ziet de prijzen stijgen Allerlaatste zomer van mini's Koek is voor op lotto-winnaar Mr, Wytema kreeg fikse boete en jaar ontzegging Alles weer in 1970 gemiddeld al twee procent duurder Rokken worden onherroepelijk langer Twee miljoen verduisterd in tien jaar V) Cursusgeld voor leerlingwezen afgeschaft VMF passeert het dividend DOOR JOS HAGERS fSDAO 14 APRIL 1979 LEÏBSCH DAGBLAD PAGINA J j EN HAAG (GPD) De duurte is dit jaar alweer ie ruim 2 procent toegenomen. Hoewel het regerings lid er op is afgestemd dat de prijsstijgingen dit jaar heel minder groot zullen zijn dan vorig jaar, is het prijs- inmiddels wat soepeler geworden. Bepaalde kosten- ingen, die de ondernemer van buitenaf krijgt opge- gen, mogen worden doorberekend. r I ils bijvoorbeeld stijging van Koekjes en snoep 1 istoffenprijzen, voor de con ti ut zijn. bij het geweldige to od op de markt, de prijzen cl moeilijk bij te houden hem is het al helemaal on- ia jk te weten waarom ze om gaan. :pi Kalde verhogingen worden aan- mfdigd: de melk wordt over een maanden duurder, het tarief injiutorijles mag omhoog, koffie en V irine zyn al een paar keer geworden door prijsstygin- de wereldmarkt. Maar hoe dat op een kaartje gor- nrd bij een warenhuis ineens nieuw plakje zit met een tien hogere pry's, weet niemand, min als waaraan het ligt dat de indruk krijgt dat textiel hier ar wat duurder wordt. En zo- mdere dingen. fs voor zijn dagelijkse aanko- j het voor de consument duis- Bt er allemaal met de prijzen ie is. Om hem wat op weg te bij zijn prijsbewustzijn, heb- wjj een aantal prijswijzigingen nt Ietreerd uit de prijslijsten van de R oiersbranche. Hetgeen beslist Qffil zeggen dat die branche de a wier is. Hetgeen evenmin wil dat de genoemde merken ten tJbte als enige hun prijzen d verhoogd. rdat zü vaste of duidelijke ad- (jzen hebben, is bij hen na te 8 wat er gebeurd is sinds decem- jaar. Met „eigen winkel- volgt men de ontwikkelin- jn die merkprijzen meestal ta- op de voet. onder volgt het overzicht van ons in de eerste drie maan- lan dit Jaar in prijslijsten ge teerde verhogingen. Wij noe- lleen de hoogste en laagste be- van de veiiiogingen bij de be- ide merken. In centen. En los hoeveelheden waarvoor ge f\ n gelden. Dit overzicht wil zeg- 't had u zelf kunnen zien als goed had opgelet, en het is n zaak zo bewust mogelijk naar (jzen te kijken, óók buiten de fee die wij als voorbeeld stellen. je» en potjes w Hunik worstsoorten, le- nei, soepballetjes, gehaktballen, hachee 4 tot 14 cent. - leverpastei, worstjes, ham pork, gehakt, ragout, rookworst, smac, soepballen 1 tot 30 Zwanenberg worst en worst- nurkoolspek, leverpastei .soep- tjes. hamburgers 1 tot 20 cent. zalm 20 cent. Ouwe- - div. haringconserven 3 oent. Hero andijvie, sprui- vortelen en zuurkool duurder, goedkoper 1 tot 14 cent. Uflttewaal bieten, zuurkool lot 25 cent. Uijttewaal augur- 0 cent duurder, piccalilly en zil- tjes 2 cent goedkoper. Food Fair Ipvries bami-schijven, bitterbal- fricftndellen, kroketten, nasi- 6 cent. Frionor diep- patat frites, kabeljauw, schelvis. Vis 3 tot 5 cent. Groko diep- kabeljauw 10 cent. Ola ijs will* roomystaart 15 cent. Nobo colads, klappers, speculaas, sprits, Veluwse koeken 3 tot 5 ct. Pa- tria crackers, wafels, maisk, mok kasticks. eafe noir. div. sorteringen 2 tot 60 cent. Droste choco- laadjes en tabletten 5 tot 25 cent. Van Houten candy bars 2 cent. Venz voorverpakte chocolaadjes 5 cent. Faam div. soorten drop 1 tot 5 cent. Gilda drop. pas tilles, toffees 1 tot 5 cent. Kiene enkele dropsoorten 1 tot 4 cent. VS-Van Slooten droprollen 1 cent. Smith Kendon ltd. glucoseta- bletten 10 cent. Venco enige dropsoorten 1 tot 25 cent. Huishoudelijk Melitta boterhamzakjes, invries- zakjes, folie, keukenrollen, onderzet jes. weggooibekers