ientallen rimitieve Spaanse Nederlanders in kerkers PJONGJANG BOOS BRITTEN IN ULSTER: DESNOODS SCHIETEN -)rug-avontuureindigt meestal op schrijnende Wie wil er nou wat in Leidse binnenstad wijze Nederlandse hiüp voor Turkije Gouden brug' voor spionnen UITGESTOTEN Melk op 1 juni cent duurder KREMLIN-LEIDENG OPNIEUW IN HET V' DAG 4 APRIL 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 9 XI ONJUIST (Van onze correspondent Robbert Bosschart) ;ID Buiten scheen een warme namiddagzon. Buiten ook enkele agenten van de Guardia Civil. Wij werden e zwaar vergrendelde deuren gesluisd. Binnen, in een 1, kwam een jonge Nederlander op ons toe. Hij was in vormeloze, vele malen herstelde kleren. Laten we r het gemak „Hans" noemen. Hij probeerde opgewekt maar dat lukte niet erg: „Het leven in deze gevangenis De bewakers zijn hard en de mede-gevangenen nog n kwestie van aanpassen. Kijk, als ik 's avonds op mijn dan ligt er boven mij een moordenaar, en aan mijn and een andere moordenaar. Een man die tot honderd angenisstraf is veroordeeld, laat alles steenkoud. Als lat je over kortere of langere tijd vrij komt, dan help Je geeft een jongen die „down" is, een sigaret. Maar >et dat je de rest van je leven achter dezelfde tralies >n, kan die andere jongen wat jou betreft doodvallen ,de. Dan is je enige hoop je vrij te kopen door verraad, je van een ontsnappingspoging hoort". huidige honoraire consuls de beste oplossing brengen, hetgeen reeds in voorbereiding is. Bij de wortel Het probleem van de verdovende middelen is in Spanje niet groot, zeker niet als men een vergelijking met andere landen trekt- Maar het toerisme heeft hierop wel een nega tieve invloed uitgeoefend. Spanje's commissaris-generaal van criminele politie, Don Lorenzo Benito, verze kerde ons: „Onder het Spaanse volk hebben de narcotica nooit va6te voet gekregen. Ons karakter verzet zich daartegen. Het zijn vrijwel alleen sociale mislukkelingen, die uit teleur stelling in het leven hiertoe over gaan. zoals een ander dronkaard wordt. Helaas brengt het toerisme niet alleen goede zaken. In sommige gevallen neemt het gebruik van ver dovende middelen toe door het con tact met buitenlanders. Niettemin blijft het beperkt, ook dank zij het feit dat wij tijdig zijn begonnen er tegenop te treden. Onze speciale bri gade tegen narcotica verricht voor treffelijk werk. Maar eigenlijk zou men dit maatschappelijk kwaad bij de wortel moeten aangrijpen, in het onderwijs en in de beroepsmogelijk heden. Daar zijn echter veel midde len voor nodig, meer dan waar wij nu over beschikken". Don Lorenzo, een intellectueel wiens uitgebreide criminele en sociologische kennis ook van belang was voor het wetsont werp tegen narcotica dat thans in Madrid opgesteld wordt, hoopt dat men in laatste instantie gevallen als dat van „Hans" eerder zou kunnen voorkomen door een sociale dan door een politiële actie. i eerste gevangenis", zo verder, „was dat anders. ;n we elkaar. Maar verder laar verschrikkelijk. Toen t eerst werd overgeplaatst ten in de nieuwe gevan- een paradijs. Maar als ik lys" vergelijk met wat ik eten krijg, dan was het n is dit het paradijs en verzekeren dat het eten eeds beroerd is" •%s een van de twintig Ne- die in de laatste 14 ~ln Spanje werden aange- vcverband met het bezit van middelen, en een van de lie intussen reeds is ver- 1 lij kreeg niet minder dan ba één dag gevangenisstraf t!» bezit van 4 kilo „canna- ■oten hier „griffa" en elders 1 a," noemt. „Hans" is ove- p uitzonderingsgeval, want ,^rt dat hij, ondanks zijn j^evangeniservaringen. on- weer in narcotica gaat t 'Jra hij de kans krijgt. •Ie andere Nederlanders. Spaanse politie en justi- raking kwamen wegens middelen, waren zeker Jelaars, hoogstens gebrui- Êms niet eens dat. Zoals in van een jonge Lelde- begin dit jaar met twee aangehouden werd omdat n de auto die hy bestuur- r aantrof. Hij verzekerde er niet van op de hoogte •min werd hij in bepaalde 'He sensatiebladen met 1 toenaam vermeld als een W wegens handel in ver- middelen". Dit bericht t alleen zijn ouders onno- oe, maar sloeg bovendien niog mis. De zaak van deze Intussen terug verwezen rnderzoekingsrechter omdat 1 noordelijke rechtbank de 36 niet voldoende bewezen cta komt meer dan één Ne- p toerist ongewenst, soms ierriend een dienst te bewy- igr te weten waar het om itinden van de Spaanse po- cis het bezit van narcotica, s het voor dat men hem vverhaaltje heeft opgehan- 4e Spaanse wet het bezit ■vfler gevaarlijke" narcotica imuana slechts heel zacht a niets ls minder waar. Strenger e>rlandse ambassadeur, ba- ^aersolte. verzekerde ons in 'lew: „Het is werkelijk hoog 'men de gevaren beseft en Eblind staart op mogelijke Vooral uit menselijk oog- r»n waarschuwing zeker op De eerste secretaris van jade, mr. C. F. Stork, zegt: \oment is het inderdaad zo, kpaanse wet geen straffen 'het zuiver persoonlijk ge- '!bezit van verdovende mid- tywel er wel een nieuwe wet Siding is die dit gaat straf- 10 de handel wordt natuur- &gelijk vervolgd en wij krij- tld de indruk, dat er van Srders uitgaan om strenger ;(en, en ook bij kleinere hoe- a eerder de aanwezigheid ^del" aan te nemen. In allen geeft de wet straffen 6 tot 12 jaren gevangenis, 'zeker niet gering in verge et andere landen", jassadeur wees er bovendien j het aantal Nederlandse Jzigers snel toeneemt en J^jaar zelfs met een stijging pocent de eerste plaats in- jaar verwacht men één Nederlanders in Spanje. De ;n wijzen uit dat een tiende ,jhen op een of andere wijze paanse autoriteiten in aan- tjmt en diplomatieke bij - iig heeft. Deze snelle sty- rTt de ambassade enigszins pld, want het consulaire ap- ,ps daar niet op berekend, j, de overuren kunnen de Jfüplomatieke vertegenwoor- jdeze problemen niet zo in wandelen als zy zouden Wil li in streken zoals de Costa 1 de Costa del Sol zouden jDsuls in de plaats van de Risico's ganiseerde reizen probeerde hy het eens op eigen houtje vanuit Noord- Afrika en liep m Spanje tegen de lamp. De Spaans justitie is niet mals met handelaars: zes jaren en één dag gevangenisstraf. De ene dag maakt dat hy juist over de maxi mum-periode heen komt waarbin nen de wet een inkorting van de straf. bijv. wegens goed gedrag, toe staat. „Hans" kan zijn straf alleen verkorten door in de gevangenis te arbeiden voor twee dagen werk wordt zijn vonnis met één dag inge kort) en hopen op gratieverlening. Het „mooie avontuur" van de ver dovende middelen is tussen de kille gevangenismuren, omringd door hon derden beroepsmisdadigers van het ergste soort, spoedig tot zyn ware proporties teruggebracht. Op weinige uitzonderingen na zijn de Spaanse gevangenissen primitief en in som mige oprichten zelfs onmenselijk. Eenzaam Ambassadesecretaris mr. Stork herinnerde zich een voorbeeld: „Het was een schrijnend geval. De vader van een aangehouden jongen kwam over voor een langverwacht bezoek. Deze vader leed aan een ernstige keelziekte. Tijdens het bezoekuur worden alle gevangenen in één kooi gelaten, en de bezoekers in een an dere kooi op