post politiek'' centraal in andts overles: met Nixon sandalen 5 daagse HER IS 'T «ffs ETSLOOT ZN. ssamenhang met tal van andere problemen Minstens 50 arrestaties na Erfurt Zweedse student, onder invloed van narcotica, schiet zes anderen neer Kapers bleven achter in Noord-Korea SCHOONMAKERS(STERS) NACHTWERKERS VERKOOPSTERS SLAGER Adverteert in het Leidsch Dagblad VROOM DREESMANN APRIL mo UIMCfl DAGBLAD PAGINA 15 (Van onze correspondent W. P. Timmers) .^GPD) Bondskanselier Brandt is het afgelopen in de Verenigde Staten aangekomen om de resul- s?tot dusver zijn geboekt in het streven naar toenade- i ost-Europa. te bespreken met president Nixon. Er por dit eerste officiële bezoek, dat Brandt als kanse- •je Amerikaanse president brengt, tal van problemen iijbeiden geconfronteerd worden op het programma ;|i Bonn ligt de nadruk heel sterk op de Oostpolitiek" hient lijkt te naderen waarop men woorden in daden omzetten. overwinnaars uit de Tweede Wc reldoorlog berust. Zij hebben de ver dragen van Potzdam met de Sow- jet-Unie gesloten, verdragen waar in ondermeer is bepaald dat de de finitieve grenzen van Duitsland in het vredesverdrag dienen te worden vastgelegd. En tot dat vredesver drag is het nooit gekomen. Er is geen twijfel aan dat kanse lier Brandt in een lastig parket is geraakt. Hij zal concessies moeten doen om met de Oosteuropese lan den tot overeenkomsten te komen Als hij daarvoor concrete plannen heeft, is het van het grootste belang dat die door de drie Westelijke geal lieerden worden ondersteund. En om een van de kernpimten, Berlijn, zal hij min of meer een volmacht nodig hebben om zijn Oostduitse colle ga Stoph er op 21 mei in Kassei mee te confronteren, want voor Ber lijn bestaat nog altijd de verant woordelijkheid van Amerikanen, Britten, Fransen en Russen. Amerikaanse troepen een met Nixon, waar- ich laat assisteren door idelaars Bahr i Mos- itz (Warschau» heb- F vrijdag en zaterdag («anselier is zijn bezoek J met een inspectie van ij luchtmachtonderdelen js worden opgeleid. Ver- hij enkele dagen zijn buiten van zijn gast- ip David, voordat de ingst in Washington Het slot van zijn ver- ika zal een uitstapje fennedy zijn, waar de technische storingen de lancering van tpollo-13 bijwoont, ft al een hartelijke ont- Hij heeft bij de ïdgenoten altijd meer dan in eigen land en ide politiek van het lve jaar heeft daaraan itische geluiden uit jfeld geen schade be doel is officieel de te lichten over de re- iten. Veel nieuws zal ;llen zijn. Van veel is het in werkelijkheid dat hy demonstreert /er de critici in Bonni in nauwe samenwer- ie Westelijke bondgeno- Sympathie voor Brandt (Van onze correspondent) BONN (GPD) In Erfurt zouden na de onverwachte sympathiebetui gingen voor Bondskanselier Brandt tenminste vijftig personen zijn aan gehouden. Een aantal van hen zou na een week nog altijd niet vrijge laten zijn. De voornaamste aanleiding tot de arrestaties heeft mogelijk de We.st- duitse televisie geleverd, die tijdens Brandts bezoek aan de Oostduitse premier Stoph in Erfurt korte straatinterviews maakte en daarbij Oostduitsers naar hun mening heeft gevraagd. Tegen het feit dat vrij- moedige uitspraken van DDR-bur- gers werden uitgezonden, is het af- j gelopen weekeinde geprotesteerd 1 door de CDU in Hamburg, omdat de daaruit voortgekomen moeilijkheden „voor iedere kenner van de Oost duitse verhoudingen zonder moeite te voorzien moeten zijn geweest". Er is in Bonn de afgelopen week druk gespeculeerd over de schanda lige reactie van de Oostduitse auto riteiten op de hartelijke ontvangst van Brandt. Regeringswoordvoerder (Van onze correspondent» STOCKHOLM (GPD) Een 26- jarlge student, die onder invloed van narcotica verkeerde, heeft in de Zweedse universiteitsstad Uppsala in de nacht van zaterdag op zondag zes-studenten met een stengun neer geschoten. Drie van de gewonden ver keren in levensgevaar en één van hen zal waarschijnlijk voor de rest