en -bestekken 10 tot 25 cent. Kok wasknijpers 10 tot 25 cent. Erdal Kek droog- schuim. spons, schoensmeer, wrijf- was, Vlido insecten- en plantenspray 2 tot 10 cent. Kortman en Schulte driehoekzeep 5 cent. pen en sauzen ritoher alle soepen 2 cent. gangbare soorten soep 3 Honig kalfssoep en vermicel- 3 cent. Unox vrijwel alle ten soep 1 tot 3 cent. Wiso 5 tot 30 cent. Zamek alle ten soepen 8 tot 12 cent. diverse sauzen en salata tot 6 cent. Fleischer sauspoe- 2 tot 3 cent. Heinz worces- 7 tot 10 cent. Remia us 13 tot 18 cent. oodbeleg en pap P*é salades 2 tot 4 cent. I D'jk Sarina chocolademelan- cent. Wings chocoladepas- 10 cent. Venz chocoladeha- 5 cent. Honingfruit heide- teg -- 20 tot 35 cent. Regina M alle soorten honing 5 tot *nt. Lassie havermout 2 t Quaker Oats 2 c?nt. Honig ®tart en John Moir 1 tot 2 t Lassie div. soorten gort 3 cent. Joh. B. Scholten div. ton griesmeel 1 tot 2 cent. eelkost feg Com krentenbrood, rozij- toood, krentenbollen 3 cent. "t - bak- en cakemeel en cake- fc t0^ cen^- Scholten ^•soorten beslagmix en ouwel 10 cent. Drie Glockcn - maca- MPaghetti, noedels, vermicelli F Honig maizena, macaroni, Itotti, noedels, vermicelli 1 tot fn' Dureya maizena 1 tot A. Scholten aardappel- I II «80-2 tot 3 cent. ALKMAAR (GPD) „Het is jam mer en schrijnend als iemand op het einde van zijn loopbaan zo strui kelt". Dit zei gistermiddag de Alk- ma arse politierechter mr. D. Reisig in de zaak tegen ond-burgemeester van Alkmaar, de 64-jarlge mr. H. J, Wytema. die in de nacht van 8 febru ari in zyn woonplaats onder invloed in zyn auto had gereden. De politierechter veroordeelde hem tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, 2000 gulden boete subsi diair twee maanden hechtenis en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegd heid met aftrek. De officier van Justitie, mr. J Wiarda, haalde in zijn requisitoir verschillende verklaringen aan van getuigen die er geen twijfel aan lie ten bestaan dat de oud-burgemees ter sterk onder de invloed van alco hol verkeerde toen hy in die bewus te nacht na een diner in het Alkmaar se hotel „Victory" naar huis reed. Hy meende daarmee voldoende be wijs geleverd te hebben van het rij den onder invloed en eiste drie we ken voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. een geldboete van 2000 gulden en 18 maanden ontzeg ging met aftrek. Zoals mr Wytema zelf verklaar de had hy zaterdag 7 februari een vermoeiende dag achter de rug. 's Morgens vroeg was hij per auto naar Beilen gereisd om daar de be grafenis by te wonen van een goede vriend. Pas tegen de avond keerde hij terug om vervolgens om 7 uur een diner bij te wonen ter gelegenheid van de dies-viering van het dispuut Alkmaar van de Leidse universiteit. DEN HAAG «ANP» Staatssecre taris Grosheide van Onderwys en Wetenschappen heeft besloten de cursusgelden voor het volgen van algemeen en op het beroep gericht onderwijs aan de dag- en avond scholen voor lager technisch onder wijs en de scholen voor huishoud en nijverheidsonderwijs voor het cursusjaar 1969 1970 af te schaffen. Dit geldt echter alleen voor leer lingen die gedurende dat cursus jaar tevens op grondslag van een leerovereenkomst deelnemen of hebben deelgenomen aan een oplei ding in het kader van het leerling wezen en op 1 augustus 1969 nog niet achttien Jaar waren. In een wijziging van het besluit interimregeling cursusgeld voortge zet onderwijs, die binnenkort volgt, zal de afschaffing van deze cursus gelden na 1969^1970 op dezelfde wij ze worden geregeld. De staatssecre taris geeft door deze regeling ge volg aan zyn toezegging, op 12 no vember 1969 gedaan bij de behan deling van de begroting van O. en W. voor het jaar 1970 in de Tweede Kamer. Voor dat diner in Victory gebruikte De officier van