AMGESLAGEN APOLLO RETOUR Deze week debat over de prijzen Ruimtevaarders in groot gevaar Landing op de maan afgelast Maanlander werd een kosmische sleepboot Chloorwolk in S.L.F.-gebouw anding in Pacific Kansen niet te schatten SCHOLIEREN BEZETTEN KRUISPUNT Harde klap temperaturen Man bedreigt vrouw en enige kinderen Hogere N.O.S.-radio blijft vannacht in de lucht 7é/*r JIIL"- J ien personen naar ziekenhuis Felle kritiek van Brezjnew ©uc/ Qiteuivo MfcKt 1 maart 1569 DINSDAG (4 'APRIL 1970 No. 33068 EIDSCH DAGBLAD E A. E. van Disboeck icteur: Drs J, K Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17.35), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van onze redacteur ruimtevaart) 10USTON Op honderdduizenden imeters van de aarde worstelen drie onauten met een onklaar geraakt nteschip in een manhaftige poging om veilig terug te keren naar de wereld der levenden. Hun kansen zijn redelijk, maar de gevaren en risico's groot. Zij zullen groeien tot de landing vrijdagavond om 19 uur in de Pacific. De kansen, dat de astronauten beangstigend avontuur erleven zijn niet met een per- ptage aan te geven. Deskun- ;en in Houston achten deze l/i. insen „redelijk", maar iets an- t n kunnen zij moeilijk zeggen «1 dit stadium... Zij verklaar- n evenwel dat de kansen aan- wilijk worden vergroot door de heerste manier waarop de mtevaarders zelf reageren, en elkaar en de grondleiding inwerken in de ernstige situatie, die zich in de be lle Amerikaanse ruimte- irt heeft voorgedaan. aston heeft aan een landing in kille Oceaan de voorkeur gege- hoewel die de vlucht negen uur tr zal maken, zo is hedenmiddag Dd gemaakt. In de Atlantische an waar men eerder had kun- landen. is het dan echter nacht bovendien bevinden zich daar bergingsschepen. De zuurstof- lad in de maansloep is nog vol de voor viereneenhalf tot vijf n. Met de energiebronnen in de ntaxi hoopt men ook de atmos- In het moederschip draaglijk te len. agt n in de „vrije terugkeer", wordt het meest kritieke punt erugkeer in de dampkring. De b heeft dan nog slechts voor kwartier zuurstof. De drie man hebben vijf tot twintig minuten I om de tunnel naar de maan- te sluiten. Minstens een kwar- voor de landing moeten ze in ibine met het hitteschild zijn. en naansloep plus het aandrijf ge le van het moederschip af ges to- hebben. &VERSUM (GPD) Ongeveer scholieren van het Comenius sge te Hilversum hebbben van- tussen 8 uur en half negen ft- rondweg door en langs geblokkeerd met fietsen ters om kracht bij te zet- ssn hun eis voor een fietspad. ruim 800 leer linger van de cn vele honderden leerlingen öog twee middelbare scholen u tweemaal per dag binnen de Van ongeveer een kwartier ge- maken van een fietspad van srhalve meter breedte, dat dan in belde richtingen bereden t worden. De moeilijkheden in de Apollo zijn vannacht ontstaan na een routine dag toen het ruimteschip zich 330.000 kilometer van de aarde bevond en na een korte inspectie van de maan- taxi, waar alles in orde was bevon den. Een harde knal werd gevolgd door het vrijwel geheel uitvallen van de stroomvoorziening en door een be ginnend zuurstofgebrek. De ruimtevaarders Lovell, Haise en invaller Swigert reageerden zake lijk en kalm, ook toen de moeilijk heden onrustbarend begonnen te worden. In het vluchtleidingscentrum te Houston was de spanning echter dramatisch, vooral toen omstreeks zes uur bleek, dat de ruimtevaarders in hun Apollo nog maar voor een kwartier elektrische stroom zouden hebben. Al een minuut later gingen Lovell en Haise de maantaxi binnen, terwijl Swigert in de Apollo bleef. In de maansloep fungeerden de stroom en zuurstofvoorziening wel. Om 6.26 uur hedenochtend werd de landing op de maan definitief afgelast en werden voorbereidingen getroffen om de lamgeslagen Apollo zo snel moge lijk veilig naar de aarde terug te brengen. Om de maan tot k Bilt verwacht van heden dagavond: droog weer met wei- wind. Plaatselijk nachtvorst en en daar mist. Morgen zonnige en hogere middagtempera- !D dan vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) °P: 04.45 uur onder: 19.37 uur. °P; 12.40 uur, onder: 03.55 uur. pater te Katwijk om 10.41 en UUr- Laagwater te Katwijk om MS en 18.51 uur. t nummer bestaat uit 18 pagina's. Door het uitvallen van de energie voorziening van de Apollocap- sule kunnen de manoeuvres voor de terugkeer alleen worden uitgevoerd door de landingsmotor van de aan de Apollo gekoppelde maantaxi Aqua rius. Deze werd om 9.42 uur vanoch tend ontstoken, waardoor een baan om de maan is bereikt, die de com binatie achter de maan om naar de aarde terugvoert. Het is niet mogelijk, het ruimte vaartuig eenvoudig „om te keren" en direct terug te laten komen. Daar voor is ook onder normale omstan digheden de energie van de raketmo toren bij lange na niet voldoende. De enige mogelijkheid is. de baan van de Apollo om te laten buigen door de aantrekkingskracht van de maan, dus om de maan te zwenken. Deze ope ratie moet in de komende nacht wor den uitgevoerd. Dan pas kan de wer kelijke terugreis naar de aarde be ginnen. De landing op aarde zal door een en ander niet eerder dan vrij dag kunnen plaats vinden. De grote moeilijkheid daarbij is, dat de stroomvoorziening van de Apollo tot een minimum is gedaald, waardoor noodzakelijke manoeuvres bij terugkeer in de dampkring uiterst moeilijk worden en deze toch al meest kritieke fase van een ruimte- vlucht nog riskanter wordt. Ophalen kan niet Het is niet mogelijk, een nieuwe Apollo-capsule naar een baan om de aarde te zenden om daar de man nen van de Apollo-13 op te halen door de maansloep te enteren. In de eerste plaats duurt de voorbereiding voor een dergelijke lancering te lang en voorts kunnen maar drie man in de Apollo. Het zou dus een onbemande capsule moeten zijn, en deze kan niet door de maantaxi geënterd wor den. De ruimtevaarders beschikken bovendien niet over een uitrusting om buitenom van het ene naar het andere ruimtevaartuig te gaan en 'n onbemande Apollo-capsule te openen, zodat zij naar binnen kunnen gaan. Met de maantaxi zelf kunnen de astronauten niet in de dampkring te rugkeren. Deze is daarvoor niet zwaar genoeg en in de juiste aërody namische vorm geconstrueerd. Hun enige kans is derhalve, de lamgesla gen Apollo met behulp van de maan taxi al s'n soort kosmische sleepboot naar de aarde terug te halen, boven de atmosfeer over te stappen in de Apollo en de maantaxi af te stoten. Dc risico's van deze onderneming zijn bijzonder groot. De Apollo moet namelijk zeer nauwkeurig 'n bepaal de stand in een bepaalde baan inne men wil zij niet onherroepelijk terug gekaatst worden in de ruimte of bij de vlucht door de atmosfeer verbran den. terugkeer te bespoedigen. Zo over weegt men, de raketmotor van de maantaxi vannacht, wanneer de combinatie zich „achter" de maan bevindt, opnieuw korte tijd in wer king te stellen, waardoor eventueel de terugkeer kan worden bespoedigd. De astronauten kunnen niet op het gezicht beoordelen, of de Apollo aan de zijde van het hitteschild ook is be schadigd, maar volgens controleap- paratuur aan boord en in Houston schijnt alles in orde te zijn. De crisis in het heelal heeft het Amerikaanse ruimtevaartprogramma zeker zes maanden ten achtergesteld, aldus verneemt onze correspondent in Washington van ruimtevaartdes kundigen. Voordat een nieuwe lan ding plaats kan vinden, zal het moe derschip van de volgende Apollovluch- ten aan een nieuwe beoordeling on derworpen moeten worden. De moei lijkheid hierbij is dat men geen ze kerheid zal hebben over wat de ont ploffing veroorzaakte. Het getroffen deel van het vaartuig zal worden af gestoten. Ook zal Houston zich op nieuw moeten bezinnen over toe komstige landingsterreinen op de maan, nu de Apollo-13 is uitgevallen. DEN HAAG (GPD, ANP) Mo gelijk zal nog deze week een prij zendebat worden gehouden in de Tweede Kamer. De minister van Economische Zaken, mr. R. J. Nelissen heeft in een brief aan de voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. F. J. F. M. van