,or de Koning ontwierp iorso „Dag met bloemen" N.A.L.-bus in de sloot „Gouden chauffeur Jaap Kroon reed vele malen de wereld rond I Katwijk droeg bij aan geleidehondenfonds Hijnsbnrger maakte shows in binnen- en buitenland icon bestaat zestig jaar Volleybaltoernooi KPJ-Hazerswoude LIEDEREN IN DE LAKENHAL Bromfietser rijdt bejaarde man aan I Dag van Europa in Hazerswoude De Sitterlaan en Burggravenlaan worden vrijdag voorrangswegen ■OEN i SDAG 8 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 y (DOOR CEES COMBEEl IJNSBURG Bloemsierkunstenaar Cor de Koning (46) is anldruk bezet men. Het is moeilijk hem thuis te treffen. Voor liet in deze tijd nu er overal bloemenshows worden gehou- en de corso's weer voor de deur staan. Hij is dan steeds Herweg" en daar tussendoor vertoeft hij nog een dag of fe, drie in Aalsmeer waar hij bloemsierkunst doceert aan de tóelbare Tuinbouwschool. Tenminste als deze Rij^bur- w|in hart en nieren niet in het buitenland verblijft. Dan hou- it. de leerlingen de lesuren tegoed tot het leraar De Koning Ir schikt. Nu is Cor de Koning op zijn niet bezette dagen nljde vroege morgen tot de late avond bezig met het Rijns- »se corso, dat op de eerste zaterdag van augustus 1 au- tus van Rijnsburg via Oegstgeest naar Leiden en terug Koning over dit corso: 'k Doe t|iiu voor de tweede keer. Het is bn grappig en Je begrijpt, dat ik |s Rynsburger een eer in stel. deze bloemenstoet er „zó" uit- *Het moet het visitekaartje van ""Jburg zijn. Vele tienduizenden (n- en buitenlanders staan s de route. Ze zün gekomen om IJnoois te zien en we zullen er zorgen, dat ze dat te zien krü- 'ook. Het was ditmaal wel wat (ijker een motto te vinden dan Jaar. We herdenken, dat ons 25 Jaar geleden werd bevrijd en den wordt bijzondere aandacht iken aan de Pelgrimsvaart, nu geleden. Na heel lang prak ben ik eruit gekomen. Op een werd ik wakker en toen had ik met bloemen! I zijn bureau in de werkkamer fcijn woning aan de Vliet NZ lig- lalrijke boekjes over de geschie- I van de Pelgrim-Fathers en de fiteiten. die onder andere in de ise marine-havenstad Plymouth èn gehouden De Koning lachend neb ik allemaal moeten door- telen en het vreemde is. dat de tiedschrijvers elkaar op verschil- punten tegenspreken Maar ja. komt wel meer voor. Gelukkig lk er in geslaagd een naar mijn Ing goed motto te vinden en aan |nd daarvan heb ik de tekenin- {emaakt. üens de tekeningenshow heb fel kunnen merken, dat men jithousiast over was. Dat werd duidelijk uit het feit, dat er l. twaalf uitgekozen zijn. Leiden i met twee wagen'/, die moeten ertneren aan de pelgrimsvaart. ie|nneer je met Cor de Koning ori het Rijnsburgse bloemencorso nil dan kan hij uren doorpraten Dinder heeft hij er heel wat ja- Ban gewerkt en ook successen fckt. Zo is hij de enige, die drie achter elkaar de maker van de Ite wagen van het corso was k voorts in het bezit van de gou- de zilveren en de bronzen an- Eretekenen van het corso voor pste binders. Nu geeft hy al Jaar als ontwerper aan het cor- Walte. Hulp uit Leiden geeft. Niet minder dan 200 miljoen televisiekykers over de gehele wereld beluisterden het concert en zagen de fraaie bloemversiering van Holland se bollen en andere bloemen, die door Cor de Koning en zün echtge note was ontworpen en aangebracht en die was aangeboden door de Vere niging „De Nederlandse Bloemisterij" Z*n leukste binnenlandse ervaring? Cor de Koning hoeft er niet lang over na te denken: De versiering met bloemen van de Leidse Lakenhal voor het regeringsdiner ter gelegen heid van het huweiyk van Prinses Margriet met mr. Pieter van Vollen hoven Daar heb ik heel veel voldoe ning van gehad. Zo zouden we door kunnen gaan Op de valreep zegt bloemsierkunste naar Cor de Koning nog: Ik heb ook de a-sy