Justitie, mr. Wiar- hy 3 jonge klare en tijdens het diner da. deelde mee dat de doktersver- bij elke gang een glas wijn. In totaal klaring sprak van „matig onder in- 2 rode en 2 witte. i vloed". Hij liet weten dat verdachte Na afloop nuttigde hy nog een alle symptomen had van iemand die glas rode wijn. Tussen het ogenblik onder invloed was van alcohol. Tegen dat ik opstond van tafel, omstreeks j over de politie had mr. Wytema ver- half twee in de nacht, en het ogen- klaard dat hy zich niet kon voorstel- blik dat ik by myn woonhuis werd ien dat hij rechtsaf wilde gaan en zig- aangesproken door een dienstplich- zaggend over de Kennemerstraatweg tige militair en zyn verloofde, kan had gereden. „Ik was gewend zo'n ik me niets herinneren", zo vertel- i 40 keer per week heen en weer te de mr. Wytema gistermiddag. rijden tussen myn woonhuis en het stadhuis. Ik neem altijd de Kenne merstraatweg. Er ligt een sluier over die rit. Althans, voor mjj", aldus mr Wytema. In zijn requisitoir zei mr. Wiarda dat het een ervaren feit is dat ie mand met drie borrels en vyf gla zen wyn op niet in staat is behoor- lyk te ryden, vooral als hij boven dien nog vermoeid is De officier ging ook nog in op de gevolgen voor de oud-burgemeester van Alkmaar. „Zyn loopbaan is daarmee op een abrupte wijze afgesloten. Het is een trieste zaak dat iemand op zo'n ma nier ontslag moet nemen. Met die omstandigheden wil ik in myn eis wel rekening houden. Daar om acht ik een onvoorwaardelijke gevangenisstraf niet op zyn plaats. Ik hoop dat de anderen hierdoor tot grotere voorzichtigheid worden aan gespoord", aldus de officier, die hierna zyn eis uitsprak. DEN BOSCH (GPD) De koek is op voor Hendrik Xavier L., de 46-jarige chef van de administra tie van de Bossche vestiging van Verkade. De man, die in tien jaar zeker twee miljoen verduisterde en leefde „als God in Frankrijk" zit nu tussen de grauwe muren van het huis van bewaring. Dinsdag was L. door de ambtena ren van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst «FIOD» aangehou den. Vrijdagmiddag gaf hy tenslot te toe dat hij inderdaad niet de ga- j ve had om alles wat hij aanraakte I in goud te laten veranderen, maar j dat het het goud van Verkade was, waarmee hij pronkte. De Jaren-'60 zyn voor Hendrik L. jaren geweest van ongekende weel de. Elk jaar nam hij dank zij lis tig geknoei in de Verkadeboeken in rijkdom toe. Zijn bungalow met American kitchen en allerlei andere voorzieningen in Nieuwkuyk was omringd door een tuin. waarvan de aanleg 40 mille had gekost. L. zelf reed in een zilverkleurige Jaguar 3.4 met mobilofoon. Voor zijn vrouw was er een Triumph. Tien jaar lang L. heeft tien jaar lang de indruis kunnen wekken dat de grondslag voor zijn voortdurend groeiend bezit een hoofdprijs uit de Duitse lotto was geweest. Dank zy dit door geluk ver kregen geld had hij zyn sprong kun nen maken, beweerde hy. Opmerke lijk voor de buitenstaander moet het wellicht geweest zijn dat L. ondanks al zijn geld bleef werken by Verka de. Achteraf is het natuurlijk een vanzelfsprekende zaak dat hij het Zaanse bedrijf trouw bleef: Verkade was immers zijn voornaamste bron van inkomsten! I Al leefde L. dan als een vorst, in tegenstelling tot vele andere frau deurs smeet hij lang niet alles over i de balk. Hy kocht verscheidene ho- reoa-bedrijven die hy onderbracht in een „holding", de N V. LEM. Tot L's bezettingen behoorden twee ca fés in Den Bosch en twee in Waal wijk. De LEM pachtte het Bossche hotel „De Postzegel" van Breda bier. L. bezit verder de N V. Terrein en Groenvoorziening in St. Michielsges tel (30 man personeel» en heeft geld gestoken in een postzegelzaak in Oss en in een assurantiekantoor in Eindhoven. feld een prettig idee dat een behoor lijk deel van de twee miljoen