Vlucht voor de woningnood naar België En de winkels zijn altijd open Grote concerns worden steeds groter Bouwvergunning in drie weken POLITIEK Dieptepunt inde gladiolenhandel Liberalisatie de beste hekken komen uit Best1 1 BATERDAG II APRIL 1970 LMKSCH DAGBLAD PAGINA T teiDSCH DAGBLAD Aan de vele vreemde woorden die het politiek Idioom kent wil ik er best één toe voegen. Dat dan de term „instant"-politiek. jaarbij valt te denken aan tal van oorbewerkte produkten die in wip jaar zijn, zoals als instant-pudding instant-rijst. Onder instant-po- versta ik zoiets als „buitenparle- P sentaire politiek". Maar er zit toch 1 rel een verschil in. Buitenparlemen- ■1 air veronderstelt een actie die zich v uiten het parlement afspeelt shjjnbaar doodzonde in de parle- jentaire democratie terwijl het ïijns Inziens gaat om acties op een |ein vlak in de menselijke samen- «ring. Daarbij streeft een reeks di- - eet belanghebbenden er naar om »n beperkt doel te bereiken. Voorbeelden ervan zijn er op het genblik te over, als je een dagblad sest. Zo hebben in Son in Noord- tabant moeders een brug bezet, mdat ze vinden dat het begaan van je brug gevaar oplevert voor hun :hoolgaande kinderen. De burge- leester heeft geweigerd de bezetten- e moeders te ontvangen en zo iets raagt alleen maar bij tot het succes die actie. Want op het moment de weigering gaan allerlei kran- er zich mee bemoeien, meer men- in de directe omgeving raken fenteresseerd en gemobiliseerd. En \)T de gemeenteraad in Son blijft niet veel over dan om om in het rlengde van de bezetters te gaan tan en te zorgen dat er een nieu- brug komt. 'Jbat gaat allemaal heel vlug: de nstant' -politiek is geboren. Ander g lorbeeld. Oude Pekela. Er worden ^versperringen aangebracht op -a tn onbegaanbare weg. Een van de d gumenten al weer: langs die weg n innen onze kinderen niet zonder ge- naar school. De burgemeester, bk^traind door het verloop van sta ngen in de omgeving, belooft een or boolbusje. Antwoord van de ob- ■uctie plegende ouders: Oké, we Jen de versperring weg, maar laat rst die bus maar eens komen Uit de voorbeelden rijst „instant- Jflitiek" omhoog als huis- tuin- en uken politiek. Burgers zitten met n probleem, en vragen daar aan- cht voor. Als argument tegen dit soort ac- 6 hoor je wel zeggen: Maar als t zo gaat en als we alsmaar geld leten uitgeven aan dat soort inci- ntele zaken, dan komen we aan de ïte lijn in de politiek niet toe. Het fument is niet zo sterk als het wel tt. Want als Je dat zo maar stelt, Je eerst moeten bewijzen wat de f ite lijn dan wel is. En ik kan me >rstellen dat je dan wel eens met handen in het haar kunt komen te Ij, ir zijn ook onderwerpen, die zich it zo goed lenen voor simpele ,4n- yj nt-politiek". Of die verkeerd ge- El( icht worden. Dat idee bekruipt als ik nog eens terugdenk aan 5 actie woningnood van het afgelo- no i Jaar in Leiden. Misschien komt wel omdat die actie by de ver- ïji irde autoriteiten is beland. Wie ce: i oor te luisteren legt op het Leid- stadhuis. moet wel inzien, dat al- wethouders overtuigd zyn van probleem woningnood. Dat be- len de wethouders en de raadsle- [f|n in vele welgekozen woorden. Al- ïi heb je een praktisch -s als thouder mevrouw Den Haan no- die vaststelt dat al het belijden de raad géén huis méér oplevert, moet dus ergens anders ztfn: by gOi. Schut en by Kamerfracties V i het is de vraag, zo dat al ge- urd is, of dat voldoende duideiyk gebeurd. lieden die hun Kamerfractie zouden dat aan de grote k moeten hangen en niet te bang t dat daardoor hun initiatief n'.prdt gesmoord. Het' idee van raads- Amptmeyer van het kamperen op Binnenhof is voor „instant-poli- misschien helemaal