kamerlid Kikkert (CH) wil verkiezing van ectificatie van de VARA Meiier Sluyser Minister voelt niets voor staatscommissie y i t/~#i i /ptt\ Problemen rond Ombudsman Marcel van Dam was zeer onzorgvuldig" Conflict in PvdA-Bussum Zwingli Bond herdenkt ds. van Lunzen 5r 120 winnaars koek en geurig mmm! Tegen sehrijver Alias Teixeira celstraf geëist NJG wil verlaging leeftijdsgrens KONINGIN HERDENKT BEVRIJDING Lege woningen in Utrecht beschikbaar IN APRIL RECORD SNEEUWVAL Cecil om lies lie op 5de mei SDAG 7 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlemtaire redactie) 3>en HAAG (GPD) Het Christelijk-Historische jede-kamerlid H. Kikkert is van plan de VARA om rectificatie te vragen van de televisieuitzending ,,Ve- smet mij" van gisteravond, waarin de VARA-ombuds- h dis. Marcel van Dam een bijzonder felle aanval bft gedaan op de heer Kikkert. Ook de KVP-er Herm- ityerwijt Marcel van Dam onjuiste voorlichting, c: Van Dam verweet het ka- F Kikkert een brief een n. onwaarheden te hebben ge- egn. De heer Kikkert had deze -dH iMper brief laten weten over het t.|m van de oud-invaliden te 11 gesproken tijdens het kamer- 'thver de begroting van Sociale I Volgens drs. Van Dam heeft ntnerlid helemaal niet gespro- er het probleem van de oud en. dat zijn personen die voor JI67 invaliden werden. tfle handelingen van de Twee ter blijkt echter duidelijk dat e»r Kikkert wel het probleem jangesneden. echter in tweede „Het is voor een ombuds- 1 erg onzorgvuldig", aldus Kikkert, „als hy niet eens ^idelingen er goed op na slaat, door dit geval gelijk tegen abudsman zijn". Het kamerlid er aan toe: „Het was een onjuiste weergave van de zaken. Mijn brief was vol- „Mijn beschuldiging blijft dat hU onjuiste voorlichting heeft gegeven. Wat mij betreft mag hij voor de beeldbuis komen verklaren dat hij wel over het probleem heeft gespro ken. maar dan moet hij ook bewij zen wat hy allemaal in die brief gezet heeft", aldus de ombudsman van de VARA. Volgens drs. Van Dam spreekt het kamerlid in zyn brief onwaarheden als hü schryft, dat hy aan de ml- lSft onji an zak .Juist". Niemand di ij 'Aroor de uitzending gisteravond 5 heer Kikkert geprobeerd bij inliahtinge n te verkrijgen. ialij de VARA. noch bij de NOS nkon de heer Kikkert iemand Üjken krijgen die iets met de '^ling te maken had. De opna- paren namelijk gistermiddag t fcmaakt. H. KIKKERT „Ik wil best rectificeren als blijkt uit de handelingen dat de heer Kik kert er toch over gesproken heeft", aldus deelde ons gisteravond drs. Van Dam na de uitzending desge vraagd mee. Toen we hem de be treffende passage voorlazen, ver klaarde de heer Van Dam toch te vinden, dat de heer Kikkert een „incorrecte brief" had geschreven. ADVERTENTIE n 720 pakketten Verkade ~len van f 25.-. Voor elke 6 pakketten, een half ujng. Maak een tekst bij dit (max. 10 woorden). Het nieuwe jaar begon goed op de afslag te Scheveningen. De totale aanvoer bedroeg 3 024.700 kg voor f 3.017.105 tegen 2431.200 kg voor f 2.437.171. Een styging zowel van aanvoer als van besomming van 20%. De aanvoer van verse haring was veel hoger dan vorig jaar. Inclu sief de import bedroeg de aanvoer van dit artikel 863 ton iv.j. 572 ton) voor f 478.000 <v.j. f 333.000'. De aan voer van kabeljauw was hoger. Schol en tong by na gelyk. grapje uit, stuur het met naam en adres en één naam van een koek in een envelop 25 ct) naar: 666-Zaandam. week meedoen! DEN HAAG (ANP) De Tune sische minister van Buitenland se Zaken, de heer Habib Bourguiba junior, is maandag omstreeks twaalf uur per trein in Den Haag aangeko men voor een officieel