Enquête-commissie te veel beïnvloed door mooipraters Leiden kabonterstad Hel geheim van de hofmaarschalk Donateursconcert van ons Jeugdkamerorkest DR. L. DE JONG IN LEIDEN BIJ DOCUMENTATIEGROEP '40-'45 Prijs opstelwedstrijd is „jaar in Leiden Vragen over nieuwe directeur Groen oordhal Kerkelijk leven Oranjevrijstaat met doodskoppen Herdenking Pilgrim Fathers Academische examens STAALWIJK OP DREEF IN: MAANDAG 13 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „De Enquête-commissie, die in 1948 begon met het onderzoek naar de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog heeft de persoon van de Koningin Wil- helmina buiten het onderzoek gehouden. Dat gebeurde tegen de wens van de koningin in: ze wilde gehoord worden als eerste getuige. Op een vitaal punt, wordt daardoor af breuk gedaan aan het totale historische beeld. Dit zei dr. L. de Jong, directeur jvan het Rijksinstituut voor Oorlogs- documentatie, zaterdagochtend in een lezing voor de leden van de Do- :umentatiegroep '40-'45 in Leiden. De juteur van het standaardwerk, waar van juist het derde deel hande- lend over de meidagen van '40 is verschenen constateerde dat de En quête-commissie destijds ook te kam pen heeft gehad met een gebrek aan medewerking van de Eerste Ka mer. Er mochten geen vragen worden Nieuw succes voor Henk Briër LEIDEN Weer ivas de belang- stelling groot voor het donateurs concert van het Jeugd Kameror kest Leiden in de Zuiderkerk. Dat is al tien jaar lang zo. Men stelle het zich echter niet zo voor, dat ie Leidse burgers, de eerste bur ger voorop, hier beroepshalve aanwezig zijn om hun burgerzin te tonen, teneinde de jeugd te plezieren als lossen individuen bijeen geen sprake van. Het JKL is geworteld in de burgerij, hier gemeenschap. Deze stad spreekt van „ons" Jeugd Kamer orkest, omdat ze er trots op is en op z'n leidsman Brièër. Dit or kest heeft altijd gedreven op een natuurlijke vaardigheid. Oefening alleen en toewijding brengen niet zo ver in de kunstvaar digheid. Het hart moet bij de zaak z\jn. Een Chinees spreekwoord zegt: inlaat de bamboe in uw borst groeien, voor gij haar schildert. Het is de viool die in de borst moet zijn; aleer men haar voor duizend verwachtende ogen bestrijkt. Zou die natuurlijke vaardigheid niet voortvloeien uit het samenspel van Muziekschool en de hier zo overvloedige intelligentsia? En uit dat ondefinieerbare „iets", dat al anderhalf dozijn leden de muziek Kfals levenstaak deed kiezen? Door wat wekt dit orkest zoveel meelevende geestdrift? Door tech nisch kunnen uiteraard, doordat de K leden jong zijn en in vrije tucht zich prijsgeven van een hooggesteld doel. Muzikaal door de gedifferentieerde toonvorming in hun spel en het warm ineenklinken van de timbres, gevolg van hun klankbesef. Door het transparante en het plastische re liëf, gevolg van hun vormbesef. Elementen van het professionele mu- ^siceren. Juist daarom zal de aanwe zige beschermheer Theo Olaf wel zijn voldoening hebben gesmaakt. Jaren achtereen stond het in de muziekbe- b oordelingen: beroepsniveau. Dat werd het ditmaal niet helemaal. De helft van de spelers zat er voor het eerst. Maar het komt terug! Handel is hier altijd koploper: Con certo Grosso in Bes, op. 3 no. 2. Opus 3 verenigt de strijkersconcerten, waar Handel een hobo invoegt. Een frier zeldzaam fyn geblazen hobo. Uniek ook wat de concertmeester doet. De vertolking, ondanks aanvankelijke in- speelwrijvingen, leefde en koerste in goede tempi; een Handel, die voor alles zingen wilde, zonder pomposo. In de Alleluja-Symfonie <30, in C) van Haydn, met meer hout van