niet slecht, ar Je kunt het niet de burgemees- in zyn eentje laten doen. Mis- len moet Je het laten doen door dse krepeergevallen, in ieder ge- is men ook hier afhankelyk van direct betrokkenen: de mensen Kier huis, de mensen in de krot en de inwonenden Nu is n onderwerp als woning- ve od zo v el omvattend en zo diep nijdend, dat een spontane actie al- nooit voldoende is. Zeker by actie moet veel zorg worden be- i aan de .follow-up", de vraag t er moet gebeuren als het eers stadium van de actie is uitge- Tkt tn ieder gevalkan „instant-poli- ik" aan gewone mensen duidelyk iken wat politiek inhoudt. En aan foensnoiitici wat politiek óók in- udt. Het veroordelen van derge- r»! acties als buitenparlementair gemakkelyk, maar daarmee zyn °og niet als anti-democratisch af in. ^tegendeelzulke acties maken idelijk dat politiek overal schuilt. yan mjj mogen de politici en hun ;ven een en ander best eens „ver- en" Aan woorden als basis, en de kiezer-gekozene zullen ze daar liet gemakkelyk ontkomen. JRS. ADVERTENTIE (GPD) Langs onze zuidelyke grenzen is een stille volksverhuizing aa nde gang. Steeds meer Nederlan ders ontdekken, dat het kopen of la ten bouwen van een huis in België voordelen biedt boven het barre be- lastingzieke en bureaucratische bouw klimaat in eigen land. Verhui zen naar België is niet alleen goed koper, het is oneindig veel gemakke lyker en vryer. In Nederlands Lim burg mag niets, in Belgisch Limburg byv. zo ïykt het is alles toe- Cyfers onthullen de gevolgen van deze situatie. In de driehoek die wordt gevormd door de weg van Weert over Maaseik naar Maastricht aan de ene kant en de Brabants-Lim. burgse grens aan de andere kant wonen enige duizenden Nederlandse gezinnen. En nog is er aan de trek over de grens geen eind gekomen. Neem de Paterstraat in Rekem, een stil dorp waar kinderen nog op straat kunnen spelen. Het ligt in België, maar van de grenspost by Maastricht af is het geen vyf minu ten ryden. Achter een monumentale groene deur met een hardstenen trap huis de heer Ch. 1 Hoest, direc teur van een papierfabriek in Lim burgs hoofdstad. Lange tyd heeft hy in Nederland gezocht naar een mooi representatief huis, waar hy niet al leen geriefiyk zou kunnen wonen, maar ook zyn zakenrelaties royaal zou kunnen ontvangen. „Wy hebben overal gekeken", ver telt zyn eohtgenote, „In Meerssen en in het Geuldal, maar we konden niet slagen. Hier was het in een oogwenk voor elkaar. De koop en het verkre gen van de vergunning voor een paar noodzakelyke verbouwingen was bin nen drie weken geregeld. Een paar maanden later woonden we er al". Personeel Een keurig in het zwart geklede dienstbode had ons aangediend en ons lang genoeg alleen gelaten in de sta tige, met marmeren plavuizen beleg de hal om ons gelegenheid te geven de tientallen meters diepe wit-om- muurde tuin met zonnewijzer en beeldhouwwerken te bewonderen. In het naar onafzienbare hoogte op rijzende trappehuis hangt een licht blauw schellekoord. Mevrouw l'Hoest volgt onze blik en vit snel begrypend aan „Ja, dat is voor de huisvrouw hier een voor deel, personeel is veel gemakkelyker te krygen dan in Nederland En de winkels zyn altyd open, zaterdag en zondag, de hele week. Ook als Je 's avonds laat nog on verwacht iets nodig hebt staan ze voor je klaar. Bij de kapper kun je ook altyd terecht". Het is al geen verrassing meer te horen, dat me vrouw l'Hoest het wonen in België za lig vindt. Halve hectare Om de hoek ligt het kantoor van notaris L. Delwaide. Zyn chef de bu reau licht Nederlanders graag en aan de lopende band in over de grondpry- zen in deze streek. Voor een luxe villa of bungalow is een uitbreidingsplan in de gemeenten