enkele meters afstand. Tussenin lopen de bewakers. Dus wie DEN HAAG «ANP Nederland zal, afhankelijk van de Turkse be hoefte. voor een a anderhalf miljoen gulden graan of zuivelprodukten ter beschikking stellen voor de slachtof fers van de aardbevingsramp in Tur kije, aldus heeft premier De Jong gisteravond na afloop van de kabi netszitting meegedeeld. De Neder landse luchtmacht heeft twee Friends hip- vliegtuigen beschikbaar om. indien noodzakelijk, Rode-Kruis- goederen gratis naar Turkije te vlie gen. het hardst zijn buurman over schreeuwt heeft een kans om de ge vangene voor wie hy komt. iets te zeggen. Het bezoek van de arme va der. die niet eens normaal kan spre ken en voor wie men geen enkele uitzondering maakte, werd een ver schrikkelijke teleurstelling voor vader èn zoon". De eenzaamheid van een jonge ge vangene tussen honderden misdadi gers wier taal hij niet spreekt, is een dodelijk vergif. „Hans" was zelfs zo teneergeslagen dat hy ons verzeker de „Als ik over een paar maanden nog steeds niets van een gratiever lening hoor. dan ontsnap ik. Ik kan heel goed honderd meter zigzag sprinten". Wij probeerden, waar schijnlijk tevergeefs, hem dit af te raden. Immers, toen wij weer buiten kwamen de avond viel reeds zagen wy opnieuw de agenten van de Guardia Civil. Zij waren nu ge huld in een wijde, groene cape. In het schemerlicht kon men slechts twee dingen duidelijk onderscheiden: hun doordringende ogen, en de grim mige. grauwe stomp van een ma chinepistool dat uit de wijde cape stak. Doodgeschoten De vroegere 34- jarige premier van de republiek Zuid-Jemen Feisal Abdel Latif is doodgeschoten toen hy een poging deed uit een gevangenkamp te ontsnappen. Dit is door radio Aden meegedeeld. China en Zuid-Afrika In een radio-uitzending heeft de Sowjet-Unie China verweten, dat het de handel met Zuid-Afrika uitbreidt. De afgelo pen tien jaar is het zakenvolume toe genomen van vrijwel nihil tot meer dan 50 miljoen dollar vorig jaar. China probeert deze handelsbetrek kingen te verbloemen, aldus radio- Moskou, door de zaken af te wikke len via Zuidafrikaanse agenten in Hongkong. Ook Japanse ondernemin gen treden als tussenpersoon op. BONN (Reuter) De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, heeft alle communistische agenten in het land laten weten dat zy onge straft zullen blyven zo zy zich vrij willig by de autoriteiten melden. „Ik wil een gouden brug bouwen. Ik dring er by alle onontdekte spionnen op aan zich by de veiligheidsdienst of de politie te melden", aldus Gen- scher in een vraaggesprek met de „Bild Zeitung", Met toestemming van de rechter zou dan worden af gezien van strafvervolging als zy zich van verdere spionage-activiteit zouden onthouden. De inlichtingen- PRAAG i AP) Jiri Hajek. de vroegere Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, die in augustus 1968 voor de Veiligheids raad verscheen met de eis, dat de Sowjetrussische troepen uit zijn land moesten worden teruggetrokken, is uit de communistische party gesto ten. Voorts is bekend geworden dat een aantal minder-prominente figuren op verschillende plaatsen in het land uit de party is verwyderd, onder wie journalisten. party functionariseen en ambtenaren. dienst schat het aantal agenten voor vreemde mogendheden in West- Duitsland op 16.000. Minuteman-3 gelanceerd - De Ame rikaanse luchtmacht heeft gisteren met succes een Minutenman-3 ra ket. voorzien van een meervoudige springkop, gelanceerd. Het projectiel was gericht op een doel in de buurt van