een hoorn, regeerde de intiemere kamer toon weldadig en de subtiel voort ijlende beweging. Een heel mooi Con certino in G van Pergoksi moet waar schijnlijk op naam staan van de Ne derlander Ricciotti (volgens onze Duitse bron: geboren in 's-Graven- hage, overleden in Den Haag en is voor strijkers alleen. Mozart's Sym fonie in Bes (KV 182) was weer met houtblazers en is een boeiende aan gelegenheid geworden met de char mes, die alleen een kamerbezetting eraan geven kan. 1 Het J.K.L. heeft altijd gesolieerd met eigen krachten. De honneurs waren voor de celliste Eekje Hoen- derdaal in Tartini's Concert in D en voor de violiste Marjolein Hennes in een fris Concert in Es van Pisendel, een Dresdense violist tyd tijde van Frederik de Grote. De celliste dankte haar sterk sympathieke voordracht mede aan' haar opmerkelijk zuivere toon; de violiste, die een resolute aanpak niet schuwde, gaf blijken van een geavanceerde techniek en ont plooide merkwaardigerwijs in een gecadenseerd gedeelte een aantrek kelijke verzadigd gecoloreerde toon, die niet zo kleurrijk in de voorgaan de delen had doorgeklonken. Beide jonge dames werden meermalen te ruggeroepen. Met de dirigent, o.m. be wonderd omdat hij uit het hoofd di rigeert, ging het evenzo. Kees Verhoef gesteld over de discussies in de mi nisterraad. Bovendien waren de hon derden getuigen, die zijn gehoord, zich ervan bewust, dat hun getuige nissen door iedereen gelezen zouden kunnen worden. Ik wil deze getuigen niet van onwaarheden betichten, maar dat steeds de volledige waar heid werd verteld, zou ik niet voor mijn rekening willen nemen", aldus dr. De Jong. Geen conclusies „Het geheel overziend heb ik wel waardering voor het werk van de Enquête-commissie, maar de hoop dat ik bij mijn onderzoek zou kunnen bouwen op de conclusies van deze commissie is niet in vervulling gegaan Het accent van het onderzoek heeft teveel op het verhoren van getuigen gelegen en te weinig op de documen ten. Onder de getuigen waren veel slechte vertellers. Daardoor is de Enquête-commissie het slachtoffer geworden van enkele welbespraakte lieden. Niemand heeft het voor de Enquête-commissie zo moeilijk gehad als prof. Gerbrandy. Hij belde me vaak genoeg op en vroeg, of ik hem met bepaalde stukken wilde helpen. Door zijn vergeetachtigheid heeft hy als getuige een slecht figuur gesla gen. Zo belandde hij in een concreet dispuut niet de oud-minister, Boeyen die reeds in de oorlogsjaren een ma nuscript van zeshonderd pagina's op stelde, waarin het falen van prof. Gerbrandy werd aangetoond. Volgens my lag echter het historisch gelijk aan de zyde van prof. Gerbrandy." De verslagen van de Enquéte-commis sie, 19 delen - 30.000 pagina's, en ruim drieduizend documenten, waar van driekwart nog niet gepubliceerd vormt slechts een onderdeel van het totale onderzoek, dat dr. De Jong doet voor zijn standaardwerk. ,,Een ryk deel van het onderzoek is geba seerd op werk dat door anderen is verricht. In het Rijksinstituut is on geveer 3000 strekkende meter aan belangrijk historisch materiaal aan wezig. Dat doorlezen zou alleen al 300 jaar vergen. Daarom krijg ik al leen het belangrijkste onder ogen. In de derde plaats moest ik de nationale geschiedenis invoegen in het internationale verbanddat bete kent ook lezen van buitenlandse standaardwerken. Dr. De Jong erkende, dat de taak om de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog te beschrijven, erg zwaar is. „Het is een stuk contempo raine (eigentijdse» geschiedenis. Elk woord, elke conclusie kan gecontro- j leerd worden. De zwaarte van het werk heb ik