ONLUSTEN ÏN SAIGON IRAwakkert trijd aan in Voord-Ierland MISDADIGERS SCHIETEN VIER Rode hond AGENTEN NEER he(lrei-t Fel protest tegen landbouwbeleid v- maanreis Invalide oudstrijders ontevreden SPREKENDE GELIJKENIS lOUDE NACHT Gladheid: chaos op rijksweg Dreigement In Californië Demonstratie in Zuidlaren Minister „ontvoerd" ©uc/ ^)lü teuivo ►gericht I maart 1860 DINSDAG 7 APRIL 1970 No. 33062 DAGBLAD I jcteur: E A. E. van Dishoeck cteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57053 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 Acties tegen Zuidvietnamese president Thioe SAIGON, WASHINGTON. PHNOM PENH (AFP, AP, Reuter) Het centrum van de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon leek vanochtend op een stad in staat van be- leg. Nadat de oproerpolitie gisteren gébruik had gemaakt van traangas om een groep invalide oudstrijders (die betoogden voor betere sociale voorzieningenuiteen te jagen, kwam het vanochtend opnieuw tot botsingen met de invaliden, die met een jeep de prikkeldraadver sperringen rondom het presidentiële paleis doorbraken. Ook ditmaal gebruikte de politie traangasgranaten, die echter werden terugge worpen. van Moskou was niet positief". Ame rika steunt het verzoek om VN- waarnemers naar Cambodja te stv*» ren. Met voldoening stelde de nie«- we Cambodjaanse leider, generaal 1-on Nol, vast dat het de Noora- viet-namezen en de Vietcong ni's is gelukt een burgeroorlog in Cambodja te ontketenen. INDEN (Reuter) Een af leiden groep van het verbo- „Ierse Republikeinse Leger" probeert de gewelddadig- n in Noord-Ierland aan te teren en is waarschijnlijk ntwoordelijk voor de golf van lanslagen, aldus een speciaal ag van een groep journalis- van het Britse dagblad „The is", dat vandaag is gepubli- l. In het verslag wordt ge- dat „een nieuw zeer gevaar hoofdstuk" geopend is in de ige geschiedenis van de poli- verhoudingen in de Britse incie Ulster. oze onderzoekingen in Belfast op moedwil achter de onge- dheden van vorige week in het gebied van Ballymurphy en eeks bomexplosies, die daarop gd is," zo schrijven de journa- „Ons onderzoek heeft voorts rnd dat het initiatief in handen nomen door een groepering die erjongde „oude garde" van het Republikeinse Leger vertegen- Pdigt. Zij zijn van oordeel dat oude doelstelling (een verenigd aid door vernietiging van het de protestanten beheerste Jen) nieuwe aanvaardbaarheid verworven in het klimaat van lddadigheid dat ontstaan is de onlusten van de afgelopen r," aldus de „Times." Bilt verwacht van heden tot ïsdagavond: opklaringen, maar regen-, sneeuw- of hagelbuien. &e tot matige wind tussen zuid en noordwest. Vanavond en acht op de meeste plaatsen e vorst, morgen overdag onge- dezelfde temperaturen als van- (Opgemaabt te 12.40 uur) i opt 06.00 uur; onder: 19.25 uur. B op: 6.24 uur; onder: 23.10 uur. (water te Katwijk om 04.31 en 1 uur. Laag water te Katwijk om en 15.52 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's. De journalisten van de „Times" hebbep vier leiders van het „voor lopige leger" geïnterviewd, die zei den dat zij getracht hebben vorige week in het gebied van Bally- m urphy de mensen van de straat te houden. „Dit, zoals zovele van hun verklaringen, klopt niet met het on derzoek," aldus de „Times." „Er zijn duidelijke bewijzen dat anderen die werkelijk geprobeerd hebben in Ballymurphy de gemoederen tot Beeld van de onlusten in Saigon: een oudstrijder (rechts) zwaait met een knuppel om zich te verdedigen tegen de oprukken de oproerpolitie tijdens de inci denten van gistermiddag bij het presidentiële paleis. HATTEM (ANP) Op Rfjksweg 28 tussen Kater veer en Wezep is vanochtend door de gladheid een kettingbotsing ontstaan, waardoor beide rijbanen volledig voor het ver keer geblokkeerd raakten. Enkele personen werden acht gewond. Als gevolg van de plaatselijk glad de weggedeelten sloeg een personen auto over de kop, waarna een ket tingbotsing volgde. Het verkeer moest ruim een uur worden omge leid. Omstreeks half negen was weer verkeer over één rijbaan mogelijk, maar het verkeer had in beide rich- bedaren te brengen, genegeerd of j tingen te kampen met flinke filevor- openlijk