van zijn leven volledig verlamd blijven door de kogels die de wervelkolom hebben geraakt. Het drama vond omstreeks 2 uur *s nachts plaats toen enkele honder den studenten op weg waren naar huis. De 26-Jarige student die de schoten afvuurde versperde een aan tal mensen de weg en schreeuwde: trnu is het revolutie. Hoe staan jul lie politiek? Je hebt drie secon den om te antwoorden". Meteen daarop vuurde hij het hele magazijn van zijn machine-pistool leeg op de mensen die het dichtst bij hein in de buurt stonden en verdween. De straat waar het drama plaats vond zag er na de schietpartij uit als een slagveld. Overal in de op gehoopte sneeuw lagen studenten die dekking hadden gezocht, terwijl uit Ahlers beperkte zich vrijdag tot een de omringende huizen mensen toe' vage mededeling dat de regering I stroomden om te helpen. zich al in een vroeg stadium tot Oost-Berlijn heeft gewend in een po ging om vrijlating te bewerkstelli gen. In feite bevestigde hij daarmee slechts dat Bonn overtuigd was van het feit der arrestaties. De gesprekken over de proble matiek sluiten aan bij andere pro grammapunten: de veiligheid in Europa en de positie van de NAVO. Er is in dit verband een kwestie waarvoor in Bonn grote belangstel ling bestaat, n.l. de in Washington r op gang gekomen discussie over ver- OJSfende Stappcil mindering van het aantal Ameri- c 1 r kaanse militairen in de Bondsrepu bliek Een kwart eeuw na de be vrijding houden nog altijd 300.000 Amerikaanse soldaten de wacht in Europa. ran de gesprekken, deels {en. deels in kleine kring 11 fixon wordt gesecundeerd e dviseur Henry Kissinger 1 van Buitenlandse Zaken li enen Brandts volgende „zijn. Er is een pauze in- ?I de besprekingen met de In Bonn is verklaard »et overleg tussen Brandt t. al worden besloten of opnieuw in Moskou mde gesprekken" moet i of dat nu werkelijk i a onderhandeld over het j iverdrag. probleem voor de naas- j vormt voor Brandt het t de Polen. Eind deze Duckwitz opnieuw naar reizen. Het resultaat van s geheim gebleven, maar (estaat toch in Bonn de de Polen vasthouden aan nen met erkenning van (t de Westduitse regering eisse grens. De voorspel- olen dringend verlegen zit (ische hulp en wel bereid netelige politieke kwestie wat in het vage te hou- et uitgekomen. Net als in Oosteuropese landen heeft in Polen prioriteit. Speelruimte zal Nixon zijn plannen •orleggen Langs diploma- zal hij dat bovendien aan en Franse regeringen doen. speelruimte is niet alleen •or de sterke oppositie in ar ook door het feit dat stuk verantwoordelijkheid bij de drie Westelijke De Japanse onderminister van Vervoer, Jamamoera, die zich beschikbaar stelde als gijze laar en met de kapers van het Japanse toestel naar Noord-Ko- rea vloog, is terecht in zijn land als een held ontvangen. Ook premier Sato (links) toonde zich buitengeiooon verheugd, toen Ja mamoera rechtsin de kring Ropin0 tpnia in ïanan dig waren aan illegale grensover-verlaten. Na een kort verblijf daar I van de kabinetsministers terug- liucing ici ug in Jdpd.ll schrijdiLng. Het viertal was naar een kregen ze echter toestemming met keerde. In het midden de kabi- hotel gebracht, dat ze niet mochten I de Boeing te vertrekken. netssecretaris. Na een twee uur durende klop jacht wist de politie, gewapend met karabijnen en voorzien van kogel vrije vesten, de schutter te arreste ren. De jongeman, onder invloed van narcotica, moest met een am bulance naar een ziekenhuis worden gebracht. Het wapen had hij in bezit gekregen door lid te worden van de Zweedse „bescherming be volking". Mijnongeluk In de mijn Paskov, tien kilometer ten zuiden van Os trava in Tsjecho-Slowakije, heeft zich zaterdagochtend tussen 4 en 5 uur. juist toen de nachtploeg werd afgelost, een gasontploffing voorge daan, waardoor 26 mijnwerkers het leven hebben verloren. President Nixon heeft verzekerd dat daarin geen verandering zal wor den gebracht zolang de huidige over eenkomsten, die