bezoek aan Nederland tot donderdag a.s. Minister en mevrouw Bourguiba werden op het perron van het sta tion Hollands Spoor begroet door i zijn Nederlandse ambtgencot en j mevrouw Luns. Verder waren onder anderen de staatssecretaris van bui tenlandse zaken, de heer H. J. de Koster, de Tunesische ambassadeur, in Nederland, de heer S. Ladgham, en de Nederlandse ambassadeur in Tunesië, mr. T. F. Valck Lucassen, ter begroeting aanwezig. Nadat de Koninklijke Militaire Ka pel het Tunesische volkslied had ge speeld en de Tunesische gasten wa ren begroet, inspecteerde minis ter Bourguiba op het perron een erewacht, bestaande uit de Konin klijke Militaire Kapel en een deta chement van het Elfde Verbindings bataljon. Maandagmiddag wei-den be leefdheidsbezoeken gebracht aan de minister-president, de heer P J. S. de Jong (zie foto) en de voorzitters van de kamers, daarna een bezoek aan en besprekingen met minister mr. J. M. A. H. Luns. Op de te Amersfoort gehouden vergadering van de Zwingli Bond heeft de voorzitter, ds. A. J. Rood- zant, de in november overleden ere voorzitter van deze bond, ds. H. van Lunzen, herdacht. Toen in 1944 een meerderheid in de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden accoord ging met de voor de Hervormde Kerk ontworpen kerk orde. richtte ds. Van Lunzen een krachtig appél tot alle vrijzinnige leiders om zich te verzetten tegen de uitvoering van deze plannen. Zijn bezwaren, uitgedragen in het blad „Zwingli". waren vooral ge richt tegen het artikel over het be lijden der Kerk. Het was opgesteld op de basis, van een antiek denkpa troon, dat in vroeger tijd ongetwij feld zijn grote waarde heeft gehad, maar dat naar de mening van ds. Van Lunzen en zijn medestanders, na de opkomst van het modernisme onaanvaardbaar was geworden. On danks zyn verzet was ds. Van Lun zen steeds bereid tot samenwerking met andersdenkenden, maar nimmer ten koste van de eigen overtuiging. De naam van ds. Van Lunzen zal geschreven blijven in onze harten. In zijn openingswoord constateerde ds. Roodzant dat er op kerkelijk ge bied een aantal veranderingen ten goede plaatsvindt, zoals het thans volledig bevoegd zijn in het ambt van de vrouw en voorts de Algeme- ne Kerkvergadering. Diverse zaken, die nu aan de orde komen, heeft de Zwingli Bond sinds jaar en dag be pleit. Voorts sprak ds. A. D. H. Huys- man, Ned. Herv. predikant te Pur- merend, over zijn werk in het j van de Hei-vormde Synode, waarin hij de vrijzinnige modaliteit verte- i genwoordigt. Ds. Huysman merkte op dat de vrijzinnigen in de classes overal in de minderheid zyn. Daardoor zyn ze in j de synode zwaar ondervertegenwoor digd maar er staat tegenover dat dat de inbreng van de vrijzinnigheid zo bijzonder belangrijk is in deze tijd. De wanverhouding is een uit vloeisel van het systeem, dus nie mand heeft er schuld aan, maar spreker achtte het zeer ongunstig voor de gang van zaken in de Kerk. Ds. Huysman vestigde tenslotte de aandacht op een werk van dr. J. L. Springer. „Waar. wat en wie is God?", waarin o.m. wordt afgere kend met de theologie van Barth. Dr. Springer is docent in de gods dienstige wijsbegeerte aan de Leidse universiteit. Het blad Zwingli blijft voortbe staan, aldus deelde ds. Roodzant mede. krachtens een beschikking van ds. Van Lunzen Het gekozen stichtingsbestuur heeft tot redactie leden benoemd: ds. M. W. H. Bart- stra te Wirdum, dr J. Buitkamp te Rotterdam, ds. A. J. Roodzant te Odoorn en dr. P. D van Royen te Assen. Tevens is van verschillende zyden medewerking aan dit blad nister heeft gevraagd „om opnieuw in overweging