Vernieuwing meer dan ooit nodig' Leidse HOP Meisjes roofdenkleuters Hoe meet men prijsstijgingen? Harpe Davids oogst succes Stichting van de Arbeid: neen tegen Roolvink D 66-voorzitter Beekmans op congres Consumentenbond: dir artsen plaatsen zich; buiten geldende wet Politie haalt kabouters uit pand Ernstig bezwaar tegen loslaten vaste tarief Regering vraagt SER advies Wandtapijten en plastiek in Noordwijk BRANDKAST GESTOLEN Nieuwe CAO kleinmetaal lijkt nabij PAGINA 5 LEIDSCH DAGBLAD BATBRt>AO 4 APRH. WO -J1 (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM (GPD) .,Wij staan nu voor een nieuwe krachtproef. En ik zeg u, dat wij die krachtproef niet onder gaan om te laten zien hoe sterk D'66 nu wel is of om te laten zien in hoeverre wij al dan niet juist zijn geweest. Nee, de krachtproef betekent alleen: hoe sterk blijkt straks, bij de ge meenteraadsverkiezingen, de werkelijke wil tot vernieuwing bij ons en bij de kiezers. Die krachtproef gaat ieder, die vernieu wing wil, aan. doen en In de zogenaamde oppositie gaan of blijven? ..De droge, simpele vraag: wilt u regeringsverantwoorde lijkheid dragen is een onzindelijke vraag, eenvoudig omdat eerst en vooral zal moeten komen vast te staan wat die regering voor program zou hebben en wie bereid zyn dit program ten uitvoer te leggen. Over dit program en over één of meer mo gelijke partners zullen wy ons in ieder geval vóór de volgende verkie zingen uitspreken en ik leg er de na druk op. dat wij die gelofte gestand zullen doen. met uitsluitend in ons achterhoofd de gedachte: wat brengt ons dichter, dat wil zeggen de mon dige Nederlandse burgers, bij de ver nieuwing. wat voert ons het snelst naar het doel?", aldus de heer Beek mans. Dit verklaarde vanochtend de voor zitter van D'66, de heer J. A. P. M. Beekmans. bij de opening van het congres van zijn party in Rotterdam, dat vandaag en morgen volledig ge- wyd zal zijn aan programmatische zaken. De arts Beekmans meende dat de afgelopen statenverkiezingen ge noemd zouden kunnen worden: de verkiezingen van de afwachters. mis schien ook de verkiezingen van de teleurgestelden, de achterblijvers, de aarzelenden. Volgens de heer Beekmans is er voor alle partijen werk aan de win kel. omdat er in een democratie niets zo griezelig is als de onbewegelijk- heid. „Een speciale taak ligt hier voor D'66". aldus de partijvoorzitter, „wij hebben de afschaffing van de opkomstplicht reeds bij de oprich ting op ons program gehad, niet om dat wy dachten dat de mensen on belangrijk waren. Integendeel, we vonden juist dat de mensen mondig en verstandig genoeg waren om niet als stemvee naar de stemhokken te worden gedreven. We gingen ervan uit. dat mondige mensen graag zou den kiezen. U zult misschien zeggen: hierin zyn we dan bedrogen uitge komen. we hebben ons hierop verke ken. Ik geloof er echter niets van. dat we ons verkeken hebben. Ik ge loof alleen maar dat het massale wegblijven van de stembus opnieuw heeft aangetoond hoe nodig hoe broodnodig het is. dat er in Ne derland ernst wordt gemaakt met een werkelijk aansprekende vernieu wing in onze trant". Op de vraag, of D'66 volgend jaar al of niet aan een regering wil deel nemen, wilde de heer Beekmans ant woorden met een wedervraag: welke mogelijkheden hebben we om ons doel die vernieuwing te berei ken als we aan de regering deelne men. en welke mogelijkheden tot ver nieuwing hebben we, als we dit niet ie Dl n DEN HAAG «GPDt De Consu- mentenbond vindt het feit, dat een 1 aantal huisartsen heeft besloten geen 1 vaste tarieven meer te hanteren, hetgeen betekent, dat de rekening zal zijn gebaseerd op tijd en moeite die aan de patiënt zijn besteed, een zeer bedenkelijk verschijnsel. De bond doet daarom een beroep op de ze artsen om terug te komen op het genomen besluit. Ook bestaan plan nen zich zo nodig over deze kwestie tot de minister van Economische Za ken te wenden. De Consumentenbond is van me ning. dat de huisartsen er zeker recht op hebben