Sfeer sleutel van succes 1 „Ingedutte" café-houder torpedeerde huiskamer Bloemrijke taal over Leids vuil LPSV won bedrijfs- tafeltennistoernooi Vijftig jaar kamperen met LCKlj Gespeeld met gele ballen v 11 Kerkelijk leven De stad is rein als wij het zijn a PIN3QAO T APRn. 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA J i LEIDEN Ongeveer vijftig jaar geleden kampeerden chris- n telijke jongemannen in verenigingsverband in de duinen van j Katwijk en Noordwijkerhout. In het weekeinde trokken stu- J denten er met arbeiders jongens op uit om wat kleur op te doen. Wie van deze kampeerders had toen kunnen vermoeden, ar dat als uitvloeisel van hun vrije-tijdsbesteding er vandaag bij rd 800 mensen een kaartje in de bus dwarrelt, met de tekst: „Het bestuur van de Leidse christelijke kampeervereniging heeft 'a de eer u uit te nodigen voor een receptie ter gelegenheid van r haai' 50-jarig bestaan"? Toch zijn het deze jongemannen ge el weest, zoals dat to endertijd heette, die de grondslag hebben 4gelegd voor een nu nog bloeiende LCKV. i Wanneer de LCKV precies is opge- ai richt, valt niet meer uit de allereerste annalen op te maken. Het moet rond 9-1920 zijn geweest. Reeds in 1914 ech- n'ter trok de CJV (Christelijke jonge nmannen vereniging! „Dient den Heer" er zaterdags en zondags met H de tent op uit. Naar de duinen van lojKatwyk. Iets soortgelijks ging uit ie van de CJV van de Pnièlkerk, die de Ischitterende naam droeg van „Uw nébewaarder zal niet sluimeren", zy hlsloegen hun kampement meestal op in Noordwijkerhout. Aan de kampen namen enerzijds de [jongens deel die al in de fabriek werkten, anderzijds waren er de zo- ïgenaamde scholieren-kampen. Als leiders gingen veelal studenten mee, 5tfuit sociale motieven. In die aller teerste jaren vormde zich de „stijl" *4van de LCKV-kampen, met een ont groening, tradities als vlaghijsen, cor- nvee en vooral die eigen sfeer, die in 'urenlange enthousiaste verhalen heel goed voelbaar wordt, maar die zich in geen duizend woorden precies laat *1 vangen. 1 In '25 steken beide CJV's de J koppen bij elkaar. Men besluit tot asamenwerking, ook in het kampe ren, waarvan Gerard Meijnen de lei- idding krygt. Later voegt zich daar rjpog bij een derde CJV, „Phebe" van de Oude Vest. r) Aanvankelijk worden de kampen ai georganiseerd als LCJMV kampen, totdat men er genoeg van kreeg om '(t!alsmaar de tong te breken, en de naam LCKV gaat vallen. Dat was in '29. Volle week iel Het weekeindje uit, is dan al uit gegroeid tot een volle week kampe- g«ren. In diverse plaatsen heeft de nLCKV gebivakkeerd: Schoorl, Putten. hjHoogerheide en in Nunspeet. De ou- 'dere LCKV-ers zijn het er roerend over eens, dat men in Nunspeet wel Dihet mooiste terrein heeft bezeten. He- 4'laas viel het in '52 ten prooi aan lu|tanks en ander oefenend oorlogstuig. it,Dat betekende voor de LCKV het sdleinde van de Stakenberg. Nu trekt men in Nederland naar kampen in dHeerde (twee stuks), Ede en in Epe. Dit wat het binnenland betreft. sJWant reeds in de jaren dertig wor :\den er kampreizen georganiseerd Ij naar het buitenland. Het eerste reis- l. doel was de Eifel. Nu gaat een kwart van degenen die met de LCKV op ^'vakantie gaan, naar het buitenland. lejLag de leeftijdsgrens voor de jong- op Applaus voor Stalin Het pubiek in de Mosüouse bioscoop „Rassia" „heeft langdurig geapplaudiseerd voor aijde voormalive leider Josef Stalin en maarschalk