Dat ene uurtje paardrijden )pent een wereld voor hen' MINISTER BOURGUIBA IN LEIDEN EN LISSE rihck 3 II TnLisse is de lente begonnen 13 Geniet uw dagje Keukenhof Rij- en jachtclub: manege in Merenwijk Kerkelijk leven Getolereerd tHERDAG 9 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S (Door Henk de Kat) Br»,EIDEN Een vriendelijk lachend joch komt met uitgesto- i hand door de plassen op ons af strompelen. Je hoeft geen mudicus te zijn, om te zien dat hij spastisch is, zij het in een anite graad. „Dag mevrouw Moojen, hoe gaat het met je?", agt hij vanonder zijn paardrijpet op innemende wijze aan n begeleidster. „Moet je opletten", fluistert deze mij toe, lat ze de groet heeft beantwoord, „hoe hij straks op z'n paard Dan zie je niks meer aan hem. Dan merk je geen verschil sen hem en een gezonde paardrijder". UT jfijjet toneeltje speelt zich af op een i vrouw Moojen, „is ongelooflijk". Vo- denge open plek tussen de stal- rig jaar startte deze blonde inwoon- van de manege Rider's Paradise ster van Oegstgeest er mee in groot NED. HERV. KERK Beroepen te Sittard A. Ie Coq. jeugdpredikant te Schiedam; te Goudswaard C. Evers, kand. te Put ten. Aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger van het verpleeg tehuis Het Zonnehuis te Zuidhorn L. C. Vogelaar te Oudega. Bedankt voor Leens C. A. J. Klink hamer. kand. te Leeuwarden. GER. KERK VRIJGEMAAKT Bedankt voor Hoogeveen T. Boers- ma te Assen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Utrecht (o) J. M. D. Beeuwkes te Zaandam. :st u Wassenaar. Even later zit Arnold vier lotgenootjes triomfantelijk leen aantal paarden die sterk in w' tfthoogte verschillen, maar toch alle ponies zijn. Bij de kop van paard loopt veiligheidshalve ie- id mee. «vrouw Moojen laat de jongens er het zingen van een eigen club beurtelings met de linker en de r® ter arm cirkelende bewegingen teTandere oefeningen maken. Het eijrt stapt onder wijl „de bak" (zo de zandpiste in de manege wordt )emd) rond. Onbewust van het dat dit ook een vorm van the- maken de jonge ruiters al- Ifcde hun spieren los. Vat een uurtje paardrijden voor verband, nadat paardrijden een hele goede oefening voor haar zoontje was gebleken, die rechts spastisch is. Op haar initiatief werd in april vorig jaar de stichting Paardrijden voor gehandicapten in Leiden en omstre ken opgericht. Voorzitterf van het stichtingsbestuur is burgemeester Van Eysinga van Oegstgeest. Op het ogenblik rijden er via de stichting ongeveer 50 ge handicapten uit de regio Leiden een uurtje paard, maar het zouden er wel honderd kunnen zijn. Burgemeester Van Eysinga: „In mdicapten niet doet", zegt me- een manege zie Je echter het tragi sche verschijnsel dat de gehandicapte rijders worden getolereerd zolang er plaats en tijd is. Zo gauw dat een beetje benauwd begint te worden, is de gehandicapte degeen die er als minst sterke partij wordt uitgedron gen. Daarom willen wij zo graag een eigen manege hebben, waar de ge handicapten nou eens de baas zijn". Volgens de jongste plannen zal in de toekomst namelijk de verlengde War- monderweg de Wassenaars weg gaan kruisen. Door de opritten van de Wassenaarsweg naar de Warmonder- weg zullen lussen gaan ontstaan, al dus mi-. Van Eysinga. Lussen, die be trekkelijk dichtbij de mythyschool aan de Blauwe Vogel weg komen te liggen. Een ideale plek dus, voor een manege voor gehandicapten. Omdat zich nog niet laat voorspel len hoe lang het duurt tot de manege er komt (als de verlangens van de stichting worden vervuld), heeft men gezegd: laten we alvast beginnen. Na de zomervakntie kon men terecht op de manege Rider's Paradise in Wassenaar. Er waren wat ponies, mevrouw Moojen heeft er zelf eentje bijgekocht en in september vorig