ambodja spoedig een republiek Kabinet van Rumor voor krachtproef Aanleg verkeersplein bij de Vink begint half juni Han met puntkam gedood Geisers vaak zeer gevaarlijk q n.v. v. d. velde Citroën Honger en corruptie schokken Soeharto Bevolking van Phnom Penh tegen Vietnamezen Thuisfront wacht in spanning J eerderheid tgaansverbod ZONNIGE PERIODEN Nieuwe stakingsgolf Tactiek LEIDSEBAAN IN 1976 GEREED Moskou houdt vele Joden in strafkampen Matroos verdacht van moord op negen kinderen (Sue/ gerichL I maart 1360 .atfSSt MAANDAG 13 APRIL 1970 No. 33067. LEIDSCH fiteur: E. A. E. van Disboeck [dredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur Henk Kolb) HNOM PENH (GPD, Reuter, AP) Hoewel Cambodja, telijk gesproken, gisteren nog geen republiek was, zal het Br niet lang meer duren of deze staatsvorm zal een feit zijn. aterdag deelde de premier, Lon Nol, die sinds vrijdag „pre- mt van de regering van de redding" heet in een rede tot ze- tigduizend studenten en ambtenaren mede, dat het Cambod- ise volk „spoedig een republiek zal hebben, maar binnen de izen van de bestaande wetten". n overweldigende demonstratie meer dan 500.000 overwegend -e Cambodjanen in het plaatse stadion van de hoofdstad heeft luidelijk bewezen dat het meren- van de bevolking haar steun aan de wens van de regering inneel 'n eind te maken aan een de oudste monarchieën van de ld. Vooral de geestelijke leiders ntellectuelen blijken hun steun de regering te geven. Ondanks en bloedige botsingen tussen de Vietcong geïnspireerde mas- en regeringstroepen ondervinden uidige leiders veel steun. De re- ig in Phnom Penh beweert zelfs Jsucces de Noordvietnamezen en »ng in de ten oosten van de Jfctad gelegen provincie Svay g te hebben teruggedreven. In lebied rukten enkele dagen gele de communisten op met de blijkelijke bedoeling de strate- oz belangrijke provincie Svay g te veroveren en tezelfdertijd bases op Cambodjaans grondge- van waaruit zij hun troepen in .Vietnam bevoorraden, te be- men. nom Penh op zondag rust dui- uit van de opwindende, maar in itte nauwelijks te verteren bele gen van de vorige dag. De met ten bemande legerauto's, die de straten rijden trekken nau- b enige aandacht van de op de lopende wandelaars, die zich I voorbereiden op de komende itdagen ter gelegenheid van lieuwe „jaar van de hond". De ingsgebouwen worden bewaakt soldaten die zich verschanst achter zandzakken, maar idanks maken de 700.000 bewo. van Phnom Penh een rustige in- vrjjwel alle muren zijn pro- nda-tekeningen gekrast waarop het verjaarde staatshoofd Prins No rodom Sihanoek staat afgebeeld in de meest onterende houdingen. De leu zen roepen op tot „Cambodja voor de Cambodjanen, weg met de Vietcong" of „Door ons te ontdoen van Siha noek krijgt Cambodja eindelijk de vrijheid". Intussen heeft de Cambodjaanse regering zaterdag j.l. aan de 120.000 Vietnamezen in de hoofdstad Phnom Penh een uitgaansverbod opgelegd (van zes uur 's avonds tot zes uur 's ochtends). Phnom Penh telt on geveer 600.000 inwoners, onder wie 100.000 Chinezen en 120.000 Viet namezen. Laatstgenoemden, in Cam bodja aangekomen tijdens de Franse overheersing, zyn vooral actief in de kleinhandel. In een regeringsverkla ring werd gezegd, dat Vietnamese kinderen opdracht hadden gekregen van de Vietcong om vaderlandslie vende aanplakbiljetten van de mu ren en bomen te scheuren. Gearres teerde kinderen hadden de Cambod jaanse politie verteld voor elke af fiche van de Vietcong een beloning van zeven tot veertien gulden te heb- heb ontvangen .Andere Vietnamese kinderen zouden opdracht hebben gekregen sabotage te plegen in mili taire en regeringsgebouwen. DENVER/HOUSTON Terwijl James Lovell, Fred Haise en 'plot selinge invaller John Swigert met de Apollo 13 richting maan snel len wachten in Amerika hun ou ders, vrouwen en kinderen in spanning op de dingen, die nog komen gaan. Via televisie, radio of in het ruimtecentrum van Houston volgen zij nauwgezet de verrichtingen van het ruimtetrio. Mevrouw Mary Haise bekijkt hiernaast lachend de foto's, die Associated Press haar bezorgde na een televisie-uitzending. Op de bovenste plaat demonstreert Fred Haise hoe de astronauten slapen, de onderste foto toont Haise en Lovell tijdens het uit voeren van een koerscorrectie. Mevr. Haise zag de