Ajax te schuw op Highbury: 3-0 opdracht Swart: „Speler viel over mijn been" voerde wèl uit Ook Visser gaat weg bij Sparta Michels trekt verbitterd les van Arsenal: Spelers stelden eigen benen boven belang van het elftalSuurbier Legia verslaat Katowice: 2-0 |iti% 'T 'M t ,'V; "Hay-J i ii wt 1 Y; JL „ALLEEN NOG EEN KANS ALS WE ONS IN AMSTERDAM ECHT KWAAD MAKEN" DONDERDAG 9 APRIL 1970 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD STER MARLNELLO UITGESCHAKELD (Van onze speciale verslaggever) LONDEN (GPD) Michels wachten aan het eind van dit seizoen zware beslissin gen. Dat is duidelijk na de zware nederlaag, die Ajax op een uitgelaten Highbury te ver werken heeft gekregen. De Amsterdamse topploeg ging af tegen een hardwerkend Arsenal, zoals het in Jena krampachtig ten onder ging tegen Carl Zeiss Jena. Toen was het 3' 1nu 3-0. I Een wat verbitterde Michels liet doorschemeren dat hij zijn team zal moeten gaan versterken met spelers, die niet bang zijn voor een keihard voetbalgevecht. Of zoals hij het zei: „Niet hun I eigen benen stellen boven het be lang van de ploeg". Michels noemde geen namen, j maar een Mutvren en ook een Keizer durfden de tackle niet aan. I Ajax mist bovendien ook in zo'n cupgevecht een sluwe man als Van Hanegem. In die richting zullen de gedachten van Michels moeten gaan. Dat is duidelijk. Er is natuurlijk méér dat leidde tot de antipode van Holland pro- moting in Londen en in het verle den tot steeds maar weer zwakke uit- 1 wedstrijden va-n Ajax (Sparta Trna- va. AC Milan, Carl Zeiss). De kracht van Ajax ligt in werve lende, brutale acties, gebaseerd op goede techniek. Die kracht wordt in ■itwedstryden steeds weggeduwd achter de traditionele tactische voor hang van „het hoort nu eenmaal, dat je voor de Europa-Cupcompeti tie in uitwedstrijden zwaar defensief Bpeelt". Michels over die tactiek: „Als je met 30 verliest, dan klopt het na tuurlijk nooit. Maar ik zou niet we ten hoe ik anders had moeten spe len. Het is die grote vraag, die om een antwoord roept. ui Gemis Het is voor Ajax geen zaak van overschatting van eigen kracht ge weest. Maar Ajax heeft zich gewoon 'eer, zoals steeds in uitwedstrijden, ;n speltype laten opdringen dat het liet ligt. Dat is zonneklaar. Dan an Michels zeggen: „Je laat ze niet tomen, het wordt je opgedrongen", in team met zoveel mogelijkheden Js Ajax toch heeft dat wordt ieer-op-keer thuis bewezen moet lijn eigen speltype kunnen opdringen in andere ploegen, zeker aan een niddelmatige Engelse eerste divisie- rtoeg. Zo niet, dan mist het persoon- Ijkheid. Arsenal was de power-ploeg, zoals Aichels verwacht had te zullen aan- reffen. Arsenal was een ploeg van 'oetbalarbeiders, die zich in dit grau we grondwerk voortreffelijk op hun ;emak voelden. En Ajax was bang. ,Ik wist het eigenlijk al van tevo ren. Je hoopt", zo zei Michels, „dat edcre speler het belang van het team boven zijn eigen benen laat irevaleren. Het was niet zo. Daar rit het elftal mee en dus ik ook". George een kans voorbij gaan door over te schieten, maar Ajax drong meer op. Swart ging naar de back- plaats. Vasovic ging naar voren. En daar komt dan weer een groot vraag teken opduiken. Waarom nu juist de Joegoslaag naar voren, terwijl juist zijn rust en routine hard nodig waren in de ach terhoede? (Niet voor Suurbier, want die gaf de miljoen gulden, die te genover hem stonden in de figuur van Peter Marinello, geen kans om rente op te leveren. Marinello werd er zelfs uitgehaald). Vasovic meende dat het nodig was dat hij naar voren trok. Wellicht dacht hij aan zijn be langrijke goals tegen Jena. Maar op dat moment had hij natuurlijk die expedities niet moeten onderne men. Een-nul was een redelijke uit gangsstelling geweest voor de return in Amsterdam. Terecht zei dan ook de glundere George Graham: „Op het moment dat die sweeper va1 Ajax, Vasovic, wegtrok uit zijn de fensiezone, was het gebeurd et Ajax. Toen vielen er gaten. Toen werd het ook 30" Probleem RINUS MICHELS gevreesd de brij gewerkt, hetgeen de zwak lei dende Tschenscher noopte McLintock