RANCO HEFT FALANGE OP PRINS FELIX OVERLEDEN Breda's tehuis in quarantaine na dood baby lekker lui M Treffer Swetlana getrouwd herwegende rol van kabinet van technocraten Massale staking in Italië oor het eerst Controle Vrijt usiegesprek eVolk, Parool en [Volkskrant *Ï0G KOUD Vader van groothertog Jan van Luxemburg ALOHA.... Stroom van voedsel naar ma] vanen FUSIES BEATE KLARSFELD IN ACTIE ($uc/ 5*erfcKt T maart 1860 WOENSDAG 8 APR TE TOTO Jfc. 80065 EIDSCH y teur: E A. E. ran Dlshoeck Iredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17.25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041: Redactie: 21507 (Van één onzer correspondenten) 5SABON (GPD) In Spanje zijn gisteren twee decreten [eneraal Franco gepubliceerd, die een streep zetten onder ir geschiedenis, de Falange-partij voor goed van het of- toneel doen verdwijnen en alle algemene besluiten van jen van die partij die nog hoge posities in het regime en onderwerpen aan het oordeel van de regering. f is een genadeschot na de nederlaag die de Falangisten reeds in de machtsstrijd, die eind verleden jaar eindigde met een ktswisseling in Madridwaaruit de vice-voorzitter der regering, faal Carrero Blanco en de zogenaamde „technocraten" o t Opus Ifden als duidelijke winnaars te voorschijn kwamen. Maar uit de tekst van generaal Franco's beslissing blijkt, dat het er op neerkomt dat al hun beslis singen aan de goedkeuring van de regering worden onderworpen, waarin de falangisten het bepaald niet meer voor het zeggen hebben. r het eerst is in Spanje ge- Igemaakt van een van de uit- tj'ke faciliteiten, die aan het ?an de burgeroorlog aan ge- Franco werden verleend: de om wetten of decreten te zonder zelfs de mening te van de ministerraad, de State of het parlement beslissingen van de ministerraad altijd met al- stemmen genomen moeten kon generaal Franco dus, deze faciliteit, zelfs een onenigheid in het kabi- bzeilen. eerste decreet bepaalt, dat Kluiten van algemene aard nationale raad van het ..Mo- r°" (de staatspartij, waarin Falange is opgegaan) neemt hg van wetten, decreten of eriële besluiten zullen dragen, hige uitzondering betreft de kfcgelen van de nationale raad ■fnde eventuele wetten of re- fluiten, die volgens de na raad niet in overeenstem- jn met de grondwet. In der- gevallen kan die raad toch fl meer doen dan het staats- itellen de wet ongeldig te eerste gezicht lijkt dit een iel v»x>r de Falangisten, die k de grote meerderheid voor tonale raad vormen en zo nog Beer politiek kaliber bezitten, ze niet meer in de regering vant dank zij dit decreet kru im beslissingen toch nog de rang van wetten, decreten of kgsbesluiten en wordt de na- I raad een soort tweede par- t met gelijke wetgevende b. In de inleiding van het de- wordt overigens ook opge- dat het Movimiento „wette- pafhankelyk" is van de rege- p HAAG (GPD) —Gesprekken Bande omtrent een economi- en technische samenwerking I De Volkskrant, Het Parool en frije Volk. Tot een definitieve Jb het inmiddels nog niet geko- redacties van de drie dag- gaf een versterking van de uchten vorige week nieuw aan speculaties en veronder- gen. Een groep leidinggevende en van Het Vrije Volk heeft reden gisteren een gesprek [met directeur Claus en hoofd- iur Messer. A gesprek werd boegegeven, fusiebesprekingen inmiddels lervat. maar dat nog geen defi- resultaat is bereikt, teen de Volkskrant en het Pa- lestaat in Amsterdam reeds een Ider hechte technische samen- Aan de Wibautstraat staat hnisch bedrijf, dat zowel door itendblad De Volkskrant als 'ondblad Het Parool wordt be- fet Vrije Volk kwam onlangs in leuws door de sluiting van het lisch bedrijf aan het Hekel veld psterdam. Deze krant wordt |rvaardigd op de persen in Rot- Bilt verwacht van heden tot prdagavond: tot zwaarbewolkt met plaatse den of sneeuw en vannacht «u daar mist. Weinig verande- p temperatuur. (Opgemaakt te 12.40 uur) 9 APRIL op: 5.58 uur: onder: 19.27 uur. l op: 6.48 uur; onder: -.