[Coudekerkse met „gymt boven-de-65-ers Arie de Jong 50 jaar in tuindersvak CORSO LATER? Schimmelbestrijding bij bollenkwekers levr. N.E. v. d. Meijden-Leenheer slaagde in Utrecht voor examen ïjaardengymnastiek Pianorecital in Bodegraven HALVE EEUW BIJ HET BLOEMBOLLENBEDRIJF GEBR. VAN DER PLAS - KATWIJK AAN ZEE rSDAG 7 APRIL 1970 LEIDSGH DAGBLAD PAGINA 9 Maandag rait geschreven. De door het Utrechtste in stituut uitgereikte diploma's hebben erkenning gekregen van de federa tie voor bejaardenzorg, 't Is een op leiding. die heus niet gemakkelijk is Er moet wel geploeterd worden om het diploma te bemachtigen. Heerlijk De Koudekerkse bejaarden-gym- lerares is vast van plan dit werk te blijven doen. Ze vindt het heerlijk. „Als je al die blijde gezichten ziet. dan moet Je er wel mee doorgaan", merkt ze op. Of ze ook elders les zal gaan geven staat nog niet vast. maar mevrouw Van der Meijden zal beslist niet afkerig staan als haar een verzoek bereikt uit één van de plaat sen uit de omgeving om zo'n gymclub voor bejaarden gestalte te geven en er de leiding van op zich te ne men. 'k Heb dat diploma nu op zak. ein digt ze. Het zou zonde zijn als ik al leen maar in Koudekerk aan den Rijn mijn kennis op de bejaarden zou overdragen. Het is dringend no dig, dat ze er aan deelnemen. Iedere keer weer komen ze bij me en ver tellen me. dat ze zich door het volgen van de lessen veel fitter voelen dan vroeger. Is dat geen plezierig gehoor? Aan het deelnemen is een voorwaar de verbonden: toestemming van de arts!" (DOOR CEES COMBEEl kOUDEKERK AAN DEN RIJN 't Kwam als een simpel lichtje neerdwarrelen op de redactietafel: mevrouw N. E. h der Meijden-Leenheer uit Koudekerk aan den Rijn is in recht geslaagd voor het examen lerares bejaardengymnas- k. Er zit meer achter. Het geven van gymnastiekonderricht h de boven-de-65-ers" is tegenwoordig in. In steeds meer atsen probeert men de bejaarden op deze wijze fit te hou- en de „gymnasten" zelf vinden het nog leuk ook. In udekerk aan den Rijn heeft men op dit terrein baanbrekend rk verricht. et initiatief daartoe is uitgegaan de afdeling Koudekerk-Hazers- ide-Ryndijk van de Ned. Bond Plattelandsvrouwen. Deze dames 3 heel erg veel op het gebied van ejaardenzorg. Ze zijn de initiatief listers van de bejaardensoo6, die al Jaren eenmaal in de veertien en wordt gehouden in het fraaie ardencentrum „NieuwPoel- it" en ook zijn zij het geweest, gymnastieklessen voor bejaarden alte hebben gegeven. Het werd in daan, zodat dit initiatief it zo direct tot de buitenwacht is rgedrongan. [evrouw Van der Meijden-Leen- ,zelf enthousiast lid van de Bond van Plattelandsvrouwen tot voor enkele jaren ook een ac- beoefenaarster van gymnastiek, igenlijk plotseling betrokken ge- den bij die Koudekerkse gymclub r bejaarden. Er was geen leiding !r en toen heeft het bestuur haar taagd of ze zich daarvoor be- Ukbaar wilde stellen Beraad evrouw Van der Meiden: 'k Heb wel even in beraad gehouden iet ja zeggen kon ik niet, want is wegens het ontbreken van stof" betrekkelijk moeilijk als ster op te treden. Maar wilde toch wel wat doen voor de narden en daarom heb ik, na wat enktijd, tot het bestuur gezegd: id ik zal het proberen goedlachse Koudekerkse heeft ;een spijt van gehad. Zelf zegt van: 't Is bijzonder leuk werk en jeniet tijdens het een half uur tot igstens drie kwartier