Zjoekow. toen dezen op 21 het witte doek verschenen tijdens de 18première van de film „De ambassa deur van de USSR". De film behan delt het leven van Alexandra Kol- lontai, de eerste ambassadrice van de uuSowjet-Unie (van 1923 tot 1945) en eindigt met documentaire opnamen wl 'an het défilé van de overwinning lulin 1945. j| ig i? LEIDEN In het kader van R,( de reconstructie-werkzaamheden TXaan de Rijnsburgerrotonde past 'ttoofc het. weghalen van de laatste itramrails op het Stationsplein. nop de foto lLD/Holvastis men io, daar a.an de linkerkant mee bezig. Rechts kan men nog een glimp opvangen van de poffertjes kraam. die daar weer sinds Pasen staat. In tegenstelling tot ivat el ders in de Leidse pers is gemeld, blijft de poffertjeskraam zoals elk jaar staan tot woensdag na Pink el ster en. In '71 zal er voor de heer H. Beekveld (al 105 jaar zit zijn familie in het poffertjesvakwel een nieuw standplaatsje gevon den moeten zijn. sten vóór de oorlog nog op elf tot twaalf jaar, tegenwoordig is die grens verlaagd tot acht jaar voor de meisjes en negen jaar voor de jon gens. „Jongens hebben meer last van heimwee", verklaart een kampleid ster op onze vragende blik. Terwijl overal het oude „christe lijke" werk versterft, of helemaal niet meer bestaat, zijn de reizen van de 50 jaar oude LCKV nu al praktisch allemaal volgeboekt. Slechts voor en kele reizen staan nog een paar plaat sen open. Oud-LCKV voorzitter A. J. van der Pompe verwondert zich er ook over, dat een dergelijke vereni ging alleen nog maar in Leiden bloeit. Uit zijn smakelijk opgedis te verhalen, beschouwingen over vroeger en nu, komt toch wel duide lijk aan de dag wat de „sleutel van het succes" is: de niet te definiëren sfeer. Per jaar 1100 Die eigen vriendschappelijke sfeer is ook wat een toch forse organi satie als de LCKV (1100 deelnemers per jaar) onderscheidt van een klein reisbureau. Dat is totaal iets anders, vindt de hr. v. d. Pompe. Waar vindt je één leider op vier k vyf deelne mers? Terwijl het verenigingswerk op z'n gat licht, overal Provadya-clubs ver rijzen en een knaap van zestien lie ver met een vriendinnetje achterop z'n brommer z'n vakantie-vertier zoekt, blyken er 100 jonge Leidenaars toch de sfeer van de LCKV te zoe ken, met zyn tradities als vlag hij sen. gezamenlijk optrekken en cor veeën. Een Jubileum dient gevierd te wor den. Het bestuur van de LCKV heeft deze week 800 uitnodigingen voor de receptie doen uitgaan naar degenen, van wie de naam nog ergens terug gevonden kon worden. Ook anderen zijn welkom, op 17 april van ze ven tot half acht 's avonds, in de Zendingshogeschool aan de Leidse- straatweg 11 te Oegstgeest. Bovendien worden alle leiders en leidsters van de afgelopen vijftig ja ren uitgenodigd om op 24 en 25 april mee te gaan naar kasteel Loe- vestein, waar een „grandioos" feest wordt gegeven. Het LCKV-bestuur vond ook, dat er iets moet worden gedaan voor de kampeerders van nu. De kampleiders krijgen dit jaar boven hun normale budget een extra bedrag mee, dat zij naar eigen goeddunken mogen be steden voor het kamp. En ten tweede biedt de LCKV aan één instelling (bijv. gebrekkige kinderen) een kam peerterrein aan. plus gratis vervoer. Uit de verscheidene kandidaten heeft men tot nu toe nog geen keus kun nen maken. Voor de Leidse kantonrechter LEIDEN Tegen een niet ter zit ting verschenen 27-jarige zeilinstruc- teur uit De Kaag eiste de