Lanaken en Neer haren de minimumaankoop van een halve hectare per perceel verplicht. Men wil hier de dennebossen ont zien en de landelyke aanblik van het villapark zoveel mogelyk bewaren. Om deze redenen komt de grond hier op ruim elf gulden per vierkante me ter. voor de totale bouwplaats dus op ruim f 55.000, afhankeUjk van de omvang van het huis belopen de bouwkosten dan nog eens zo'n zeven tig- tot honderdduizend gulden. Ter weerszijden van de Steenweg in Rekem zyn ook kleinere bouw plaatsen te koop. voorbestemd voor half open bebouwing. Dan is slechts 2500 m2 benodigd. Bouw- en grond- kosten samen voor een .goede bur gerwoning" maar dat zouden we in westelyke Nederland gemakkelyk een villa noemen biyven dan schommelen rondom een ton. Wie zegt, dat je voor dat geld overal in Nederland terecht kunt heeft geiyk. Maar niet met zoveel eigen grond, niet voor een huis dat zo helemaal op eigen aanwyzingen gebouwd kan worden en vooral niet zo zonder enige rompslomp als in België gebrui- kelyk is. Zakenlieden die in Maas tricht op de linkeroever werken en voor de rit naar huis nu niet op de beruchte, want in het spitsuur chro nisch verstopte bruggen aangewezen zyn, geven er hoog over op. „Ik ben. in België wonend, een half uur eerder thuis dan vroeger", zei er een. pannen nu juist niet. Ze zyn het re sultaat van een wedstryd. die het Nationaal Instituut voor de Huisves ting in Brussel in 1968 uitschreef. Gevraagd werd in eerste instantie een laaggeprysde eengezinswoning te ontwerpen voor wat men noemt „de derde leef tyd", de pensioengenieters. Jumatt won de eerste prys met een huis dat bi de .ateliers" te Deerlyk in twee helften wordt vervaardigd. Op trailers komt het volledig, voor zien van gas-, water- en lichtaan- sluitingen naar de bouwplaats, waar het in twee uur in elkaar wordt gezet. „Rekent men de tyd, nodig voor het grond- en funderingswerk en de af werking mee, dan staat zo'n huis er drie weken nadat de vergunning is afgegeven", zegt architect Janssen. Omdat de woning in alle opzichten voldoet aan de elastische normen van de Belgische bouwwetgeving, duurt het verkrijgen van de bouwver gunning nooit langer dan een maand. De meeste gemeenten ken nen de Jumatthuizen, want nadat zy op beurzen en tentoonstellingen te zien waren geweest, bleek dat ook an deren dan bejaarden er belangstelling voor hadden. Jonge gezinnen of liefhebbers voor een tweede woning stoven er op af. Enige tientallen zyn er nu al ge plaatst en de fabriek denkt aan een produktieschema van vyf huizen per week. Goedkoper Het kan ook goedkoper. In gemeen ten als Canne «400 Nederlanders), La naken (1000), Rekem (400) en ook in Lommei en Achel ten zuiden van Valkenswaard, waarheen de Eindho- venaren uitwyken. worden gemeente lijke verkaevlingsplanmen uitgewerkt die stukken bouwgrond opleveren voor nog geen vyfzduizend gulden. Royaal voldoende om er een flinke woning op te zetten met nog min stens vier meter speelruimte aan weerskanten en diepte genoeg voor een aardige tuin. Op sommige plekken speelt de vier kante meterprijs zo weinig een rol. dat de koopsom berekend wordt naar het aantal meters dat men langs de straat in gebruik wenst te nemen. De in de dennebossen weglopende diep te houden de besturen van deze ge meenten. die tuk zyn op de komst van Nederlanders, graag voor gezien. Architect Lucien Janssen heef t voor de pastoor Breemansstraat in Rekem zestig van de vierenzestig daar ge bouwde herenhuizen getekend twaalf voor Nederlandse opdrachtge vers. „Ik wil u geen sprookjes vertellen", zegt hij, .De huizen die ik daar heb gebouwd, kosten tussen de f 49.000 en f 64.000. Het zyn alle maal flinke eepgezinshuizen