durende les ten van het enthousiasme van de jlneemsters en deelnemers. We heb een erg gezellige groep van zo'n !tien. twintig man. De 65-f-ers nen graag. Vaak zijn ze al een artier voor de les begint in de reatiezaal van „Nieuw-Poelgeest" ïwezig. let is in Koudekerk aan den Rijn iedere bejaarde er aan deel g nemen, 't Opmerkelijke is ech- dat de vrouwen enthousiaster i dan de mannen en tijdens het uurtje zijn ze daarom ook in de erderheid. )p onze vraag hoe, dat komt twoordt mevrouw Van der Meij- De mannen generen zich geloof een beetje. Ze zijn niet makkelijk er te halen om aan gymnastiek te doen. Het is echter valse mamte, want als ze eenmaal de laak te pakken hebben, dan zijn ze weldig enthousiast. Veel materiaal It Grootste probleem bij de bejaar- Ingymnastiek is te trachten varia- e in de oefeningen te bren- en, merkt mevr. Van der Meijden p. We kunnen niet met toestellen prken en doen dus allerlei oefenin- die goed zijn voor de bejaarde Bijvoorbeeld ademhalings- ifeningen, waarbij een watje moet wden weggeblazen en zittend voet- il, dat door de dames het mooiste alles wordt gevonden. Je hebt er el veel materiaal voor nodig: touw, okjes, ballen. luciferdoosjes en oem maar op. We doen het nu nog aar twee keer in de maand. Als et aan de deelnemers en deelneem- ers zou liggen dan zouden ze het efst elke week een morgen door- rengen in de „gymzaal". De kosten in zaalhuur en dergelijke zijn ech- t zo hog, dat dit voor de Platte- fldsvrouwen-afdeling een te zware nanciële belasting wordt. Misschien omt het er nog eens van. 'k Hoop et maar. Mevrouw van der Meijden-Leen- eer heeft op kosten van de afde- ng Koudekerk-Hazerswoude-Rijn- liik van de Ned Bond van Platte- mdsvrouwen een cursus mogen vol- en. Vier maanden lang reisde zij Klere woensdagmiddag naar Utrecht, 'aar de heer T. F van der Laan Fysisch therapeut) sinds vorig jaar i zijn instituut aan de Afrika an 157 een cursus in bejaarden- ymnastiek geeft Hij doet dat heie naal voor eigen rekening en ont- angt dus geen subsidie Het plan is 0m zo spoedig mogelijk in nog vijf 'Mere plaatsen zo'n cursus te gaan organiseren. In Utrecht namen er dames uit 'He streken van ons land deel: di- ectrices van bejaardentehuizen, 'Ijkverpleegsters, bejaardenverzorg- ters enz. De daar opgestoken kennis bren- [en ze nu in praktijk en binnenkort bunnen ze zich op het terrein van bejaardengymnastiek nog meer Kennis vergaren, want de heer T .F. der Laan heeft een boekje over hi* materie (het eerste handboek) INBRAAK IN BODEGRAVEN BODEGRAVEN Opnieuw is er ingebroken in het winkelpand van de Fa. Soet aan de Marktstraat. Enkele jaren geleden werd er voor enkele duizenden guldens aan papier en geld gestolen. Ditmaal was de buit iets minder, onder andere wordt een fiamesarmband van omstreeks duizen gulden vermist. De inbreken s> nebben zich zater dagavond tussen tien uur en half elf toegang tot het pand verschaft via een keukenraam aan de achterzijde. Zij hebben daarna het gehele huLs doorzocht, zowel beneden als boven. De grootste belangstelling hadden de heren kennelijk voor één van de slaapkamers. Daar vonden ze een geldkist, die werd opengebroken maar niets bleek te bevatten. Wel werden er sieraden gevonden en mee genomen. waaronder een armband ter waarde van omstreeks duizend gulden. De politie ls onmiddellijk een on derzoek begonnen. Voorlopig