Jaar klommen de eerste gehandicap ten op een paarderug. Er rijden ook ouderen mee. ver telt mevrouw Moojen, momenteel leert zij ao'n dertig jeugdige en twaalf volwassenen lichamelijk ge handicapten hoe ze zich in het za del moeten houden. Ze is nog niet zo lang geleden ook met groep gees telijk gehandicapten kinderen begon LEIDEN Er zijn nog meer belangstellenden voor een manege in Leiden. Mej. M. Bruyn van de Leidse rij- en jacht club denkt met weemoed terug aan de oude manege van de heer Kok in de Kaiser straat. Vorig jaar moest deze „bak" wijken voor een fietsenstalling van de universiteit (overigens nog steeds niet aangelegd)De 60 leden van de Leidse rij- en jachtclub moeten hun heil nu, evenals de studenten-ruiters, zoeken in de maneges rond Leiden. Toch ivel een merkwaardige situatie voor een stad als Lei den, vindt mej. Bruyn. Erg enthousiast lijkt zij niet over het idee om samen te doen met de stichting Paardrijden voor ge handicapten. Zij vreest dan als particuliere club op het twee de plan te komen. Van haar kant een gegronde vrees, want burgemeester Van Eysinga verklaart onomwondendat de samenwerking van gehandicapte en privé ruiters in één Leidse manege zeer wel denkbaar is („de paarden moeten ook „normaal" bereden worden"), maar dat hij dit alles toch graag door de bril van de gehandicapten wil blijven zien. Dit in tegenstelling tot andere maneges. Vanuit haar straatje redenerend, mijmert mej. Bruyn die secretaresse van de Leidse rij- en jachtclub is over de mogelijkheid van een manege in de Merenwijk. Ze ziet het cd voor zich: deze wijk ligt gunstig, een manege past goed bij het toekomstige leefklimaat daar en de paardrijders zouden via een ruiterpad een schitterende uitwijkmogelijkheid naar de Leidse Hout hebben. Op foto (LD/Holvast) 'n hippi sche activiteit in de Hout. Ook hier weer speelt geld een voorname rol. „Ons ontbreekt het aan de hippische kennis en het geld om een manege op te zetten", aldus mej Bruyn, die vindt dat de gemeente Leiden een kandidaat-manegehouder met geld en grond moet helpen om een manege in de Merenwijk te beginnen. nen. „Tot mijn verbazing", aldus mevrouw Moojen, hebben deze kin deren er ook ontzettend veel plezier in. Ik hoorde gisteren nog zeggen, dat ze de hele week over dat paardje praten. Dit ene uurtje paardrijden opent een nieuwe wereld voor ze". Voor de heel zwaar gehandicapte kinderen ziet mevrouw Moojen het paardrijden t»och zuiver als alleen maar een ontspanningsmogelijkheid. „Het spastische kind", zegt ze, „is inderdaad na 'n uur paard rijden veel losser geworden. Dat kun je merken, hoewel het natuurlijk moeilijk te be wijzen valt". De lichtelijk gehandicapten kunnen volgens mevrouw Moojen volwaardig leren paard rijden. ,.In de toestand van kinderen met een slecht even wicht heb ik echt verbetering gezien. Maar moet je eens nagaan wat dit uurtje voor een zwaar gehandicapt kind betekent: Je kunt niet lopen, je moet uit Je rolstoel op je paard worden getild en dan lóóp je ineens, want het paard loopt voor Je. Je hebt iets levends onder Je, en niet meer die eeuwige mechanische rolstoel. De jongens kunnen niet pas sief zijn, ze moeten wel actief mee doen om het paardje vooruit te drij ven. Deze kinderen raken hierdoor ook beter ruimtelijk georiënteerd, dat schijnt bijzonder belangrijk voor ze te zijn. Het merkwaardige is, dat ik soms van kinderen hoor die thuis zo stil zijn, maar hier praten en zingen ze volop". De behoefte aan een eigen manege groeit met de dag. Waarschijnlijk de- Enkele licht gehandicapte jongens rijden hier rond bij de manege Rider's Paradise in Was senaar, terwijl ze allerhande oe feningen doen. Bij de middelste pony loopt mevrouw Moojen, die graag een eigen manege