televisie-uit zending in Houston en keerde daarna naar huis terug. De foto hieronder werd geno men, terwijl de oudefrs van inval ler Sioigert met hun kleinkinde ren zich via de televisie op de hoogte van de gang van zaken stelden 4STERDAM (GPD) —Even na iernacht is in een Amsterdamse de 22-jarige Robert V. met een kam in de hals gestoken en kor- id later overleden. e politie heeft nog niemand kun- aanhouden. De overigens onbe- le man die de dodelijke steek ft toegebracht is direct na zijn i gevlucht. zou in de bar, de Copa Cabana de Paardenstraat bij het Rem- idtsplein, ruzie hebben gekregen onaakt. In het gevecht dat volg- ■erd hij gestoken met een punt- l Hevig bloedend viel hij op de td. Bij aankomst in het Binnen huis bleek hij te zijn overleden. te Bilt verwacht van heden, tot dagavond: vanavond en van- h veel bewolking met plaatselijk de buien en een matige tot ditige wind uit noordelijke rich- en. Morgen op de meeste plaat- droog weer met flinke zonnige teden en een tot matige of zwak ^tënde wind uit uiteenlopende hagen. In het noorden van het i hogere, elders ongeveer dezelfde •««temperaturen. (Opgemaakt te 12.40 uur) 14 APRI L 1 °P: 5.47 uur onder: 19.35 uur. op: n.26 uur onder: 3.36 uur. te Katwijk te 9.14 en te uur, laagwater te 4.23 en 17.13 nummer bestaat uit 18 pagina'a. ROME (AP) —De achttien dagen jonge Italiaanse regering staat de komende weken voor een zware krachtproef. Met een stakingsgolf identiek aan die, die vorig jaar de val van het kabinet en een slopen de regeringscrisis bewerkstelligde, gaan de vakbonden de sociale be reidheid van het nieuwe kabinet Rumor testen. LEIDEN Een ontstellend hoog percentage van keukengeisers blijkt levensgevaarlijk te zijn. Dat is in Enschede gebleken, zo vertelde de Enschedese internist dr. J. R. Borst tijdens de gezamenlijke vergadering van de Medisch Biologische Vereni gingen en de Vereniging ter Bevor dering van het Klinisch Wetenschap pelijk Onderzoek. Deze bijeenkomst werd de laatste dagen van afgelopen week gehouden in het Leids Acade misch Ziekenhuis. Dr. Borst heeft geconstateerd, dat bijna 18 procent van de gecontro leerde keukengeisers in zijn woon stad (54 van 306) gevaarlijk was doordat zij een te hoge concentratie van koolmonoxide veroorzaakten. Vooral woonkeukens of keukens met een ingebouwde douche bleken ge vaar op te leveren. Veelal treden ver giftigingsverschijnselen op in ver trekken, waar geen voldoende afvoer en ventilatie is. Dr. Borst somde een reeks voorbeelden van vergiftigingen op, die door deze situatie werden ver oorzaakt maar niet direct als zodanig werden herkend. Vergiftigingsver schijnselen treden aanzienlijk meer op in de weekends, wanneer de dou che meer wordt gebruikt dan door de week, en op wasdag. Het gemeentebestuur van Enschede heeft op grond van het onderzoek reeds bepaald, dat geen huizen meer worden gebouwd met een keukengei ser zonder afvoer. De vakbonden hebben aan de mi nisters een lijst van vijf eisen voor gelegd een prijsstop; verhoging van het minimum loon; huurstop; verbetering van de nationale gezondheidsdienst een beter openbaar vervoer. Voor premier Rumor die nog een vertrouwensvotum van het parle ment moet krijgen, komt dit nieu we offensief waarvoor alle vak bonden, dus niet alleen de commu nistische. hebben opgeroepen bij zonder ongelegen. Rumor heeft by voorbaat getracht de bonden de wind uit de zeilen te nemen- Ter wijl het parlement de komende week discussieert over de nieuwe regeringspolitiek begint de premier al aan het overleg met de vertegen woordigers van de arbeiders. Daar mee tevens de groeiende politieke rol van de vakbonden erkennend. Bij de stakingen volgen de bonden dezelfde tactiek als het vorig jaar. Geen algemene staking voor lange re tijd, maar een serie van korte onderbrekingen van het werk in een aantal sleutelbedrijven. Vandaag zijn de buschauffeurs begonnen aan een reeks van drie stakingen. Mor gen zullen alle arbeiders in het be langrijke industriegebied in en rond Turyn voor vierentwintig uur het werk neerleggen, tegelijkertijd met de ambtenaren van sociale zaken. Woensdag wordt gestaakt in heel Calabriê en Pisa. Ook gemeente ambtenaren en verpleegsters zullen dan niet op hun werk verschijnen. Het beeld van de komende dagen zal gedurende de rest