echter nog zonder resultaat. Wel is bekend, dat een passerende dame omstreeks tien uur iemand in de kamer van de familie Soet heeft zien lopen, die naast de winkel aan de toch altijd drukke Marktstraat is gelegen. Boven dien schijnt een andere dame iemand in het portiek hebben zien staan. De politie zou met deze dames of ieder die wellicht kan bijdragen tot ophel dering van deze inbraak, gaarne in contact komen. Tlefonisch onder nr. 2990 of aan het politiebureau aan de Bodelolaan. ALPHENSE POLITIE GEEFT AL 5 JAAR KAARTJE Mevrouw N. E. van der Meij den-Leenheer, die in Utrecht slaagde voor lerares bejaarden- gymnastiek, meent, dat er veel meer aan „gym" voor bejaarden moet worden gedaan. (Foto Leidsch Dagblad) CVan een onzer redacteuren) LISSE Hei doorgaan van het Bloemencorso Bollenstreek hangt het LD berichtte dit gisteren reeds aan een zijden draadje. Het be stuur van de Stichting Bloemencorso Bollenstreek zal maandag een defi nitieve beslissing nemen over het wel of niet rijden van de bloemenstoet op 25 april. Insiders yerwachten, dat er tegen de datum van het corso niet vol doende hyacintennagels aanwezig zullen zijn om het corso kleur en fleur te geven. Door het winterse lenteweer is het bollenseizoen twee tot drie weken vertraagd. Er is nog geen bloemetje te zien op de velden i in de streek tussen Leiden en Haar- lem Natuurlijk hoopt het stichtingsbe stuur nog steeds, dat er spoedig ver andering zal komen in de klimatolo- I gische omstandigheden, zodat het corso toch nog op 25 april zal kun- I nen rijden. De propaganda in bin- I nen- en buitenland is op die datum gericht en talrijke toeringcaronder- I nemers en reisbureaus hebben reeds I één- of meerdaagse reizen naar de j Bollenstreek en Keukenhof georgani seerd Daarin verandering te moeten j brengen is niet prettig. Kantine door brand verwoest NIEUWKOOP Omstreeks half 11 gisteravond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die ontstaan was in een kantine, die staat te midden van de funderingen van woningen, die gebouwd worden tussen het Zuideinde en de Ohurchil- laan. De vlammen sloegen hoog op toen de brandweer, na het uitrollèn van bijna 300 meter slang over het uiter mate door modder en bouwmateria len moeilijk begaanbare terrein, er in slaagde bij de brandhaard te ko men. Waarschijnlijk door een vlak bij de houten wand geplaatste nog bran dende oliekachel is deze wand zoda nig verhit geworden, dat zij vlam vatte. De vlammen richtten grote schade aan de kantine aan, maar ook aan de Inboedel Hoewel de kantine niet geheel afbrandde was de scha de toch wel zo groot dat deze als mede de inboedel, als verloren moet worden beschouwd. NOORDWIJK Het ziet ei" naar uit, dat het bollenvak, speciaal wat de teelt en het trekken van de ge wassen betreft, voor een ontwikke ling staat met ongekende perspec tieven. Nieuwe bestrijdingsmiddelen tegen bepaalde schimmelsoorten openen mogelijkheden om tulpen in tensiever op dezelfde grond te telen, zodat een andere, werkbesparende teeltregeling in het bedrijf toegepast kan worden. Zelfs op zieke grond zal, hoe wonderlijk het ook moge klinken nog een best gewas kunnen worden verkregen. Dit bleek uit een causerie, die de heer J. Ouwehand uit Katwijk, tech nisch medewerker aan een land bouwbureau, gisteravond in het „Hof van Holland" hield voor de afdeling Noordwijk