en Storey op te schrijven, zoels hy dat eerder bij Hulshoff al gedaan had. Keizer was vrijwel niet aan de bal scheen die zelfs liever te ontlopen. Later liet hij weten dat hij aan de rechterknie last had van een oude blessure. Vandaar, dat Keizer in de tweede helft dan ook niet meer in de Highbury-brij werkzaam was. Zijn plaats In het produktieproces moest worden ingenomen door Suurendonk, die zijn volle gewicht slechts als een last op dit veld kon ervaren. Zo kom je dus op het probleem: mag een sleutelfiguur als Vasovic dergelijk ingrijpende beslissingen ne men? Vasovic zelf was er duidelijk over: „In mijn ogen moeten spelers In het topvoetbal op een gegeven mo ment zelf kunnen beslissen. Als ze in een paar wedstrijden verkeerde be slissingen nemen, moet de trainer ze eruit halen. Dat is dan de zaak van de trainer". Hoewei Vasovic geen excuses voor de nederlaag wilde zoeken, gaf hij toch wel een opmerkelijke uitspraak weg over het feit, dat teams in uit wedstrijden steeds meer de boot in gaan: „Ik denk", zo meende de Joe goslaaf, „dat de uitslag van een wed strijd voor minstens 30 procent ten gunste van de thuisclub be paald wordt door de scheidsrechter. Arsenal verdiende de overwinning, natuurlijk. Maar de manier waarop het gebeurde was arbitraal aanvecht baar. Maar ja, je zag het met de wereldkampioenschappen in Enge land". Vraagteken Stormloop Arsenal begon onmiddellijk aan tin stormlopen, die het de laatste len wedstrijden gemiddeld twee doel- unten hadden opgeleverd. Een ge- liddelde, dat ook nu weer royaal 'erd gehaald. Manager Bertie Mee: My boys did their job well" mijn pelers deden hun arbeid zoals het ïoest daar om ben ik tevreden". rom ook bleek het aanbod van en goedkope reis voor de suppor ts naar de finale in het pro- rammablad geen overdreven op- Imisme, achteraf. De Londenaren ontregelden in het legni van de strijd de defensie van Ajax behoorlijk. Hulshoff moest by [harlie George blyven en Krol by tadford. De twee Ajacieden beslo ten al heel snel van bewakingsob- ect te wisselen, omdat Radford de irootste bleek en een betere partuur 'oor Hulshoff zou zyn. Die wisseling plus het wennen aan het abomina bel slechte veld bracht nu niet bepaald rust in het elftal. Hulshoff Dioest een paar maal de onedele iport van shirtje trekken beoefenen om zich staande te kunnen houden. Arsenal had dat geweifel by Ajax goed in de gaten en viel dan ook drif tig, vooral over links, aan. Er kwa men gevaarlyke situaties door het nelle, effectieve voetbal van een >eorge en een Radford. Bals kon «vereind blyven, figuurlijk althans. Na een weer matig begin in de tweede helft leek Ajax zich te gaan herstellen. Wel kwam er een afge keurde goal van Radford en wèl liet Het tweede doelpunt van Ar senal: Jon Sammels (rechts) heeft de bal hard ingeschoten. Vasovic is op de doellijn kans loos. Suurbier (midden) en Bals op de grond) waren reeds ver slagen. Gaten Vasovic ging dus naar voren en er vielen gaten. Arsenal strafte dat in de 32ste minuut resoluut af. Er kwam een voorzet van links, Sammels, de man die door Mühren geschaduwd moest worden, maar teveel vryheid kreeg, stond volkomen ongedekt. Hy schoot. Bals keerde de bal. maar nog stond Sammels vrij. Hij vuurde weer en nu was het dan wèl raak (20). Dezelfde Sammels mikte even latei- in goede positie naast. Arsenal was „in de mcod". Drie Een beeld van de stormloop van Arsenal op Highbury. George Graham als „de vliegende Engels man" valt Ajax-doelman Gert Bals even fel als stijlvol aan. Hulshoff rechtsen Suwrendonk (links) kijken angstig toe. minuten later was het helemaal hal- j lelujah" geblazen, toen Swart Gra ham afstopte binnen de lynen: straf schop. Swart: „Ik raakte hem niet eens aan". Graham: „Het was een zuivere free-kick. Maar het was stom dat dat gebeurde. Ik was volkomen ongevaarlijkwant ik stond met myn rug naar het doel" Onnodig Dat was ook het oordeel van Mi chels: ,H©t was volkomen onnodig". Maar goed. George schoot vanaf de imaginaire witte stip in de hoek. Bals raakte de bal nog, maar kwam net iets aan lengte tekort. En dat was dan 30, een stand waarvan Suurbier zei: „Normaal ge- proken i? het et o" ge'oeuri. We redden het niet meer". Tenzij Ajax dan weer zijn befaamde bevliegingen krygt. Ajax speelt dan immers thuis. Maar c ok dan moet er hard getackeld worden. En stelt dan ieder een wel het belang van de ploeg bo ven ijn eigen benen? 