Thiel, verklaard, dat hij de Kamer op korte termijn, zo mogelijk nog de ze week, een analyse wil overleg gen van het verloop van het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie in het eerste kwartaal va n dit jaar. Hij wil dan tevens ingaan op een aantal aspecten van het beleid, die met de ont wikkeling van het indexcijfer verband houden. Inmiddels is tussen half februari en half maart het leven weer één procent duurder geworden. Dat wil zeggen dat de kosten van het levens onderhoud dit jaar al weer met 2.2 procent is gestegen. Een en ander blijkt uit het nieuwe prijsindexcijfer dat is berekend door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De toegenomen duurte zit voornamelijk in de kledingprijzen, die na de win- teruitverkoop weer omhoog zijn ge gaan, en voorts onder meer in prijs stijgingen voor aardappelen, koffie, vlees, margarine en eieren. Deze ver klaring van het CBS dekt 0.6 pro cent van de duurte-stijging. Op pa gina 7 publiceert het Leidsch Dag blad vandaag een overzicht van de prijsstijgingen in de levensmidde lensector. HILVERSUM (ANP* In ver band met de moeilijkheden met de Apollo-13 zal de NOS-radio gedu rende de gehele komende nacht via de zender Hilversum één in de lucht C 11 9 kijven. In de nachtuitzending zullen Sneller de ontwikkelingen met betrekking tot de Apollo-13 op de voet worden ge- In de loop van de ochtend werd volgd in berichten en rechtstreekse verklaard, dat het directe gevaar voor reportages. Op elk heel uur zal een de astronauten is geweken. Toch wil uitzending van de radionieuwsdienst men alles in het werk stellen om devolgen. SEOEL. MEMPHIS. TOWNVILLE (AP. Reuter) Een Zuidkoreaanse sergeant der mariniers heeft tijdens het schoonmaken van wapens amok gemaakt en vijf mariniers, onder wie twee officieren, gedood met een auto matisch geweer en een granaat. Het incident deed zich voor in de Wes telijke sector van het Koreaanse front. In de Amerikaanse stad Memphis (Tennessee) heeft een man gisteren na ruzie met zijn vrouw vier perso nen doodgeschoten, van wie drie kin deren. Twee volwassenen werden ernstig gewond. Tenslotte sloeg de da der de hand aan zichzelf. In het Engelse dorp Townville (Yorkshire) heeft de politie het be leg geslagen voor een huis, waarin een gewapende man, William Atkin son. zich heeft verschant met vijf gijzelaars: de 30-jarige Maureen Simpson, haar twee kinderen van elf maanden en drie jaar en nog twee kinderen, van drie en acht, vermoe delijk van de man zelf. De man heeft met een jachtgeweer geschoten op agenten en een van hen aan een oog verwond. Een andere agent heeft een gesprek met de man gehad. Deze sprak redelijk en vroeg om baby- voedsel en sigaretten, die hij heeft gekregen. De reden van 's mans op treden is niet duidelijk. Het huis is dat van de familie Simpson. De drie jarige Debbie Simpson wist tijdelijk uit het huis te ontsnappen, maar moest terugkeren om te voorkomen, dat Atkinson de anderen zou dood schieten. Geladen spanning in het vluchtcentrum Houston, waar honderden technici de stroom van gegevens over de ongeluks- reis van de Apollo-13 bestuderen om de kansen voor de ruimte vaarders zo groot mogelijk te ma ken. Staande links Thomas K. Mattingly, die op het laatste mo ment door Swigert werd vervan gen als lid van de Apollo-beman- ning. ADVERTENTIE (jusV" Geen redelijk denkend mens zal hebben verwacht, dat ongelukken waarbij men senlevens in gevaar komen of ver loren gaan, beperkt zouden blij ven tot het weg-, water- en lucht verkeer, en dat de kosmische ruimte „veiliger" zou blijken te zijn dan de aarde. Ook voor des kundigen, die het beste weten met hoeveel zorgen voor hun veilig heid de ruimtevaarders worden omgeven, is bij herhaling gewaar schuwd, dat er wel eens iets gron dig mis zou gaan. Armstrong en Scott hebben dergelijke ernstige moeilijkheden al eens ontmoet in maart 1966 met de Gemini-8, toen zij ge dwongen werden een vlucht voor tijdig af te breken en een nood landing uit te voeren. De Rus Ko- marow heeft