KVP vindt DS'70 geschikt als regeringspartner in '71 oud aardewerk „Geen dispensatie voor kleinbedrijf' André Molenaar ontdekte zeer allebei natuur lijk! Schmelzer mikt op bredere coalitiebasis Waarom méér betalen? Praktica nova I f360,- PvdA in Hilversum valt uit het PAK Liever met eigen lijst EEN PEUGEOT VOOR EEN T0URNED0S Minister Polak wil publicatie van alle jaarverslagen iNDERDAG 9 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T D-' "i ,a. i -L- - $t§p - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Wat de KVP betreft is het niet uitgesloten dat DS'70 de nieuwe socialistische partij die is afgesplitst van de PvdA, volgend jaar deel zal uitmaken van een regering, samen met de vier huidige regeringspar tijen. Dit heeft de fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, drs. N. Schmelzer gisteren meegedeeld tijdens een zogenoemde openfractiebijeenkomst van de Katholieke Volkspartij. Shell heeft gisteren in open zee een nieuwe „olie- bezinkmethode" gedemon streerd, die mogelijk de toe komstige olievervuiling op zee kan bestrijden. Op de fo to: de boot die via speciale spuiten chemisch voorbe werkt zand op de olie straalt waardoor de olie snel naar de bodem van de zee zakt. Onderzocht zal ivorden of de olie op de zeebodem geen schade aan flora en fauna janricht. WiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiii-iiini'.Aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïin ADVERTENTIE HILVERSUM (GPD) —De Partij van de Arbeid, afdeling Hilversum, is gisteravond in het bolwerk van de socialistische omroep, de VARA-stu- dio. ontploft. Het zittende afdelings- bestuur is in zyn geheel afgetreden. De bestuursleden blijven progressief Hilversum (een combinatie van P vd A. D'66, PSP en PPR) trouw, terwijl het merendeel van de aanwe zigen akkoord ging met een aparte lijst, waarmee men de gemeente raadsverkiezing wil ingaan. Op korte termijn zal een kandida tenlijst worden samengesteld, die aan een opnieuw bijeen te roepen afde lingsvergadering zal worden voorge legd. Deze vergadering zal vóór eind april worden uitgeschreven. De breuk kwam tot stand nog voor dat met de eigenlijke agenda was be gonnen. Oud-PvdA-lia. raadslid in Hilversum en VARA-voorzitter I. B. Broeksz stelde aan de hand van het I reglement vast dat nieuwe leden die zich sinds de vorige partyverga- dering hadden gemeld niet aan wezig mochten zijn. Het bestuur be streed dit, eveneens op grond van het reglement. De heer Broeksz meende dat bal lotage toegepast moest worden, een recht waar reeds lange tyd niet meer van gebruik werd gemaakt. Het bestuur meende dat men nu een be slissing kon nemen en deze goed te keuren op de volgende partijverga dering. Districtsvoorzitter, de heer J. Coer- se, schorste na de stemming over dit Aansprakelijk Het Franse kabi net heeft een wetsontwerp goedge- keurd waarbij demonstranten in het J vervolg financieel aansprakelijk wor- j den gesteld voor schade aan privé- of publieke gebouwen. De Fransen maken zich hoe langer hoe bozer over de schade aan universitaire ge bouwen door demonstrerende stu denten. Tijdens een televisie interview verklaarde premier Cha- ban-Delmas dinsdag j.l. .diet is nood zakelijk dat zij. die dingen breken, ook moeten betalen. ordevoorstel, dat met 133 tegen 125 stemmen werd aangenomen, de ver gadering en nam de leiding van de vergadering op zich. Hij schorste daarna onmiddellijk de bijeenkomst. Daarmee was het grootste gedeelte van de aanwezigen het niet eens en zette in een ander deel van de VARA- studio de vergadering voort. SCHIPHOL (ANP» Gisteren hebben vier obers van het restaurant Aviorama op Schiphol zelf het diner betaald, dat zij aan een Amerikaan haden geserveerd. De ongeveer 30- jarige gast had Schiphol als eind punt gekozen van zijn reis van drie maanden docr Europa en wilde voor hij terugkeerde naar zijn land nog een goed diner gebruiken. Bij zijn aankomst in Europa had hij destijds een