officier, mr. T. van Daalen, zowel twee we ken hechtenisstnaf, waarvan één voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, een onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, als vier geld boeten van respectievelijk f50, f250, f 100 en f 130 of 2 maanden. Uit de tenlasteleggingen bleek, dat de Kagenaar met zijn auto op de smalle Beatrixlaan van het Kaag- eiland met een snelheid van ruim 60 km/u had gereden, in plaats van de toegestane snelheid van 15 km/u, een linkerbocht te kort had genomen, geen rijbewijs en geldig kentekenbe wijs bezat en bovendien niet ver zekerd was. Vandaar de vijf proces sen-verbaal. Vier getuigen verklaarden una niem „Hij reed zo onverantwoorde lijk hard, dat wij dachten: die man is gek of dronken". In zyn requisitoir onthulde de of ficier nog, dat verdachte, die kenne lijk een paar bon-els had gedronken, de bloedproef weigerde. Hij was al viermaal eerder wegens het rijden zonder rijbewijs veroordeeld. „De maat is nu vol en daarom moet ver dachte nu maar eens gevoelig wor den gestraft". De kantonrechter, mr. W. de Ko ning, keurde de handelwijze van ver dachte evenenes scherp af en vonniste hem bij verstek met één week on gevraagde ontzegging van de rijbe voegdheid en een totale geldboete van f 450 of 2 maanden. Een 20-jarige lasser uit Wasse naar was met zijn auto bij een in haalmanoeuvre op de Leidseweg te Voorschoten de berm in geslipt. Daarna kwam aan 't licht, dat het chassis van de auto op diverse plaats- sen totaal was doorgeroest, de hand rem niet functioneerde en tenslotte de lasser niet verzekerd was. De officier vroeg in een scherp be toog een onvoorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden, alsmede vier geldboeten van respectievelijk f 80, f 40 f 20 en f 200 of 2 maanden. De kantonrechter vond dat de Jeugdige lassser zich als automobi list ernstig had misdragen en niet op de weg thuis hoorde. Hy vonniste dan ook by verstek geheel conform. li li Boni-inslag „Ik ben vermoedelyk even inge dut", zo ongeveer luidde de verkla ring, die een 32-jarige café-houder wist te geven voor de stunt, die hy in de late nacht van de lstejanuari op de Teylingerweg uithaalde Zijn auto schoot plotseling van de rijbaan af. dook via de berm en een hees terheg het bollenland in om vervol gens dwars door de voorpui van een woonhuis in de voor-woonkamer te belanden. De totale schade beliep in de dui zenden. „De klap kwam zo hard aan, dat wij even aan een bominslag dach ten", zo verklaarde het hevig ge schrokken echtpaar, dat zijn woning gedeeltelijk in een ware ruïne ver anderd zag. De kantom-echter citeerde uit het proces-verbaal, dat verdachte (die geen letsel opliep) uit zyn totaal ver nielde auto was geklommen en zon der de confrontatie met het echtpaar af te wachten naar huis was gerend, om daar snel vyf glazen bier tot zich te nemen. „U gedroeg zich wel wat erg vreemd", merkte hij op. „Ach ik wilde scènes voorkomen en ben daarom naar huis gegaan. Ik heb die mensen later even opgebeld", ver klaarde de café-houder. De officier kwam tot de conclusie, I dat de toedracht van één en ander op I z'n zachtst gezegd niet helemaal dui- delijk was. Ook hij vond dat ver- dachte zich wel erg vreemd had ge- j dragen, door weg te lopen. Hoewel drankgebruik niet ten laste werd ge- legd, sloot hij dit niet onvoorwaar- j delijk uit. Hij eiste tenslotte zowel een j geldboete van f150 of subs. 30 dagen j als de