van de >se, die in westelyk Nederland tachtig- tot honderdduizend gulden kosten, compleet met luxe badkamer en centrale verwarming. Dat is wel zo ongeveer de helft van de bouwprijs by u, maar het laatste woord op het gebied van goedk«x>pte is het niet. Wil iemand echt voor weinig geld goed uit zyn, dan moet hy op een gemeentelyke verkaveling van f 5000 een geprefa briceerde Jumattwoning laten neer zetten. dan Is hy voor f 35.000 alles inbegrepen royaal onder de pannen". Echt goedkoop Die pannen zyn in dit geval als beeldspraak op te vatten, want de Jumattwoningen hebben veel, maar Lucien Janssen: „En is er al ergens een gemeenteiyk of provinciale in stantie die aarzelft. dan is één sig- naaltje naar Brussel voldoende om de belemmeringen snel uit de weg te ruimen". Polyester Het geheim van de laaggepriiste pre fabhuizen schuilt inde eerste plaats in de arbeidsbesparing, die onge veer zeventig procent bedraagt. Ten tweede in de verwerkte materialen. Er komt geen steen aan te pas. De bui tenwanden bestaan uit houten ka derwerk. bekleed met spaanderplaten en afgedekt met wit polyester, dat nimmer geverfd behoeft te worden. Na een vyf centimeter dikke spouw LISSE De gladiolen worden nog wel aangevoerd by de Coöperatieve Bloembollenveilingvereniging H.B.G. Lisse. maar de handel is gedaald tot een tot nog toe ongekend dieptepunt. Een heel ander beeld biedt de gang van zaken by de Vrije Bloe menveiling H.B.G. Geweldig zoals de prijzen van tulpen en narcissen de afgelopen week zyn geweest. Van de exporteurszyde was er dagelyks veel belangstelling voor de goede kwali teit handel en grote aanvoer, die er dagelyks te veilen is by de Vrye Bloemenveiling H.B.G. Naar verhou ding tot de oeruchte paasweek, die vele kwekers nog lang in het geheu gen zal blyven zitten, is de aanvoer in het begin van deze week iets minder geweest, maar wordt op het moment alweer overlapt door de koude grond narcissen, die er in gro te partyen van goede kwaliteit en lengte worden aangevoerd. Ook heb ben we nu een dagelyks aanbod van anjers en fresia's, zy het nog in be perkte mate. maar door de redelyke goede opbrengst van deze produkten zal dit ongetwyfeld nog ruimschoots gaan toenemen. gevuld met steen wol komt daar aan de binnenzyde opnieuw een houten kader met aan twee zyden spaander platen tegenaan. Vloer en dak wor den geïsoleerd met halve decimeter isolatiewol, de plafonds bestaan uit witgeschilderde zachtboardplaten in strookvorm. Het volledig centraal ver warmde huis heeft een woonkamer van 6 3.60 meter, drie slaapkamers van 4,20x3. 3x3 en 3.60x1,80. een flinke keuken, hal en gang en een badkamer met ligbad en wastafel. Toegegeven, in Nederland staat men huiverig tegenover deze weinig traditionele bouwmethode, maar zelfs in het barre klimaat van Canda komt men deze houten huizen met polyester buitenkant veelvuldig te gen. Zorgvuldig geconstructeerd weer staan ze alle weersinvloeden voor een reeks van jaren. Als dit in België kan en in Ne derland niet waarom eigenlyk niet is het geen wonder dat zoveel ge zinnen de landsgrenzen overwippen. zyn trouwens nog meer voordelen. In België slaat de inkomstenbelas ting niet zo genadeloos toe als hier. Er is een hogere vaste aftrekmarge en een royalere regeling voor de ver wervingskost-en. BTW kent men er nog niet, maar de huisvrouwen die wy gesproken hebben en die allemaal nog graag in Maastricht gaan winke len menen dat er in de pryzen niet veel verschil is. Wel weer voordeliger is de kinder- byslag, die men als Belgisch ingeze tene. ook by behoud van de Neder landse nationaliteit, krijgt. Per kind ligt de uitkering weliswaar niet veel hoger, maar zy wordt dertien keer