he Byrds zijn veranderd islerdam, op uw saeck GEDICHTEN - GEDICHTEN - GEDICHTEN GEDICHTEN GEDI Howlin' Wolf trekl steeds volle kerken AWAY m LENTE VERLOREN FIGUUR EK GELUID NIEUWE GROEP EIGEN NUMMERS JDAO 9 APRIL 1970 LF.mRCH DAGBLAD PAGINA 2S HE BYRDS de van de erikaanse West Coast afkom- e folkrock-groep is er on- ks haar wisselingen van be- ingen héél goed in geslaagd nek van hoog gehalte te blij- brengen. De eerste line-up t Jim McGuinn, Gene Clark, is Hillmann, Mike Clark en e Crosby) is al lang verleden Van de huidige Byrds is al- i Jim McGuinn nog maar over. heet trouwens geen Jim meer, r noemt zich tegenwoordig er. In juni '65 waren ze er op- i, met hun hitsingle Mr. Tam- rine man, een Dylancomposi- die een wereldhit voor The ds werd en waarmee de vijf r succes hadden dan de Gro- [eester zelf. Dat is zo'n jaar of vijf geleden. Maar de Byrds nu zijn anders, nieuw. Dat is leluisteren op hun nieuwste e Ballad of the easy rider, een nummer van deze elpee esus is just alright staan de ds overigens voor het eerst s lange tijd weer eens in de Dnica top-40. ewel de single Mr. Tambourine als uitvoerenden The Byrds ver- de. was dat niet waar. Alléén Jim uinn werkte destijds aan de opna- mee. waarbij hij werd bijgestaan een groep session-musici. Mr. Tam bourine Man was hun eerste «en laat ste» single die op deze minder elegante manier tot stand kwam. De eerste el pee. die al heel gauw verscheen en »ook Mr Tambourine Man heette, werd ge heel door alle vijf de Byrds-jongens ge maakt. De sound van de Byrds deed het direct bij tieners over de gehele wereld. Dat unieke, heldere geluid, wat werd voortgebracht door gebruik van o.m. twee sologitï^ren, een 6-snarige en een 12-snarige Tweede single was AU I really want to do, die niet zo'n groot succes bleek als de eerste. «Beide nummers staan ook op de eerste elpee». De Byrds speel den veel Dylanwerkjes, maar bleken ook zelf uitmuntende componisten, wat te horen is op hun eerste elpee. Kcrt hier na maakte de groep een trip naar En geland. die geen groot succes werd. deels doordat The Byrds slecht voorbereid wa ren en ten tweede omdat de Engelsen niet veel van een Amerikaanse groep verwachtten. Terug in de States werd een derde single opgenomen, getiteld Turn! Turn! Turn!, die korte tijd la ter werd gevolgd door een tweede elpee van dezelfde naam. De single was nou niet bepaald een succes maar de LP was een sensatie. Op deze langspeler o.a. een uitvoering van de Dylanhit The times they are a-chan- gin en een bewerking door McGuinn van het traditionele Oh. Susannah. Ondanks moeilijkheden binneosgroep6 werd deze plaat nog in vijfmansbezet ting opgenomen. Daar het met de pla- tenverkoop van de Byrds niet zo hard meer ging. kwamen er wat troubles met leadsinger Gene Clark. Hij zou bang zijn om te vliegen en stimulerende mid delen gebruiken. Clark verliet daarom de groep en ging werken aan een solocar rière. De vier overgebleven Byrds besloten als kwartet door te gaan en namen ge vieren ook de derde elpee Fifth dimen sion op, die niet zo heel veel later werd gevolgd door een elpee die wel eens ver geleken is met het peil van Sgt. Pepper van The Beatler: Younger than yester day. Van deze plaat was de hitsingle „My back pages" B. Dylan» afkomstig Weer zouden de Byrds onderling ruzie krijgen op een festival ging Davy Cros by samenspelen met de Buffalo Spring field en dat werd hem door de andere Byrds hoogst kwalijk genomen Daar kwam nog by dat Crosby muzikaal ge zien Jim McQuinn de onbetwiste lei der en „muzikaal genie" van de groep naar de