Lovell als eerste mens viermaal in de ruimte Tandartsen zeggen dat 'kaas uit het vuistje' goed is voor tanden. Waarom? Tsjechisch blad beschuldigt oud premier Doebtsek Onrust ii Lesotho Engeland handhaaft troepen in Ulster msL Maanwandeling einde van record-carrière Mevrouw Brooks wil bemiddelen tussen Israel en Arabieren Cambodjaanse leger bereidt aanval voor ONDERZOEK IN ZAAK- KOPECHNE Welletjes AL GEËINDIGD wjuwuw^BTOI ADVERTENTIE Dat is heel simpel. Tanden bestaan voor een groot deel uit 'kalkverbindingen* (calciumfosfaat). Kaas bevat ze in een makkelek opneembare vorm. Vooral kinderen die hun tanden nog moeten 'bouwen* hebben dat hard nodig. En volwassenen moeten hun tanden onderhouden. Daarom is 't een goed advies om 'kaas uit het vuistje' te geven aan kinderen in de groei - en zelf ook es een stukje ter hand te nemen. Da's het leuke van zo'n blokje kaashet is lekker, goedkoop en doet nog een heleboel goed ook. (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN Voor de Amerikaanse astronaut James A. Lovell zal de komende maanlandingsvlucht van de Apollo-13 de apotheose zijn van een carrière die hem op 11 april als eerste mens voor de vierde maal in de ruimte brengt. En ook de ver vulling van een wens die hij ruim een jaar geleden uitte: „Ik hoop ook die laatste honderd kilometer nog eens te mogen afleggen". Hij vormde met Borman en Anders het team, dat met de Apollo-8 de befaamde kerstvlucht om de maan uit voerde, de eerste vlucht die mensen in de ban van een ander hemellichaam dan de aarde bracht. Het trio bleef toen honderd kilometer van de maan en betreurde, dat laatste rukje van de 400.000 kilometer, die aarde en maan scheiden, niet te kunnen gaan. Want van het begin van het Amerikaanse ruimtepro gramma af is het ideaal van alle astronauten geweest: eens over die uitdagende lege woestenij te mogen dwalen. Waarom? Waarschijnlijk was het dezelfde obsessie, die slechts tientallen jaren geleden de eerste poolreizigers naar de barre onher bergzame oorden in het uiterste noorden en zuiden van de aardbol heeft gedreven. duurde 147 uur precies. Voor het eerst aanschouwden mensen met eigen ogen van nabij het maanop pervlak en de van de aarde af on zichtbare „achterkant" van de maan. Honderden miljoenen op aarde leefden, dank zij directe tele visie-uitzendingen uit de Apollo, mee met dit adembenemende avon tuur. Lovell heeft onlangs verklaard, dat de komende vlucht zijn laatste ruimtereis zal zijn. Hij krijgt een bureaufunctie in de Nasa-organisa- tie. Hij vindt het na de komende maanwandeling welletjes. Er staan nog tientallen astronauten te trap pelen van ongeduld om hun ruimte- doop te ondergaan. Wanneer die niet de kans krijgen dreigt het ge vaar, dat het astronautenteam uit dunt. Bovendien beseft Lovell. dat hij toch te „oud" voor de ruimte zal zijn geworden om deel te nemen aan de volgende „grote sprong voor de mensheid," de sprong naar Mars. En als er iemand is die het recht heeft, het nu welletjes te vinden, dan is het Lovell. Hij heeft er meer op zitten dan welke Amerikaanse of Russische ruimtevaarder dan ook. Gemini en Apollo Zyn eerste vlucht was al meteen spectaculair en leverde hem een re cord op dat nog steeds ongebroken is. Samen met Borman van de kerstvlucht om de maan) vloog hij in december 1965 in de Gemini-7. Zy maakten toen 206 omwentelin gen om de aarde in 330 uur en 35 minuten, op enkele uren na twee weken. Dit duurrecord is nog steeds van kracht. Tijdens deze vlucht kwam het eerste ruimte-rendez- vous tot stand met de door Schirra en Stafford gevlogen Gemini-6. In deze ene vlucht legde Lovell al een afstand van ruim negen miljoen ki- lometer af. Voor de tweede maal proefde Lovell de ruimte tijdens de laatste Gemini-vlucht (nummer 12) samen met Aldrin, de man die in juli vo rig jaar direct na Armstrong als tweede mens op de maan stapte. Deze Geminivlucht duurde 94 uur en 9 minuten. Lovell voerde enige ontmoetingen en koppelingen in de ruimte uit met een Agena-doelra- ket, welke ervaring hem goed van pas kan komen bij de terugkeer van de maantaxi naar het moeder schip tijdens de komende vlucht. Lovell besloot de laatste Gemini vlucht met een precisielanding zo als deze nadien