overigens nooit onder schat. Wel de duur. Ik had gedacht toen ik in 1955 de opdracht kreeg in 1970 myn laatste deel te kun nen voltooien. Maar het wordl^ nu 1980. en misschien zelfs wel 1985." Belangrijk voor de totstandkoming van het werk achtte hy de televisie serie over de bezetting die hij van 1959 tot 1965 presenteerde. „Hoewel ik aanvankelijk „nee" had gezegd ben ik later tot de conclusies geko men dat het geschiedkundige werk er niet gekomen zou zyn als deze se rie er niet geweest was. De bezet tingsserie dwong mij in het onder zoek een zekere structuur aan te brengen. Ik kwam daardoor te we ten waar myn lacunes lagen. Om de inhoud van zijn boeken te controleren stuurt dr. De Jong steeds veertig gestencilde exemplaren, van wat hij geschreven heeft, naar des kundigen en vraagt ze om commen taar. Die stencils gaan onder meer naar wetenschappelijke adviseurs, ntilitair-historische secties, prof- Dr. L. de Jong Presser, gen. maj. Van Voorst tot Voorst, diverse oud-ministers en een aantal buitenstaanders. „Op de eerste drie delen kwamen in totaal niet minder dan 6000 kri tische opmerkingen, meest kleine verbeteringen. Over algemene kriti sche opmerkingen wordt uitvoerig gediscussieerd door drie leden van het bestuur van het Instituut, drie adviseurs en mij", aldus dr. De Jong, die aan de hand van enkele voorbeelden aantoonde dat door hooggeplaatsten uit de oorlogsperio de soms forse kritiek wordt geleverd op zyn schrijftrant. Aan het slot van de bijeenkomst beantwoordde dr. De Jong nog diver se vragen van de aanwezigen. Op de vraag hoe hij dacht over de „sabota- ge-nota" van Roel van Duyn ant woordde dr. De Jong: „Wat Roel van Duyn zegt, bewijst dat hij het eerste goede boek over de Tweede Wereld oorlog nog moet lezen". LEIDEN In het weekeinde heeft een eenheid „kabouters" een begin gemaakt met wat zy noemen het omturnen van Leiden tot ka- bouterstad. Op verkeersborden wer den doodskoppen aangebracht zie foto LD/Holvast om de Leide- naars er op elke straathoek aan te ji herinneren, dat de verkeersdood hen bedreigt. Daarmee bedoelen de ka bouters niet alleen het gevaar van de ongelukken maar nog meer het gevaar van de verstikking van het milieu. De kabouters willen de Leidenaars bewust maken van de wat zij noe men vergaande staat van verrotting, waarin de maatschappij verkeert. De verkeersopstoppingen, zo zeggen zij, gaan gepaard met hoge concen traties van uitlaatgassen, die alleen stinkende of giftige bestanddelen be vatten. De Oranjevrijstaat wil, zo zeggen de kabouters, de fabrieken verlos sen van kapitalistische uitbuiters, de grachten bevrijden van rottend wa ter en de krottenwijken van dicht getimmerde huizen. Niet alleen de Leidse kabouters zijn actief geweest. Ook Utrecht en Haarlem kunnen zich na het week einde kabouterstad noemen. In Utrecht trokken zaterdag 150 met ahti-gifmaskers gewapende ka bouters van hun alternatieve stad huis naar het stadhuis, waar ze een enorme oranjeboom op het wegdek schilderden. In het alternatieve stadhuis van Haarlem hielden de kabouters hun eerste volksvergadering, waarin ze het Groothertogdom Damiate van Haarlem van de Oranjevrijstaat stichtten. Besloten werd geen poli tiek te bedryven, maar zich bezig te houden met buitenparlementaire acties. Er werden departementen onderwijs, milieu-hygiëne verkeer, sabotage en bejaardenhulp opgericht. In Leiden zijn de kabouters wel van plan in de politiek te gaan. Er is. zoals gemeld, een party Leiden Kabouterstad ingeschreven v»oor de °P 3 juni te houden gemeenteraads- vcrkiezang. NEW YORK/LEIDEN Het Leidse comité ter herdenking