uitgescholden werden." ming De ongeregeldheden begonnen gis teren. toen een groep oudstrij ders trachtte het park bij het pre sidentiële paleis binnen te dringen om zich bij ongeveer zestig van hun strijdmakkers te voegen, die daar se dert gistermiddag een zit-demon- stratie houden. Vanochtend hielden de winkels in het centrum de lui ken gesloten. Volgens welingelichte bronnen hebben de actiecomités van studenten, de anti-regeringsge zinde An Qoeang-boeddhisten. de rudstri'ders en oorlogsinvaliden en de leiders van minderheden in Zuid- Vietnam besloten hun acties teven president Thioe samen te voegen. Twintig studenten zouden gedreigd hebben „harakiri" (zelfmoord door het opensnijden van de buik) te plegen en een aantal oorlogs invaliden zou bereid ziin tot zelfver branding over te gaan. Intussen meldde een regeringscommimiqué vanochtend. dat Zuidvietnamese troepen, gesteund door artillerie en vliegtuigen, in de afgelopen 24 uur bijna vijfhonderd Noordvietnamezen hebben gedood in hevige gevechten in centraair Vietnam. De regerings troepen verloren tien man aan doden en 23 gewond. Erkend Ondanks protesten van het afge zette Cambodjaanse staatshoofd Prins Norodom Sihanoek heeft secretaris generaal Thant van de VN beslo ten de vertegenwoordiger van het nieuwe bewind in Phnom Penh als gedelegeerde van Cambodja bij de volkerenorganisatie te erkennen. In tussen heeft de vice-premier van Cambodja, Prins Sirik Matak, gis teren afzonderlijke besprekingen ge voerd met de Sowjetrussische, Brit se en Franse ambassadeurs over het verzoek van zyn land om terugkeer van de internationale controle commissie of waarnemers van de VN om zich op de hoogte te stellen van de aanwezigheid van Vietcong- en Noord Vietnamese troepen op Cam- bodjaans gebied. De „eerste reactie Verdv 'enen Zes buitenlandse journalimen zijn de afgelopen twee dagen verdwenen tijdens een bezoek aan het Cambod jaanse dorp Tsji Foe, bij ae grens met Zuid-Vietnam. Cambodjaan se dorpsbewoners zouden gezien heb ben dat sommigen van hen door Viet- oongtroepen gevangen zijn genomen. Vermist worden twee Japanse televi- si^medewerkers, twee Franse foto grafen, een Amerikaanse camera man en een medewerker van het Amerikaanse weekblad „Time". Be halve de Fransen namen allen deel aan een door de regering georgani seerde excursie naar het grensge bied, waar zij de gevolgen van een aanslag door de Vietcong zouden be kijken. I y? Vergissing is uitgeslo ten. Rechts op de foto staat Philippe de Gaulle, zoon van generaal De Gaulle. Hij nam het commando over van de marinevlieg basis nr. 2 in Brest. SAUGUS (AP) Honderd man van de Californische staatspolitie heeft gisteravond het beleg ge slagen rond een huis in Saugus BEDUM, OOSTERWOLDE, ZUID. LAREN (GPD, ANP) Minister Lardinois (Landbouw en Visserij) heeft het bij zijn werkbezoek aan de drie noordelijke provincies niet ge makkelijk. In Bedum werd hij met spandoe ken en borden ontvangen, die niets aan duidelijkheid te wensen overlieten. „Lardinois stop met falen, het doet ons balen". En .Lardinois niet langer zeuren, er moet direct iets gebeuren" zo luid den enkele opschriften; gisteravond belegerden een grote groep landbouwers het hotel De Gouden Leeuw in Zuidlaren, waar de minister op dat ogenblik ver bleef. De politie moest er aan te pas komen en deelde rake klappen uit; in Oosterwolde hebben vanoch tend tachtig plattelandsvrouwen de minister ontvoerd. De auto van de minister werd met twee bussen klem gereden en vervolgens werd hij met zachte hand gedwongen mee te gaan naar Oosterwolde om daar te praten, over de problemen in de veehouderij. De moeilijkheden in Zuidlaren wa ren gisteravond uegonnen met een demonstratie van circa 1500 uit Gro ningen afkomstige boeren. Het actie comité van de Groninger Maatschap pij voor Landbouw had de boeren gisteren opgeroepen om gisteravond in Zuidlaren te demonstreren. De tocht door het dorp duurde bijna een uur. De demonstranten hadden onge veer 300 fakkels bij zich en droegen ook een groot aantal spandoeken met zich mee. Na afloop van de demonstratie trokken de boeren naar het hotel De Gouden Leeuw waar de minister ver gaderde met vertegenwoordigers