kroon ging steken. Niet lang daarna zei Crosby de groep dan ook vaarwel. De drie heren Byrds die nu nog over waren besloten als trio door te gaan en kwamen in deze bezetting met een nieu we elpee: The Notourius Brothers Byrds. Niet lang na het verschijnen van deze elpee stapte ook Mike Clark uit de Byrds en nu begion het er allemaal toch wel angstig uit te zien. Alleen McQuinn en Hillmann nog over! Na rijp beraad besloten ze door te gaan. met als nieuwelingen Kevin Kel ly en Gram Parsons. Tijdelijk als vijfde Byrd speelde Douglas Killard mee. o.a. op het grote internationale festival in Rome. In deze samenstelling namen de Byrds ook de elpee Sweetheart of the rodeo op. Al na een paar maanden had Gram Parsons genoeg van het Byrds- leven. evenals Chris Hillmann. Ook Ke vin Kelly zag het allemaal n'e e^r zo. McQuinn ging op zoek naar nieuwe groepsleden en nam met gitarist Claren ce White, bassist John York en drummer Gene Parsons de volgende elpee. Dr. Byrds and Mr Hyde op. Deze drie nieu welingen hebben allen een rijk muzikaal verleden. Clarence White is voor de Byrds geen onbekende want hij speelde al mee op Gene Clark's soloplaat en la ter op Sweetheart of the rodeo van de Byrds. John York kwam na zijn mid delbare schoolopleiding m de muziek te recht. Hij begeleidde o.a. de Mama's en Papa's en werkte als session-man. Ge ne Parsons speelde samen met Clarence White bij een folkgroep, voordat zij bij The Byrds kwamen. Ballad of easy rider is zoals gezegd de recente elpee van de Byrds. Ook hierop weer een keur van songs, waar onder een bewerking van een composi tie van Dylan. It's all over now. baby blue. Voorts een song opgedragen aan de maan-astronauten, Armstrong, Aldrin and Collins. Hier de Byrds. in de bezet ting die de elpees ..Dr. Byrds and mr. Hydeen ..Ballad of easy ri der" opleverde. Van links naar rechts: Clarence White, Skip Bat tin, Roger McGuinn en Gene Par sons. HANS v. d. WERELD HOOGMADE, KERKSTR. 24 4 uur 's morgens. Amsterdam. Het is er even onze Breestraat op zater- aar huis, bar-bezoekers over- kbars, hippe kleren, verlate Jcen Ween enige jongelui de aan- leed in poncho's en gebleekte felkleden. Zij lopen een win- in, doen hun rugzakken af cht tegen elkaar liggen. Voor- «rtiermakers? geen twijfel, dat Amsterdam in invasie van hippies te ver krijgen De buitenlandse un- •laden melden in grote koppen and. met name Amsterdam 6 is als de Dam. Pardiso en het zün in New York en Lon- gzamerhand even bekend als ivenue en Piccadilly Circus rking van Phil Bloom. Provo be Dolle Mma's. die allen de ®'e krantenkoppen haalden, lief. tollen de recente internatio- Ken van Shocking Blue. de de George Baker Selection fd de (door onszelf opgebouw- Van klompen en molens heb- aagd n duiken echter ten aanzien :nde zomer op. Ondanks het :or dat Amsterdam biedt, on- ogenaamde tolerantie en on danks Paradiso heeft Amsterdam geen beddengeen goedkope bedden wel te ver staan. De talrijke studentenhotels «plm. f7,50 per overnachting plus ontbijt» zijn onder normale omstandigheden reeds volgeboekt. Om de te verwachten invasie op te kunnen vangen zijn vele bedden nodig, vele wasgelegenheden, vele toiletten. Het ide-e, om de oude Rai als opvangcentrum en slaapgelegenheid te gebruiken is reeds gelanceerd. Aan B. en W. van Am sterdam om het één en ander «snel» uit te werken. «Misschien ligt hier een taak voor Provadya?) Tevens zullen restaurants en café s de jongelui, die uitsluitend van het toilet gebruik willen maken, niet mogen wei geren. Laten we eerlijk zijn. wij voelen ons ge vleid met