van de Pilgrim Fathers heeft in samenwerking met het Ne derlands Toeristenbureau en het Nederlands Informatiebu reau in New York een opstelwedstrijd uitgeschreven voor Amerikaanse middelbare scholieren. Deze wedstrijd vormt een onderdeel van de Nederlandse bijdrage in de festiviteiten rond de 350ste verjaardag van de reis van de Pilgrim Fathers. De aankondiging van de wedstrijd verscheen in het Ame rikaanse leraren- en leerlingentijdschrift Scholastic's. Onder werp voor het opstel is De rol van Nederland in het erfgoed van onze Pilgrim Fathers. Het opstel moet tussen de 250 en 700 woorden b dragen. De jury bestaat uit stafleden van het Nederlands Informatiebureau en redacteuren van Scholas tic's. In juni zal de winnaar worden bekend gemaakt. De Amerikaanse scholier die de eerste prijs in de wacht sleeptontvangt een beurs om een jaar lang aan een school in Leiden te studeren. De tweede prijs is een reis van twee weken naar Nederland in de komende zomer. Deze wedstrijd is één van de 'onderdelen van een program ma van zeven maanden in Leiden. Amsterdam en Delfs- haven om nadruk te leggen op de rol die Nederland heeft gespeeld in de historie van de Pilgrim Fathers. Het Neder landse programma begint, zoals gemeld, op 29 april met een opvoering van de gemeenteraadsvergadering van de stad Lei den van het. jaar 1609 waarbij de Pilgrim Fathers iverd toe gestaan zich in deze stad te vestigen. Hoogtepunt moet op 26 november een thanksgiving-maaltijd worden voor 2000 tot 3000 mensen in de Groenoordhal in Leiden. LEIDEN De raadsleden Nijssen en Pompe (beiden Boerenpar tij) hebben schriftelijke vragen aan het college van B. en W. gesteld, die betrekking hebben op de heer J. Burgers, de door de raad benoemde directeur, die per 1 mei in functie treedt. Zij wijzen op een interview met de nieuwe functionaris in de Leidse Courant, waarin deze zaken aan de orde stelt, die het college, blijkens mededelingen door wethouder Harm- sen een avond tevoren in de raad ge daan, zelf nog niet openbaar wilde maken. De raadsleden willen van b. en w. vernemen of zij de heer Bur gers hebben gemachtigd deze mede delingen te doen. Als dit niet het geval is, willen de raadsleden weten welke maatregelen het college heeft genomen. Voorts vragen de BP-leden of het b. en w. bekend is, dat in het inter view tevens mededelingen zijn ge daan, die in de Leidse sportwereld onrust hebben gebracht, terwijl ook onrust is veroorzaakt bij het perso neel van de markt- en havendienst en de veehandel. Is het college van mening, dat dit nadelig zal zijn voor de verdere ont wikkeling van de Groenoordhal? Als b. en w. hierop ja zeggen, willen de raadsleden vernemen welke maatre gelen het college zal treffen om de veroorzaakte onrust weg te nemen. Het is de vragenstellers ter ore ge komen, dat de nieuwe directeur van de Groenoordhal sedert mei van het vorig jaar werkzaam is in een bedrijf in Gouda, terwijl de heer Burgers tydens de selectiegesprekken met de diverse raadsfracties en raadscom missies heeft meegedeeld, dat hij werkzaam was bij Sanders en Co. N.V. in Leiden. Als dit juist is, zyn de raadsleden zeer verontrust ten aan zien van deze zaak. De heven Nijssen en Pompe menen, dat het beleid van de Groenoordhal door de nieuwe directeur op een zo danige wijze zal worden behartigd, dat de gemeentelijke belangen ern stig zullen worden geschaad. Zij vra gen wat het college voornemens is te doen als het deze conclusie deelt. ADVERTENTIE volop gemeten van zon en zomer in dit leuke jurkje van een mooie kwaliteit dacron. Vrolijk fleurige kleur combi naties. Maten 