het eiland Ascension, dat onge veer 8.000 kilometer van Florida ver wijderd ligt. in het zuidelyk deel van de Atlantische Oceaan. PJONGJANG. TOKIO (DPA, Reu ter. AFP) Het door Japanse stu denten gekaapte vliegtuig is hier. in de Noördkoreaanse hoofdstad Pjong jang, gearriveerd zonder toestem ming van de regering en voordat zyn veiligheid was gewaarborgd, aldus het Noordkoreaanse persbu reau. Dit was het eerste bericht over het toestel, aan boord waarvan zich. behalve de negen kapers, drie be manningsleden en de Japanse on der-minister bevinden. Het Noordkoreaanse Rode Kruis Niemand heeft „Hans" ooit geleerd na te denken over de gruwelijke langzame moord en zelfmoord die hy pleegt door de handel en het ge bruik van verdovende middelen. Hy vertelde: „Ik begon marihuana te roken toen ik 17 was. Op zekere dag was ik in Gothenburg (Zweden) en een jongen die my het spul be zorgde vertelde dat er een mooi ak kevietje te doen viel. Hy bracht me naar een huis. waarvan ik nog steeds niet weet waar het precies ligt en stelde me voor aan een Zweed, wiens naam ik nooit te horen kreeg. Die legde uit waar het om ging, zonder de risico's te verzwijgen. Het loon was 9000 dollar de man. en 15.000 dollar voor de contactpersonen. We kregen een prachtig nieuw VW-bus- je voor 9 personen, met hangmatten, koelkast, douche en wat je maar wilt. De Zweed stippelde ons precies de weg uit via Duitsland. Nederland, België. Frankrijk. Italië. Joego-Sla- vië en Bulgarije naar Turkye. Hy gaf ons hotels op waar we gratis zouden slapen, en adressen waar we in noodgevallen om geld konden vra gen. We moesten het busje ergens achter Ankara in een dorp afgeven en vier dagen later weer ophalen. Daarna dezelfde weg terug. We mochten nog twee weken vakantie houden in Joego-Slavië ook. Overigens dook op de meest on verwachte momenten langs de route een man op. die steeds op een ander paspoort reisde. Het eerste wat hy deed was naar het busje kyken. om zich te overtuigen dat het spul er nog in zat. Dan gaf hij ons de sleu tels van onze hotelkamers, vroeg of we geld nodig hadden, en verdween. Rekensom De man in Zweden had ons verze kerd dat wy als we gearresteerd zouden worden, de beste advocaten zouden krijgen, en zo mogeiyk vrij gekocht zouden worden. Er zijn in derdaad een paar jongens in Joego slavië vrygekocht Op deze manier heeft die Zweed minstens 50 VW- busjes rijden. Het is de moeite waard. Het spul kost maar één dol lar de kilo in Nepal, en wordt duur der naarmate je naar het westen komt: 50 dollar in Afghanistan, 100 dollar in Turkye, 200 in Joega-Sla- vië. In Zweden verkoopt hy het voor byna 1000 dollar de kilo aan de verdelers, en de gebruikers betalen byna 2000 dollar per kilo. Een ge makkelijk rekensommetje: 2000 pet winst" Een gemakkelijk rekensommetje, waarvan de uiteindelijke optelling voor „Hans" echter zes jaren en één dag gevangenisstraf bedroeg. Want na twee in Zweden geor- LONDEN (DPA) Het Britse leger in Ulster heeft, in samenwer king met de regering van Noord-Ier land maatregelen getroffen om een nieuw oplaaien van de onrust het komende weekeinde te voorkomen. In en om Belfast zyn 2500 soldaten in staat van paraatheid gebracht. Tege- lykertyd heeft het Britse ministerie van Defensie nog 500 man naar Noord-Ierland gestuurd, waar nu in totaal 7.000 militairen zyn gestatio neerd. Bij nieuwe onlusten zal het Britse leger harder optreden dan tot nu toe het geval was. De militairen zullen afstappen van het beginsel van „zo weinig mogelijk gebruik van