hun tijd en moeite betaald te krijgen. Verwonderlijk is echter, dat juist op het moment, dat de Economische Controledienst maatregelen heeft moeten nemen te sluiten hun vaste tarieven los te ten. De Consumentenbond heeft fa ook de indruk, dat deze artsen ld besluit hebben genomen om zich i de algemene prijscontrole te kun» onttrekken. Deze indruk wordt \r strekt door de mededeling van }i noemde artsen, dat in de toekot geen gespecificeerde rekening 1% zullen worden verstrekt. n Verwacht mag worden, aldus y; Consumentenbond, dat in het ni^ we systeem zelden een lager bed, in rekening zal worden gebracht het nu geldende minimumtarief vf? een consult. Vaak zal de rekeip ongetwijfeld hoger zijn. Dit betekent, dat deze huisart overgaan tot een prysverhog waarvoor zij geen toestemming b ben. Zij plaatsen zich daardoor le gen huisartsen, die hun tarieven ten de geldende wetten, hetgeen d hadden verhoogd, andere artsen be- bedenkelijk verschijnsel is. y DEN HAAG (ANP.» De regering tie als maatstaf voor eventuele loon- zal de Sociaal-Economische Raad advies vragen over de loonindexe ring, aldus heeft premier De Jong gisteravond na afloop van de kabi netszitting meegedeeld. De collectieve arbeidsovereenkom sten. die de afgelopen maanden aan ae orde zyn gekomen, bevatten on derling verschillende indexerings clausules. waarbij m het algemeen de prijsindex van de gezinsoonsump- NOORDWIJKERHOUT De Harpe Davids" van de KMK'er Wijb Schoon concerteerde als ge bruikelijk in Hotel Van der Geest in Noordioijkerhout. Deze fanfare bood het vertrouwd geworden beeld van heel jonge deelnemers in de gelederen. Dienaangaande viel het woord Muziekschool. Na een jaartje instrumentale oplei ding aldaar is het effect nog niet spectaculair, maar het goede ef fect zal toch niet zo heel lang uit blijven. Middelerwijl betekent korpsvernieuwing een tijdelijke achteruitzetting van het korps niveau. De dirigent wensen we een enige jaren ongewijzigde sa menstelling toe. Dan kan een uit muntend pedagoog, als hoedanig we Schoon kennen, eens voorto veren wat hij uit een orkest weet te halen. De Devon Fantasy van Eric Ball, waar we niet ondersteboven van wa ren. had, by overigens fraai gekuiste klank, een wat moeizame gang. Er gebeurt meer in de niet onaantrek kelijke Scènes Ecossaises van de Vla ming Gus de Roeck, hoewel de muzi kale spanningen er gaandeweg in afflauwen. In het spel was de disci pline duidelijk, zonder gegarandeerde punctuele eenheid. De stellig raad zame voorzichtigheid in de leiding bracht enige brokkeligheid mee. In weerwraak werd de „Thunderer" van Sousa gaaf en marsvaardig. Vier no ten zitten daarin, die geen Neder lander niet kent: In de Jor-daan! En ook de Aida-ouverture van Verdi; weliswaar al eens eerder beoefend, kwam bepaald heel redelijk uit de schalbekers. Hier kreeg de cornetso list met ere de baan vrij voor het grote woord, later versterkt door de hele trompetterie van bugels, cornet, trombones en trompetten. Na de pauze kort-amerikaans: twee minuutjes voor de ..76 trombo nes Mars" van Meredith Wilson. Die 76 was eens echt. in een show in de Nieuwe Wereld, maar de titel bleef. „Early one Morning", een aardig vertolkte aardige fantasie van Sey mour, leidde naar het wereldsucces de Showboat van de Newyorker Je rome Kern, waarin Schoon de kan sen kreeg om al te laten doorsche meren wat hij met het orkest gaan deweg zal bereiken. Want. moesten we al ongemakjes signaleren, dat wa ren geen ziekteverschijnselen, de klank namelijk was gezond. Laatst van al: Alfords Colonel Bo gey on Parade. Het top wijs je daarin zat 60 jaar geleden ook in een Schla ger van een gevierd humorist, tekst „Janus, heb jij je hoedje op?" Wie gapte van wie? KEES VERHOEF. aanpassing wordt gehanteerd. Hier bij, aldus de premier, wordt geen onderscheid gemaakt tussen elemen ten van prijsstijging die wel en ele menten die niet voor indexering in aanmerking zouden moeten komen. De SER heeft vorig jaar zomer ge adviseerd