van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Daarin be sprak hy zijn laatste ervaringen met proeven op het gebied van ziektebe strijding bij bolgewassen Hij ver telde niet alleen over zij-n researche- werk, doch liet de resultaten daar van ook op het beeldscherm zien. De tweede voorzitter van Bloem bollencultuur Noordwijk, de heer G. W. van Rhijn dankte de heer Ouwe hand voor zijn instructief betoog. Voorafgaande aan dit belangrijke referaat, werden in deze vergade ring enkele huishoudelijke zaken af gedaan. Uit de jaarstukken van de secretaris-penningmeester, de heer A. J. Lindhout, bleek, dat de afde- In de loop van de maand mei zal men in Oostende beginnen met een opleiding voor matrozen ter zee visserij. De duur van de theoretische en praktische opleiding zal 3 maan den duren. Die opleiding zal bestaan uit een theoretische opleiding van 4 weken en voorts zal er een oplei ding op zee plaatsvinden, die circa 50 dagen zal duren. In beide geval len zal een vergoeding worden be taald van B frs 42.50 (f3,-) per uur. De leeftijd van de kandidaten zal 18- 40 jaar bedragen. Er is voorts een regeling voor reiskosten en een pre mie voor candidaten, die deze cursus met goed gevolg hbben doorlopen. De directeur van het IJslandse instituut voor visserij-onderzoek heeft, wijzend op het feit dat de IJs landse visserij in 1969 niet tot grotere kabeljauwaanvoer is geko men, de vrees uitgesproken, dat de kabeljauwstand rond IJsland de kans loopt overbevist te worden. Hy verklaarde dat met andere landen, wier vissers deze wateren bevissen, moet worden samengewerkt om deze overbevissing het hoofd te bieden. De directeur maakte zich vooral zorgen over het feit, dat steeds meer grote Britse treilers op de IJslandse gron den vissen, nu de vangsten in de Ba- rentszee teruglopen. ling 173 leden telt. De rekening sloot met een voordelig saldo. De heren H. C van der lx» en C. P. van Went zullen de afdeling vertegenwoordigen op de algemene vergadering, die op 13 april in Haar lem wordt gehouden. Avanti deed het goed in Rotterdam ALPHEN A D RIJN Leden van de Aphense Ren- en Toercub „Avan ti" hebben zondag deelgenomen aan de clubontmceting in Rotterdam, .sa men met de wielervereniging „Rotter dam" en de ..Pedaalridders", even eens uit deze havenstad. Het was een succesvolle .lag voor de „Avanti-ren- ners: zij zegevierden in drie van de vyf klassen De gedetailleerde uitslagen zijn: A-klasse: 1 John. Vergeer Avanti); 2 Sjaak Hoogeveen (id.) en 4 Sjaak Kool (ld.). B-klasse: 1 G. Vos (Pe daalridders); 2e en 5e resp. John. Piket en Aart de Zeeuw, (Avanti). Adspiranten: 5e 8e en 12e de Avanti- ieden Bart Magohielsem, Hans de Lruin en Rene van Tol. A-jeugd: le Leen Jansen (Avanti). B-jeugd: le en 7e Avanti Jos de Bruyne en Erik Pol. Orgelconcerten in Agathakerk LISSE De Orgelkring Bollen streek laat dit seizoen orgelconcer ten geven in de St. Agathakerk in Lisse. De volgende orgelavonden zijn geprogrammeerd: 18 april Piet van Egmond; 20 juni Simon C. Jansen, met werken van Cesar Franck; 11 juli Charles de Wolff; 22 augustus Dirk Jansz. Zwart; 17 okt. Jan Wei mars. BODEGRAVEN Op donderdag avond 16 april zal de jonge Haagse pianist Frédéric Melnders als afslui ting van het Bodegraagse muzieksei- zoen een recital geven in de Burger zaal van het Gemeentehuis. Op het programma staan werken