fCamer is voor democratisering 3ndernemingen Stemming werd nog uitgesteld m Lucratief handeltje oude Vrijthof-schedels Stoel van Samkalden is terecht „Open" jaarverslagen en recht van enquete Togelonderzoek ;;an Rijksinstituut r Natuurbeheer ÏVJ wil toch ieuwelingen p de school Kardinaal Alfrink sprak met Rome J oor vier tientjes op de griezeltoer Penningmeester verduisterde 7 mille van club PASTORAAL CONCILIE BELEEFDE OPWINDING AAN COMMUNIE >ENSDAG 8 APRIL 1070 LETO6CH DAGBLAD PAGINA T |j (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De overgrote meerderheid van -f Tweede Kamer bleek gisteren blij te zijn met de indie- ng door minister Polak van twee wetsontwerpen die bei- een stap verder betekenen op de weg van de democrati zing van de ondernemingen. Het neemt overigens niet eg dat zowel bij de wettelijke bepalingen over jaarreke- ngen van ondernemingen als bij de uitbreiding van het jcht een onderzoek te laten instellen bij ondernemingen üjn stroom van amendementen werd ingediend. tVeel van deze wijzigingsvoor- Jllen echter overlappen elkaar zullen dan ook geen grote pro- jmen noch voor de kamer zelf voor de minister betekenen. "^et socialistische kamerlid Van Bergh vond dat de voorgestelde gelijke regelingen met betrekking »EN HAAG (GPD) Het Ryks- tituut voor Natuurbeheer zal in ,twe samenwerking met het Cen- bureau van de vereniging van ecteuren van elektriciteitsbedrij - I in Nederland onderzoeken op wijze het euvel van de draad- phtoffers onder de vogels kan beperkt. Minister Nelis- van Economische Zaken zegt dit, e namens de staatssecretaris van [tuur, Recreatie en Maatschappe- i Werk, in antwoord op vragen [h het socialistische tweede kamer- drs. J. J. Voogd. )e elektriciteitsbedrijven verlenen 'ledige medewerking, aldus de mi- ter, bij het nemen van passende r atregelen om de waarneembaar- van hoogspanningslijnen voor fels, waar zulks in aanmer- 1 g komt, te verhogen. De minister in de te verlenen vergunning ')r de te bouwen 380 kv hoogspan- igslijn van Diemen langs Lelystad nodig daartoe strekkende voor- iriften opnemen. iJit incidentele waarnemingen is uend. zo deelt de minister verder de. dat een aantal vogels van ver- ïillende soorten zich tegen de 150 I hoogspanningslijn Diemen 's-Gra- 'and. waar die lijn over een leng- van 2Vo km de vliegroute van de fels doorkruist, heeft doodgevlo- ÖLVERSUM (ANP) ligingsraad van de De Ve- Nederland- Vereniging van Journalisten heeft teravond op een drukbezoch- veigadering besloten dat gepoogd >et worden toch eerstejaars- identen tot de School voor Journlaistiek toe te laten. In een •tie, die met 13 tegen 12 stemmen rd aangenomen, wordt gezegd dat Q besluit van het curatorium om en nieuwe studenten toe te laten >et worden ingetrokken. Van de door de NVJ benoemde ratoren wordt verlangd, dat zij artoe in het curatorium het ini- Pef nemen. Verder wordt ge- aagd op zo kort mogelijke termijn nodig door een commissie van ede diensten van de NVJ voor arden te scheppen voor een voort- hing van het onderwijs op School voor de journalsitiek. pe schoolvergadering besloot gis- tot een bestuursstructuur [drie geledingen. De beleidsbeslis- fade en controlerende functie wordt door de algemene hoolvergadering, waarvan vele le van de schoolgemeenschap, ook curatoren, deel uitmaken, peze algemene schoolvergadering Mt een bestuursraad in van 15 per- (hen: vijf curatoren, vijf studenten [vijf leden van het personeel. De Fuursraad stelt het leerplan op, de financiën en beslist over en benoeming. tot de jaarverslagen nog niet ver ge noeg gaan. „Maai- in ieder geval zijn we blij met wat er wel is", zo zei hy, „Het is een aanloop, een eerste stap op weg naar openheid", aldus de heer Van den Bergh. Hij wees er op dat in 't wetsontwerp in feite nog geen afdoende regeling was opge nomen voor bedrijven die hun domi cilie hebben in het buitenland, bijvoor beeld in Lichtenstein. „De regering logenstraft hiermee de beweringen dat zij conservatief zou zijn", aldus reageerde mr. Riet kerk (WD) op de indiening van bei de