geweld". De Britse opperbevelhebber in Noord- Ierland, luitenant-generaal Sir Ian Freeland, heeft gewaarschuwd dat er geschoten kan worden op „gooiers van benzinebommen", die geen ge volg geven aan de oproep de bommen neer te leggen. Iedereen, die bommen vervaardigt of bij zich heeft, moet rekening houden met een gevange nisstraf van maximaal tien jaar. De troepen hebben opdracht eerder traangas te gebruiken en door ver rassingsmanoeuvres de aanstichters van de onlusten uit de menigte te Isoleren. De Noordierse minister-president Chicester-Clark heeft een beroep ge daan op alle r.-katholieke en protes tantse volwassenen om kinderen en jongelui van de straat te houden. De regering en het leger hebben de in druk dat de recente demonstraties niet zozeer door politieke of gods dienstige motieven zyn geïnspireerd, maar zyn aangesticht door verniel zuchtige straatschenders. Anderzyds is er ook activiteit van nationalisten, de officiële r.k. oppositieparty, die hereniging van Noord-Ierland (Ul ster) met de republiek Ierland voor staan. Dit sentiment wakkert natuuriyk de activiteit aan van republikeinse agitators «wier vlaggen, die van Eire, donderdagavond alom te zien wa ren» en van het illegale „Ierse repu blikeinse leger", dat de laatste maan den meer en meer van zich doet spre ken. Officiële woordvoerders van de Noordierse regering noemen het in elk geval een hoopvol aspect van de huidige situatie, dat de r.-katholie- ken tegen het Ierse republikeinse le ger vechten, hetgeen in elk geval be ter wordt geacht dan wanneer r.- katholieken en protestanten elkaar te ïyf gaan. beschuldigde de Japanse regering er- van dat zy Noord-Korea wil opsche pen met de taak „de misdadigers te arresteren, zonder zelf wat te doen" Om humanitaire redenen had Noord-Korea oorspronkelijk de vei- ligheid van de passagiers en hun te rugkeer gegarandeerd. Nadat alle j passagiers waren vrijgelaten, werden nu alleen nog maar „linksgerichte studenten, ontvoerders genaamd", naar Noord-Korea gestuurd. „Dit is een intrige, die de indruk moet wek ken, dat de Noordkoreanen graag Doodstraf Zes Afrikaanse terro risten zijn door het oppergerechtshof in Bulawayo Rhodesië i ter dood ver oordeeld wegens moord op een Afri kaanse soldaat, eerder dit jaar. Rechter J. M. Greenfield verklaarde, dat het duideiyk is dat de mannen Rhodesië binnengekomen waren om militaire redenen. „U was tot de tanden bewapend en u lag te wach ten op Rhodesische militairen Toen u ze zag „trotzkisten" en „misdadigers" opne men". zo werd gezegd. „Onze bevoeg de autoriteiten stellen vast dat ze niet verder in de zaak verwikkeld willen worden". Op de foto: drie van de passagiers na hun terugkeer in Tokio. De mid delste toont een van de touwen, waarmee de kapers hem en de an dere passagiers hadden vastgebon den. DEN HAAG (ANP» De maxi mumprijs van consumptiemeik zal op 1 juni met één cent per liter wor den verhoogd. Het ministerie van Economische Zaken heeft dit giste ren bekend gemaakt. Ook de maxi- mumprijzen voor consumptiemelk- opende u het vuur met de j produkten zullen gewyzigd worden bedoeling zo veel mogelyk personen te doden Hierover zal met betrokkenen nader overleg worden gepleegd. nog ■zera achryoen tenlandse Zaken in Washington, George W. Ball, in het Amerikaanse weekblad „Newsweek" onder de titel „De stryd der mastodonten" een ar- iiw, dat Lu vogelvlucht 'OOR de tweede maal binnen een maand trekt het Kremlin de aandacht van de grote pers bureaus. Waren het eerst geruchten over