in de cao's voor dit jaar een aanpassingsclausule m te bou wen, die het mogelijk zou maken de contractloonstijging in de aanvang van de contractperiode beperkt te houden zonder dat dit tot gevolg heeft dat een dergelijke loonsverbe tering in de loop van het jaar weg smelt als gevolg van prijsstijging. In afwijking van het advies wordt ech ter in een deel van de contracten de gehele prijsstijging geïndexeerd, en niet slechts het deel van de prysstij- ging dat boven een volgens de SER niet voor indexering in aanmerking komende drempel van ca. 3,5 pro- cent ligt. Enkele oao's gaan verder i en nemen ook de toeneming van net werknemersaandeel in de sociale las- j ten in aanmerking voor bijsturing van de lonen. Wanneer de verbetering van het reële vrij besteedbare loon van de werknemers van jaar op jaar met 3 a 4 procent zou bedragen zou zou daarmee de gehele jaarlijkse wel- vaarts toeneming worden opgesou- j peerd. zodat er geen enkele ruimte overblijft voor verbeteringen in de j sociale voorzieningen of voor initia- I tieven van overheidszijde die geld kosten, aldus de premier. Het is daarom dat de regering de SEP heeft gevraagd advies uit te brengen over deze kwestie. De regering zal de SER ook vra gen advies uit te brengen over een wettelijke regeling van fusies. BREDA (ANP) Kort na de oprichting van Oranje Vrijstaat Breda" is het in het begin van de avond in Breda tot ongeregeld heden gekomen. De politie liet de bezetting van een oud patriciërs huis aan de Haven tien minuten toe. Toen werd ingegrepen en werden zo'n 150 „kabouters" in snel tempo uit het pand gehaald, (foto). Buiten stonden een 250 andere „kabouters" en sensatiezoekenden te joelen. Tot verder politie-optreden hoefde het niet te komen. Een pro testmars naar het politiebureau ver zandde in wat wilde kreten heen en weer. De volgende week vrijdag wil len de Bredase kabouters opnieuw een pand bezetten om tot stadhuis uit te roepen. NOORD WIJK De culturele com missie onder leiding van Noordwijks burgemeester mr. J. M. Bonnike, die zich tot taak heeft gesteld om de ge- restaureerde Kapel aan de Hoofd- land en België, de VPRO-radio en straat dienstbaar te maken voor de Vergezeld van afvaardigingen uit Amsterdam. Rotterdam. Alkmaar, Eindhoven. Den Bosch en Tilburg trokken de Bredase ..kabouters" om kwart voor zes van het station naar de K.M.A. Daar werd een symboli sche verovering uitgevoerd. Vergezeld van t.v.-ploegen uit Amerika. Duits- de VARA-tv en een groot aantal fo tografen trok de stoet naar het stad huis. Burgemeester ir. W. Merkx ontving een kabouterdelegatie op het bordes. Daar werd eerst een proclamatie voorgelezen. De heer Merkx antwoordde in stijl, waarbij hy om. verklaarde dat de ..kabou ters" alles beter weten dan het hui dige gezag, dat dit gezag niet pre tendeert alles beter te weten en dat hy zich best zou willen onderwerpen aan het nieuwe gezag. Noordwijkse gemeenschap door het organiseren van manifestaties op het gebied van kunst en cultuur, bereidt een expositie voor van moderne Ne derlandse plastiek onder de titel „In brons gegoten". Deze tentoonstelling is van 7 april tot -17 april te bezich tigen. Behalve vijfendertig bronzen kunst werken valt er een serie van zeven wandtapijten te bewonderen, welke de gelijkenis van de „Verloren zoon" uit het Lucas-evangelie tot onder werp hebben. De wandkleden zijif de jaren 1951 en 1952 in opdrrf1 van het ministerie van O., K. ene door zeven kunstenaars vervaard*1 Zij hebben allen het formaat vanv bij 144 cm en zijn rijkseigendom. afscheid van de verloren zoon is t gebeeld door J. Bouhuis. Christin: de Moor en Theo Korpershoek Is" hem in twee verschillende tapijten slecht gezelschap zien. De verleg zoon, verdreven uit een huis van tucht, is een werk van H. Bayens- varkenshoeder is hij uitgebeeld Charles Roelofsz. Kees Andrea le^ de terugkeer van de verloren v vast en Cuno van der Steen het c. de vader aangerichte feestmaal. I van deze wandkleden zijn gew^ door