per jaar uitbetaald. In de vakantie- tyd komt er een maand extra. Het schoolgaan biedt geen proble- In de Rotterdamse Van Ghentkazerne heeft de bevels overdracht plaatsgevonden van het commando van het korps ma riniers. Links de scheidende com mandant generaal-majoor A. M. Luijk, rechts de nieuwe comman dant gener aal-majoor C. C. Schoenzettertijdens de over dracht van het vaandel. men. Het lager onderwys staat zeker op zelfde peil in België en het mid delbare ligt waarschynlyk iets hoger. Ook de i geringe i afstanden spelen geen rol. Uit eén gezin in Rekem gaan drie kinderen met de bus naar Nederland op school en drie in het eigen dorp. Nadelen zyn er aan het wonen in België eerlyk is eerlyk ook wel verbonden. Berucht zyn de wegen, daar heeft de Belg die al voor veren onder zijn auto heeft betaald, geen geld voor over. Sommige bouwgebie- den zyn niet aangesloten op riole ring of gasnet. En een heel enkele keer wil de elektriciteitsvoorziening wel eens uitvallen. Maar wie in Nederland maar geen kans ziet om een huis te kopen of te huren al gaat dit opzichzelf in het zuiden al stukken gemakkelyker dan in het westen die neemt dat beetje ongerief graag voor lief. Een kleine sprong over de grens maakt van een Nederlander nog geen Belg, maar wel de gelukkige eige naar van een vrolyk huis naar eigen wens. Want dat is het voor naamste verschil met by ons: „De Belgische wetten zyn goede wetten. Er zit altyd een achterdeur in". (Van on ze juridische m edewerkster- Sinds de Tweede Wereldoorlog heeft de overheid zich, woning-nood gedwongen, intensief bezig gehouden met de verdeling van de beschikbare woonruimte. De woonruimtwet van 1947 beperkte de vrye vestiging dras tisch, door de gemeente de bevoegd heid te geven het al of niet verle nen van een vestigingsvergunning af hankelyk te stellen van bepaalde voorwaarden. Vooral de eis van economische bin ding met de gemeente van vestiging weegt hierby zwaar. Op grond van deze wet mogen gemeentebesturen ook woonruimte vorderen, iets dat de laatste jaren praktisch niet meer gebeurt. De huurwet van 1950 bracht de huurprijs-beheers Tig. Er kwam voor allerlei categoriën huizen 'n wettelijk toelaatbare huurprys. Bovendien kreeg de huurder het recht op huur- bescherming. Dit betekent dat de huurder aan wie de huur is opgezegd en die hierin niet bewilligt krachtens huur bescherming in het gehuurde mag blyven wonen. De verhuurder kan dan. op bepaalde gronden, ont ruiming vorderen. De positie van de huurder werd door deze wet aanzieniyk versterkt. Toch heeft het lang geduurd voor dat de huurder gebruik ging maken van zyn rechten, zelfs nu nog zyn veel huurders niet met hun rech ten bekend. Wanneer een huurder wil weten of hy niet meer dan de wettelyk toe laatbare huurprys betaalt, kan hy zich wenden tot de huuradviescom missie. Hiervan zyn er een groot aantal over het hele land verspreid, namelyk in het rechtsgebied van elk kantongerecht een. Meestal houden partyen zich aan de adviesprys, maar deze kan al tyd by owrilligheid van de ver huurder rechtens afdwingbaar worden gemaakt door een vonnis van de kantonrechter. De huurder van evt. gestoffeerde ruimtes, de onder huurder en de kamerhuurder genie ten allemaal dezelfde rechten. Nu heeft het departement van Volkshuisvesting in een aantal re cente besluiten de Huurwet juist voor wat betreft deze rechten van de huurder buiten werking gesteld. Dit geit voor praktisch alle provin cies behalve Noord-Holland. Zuid- Holland en Utrecht, echter met uit zondering van een groot aantal ste den en gemeenten. Deze liberalisatie geldt niet voor de gesubsidieerde wo ningen. j In de geliberaliseerde gebieden I verliest de huurder