te nemen de oud-in validen te hulp te komen. Zou dat niet mogelijk zyn voor allen om er dan de schrijnende gevallen uit te halen dat zyn die gevallen die er van moeten leven en deze te hel pen door optrekken". Er op gewezen Uit de passage van zijn rede blijkt inderdaad dat de heer Kikkert de minister alleen maar gewezen heeft op het probleem en de schrijnende AMSTERDAM (ANP) De pro cureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. G. H. C. van Dij ken. heeft gistermiddag tegen een 44-jarige Utrechtse koopman en schrijver van het boek Alias Teixeira in hoger beroep twee maal drie we ken gevangenistraf geëist wegens smaad en laster jegens de heer R Zwolsman resp de hoofdstedelijke advocaat mr. L. de Roy van Zuyde- wijn. Verdachte, die niet op de recht zitting aanwezig was, had op 9 mei 1968 tijdens een teadh-in in Utrecht gezegd, dat theater Carré verloren zou gaan door „een man die aan toonbaar bij 124 moorden betrokken is. ..Hij werd voor deze uitlating door de rechtbank in Utrecht wegens smaad veroordeeld tot vier weken voorwaardelijk en 1000 boete. Aanleiding tot de tweede eis was een passage in het boek van de koop man. waardoor mr De Roy van Zuij- dewijn zich in zijn eer en goede naam voelde aangetast. Volgens ver dachte zou de advocaat zyn be roepscode hebben overschreden door „dubbele belangenbehartiging". Daar over staat in het over het failliet gaan van het Amsterdamse bankiers huis Teixeira de Mattos handelende boek o.a.: Hij is nu zowel verdediger van Argamakoffs belangen als de verdediger van de firma, waarmee Argamakoff al zo lang overhoop hgt. I gebrs. Teixeira de Mattos. In gesprekken met verslaggevers heeft de advocaat zelf deze overtre ding toegegeven. De Amsterdamse rechtbank veroordeelde verdachte in eerste instantie wegens la6ter tot twee weken gevangenisstraf. Uitspraak 20 april. gevallen onder de oud-invaliden. De letterlijke tekst luidde: „Met betrek king tot de motie van de heer Van Lier «kamerlid van de PvdA. die extra financiële hulp voor oud-inva- liden vroeg, red.) suit ik mij aan bij de vragen die mejuffrouw Van Leeuwen (kamerlid voor de ARP, red.) heeft gesteld. Ook wij stellen er prys op een inventarisatie, indien mogelijk, te krijgen, en die inventa risatie zodanig te selecteren, als dat I mogelyk is, dat daaruit ook de schrijnende gevallen naar voren ko men. Wy zullen dan ook onze stem aan deze motie onthouden". Ombudsman Van Dam „Dat is toch niet vragen om oud-invaliden te hulp te komen? Hij heeft het ge woon niet gevraagd. Als u nou in valide bent, en u krijgt zo'n brief van een kamerlid, wat denkt u dan? De heer Kikkert had gewoon moeten uitleggen dat hij zich bewust was van de schrijnende gevallen en waarom hy toch niet voor de motie had willen stemmen". BU88UM (GPD) In de Bus- sumse afdeling van de Partij van de Arbeid dreigen opnieuw ern stige moeilijkheden rond de fi guur van het raadslid, tevens be kende radiospreker, de heer Meijer Sluyser. De kwestie heeft een voorgeschiedenis die terug gaat tot de behandeling van de gemeentebegroting enige maan den geleden. Toen legde de heer Sluyser een verklaring af, waarin hy ernstige kri tiek oefende op de jongerenactie in Beverwijk. Het afdelingsbestuur dis tantieerde zich toen van de verkla ring van de heer Sluyser, waarna een overgrote meerderheid van de raadsfractie zich achter de heer öluyser opstelde. Op 10 maart werd een ledenverga dering gehouden, waarin de groslijst- voor de raadsverkiezing werd vast- gesteld en daar kwam de heer Sluy ser op e^n verkiesbare plaats. Aan- het eind van de vergadering zou de