Raad vóór hogere premies doorstroming en krotontruiming Lente op „nieuw" Stations plein DE LEID' SE Drie bekeuringen voor Leidse binnen kwartier IN de SPRAAK waterval Ook elders Stokpaardje „Luchtigjes" Kerkelijk leven DS '10 GEEN OUD VUIL Academische examens oor de kantonrechter ni'hliloities 5 DINSDAG 14 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 jn de spraakwaterval" lijkt op de naam van' een etablissement en waarom je de Leidse raadzaal zo zou kunnen noemen is een duide lijke zaak. Eruit „springt" de term inspraak en daarover naar aanlei ding van de raadsvergadering van gisteravond ook iets. Eerst over de spraakwaterval, die de raad ook ditmaal by na vier uur liet stromen over een agenda van maar 15 punten, waarvan er zeker 10 zo onder de hamer doorgingen. In de koffiepauze zei een raadslid: Je kunt merken, dat het tegen de verkiezingen loopt. Op die opmerking verder bordurend vraag je je toch wel even af wat het nut zou kunnen zyn. Zouden nu bijvoorbeeld degenen, die bij de Statenverkiezing niet zijn opgeko men, bij de verkiezing voor de raad wel komen als ze weten, dat: f PvdA-raadslid Van Baaren peni- ciline, DDT, de Vapona-strip en ook nog de tram aanvoerde om zyn mening te adstrueren, dat er geen algemene waardering is voor vuil- stortkokers? VVD-er die al enkele ma len de stadhuistrappen heeft moe ten beklimmen, omdat de lift niet kwam doordat een deur was open gelaten? f De raad over deze lift een poosje doorpraatte en zelfs hoofdelijk ging stemmen over revisie (kosten f52.000), waarbij de weinige tegen stemmers liever een nieuwe instal latie zouden zien (kosten 1% ton') en waarbij vóórstemmers zich zelfs geroepen voelden een stemverkla ring af te leggen alsof het een principiële zaak betrof? Het zyn maar drie punten, maar zal de publieke tribune er de volgende keer voller door zijn dan de twee dozijn bezoekers van nu? Ook in de raad gaan er stemmen op tegen discussie over details, getuige op merkingen van de PSP-er Ampt- meijer en de liberale mej. Kappey- ne v. d. Coppelle over andermans opmerkingen betreffende een type ventilator. Om Amptmeijer, die overigens zelf op een gegeven mo ment knolbegonia's op de raadsta fel legde, aan te halenvorige maal praatte de raad over de soort gras op een voetbalveld, nu gaat het over een type ventilator bij vuil- stortkokers en de volgende keer praten we over het type gloeilamp in straatlantaarns. Hy haalde het aan om te pleiten voor open com missievergaderingen, waarmee z.i. efficiënter te werken zou zijn. Nee, burgerschapszin krijg je niet op de tribune bij de Leidse raad. Die kweek je wel met inspraak van be woners en dan in het bijzonder over hun naaste omgeving. By het vuilstortkoker-debat bleek, dat be woners gehoord waren over het wel of niet handhaven van dit systeem. Dat is een goed ding, evenals het vorige week goed was de bewoners van twee straten te laten kiezen j uit twee reconstructieplannen, waarbij de speelstraten werden ge kozen. Ter rectificatie van het toen in de krant gestelde: het speel straat-idee was niet van één van de bewoners, maar van de gemeente lijke verkeersdeskundige ir. Sauren. Door deze vorm van inspraak, „aan gezwengeld" door het gemeentelijk bureau voorlichting, zyn er ook vragen uit andere straten gekomen, oa. over groenvoorziening. Uit de componistenwyk in Zuidwest werd me overigens gemeld, dat de bewo ners hier by de groenaanleg reeds inspraak hebben gehad op initia tief van de plantsoendienst. Wat blykt uit dit alles? De gemeen telijke diensten zyn kennelyk niet ongenegen gehoor te geven. Daar om moet de inspraak juist over de eigen straat, over het stukje groen voor de eigen deur en over de eigen I flat bevorderd worden. En hoe