zyn extrasterke I positie. Dit wil helemaal niet zeggen dat hy nu rechteloos is. De rechts verhoudingen tussen patyen worden beheersd door de normale regels van het burgerlyk recht. Zo zal er over i het algemeen niets veranderen. Wil de verhuurder de huur verho- gen, dat moet hy een nieuwe over eenkomst aangaan met de huurder. Deze zou bepaalde voorwaarden aan de huurverhoging kunnen verbin den, zoals verbeterd onderhoud. Wor den partyen het niet eens. dan kan de verhuurder de huur opzeggen, en bij aangetekende brief de ontrui mingsdatum aanzeggen. De huurder mag dan nog 2 maan den blyven zitten. Voor die periode is de ontruiming van rechtswege ge schorst. Die tyd kan hy benutten om ylings by de kantonrechter een verzoek in te dienen de termyn van schorsing met een jaar te verlengen. De katonrechter moet hiervoor de belangen afwegen van huurder en verhuurder. De huurder kan no g twee keer ver- i lenging vragen, maar dat is het j maximum. Een belangryk verschil I met de pos.tie van de huurder in de niet geliberaliseerde gebieden is dus dat hy hier zelf het initiatief moet nemen om naar de kantonrech- j ter te gaan. Het departement is ook begonnen i in een aantal provincies in het 1 noorden en zuiden des lands de woon- ruimtewet gedeeltelijk buiten werking te stellen. Onlangs heeft ©en .jicht- ïyn" veel opschudding verwekt. Hier in werd de gemeente waar de woon ruimte wet nog wel geldt. behou dens uitzondering verboden de economische binding met de ge meente van vestiging als voorwaar de te stellen voor de vestigingsver gunning. Een groot aantal gemeenten - over de honderd heefi uitstel van deze maatregel gevraagd. Duidelyk uit sluitsel is nog niet gekregen over de ze kwestie De minister hoopt er de doorstroming mee te bevorderen en het. euvel van de leegstaande hui zen te bedryden. Maar gemeenten en verschillende parlementsleden vrezen dat „huisjesmelkers" van deze maatregel zullen profiteren, ten koste van de woningzoekenden. iVan onze financiële medewerker). De grote concerns hebben stuk voor stuk immense investeringspro gramma's op stapel staan, waarbij de vraag of het geld er allemaal wel voor beschikbaar zal zyn een by- komstige factor lykt te zyn. Dat komt omdat de grote concerns uit de royale geldbuidel van de uit af- schryvingen en ingehouden winsten beschikbaar komende bedragen kun nen putten. Slechts voor aanvullende financiering zijn zy op de kapitaal markt aangewezen. Dergelijke aanvullende financie ring loopt bij de grote concerns ech ter al dadelijk dusdanig in de pa pieren dat de binnenlandse kapitaal markt by lange na niet toereikend is om in de behoeften te kunnen voorzien. Veronderstel dat de Ko- innklyke Nederlandsche Petroleum My, om maar meteen met de groot ste te beginnen, uitsluitend op de binnenlandse kapitaalmarkt van ons land zou zyn aangewezen om aan geld te komen. Het concern zou dan allang in aanmerking zyn gekomen om door een buitenlands bedrijf te worden overgenomen. Zelfs in de ge geven omstandigheden zou men kunnen zeggen dat de koers van de aandelen dusdanig is gedrukt dat de beurswaardering in geen enkele ver houding staat tot. de werkelijke waar de van het aandeel. Bredere allure Ook met de andere grote concerns Is dat het geval, van Unilever tot Philips, Hoogovens, AKZO. Vandaar dat het streven heeft bestaan om de aandelen aan zoveel mogelyk bui tenlandse beurzen in de notering op genomen te krygen. De kapitaalmarkt krygt zodoende een bredere allure, al wil dat nog lang .liet. zeggen dat in het buitenland het geld voor het oprapen zou liggen. Het is voor de financiers echter van groot belang om meer pylen op de boog te heb ben dan alleen de eigen