oskoop „kraamkamer" voor boomkwekerijen U Dit is een eerste stap in strijd tegen watervervuiling botsing in Alphen a. d. Rijn irgemeester G. W. baron van Dedem over Zwaar gewonde bij frontale irteeltexpositie Flora Nova '70" IJia) s over Israël voor NCVB-dames fcRDAG 9 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA t I Door Cees Combee) DOP Burgemeester G. n van Dedem is trots op toskoop. Hij is heel erg ar, dat hij eerste burger in van dit boomkwekers elf zegt baron Van Dedem „Het is een bijzonder iets jester van Boskoop te mo- De boomkwekerij is een conomische zaak. Geluk- r ook een ideële kant aan. se Culturen worden genoemd. Baron van Dedem bezocht in dit kader vele landen o.a. Rusland en heeft tiidens die reizen niet nagelaten een pleidooi te houden voor het „groen" in Boskoop geteeld. Om het gehele vak Boskoops Culturen-voorzitter H. J Grootendorst. die het gesprek over de Flora Nova '70 bijwoont, stelt na drukkelijk, dat het doel van deze sierteelt expositie niet zozeer is pro- In Boskoop kweekt men ook prachtige bloeiende heesters en bomen. (Foto Leidsch Dagblad) paganda te maken voor bepaalde kwekers. We zijn ervuitge- gaan, dat het een obiecf is om het gehele vak bekendhc -j tvt 11 En. om te laten zien dat Boskoop op dit gebied enig is in geheel de wereld i Naast de hoofdprodukten van de teelt Rododendrons, rozen en Azalea's zullen er tal van bomen en planten op de Flora Nova te zien zijn, die minder bekend zijn en die zelfs nog niet in de handel werden gebracht. De zgn. primeurs dub. Daardoor komt het, dat bepaalde bo men of planten niet te koop of on betaalbaar zijn voor de liefhebbers van het aanleggen en onderhouden van een eigen tuintje Er worden, zo verzekerde de heer Grootendorst, jaarlijks miljarden bo men en planten verkocht. De bruto- produktie kan worden gesteld op 60 miljoen en als men daarbij nog re kent de opbrengst van de produkten uit de kleinere centra als Ouden bosch, Zundert, Venlo en Veendam, die ook in Boskoop verhandeld wor den, dan komt men tot een totale Nederlandse produktie van rond 100 miljoen gulden. Aan de esthetische verzorging van i Flora Nova '70 zal grote aandacht worden besteed. De 4000 m2 grote tentoonstelling, ondergebracht in de beurshal van „Florida" en twee tent hallen zal door de bekende Noord- wijkerhoutse tuinarchitect-arrangeur H. van de Berg Smit landschappe lijk worden aangelegd met kronke lende paden, vijvers en rustieke zitjes. De ongeveer 30 inzenders zul- len ieder met een eigen arrangeur I meedingen naar de prijs van het fraaiste geheel, zodat er ongetwijfeld ook voor de niet-deskundige planten liefhebbers veel te genieten zal zijn. Het is begrijpelijk, vertelde de heer Grootendorst. dat de nadruk uiter aard zal vallen op rododendrons en azalea's. Dat zijn de gewassen, die in het verleden zo veel hebben bijgedra gen tot Boskoops wereldnaa Er worden er jaarlijks ongeveer 3 mil joen van uitgevoerd. Verder zullen de verwante erica's in vele variëteiten worden getoond en een uitgebreid as sortiment van in bloei getrokken heesters. Buiten het gebouw zal een tuin-show worden gegeven en de beurshal van Florida het bolwerk van de Boskoopse Culturen zal worden ingericht als tuinrestaurant. Burgemeester van Dedem tenslotte: „Ik ben de volle tien dagen bezig met ontvangen en rondleiden van bin nen- en buitenlandse gasten. De mi nister van Landbouw en Visserij ir. P. J. Lardinois opent de expositie. Op 20 april brengt de commissaris der Koningin, mr J Klaassesz een werk bezoek aan Boskop en er komen nog vele buitenlanders o.a. 90 direc teuren van Scandinavische begraaf plaatsen en talloze handelaren uit j Duitsland, Engeland en Frank rijk. Alles wat uit hoofde van zijn beroep