kan dat beter en efficiënter dan met de i instelling van wykraden of buurt- commissies? Waar blyven de ini tiatieven buiten dat van de wo- ningbouwverenigingen, die in Noord iets willen doen aan verho ging van de leefbaarheid, zoals wethouder Menken in deze raads vergadering vertelde? Kennelyk leeft er nu iets. Die gelegenheid moeten we aanpakken. HANS MELKERT (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Op de driemansfractie van de PSP na bleek de Leidse gemeenteraad gis teravond ingenomen met de verordeningen voor doorstroming en krotontruiming, die burgemeester en wethouders met nieuwe richtlijnen van minister Schut in de hand hebben opgesteld: in grote lijnen verhoging van de doorstromingspremie van maximaal f900,- tot f 1250,- en van de krotontruimingspremie van f 750,- tot f 1500,-. de wethouders mevr. Den Haan en Piena hadden verzekerd, dat aan verstopt raken en herrie veel aan dacht wordt besteed en dat er by het nieuwe systeem geen stank- hinder is. Om met mevr. Den Haan te spreken: we doen niet „luchtigjes" over luchtjes. De raad benoemde tot. leden van de culturele raad de heren B. J. de Klerk jr. (in een vacature) en prof. rnr. W. 'H .Nagel (een nieuwe zetel, cüe meteen die van voorzitter is). Ondanks die ingenomenheid werd er uitvoerig over de ver ordeningen gepraat, werden een motie en een amendement in gediend en vormde bij wijze van spreken een hoofdstuk-apart de manier, waarop de bevolking kan worden „opgewarmd" voor doorstroming. De suggesties liepen van „aanstelling van een doorstromingsambtenaar" (Versnel-DS '70) via „uitgifte van een krant in de vorm van „Afvalzak (k)en" (Van Aken- PvdA) tot „laten wethouders en betrokken ambtenaren, die in een goedkoop huis wonen, het goede doorstromingsvoorbeeld geven" (De Vroomen-PSP). Vanachter de tafel van B. en hum-grens van f250. „Zonder dat zou het een doffe ellende zijn, om dat B. en W. de Merenwijk juist met doorstromingspremie's op gang willen brengen, terwijl de eerste hu ren er de f 250 al te boven gaan". W. werd door wethouder mevr. Den Haan-Groen meegedeeld, dat zo'n ambtenaar er wel zal komen en dat over de uitgifte van een folder of krant gepraat zal worden. Aan de suggestie van het voorbeeld werd geen wethou- derlijk woord gewijd. Er werden overigens aan deze zaak heel wat woorden gewijd. PSP-er Amptmeijer en mevr. Den Haan (WD) gingen zelfs nog even ln de rolitieke clinch op het gebied van onze maatschappij. Amptmeijer ging nog even verder in zijn laatste woord en stelde, dat politieke party en de woningnood de hoogste prioriteit ge ven in hun programma's. „Ik wil aannemen, dat ze de zaak niet be lazeren. maar vreemd is het, dat een motie, waarin wordt voorgesteld de Merenwyk te bestemmen voor Leidse woningzoekenden, de raad niet thuis vindt". Ook nu vond de PSP alleen de lieer Hewitt (PvdA) „thuis" bij de stemming over een motie om het krotopr u imingsbed rag te verhogen tot f 1800. De overige 27 raadsleden stemden tegen. Bij de verdediging van zyn motie stelde de PSP-frac- tieleider. dat zijn voorgestelde be drag evenals dat van het college een flag in de lucht is, maar z.i. een meer reële. Hij vroeg het college om een inzicht ;n de werkelyke kosten, die iemand bij verhuizing uit een krot heeft.. Hy vroeg voorts naar regelingen elders en bewijsvoering van de door B. en W. gewenste door stroming van goedkoop naar duur. Met de laatste vraag bereed hy een bekend Stokpaardje en ook nu kon mevr. Den Haan, zoals ze zelf concludeerde, het raadslid niet over tuigen, evenmin dat van zyn kant bij haar het geval was. De regelin gen elders zijn volgens de wethou der in het algemeen niet beter dan in Leiden. De hoogte van de premie is zo gesteld, dat het een