wetsontwerpen. Het kamerlid meende dat de wettelijke voorschrif ten over de jaarverslagen niet het gevaar mogen opleveren voor de con currentiepositie van de betrokken be drijven. Hij zag dit gevaar, evenals het KVP-kamerlid Peynenburg. vooral voor de kleine bedrijven. Beiden dron gen er bij minister Polak op aan een dispensatiemogelijkheid op te nemen als de ondernemingen hun kwetsbare positie zouden kunnen aan tonen. Amendementen het openbaar belang in gevaar komt. Mr. Rietkerk meent dat dit een dis criminatie betekent van alle bona fide vakbonden, die niet aangeslo ten zijn by een vakcentrale. Ook mej. Goudsmit <D"66> was de ze mening toegedaan. Zy verklaarde dan ook dat zü voor het amendement van de heer Rietkerk zou stemmen, ook al zou hy de bepaling dat de vakorganisaties twee jaar moeten be staan, niet in 't amendement hebben opgenomen. Aan de andere kant echter bleken de woordvoerders van de KVP, de j ARP en de PvdA er niet voor te voelen het amendement-Rietkerk te steunen. Zij stelden zich op het standpunt dat de vakcentrales op dit moment nog de enige instanties voor de werknemers zyn, die een onder zoek moeten kunnen instellen. Volgen drs. Nederhorst (P vd A> kunnen de niet by een centrale aangesloten or- nisaties een beroep op de procu reur-generaal doen. Hy vond echter wel dat dan de term „openbare orde" wel duidelijker door de minister zal moeten worden omschreven, omdat hy het gevaar zag dat de procuoeur-generaal vry- wel nooit een onderzoek naar het be leid zal gelasten. Categorale banden moeilykheden op dit punt. meende dat er eerst maar een wette ïyke regeling moest komen over de zogenaamde categorale bonden. Zo dra deze wettelyke regeling er is, kan volgens hem dit wetsontwerp weer gewyzigd worden. De heer Hermsen (KVP) verklaarde dat zyn fractie de opvatting van de SER on- derschryft, dat de vakcentrales hier. omdat zy een bredere verantwoorde- Vrijwel alle sprekers waren het er over eens dat er in de jaarverslagen ook gegevens over het afgelopen jaar j gen als tussenschakel niet moeten worden opgenomen. Omdat j kunnen worden. NOORDWIJKERHOUT (GPD> Kardinaal Alfrink heeft bevestigd, dat hy ongeveer een maand geleden Het AR-kamerlid Boertien zag wel een onderhoud heeft gehad met maar 1 staatssecretaris kardinaal Villot als voorbereiding tot verdere contacten met de Heilige Stoel. Sinds de brief van Paus Paul us aan kardinaal Vil lot heeft hy getnacht een afspraak voor dit gesprek te maken. De kardinaal ontkende dat Rome sinds septembter jl. dispensatiever leningen wat betreft de celibaatsver plichting voor Nederland heeft stop gezet. Er komen nog steeds dispen- liikheid voor het bedrijfsbelang dra- saties af, wel is er i.v.m. de veelheid gemist van aanvragen door de hele wereld De opbouw van de C"70, Communicatie 1970, die in Rotterdam wordt gehouden ter gelegenheid van de 25-ste herdenking van de bevrijding, begint in Rotter dam vorm aan te nemen. Achter de Doelen zijn ver scheidene koepels en een vierkant paviljoen verrezen, waarin het bedrijfsleven, o.a. Shell en Philips represen tatieve stands inricht. De manifestatie wordt op 5 mei geopend en duurt tot september 1970. AMSTERDAM (GPD) Burge meester Samkaldens stoel staat al weer in de raadszaal van het Amsterdamse stadhuis. Hij is gisteren teruggevonden en hij blijkt het stadhuis niet te zijn uitgeweest. De stoel, die vorige week werd „ontvoerd", omdat dr. Samkalden „een te slechte burgemeester is om er op te mogen zitten", verkeert in goede staat. Hy was verstopt in een kamertje schuin onder de vergader saal vaar de gemeenteraad. In het vertrek worden oude stoe- 'en die niet gebruikt worden, opge slagen. Gecamoufleerd was de stoel van burgemeester Samkalden weg gestopt onder een hoop oude stoelen. Steeds is verondersteld dat leden van Oranje-Vrijstaat, de beweging rondom oud-provo Roel van Duyn. de stoel uit de raadszaal hebben weggehaald. In stofjassen gestoken Jongemannen namen de stoel vorige week mee. omdat „hy gerepareerd moest worden". Namens de ..ontvoerders" liet de