deze toeloop van hippies «daar zijn we allemaal chauvinistisch genoeg v>x»r» We vinden het allemaal leuk. la ten wy er dan ook voor zorgen, dat het leuk blijft Wanneer echter de hippies, onze gas ten noodgedwongen op straat moeten slapen en zij komen in 'n aantal dat een veelvoud Ls aan dat van vorig jaar dan zijn de moeilijkheden niet te overzien. Het zou een stukje Holland Promotion in één slag in een wereld wijde anti-reklame kunnen doen veran deren. Trino Blok Schubertlaan 159 Leiden. Mijne Heren. In de eerste plaats mijn hartelijke dank voer de p.aacsing van m..i ge dichten. Nu is het geenszins mijn be doeling u dood te gooien met kopy. maar zoals blijkt uit de strekking van dit ge dicht heeft er onlangs voor mij een aangename gebeurtenis plaatsgevonden, wat ik zeer graag op een van de eerst volgende Altona-pagina's zou zien prij ken. Dit alles graag onder mijn schuil naam Giaeomo: Toen de bomen begonnen te kleuren en de aarde vol was van heerlijke geuren. toen zag men dat het lente;was. Plots kwam er iemand in mijn leven, aan wie ik al mijn liefde wil geven, toen merkte IK pas dat het lente was. GIACOMO Uit mijn peutertijd herinner ik mij nog de winkel van drift waar mijn moeder boodschappen haalde en ik altijd een koekje kreeg wat zoet en bitter smaakte tegelijk en mijn vader die met grote handen wachtte achter het houten hekje (het was groen geschilderd) de twee kamers met de glazen tussendeur het stenen portiek het bonken van de onder buurvrouw tegen onze vloer omdat ik uit de boks was zij was een duitse tot mijn elfde had ik ongelukkige voetjes CILJA SCHEPMAN- ZUYDERWIJK Voor mij bestond als kind maar één weg die naar mijn oma voorop in het bankje bij mijn moeder op de fiets hobbelend over de kinderhoofdjes spelen bij mijn oma met de luizenkam weer hobbelend terug met twee tassen boodschappen aan weerszijden van het stuur en mijn broertje achterop CILJA SCHEPMAN- ZUYDERWIJK OUDE SINGEL 64-66 LEIDEN NEGER JONGEN meestal keek hij vragend in de verte soms schoten zijn ogen vuur geslikt had hij toen vader in zijn laatste uur gezegd had, dat hij vechten moest voor al zijn rechten, tranen waren onbekend gewerden jong was hij nog, tien. maar toch een man soms had hij gehoopt, gedacht, het kan maar toen was King vermoord en alles alles leek weer ingestort een blanke sloeg zijn vriendje maar furieus had hij de dader afgetuigd de omstanders, zijn broertjes hadden meegejuigd nu is hij dood, vermoord naamloos was hij maar toen hij stierf zijn er weer tien geboren zijn bloed, dat zal zich wreken dat heeft niet verloren. LUCAS VAN LAND LEIDEN Het nachtlicht schijnt vermoeid in de oude straat. Onder dat schijnsel stond jij, in de schaduw vielen jouw haren tot op je voeten. Wachtend op die vriend die maar niet wou komen. HAZERSWOUDE De zes jongens van de Hazerswoudse popgroep Howlin' Wolf willen het dit jaar helemaal gaan maken. Nadat zij op 8 maart vorig jaar hun eerste officiële optreden in eigen omgeving, 't Groenendijks parochiehuis ten beste hadden gegeven, is het ruim een jaar later zó. dat de twiener-wolven nog meer in de bekendheid willen ko men dan tot nu toe het geval was. Gijsbert Spierenburg «19». de leadzan ger- ..Na die toernee, vorig jaar augus tus. door België, is het eigenlijk lekker gaan lopen. Natuurlijk, die 35 optre dens in één jaar. in binnen- en buiten land, is een respectabel getal, maar het prettigst is. dat de zalenh ouders je weer terug vragen. En dat hebben we vrij vaak meegemaakt". Howlin' Wolf gaat. als alles een beetje meezit, de vakantie doorbrengen