redelijk be drag is en toch de gemeentebegro ting niet te veel belast. In antwoord op vragen van de heer Lamers (prot. chr.) en mevr. Kerling (PvdA) zei de wethouder, dat bij de minister ontheffing zal worden gevraagd van de maximum De aanwijzing van een doorstro mingscomplex in een andere ge meente acht de wethouder zeer wel mogelijk, zo bleek uit haar ant woord op vragen van mevr. Kerling rn mevr. v. d. Blom (CPN), die bei den wezen op een complex aan Lei- denaars ter beschikking gestelde wo ningwetwoningen in Leiderdorp. Op een soepele beoordeling voor het verlenen van een doorstromingspre mie als die wordt gevraagd buiten aangewezen complexen om drongen vooral mej. Van Buel (KVP) en de heer Versnel (DS '70 aan. Dit werd toegezegd. De heer Pornpe (BP) onderschreef een door de heer Lamers geconsta teerd gemis aan een beroepsmoge- lykheid in de doorstromingsverorde ning. Met zijn fractiegenoten mevr. Geelkerken en de heer De Kier stel de de heer Lamers een amendement voor. dat door het college werd afge raden. Het werd ingetrokken na de toezegging, dat m de verordening komt te staan, dat B. en W. pas „nee" tegen een aanvraag kunnen zeggen na de huisvestingscommissie te hebben gehoord. Nog twee dingen, die ter sprake kwamen. De heer Van Aken (PvdA) vroeg of Leiden een beroep doet op de mogelijkheid subsidie te krijgen voor sociale verbetering van de in frastructuur van oude stadswyken. Wethouder Piena deelde mee. dat binnekort een hearing wordt gehou den over een dergelijk reeds in grote lynen gepubliceerd plan voor de Camp. Voorts discussieerde de raad een uur over een door de heer Van Baa ren (PvdA) in een motie opgewor pen vraag of het gebruik van vuil- stortkokers in bestaande complexen wenselijk en verantwoord is. De raad gmg tenslotte met het bevestigend antwoord van B. en W. mee nadat NED, HERV. KERK Beroepen te Heerewaarden J. Klinkhamer, kand. te Leeuwarden: te Bruchem-Kerkwyk C. Evers, kand. te Putten: te Wageningen K. A. Deur- loo. jeugdpredikant te Eindhoven; te Hollandsche Veld J. Bos te Lunte- ren; te IJmuiden/oost (toez.) J. Bre- zet te Perte: door de generale synode tot secretaris van de raad voor de eredienst A. W. Lazonder te 's-Gra- venhage. Aangenomen naar Middelburg R. P IJtsma te Colynsplaat, die be dankte voor Vlissingen. Bedankt voor Kollum A. K. van der Schoot te Appelscha; voor Lunteren C. J. P. Lam te Putten; voor Win schoten (toez.) P. Inberg te Britsum c.a. GEREF. KERKEN Berepen te Appingedam J. van Loo te Marum. GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Arnhem T. J. Keegstra te Ermelo. Bedankt voor Hoogkerk J. Slotman te Urk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorcum J. van Amstel i te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen H. Ligten- berg te Genemuiden. Bedankt voor Slikkerveer M. G. Mouw te Oude Mirdum. Krotten opruimen is een moeilijke zaak in een oude stad als Leiden. Men hoopt sneller tot ontruiming te komen door een hogere premie. De fotograaf ïl- .eró aclxrijoeti LEIDEN Onder het motto „Sterft, gy oude vormen en gedach ten", meent de heer A. Verboom in dit blad van 8 april de leden van de PvdA. die genoeg kregen van de nieuwe orde in deze party (Nieuw Links), het verwijt te moeten maken een nieuwe party op te richten: DS '70. Ik meen dat de heer Verboom met een onjuiste voorstelling van zaken komt, als hfl het PAK als oorzaak stelt. Het zou dan eenvoudig zyn de heer Verboom te verwflzen naar het artikel van oud minister-president W. Drees in ..Vry Nederland", een meer gezaghebbend man dan de heer Verboom. Het te de heer Verboom blykbaar ontgaan, dat in het gehele land de zaak in beweging is. De uitgetreden leden twijfelen er dan ook niet aan dat DS "70 een succes wordt, ook in Leiden. Het PAK is hier en daar een druppel die de emmer deed over lopen. Het ledenverlies is niet van de laatste maanden. DS '70 kan deze mensen opvangen. Het is mogelyk dat er later nog te praten is, wan neer er weer orde op zaken gesteld wordt in de PvdA. Het zal volkomen duidelyk zyn dat ook DS '70 open staat voor de jeugd, echter moet de jeugd niet menen dat mensen met een jaren lange staat van dienst als oud vuil aan de dijk kunnen worden gezet Overleg is gewenst, en daar wringt de schoen, meneer Verboom. DS '70 verwacht dat d® kiezers naar de wyze woorden v 2 oud- minister-presldent luisteren en het PAK zullen verwerpen. Er is dan de mogelykheid voor hen DS '70 te stemmen. L. VAN WIJK. Apothekersdyk 8, Leiden. lustreert dat met dit ..afbrekendeLEIDEN - Aan de Rijksunlversi- beeld" uit de Tweede Groene- telt te Leiden zijn geslaagd: doet ex steeg. Ned- Recht de heer H. E. Hageman I (Voorhout) en mevr S. W M. van (Foto LD/Holvast) I Horzen-Cageling (Delft). LEIDEN De zitting van de ten later en wel toen zij op de Kooi- op de rempedaal met alle gevolgen Taeidse kantom-echter, mr. W. de Ko- 1 laan pardoes tegen een stilstaande van dien" ning, met als officier van justitie bromfietser opreed. Hoewel deze te- Het verwonderde de officier, dat mr. A. G. Pos kenmerkte zich gis- j ?en het wegdek werd gesmakt liep verdachte tydens zyn clandestiene ADVERTENTIE teren voornamelyk .door het grote aantal verkeerszondaars, dat verstek liet gaan. Onder hen bevond zich een 29- jarige automobiliste uit Leiden, die op een dag in december jJ. binnen een kwartier tyds drie processen- verbaal op haar naam kreeg. De twee eerste processen-verbaal lirp zy op toen zy op het fy-uispunt Willem de Zwygerlaan-Kooilaan niet alleen een stilstaande auto (waar van de bestuurder was gestopt om voorrang te verlenen) links inhaalde (hetgeen in dit geval nu eenmaal verboden was) maar vervolgens ook geen voorrang verleende aan een van rechts komende auto. Het der de p. v. volgde nauwelijks 15 minu- LEIDEN Als de zon even toil doorzetten, kunnen we in Lei den genieten van ..bossen" narcis sen in bakken, die op tal van plaatsen in de stad zijn neerge zet. De plantsoenendienst is zelfs zo actief geweest om het Sta tionsplein ermee- op te sieren op foto LD/Holvast), terwijl dit plein en de aansluitende Rijns- burgerrotonde nog liggen omge woeld door de reconstructiewerk zaamheden. Eén stukje is defini tief betegeld in zwart-wit - en daar staan de bloemen, bij wijze van spreken als pluim op de hoed van de plannenmakers die na jaren van praten het Sta tionsplein een nieuw gezicht ge ven, waarmee Leiden het echt wei een poosje kan doen. De oude tramrails zijn weggehaald, ei komen parkeer stroken, fietsen rekken en busbanen (ook op.de aansluitende Stationswegen de Rijnsburg er rotonde wordt een ge woon kruispunt, dat met ver keerslichten zal worden beveiligd Tegenover het station komer lichten op de voetgangersover steekplaatsen. Het werk zal no> enkele weken in beslag nemen. tijj daarbij slechts enkele lichte ver wondingen op. In beide gevallen had de automobiliste zich van de gevol gen van haar overtredingen niets aangetrokken, haai- rit gewoon ver volgd en kon zy slechts worden achterhaald doordat enkele getuigen het kenteken noteerden. H oewel dit laatste feit haar niet ten laste was gelegd, sprak dit. zo kwam het i rechtscollege tot de slotsom, niet in haar voordeel. j ALs reden van haar ..stunts" gaf verdachte, zo citeerde de kanton- rechter o.a. uit het proces-verbaal. destyds op: „M'n zoontje was al I enige tyd zoek en ik was op zoek naar hem. Ik was hierdoor wat gea giteerd". Zy wist overigens wel. dat zil dc overtredingen had begaan