belangstelling heeft voor de sierteeltprodukten komt. vaak op uitnodiging van de kwekers, naar Boskoop. Ik hoop v'i harte, dit er ook vele tuinliefhebbers komen. Ze kunnen hier ideeën opdoen en zelfs planten bestellen. Het belooft een groo\s bomen- en bloementeelt te worden". ALPHEN AAN DEN RIJN Doordat de be stuurder van een diepvrieswagen, geladen met tien ton vlees, gistermorgen omstreeks half tien in de bocht van de Heerenweg, nabij het zieken huis Rijnoord, een voor hem rijdende vrachtauto ging inhalen, ontstond een frontale botsing met een uit de richting Amsterdam komende perso nenauto, bestuurd door een 31-jarige Amsterdam se marineofficier. Bij deze botsing liep de marineman ernstige verwondingen op. o.m. een bekkenfractuur, hoofdwonden, een hersenschudding en inwendige kneuzingen. De bestuurder van de vrachtauto. een 20-jarige inwoner van Bodegraven, kreeg geen letsel. De personenauto werd totaal vernield. Dok ter Van Kooten verleende geneeskundige hulp en liet het slachtoffer overbrengen naar het zie kenhuis „Rijnoord", vanwaar de marine-officier later op de dog werd overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Het rijden van de vrachtwagenchauffeur werd door talrijke getuigen ten zeerste afgekeurd en de stemming tegenover de man was zeer vijan dig. Het bleef echter bij wat dreigementen, donk zij het feit, dat de politie de man tijdig in be scherming nam. (Foto Leidsch Dagblad) Rododendrons KATWIJK AAN ZEE In het wijkgebouw „De Hoeksteen" werd gistermiddag een drukke re ceptie gehouden ter gelegenheid van het jubileum van mej. H. J. Bijl. Veertig jaar was zij als on derwijzeres aan de hervormde school in de Jan Tooropstraat werkzaam. Velen kwamen haar de hand drukken en deden hun gelukwensen vergezeld gaan van geschenken. 's Morgens was de jubilaresse reeds in de school door de Kat- wijkse wethouder van Onderwijs, de heer H. Haasnoot, gelukge wenst. Tijdens de receptie voerde als eerste spreker de heer A. Boo gaard, inspecteur van het lager onderwijs, het woord (zie foto). Hij roemde haar capaciteiten en sprak de wens uit. dat zij de nog resterende jaren voor haar pen sioen met dezelfde trouw en lief de haar taak mocht vervullen. Na hem sprak de voorzitter van het hervormd schoolbestuur, ds. Jac. de Vos. Niet alleen als on derwijzeres, maar ook als ge meentelid werd mej. Bijl door hem met vriendelijke, waarderen de woorden toegesproken. Een stroom van felicitaties volgde: van „De Noord ds. W. Chr. Ho- collega's en oud-collega'souders vius en door het hoofd der school en oud-leerlingen kwamen met de heer JVink, nog het woord geschenken en gelukwensen. Ver- I gevoerd. der werd door de wijkpredikant I Juffrouw Bijl sprak haar dank uit voor al de goede wensen en geschenken. Een mooie middag voor deze bescheiden onderwijze res. (Foto LD J. v. Duijn. Katwijk a. Z.) ■wat dat zo'n plaats van rond 11.500 inwoners in waarin milieuhygiëne en rvuiling gesprekken van zijn, voor groen zorgt voor wereld Het neemt 60 a :ent van de wereldexport n rekening". ps eerste burger is dan ook ieugd, dat er van 17 t/m 26 ir in zijn gemeente weer een onale manifestatie wordt ge- van sierteeltproduktende >va '70. Het is de vierde ten- ing onder deze naam: ook in 51 en 1966 trad de Boskoopse ikerswereld op deze wijze ten. Deze exposities vormden zetting van een traditie, die al in het begin van deze or het gehele land bekend en werden georganiseerd sinds i966 Koninklijke ng voor Boskoopse Culturen, bortgekomen uit de in 1866 ite Pomologische Vereniging Kraamkamer baron van Dedem met ge- Wdigde trots: „Boskoop is het aaneengesloten boomkwe- led an heel de wereld en telt 1000 kwekers. De slappe voch- tod bleek al vijfhonderd jaar een