heer Sluyser toen een verklaring hebben afgelegd, waarbij hy de le den die hem op de verkiesbare plaats brachten dankte en voorts zei zich genoodzaakt te hebben gezien uit de party te stappen in het geval hy niet op een verkiesbare plaats was geko men. De heer Sluyser zou dan waar schijnlijk zyn overgegaan naar DS'70. Achtentwintig leden van de Bus- sumse afd. hebben zich nu met een brief tot het afdelingsbestuur gewend, waarin zij zeggen dat zij de vedkla- ring v. d. heer Sluyser hiervoor be schreven als zeer onstellend zien. Zij menen dat de heer Sluyser deze ver klaring had moeten afleggen voor over de groslijst gestemd werd en zij vinden dat nu een geheel nieuwe si tuatie is ontstaan, die rechtvaardigt dat men de zaak opnieuw gaat be spreken. Inmiddels heeft het afdelingsbe stuur op verzoek van deze achten twintig leden een nieuwe ledenverga, dering uitgeschreven op aanstaande vrijdagavond. DEN HAAG (GPD) Het ligt niet in de bedoeling van de rege ring om binnen niet al te lange termijn een staatscommissie te belasten met het onderzoek naar de wenselijkheid van een verla ging van de meerderjarigheids- grens. Dit deelde minister Polak van Jus titie gisteren mee na afloop van een inleiding van de heer J. Latev, voor zitter van de Engelse staatscommis sie. die zich enige Jaren met deze problemen heeft bezig gehouden. In Engeland resulteerde het werk van deze staatscommissie per 1 januari van dit jaar in een wettelijke wijzi ging van de meerderjarigheidsgrens van 21 in 18 jaar. De heer Latey was naar Neder land gekomen op verzoek van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap die via een actiegroep, waarin vooral jon ge mensen zitting hebben, de discus sie over de leeftijdsgrenzen in het gehele land op gang wil bren gen. De Nederlandse Jeugdgemeen schap maakt daarbij ook gebruik van o.m. discussiekranten, gespreks groepen, gesprekken met scholieren en een boek met 15 interviews met jongeren dat eind april uitkomt. Onder de titel „De bezem door de leeftydsgrenzen" wordt op 16 en 17 oktober in Amsterdam in het paleis op de Dam (voor deze gelegenheid speciaal beschikbaar gesteld' een groot demonstratief congres gehou den. Tydens dat congres kunnen jongeren van gedachten wisselen met politici en vertegenwoordi gers van vakbonden, werkgeversver bonden en tal van verenigingen. Bij die gelegenheid zal geformuleerd worden welke wijzigingen de jonge ren noodzakelijk achten. N.J.G.-voorzitter J. H. Christiaan- se hoopt, dat het congres zich dan ook zal uitspreken over de nood zaak van een staatscommissie, zoals in Engeland. Minister Polak heeft daar bij voorbaat nogal afwijzend op gereageerd. Er is momenteel wel een commissie bezig met de kinder rechten, die gedeeltelijk ook de grens van meerderjarigheid raken. Een andere commissie is voorlopig niet nodig, vindt hy. Verder houden zich al organisaties intensief met dit probleem bezig. De Nederlandse Jeugdgemeenschap wil het hele probleem van de leef tijdsgrenzen uit de kretensfeer ha- DEN HAAG «ANP» Tydeo* de plechtige herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van onze bevrijding in de Grote of ST-Laurenskerk te Rotterdam op dinsdag 5 mei as. zal Koningin Juliana een toespraak houden. De twee andere sprekers zyn prof. dr. J H Presser en drs. M de Groot. Muzikale medewerking wordt ver leend door het Nederlands Kamer koor, onder leiding van Felix de No bel ASSEN (ANP) Vergezeld van Prins Bernhard, de Commissaris der Koningin in Drenthe en enkele ver tegenwoordigers van Joodse instan ties, zal de Koningin op 4 mei in kamp Westerbork de twee