en er voorts beter aan had gedaan geen pogingen te doen zich aan de ge volgen van een en ander te onttrek ken. De officier zei in zijn requisitoir, dat de gedragingen van de verdach te zeer laakbaar waren. Hy eiste drie geldboeten van respectievelijk f40. f20 en f60 of een maand. De kantonrechter vond ..het zoek geraakte zoontje" geen excuus voor verdachtes gedragingen en haar i doorrijden zonder zich om die brom- i fietser te bekommeren kortweg ..een 1 misselyke sti*eek". „In feite horen j dergelyke figuren niet op de weg I thuis" zo besloot hy zijn terecht wijzing. Desondanks wilde hij verdachte nog een kans geven en vonniste haar by verstek met een voorwaar- delyke ontzegging voor de tijd van 16 maanden met een proef tyd van 2 jaar. De totale geldboete bepaalde hy op f-100 of 20 dagen. Geen rijbewijs Een 24-jarige havenarbeider uit Leiden liet eveneens verstek gaan. Desondanks kroeg de tegen hem aan hangig gemaakte zaak eveneens een openbare behandeling. Hieruit bleek, dat de man wel in een vrij dure en luxe auto rondreed maar hiervoor geen enkele bevoegdheid bezat. Dit feit kwam aan 't licht toen hy van af de lage Morsweg de Conradstraat indraaide en daarby pardoes tegen een in deze straat geparkeerde auto opbotste. Uit het proces-verbaal kwam ook nog naar voren, dat verdachte al ge ruime tyd auto reed maar nog nooit een rijbewys- had bezeten. Hij gaf dest.yds indirect, toe. dat hy de „chauffeurskunst" nog niet ge heel meester was en wel door te ver klaren: „Toen ik die auto zag» staan I trapte ik op de gas- in plaats van ritten nog nooit eerder tegen de lamp was gelopen. Hij eiste voor beide overtredingen een boete van respectdeveUjk f60 en f 100 subs. 32 dagen. De kantonrechter vonniste by ver stek met twee geldboeten van respec- t:evelyk f 50 en f 100 subs. 30 da gen. „Onrechtvaardig" „Hoewel ik met de bestuurder van die auto een schaderegeling had ge troffen en mijns inziens dus alles in orde was, kreeg ik van een toe vallig passerende politie-agent toch nog een proces-verbaal". Zo luidde ongeveer de verklaring van een wél ter zitting verschenen 23-jarige chauffeur uit Wassenaar, die terecht stond omdat hy bij eert inhaalma noeuvre op het Levendaal niet vol doende naar links uitweek en daar door een personenauto raakte. Hy was verontwaardigd omdat hy on danks een schaderegeling toch nog strafrechtertyk vervolgd werd. „U beging een verkeersfout en die kur.t u door het. toezeggen van een schadevergoeding toch met ongedaan maken", diende de officier hem van repliek. Verdachte bleef een andere mening toegedaan. Als je. zo vond hy, de schade vergoed is het toch onrecht vaardig, dat Je dan ook nog een boete moet betalen. De officier hield zich aan de wet en eiste, omdat de toegebrachte fhade slechts gering was geweest., de tamelijk lichte boete van f30 subs. 6 dagen. Verdachte vond de eis toch nog aan de „veel te hoge kant". De kantonrechter kwam hem nog iets verder tegemoet en maakte er f 20 subs. 4 dagen van. ..Dat bete kent, dat ik toch nog twee tientjes za 1 moeten neertellen", aldus ver- d n elites allor'laatste „tegenstribbe ling". - L Devoorzitter van het hoofdstem- bureau voor de verkiezing van de ltden van de Gemeenteraad, brengt ter openbare kennis, dat dit hoofd stembureau ln een openbare zitting te houden op vrijdag 24 april a s te 9.30 uur v.m. in het. Stadhuis, zal beslissen over de geldigheid der op 21 april a.s. Ingeleverde lijsten van kandidaten voor de op 3 Juni a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad, als mede over de handhaving der op die lijsten voorkomende kandidaten. Lelden. 14 april 1970. De voorzitter voornoemd VAN DER WILLIGEN.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3