leider van de Stichting Uvry, André Schmidt, van de week op de Dam weten, dat men de stoel donderdag weer zou tonen. Hij zou dar worden aangeboden aan raadsleden van ver schillende fracties opdat zy voor Amsterdam de beslissingen zouden kunnen nemen, „nu gebleken ls dat Samkalden niet de juiste man is om de belangrijke zaken aan over te laten". Met name richten zich de k'achten tegen het woningbei eid, waartoe men ook rekent het laten leegstaan van woningen en kantoor panden. Krijn Giezen, de 30-jarige Noord wij kse kunstenaar, die in binnen en buitenland reeds vele lauweren oog- ste, exposeert van 10 tot en met 29 april a.s. in Galerie Nou velles ima ges aan het Westeinde 22 te Den Haag. De tentoonstelling van wandkleden in leder en textiel zal vry dagavond 10 april om 8.30 uur worden geopend. minister Polak dit niet nadrukkelyk in het voorstel had vermeld, kwa men daardoor van verschillende zy- den amendementen. Welke amende menten er tenslotte zullen worden aangenomen, zal afhangen van de omschryving en de plaats waar de wyziging moet worden opgenomen. Ofschoon ook het tweede voorstel van minister Polak het recht van het laten instellen van een onderzoek door andere instanties dan de aan deelhoudersvergadering naar het be leid van de ondernemingsleiding door de overgrote meerderheid ge steund zal worden, is er toch een me ningsverschil in de Kamer ontstaan. Het liberale kamerlid Rietkerk had namelyk een amendement ingediend, waardoor het mogelyk zou worden dat vakorganisaties een onderzoek kunnen laten instellen zonder tussen komst van de vakcentrales. In de voorgestelde wyziging van het Wetboek van Koophandel kan al leen een vakorganisatie via de vak centrale een onderzoek naar het be- dryfsbeleid laten instellen, of de pro cureur-generaal, als hy meent dat „Niet by een centrale aangesloten organisaties worden ook niet wezen- iyk benadeeld", zo zei de heer Hermsen. „Richten zil hun verzoek tot een vakcenti-ale dan wordt dat stellig niet zonder meer terzij de gelegd. Er wordt by de centrales genuanceerder gedacht over de ca tegorale organisaties dan vroeger het geval was". Hy voegde er aan toe dat de ca tegorale bonden een voorsprong zul len hebben boven de centrales als zy een verzoek zullen richten tot de p.G. „Want zy kunnen dan niet aan gesproken worden voor eventuele schadevergoeding of voor de kos ten van de enquête". Om een ruime interpretatie van het begrip „open baar belang" te bevorderen, diende de heer Hermsen 'n amendement in, waarby de P.G. evenals dat zal gel den voor vakcentrales, verplicht wordt j voor hij een onderzoek zal gelasten i de ondernemingsraad in de gelegen- heid te stellen van zyn gevoelens te doen biyken. De P.G. kan dan niet zonder meer verzoeken om een onder zoek seponeren. een vertraging in de behandeling op getreden. AMSTERDAM (ANP) Een 31- jarige schoonmaker uit Amsterdam wordt ervan verdacht de afgelopen jaren als penningmeester van een Amsterdamse amateurvoet- voetbalclub AGOW '62) een bedrag MAASTRICHT (GPD) In Maastricht bloeit een lucratief handeltje in eeuwenoude doods hoofden. De verbleekte schedels zijn afkomstig uit de omvangrijke opgravingen, die voor de bouw van de ondergrondse Vrijthofga rage al enkele maanden plaats vinden. Op verschillende diepten zijn skeletten aangetroffen, die van verschillende ouderdom zijn. Het opgedolven gebeente varieert in „leeftijd" van enkele honder den jaren tot zelfs 15 eeuwen. Oudheidkundig bodemonderzoek heeft tot nu toe zeer veel histori sche resten in veiligheid gesteld. Om van in totaal ca. f 7.000 te hebben j elke vierkante meter Vrythof tot op verduisterd. De man die gisteravond vele meters diepte na te speuren is ,.t! geen tyd. Men heeft zich moeten be- bU de P°ütie aan^ifte kwam perken tot graafplaatsen waar men doen, is aangehouden. het andere wordt voer voor drag lines en bulldozers. Want niemand weet er raad mee. De ongeveer 30-jarige man aan het buffet van een bekend Maastrichts binnenstadcafé opent het boodschap- penzakje dat naast zijn voeten aan de