in West-Duitsland. ,,'s Avonds treden we dan uiteraard op", zegt Gysbert, die de vele fans uit Hazerswoude alvast in het vooruitzicht wil stellen, dat de groep op koninginnedag in Koudekerk optreedt en op de eerste pinksterdag in Pleyn '68 alias het Groenendijks parochiehuis „De uitnodiging kregen we van Theo Wesselingh. ex-organist van the Fig- leaves. Sinds hij bij die groep is ver trokken, zijn we weer goede vrienden", aldus Gijsbert, die de herinnering nog eens wakker roept aan een pennestryd in de pers tussen aanhangers en tegen standers van beide Hazerswoudse groe pen The Figleaves &:i Howlin' Wolf De groep bestaat behalve de lead zanger uit sologitarist Tonny van Bem- melen (17), slaggitarist Hein de Groot «19». basgitarlst Koos Jansen «19» drummer Jacques van Wijk (19) «n or ganist Wim van de Salm «20», de enige niet-Hazerswouder «een echte Noord- wijken. Op het repertoire hebben de wolven nummers van Ten Years After en John Mayall. ..We hebben ook een stuk of vier eigen nummers", wil Gijsbert Spieren burg nog kwijt. „Ik zelf vind The Ele phant Song wel het beste". Of de formatie die wordt gemanaged door de Haarlemmer Bennie Roozen. al ideeën heeft om een plaat te maken? Het antwoord is veelzeggend. Een ge zicht vanwe zouden wel graag willen Overigens: Howlin' Wolf moet het niet alleen hebben van danslokaliteitende jongens treden ook op in de kerken van de Hazerswoudse parochie St. Mi- ?hal-St.Bernardus. tijdens de speciale diensten voor de jeugd. De belangstelling is dan enorm. De ivoren maan fluistert woorden, je wil ze niet verstaan. Een voetstap in de verte, je ogen lichttten op. tot je ontdekt dat het de dood is die nadert De dood van een verloren liefde. KEES BEEN OS EN PAARDENL. 14 LEIDEN STEEDS WIJZER haar popachtige telefoonstem overhandigde ik aan mijn muziekmaten een fabelachtige techniek dan ziet hij eens wat werken is iets anders alles of helemaal niets leven doet hopen een reis van tienduizend km begint met een enkele stap op tafel staan de meegebrachte glazen de knappe vrouw zit tegenover mij klinkende namen klinken alles stiltrekken heb je dat gedaan word jij steeds wijzer? COR FOCKE VOORSCHOTEN Het gaat nou lekker met de Altona. de AU Together Now pagina van het Leidsch Dagblad. Weer veel pop-stukjes vandaag, plus een stoot gedichten. Toch willen we er nog even de aan dacht op vestigen dat Altona niet uit sluitend een jeugdpagina is. Altona is er om het maar eens even duf te zeg gen voor jong en oud. De Altona is er om met elkaar te communiceren, om met elkaar van gedachten te wisselen of om ideeën uit te wisselen. Maak er ge bruik van. We openen weer met een biografie van Hans van der Wereld uit Zoeter- woude. Lees de geschiedenis over de Byrds .Inmiddels hebben we van Hans ook een verhaal over Volendam als f>op- stad ontvangen, ryk vooi-zien van foto materiaal. De plaatsing volgt binnen kort. Voor de soul-isten: Fred van Duu- ren en Hans Christiaanse die een ar tikelenreeks over „The sound that sur vives" schrijven, waarvan we al drie deeltjes publiceerden - hebben laten we ten dat zy voortaan om de veertien da gen een aflevering verzorgen. Volgende week zyn zy dus weer aan de beurt. Door de voorraad gedichten zijn we zo langzamerhand heen Deze ru briek loopt echter zo goed, dat we wel niet gauw omhoog zullen zitten met kopij voor de gedichten-hoek. Mm?:. t archief van het Leidsch vonden we een over at van de Dam uit de jaren '50. de tijd dat de stoepen rond de lange vinger nog rein wa ren.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23