9 Voetbal De jftalien van West Duitsl. en Roemenië, beide geplaatst voor de eindronden van het wereld kampioenschap in Mexico Stad. heb ben woensdagavond in Stuttgart voor 65.000 toeschouwers geiyk gespeeld met 11. tjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllip WARSCHAU (ANP) De Poolse voetbalkampioen Legia M Warschau, die volgende week H woensdag in Rotterdam tegen I Feyenoord uitkomt in de twee- II de wedstrijd halve finales M Europa-Cup voor landskam- |f g pioenen, heeft gisteravond op M H eigen terrein met 20 gewon- g H nen van GKS Katowice. De g g doelpunten werden in de 27ste en 80ste minuut gemaakt door g g Gadocha en Stachurski. Het was een verdiende zege e j§ voor het team uit de Poolse g g hoofdstad, hoewel het vertoon- g g de spel zelden reden tot tevre- j§ denheid gaf. Aan Legia-zyde g 1 imponeerden naast Gadocha g g ook Brychczy en de oprukken- de back Trzaskowski. p illl'lil|lllllllllllll|||iil|!|llllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllll Voetbal In een vriendschap- peiyke voetbalwedstryd heeft het na tionale Franse elftal woensdag voor 20.000 toeschouwers in Rouen gelyk- gespeeld tegen Bulgarije 11. SCHIEDAM (GPD) Spartas tweede trainer Pim Visser, die na het vroegtydige vertrek van Wiel Cörver de leiding kreeg van de gehele Spar- te-selectie, zal aan het einde van dit seizoen by Sparta weggaan. De door de Rotterdammers aange trokken ex-bondscoach Georg Kessler nod graag gezien dat Visser als tweede trainer in volledige dienst zou komen by Sparta. Na het gesprei: tussen Kesser en Visser, gisteren ge houden, heeir laatstgenoemde beslo ten deze stap niet te wagen. Het ligt in de bedoeling van Pim Visser om in het komende seizoen een amateurclub te gaan trainen. „Ik wacht rustig af", zegt de 39-ja- rige Schiedammer. Ajax stond op Highbury véle malen met de rug tegen de muur. Zoals óók bij deze vrije schop van Jon Sammels. Rijnders, Vasovic, Krol, Swart en Cruijff vormden benauwd een muurtje. Tennis - De Nederlandse tennis speelster Betty Stöve heeft woensdag in de achtste finales damesenkelspel van een internationaal toernooi in Nice met 3—6, 75. 62 gewonnen van de Amerikaanse Cecilia Marti nez. LONDEN (GPD) De zware neder laag was natuuriyk voor heel Ajax zuur. maar voor Wim Suurbier wel in het byzonder. De 25-jarige don kerharige rasverdediger van Ajax volbracht zyn schaduwwerk weer voortreffelijk. Peter Marinello. de ster van Arsenal, de man van de miljoen-transfer, was kansloos te gen Suurbier. Marinello werd er dan ook uitgehaald door manager Bertie Mee. Niet om de blessure, die hy vorige week had opgelopen, maar waar van hy geen last meer had. Mari nello voerde die blessure cok niet als 'n excuus aan. Wél zei de lang harige aanvaller: „Die bewaker, die Suurbier was wel enorm goed. Ik kon tegen hem niets beginnen'*. Suurbier is by Ajax de man van de speciale opdrachten. Dat is zo sinds de Europa Cup-finale tegen Milaan vorig Jaar. itet is in feite zonde, dat een man van dergelyke capaciteiten en zo'n rust („Van ze nuwen heb ik de laatste Jaren vrij wel geen last meer; ik heb nu er varing genoeg") slechts een be perkte actie-radius heeft tn het werk voor de ploeg. Hy kan nu tactisch maar beperkt van nut zyn, Hy moet een man uitschake len en doet dat ook. Vindt hy zelf niet dat er van zyn talent veel ongebruikt biyft? „Het is zonde. Ja. Maar fk doe dit werk omdat het me opgedra gen wordt. Ik wil niet de nare jon gen uithangen en tegenstribbelen. Het is nu eenmaal zo: als je by een baas werkt dan moet Je ook doen wat je opgedragen wordt. Dat is by het voetballen precies het zelfde". Suurbier gaat niet meer naar voren in spectaculaire acties zoals vroe ger. „Dat kan wel eens