tapkast ligt. Uit het melkwitte warenhuis-plastic grijnst plotseling de macabere blik van een doods hoofd. Resten aarde kleven nog in neusholte en oogkassen. „Kyk, deze kimt u al hebben vooi 45 gulden", zegt de man. De stam gasten in het café veren omhoog en komen aarzelend kyken. Een gezel lige Belgische schommeltante, die net van de vrijdagmarkt komt. ver slikt zich in een lepel soep. Ieder een kijkt. Niemand spreekt. „Da's een kinderhoofdje", zegt een rood gebaarde kunstschilder met anatomische kennersblik. De kaste lein houdit zijn hart vast en de ge reedliggende broodjes-paté blyven over. Het pilsschuim slaat neer in de glazen, want niemand drinkt. Iedereen heeft zo zyn gedachten. .Deze is goedkoop, omdat de I belangrijke vondsten verwachtte. AJ dragline de onderkaak heeft kapot- De oecumene heeft gisteren op het pastoraal concilie voor de nodi ge opwinding gezorgd. Temeer om dat die oecumene toegespitst was op de open communie, de wederzydse erkenning van het ambt en het ge mengde huwelyk. Onderwerpen die zeer gevoelig liggen. De commissie oecumene had voor een rapport gezorgd dat zonder meer visionair genoemd mocht wor den. Het eerste wrijfpunt lag echter in het feit dat de aanbevelingen die op het rapport volgden en die het ge lovig getuigen van de vergadering moeten vertolken, veel slapper wa ren dan het rapport. Hoe kwam dat. wilde de vergadering weten. Prof. dr. J. C. Groot, voorzitter van de oecu menische commissie du.dde de oor zaak maar half aan toen hy zei dat alle partyen zich nu eenmaal in de aanbevelingen moesten kunnen her kennen. Prof. dr. L. Smits was on danks zyn bloemrijke taal wat duide lijker. De vredesduif, zo zei hy, die de eenheid binnen de kerken moet brengen wil wel vliegen, maar de klep van zyn kooi wordt dicht ge houden. Drs. A. van Straaten stelde zelfs de R. Katholieke kerk om haar te rughoudende opstelling aansprakelyk voor de „wildgroei" in de oecumene. Daarmee doelend op de talrijke ge vallen van open communie en we derzijdse ambtserkening die nu reeds byvoorbeeld by gemeengde huwelyken plaatsvinden zonder officiële erkenning van de kerken. Duidelyk was het de bedoeling van de oecumenische commissie, maar ook van veel leden van de vergadering, om juist op deze zitting de Nederlandse bisschoppen om te krygen naar een meer vooruitstrevend oecumenisch beleid. Daarom was er vanuit alle delegaties dan ook een aanvullende aanbeveling gekomen die aanmerke- lyk verder ging dan de oorspx-onke- kele aanbeveling die by het rapport was gevoegd. Die aanvullende aan beveling wilde dat er in speciale ge vallen als leden van verschillende kerken werkeiyk eenheid in Chris tus willen, als zy hun ambtsdragers wederzyds als geroepen door de ene heer van de ene kerk erkennen; als zy wederzyds eucharisatie en avond maal hetzelfde heilsgebeuren her kennen ruimte geboden wordt voor deelname aan eikaars eucharisatie of avondmaal. Zou de Nederlandse kerkprovincie deze aanbeveling aannemen, zeker zou er dan een nieuw conflict met Rome ontstaan. Willen de bisschoppen dit nieuwe conflict riskeren en wil het pastoraal concilie zelf wel zyn bis schoppen in een nog benardere posi tie brengen? Dit was de grote vraag die de tweede dag beheerste. Prof. dr. H. Fiolet stuurde sterk aan op een harde stellingname te genover Rome. Hy wees er de verga dering op dat zy een eigen verant- woordeiykheid had, naast de bis schoppen. Er moet van R. Katholieke zyde nu een duidelyk oecumenisch beleid komen. Kardinaal Alfrink wees er echter op dat het pastoraal con cilie juist bedoeld is om by beschei den verantwoordelykheden toch door overleg tot eenheid in beleid te ko men. Hy zou het jammer vinden als deze eenheid juist in deze laatste zit ting van het concilie werd geschon den. Het concilie wenste uitspraken van de vertegenwoordigers van de ande re kerken over de oecumene te ho ren. Prof. dr. L. J. van Hoik van de Remonstrantse Broederschap zei te begrypen dat de oecumene stap voor stap moest gaan. hoewel hy persoon- ïyk graag grotere haast zou zien. Bewogen