tweedracht onder de leiders, dit maal zyn er berichten over een ver zoekschrift (lees: bezwaarschrift), waarin om democratisering wordt vraagd. Tevens gaat de mare, Moskou en Peking wederzyds hun ambassades zullen heropenen en dat zowel Russen als Chinezen hun troe pen aan de grenzen in Azië over grote afstand hebben teruggetrokken. Het is, by gebrek aan verdere in formatie, onmogelyk nu reeds de waarde van dergeiyke nieuwtjes te toetsen. Ze spreken elkaar trouwens telkens tegen. Zo onthulde de „Praw- da" enkele weken geleden, dat de Russisch-Chinese grensbesprekingen op ernstige moeilykheden waren ge stuit tengevolge van hardnekkige ge ruchten. dat de Sowjet-Unie China j clusie hebben getrokken, wilde aanvallen. In een lang en ken- nelyk gezaghebbend artikel ontken de het communistische partyorgaan nadrukkelyk, dat een dergelyke aan val in het voornemen zou liggen. Overigens werden de leiders in Pe king gewaarschuwd, dat zy niet met het Kremlin moeten spreken „in de taal der wapens". Het artikel van de Prawda was de derde maal in vyf weken, dat Sow jet-Rusland het wenseiyk vond te ontkennen, dat het bezig was met voorbereidingen voor een aanval op Rood-China. Men lette op het woord „aanval", dat AAAAAAAAAAAAAAAAAAA A.' tikel, waarin hy pertinent de ver wachting uitsprak, dat. by een mil- litaire botsing tussen China en Rusland, het initiatief van het Kremlin zou uitgaan. China's ex pansionisme zou de Russen geen an dere mogelykheid overlaten dan militaire actie. Moskou zou dit zelfs de Oosteuropese satellieten reeds in het oor gefluisterd hebben. En aan de andere kant zou Peking uit de invasie in Tsjecho-Slowakye de con- dat. aange neert men deze veronderstelling met de brief over de broodnoodza- kelyke democratisering, dan zou het niemand verbazen indien blykt, dat het Kremlin een andere koers is gaan varen. De oorzaak zou men dan moeten zoeken in het besef on der de Kremlinleiders, dat het Rus sische ryk teveel in- en externe zwakheden heeft om het risico van een oorlog met Rood-China op de koop toe te nemen. Vietnam, ten opzichte van Indone sië, in Latijns-Amerika en in Afrika Een dergelyke politiek levert op het ogenblik geen ernstige nadelen op. eerder zelfs voordelen. Maar by een militaire botsing met China zou dit systematisch kweken van vyanden uitermate schadeiyk kunnen uitpak ken. In het Kremlin heeft vooral partyleider Brezjnew dit tot nu toe niet begrepen Dat is althans de ge volgtrekking uit de kritiek, die hy zowel in zyn naaste omgeving als van de Russische intellectuelen heeft ondervonden. Waartoe dit alles zal leiden is nog volstrekt onduideiyk. Is de positie van Brezjnew zo sterk, dat hy in staat moet worden geacht een dictatuur te vestigen waarin hy op alle fronten het laatste woord heeft? Of zyn de geruchten over tweedracht, het verzoek om demo- ertisering en de tyding over betere verstandhouding met Peking aanwy- zingen. dat er een andere wind ls gaan waaien en dat Brezinews poli tieke dagen zijn geteld0 Het ziet er maatregelen zyn en worden getrof- betreft, op kunnen wijzen, dat de schelden op Amerikaanse imperialis- dingen in de Sowje*-Unie in de ko- zien Moskou zich de inspanning had getroost op deze wyze zyn hegemo nie in Oost-Europa te handhaven, een snelle aanval op Chinees gebied allerminst tot de onmogelykheden zou behoren, dit om ook in Azië het heft in handen te houden Men kan deze opvatting van Ball al of niet aannemelyk achten. Maar ook als men het grootste gevaar niet uit Moskou maar uit Peking