voorwaardelijke ontzegging j van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, met een proeftijd van 2 jaar. „We hebben toch allemaal wel eens een moment van onbedachtzaamheid, i Ditmaal liep dat voor my minder prettig af", aldus verdachtes laatste woord. Niettemin dat, luidde het von- nis geheel conform. Een 30-jarige automobiliste uit Leiderdorp stopte met haar auto in een smal gedeelte van de Leiderdorp- se Hoofdstraat zo ver van de kant, dat het overige verkeer er niet meer door kon. De opstopping had onder meer tot gevolg, dat een wielrijder door een auto werd aangereden en daarby een hersenschudding opliep. „U stopte daar om een praatje met een andere dame te maken en dat praatje duurde bijna een half uur. Zolang hield u ook het verkeer op. Dat is toch wel erg", aldus het verwijt dat de kantonrechter tot haar richtte. Zij kon daar weinig of niets tegenin brengen. De officier vond dat een boete van f 100 of twintig dagen toch wel op zijn plaats was. De kantonrechter voegde in zijn vonnis aan de gevraagde boete nog een voorwaardleijke ontzegging van de rijbevoegdheid toe, voor de tijd van 6 maanden. Conform de eis werd een 50-jarige pompbediende uit Leiderdorp veroor deeld tot een geldboete van f 100 en een onvoorwaardelijke hechtenis van één week. Ingevolge een tip. deed de politie destyds een inval in de woning van de „pompier" en vond daar een jacht geweer en een voorraad munitie, die een sectie infanterie, zoals de offi cier opmerkte, een half uur bezig kon houden. LEIDEN In de Stadsgehoorzaal werd een monstertafeltennistoernooi verspeeld voor bedrijven en instellin gen uit Leiden en omstreken. Deze door de personeelsverenigingen van de N.V. Minnesota (Nederland) en het Stadhuis georganiseerde wedstrij den. die zich in een grote publieke belangstelling mochten verheugen, zyn" een succes voor deze tak van sport en vorm van vrije tijdsbeste ding geworden. In een gezellige en sportieve sfeer werden in een vlot tempo de verschillende programma s afgewerkt. Lof voor de organisatorische capa citeiten van de heren W. v. d. Poel (N.V. Minnesota) en C. van Zjjp (Stadhuis), by wie de algemene lei ding van dit evenement in handen was. Het spelen met gele ballen tijdens dit toernooi was een landelijke pri meur. De conclusie van het meren deel van de spelers na de wedstrijden was, dat deze ballen bij voldoende licht inderdaad beter zichtbaar zijn dan de gebruikelijke witte ballen, doch de indruk geven het spel wel enigszins te vertragen In de eerste klas bereikten G v. d. Klauw (Ned. Middenstandsbank)S. van Iterson (R.U.) en J. Vreeburg (gemeente Wassenaar) de finale. Van der Klaauw deed dit via een benauwde overwinning in de halve finale op W. van Stigt (Stadhuis), die daarvoor knap had gewonnen van H. Snik (Kon. Ned. Grofsmederij). Van Iterson versloeg in de halve fi nale W. Turk (Rijnsbelastingen) en J. Vreeburg won verdienstelijk van N. Weber (N.V. Motorhuis). Alle fi nalisten wonnen hierna ieder één partij, waarna „gametelling" Van der Klaauw als winnaar aanwees. Van Iterson legde beslag op de tweede plaats, terwijl Vreeburg als derde eindigde. In de lagere klassen, waar eveneens op het scherp van de snede werd ge speeld. dienden zich verschillende ta lentvolle jonge spelers aan. Hiervan noemen wij G. Devilee (Stadhuis), die kampioen werd in de tweede klas en de dames N. van Rijn en M. van Dorp (beiden ABN), die in verschil lende combinaties succesvol waren. Individueel Leidens burgemeester Van der Wil ligen kon individuele prijzen uitrei ken aan de volgende winnaars. Enkel le klas: 1. G. v. d. Klaauw (NMB), 2. S. van Iterson (Rijnsm.); Verliezersronde: 1. H. Snik (Kon. Ned. Grofsm.), 2. mej. N. van Rijn (ABN); Enkel 2e klas: 1. G. Devilee (Stadhuis). 