geschikte plaats te zijn »p bomen te planten. Ze ble- jtengewoon goed te willen Men kweekte toen inheemse en schakelde later over op de „La belle de Boskoop" iinet kreeg wereld - id. De opbrengst van de iryprodukten kan jaarlijks [gesteld op zo'n 100 miljoen Tiet alleen natuurlijk in het id, maar „evens naar ruim in geheel de wereld. Niet wordt Bosokop de kraam - jan de boomkwekerijen voor wereld genoemd, je zo met Boskoops ener- ieester aan het praten kan je uren doorgaan. De ikerij heeft de liefde van z'n p. vervult vele functies op dit (en mag bepaald wel de rei- Nbassadeur voor de Boskoop- ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDERDORP/LISSE Het was gisteren een belangrijke dag voor het Hoogheemraadschap Rijnland. De officiële eerste paal voor de rioolzuiveringsinstal latie in Alphen-noord werd de grond in gedreven en in Lisse werd symbolisch, door het vullen van de eerste kruiwagen ce ment, een begin gemaakt met de bouw van een installatie. Zeer vele genodigden, onder wie verscheidene burgemeesters uit het gebied van Rijnland, waterschapsautoriteiten en vertegen woordigers van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, woonden beide korte plechtigheden bij. Tijdens de door de rijkspolitie geëscorteerde tocht, reed men langs het terrein aan de Engelendael. In dit uitbreidingsplan van Leiderdorp is kort geleden een begin gemaakt met de bouw van een rioolgemaal. De in Alphen Noord te bouwen rioolzuiveringsinstallatie komt in „De I Bijlen". Het doel van deze installatie is het zuiveren van afvalwater in een zodanige mate, dat lozing in het oppervlaktewater kan geschieden, zonder onaanvaardbare nadelige ge volgen. Installatie Zo'n installatie in Alphen wordt het afvalwater via de gemeentelijke rioolgemalen Noord en Oost gevoerd en vandaar, via persleidingen naai de zuiveringsinstallatie gepompt bestaat uit een aanvoertoren, waarin het water wordt verzameld en waarvan het door eigen gewicht naar een voorbezinkingstank loopt. In deze tank bevindt zich een slib- bak. Twee oxydatiebedden zorgen er voor. dat de nog aanwezig opgeloste en zwevende bestanddelen in het af valwater langs biologische weg aan het water worden ontrokken. Tijdens dit proces onstaat humus, overtollig bacteriemateriaal, dat met het wa- tei wordt meegevoerd naar de nabe- zinkingstank. Het op deze wijze ont stane water is ontdaan van 90% van de vervuilende stoffen en wordt via I een 550 meter lange afvoerleiding op de Kromme Aar geloosd. Is de wa- teraanvoer groter dan 600 m3 per uur dan wi«rat het meerdere effueni. (gezuiverd water) via een ruim 100 J meter lange overstortleiding in het recreatiemeer „De Bijlen" ge loosd. Het een of meermalen per dag uit de voorbezinkingstank afgelaten slib wordt door een „zandcycloon" opge- pr -ot om het zand van het verse slib te scheiden. Via de slibkelder wordt ongeveer 50% van de organi sche stoffen in het slib. omgezet in I methaangas en koolzuur. Verwarming Het vrijgekomen methaangas ver leent goede diensten, zowel voor ver- j '.■arming als voor de intensieve men ning van het slib. Het slib wordt via een indiktank naar de droog bedden gebracht, waar het ui een laag van 30 cm wordt gedroogd. In een apart I gebouw is het bedieningspaneel voor I de vergaand geautomatiseerde in- 1 stallatie geprojecteerd. De zuiveringsinstallaties in Al phen en Lisse verschillen wel van el kaar, maar er wordt ongeveer het zelfde zuiveringsprincipe toegepast Het complex in Alphen aan den Ryn zal ongeveer f 6.040.000.