metrische styi gelanceerd op de luxe corso-wagens. Vroeger was het zo. dat als er links een bljemen- toef op de wagen werd geplaatst, er rechts, op dezelfde plaats, ook één moest komen. Dat is gelukkig verle den tyd. En nu ga ik weer aan het werk NIEUW-VENNEP De landbouw werktuigen- en machinefabriek Vi- con N.V. in Nieuw-Vennep bestaat zestig jaar. De grondslag voor het bedryf werd in 1910 gelegd door Hermanus Vissers, wiens zoons de zaak later hebben voortgezet. Vi- con is in die zestig Jaar van een familiebedryf uitgegroeid tot 'n we reldconcern, met vestigingen in Ne derland. Engeland. Duitsland. België, Frankrijk, Denemarken. Spanje. Oos tenrijk. Italië. India. Canada en de VerenigStaten. Ter gelegenheid van het jubileum hebben alle binnen- en buitenlandse werknemers van het bedrijf een zilveren herdenkingspen ning ontvangen. HAZERSWOUDE De sport com missie van de Katholieke Platte lands Jongeren uit Hazersw oude-dorp organiseert zondag 12 april, vanaf 11.00 uur in de 5 Mei-Hal aan de Boshuizerlaan in Leiden een volley baltoernooi, voor dames en heren. D-? deelnemende ploegen komen uit Alphen, Boer haar, Vinkeveen. Bode graven, Oudewater, IJsselstein, Ha- zerswoude, Montfoort. Mydrecht, Zoeterwoude. i Het sportfestyn wordt 's avonds, om acht uur. in Hazerswoude's Michelshuis besloten met een dans- 1 feest, waaraan de Shatrics medewer king verlenen. Tussen de bedryven door worden de prüzen uitgereikt. KATWIJK AAN ZEE Het Kon. Ned. Geleidehondenfonds, afd. Kat- wuk, hield gisteravond in de UNI- zaal aan de Weth. Ouwehandstraat een feestelijke jaarvergadering. De voorzitter, de heer L. Bog aards, heet te de aanwezigen harteiyk welkom, in het byzonder de nieuw toegetre den leden en het gezelschap Bar- ning en De Wit uit Leiden. In ver band met het feit. dat de meeste le den op de hoogte zün van het doel, waarom men twee keer per jaar by- een komt. besloot hu zün ope ningswoord met allen een gezellige avond toe te wensen. De secretaris, de heer J. van Rün las het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat de verschillende avonden, die werden georganiseerd veel gezel ligheid hebben gebracht. Door hem werd bode G. Spaanderman bedankt, die ook nu weer het ledental wist op te voeren De penningmeester, de heer J. Guyt. kon een klein batig saldo melden. De voorzitter dankte de secretaris voor de vele werkzaamheden, die zy aan het maken van de verslagen hebben besteed. De secretaris, de heer J. van Run, gaf vervolgens een overzicht van de arbeid van het Kon. Ned. Geleide hondenfonds in Amsterdam. Een bericht was binnengekomen, waarin aan de voorzitter dank werd gebracht voor het opsturen van de lyst en het zeer mooie bedrag. De technische staf slaagde erin om in 1969 in totaal 59 honden af te leveren, waarvan 3 aan de Vlaamstalige buren in België Ook Katwyk heeft daartoe in ruime mate bijgedragen. Tydens de rondvraag werd door een van de leden opgemerkt, dat hy liever zou zien, dat de vergaderingen voortaan op vrijdagavond worden ge houden, dit in verband met het ver bluf van diverse mannen op zee en ook voor hen. die vroeg in de mor genuren naar hun werk moeten. Toe gezegd werd door de voorzitter, dat deze aangelegenheid door het bestuur zal worden besproken. Na afhandeling van het huishoude- iyk gedeelte van deze vergadering, kwam de voorzitter op „onbekend" terrein en gaf daarom de rest van de avond over aan iemand die wat „zin en onzin" te vertellen had. Het was de artiest Barning uit Leiden, die tevens als drummer met mede werking van de accordeonist W. de Wit voor muziek zorgde. Tydens de ze bueenkomst werd door de aanwe zigen deelgenomen aan de traditione le verloting ter dekking van de on kosten van deze avond. Na afloop kreeg het gezelschap een gul applaus, waaruit