tweede hands Peu geot gekocht en was daarin door Europa gaan trekken. Hij achtte het niet de moeite en de kosten waard de wagen mee te nemen naar Ame rika. In het Aviorama restaurant bestel de hij een tournedos (ossehaast met aardappelen en groenten en deed zich voor de laatste keer te goed aan een Nederlandse maaltijd. Toen het tijdstip van afrekenen was genaderd, riep hij een ober en vroeg hem of hij de maaltijd voor hem wilde betalen samen met drie van zijn colega's die hem ook hadden bediend, in ruil voor de Peugeot, inclusief een Duits num merbord, autopapieren, sneeuwban- den en een autoradio. De vier verblufte obers vroegen de Amerikaan eerst zijn rijbewijs te to nen en de overige papieren. Toen bleek dat alle gegevens klopten gin gen ze grif op het aanbod in. De wagen is volgens hen zeker f 750,- waard. De heer Schmelzer is van oor deel dat de KVP-fractie ook na de komende kamerverkiezingen, bereid is samen met de AR en de CHU regeringsverantwoordelijk heid te dragen. De voorman van de grootste regeringspartij meent, dat zowel het eigen programma als het samenwerkingsprogram ma van de drie confessionele par tijen. daartoe voldoende waar borgen biedt. Hij verwacht dat de WD in dit opzicht voldoende mogelijkheden sal bieden om ook weer deel uit te maken van het komende kabinet, (daarnaast ziet hij dan mogelijkhe den in een opnemen van DS'70 in een te vormen regering. De heer Schmelzer liet echter we ten dat op dit ogenblik hierover nog geen definitieve beslissing kan val len. Er wordt immers nog gestu deerd op het kernprogramma voor de KVP zoals dat door de werkgroep Steenkamp is opgesteld. Bovendien moet het programma nog vergeleken worden met de programma's van CHU en AR en met het samenwer kingsprogramma van de drie con fessionele partijen zoals dat in de maak is. Dit geheel zal dan gelegd worden tegenover enerzijds het programma van de liberalen en anderzijds dat van DS'70. De heer Schmelzer noemde deze groep bezeten door een stuk elan. Hij h eld wel nog een slag om de arm door te zeggen dat hij af moet wachten of deze groep zal slagen een nationaal apparaat op te bouwen hetgeen noodzakelijk is om invloed te krijgen. staten hebben de PvdA, de PSP, de PPR en D'66 het initiatief genomen om een dergelijke verlaging te ver wezenlijken. De heer Schmelzer toonde zich gisteren nadrukkelijk een voorstan der van een dergelijke verlaging. Hij meent dat daar een vormende kracht vanuit gaat met dien verstande dat wie verantwoordelijkheid heeft voor het kiezen van een volksvertegen woordiging, zich ook meer in de po litiek zal verdiepen. Op een vraag of dit verlangen naar een verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd betekent dat de KVP het initiatief van de opposi tie zal steunen, liet de heer Schmel zer weten dat een dergelijke steun niet nodig is omdat de regeringeige- ner beweging tijdig met voorstellen in deze richting zal komen. Hij noemde het initiatief van de oppo sitiepartijen ingegeven door de na derende verkiezingen. Kiesdrempel Jonger stemmen Het dfcaat thans ook wel vast dat de komende kamerontbinding in verband met de nieuwe verkiezingen, tevens zal worden gebruikt voor een wijziging van de grondwet. Het is namelijk de bedoeling de leeftijd voor het actieve kiesrecht dat in de grondwet ligt verankerd, van 21 jaar te verlagen naar 18 jaar. Kort voor de verkiez ngen voor de provinciale Bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer zal ook de ver- 'oging van de kiesdrempel een rol spelen. In het ontwerpprogramma i dat de comm'ssie-Steenkamp voor de KVP heeft opgesteld, wordt ge suggereerd een politieke groep pas dan een plaats in de Tweede Kamer te geven als men op ten minste vijf zetels mag rekenen. De KVP-fractie heeft over dit punt nog geen defi nitief standpunt bepaald, aldus de heer Schmelzer, die overigens als zijn persoonlijke mening liet blijken dat er ook plaats moet zijn voor de kleintjes. Wij weten