voor ge handicapten zou willen hebben in de buurt van de Leidse my- thylschool. (Foto LD/Holvast) ze zomer al, komt er een eind aan het rijden in Wassenaar. De stich ting zal naar een andere manege moeten omzien, en dat gebeurt dan ook naarstig op dit ogenblik. De lief ste wens blijft toch ééns in een ei gen Leidse magene te kunnen rond stappen, maar voorlopig zal er wel een tussen-oplossing gevonden moe ten worden bij een manege in de buurt. Mevrouw Moojen maakt gelijk van de gelegenheid gebruik om erop te wijzen hoe dit werk afhankelijk is van donaties, die welkom zijn op giro 1917000 tnv de stichting. Er wordt weliswaar subsidie verkregen van de landelijke federatie en soms van het Prinses Beatrix fonds, maar dat dekt by lange na alle kosten niet. En zeker nu de mogeiykheid er in zit dat d-e stichting een eigen manege kan gaan bouwen, zyn de centjes belangrijker dan ooit. 1 LEIDEN/LISSE De Tune- che minister van Buitenlandse 'ken, Habib Bowrguïba jr., heeft J (teren na de lunch (in Wasse- vir) een bezoek gebracht aan Leids bedrijf en de Keuken- b/ in Lisse. [In de Leidse boekhandel en kkerij v/h N.V. Brill toonde UT heer Bourguiba veel belang- Hing voor het Arabisch zet- "k, dat hier al sirids eeuwen '&t gedaan. Hij bekeek voorts met interesse een tentoonstelling van Arabische boeken, die in de drukkerij was ingericht. De direc teur, de heer F. C. Wieder jr. (op de foto links tussen de heer en i mevr. Bourguiba)bood de Tune-\ sische minister enkele boekwer ken aan. Rechts een beeld van het be zoek aan de Keukenhof, waar een hofdame van Jacoba van Beieren minister Bourguiba begroet, het midden mevr. Berends, echtgenote van de burgemeester1 Keukenhof, drs. A. J. Berends van Lisse, die I Welk montuur u ook kiest uit de vele modellendie Rinck heeftonverschil lig welke glazen u nodig hebtu ontvangt gratis RINCK's gouden garan tiepolis 7. vervanging van montuur en glazen bij verlies en diefstal binnen 1 jaar. 2. tr.ee jaar unieke garantie regeling op materiaal-fouten. 3. zonnebril compleet met uw afstandglazen voor totaal slechts f. 29,90. 4. tweede bril compleet met uw afstand- of leesglazen voor totaal slechts f. 25,90. 5. tevens profiteert u van di verse extra voordeelaanbie dingen, zoals etuis, leesgla zen en vele andere accessoi- uw brillenspecialist Botermarkt 1 - Leiden Telefoon 01710—25036 Contact Bonn Warschau Heinz Oskar Vetter, voorzitter van het Westduitse Verbond van Vakve- reniginge-n. is gisteren naar War- In. voorzitter is van de stichting na-,v0°' h" houden van de tionale bloemententoonstelling «n Besprek met z«n Poolse coU<**- ADVERTENTIE Herenbfü Gedistingeerde briL Strakke moderne vormgeving. Montuur havanna beur. Rinck- prijs f 26.50. Op 2iekenfondsrecept Prijs f 21,20 Damesbril Modern, sterk en sierlijk model met metalen veer. Zeer goe de pasvorm. Rinck-prijs f 33.35. Op ziekenfondsrecept Prijs f 26.70 Joogensbrü De super-lichtgewicht en toch ijzersterke bril. Iets aparts. Rinck-prijs f 38.90. Op zieken fondsrecept voor kinderen tot 12 jaar Prijs f 23,60 tot 16 jaar Prijs f20.10 Meisjesbril Leuke bril voor de tee ner. met moderne gotfveer. On stekende pasvorm. Rinck-prijs f 18.40. Op ziekenfondsrecept voor kinderen tot 12 jaar Prijs f 7.30 tot 16 jaar Prijst 3.80 Sportbril Speciaal! Sportbnl met vierkant nikkelen montuur. Z we re- veren. Rinck-prijs f 19,15. Op zie kenfondsrecept Prijs f 15.30 Vetter en diens medewerkers keren (Foto LD/Holvast) I zaterda« West-Dultsland terug. AD VER TENTIB W O non frtf mlrlrlon mn, nan O ■■■•-V m m Open tot midden mei van 8 uur's-morgens tot zonsondergang. Altijd plaats voor uw auto. Stoptreinen naar Lisse tijdens de weekends.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3