bleek dat hetgeen werd ge bracht zeer in de smaak was geval len. Politie zoekt neger De Zweedse politie heeft thans een grote jacht geopend op een neger, die een jonge student tabletten zou hebben gege ven. die de oorzaak zouden zyn ge weest voor de schietpartij, waardoor zes personen werden gewond. De po litie verhoorde een jongeman, die vastgehouden wordt in verband met ae schietpartijHu heeft beweerd, dat hy in het wilde weg is gaan schieten met. zün machinegeweer nadat hij twee tabletten had inge nomen. die hy van een Jonge neger had gekregen. Rijnsburger Cor de Koning dag van augustus van Rijnsburg (46) ontwierp het corso ..Dag met I naar Leiden en terug rijdt, bloemendat op de eerste zater- I (Foto LD/Holvast) Liefdadigheidsconcert van Leidse Lionsclub LEIDEN In één van de zalen van de Lakenhal, en wel de akoes tisch minst geschikte, werd giste ren een kamermuziekavond gehou den. georganiseerd door de Lions Club in Leiden ter ondersteuning van een revalidatie-inrichting in Suriname. De uitvoerenden, Leny Stevens, sopraan. Fred Pot. cello. respectievelijk geaccompagneerd door Henk Briër en Steven Hogen- berk, piano, mochten zich verheu gen in een nagenoeg volle en zeer geïnteresseerde zaal. Het program ma stond vocaal en instrumentaal op een goed niveau. De cellist Pot speelde wat sty 1 betreft drie uiteenlopende werken: Mendelssohns charmante variaties ALPHEN AAN DEN RIJN Een 1 75-jarige Alphenaar kwam gistermid- I dag omstreeks half vijf in de Van Boetzelaerstraat in botsing met een 19-jarige bromfietser uit Ter Aar. Het j slachtoffer liep. waarschijniyk zon der voldoende op te letten, de rij- t baan op. Beide personen vielen op het weg dek. De Alphenaar liep hierbij een ernstige schedelbasisfractuur op en werd naar het Diaconessenhuis in Leiden overgebracht. De jonge brom fietser werd ernstig aan o.a. zyn nek- wervel gewond en is naar ziekenhuis Rynoord vervoerd. Vlucht met Mig Een Hongaar se oficier-vlieger. luitenant Sandor Zoboki (25» is gisteren met een „Mig-115" van Russische makelij naar Italië gevlucht. Zoboki landde op korte afstand van Udine by Ve netië. HAZERSWOUDE De Dag van Europa, op 9 mei zal hier in beperk te kring worden „gevierd" op de dag ervóór, omdat de negende mei op een zaterdag valt. De .viering' van de Dag van Euirjpa blijft beperkt tot de leerlingen van de twee mavo-scho- j len, voor wie in het Nederlands Her- i vormd Vereningsgebouw 's middags om twee uur een filmprogramma wordt afgewerkt. De drie korte films, die zullen wor den vertoond, handelen over het na tuurbehoud in Europa, dit naar aan leiding van het feit. dat 1970 is uit- t geroepen tot natuurbeschermingsjaar ('70». Dp titels van de films: „Ruim te voor miljoenen". „Om het laatste groen" en „Natuur sparen". TER AAR Een lijnbus van de firma Lang- hout-N.A.L. is gistermiddag op de Langeraarse- weg in Ter Aar (in de Vierambachtspolderbij het uitwijken voor een tegemoetkomende vracht auto. beladen met betonpalen, in de langs de weg gelegen sloot terecht gekomen. Bij deze uitwijk manoeuvre kwam de bus met de rechterwielen in de zachte berm. De chauffeur probeerde nog wel de bus op de weg te krijgen, maar na 25 meter kantelde deze in de sloot. De zes passagiers en de chauffeur wisten door de noodluiKen de bus te verlaten. Zij waren wel geschrokken, doch hadden gelukkig geen vericon- dingen opgelopen Met behulp van twee takelwa gens werd de bus weer op het wegdek gezet. Dat veroorzaakte een langdurige verkeersstremming ongeveer twee uur op deze drukke weg, waarover nu al het verkeer wordt omgeleid, dat normaal gebruik pleegt te maken van de Nieuw- koopseweg, die wegens werkzaamheden afgeslo- ten is. (Foto Leidsch Dagblad) D Borg heeft corso-maker De Ko- minder. Hy behoeft