niet meer is over troffen. „Grandioos" noemde Lovell zijn derde vlucht, de vlucht om de maan met Borman en Anders tij dens de kerstdagen van 1968. Deze vlucht, tijdens welke tien rondjes om de maan werden gemaakt, nu al een record, dat hij in de ko mende vlucht nog aanzienlijk hoopt te versterken. Na die vlucht heeft hij er 813 uur en 13 minuten op zit ten, dat is bijna 34 dagen! De ruim tevaarder die hem het dichtst bena dert is Borman met 477 uur en 35 minuten of bijna 20 dagen. Borman zal Lovell echter niet meer kunnen inhalen, want hij heeft er het bijltje als actief ruimtevaarder al bij neergelegd. Dat is ook het geval met de andere Amerikanen, die veel uren ruim te-ervaring hebben De Rus met de meeste uren erva ring is Wladmiir Sjatalow. die in twee vluchten 190 uur of bijna acht dagen volmaakte. Lovell vergroot zyn voorsprong door ditmaal met twee debutanten op stap te gaan. die nog lang niet een bedreiging voor zijn record kunnen vormei. Het ziet er dus naar uit. dat het trotse record van Lovell. ondanks het feit dat hij er mee stopt, nog lange tijd onaangetast zal blijven of de Russen zouden met een stunt- vlucht van vele weken moeten ko men. De Amerikanen hebben op korte termijn nog geen plannen van die aard. Stand Lovell is niet de enige Amerikaan die nu al drie vluchten op zijn i naam heeft staan. Er zijn er nog Meer dan een maaild vler' namelijk Schirra, Young. Con- I rad en Stafford. Tien Amerikanen en drie Russen zijn tweemaal in de ruimte geweest, negen Amerikanen en achttien Russen eenmaal. Met deze drie ruimtevluchten heeft Lovell in totaal 572 uur en 10 minuten ruimte-ervaring opgedaan. JERUZALEM, TEL AVIV, CAI RO (Reuter, DPA) Angie Brooks, de Liberiaanse voorzitster van de Algemene Vergadering der VN, heeft zich bereid ver klaard te bemiddelen in het Israëlisch-Arabische conflict. Zij deed dit op een persconferentie in Jeruzalem aan het einde van een verblijf van dertien dagen in Israël. Mevrouw Brooks acht het mogelijk, dat de vrede met goede wil wordt hersteld. De Israëjsehe minister van Buiten landse Zaken. Abba Eban. heeft gis teren in het Israëlische parlement gezegd, dat Israël bereid is tot elk overleg met Egyptische of andere Arabische vertegenwoordigers, zonder enige procedure-voorwaarden te stel len. Maar Israël zal zelf uitmaken, wie zyn vertegenwoordiger zal zijn. Minister Eban zei dit. terwijl hij het beleid van zijn regering schetste na dat de Israëlische regering een vre desinitiatief van de hand had gewe zen waarbij president Nasser van Egypte en dr. Nahoem Goldmann, president van het Joodse Wereldcon gres. zouden zijn betrokken. Een woordvoerder van de Egypti sche regering heeft maandag echter tegengesproken, dat president Nas ser voorgesteld zou hebben met dr. Goldmann te Cairo te willen spreken over het conflict in het Midden-Oos ten. Aan de andere kant houdt de 75-jarige Joodse leider nog steeds De bemanning van de Appol- lo-13. Links de veteraan James A. Lovell Jr. die als eerste voor de vierde maal de ruimte ingaat en commandant is van de gehele missie. In het midden Thomas K. Mattingly die als commandant van de Apollo-capsule rondjes om de maan blijft trekken wanneer de andere twee op de maan rond wandelen, en rechts Fred W. Haise Jr.. die als commandant van de maantaxi Aquarius als zesde man voet op dc maan zal zetten. Mattingly en Haise zijn ruimte-debutanten. Amerika heeft, ongeacht de ko mende vlucht, in totaal 5834 man uren ruimte-ervaring, de Russen slechts 1751. Bij dat laatste moet worden opgc ";t. d t b 'na de helft (840 uur» werd geboekt tijdens de zeven-ma S v v. n in oktober j.l.. een kennelijk op een las-experiment na mislukt spekta kelstuk. Lovell zal na de komende vlucht aanzienlijk meer c'an tien procent van de Amerikaanse ervaring voor zijn rekening hebben genomen en bijna de helft van alle Russische ervaring saven. Dat moet toch wel voldoening geven wanneer r. en be denkt. dat het Amerikaanse pro gramma door 24 astronauten is uit gevoerd en het Russische door 21 kosmonauten. Hij zal echter weinig tijd hebben over deze prestatie te mijmeren als hij als kroon op zyn carrière als eerste voor de vierde maal in de ruimte vertoeft, als eei- ste