ziet ko men en een aanval het eerst van die zyde verwacht, is het opmerke- luk, dat er thans berichten over ont-1 derscheidingsvermogen z.en zeer wel INDIEN er, op grond van het bo venstaande, inderdaad een koers verandering in de Sowjet-Unie op handen is, dan zyn daarvoor vele motieven aan te wyzen. In het ar tikel van 14 maart wezen wy om. op de tekortkomingen van de econo mie en het uitblyven van gebruiksgoederen. In geval van een oorlog zou Moskou bovendien reke ning moeten houden met een op stand van de talryke minderheden in het Russische ryk, met rebellie onder de Oosteuropese satellieten, met groeiende politieke invloed van Duitsland in midden-Europa, met eisen van Japan tot teruggave van zuid-Sachalin en de Koerillen. Maar er is méér: Russen met politiek on- De reactie van de heer M. van Aken in het LD van 2 april heeft de hamvraag weer onbeantwoord gela ten. De heer Van Aken noemt hal verwege in zyn schryven, het auto- vry maken van het centrum 'n kwes tic van verkeers- en parkeermaatre- gelen, die ongetwijfeld nog zul len volgen. En iets verderop: „De P.v.d.A.-fractie is voor een auto-vry maken van een deel van de city. aanvankelyk enkele straten en later wellicht een groter gebied". Hoe groot, wanneer, en waarom, „wellicht"? De twee verschillen- I de formuleringen doen die vragen rij- i zen. In het zicht van de raadsverkiezin gen en de party programma's zou de van de noord-zuid ver binding in de Raad wellicht de laat- gelegenheid zyn geweest, om en W. hierover in het open die eindeloze kritiek op iedereen overtreft de Sowjet-Unie byna de beruchte schoolmeesters van de Ne derlandse tv en radio, die met hun opgeheven vingertjes een groot deel der mensheid bestraffend nawyzen Zolang er vrede is kan het Krem- behandeling v lin zich veroorloven een agressievebinding in de politiek te voeren in het Midden-ste Oosten, jegens Tjsecho-Slowakye met Roemenië en Joego-Slavië, inzakebaar van gedachten te wisselen en W spanning tussen de communistische^n* Kiemlto-leiding Zjc^ vejc immers niet uitsluit, dat er militaire reuzen zyn. Het zou er. wat Moskou vyanden heeft gemaakt door haar maatregelen zyn en worden getrof- betreft, op kunnen wijzen, dat de schelden op Amerikaanse imperialis- fen. Sterker nog, begin maart schreef i „oorlogspartyin het Kremlin enige I ten. Chinese avonturiers, Israëlische I mende tijd" nog" wel vaker de vroegere onderminister van Bui- i veren heeft moeten laten. Combi- agressors en Duitse revanchisten. Met i nieuws zullen komen. het Rl. het desnoods op een uitspraak van de raad te laten aankomen. De kie zers mogen best tydig weten, wie ei- getilyk wat wil, ook bij de andere fracties. Steekproef-resultaten kunnen als hulpmiddel bepaalde maatregelen be spoedigen. ik denk ook aan de recen te parkeerenquète by het Kamer- lingh Onnes laboratorum. Réaliseert men zich. wat de ver wachte spoedige verdubbeling van het autobezit voor de stad betekent, zonder voldoende financiën en zon der evenredige verbetering van het openbaar vervoer? Mag dan een antwoord ont weken worden op de vraag, of het oude beleid nog wel voldoet? Het zou prettig zyn, te weten dat de aanwezige onderzoekresultaten en het door de PvdA-fractie geprefe reerde gezonde verstand tenminste in dezelfde richting wyzen, omdat een beleidswyziging nooit van de be houdende fracties zal uitgaan en omdat een adviesraad voor de bin nenstad nog niet gevormd is. W. M. van Rooyen Marislaan 11 Leiden

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9