minuten stilte in acht nemen ter herdenking van de gevallenen in de laatste we reldoorlog. Zy zal dat doen bij het herdenkingsteken, dat dan juist is gereed gekomen naar een idee van de graficus Ralph Prins uit Den Haag, die zelf als gevangene in het kamp Westerbork is geweest. Het herdenkingsteken bestaat uit 60 me ter raüs. Aan het einde hiervan evenals tijdens de oorlog is een tootblok van de Nederlandse Spoor wegen geplaatst. len. In maart zijn een aantal pro- j jee tg roepen aan verschillende univer siteiten begonnen met het formule ren van wetswijzigingen die een op- timale deelneming van jongeren in de maatschappij garanderen. De- ze maand is gestart met een onder zoek naar de gezagsverhoudingen in het gezin. De NJG betreurt het. dat de op positiepartijen een wetsontwerp heb ben ingediend om de leeftijd voor het actief kiesrecht te verlagen tot 18 Jaar, zonder hierby de jongeren in spraak te geven. UTRECHT (ANPt Het gemeen tebestuur van Utrecht is bereid om op korte termijn een aantal panden, die over enige jaren worden gesloopt fijdelijk ter beschikking te stellen van een nieuw op te nohten be heersstichting. In de panden zullen jongenen worden gehuisvest, die in grote wo ningnood verkeren. Dit heet de Utrechtse raad voor jeugd en jonge ren gistenniddag meegedeeld Een commissie van de stichting Bijzondere en aanvullende huisves ting, die binnenkort zal worden op gericht en het beheer van de betrok ken panden op zich zal nemen, gaat beoordelen welke jongeren als „zeer urgent" aanspraak kunnen maken op woonruimte in deze panden. De minst draagkrachtige jongeren beneden ongeveer 30 jaar zullen het eerst in aanmerking komen, waarbij mede wordt gelet op psychologische of sociale omstandigheden. Reeds is één groot pand ter be- sahikking gesteld. Nadat het voor bewoning is gereed gemaakt zullen er over enkele weken de eerste be- woners hun intrek kunnen nemen. In noord-Nederland heeft zich voor april in deze eeuw een record sneeuwval voorgedaan. In drie noor delijke provincies sneeuwde het van gisternacht 4 uur tot gisteravond 7 uur (.totaal 15 uren) onafgebroken Op de weilanden werd gemiddeld 4 tot 6 om sneeuw gemeten. De mid dagtempera tuur kwam niet hoger dan ruim 1 graad boven het vries punt. Elders in ons land steeg het kwik nog tot 5 a 6 graden bij langdurige regenval, hier en daar ook met natte sneeuw. In de meeste provincies werd gisteravond 9 tot 13 mm neer slag gemeten. Ons land blijft in een omvangrijk lagedrukgebied liggen met nog on gunstig weer. Wel wordt het gelei delijk iets zachter, maar nog steeds geen maximumtemperatuur boven de 12 graden, zoals in De Bilt de laat ste 21 weken al niet meer is waar genomen. Op de foto: een Rotterdamse auto mobiliste, die haar voorruit tracht vrij te maken van de sneeuw. HILVERSUM 'ANP' —Het ligt niet in de bedoeling van de Neder landse regering om ter gelegenheid van de 25-jarige herdenking van de bevryding op 5 mei as. amnestie aan gedetineerden te verlenen. Dit heeft minister Polak van Justitie maandagavond gezegd in het NOS- r&dioprogramma „Komt u maar". Volgens de minister is de laatste tijd tegen het verlenen van amnestie steeds meer verzet gerezen, omdat deze maatregel tot grote onbillijk heid leidt, zeker nu de tegenwoor dige straftoemeting zeer sterk op de individuele persoon is gericht. Het onderwerp amnestie was in het betreffende radioyprogramma. waar op de luisteraars telefonisch kunnen reageren, schriftelijk aan de orde ge steld door een gedetineerde uit de koepelgevangenis in Arnhem.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7