2. T. Poots (Minnesota); Verliezersronde: 1. mej. M. van Dorp (ABN). 2. A. Akse (Stadhuis); Enkel 3e klas: 1. J. Westbroek (LPSV), 2. J. v. d. Berg (Motorhuis); Verliezers ronde: 1. R. Brookman (Rijksbel.)2. P. Lardee <A. W. Sijthoff); Enkel 4e klas: 1. T. Kromhout (Rijksbel.): 2. K. Bavelaar (Sociale Dienst»; Verlie zersronde 1H. Francois ABN 2. J. Verdoes (LPSV); Herendubbel A: 1. J. Vreeburg/A. van Gooi (Wasse naar), 2. S. v. Iterson/P. v. d. Staak (Rijksmuz.); Herendubbel B: 1. J. Westbroek/R. Regeer (LPSV), 2. K. Bavelaar/S. Zwirs (Soc. Dienst); Mixed-Dubbel A: 1. mej. N. v. Rijn/ A. Deisting (ABN). 2. mej. M. v. Dorp/A. de Vos (ABN); Mixed-dub bel B: 1. J. Westbroek/mej. C. Mole naar (LPSV) 2. T. v. d. Struijs/mej. M. v. d. Barselaar (RZS); Dames- dubbel: 1. mej. N. van Rijn/mej. M. van Dorp (ABN); 2. mej. R. Koop- mans/mej. M. v. d. Barselaar (RZS). De verenigingsprijs werd gewonnen door de Leidse Politie Sport Vereni ging- Voor geïnteresseerden in de za terdag door dr. L. de Jong voor de Documentatiegroep 40-45 in Leiden te houden lezing zyn nog enkele kaarten beschikbaar. Men kan con tact opnemen met telefoonnummer 23866. De lezing is in het universi teitsgebouw, Stationsplein 12. Officiële publikaties SCHOUW TAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat. overeenkomstig het bepaalde in artikel 17 van de Verordening op we gen. lanen, straten enz. en wateringen en sloten, te beginnen op 28 april 1970 schouw zal plaatsvinden over: a. alle, bijzonder eigendom zijnde en voor he! publiek terkeer openstaande, wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poor ten en gangen, alsmede de daarin ge legen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken; b alle, bfizonder eigendom zijnde, wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, alsme de de daartoe behorende sluizen, dui kers. bulzen, toegangskokers en derge lijke werken. Lelden. 7 april 1970. NED. HERV. KERK Beroepen te Kesteren J. vanRoot- selaar te Barneveldte Sommelsdijk J. M. de Raad te St. Anna land; te Ter Apel G. J. van der Stouw, vica ris te Utrecht; te Winschoten P. In berg te Britsum. Aangenomen naar Wilnis P. J. Broogers. vicaris te Ridderkerk; naar Middelstem E. Stegenga, kand. te Groningen. Bedankt voor IJselmuiden D. van den Berg te Heusem N.-H.; voor Zetten Andelst T. Lekkerkerker te Oosterwolde Gld.) Benoemd tot bijstand in het pas toraat Scherpenzeel H. Roelof sen, aanst. emeritus te Zeist. GER. KERKEN. Aangenomen naar Schiedam J, Stolk te Waarder: naar Dubbeldam C J. Vissink te Rotterdam GER. KERK VRIJGEMAAKT. Aangenomen naar Kreil-Emmel- oord E. Koops te Duilerveennaar Bunschoten Spakenburg J. Strating te Hattem. naar Amsterdam Z.