alpinisme bedrijft op de maan en als eerste voor de tweede maal „in de ban" van de maan vertoeft. EDGARTOWN «Reuter» Het nieuwe, geheime «onderzoek dat een „grand jury" maandag begon nen was naar de dood van Mary Jo Kopechne, is op de tweede dag al ge ëindigd. Kort nadat de tien vrou wen en tien mannen gisteren hun ondervragingen hadden hervat, deel de de voorzitter, de drogist Leslie Leland, mee dat de jury geen aan bevelingen te doen had. Opperrech ter Wilfred Paquet gaf daarop de jury verlof het onderzoek te staken. De 67-jarige rechter herinnerde de juryleden echter aan hun zwijgplicht. Door de beëindiging van het onder zoek door de „Grand Jury" is er geen kans meer voor de autoriteiten van de staat Massa chusetts om een verdere gerechtelij ke actie tegen senator Edward Ken nedy te voeren. De officier van jus titie Edmund Dinis, op wiens ver zoek de „grand jury" met haar nieu we onderzoek was begonnen. ver klaarde tegenover verslaggevers dat de zaak-Kopechne nu gesloten is. De ^S-jar'Tc Mary Jo Kopechne was secretaresse van vijlen Robert Ken- dy 7'-i verdronk bijna negen maanden geleden, toen de auto van Tdward Ke edv. waar ee zij terug keerde van een feestje, bij het ei land C "ppaquiddick in de omge ving van Edgartown. in Massachu setts te water raake. staande dat hem verteld is. dat de Egyptische leider zelf achter het voorstel zit om met hem. Goldmann. te praten. Toen de Israëlische rege ring zondagavond het denkbeeld van een gesprek tussen Nasser en Gold mann verwierp zei ze. dat president Nasser volgens dr. Goldmann bedon gen had, dat de ontmoeting zou ge schieden met de openlijke goedkeu ring van de Israëlische regering. Minister Eban zei voorts dat Israël niet kan toestaan. dat welk buiten lands'element ook uitmaakt wie Is raël moet vertegenwoordigen op een bijeenkomst als de onderhavige en hoe zijn opvattingen moet zijn. Deze opmerking sloeg kennelijk op het feit. dat Goldmanns opvattingen geen weerspiegeling zijn van die van de meerderheid der Israëliërs. Gevechten Israëlische vliegtuigen hebben gis teren gedurende ruim drie uur aan vallen uitgevoerd op Egyptische mili taire doelen in de centrale en zuide lijke sectoren van het Suezkanaal en het noordelijk deel van de Golf van Suez. Een Egyptische militaire eenheid is gisteren ten noorden van Ismailia het Suezkanaal overgestoken. Zij overviel een Israëlische patrouille op de weg naar El Kantara. Een woord voerder in Cairo zei. dat bij deze ac tie een tank en een pantserwagen werden vernietigd en de bemanning gedood. De Egijptenaren leden geen I verliezen. Een krachtige aardbevingdie twintig seconden duurde, heeft gisteren omstreeks het middag uur de Philippijnse hoofdstad Manilla getroffen. Er vielen vijf doden en 175 gewondenmaar ge vreesd wordt, dat in de omliggen de dorpen vele slachtoffers zijn gevallen. Op de fotohet ber gingswerk aan een school, die volledig verwoest werd. Een groot geluk was. dat de schooljeugd vrijaf had gekregen tengevolge van een vervoersstaking. PRAAG «Reuter, AFP» De vroegere Tsjechoslowaakse partijlei der Alexander Doebtsek is gisteren door het blad Nowa Swoboda ver antwoordelijk gesteld voor een inci dent, waarbij een vrouw van haar kleren zou zijn ontdaan, met rode verf beschilderd en vervolgens door de straten van Kositsje zyn gejaagd omdat ze niet wilde bekennen dat haar man in 1968 met de Russische troepen had gecollaboreerd. De man was kolonel van het Tsjechoslowaak se leger. De beschuldiging is in het genoemde regionale blad van Ostra- wa gepubliceerd. Doebtsek, die thans ambassadeur is in Turkije is per brief van de beschuldiging op de hoogte gesteld De- beschuldiging wordt door vele waarnemers gezien als de ergste aan val die ooit tegen de persoon van de vroegere partijleider is gepleegd No wa Swoboda heeft veel „harde" ar tikelen gepubliceerd, maar deze aan val wordt toch duidelijk gezien als een uiting van het streven van de ultra-conservatieve Alexander Doeb tsek uit Ankare terug te roepen en hem politiek volledig in ongenade te doen vallen. Men wijst er daarbij nog op dat dit streven meer aan kracht heeft gewonnen sinds de laatste zuivering oneevper 65 sym pathisanten van de vroegere partij