van de raden voor de landbouw. Toen de bewindsman liet weten de protesterende boeren niet te woord te zullen staan, begon een aantal de monstranten hun woede te koelen op de auto van de minister, die voor het hotel stond geparkeerd. Ze probeer den de wagen omver te duwen. De politie kon de auto tijdig „ontzetten", maar er moesten wel enkele rake klappen worden uitgedeeld. Een agent raakte gewond doordat hij een klap kreeg met een spandoek. De opgewonden boeren probeerden ook nog het hotel binnen te dringen, maar ook dat kon de politie voorko men. De ontvoering die vanochtend plaats vond ln het Friese dorpje Oo6- In Bedum werd minister Lar dinois door een menigte met spandoeken en bcrrden opgewacht terwolde had een wat soepeler ka rakter. Na een korte discussie werd de minister om half elf vanmorgen weer vrijgelaten. Hij was toen in het bezit van bloemen voor mevr. Lardi nois, een Fries wandbord en een Fries suikerbrood. waar zich een man had ver schanst die samen met een ander zondagavond op een verkeersweg vier politiemannen doodschoot. De man, een zekere Jack Wright Twinning gebruikte de eigenaar van de woning Steve Hoag als gijzelaar. Mevrouw Hoag wist te ontsnappen. Eerder had de politie Twinnings metgezel, Russel Lowell Talbert ge pakt. Ongeveer vijf kilometer van de belegerde woning leverde het per soneel van een elektriciteitscentrale de man uit. Twinning en Talbert bedreigden zondagavond automobilisten. Een po litiepatrouille. bestaande uit twee surveillancewagens, sommeerden hen na een wilde achtervolging aan de kant van de weg te gaan staan. Twee agenten stapten uit. Ook een van de bandieten, die (zoals later bleek) ge zocht werden voor een moord op een andere politieman, verliet zijn auto. Hy opende het vuur op een van de agenten en vervolgens op de ander De bemanning van de tweede sur veillance-auto, die inmiddels ook ar riveerde, onderging eenzelfde lot. Een van de twee inzittenden, een jonge agent, slaagde er echter nog in Twinning en Talbert ruim vijf minu ten op afstand te houden. Hy werd echter beslopen en kreeg de volle lading van een jachtgeweer in zyn gezicht. De beide misdadigers namen daarna onder meeneming van de dienstrevolvers van de vier agen ten de benen. Volgens politie functionarissen hadden de vier verkeersagenten nog geen enkel schot gelost. Twee van hen stierven ter plaatse, een overleed onderweg naar het ziekenhuis en de laatste in het ziekenhuis Hy was er echter nog in geslaagd, bloedend achter zyn stuur, een noodsein te geven waar op 100 man en drie hefschroefvlieg- tuigen de achtervolging inzette. KAAP KENNEDY (AP/REUTER) De drie astronauten, die gereed zijn om zaterdag a.s. te beginnen met de derde Amerikaanse maan- landingsvlucht hebben contact gehad niet iemand by wie rode hond is geconstateerd. Bij een grondig medisch onderzoek bleken Lovell, Haise en Mattingly evenwel in pri ma conditie. De incubatietijd voor rode hond is twee a drie weken. Het is nog niet bekend of de man nen al eens rode hond hebben ge had. De contactpersoon was Charles Luke, een van de leden van de re serve-bemanning voor de Apollo-13. Voorts heeft een zoontje van Lovell mazelen. Alleen zijn vader heeft contact met hem gehad. Alle drie de ruimtevaarders hebben al eens mazelen gehad. Morgen zal beslist worden, na nieuwe controles, of de vlucht van de Apollo-13 op grond van deze ont wikkelingen zal moeten worden uit gesteld. ADVERTENTIE Q heeft recht op VAKANTIE ga daarom nu naar Reisbureau BEUK Nieuwe Beestenmarkt 19, Telefoon 32700. Leiden Uit het Leidsch Dagblad van 5 April 1870: Naar wij vernemen zal Z.K.H. Prins Hendrik morgen de algemeene vergadering van de Vereeniging tot be vordering van den bloei der kweekschool voor Zeevaart te Leiden, met H.D tegenwoor digheid. vereeren. Katwijk Zee. Gedurende de laatste weken mocht de visschersvloot te Katwijk aan Zee zonder beduidende stoornis van wind of weder hare uitreis doen en door gaans op den gewenschten tijd met versche vis terugkee- ren. Sedert de laatste opgaa) zijn 18 schuiten aangekomen met weinig tarbot en tongen, zij besomden van f 50 tot 1160.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1