- uur. p&ter te Katwijk te 5.09 en 17.30 "lagwater te 1.03 en 13.28 uur. laagw itunm» 'er bestaat uit 20 pagina's. Bepaalde maatregelen van de na tionale raad kunnen zelfs zon der meer door de minister die op treedt als algemeen secretaris van het Movimiento. worden gedicteerd. Met andere woorden: admiraal Car rero Blanco en zijn kabinet van technocraten en Opus-Dei-leden krijgen ook controle over het doen en laten van de nationale raad, het laatste bolwerk van de Falangisten waarin enkele ex-ministers na de kabinetswisseling him opvolgers in het kabinet danig onder schot na men. Het tweede decreet verschijnt on der de onschuldige titel „decreet over het erfgoed van het Movimiento" waarin dus het eigendomsrecht van de staatspartij wordt verduidelijkt. De inleiding van het decreet legt echter heel vat meer nadruk op de historische ontwikkeling van het movimiento, dat, zo verluidt het. in 1937 „voorlopig" de naam van de Fa- lange adopteerde. Dat kon toen ook moeilijk anders, want er bestonden in die tijd, vlak na het uitbreken van de burgeroorlog, onder generaal Franco's aanhangers helemaal geen leden van een Movimiento, maar des te meer leden van de Falange. Het Movimiento was een persoon lijke schepping van Franco, met het doel om alle aanhangers ondanks hun verschillende ideologieën onder één leiding te brengen. De inleiding onderstreept het „voorlopige" ka rakter van de naam vain de Falan ge als een vlag die de lading van het Movimiento dekte. De grote be tekenis van dit alles is. dat met één pennestreek de 37 lange en his torisch zwaar geladen jaren van de Falange-party verdwijnen. De Fa lange heeft nooit bestaan, zij is nooit iets anders geweest dan het Movi miento! Prinses Beatrix en Prins Claus getooid met de traditionele bloe- menkrans, bij aankomst op het vliegveld van Honoloeloe. Het prinselijk paar zal een paar dagen op het eiland blijven, waarna Hongkong en de wereldtentoon stelling in het Japanse Osaka op het programma staan ??D' 99 WASHINGTON (AP) —Naar het vroegere Biafra stroomt thans meer dan tweemaal zoveel voedsel dan tij dens de onlangs geëindigde burger oorlog, aldus is in New York bekend gemaakt. Volgens de Jongste rappor ten gaat op het ogenblik per week 4.000 ton levensmiddelen naar Bia fra. Intussen is ondervoeding nog steeds algemeen bij de 3.000.000 „Biafranen". Gevreesd wordt, dat dit probleem nog een aantal maan den zal duren, maar er is al veel bereikt ter genezing van de ernstig ste gevallen. pc het oerwoud van misverstan» den rond fusies in ons bedrijfs leven gaat de regering behoed zaam te werk. Er zijn twee facet ten die bij die fusies op de voor., grond staan. De noodzaak om In een reeks bedrijfstakken te ko men tot grotere eenheden en de sociale kant. Daaronder vallen bijvoorbeeld ontslagen, maar ook arbeidsonrust ten gevolge van on zekerheid bij het personeel. De Sociaal Economische Raad, een toporgaan met Kroonleden, ver tegenwoordigers van bedrijfsleven en vakbonden, heeft een fusie code opgesteld, die nu snel moet worden ingevoerd, maar nog tal van haken en ogen bevat. Van daar dat de regering wil dat er over deze materie nog meer ge richt studiemateriaal op tafel komt. In dit licht bezien is het be langrijk, dat een commissie van ambtenaren tot de conclusie is gekomen, dat het niet nodig is om via wettelijke maatregelen fusies en de gevolgen ervan te begelei den. Die commissie ziet veel te veel mogelijkheden die moeilijk door een wet gedekt kunnen wor den. Gezien dit advies krijgt de SER nu een bijzonder lastig vraagstuk voorgeschoteld. Maar het is toch te hopen dat er een zo duidelijk mogelijk advies uit deze raad naar voren komt. BREDA (ANP) Naar aanlei ding van het overlijden van een vijf maanden oude baby in december jl. hebben bestuur, directie en staf van „Huize Moederheil" in Breda beslo ten het tehuis voor enkele maanden In quarantaine te plaatsen. Dit be- LUXEMBURG, BRUSSEL (GPD ANP, DPA) Prins Felix van Luxemburg, de 76-jarige echtge noot van de voormalige Groother toging Charlotte, is vanochtend in de hoofdstad van zijn land overleden. Groothertog Jan er Groothertoging Josephine Char lotte, die met vakantie in zuid- Frankrijk verbleven, zijn naar Luxemburg teruggekeerd. Alle zes kinderen van Prins Felix bevon den zich aan zijn sterfbed. De De Westduitse Beate Klars- feld, kandidate voor het lidmaat schap van de Europa-commissie, brengt een bezoek aan Nederland. Vanochtend was ze op bezoek bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar zij werd ontvangen door mr. R. Froger, voorlichtings ambtenaar. Zij overhandigde pa pieren waarin volgens haar het bewijs wordt geleverd, dat 'de Duitser Ernst Achenbach in de Tweede Wereldoorlog een berucht nazi was, en onder meer schuldig is aan de deportatie van tweedui zend Joden, ADVERTENTIE ZONUREN TE KOOP (ongebruikt) bevragen by Reisbureau BEUK NIEUWE BEESTENMARKT 19 LEIDEN - TELEFOON 32700 laatste maal dat men Prins Felix in het openbaar zag, was vijf maanden geleden, toen hij zijn gouden huwelijksdag