van Bach, Beethoven. Schumann, Ravel, Cho pin en OrtheL (DOOR CEES COMBEE) ALPHEN AAN DEN RIJN Het nieuwtje, dat de Goudse politie gis teren introduceerde, door aan auto mobilisten bij het geven van een be keuring het kaartje met de naam en rang van de verbaliserende politie ambtenaar te geven is niet nieuw. In Alphen aan den Riin volgt men deze methode reeds vijf Jaar. Toen gaf tijdens een auto-ongeval op rijksweg 11 een Duitse politieman, die als getuige bij deze aanrijding was betrokken, aan de verbaliseren de Alphense politieman zijn visitie- kaartje Hij vertelde erbij. dat de Duitse politie dit steedf verstrekt als zij hande'end moeten optreden bij voorbeeld tegen verkeersovertreders. Inspecteur Grc uijze vond dit zo Interessant, dat hij toen aan Alphens burgemeester voorstelde dit ook te gaan doen. Sinds die tiid is dat dan ook in Aphen gebruikelijk. KATWIJK AAN ZEE 'k Heb i mijn werk altijd met heel veel plezier gedaan en weet je wat zo leuk is, m'n vrouw en ik zijn een stukje van de familie geworden. Met mijn „bazen" Cor en Leen ga ik als vrienden om. Is dat niet prachtig. Dat zegt Arie de Jong (63), die woensdag vijftig jaar werkzaam is bij de firma Gebrs. van der Plas, bloembollenbedrijf en koelinrichting aan de Indus trieweg in Katwijk aan Zee. Hij vervolgt: Ze maken er heb ik gehoord een gezellig feestje van. 's Middags van 5 tot 6.30 uur is er een receptie in hotel „Noord zee" aan de Boulevard, gevolgd door een familie-diner, waaraan ook mijn drie zoons met hun vrouwen en enige familieleden zullen aanzitten. Mijn vrouw en ik verlangen er erg naar. Vooral omdat het helemaal „onder ons" is. Arie de Jong een Katwijker in hart en nieren kan heel wat ver tellen over de veranderingen, die zich in het Katwijkse tuindersbedryf hebben voorgedaan. Als jongen van een jaar of tien, elf maakte hij er al kennis mee en sindsdien is hij al tijd In die sector van het Katwijk- se bedrijfsleven werkzaam geweest. Hij kwam vijftig jaar geleden In dienst van de heer Cor van der Plas, die toen nog niet zo heel lang gele iden een tuindersbedryf Je was begon nen. Cor van der Plas had eerst zomers op de loggers gevaren om de ha ringvangst uit te oefenen en 's win ters tuinierde hij op een paar per ceeltjes grond in de noordduinen. Daar kweekte hij de beroemde duin aardappelen. Door allerlei omstandig heden was hij het visser-zijn moe en schakelde toen definitief over op de tuinderij. Het bedrijfje aan de Paul Krügerstraat nam al spoedig zo'n omvang aan. dat hy een hulpje moest nemen. Dat vond hy In de toen dertienjarige Arie de Jong Erwten poten De Jong lachend: 'k Weet het nog als de dag van gisteren, dat ik voor het eerst naar Van der Plas ging M'n verdiensten waren een gulden of zes per week. Daarvoor werkje je van maandag tot en met zaterdag van zes uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. Ja er is wel wat veran derd. Het eerste werk, dat ik op de tuin mocht doen was erwten poten, We hadden een gemengd bedrijf: een tuinderij en een bollenbedrijfje en onze teeltgrond lag achter het duin tussen Katwijk en Noordwijk. Van der Plas hield ook wat koeien en varkens. Van alles dus wat, be grijp je wel Het bedrijf van de Jeugdige Van der Plas groeide en groeide. Eerst werd het tuinmateriaal met een handwagen naar de akker ge bracht en later kwamen daar paard en v agen