var. de maand het Italiaanse economische leven blijven beheersen. Als sluitstuk van de operatie is voorzien in stakingen in Milaan, Lombardije en Sicilië op 30 april. De lijst van stakingen is echter nog maar voorlopig. De bon den hebben laten doorschemeren dat veel afhangt van de bereidheid van de regering om aan de eisen van de arbeiders tegemoet te ko men. DEN HAAG/LEIDEN (GPD) Over twee maanden wordt begonnen met de aanleg van een verkeersplein bij de in aanbouw zijnde Waddinger- brug over het tussen Vliet en Rijn gegraven omleidingskanaal in de te verleggen Haagweg. Het plein zal enerzijds aansluiten op de brug (richting Leiden dus) en anderzijds op de Leidseweg naar Voorschoten en de Rijndijk richting rijksweg Am sterdamDen Haag. De aanleg zal ongeveer een jaar in beslag nemen en vergt ruim een miljoen. Het ligt in de bedoeling van Pro vinciale Waterstaat om het verkeers plein nabij De Vink zodanig te con strueren. dat in 1974 van de brug een aansluiting met de geprojecteer de Leidsebaan kan worden gemaakt zonder grote wijzigingen in het ver keersplein. Met de Leidsebaan, die Den Haag in het Bezuidenhout binnenvalt, is nu ook begonnen. De uitvloeisels daarvan treft men aan by de Pape laan op de grens van Wassenaar en Voorschoten, waar een viaduct over deze laan wordt aangelegd ten be hoeve van de Leidsebaan. Deze baan, officieel Provinciale weg 16 nieuw, kan tussen Den Haag en de Papelaan in 1974 worden open gesteld. De aansluiting van het tracé tussen de Papelaan en de nieuwe Waddingerbrug wordt daarna aange legd, aansluitend op het nieuwe verkeersplein. Verwacht wordt, dat dit laatste tracé en daarmee de hele Leidsebaan, in 1976 gereed komt. ADVERTENTIE v. ZUYLEN V. NJJEVELTSTR. 372. WASSENAAR, TEL. 3013 ZOF.TERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 PARIJS (REUTER) Joodse lei ders uit 17 landen hebben besloten een Joodse wereldconferentie te be leggen om te wijzen op het lot van duizenden Joden in de Sowjet-Unie Het besluit werd genomen op een besloten bijeenkomst in Parijs, die door 300 vertegenwoordigers van Joodse gemeenschappen in "uropa werd bijgewoond. In een verklaring hekelden de deelnemers „de antise mitische campagne, welke onder het mom van antizionisme in de Sowjet- Unie wordt gevoerd". Joodse Rus sen die zulks wensen, zouden toe stemming moeten krijgen naar Is raël te emigreren. Volgens drie deel nemers uit de Sowjet-Unie worden daar grote aantallen Joden tn oon- oentratiekampen vastgehouden. DJAKARTA (AP) President Soe harto is de afgelopen week gecon fronteerd met ten hemel schreien de toestanden in zijn land. Na een korte inspectiereis in west- en oen- traal-Java verklaarde één van Soe- harto's naaste medewerkers, bri gade-generaal Bardonoso, dat de president „nu zelf gezien heeft wat er allemaal misgaat". Men verwacht in de Indonesische hoofdstad dat Soeharto, volgens Burdonoso ernstig geschokt, op kor. te termijn met een aantal maatre gelen zal komen Volgens Bardonoso zag Soeharto ln het district Indrajamoe, tien Jaar geleden nog een voorspoedig land bouwgebied, dorpelingen de honger dood sterven. De Indonesische pre sident gaf bevel onmiddellijk hon derd ton rijst en medicamenten naar het gebied te sturen. MELBOURNE (AP) Een 21- Jarige matroos van de Australische marine Derek Ernest Percy zou ne gen kinderpn vermoord hebben. De politie arresteerde Percy nadat deze een aantal verhalen had geschreven over moorden en verminkingen van kinderen die een opvallende gelijke nis met de realiteit vertonen. Daarbij kwam dat Percy telkens in de buurt van de plaats van het misdrijf werd gesignaleerd. Een rech ter sprak Percy ln een eerste zaak die tegen hem werd aangespannen echter wegens gebrek aan bewijs vrij. ADVERTENTIE Jit het Leidsch Dagblad van 11 April 1870: - Gedurende deze week zijn lagelijks in het werkhuis al- lier opgenomen van 126 tot 40 volwassen personen en ■>an 51 tot 61 kinderen. - Schutterij. Alle Schutter- plichtigen, die bezwaar heb ben tegen de exercitie uren van 1-3, kunnen teeke nen op een adres aan den kommandant, hetwelk ter teekening zal liggen van Maandag tot Woensdag 11, 12, 13 April a.s. bij M. J. Int- mans op 't Geregt, Plein van 's Gravenstein. Enige onderofficieren

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1