- gaan kosten en dat in Lisse ruim f 4.000.000. Bei de werken zullen medio mei 1972 I worden opgeleverd. Rijk en provin cie subsidiëren deze projecten voor 25 procent. Eerste stap „Denkt u nu vooral niet dat we voldaan zyn met dit bescheiden begin van onze bouwactiviteiten", zei dijkgraaf mr. F. M. A. Schokking in zijn begroetingswoord in Alphen aan den Rijn. „We zetten slechts een eerste stap op de voor ons liggende weg: de bestrijding van de water verontreiniging door net zelf «Rijn land) bouwen van zuiveringsinrich tingen. In nog tal van plaatsen in Rijnland o.a. Bodegraven. Nieuwkoop Nieuwveen, Rijnsaterwoude. Lange- raar. Voorhout, Warmond en Zoeter- woude zullen projecten moeten wor den uitgevoerd om het zuiveringspro gramma goed te «cunnen uitvoeren". KATWIJK AAN ZEE In de kleu terschool „De Klimroos" hield de afd. Katwijk-Hoornes van de Ned. Christen Vrouwenbond de ledenver gadering. De presidente opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wij ze en heette daarna in het bijzonder welkom de spreker van de avond de heer D. Lam. De heer Lam van Nes Ammim Ne derland vertelde over de christelijke nederzetting in Israël, 'n Groot aan tal dia's werd vertoond, de geschie denis van de staat Israël, de geschie denis van het oude volk Israël, ge schiedenis van Nes Ammim. banier der natiën. Het waren prachtige dia's met op de achtergrond Israëli sche muziek en zan. Na een kort historisch overzicht van de taken van Rijnland dankt mr. Schokking. Rijk, provincie en J gemeenten voor de steun, die het Hoogheemraadschap had ontvangen, bij de plannen voor het bouwen van zuiveringswerken. Alphen aan den Rijn en Lisse hebben beide er veel toe bijgedragen dat met de bouw van de installaties kon worden be gonnen. want b.v. in Alphen waren in 1961 al bouwplannen waarbij een zuiveringsinstallatie niet was I vergeten. De heer Schokking hoopte dat de installatie Noord een einde zou ma ken aan de vervuiling van het water in de Kromme Aar en De Bijlen Daarna bracht hij met de aanwezi- i gen een tooo: uit op allen die Rijn land in staat hadden gesteld met de uitvoering van het bouwprogramma j te beginnen. j Alphens eerste burger mr. R. M C-alias dankt mr. Schokking voor zijn interessante betoog. Hij noemde deze dag niet alleen voor Alphen van belang, maar voor alle gemeenten in het ambtsgebied van Rijnland ..Die eerste paal is maar betrekke- j liiK, er staan er al een paar «goed weggewerkt) maar ik hoop dat deze officiële eerste nog gevolgd zal wor den door vele andere' Burgemeestei Gallas beloofde ook dat zyn ge meente zou zorgen voor een mooie beplanting, zodat de recreatieve sfeer in de Bijlen niet te veel zou worden verstoord. Lisse Hierna ging onder grote belang stelling de paal snel de grond in en begaf het gezelschap zich naar Lisse. De tocht door de trieste kleurloze bollenstreek verliep zeer snel. In gro te tent van zeildoek, die in de Poel polder was opgezet, was toen het wachten op vertegenwoordigers van de gemeente Lisse. die een druk program hadden, want gisteren was er Tunesiscb bezoek aan Keukenhof. Toen zy waren gearriveerd liet mr. Schokking een kruiwagen vollo pen met een cementmengsel en daarna begaf het gezelschap zich naar de Nachtgaal in Lisse voor het slot van deze middag. Drs. A. J. Brends van Lisse sloot de rij van sprekers af. Hy wees er op dat met het bouwen van zuive ringsinstallaties net probleem niet was opgelost. „Het is de taak van de bevolking het boezemwater schoon te houden. „Hy hoopte op de steun Rijnlands dijkgraaf mr. Schok king laadt een kruiwagen met 'n cementmengsel. Het symbolisch begin van de bouw van een zui veringsinstallatie in Lisse. (Foto LD/Holvast) in Rijnland bij deze gemeentelyke voorlichtingstaak, een steun die graag werd gegeven Voor hem voer de dijkgraaf mr. Schokking en de heer Van der Brugge, vertegenwoor diger van G.S., het woord.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9