in april 1967 in de Sojoez-1 een ernstige storing bij de terugkeer met de dood moeten bekopen. Deze ongevallen hebben de verdere ontwikkeling van de bemande ruimtevaart niet ver hinderd, hoogstens vertraagd. Ook de moeilijkheden met de Apollo-13 zullen, hoe het lot van de ruimtevaarders ook blijkt te zijn, de voortgang in de kosmi sche ruimte niet tot staan bren gen. Wat niet wegneemt, dat de we reld in spanning meeleeft met de dramatische gebeurtenissen zo ver van „huis", waar drie mannen in een volstrekte eenzaamheid wel zeer gespannen maar toch met een bovenmenselijk geduld gela ten moeten afwachten, wat de naaste toekomst in petto heeft. MOSKOU (Reuter. AFP, AP) Nog dit jaar zal de Sowjetrussische communistische partij haar 24-ste congres gehéél wijden aan de moei lijkheden op economisch gebied. Dit kondigde de partijleider Brezjnew gisteren met zoveel woorden aan in een rede in Charkow. In zijn toe spraak, die bijna een uur duurde schreef Brezjnew de moeilijkheden van de laatste twee jaar ten dele toe aan het slechte weer, maar ander deels toch ook aan grove fouten, bu reaucratie en onverschilligheid van arbeiders en hogere autoriteiten. Volgens Brezjnew bestaat er grote behoefte aan nieuwe arbeidsmethoden en aan strengere maatregelen tegen dronkenschap en absenteïsme onder de industrie-arbeiders- Er wordt niet genoeg gewerkt, de opbrengst per ar beider ligt te laag. Als de lonen naar boven gaan, dan behoort de produk- tie dit ook te doen. Vaak, aldus een andere misstand, gaan er huizen tegen de grond, die nog zeer goed bewoon baar zijn. Clubgebouwen en stadions worden neergezet van geld, dat be stemd is voor woonhuizen. Dit alles kan niet worden geduld, aldus Brezj new. wiens rede in haar geheel door radio en t.v. werd uitgezonden. r De driejarige Debbie Simp son hier op de armen van haar vader, toen zij uit het bedreigde huis had weten te ontsnappen. De kleuter moest later terug, anders zouden de andere gijzelaars wor den doodgeschoten, LEIDEN Bij de Stedelijke Lichtfabrieken in Leiden heerste vanochtend een nerveuze sfeer. Als gevolg van chloorgasvorming in het hoofdgebouw aan de Lan- gegracht raakten tenminste tien personen onwel. Zij werden bij wijze van voorzorg ter observatie opgenomen in het beademings centrum van het Academisch Ziekenhuis. Personeelsleden van de SLF con stateerden omstreeks negen uur vanmorgen dat de nippel van een ci linder met zevenhonderd kilo gram begon te lekken, toen er een nieuw vat op moest worden aange sloten. Bij pogingen tot herstel daar van liep de cilinder plotseling leeg, waardoor zich in de besloten ruim te van het hoofdgebouw chloorgas sen vormden. Bij verscheidene perso nen deden zich op dat ogenblik hoest- en proestverschynselen voor j De onmiddellijk gealarmeerde EHD was evenals de politie en de brand weer snel ter plaatse. Een aantal personeelsleden van deze diens ten kwam bij het betreden van het gebouw eveneens in moeilijkhe den. Ook zij zijn voor alle zekerheid naar het ziekenhuis overgebracht De situatie leek aanvankelijk, me de door het aan- en afrijden' van ziekenwagens, ernstiger te zijn dan zij in feite was De chloordampen waren in betrekkelijk korte tijd weer opgelost, doordat van het SLF-ge- bouw alle deuren en ramen wijd werden open gezet. ADVERTENTIE LAAT U door ons IN DE BOOT NEMEN cruises en Rijnreizen bij Reisbureau BEUK Nieuwe Beestenmarkt 19 - Leiden Telefoon 32700 Vit het Leidsch Dagblad van 13 April 1870: Thans leest men in eeni- ge Engelsche bladen, dat Prinses Louise, de vierde dochter van Koningin Vic toria, in ie maand Augustus a.s. met den Prins van Oran je, den vermoedelijken troonopvolger van Neder land, verloofd zal worden. AdvertentieFeestelijke Zangstond ten voordeele van het Minnehuis, te houden door dr. A. Rutgers van der Loeff met medewerking van de Koraalvereniging op den 2en Paasdag in de Pieters kerk te Leiden, 's avonds ten 8 uur. Toegangskaart met progr. d f 0,50

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1