voor in de plaats. Ik werd de voerman, zegt Arie de Jong trots. Als er tijd over was, dan hielp ik op het land. Zo is het eigenlijk nu nog. al hebben dan Daard en wagen het veld moeten ruimen voor en vracht auto Ook autorijden heb ik geleerd en daarom zit ik thans ook nog wel achter het stuur Arie de Jong. de gouden Jubilaris, heeft in die vijftig Jaar heel wat zien veranderen in de tuinderij. Toen de ploeg kwam dacht je, clat lukt nooit. Maar het lukte. En toen de rooimachine haar intrede deed. schud de je je hoofd. Maar ook dat werd 'n succes. En zo is het vandaag-de-dag nog. merkt Arie nuchter op. Bij hoog en bij laag heeft men beweerd, dat een landing op de maan tot de on mogelijkheden behoorde. Ze hebben het geprobeerd ener hebben men sen op de maan rondgewandeld Nu kun je Je niet meer voorstellen, dat Je vroeger het hele land moest delven (omspitten) met een speciale steekschop, vertelt Arie. Thans wordt alles bijna machinaal gedaan. Sinds het optreden van de aardappelmoe heid in 1938 zijn we ons gaan toe leggen op de bloembollenteelt en van de groententeelt is alleen nog de was- peen blijven hangen als aanvullend werk voor de wintertijd. Nog heel goed weet „gouden" Arie zich te herinneren, dat Cor en Leen in het bedrijf kwamen en ook dat het in 1950 van eenmanszaak werd omgezet in de firma Gebrs. Van der Plas, die daarna werd geleid door va der Cor en zijn zoons Cor en Leen In 1965 liet de heer Van der Plas het bedrijf geheel overschrijven op naam van zyn zoons De firma Gebrs. Van der Plas ex porteert veel bloembollen naar Duitsland en heeft naast percelen grond in Katwijk in de Oost- Polder zogenaamde contractboe- ren, die bollen voor hem telen. Bij Callandsoog in Noord-Holland be schikt men ook over een groot stuk grond, vaarop voor tachtig procent bloembollen worden geteelt en waar op men als wisselteelt peen verbouwd die 's winters wordt geoogst. Heel goed gehad Arie de Jong is een man. die nooit aan de weg heeft getimmerd. Hij deed zijn werk zo goed mogelijk en was daarna het liefste thuis. Natuur lijk heeft hij moeilijkheden gekend. Maar, zegt hij nadrukkelijk, die zijn er om overwonnen te worden en lk heb altijd een reuze steun gehad aan mijn vrouw. We zijn 28 augustus a.s. veertig jaar getrouwd. Mevrouw E. de Jong-Barnhoorn: We hebben het altijd heel goed gehad. Tot heden toe zijn we rijk. 'k Heb altijd hard gewerkt en in de zomer maanden badgasten gehouden. Dat doen we nu nog Er komen hier al Jarenlang dezelfd- mensen. Dat Arie de Jong, die vijftig jaar werkzaam is bij het bloembollen- bedrijf Gebrs. van der Plas in Katwijk aan Zee met zijn trouwe gade. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk a. Z.) is wel prettig. M'n man heeft altyd veel hart voor zyn werk gehad. Toen hy veertig Jaar bij de baas was kreeg hij een onderscheiding: de eremedail le in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het staat wel vast. dat Arie de Jong woensdagmiddag danig in het zonnetje zal worden gezet door zijn patroons en door vele zakenrelaties en vrienden. Directeur Cor van dei- Plas: Onze Arie heeft het verdiend. We maken er een gezellig familie feest van Zo helemaal onder ons. Dat vinden we gewoonweg leuk. 't Is wat als iemand zo lang voor één baas werkt. Tegenwoordig komt dat niet meer voor!

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9