leider heeft getroffen. Het Tsjechoslowaakse nationale front heeft zijn regionale en plaatse lijke commissie bevolen niet meer te werken aan de rehabilitatie van mensen die tijdens de stalinistische periode zijn vervolgd. Het rehabilita- tiewerk zou „het vertrouwen bij het publiek in de staat ondermijn Het front irs een door de commu tische party beheerst lichaam wi in alle politieke en massaorganisa in het parlement als een blok verenigd. Het eerherstel voor men die tijdens de stalinistische tyd v den gevangen genomen en vervi was een vitaal onderdeel van de beraliseringsbeweging van 1968. PHNOM PENH. SAIGON «Reuter. »\P> Het Cambodjaanse leger be reidt een grote aanval voor op de Vietcong in een poging om de guer rillastrijders te verdrijven uit de pro vincie Sve.v Rieng (bekend als „de Papegaaienbek"), een stuk land dat als een scherpe wig Zuid-Vietnam binnendringt. Van daaruit doen Vietcong-benden aanvallen op de Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen in het aangrenzende Zuid- Vietnam. Bovendien hebben de Viet- cong-terroristen in genoemde provin cie sinds begin maart 51 Cambodja - nën gedood en 108 personen ontvoerd, onder wie 63 soldaten. Intussen me nen waarnemers in Phnom Penh, dat de Cambodjaanse troepen, die jong en onervaren zyn, het bijzonder zwaar zullen krijgen als zij dit gebied onder controle willen krygen. Amerikaanse artillerie heeft gister avond zware beschietingen uitge voerd op Noordvietnamese eenheden, die zich hebben verschanst in bun kers in het grensgebied met Cam bodja. 80 km ten west-noord-westen van Saigon. Amerikaanse bombarde mentsvliegtuigen hebben de commu nistische stellingen bestookt, die bin- nen een kilometer van de grens lig gen. De Noord vie tna mezen hebben hun druk op het kamp van de spe ciale troepen bij Dak Seang niet ver minderd ondanks zware verliezen. Volgens een Zuidvienamese officier zijn bij de gevechten in dezé streek vorige week 796 Noordvietnamezen gesneuveld; maandag alleen reeds 496. MASEROE (AP. In de Zi afrikaanse staat Lesotho is het teren opnieuw tot ongeregeldhe gekomen na het vertrek van Kon Mosjoesjoe naar Nederland Volg de politie zijn tijdens gevechten een bende ten minste 20 leden de bende gedood. De bende werd dacht van moord op de Zuidafrika se myningenieur Chris Schmidt, eerste blanke die by de onlusten het koninkrijk is omgektomen. werd maandag neergeschoten een diamantmijn. Daar heeft 1: ook het vuurgevecht tussen de litie en de bende plaatsgevon Volgens niet bevestigde bei ten zijn tijdens ongeregeldheden durende het weekeinde op verse dene plaatsen in het land zeker ventig personen omgekomen. Pree Jonathan zou maar nauwelijks staat zijn de macht in de grote den en dorpen in handen te houi De berggebieden ziouden volledig zijn controle zyn ontsnapt. LONDEN (AFP. Reuter» Britse troepen zullen m Noord j land blijven, zolang zij daar I zijn. D t heeft de Engelse mir van Binnenlandse Zaken. Callag ü.steravond in het Lagerhuis klaard tijdens een spoeddebat 1 de opleving van de gewelddadil den in Noord-Ierland. Hij zei d antwoord op kritiek op uitlatl van de commandant van de I tioepen -n Ulster, generaal Sir Freeland Deze had maandag do televisie gezegd, dat de I troepen wellicht niet zullen kui blijven, als de bewoners van No T>'-land niet meer doen voor oplossen van de problemen van mbied. j De Unionistische partij die Noord-Ierland aan de machl is, haar misnoegen over deze uitl! •ren kenbaar gemaakt Volgens 1 moest Sir Ian worden terugget iten Zij kreeg van de Britse i rins de verzekering, dat de Bi troepen zullen blijven zolang nodig is. Voor het debat verkla premier Wilson, dat zijn rest "een ris'co's zal nemen door de litairen terug te trekken. Zij den nog een aanzienlijke tijd gehandhaafd worden, zelfs al situatie kalmer zou worden. Minister Callaghan vroeg zich hoelang de anderhalf miljoen b ners van Noord-Ierland nog zi toestaan, dat ongeveer 500 me het land ten verderve voeren gewelddadige acties. Aan hen bezwaren inbrachten tegen het treden van dp 7500 Britse miïita stelde hij de "raag. wat het 1 dan wel moesl doen. als het I benzinebommen wordt bekogeld!

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8