vierde. Felix Marie Vincent, Prins van Luxemburg, Prins van Bourbon-Par- ma. werd op 28 september 1893 ge boren in Schwarzau Neder-Oosten- rük) als zoon van de laatste Hertog van Parma. Robert. Hy was een broer van Zita, Keizerin van Oosten rijk en Koningin van Hongarije, Prins Felix diende tot 1918 in het Oosten rijkse leger. Op 5 november 1919 huw de hy met zyn nicht. Groothertogin Charlotte van Luxemburg. Tydens de tweede wereldoorlog woonde het groothertogeiyk paar in Canada en Londen. Prins Felix en Grootlhertcgin Charlot te hebben zes kinderen, twee zoons en vier dochters: Prins Jan, die in 1953 huwde met Prinses J»Dsephine Charlotte van België en op 12 no vember 1964 zyn moeder als groot hertog opvolgde. Prins Karei, die ge huwd is met Joan Dillon, en de prin sessen Elizabeth, Marie-Adelaide, Marie-Gabriëlle en Alix. Prins Felix was een oom van Prins Carel Hugo, de echtgenoot van Prinses Irene. Koningin Juliana zou van 13 tot 16 mei a.s. een officieel bezoek aan Luxemburg brengen. Dit bezoek zal worden uitgesteld. ROME (AP) Vanochtend is in Italië een 24-uursstaking begonnen van 600.000 werknemers in dienst van provinciën en gemeenten, de eerste in een serie van acties die van gevolg zouden kunnen zyn op de regionale, provinciale en gemeen teverkiezingen die voor 7 juni te boek staan. De werknemers der over heid eisen salarisverhogingen en be tere mogelykheden om promotie te maken. Van alle provinciale en ge meente-instellingen zouden vandaag alleen de medische en de begrafe nisdiensten open biyven. ADVERTENTIE pyjama s en nachtmode sluit is genomen na een uitvoerig medisch onderzoek door de parasite- logische afdeling van het Radboud- ziekenhuis in Nymegen en na over leg met de inspectie der volksgezind heid in de provincie Noord-Brabant. In het tehuis worden niet-gehuwde moeders opgevangen. Er verbiyven zo*n 100 kinderen en 30 moeders. De baby overleed aan een in ons land nagenoeg onbekende ziekte, die zich by zuigelingen onder de vyf maanden pas duideiyk manifes teert op het moment dat ze zeer ern stige gevolgen kan hebben. De ziek te is een vorm van longontsteking en wordt Pneumocystis carinii ge noemd. zy komt veel voor in Azië en Oost-Europa en is daar erg ge vreesd. Voor zover bekend werd de ziekte een twintig Jaar terug éénmaal in een kindertehuis in ons land gecon stateerd. Toen zouden meerdere kin deren er aan overleden zyn. Het parasitologisch instituut in Nymegen is er na lang speuren in geslaagd in het bloed var de zuigelingen de ziek teverwekkers te ontdekken. Daarna kon een behandelingswijze worden vastgesteld. Een en ander heeft er boe geleid, dat de ziekte in Breda nu volledig on der controle is. Enkele zuigelin gen hebben een aanval van de ziek te goed doorstaan. Door de oplettendheid -van het per soneel wordt de ziekte nu in een zo danig vroeg stadium onderkend, dat een effectieve therapie mogelyk is. Om te voorkomen dat „Moederheil" eventueel toch een infectiehaard zou kunnen zyn, heeft men in gezamen- ïyk overleg op basis van vrijwillig heid besloten de opname van kinde ren vanuit voogiy- of kinderbescher ming tydelyk stop te zetten. Vermoe- delyk zal „Moederheil" in juli weer voor iedereen toegankeiyk zyn. Door alle betrokkenen is er op gewezen dat er geen rede voor paniek is. PNOENIX (Reuter) Swetla na Alliloejeiua, de naar het Wes ten gevluchte dochter (44) van wijlen de Sowjetrussische dicta tor Stalin, is gisteren in Phoenix, in de Amerikaanse staat Arizona, m n.ct nuwelijk getreden met de 58-jarige William Wesley Peters, schoonzoon van de beroemde ar chitect Frank Lloyd Wright, die reeds enige jcvren weduwnaar is. Swetlana is reeds driemaal ge huwd geweest. Sinds zij in 1967 in Amerika arriveerde heeft zij in Princeton, New Jersey, gervoond. Zij publiceerde in die tijd twee boeken. Het huwelijk werd giste ren voltrokken in een eenvoudige Quaker-plechtigheid in de archi- tectenschool van de Frank Lloyd Wright Foundation, waarvan Pe ters vice-voorzitter is. Uit het Leidsch Dagblad van 6 April 1870: Uit Hoorn wordt geschre ven, dat Z.M. van een aantal gevangen, daartoe door de commissie van administratie voorgedragen wegens goed gedrag vermindering van straftijd heeft verleend, 18 personen hebben 3 maanden, 8 zes maanden afslag gekre gen en 3 zijn geheel ontsla gen. Voor de verkiezing van 25 leden voor het kiescollege der Nederl. Hervormde Gemeente alhier zijn ingekomen 2034 stembiljetten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1