in het kader van de NAVO zijn gesloten, lopen (tot 30 juli 197-1). Maar het feit dat steeds meer Amerikaanse parlementariërs voor vermindering pleiten, heeft in Bonn niettemin ongerustheid gewekt. Ook de redenering dat de Europese landen de stationeringskosten bijna geheel voor hun rekening zouden moeten nemen, bevalt de Westduit sers niet. Er is al eens sprake van geweest dat dit Bonn jaarlijks een miljard mark zal gaan kosten. Het is een onderwerp dat past in het hele complex van vraagstukken. Immers bij de beoordeling van de situatie in Europa zal voor president Nixon de Russische houding in de AmerikaansRussische gesprek ken over vermindering van de be wapening een grote rol spelen. Te rugtrekking van buitenlandse troe pen uit centraal-Europa is een van de kwesties die Brandt al ter spra ke heeft gebracht tijdens zijn ont moeting met Stoph in Erfurt. Ver mindering van de Amerikaanse troepen, aldus een Westduitse rede nering. moet een gevolg zijn van ontspanning in Europa Onduidelijk is hoe groot het Amerikaanse geduld dan wel zal moeten zijn. Brandt zelf heeft vorige week don derdag. twee dagen voor zijn vertrek, laten weten dat hij de situatie in de EEG als een belangrijk onderwerp van gesprek beschouwt. Er bestaat in Bonn bovendien al geruime tijd TOKIO (Reuter, AFP) De door Studenten gekaapte Japanse Boeing- 1 727 is gisterochtend uit Noord Korea in Tokio teruggekeerd. Aan boord be vond zich behalve de bemanning de Japanse onder-minister van Vervoer, die zich als gijzelaar beschikbaar had gesteld. Het vliegtuig landde gisterochtend I om negen uur op de luchthaven van 1 Tokio, vijf dagen nadat het door J studenten op een binnenlandse vlucht boven Japan gedwongen was naar Noord Korea te vliegen. Daarmee begon één van de lang ste en meest dramatische vliegtuig kapingen uit de geschiedenis. Noord Korea liet overigens blijken niet erg gelukkig met het incident te zijn. Sommigen geloven dat de kapers over enige tijd zullen worden uitgewezen, omdat Noord-Korea er niets voor zou voelen een tweede Cuba, het Walhalla van de de vlieg- tuigkapers, te worden. Drie zichtbaar opgeluchte beman ningsleden en een vrolijk lachende Jamamoera stapten gisteren in Tokio uit de Boeing. Later op een perscon ferentie zei die onder-minister, dat de Noordkoreanen hen in Pjongjang als illegale reizigers hadden behandeld en dat hun was gezegd dat ze schul- 1 ongerustheid over de latente han- J delsioorlog tussen Amerika en de EEG-landen. De EEG heeft voor veel Amerikaanse politici haar glans allang verloren. Bondskanse lier Brandt wil Nixon ervan over tuigen dat dit laatste op een onjuist oordeel berust sinds op de Haagse topconferentie voor een opleving is gezorgd en nu onderhandelingen over uitbreiding van de gemeen schap voor de deur staan. UK Pen ïn pen EN HART 250 gram 2.50 250 gram 1.98 4 stuks 1.08 gram 3 gram 2.90 gram 2.70 gram 2.50 gram 2.30 500 gram 1.98 100 gram 0.40 RUNDVLEES APPEN mager500 gram pv 500 gram EN LAPPEN 50 gram 3.75 3.50 3,20 'karbonade uderkarbonade Morst Ribkarbonade Speklappen. 500 gram 1.75 4 pakjes 1,20 500 gram 2, héél kilo 2,50 Dit alléén bij U - Leiden - Telefoon 26592 Gevraagd: voor ochtend- en/of avonduren en voor werk zaamheden op de dag. voor het schoonhouden van kantoren in de nachturen. (Leeftijd 30 tot 55 jaar». AANMELDENdinsdags en vrijdags van 17.00 tot 19.30 uur PAPENGRACHT 7a Damessandalette, Franse import. Uitge voerd in moderne lak, i 5 kleuren. Maten 36/41 Kindervoetbedsandaat. Geperforeerd en met leuke gespgarnering. In 5 moderne kleuren, wit. rood, blauw. 7,50 8,75 Wegens uitbreiding van onze zaken vragen wij en een Wij bieden een hoog loon. 5-daagse werkweek vrije bedrijfskleding met vakantieafspraken wordt rekening gehouden. BOLLES SLAGERIJEN HOGEWOERD 37 LEIDEN Na 18.00 uur: St. Jorissteeg 1, hoek Hogewoerd. uw prijsbewuste warenhuis Leiden Alphen

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15