kapitaal- marict. Het is al sinds jaar en dag een bekend feit dat Nederland onvol doende risicodragend kapitaal bij een brengt om geüjke tred te hou den met de groei van het bedrijfs leven. De hoge rentevoet en d. schaarste op de markt voor risicomijdend ka pitaal heeft er toe geleid dat de on dernemers steeds meer zyn aange wezen op lenen op korte looptijd. Philips heeft, al enkele malen drie jarige schuldbewijzen by buitenland se instellingen geplaatst, recentehjk nog een bedrag van f 100 miljoen te gen een rente van 8 procent. Het zit er dik in dat een derge- ïyke lening nog wel door de buiten landse instellingen wordt overgeno men, maar ook over de grenzen ligt het kapitaal niet meer voor het op scheppen. De Duitse instellingen zyn na de revaluatie en de wegvloeiing van bui tenlands vluchtkapitaal niet meer zo happig om DM-leningen op de Euro- markt te financieren. De Zwitserse geldgevers, of wat als Zwitsers doorgaat, lopen ook niet hard meer en noch in de Verenigde Staten, Frankryk of Groot-Brittan- nië kan een Nederlands concern te recht met een open emissie. Lenen op korte termyn is natuur- lyk aantrekkeiyk indien het vooruit zicht bestaat dat na verloop van tyd de benodigde bedragen tegen een la gere rente opnieuw kunnen worden aangetrokken als de looptyd van de korte lening is verstreken. By Phi lips wordt er, zy het noodgedwongen, op gegokt dat de rente In de toekomst wat zal dalen. Gelet op de omvangryke investe ringsplannen by de grote concern kan met zekerheid worden aangeno men dat in het lopende boekjaar nog belangryke bedragen worden opge nomen. Philips is nu al doende met het uitgeven van f 100 min. drieja rige notes, de Koninkiyke Shell zal via Shell Oil wel het nodige in de Verenigde Staten laten lenen, de AKZO heeft al enkele onderhandse leningen aangegaan en hoogovens is niet achtergebleven. De Koninkiyke/Shell groep zal dit jaar naa verwachting circa f7 miljard uitgeven aan investerin gen en opsporingskosten, Philips rekent op byna een miljard in de toekomst en hoogovens zal wel op een half miljard uitkomen. Investeren is zoals uit het Jaarver slag van Hoogovens duidelyk valt op te maken een noodzakeiykheid, om dat anders de voorsprong van de producent met de laagste kostprys in Europa verloren gaat. De vruch ten. die aan de investeringen in de afgelopen jaren kunnen worden ge plukt dienen als voedingsbodem voor de verdere uitbreidingen, welke op stapel staan. Over een paar Jaar staat er een zevende hoogoven in IJmuiden en dan zal ook het bedrijf op de Maasvlakte in produktie ko men. Vraag niet wat er allemaal aan vooraf gaat. De groeiende wereldbevolking en de toenemende welvaart maken een steeds grotere produktie nood- zakelyk. De grote concerns kunnen hun plaats in de wereld alleen maar handhaven door ernaar te streven steeds grotere grootheden te worden. Voor een bedryf als Hoogovens dat tegen vervaariyke concurrenten bin nen en buiten de EEG moet opbok sen is dat een levensvoorwaarde. Door het samengaan met het Duitse concern Hoesch is een vaste basis verkregen om op voort te bou wen. Een fusie is in de gegeven om standigheden niet mogelyk om de doodeenvoudige reden dat het nog wel jaren zal duren eer de juridische basis is verkregen voor een Europese vennootschap, terwyl aan de andere kant een fusie niet noodzakeiyk is zolang er een goede samenwerking bestaat. Als de resultaten goed zyn is de noodzaak tot concentratie minder dringend, al betekent het volkomen in elkaar opgaan wel dat er op den duur grotere mogelykheden zyn voor herveroveren van een goede plaats onder de concurrentlezon. ADVERTENTIE B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7