niet meer jarouw en kinderen en behulpza- (rienden de wagens zelf op te Dat was vorig Jaar wel het Het werd gedaan in een grote »chter zün woning. Nu heeft hy lewerking gekregen van de Ge- Iteiyke Bedrüfstechnische School Mden (hoofd de heer J. C. Fok- I. |t Cor de Koning daar zelf over: dels geweldig die Jongens van de klassen met de opbouw van ;ens bezig te zien. De direc- en leraren zyn al even enthou- Het is fyn dat ze willen hel- „k Heb or een reuze steun aan. loef ik zelf niet zoveel wagens iwen, want ze maken er allicht of zes. Als het meeloopt mis- nog wel eentje meer. Maar :en er slechts tydens bepaalde aan, want het rooster mag In de war lopen, de Koning heeft de ontwerpen :t en zorgt, dat de geraamten wagens worden gebouwd. Daar- het woord aan de binders om kunstzinnige ideeën in bloemen Qje voeren. Het is een principe van ^sierkunstenaar De Koning de Brs zoveel mogeiyk gelegenheid 2(| wen zich uit te leven. Hu heeft wat kleuren aangegeven, omdat zijn mening het corso zo bont "lijk gehouden moet worden, de rest laat hy graag over aan die de bloemen steken en de toe- lanbrengen. In team-werk moet n getracht de stoet zo aantrek- mogeiyk te maken voor de kij- Daarom is het begonnen, In buitenland rap pratende Rynsburger heeft 1 achttien jaar, dat hy nu binder Mderden corso-wagens met Flo- kinderen opgesierd en ook heel shows verzorgd en zalen met bloë- i.aangekleed" In binnen- en bui- J*L Hy was in Moskou. Rome, taki. Londen, Parus, Turün en 60 om maar enkele steden te oen. In Wenen verzorgde hy enl- «len de aankleding van de zaal. in de Weense Philharmoniker traditionele nieuwjaarsconcert opus 17, waarin behalve de fraai gestreken toon het ragfijne piano spel van Steven Hogen berk te be wonderen viel. Brahms sonate voor cello en piano (Of zo men wil in omgekeerde volgorde» wordt in het eerste deel gekenmerkt door mas sale accoordopeenvolgingen en een zekere breedsprakigheid, terwul in de volgende delen de lyrische ro manticus duideiyk naar voren treedt. Vol fraaie effecten is de so nate van Debussy, waarin de pizzi- cati en flageoletten door Fred fV>t prachtig beheerst werden. Ook hier speelde de pianist een niet te onder schatten rol. Pot wist een warme en nobele toon tot stand te brengen en zo werd dit gerüpte samenspel tot een succes. Na de pauze vergastte Leny Ste vens haar gehoor op liederen van Brahms, Wolf, Fauré. Chausson en de Spaanse compDnist Xavier Mont- salvatge. Voor de zangeres leek de droge akoestiek van de zaal een moeiiyk te overwinnen obstakel. In technisch opzicht zou men een an dere toonplaatsing wensen, waar door de piano meer draagkracht krijgt en het forte in het hogere toongebied een meer exacte intiDtia- t«e. Maar zoals gezegd: en akoes tiek als in deze zaal is een rem om tot subtiele nuances te komen, die klank houden. De grootste verdien ste in de zang van Leny Stevens 7x)uden wij willen toeschrijven aan haar intelligente en doorleefde voordracht. In de Mörike liederen van Wolf en In de teksten naar het Itallenisch Liederbuch werden de bezwaren het minst gevoeld. Hier in mag tevens met ere het onder steunende accompagnement van Henk Briër niet onvermeld blijven. Leny Stevens gaf aan Fauré en Chausson een levendige uitbeel ding; zü weet de Franse poëzie ge stalte te geven. Een groot succes had zij" met de liederen van Xavier Montsalvatge .waarvan enkele tot ware Spaanse protestsongs zouden te bestempelen zün. Vooral het Canto negro bracht zü vooral wat dictie betx-eft virtuoos. Beide uit voerenden oogstten veel büval en werden gehuldigd met fraaie bloe men. AI. (Door Will Dijkman) J WADDINXVEEN Jaap Kroon (63) kan het nog maar i nauwelijks geloven, dat het 19 april een halve eeuw geleden is. dat hij als 13-jarige knaap opgewekt met zijn