was ook de verklaring van mevrouw E. Sleeuwenhoek van het Humanistisch Verbond, zy wees er op dat vele onkerkelyken grote sym pathie voor de R.K. Kerk hebben op gevat om haar belangstelling voor de noden van deze wereld. Het concilie beleefde deze uitspra ken als een aanmoediging. Maar kar dinaal Alfrink kwam in het geweer. Hy had verschillende bezwaren te gen de voorgestelde aanvullende aan beveling over de open communie. Hy achtte het niet juist dat de R.K. kerk zich op een standpunt vastlegt, ter wijl de Raad van Kerken de open communie juist in studie heeft. En hy wees erop, dat het by de eucha ristie juist gaat om geloof méér dan om erkenning van wederzydse eende re beleving, waarvan de aanbeveling spreekt. Een geloofstuk laat men zo maar niet achter zich, zo meende hy. Zeker niet wanneer de nieuwe opvat ting zo slecht geformuleerd is als in dit stuk. De bisschoppen bereikten in elk geval een schorsing van de vergade ring om na te gaan of de delegaties ermee Instemden dat deze passage aan de aanbeveling kon worden toe gevoegd. Na de schorsing bleek dat het zo moeilyk was kardinaal Al- ifrinks bezwaren tegen de formule ring ter plaatse te ondervangen dat studie in de avonduren noodzakelyk werd geacht. Dat betekende uitstel van de verdere behandeling en ook uitstel van de stemming. Vandaag zou moeten biyken of de vergadering de bisschoppen wil volgen ln hun poging Nederland af te houden van een verdere verscherping van het conflict met Rome. gedrukt. Als die nog gaaf zou zyn bracht het ding wel 60 gulden op En de gi-otere koppen leveren nog wel meer op. Weet u dat ze er in Amsterdam wel 250 gulden voor wil len neertellen?", beweert de knekel koopman. Zeker, hij heeft er nog heel wat meer. U hoeft het maar te zeggen en het wordt geleverd. Het Vrijthof beschikt over ruimschootse reserves voor wie op de griezeltoer wil met zijn boekenkast of dressoir „Nee, die heb ik niet uit de afgra ving gestolen. Hij rolde van een vrachtwagen af, die de bergen uit gegraven aarde op een van de drie stortplaatsen wegstortte. Deze komt van de Staten-singel-stortplaats" zegt de koopman. En hy bezweert, dat men daar de knoken uit de ber gen aarde kan zien steken als men er een kykje wil nemen. Aan wie hy zyn handel kwyt raakt? „Dat zou je misschien niet zeggen, maar aan allerlei slag mensen. Heus niet alle maal studenten of artsen. Ook dood gewone mensen kopen ze". Hij legt het kinderkopje op een tafeltje en steekt een sigaret op Iedereen staart van op afstand ge fascineerd in de zwarte oogkassen, die dwars door de eeuwen heen nietszeggend terugkijken De deur gaat open en de man steekt zyn eeuwenoude vondst haas tig terug in het plastic van t twin tigste-eeuwse warenhuis. ,Jk weet niet of je het mag hebben. Maar er let toch immers niemand op? Weet u dat ik barst van de oude kruikjes, scherven en meer van dat spul. Als u iemand weet, stuur 'm maar. Nee, kan geen kwaad, want dat mochten we houden als we het by het gra ven vonden. Van het bodemonder zoek wilden ze het wel van ons ko pen. maar by de antiquair krijg je er veel meer voor. O ja. we zyn met een paar man. De handel loopt lek ker". verzekert hy. Hy heeft geen bezwaar om een foto te laten maken. „Maar dan wel rnyn gezicht er niet op", waar schuwt hy. Weer gaat de deur open. Een jonge vrouw komt binnen en gaat by hem zitten. „Hy is nog niet komen op dagen". zegt hy tegen haar. Het biytt zyn vrouw te zijn, terug van marktboodsohappen. Ze weet er al blijkbaar van. .Dan blyf jy hier nog maar wachten, ik ga vast eten maken", zegt zy. Hy vindt het best. En bestelt nog een biertje. De zak met de Inhoud belandt naast een stoelpoot. De scherpe juk beenderen priemen aohter het glim mend kunststof. Voor 45 gulden gaat het kinderkopje kort daarna van de hand als de koper komt. De oudere main aan het hoek tafeltje kucht en schuift heen en weer op zyn stoel, ,,'t Zal je kind maar wezen", zegt hy. En in de stilte die daarop volgt, worden dode eeuwen weer levende seconden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7