verkeerd Uitvallen. Als je je opgedra gen man bewaakt en overal met hem meegaat, doe je je werk goed. Dan pakt het niet verkeerd uit. In de Nederlandse competitie kan dat wel af en toe: naar voren gaan. Maar ails je in het internationale clubvoetbal speelt, is je tegenstan der vaak veel'te goed om hem los te kunnen laten". Suurbier schikt zich dus als werkne mer in zyn werk als bewaker van gevaarlijke voetballieden. Zo als Marinello en ook invaller Arm strong ondervonden. Boksen De Spaanse bokser Sancho Martinez biykt voor het gevecht om de Europese titel in het bantamgewicht tegen titelhouder Franco Zurlo, dat in Caserte werd gehouden, stimulerende middelen ge bruikt te hebben. De Italiaanse boksbond heeft de zaak aanhangig gemaakt by de Eu ropese Boksunie. Wvêw WÊMvwt«R Goal [Totdat de zestiende minuut aan bak. Nadat er weer slecht wegge werkt was, knalde Vasovic de bal narrl weg. Die oclandde binnen de Peach" van George, die van flinke afstand kon schieten. Bals zag de tof niet komen: „Er stonden wel lien man voor me. Dan moet bet normaal niet mogelyk zijn dat de 5a' dan toch by mijn doel komt", pet gebeurde wèl en de leren mod derkluit vloog langs de paal in het het: i__o. Ajax had aanvallend weinig laten 'en. Het bleef maar achter hangen. Hechts een sporadische aanval kon verwachting rechtvaardigen dat te Amsterdammers over die eerste •lirik heen zouden komen. Cruijff "obeerde zo goed en kwaad als het door de modder te jongleren, -i-d dan ook diverse malen in LONDEN (ANP) De klap van het laatste kwartier dreunde lang nog na in de kleedkamer der Ajacieden. Het verschil van drie doelpunten werd groot gevonden. Tè groot gezien de verhou ding in het veld, tè groot vooral omdat Ajax toen het laatste kwartier begon juist de stormvloed van Arsenal leek te hebben ingedamd. Rinus Michels: „Ik vind 30„erg veel, hoewel niemand zal kunnen zeggen dat Ajax is afgegaan: 20 zou aanvaardbaar zijn geweest. Arsenal blijkt altijd gevaarlijk. Ieder moment is het in staat tot het maken van typisch Engelse doelpunten. Hun ploeg heeft me niet verrast. De uitslag wel. On aangenaam. Taktisch klopt er Iets niet als je de kleinst mogelijke nederlaag voor het grijpen hebt en je komt dan toch nog met 30 achter". Michels heeft zijn ploeg echter in een taktisch keurslijf gedrongen, dat op het moordend zware veld te knellend zou kunnen worden. De Londense ploeg kon zijn gepantserde verdediging sparen tegen de lichte brigade van Ajax, die ook nume riek te zwak was, terwijl de achterhoede van de Amsterdammers voortdurend onder druk stond. Die druk is teveel geworden. Suurbier mocht, tot zijn spijt, niet meer naar voren. Swart werd vast gepind op een defensieve taak, waardoor op het middenveld teveel werk bleef liggen voor Mühren en Rijnders. Het was begrijpelijk dat de teleurstelling leefde in de kleedkamers van Ajax. Oók al omdat de spe lers niet hadden mogen voetballen zoals ze wil den. Die teleurstelling was het grootst bij Swart, die de strafschop op zijn geweten had. „Het was echt geen penalty. Het was veel te zwaar. Die man kon nooit meer bij de bal. Het was geen beste scheidsrechter. Die speler viel over mijn been", en hij vervolgde: „Nu zie ik het voor Amsterdam niet zo meer. Maar als we ons echt kwaad maken zo geweldig is Arsenal ook weer niet zit er misschien toch nog wat in Mühren, Suurendonk, die de aan zijn knie ge blesseerde Keizer verving, en Suurbier hadden zelfs dat vleugje optimisme niet meer. Mühren: „Van 1—0 naar 3—0 na een periode, dat je er door lijkt te zijn, mag natuurlijk nooit gebeuren; 3—0 is wel heel erg veel". Suurendonk: „Wij hebben geen kansen. Suurbier: „Als wij hier nog doorheen komen, valt Arsenal me heel erg tegen. Dan zou er iets heel bijzonders moeten gebeuren". Dat wonder ligt voornamelijk in handen van Rinus Michels, die eerder al zijn ploeg heeft kun nen inspireren tot een terugkeer uit een even kansloze positie. De prestaties tegen Benfica en Carl Zeiss Jena kunnen nog niet vergeten zijn

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19