dan nog niet of er een andere grens dan de huidige moet worden gesteld. Hij meent echter wel begrepen te hebben dat de meerderheid in zijn fractie voor ver hoging van een kiesdrempel is. maar de grens van vijf zetels toch wel aan de hoge kant vindt. De fractie acht drie zetels een goede grens. Dit werd bevestigd door vice-fractie voorzitter Van der Ploeg die stelde dat men de grens zal moeten stellen bij drie zetels met aJs voorwaarde dat men dan tennv'nste twee pro cent. van de stemmen heeft be haald. ADVERTENTIE Kijk maar eens wat er allemaal op en aan zit, dan zoekt u niet verder!, éénogige spiegelreflexcamera 24 x 36 mm automatisch diafragma, prismazoeker met micro-instelraster, en sluitersignaal, quick returnspiegel,- verwisselbaar objectief. Spleetsluiter van 1 tot 1/500 sek. -f B synchronisatie voor elektronenflitsers en lampjes. Pentacon quick loading systeem met Domiplan 2,8/50 mm Vraag uw folohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum CULEMBORG (GPD) De 14-jarige André Molenaar uit Culemborg, leerling van de openbare scholengemeenschap in Utrecht heeft vlak bij zyn woonplaats op een plaats waar een dragline een sloot graaft een archeologische vondst ge daan. Binnen enkele dagen haalde hij ruim 700 scherven van voornamelijk Romeins aar dewerk naar de oppervlakte. De Archeologische dienst van de Rijksuniversiteit in Utrecht en het Rijksmuseum van Oudhed te Leiden noemden de vondst van André belangwekkend. Een van de scherfjes werd in Leiden gedetermineerd op 700 jaar voor Christus, een deel van de scherven op honderd jaar voor Christus en de rest is van een latere datum: te weten Romeins aardewerk uit de eer ste eeuw en uit de tweede helft van de tweede eeuw. Het Rijks museum in Leiden heeft een sterk vermoeden dat Culem borg in vroege tijden een Ro meinse nederzetting heeft ge had in de stroomrug van de Lek Wel mogelijk acht het Rijks museum dat op het opgravings terrein overblijfselen gevonden worden van een nog oudere cul tuur. Het zeer oude potscherfje wijst wel in een bepaalde rich ting, maar daarvoor is de vondst nog te bescheiden. Andrié Molenaar, geïnteresseerd in archeologie, geografie en wandelen, kreeg het idee om te graven vlak bij het Lekstadje van een Leidse archeoloog die in een lezing over de opgra vingen bij Culemborg vertelde van 1968. André: „Er was veel ijzertijdaardewerk naar boven gekomen van een oude stroom- ru1* naast de rivier. Toen ver- w; iibte ik bij Culemborg ook zo;ets te vinden. Ik ben er spe ciaal voor op stap gegaan. Niet op dezelfde plaats waar in 1968 gegraven is. De plaats houd ik nog geheim anders krijg je een hele ren naar het veld". Zondag 22 maart vond hy de eerste potscherf, in de paasva kantie heeft André het overgrote deel der scherven opgegraven Achtereenvolgens bezocht hi de archeologische dienst van df Rijksuniversiteit en het Rijks museum var* Oudheden te Leiden waar men de verzame ling scherven aan de minu tieus onderzoek onderwierp. D' scherven werden vergeleken met de verzameling van hel museum. Zodoende kon de oor sprong en het jaartal vastge steld worden. Het Rijksmuseum verwacht onder de inheemse ultuur nog meer voorwerpen uit de ijzertijd te ontdekken. De archeoloog die André behulpzaam was by het analyseren van de archeologi sche vondst verwacht dat in de stroomrug van de rivier wel licht een villae (romeins huis) gevonden wordt. Of anders een nederzetting van een of ander legioen. Nieuwsgierig is de Culem- borgse scholier of hy ook een Romeinse dakpan kan vinden Uit het stempel hierop kan na melijk afgelezen worden welk legioen eens by Culemborg zyn tenten opsloeg. Het Rijksinsti tuut van oudheidkundig bodem onderzoek uit Den Haag is (reg» niet van de vondst op de hoogte gebracht. Voorlopig graaft of raapt André Molenaar in of op zijn veld: de graafma chine helpt hem daarby een handje. Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruitl Lekker! (Van onze parlementaire redachtie) DEN HAAG (GPD) Minister Polak blijft het oneens met zyn par- tygenoot. het kamerlid mr. Rietkerk, dat ook aan categorale vakorganisa ties het recht zou moeten worden gegeven om een enquête te laten in stellen naar het beleid van het on- dernemingsbestuur. De bewindsman bleef gistermiddag in de Tweede Kamer by zyn oorspronkelyke voor stel om alleen via de vakcentrales, een dergeiyk onderzoek toe te staan. „Het is niet zo dat ik de catego rale bonden zou willen weren omdat zy categoraal zyn", aldus minister Polak. Br zyn organisaties die alles zins respectabel zyn en goed werk doen". Maar hy meende, dat zyn voorstel een goede zeef betekent te gen het te voorbarig laten bistellen van een onderzoek naar het bedrijfs- beleid. „Na de discussie gisteren in de Kamer ben ik tot de conclusie geko men dat het toch beter is als de cen trale organisaties alleen worden in geschakeld. Ik wil het wel openlyk als een probleem erkennen". In eerste Instantie was al gebleken dat met name de fracties van de KVP. de PvdA, de ARP en de CHU niets voelen voor het betreffende amende ment van mr. Rietkerk. Ook op een ander punt wilde mi nister Polak niet tegemoet komen aan de wens van zyn partygenoot. Evenals de KVP-er Peynenburg had mr. Rietkerk gepleit voor het opne men van een dispensatie-regeling voor met name kleine bedryven die by een verplichte publikatie van het Jaarverslag in hun concurrentiepo sitie schade zouden ondervinden. „Een regeling van ontheffingen betekent een belasting van myn col lega van Economische Zaken, vooral als er een stroom van ontheffings- verzoeken zou komen", zo meende dr. Polak. Bovendien voelde de bewinds man er weinig voor de verantwoor ding van zo'n besluit op de schouders te leggen van zyn collega. Het kamerlid Peynenburg inter rumpeerde de bewindsman en wees hem erop dat hy nu de verantwoor- delykheid zelf op zich nam als er inderdaad bedryven in moeily kne den komen. Minister Polak was dat wel met hem eens en verklaarde daarom dat hy het probleem nog eens precies wilde bekijken. „Het is myn laatste wens om ondernemingen via de wetgeving de nek om te draaien". Vrywel aan het slot van het debat echter dienden de heren Peynenburg en Rietkerk toch hun amendement in. waardoor het mogeiyk zal wor den om kleine bedryven of bedryven met een eenzydige produktie die door publikatie van het jaarverslag in htm „zelfstandigheid" zouden worden geschaad, een dispensatie te geven. Drs. Peynenburg verduide- ïykte dat hy wil voorkomen dat be dryven in hun voortbestaan worden bedreigd door de concurrentie op de hoogte te brengen van de positie van deze bedrijven, maar ook wil hy een kans op een overval door dit amen dement voorkomen. Minister Polak verklaarde toch geen reden te zien het amendement over te nemen. Hy wilde een beslis sing hierover aan de Kamer overla ten. Het socialistische kamerlid Van den Bergh was vierkant tegen het amendement, omdat dan toch weer de mogeiykheid zal zyn om geheim zinnig te doen. Dr. Boertien (ARP» betwyfelde of het amendement wel helemaal juist gesteld is. „Ik heb nu nog enige aar zeling", zo zei hy. Via een motie wilde mejuffrouw Goudsmit (D'66) bewerkstelligen het enquêterecht uit te breiden tot an dere bedryven dan naamloze ven nootschappen en coöperaties. Minis ter Polak echter voelde er niets voor. Een enquêterecht met name by eenmansbedrijven zal te ver ingrypen betekenen in privé-omstan- digheden, zo meende de bewindsman. „Het zal een soort onteigening worden, daarom moet ik een motie ernstig ontraden". De minister vond het overigens een positief advies van mejuffrouw Goudsmit. maar waar echter niets in staat, zy zou volgens hem opnieuw de regering belasten, terwyi die toch een vry uitgebreid wetgevend programma heeft. Volgende week dinsdag wordt ge stemd over beide wetsvoorstellen, de vele amendementen en de motie van mej. Goudsmit.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7