-W. H. J. de Vries te Mariënberg, die bedankte voor Steenwijk. CHR. GER. KERK Beroepen te Sliedrecht J. van Am- stel te Middelburg. Bedankt voor Enschede-Oost J, Plantinga te Roosenburg. GER. GEMEENTEN Beroepen te Zeist P. Blok te Dirksland, die bedankte voor West- kapelle; te Wolphaartsdljk J. C. Weststrate te Meliskerke; te Wage- ningen en te Nieuwerkerk (Zld.) Ch. van den Poel te Ierseke. OUD GER. GEMEENTEN. Beroepen te Den Haag C. P. Groe- newegen te Aalburg. Ruim driehonderd Leidenaars braken zich het hoofd over een slagzin, die het werk van de ge meentelijke reinigingsdienst be treft. Een jury vond deze de beste: De stad is rein als wij het zijn. En bekroonde voorts nog 24 slagzinnen van „ouderen" en 10 van jongeren, waaronder deze: Een reine stad is een leefbare stad. Reinheid is maar een plastic zak lang. Nu het vuil is „gezakt", is de reinheid geslaagd. Met meer vuil minder moeite. Reinstad in Rijnland. 3 oktober 1574 Leiden ontzet, 1 maart 1970 Leiden ontsmet. Bewoon uw stad schoon als uw eigen woning. Is u op uw stad gesteld, maak van haar geen vuilnisbelt. ti LEIDEN Charmante aandacht en een bloemrijk accent voor een vuile zaak in een schone zak. Dat demonstreert de foto (LD/Hol vast). die mevr. H. M. C. Sweep (links) toont, die uit handen van de wethouder van reiniging, mevr. Den Haan, een bloemenhulde krygt, om dat zij naar het oordeel van de jury de beste slagzin maakte in de wedstrijd, die werd uitge schreven in de gemeentelijke voorlichtingskrant „Afvalzak(k)en", die ruim een maand geleden verscheen ter gelegenheid van de overschake ling op plastic zakken. Mevr. Den Haan las die slagzin gisteravond bloemrijk voor: De stad is rein als wij het zijn. Dat gebeurde in de burgerzaal van het stad huis, gedurende een uur de gezellige „huiskamer" van een aantal Leidenaars. die waren uitgeno digd, omdat zij een prijs hadden gewonnen in de wedstrijd. Een wedstrijd, waarbij vragen moesten worden beantwoord als „wat is de naam van het Leidse rattenvergif?" Op één van de antwoord formulieren stond: „v. d. Klauw". Dat is de rat- tenbestryder Op een ander stond: „adviezen" De heer v. d. Klauw vertelde in het krantje, dat hy by rattenbestryding eerst adviezen geeft Een wedstryd ook met de opgave een slagzin te maken. Een hele opgave, zo bleek aan de jury, bestaande uit drie stadsredacteuren van plaatse- ïyke kranten onder leiding van het hoofd van het gemeentelyk bureau voorlichting. Een hele opgave trouwens ook voor de jury om uit de 308 inzendingen de meeste in de leeftydsgroep tussen 10 en 19 35 pryswinnende uit te zoe ken. In de groep boven de 18 vielen 25 pryzen, be staande uit een pakket plastic zakken, voldoende voor een jaar, voor deze gelegenheid met een lint versierd. De oudste prijswinnaar was de heer A. Geerlings (92). die dit op papier zette: Breng Leidens reinheid op peil. Laat het „zakken". Hy kreeg als extra beloning een doos sigaren, zoals er voor mevr. Sweep de bloemenhulde was. De jeugd had goed meegedaan en zette leuke slagzinnen op papier. Tien jongeren kregen een fototoestel met toebehoren. De „jongste" prys winnende inzendingen waren van de elfjarige M. A. Baart (Meer gemak? Gebruik de vuilnis zak) en de even oude Mare Laman (Rei nigingsdienst en burgery maken Leiden van vuilnis vry). Al met al een plezierige gebeurtenis, de prijs uitreiking van de wedstryd, waarop één procent reageerde (er werden 30.000 kranten verspreid). Een leuk contact tussen „stadhuis" (goede gast heer met koffie en gebak) en burgery, die zich in de burgerzaal uitstekend thuisvoelde. Commentaar van de directeur reiniging: Ge slaagd slot van een geslaagde actie. Na een maand weet Leiden niet beter of het hoort met plastic zakken. We hebben geen oentje pyn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3