geïn vesteerd is. L. is in elk geval geen kale kip. waarvan onmogelijk veren te pukken zijn. Hendrik L. woonde in Nieuwkuyk met zyn vrouw Sonja, twee aange nomen kinderen en een aantal hon den en katten. HU stond bekend ale royaal en niet onaardig. De heer A, H. Verkade jr. noemt hem: „Een plezierige man, prettig in de omgang en ook om mee samen te werken. Er waren by ons wel eens vraagte kens hoe hy aan al dat geld kwam, maar er was geen reden tot arg waan". L. werkte al by Verkade sinds 1935. Eerst in Zaandam en later (vanaf *49) in Den Bosch. In Den Bosch had hy aanvankelijk een eenvoudig# flat. Een Jaar of vier geleden be trok hy de bungalow in Nieuwkuyk die hU o.m. voorzag van een ver warmd zwembad in de tuin. Het le ven in en rond de bungalow had een vrolyk karakter. Er waren herhaal- delyk feesten, waarop zakenmensen en kunstenaars zich uitstekend amu seerden. De laatste tyd liet L. zich door gaans vergezellen door een Jonge Se nega lees, die hy zyn „lUfwacht* noemde. Dat laatste was natuurlyk scherts, want hy had niets te vre zen, behalve dan van de ambtena ren van de FIOD, die al ongeveer een jaar argwaan koesterden. Zy ont dekte tenslotte dat L. toch niet zo'n brave Hendrik was als zyn werkge vers wel meenden. Hij voerde een dubbele loonadministratie, waarmee hy elk jaar twee ton „verdiende". De bungalow in Nieuwkuyk is de afgelopen dagen het doel geweest van talryke uitstapjes. Honderden men sen hebben zich vergaapt aan de weelde, waarin L. zo onrechtmatig baadde. Zyn vrouw heeft al die nieuwgierige blikken beu met de kinderen de vlucht genomen. AMSTERDAM De raad van commissarissen en raad van bestuur van de Verenigde Machinefabrieken nv. zullen aandelhouders voorstellen het dividend over het boekjaar 1969 te passeren en het verlies over dit Prpttia irlpp Jaai' te brengen ten laste van de al- IUCC gemene reserve <over 1968 heeft de Voor Verkade en waarschynlyk ook VMF uitgekeerd f 12, per aandeel voor de belastingen is het ongetwU- van f 100, nominaal) PARIJS/AMSTERDAM (GPD) De mini's, die vijf jaar lang de gemoederen bezighielden en er zelfs voor zorgden, dat klooster zusters een korter habijt mochten gaan dragen, zullen het de ko mende herfst moeten afleggen te gen de langere rok. Bijna 1000 confectiefabrikanten uit alle de len van de wereld, die met elkaar verreweg 't belangrijkste markt aandeel in handen hebben, schaarden zich zaterdag, bij de opening van de internationale dames-confectiebeurs in Parijs, eensgezind achter de midi- en maxi-mode. De ruim zestig kleinere Nederland se, Duitse en Engelse firma's die op de gisteren in Amsterdam geopende Intercontex-beurs nog hoofdzakelyk korte winterkleding toonden, zullen zo bleek na het uiterst belangrij ke mode weekend niet genoeg te genspel kunnen bieden omdat zij door hun kleinere omzet onvoldoen de invloed hebben. Twaalf jaar geleden zette de Lon- dense ontwerpster Mary Kuant de eerste mini-rok op papier, een creatie, die vry kort daarop door Carna- bystreet werd geaccepteerd. Het ge lukte de Parijse Couturier An- dré Courrèges echter pas in het voor jaar van 1965 om van de mini's met behulp van zyn strakke astronauten- lUn een vry spoedig door miljoenen vrouwen nagevolgde mode te maken. Een mode, die geen grenzen kende, want de minirok was het eerste wes terse kledingstuk dat zelfs in de lan den achter het yzeren gordijn en door geisja's, bedoeienen en Eskimo vrouwen werd gedragen. In Nederland deed zich in de Eer ste Kamer een mini-incident voor toen de vrouwelijke stenografen van de griffier opdracht kregen om lange re rokken te gaan dragen. Er werden honderden meisjes van school ge stuurd en tientallen door hun werk gever ontslagen, maar zelden werd een mode zo door mannen geappre cieerd. Het Amerikaanse