36-46. ADVERTENTIE Herdenking in Bergen-Belsen ln het voormalige concentratiekamp Bei-gen-Belsen is zondag het feit herdacht, dat dit vernietigingskamp van de nazi's op 15 april 1945 door Britse troepen werd bevrijd. De plechtigheid werd door ongeveer 10.000 personen bijgewoond, onder I wie de premier van Neder-Saksen, Diederichs, en de Israëlische ambas sadeur in Bonn. Vinke Voordeel koopje nü slechts u vindt het bij z°iangd« J voorraad LEIOEN Hoogstraat 1-3 Tel. (01710) 32546 NED. HERV. KERK. Beroepen te Schoonrewoerd C. Evers. kand. te Putten; te Tholen J. H Vlym te Krimpen aan de IJssel; te Zwolle C. den Boer te Zeist. Bedankt voor Leusden J. G. N. Cupedo te Pijnacker; voor Boven- Hardinxveld T Lekkerkerker teOos- tGrwolde; Voor Burgh G. J. van der Stouw, kand. te Utrecht; voor Rot terdam-Zuid J. Blonet tc Rotterdam- Overschie. GEREF. KERKEN. Beroepen te Voorburg W. Bos te Rotterdam-Schiebroek; te Ermelo T. J Kuipers te Dwingelo (verb. ber.). Bedankt voor Harderwijk H. J. Kouwenhoven te Vlaardi. ger. GER. KERK VRIJGEM. Beroepen te Ede rin samenwerking met Wageninèen» N. Bruin te Help man; te Nieuw Westminster «Cana dian Reformed Church) A. Kooy te Emmen; té Murmerwoude E. J. Oos- tcrhuis te Lemelerveljl. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Bodegraven C Wisse te Elspeet; te Nieuw Beverland D. Hakkenberg te Dordrecht. Bedankt voor Boskoop J. van Haa- ren te Amersfoort. Aan de Leidse Universiteit zijn ge- slaagd voor de volgende examens: doctoraal Neci. recht mej. C. C. van Walbeek «Den Haag»: doctoraal vrye studierichting de heer P. J J. M. Custers (Roermond). LEIDEN Zaterdagavond heeft de Leidse operettevereniging „Staalwyk" haar jaarlijkse operette-uitvoering gegeven in de Leidse Schouwburg Regisseur F Heijnen en dirigent P. J. Eikerbout hadden bergen werk verzet om de uitvoering van ..Het ge- i.eim van de Hofmaarschalk" moge lijk te maken. Het Leids Kameror kest kon wegens ziekte niet zoals an dere jaren het muzikale gedeelte ver- ■zofgen. Hieivoor in de plaats bege leidde de he°r Chival uitstekend op de piano. Het stuk ir drie bedrijven, geschre ven door J. A. Th. v. d Wal. werd opgevoerd dooi de 46 jeugdige leden van de vereniging. In het eerste be drijf maken wy kennis met Hans Pijltjes en zyn vriendjes. Het is pre cies twaalf jaar geleden dat Hans bij de put te vondeling is gelegd, z^dat Hans jarig is. Het water is sinds die tyo veranderd in kostelijke wijn. De feestvreugde wordt echter verstoord door de komst van de hof maarschalk. Deze deelt mee, dat er rovers op komst zyn en stuurt Hans naar het hof van prinses José van Sprookjesland om de hulp van sol daten in te roepen om het houthak kersdorp waar Hans in opgegroeid was, te beschermen. In het tweede bedrijf blijkt, pas de werkelijke strekking van de brief als Hans de rovers in het bos ontmoet. De hofmaarschalk wilde Hans laten insluiten, omdat Hans een prins van Koninklijke bloede blijkt te zijn. De rovers zijn eeiltjke lieden en ex-die naren aan het hof van prinses José. In het derde bedryf komt alles op zijn pootjes terecht en op verzoek van Hans wordt de hofmaarschak als de I grote boosdoener ontmaskerd. Dan is er feest in het paleis. Hans Bijltjes werd op voortreffelijk wijze vertolkt door de 12-jarige Thea de Waal. Het I eerste bedryf viel wat de zang be treft nogal wat tegen. De laatste twee bedrijven waren echter aanmer- Kclijk beter. Vooral de zang van Lenle Horsman-v. d Base was het aan horen waard. Woensdag zal het stuk voor bejaarden herhaald worden in de Leidse Schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3