geldtas aan een stevige dikke riem om zijn hals zijn werkzaamheden in het autobusbedrijf van de destijds in Waddinxveen en omgeving bekende firma Buitelaar begon. Dat was op de lijn Boskoop Rotterdam v.v., welke rit aanvankelijk tweemaal later driemaal per dag werd gereden. „Het ging in die dagen met een autobus niet zo snel als tegenwoordig en bovendien moesten natuurlijk ook alle tussengelegen dorpjes en gemeenten worden aange daan" aldus de wat grijzende, maar toch nog zeer vitale heer Kroon, die maar wat gelukkig is met zijn riante flatwoning in het Mevrouw Kuiper Rietbergplantsoen 61. geheten maatschappü zowel De Runstreek als Buitelaar ln zich op nam telden de jaren van Jaap Kroon, die hy by deze autobusdien sten had gewerkt, gewoon door. dat was by de overneming bedongen I Thans is het dus sinds enkele jaren ..Westnederland." De jubilaris heeft in al die jaren I vele malen de aarde rondgereden. Immers met zün aantal gemaakte kilometers, die de 2.500000 miljoen stellig wel overschryden. heeft hy het grootste aantal kilometers ach ter zijn naam van alle chauffeurs van „Westnederland Vele jaren heeft Jaap Kroon ook op de „toer" gereden. Dan ga je een week of wat met een aantal toeristen naar een bepaald land, waar je elke dag dan tevens ook als reisleider voor deze mensen op treedt. Er is dan ook geen land in West-Europa waar ik niet geweest ben," aldus de heer Kroon, die er aan toevoegde dat het toerrüden wel het meest aantrekkeiyke in het vak is. „Tenminste," voegt hy er aan toe. „als moeder de vrouw dan ook wil meewerken, want als die Dat dit jubileum thans bu de autobusonderneming „Westneder land" wordt gevierd zit hem in het feit, dat de jubilaris na een aantal jaren bu de firma Buitelaar te heb ben gewerkt overging naar „De Rynstreek" en toen de toen Citosa LEIDEN Met ingang van vry- dagmoi-gen negen uur komt er een stukje „duideiykheid" in de Leidse verkeerssituatie Vanaf dat moment 'wordt de route Burggravenlaan-De Sitterlaan een voorrangsweg. Uiteraard biyven de Hoge Ründük en de Lammenschansweg hun voor rang behouden op de nieuwe voor rangsroute. zich gaat beklagen, dat haar man soms weken van huis is. ga dan maar op de een of andere lun ru- den. want dat is niets waard hoor." zegt Kroon waarbij hu veelbeteke nend naar zün wederhelft kükt. Op zyn achttiende jaar had Jaap Kroon reeds zyn rübewüs als bus chauffeur en drie dagen later reed hy zyn eerste wagen vol met pas sagiers van Boskoop naar Rotter dam. Hy was dan ook zonder meer destyds de jongste autobuschauf feur in Nederland. Een retour Bos koop-Rotterdam k06tte toen f 1,45, later werd dat f 1.49 vanwege de wegenbelasting die toen werd gehe ven voor elke rit. De laatste jaren gaat Jaap Kroon niet meer op de „toer" en doet hy voornameiyk dienst als reserve chauffeur op de diensten en daar naast is hy meerdere dagen de z.g. uitrychef voor de chauffeurs. Daar- by heeft hU de controle of de wa gens weer goed onderhouden de deur uitgaan. Tevens geeft hy ook onderricht aan nieuwe chauffeurs. Veel vertellen Het bekende gezegde, dat wie veel heeft gereisd, ook veel kan vertellen gaat natuuriyk ook voor Jaap Kroon op. Het zal deze sym pathieke jubilaris stellig op de 17de april by de viering van zyn gouden jubileum niet aan belangstelling ontbreken. Directie en een afvaar diging van het personeel zullen Jaap 's morgens in het kantoor op harteiyke wyze huldigen en hem daarbü dank brengen voor de füne kameraadschap door allen van hem ondervonden. Rest nog te vermelden, dat de ju bileumdag 19 april is. maar. omdat deze dag een zx>ndag is. zal het feest vrydag 17 april worden gevierd. viert. Jaap Kroon, die zijn vijftig-jarig jubileum als buschauffeur (Foto Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11