillance op de Zee dijk en omgeving. Tot dusver is uit het onderzoek waarby ook de rijks recherche is ingeschakeld, geble ken. dat de hoofdagent toen hy met zyn collega een groep mannen pas seerde door één van hen het Haagse slachtoffer R was r-mo- lesteerd. Hy zou een klap tegen de schouder hebben gekregen en voorts zou zyn pet byna zyn afgeslagen. Naar aanleiding daarvan werd R gesommeerd mee te gaan naar het bureau waarop deze gereageerd zou hebben met: „By ons in Den Haag slaan we de agenten ln elkaar en gooien we ze in de gracht". Toen de agent zyn pistool trok zou de Haee- naar hebben gezegd dat hy dat ook kon en een beweging hebben ge maakt die de indruk wekte dat hy over een vuurwapen beschikte De zich bedreigd voelende politieman loste daarop een schot, dat de Ha genaar in de buik trof. Op de knal kwamen mensen toe lopen onder wie zich ook het twee de slachtoffer bevond. Wat zich toen precies heeft afgespeeld is volgens de politie nog niet duideiyk. Vast staat in elk geval dat de hoofdagent nogmaals schoot en S. in de maag streek trof. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Een ESPÉ winkel (Nu volop parkeer gelegenheid Openingstijden: dinsdag t.m. zaterdag: 9.30—18.00 uur 's Maandags gesloten. TOCH GOEDKOPER 61 cm. TELEVISIE, houten kast, adv.pr. 695,onze prys 595,61 cm. t.v. kunststof- kast, adv.pr. 645,onze 'prUs 545,draagbare t.v., adv.pr. 650,onze prys 550,Tuner FM stereo lg, mg. kg adv.pr. 599onze prijs 499.Nog enkele t.v. occasions reeds v.a. 40.—. RADIO WAGNER Wagnerplein 1, Kennedycentr. Tel. 24054, Leiden Z.W. Uit het Leidsch Dagblad van 16 April 1870: (Advertentie) A. Sinkel, Botermarkt. Op Dinsdag 19 April en volgende dagen fi nale uitverkoop en likwidatie van alle winkelgoederen, ka toenen, wollen en zijden goe derenenz. De verkoop ge schiedt alleen a contant. De Huizen zijn uit de hand te koop. In verscheidene dagbla den werd vermeld, dat in een café chantant *e 's Hage een heer te paard was binnenge komen, als grap bedoeld. Iets dergelijks vond gisteren plaats in den sigarenwinkel van den heer Sperna Wei land, om den hoek van de Watersteeg alhier Dit was echter een ongelukdat nog al eenige schade heeft ver oorzaakt. Het was nJ. een holland paard als oorzaak

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1