managers blad „Fortune" kwam er door een enquête achter dat mannen het, me de dankzy de mini's, plezieriger be gonnen te vinden om met een open baar vervoermiddel naar hun werk te Wet Verscheidene Afrikaanse staten vaardigden een wet tegen de mini's uit omdat de autoriteiten van me ning wajen, dat de waardigheid van de vrouw door een korte rok in ge vaar werd gebracht. De mini's zorg den zelfs voor protocolaire problemen. Zo werd de Belgische Prinses Paola de toegang tot de Sint Pieter ont zegd omdat zy naar de mening van een functionaris van het Vaticaan een te korte rok aan had. gaan. En dan te bedenken dat zy de komende winter vrUwel geen knie meer krijgen te zien 's Werelds meest toonaangevende fabrikanten besloten nJ. eensgezind om voor de komende herfst en winter lange rok ken te gaan maken. Lange rokken waarvan ongeveer 40 procent met de zoom tot vlak over de knie. 45 pro cent met de zoom halverwege de kuit en 5 procent met de zoom iets boven de enkel. Topless Folklore De internationale da mes confectie- beurs in Parijs, werd gekenmerkt door een overweldigende hoeveelheid dok ter Zjivago-jassen. Russische kozak ken-blouses. ryk geborduurde Af ghaanse mantels. Afrikaanse safari- pakjes. Indiaanse suede jassen, Ar gentijnse gauchopan talons en ge smokte jurkjes uit de Balkan. Zy drukten een duidelijke stempel op de diverse collecties, die dan ook geheel in het teken van de folklore ston den Het is de vraag hoe het publiek na een zomer, waarin alie6 kan, zal reageren De mogelykheid bestaat dat de winkeliers van de onzerkerheid ge bruik zullen maken door niets nieuws te bestellen en hun oude voorraden uit verkopen. De fabrikanten zouden daardoor in ernstige moeilijkheden ko men» Koopstaking Als compensatie voor hun saaie, wat triest op de jaren -'30 geïnspireer de creaties, zal een aantal vooraan staande boutique-confectionairs een terugkeer van de „topless-mode" pro beren te forceren. Het is een ideetje van Jean Pomarede, de couturier die het modehuis Jacques Heim in één seizoen aan de sluiting van de houte- couture-afdeling hielp Pomarede is daarna voor de Franse confectiefa briek GE7T gaan werken, maar wat zUn voorkeur voor topless betreft kan hy op de steun rekenen van de Amerikaanse Harry Lans en zyn En gelse collega Robert Berths. Daarmee zyn de doorkUkblouses het volgende seizoen al weer uit de mode. Het kan dat de Duitse fabrikanten, die een tot iets over de knie reikende mode maakten, het wat de verkoop betreft, van hun Franse. Engelse. Ita liaanse en Amerikaanse collega's zul len winnen, waardoor Duitsland de komende winter het belangrijkste modecentrum van de wereld zou kunnen worden. Tenslotte is de mo gelijkheid niet uitgesloten dat mode bewuste vrouwen zullen weigeren om definitief op lang over te schakelen waardoor er in feite sprake van een soort „koopstaking" zou zyn. Een omstandigheid waarvan vooral de Amsterdamse confectiefabriek W Neugarten die ook voor de komende winter onverstoorbaar mini's blyft maken, zou profiteren. Het is de vraag, vooral nu zelfs mini-koning André Courrèges voor de komende winter een maxi-confec- tiecollectie is gaan maken. Zyn crea ties, die Courrèges onder de naam „hyperbole" naar alle landen van Europa hoopt te exporteren zullen van f 70 tot f380 verkrijgbaar zijn Tijdens de modemanifestatie in Parys verklaarde Courreges nog eens ari uitdrukkelyk persoonlyk tegen de maxi's te zyn, „maar aldus de Pa- ryse modekoning, „een mini zal over i mode te ontkomen, waardoor voor een paar maanden commercieel nietiedere vrouw wel zaak is om uiterst meer verantwoord zyn" Kortom het voorzichtig te zyn ais zy iets nieuws dat zal moeilUk zyn om aan de maxi- gaat kopen. De mode wordt langer, zeker.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7