De Knipscheer in Laren.» overige vier door weverij EdmoncL Cneudt. r De culturele commissie beoogtn jeugd kennis te laten maken meta hedendaagse kunst en stelt de h gelijkheid open om in school of k6 severband de expositie te bezichtijj De tentoonstelling is voor het p bliek toegankelijk 's middags tot 6 uur en 's avonds van 7 tot RIJSWIJK (ANP) Onbekenden hebben bij een grammofoonplaten zaak in Rijswijk ingebroken. De in één van de kantoren aanwezi ge brandkast werd op een steek wa gentje naar buiten gereden en daar met behulp van een elektrische heftruck in een klaarstaande au to geladen. In de brandkast was voor ongeveer f 13.000 aan contanten aan wezig. benevens enkele waardevol le bescheiden. De inbrekers konden het pand binnenkomen, nadat aan de achterzijde een ruit was vernield. De totaal aangerichte schade wordt geschat op f 25.000. De recherche in Rijswijk stelt een onderzoek in. LEIDEN De Leidse afdeling van de „Bond van hoger onderwijs per soneel" heeft gisteren met een fees telijke cabaretavond haar 50-jarig bestaan gevierd. In de aula van het Rynlands lyceum te Oegstgeest trad het ensemble Hessel van de Wal op j voor de bond. Hieraan vooraf ge- j gaan was een receptie van het be- stuur en een diner in het acaderrue- I gebouw aan het Rapenburg. De Bond van hoger onderwijs per soneel kortweg de HOP genaamd is geen organisatie van docenten, zoals de naam mogelijkerwijs kan doen vermoeden, maar van ambte- j naren die by de (Leidse) universi- teit werkzaam zyn. De Leidse afdeling, die nu een halve eeuw be- 1 staat, is met haar tussen de 400 en 500 schommelende ledental de groot ste afdeling van de HOP. Deze bond is aangesloten bij het Ambtenaren Centrum, één van de vyf vakcentra les. i De Leidse afdeling werd twee jaar j na de eerste wereldoorlog opgericht om een vuist te maken tegen zaken als slechte salariëring, onrechtvaar dige arbeidsverhoudingen en veel persoonlijke willekeur. In de loop der jaren is er een goede samenwerking tot stand gekomen tussen de Univer siteitsbestuurders en de HOP Opvallend is, dat de HOP in Lei den haar meeste leden telt onder het Hitte-bed Een 36-jarige Zweed die in november by een ketelont ploffing op een scheepswerf over meer dan 85 van zijn lichaan ver brand werd. is gered door een groep artsen in Stockholm dank zij een hier uitgevonden „hittebed" en een vrijwel volledige huidtransplantatie. Tot nu was 70 de grens dat nog redding mogelijk is. De nieuwe behan deling vond plaats in het Karoiinska ziekenhuis in Stockholm onder ding van dr. Sten-Otto Liljedahl. lei- DEN HAAG <ANP> Een Haagse moeder meldde donderdagochtend de kinderpolitie, dat ze op de speelgoedafdeling van V en D haar 2-jarig dochtertje was kwijtge raakt. Aangezien er daar de vorige dag ook een 3-jarig meisje was zoek geraakt, trof de kinderpolitie uitgebreide opsporingsmaatregelen en werd de geüniformeerde politie opgeroepen om naar de kleine uit te kyken. Om half vier 's middags was het meisje nog zoek, maar om vier uur werd de wachtcommandant van het bureau Duinstraat opgebeld door een vrouw die vertelde, dat twee meisjes by haar een klein kind hadden achtergelaten, nadat ze hadden aangebeld. Dit bleek het 2-jarig meisje te zyn. Tot ver bazing van de moeder bleek het kind een ander broekje en andere kousen aan te hebben. Na een uitgebreid onderzoek bleek, dat het meisje by V en D was meegenomen door twee meisjes van respectieveiyk elf en acht jaar. Ze hadden het kind mee naar huis genomen en het verschoond, omdat het kleintje een natte broek had gekregen. Voor een gulden, die ze van een tante hadden ge kregen, hadden ze een nieuw broekje gekocht en dit de kleine aangetrokken in de poort van het politiebureau aan de Jan Hendrik straat. Daarna waren ze naar een oma in Scheveningen gegaan, maar omdat oma geen drie, maar twee kinderen verwachtte, hadden ze, om zich van de vondeling te ont doen, zomaar ergens aangebeld. Het 3-jarig meisje, dat op 1 april by V en D was zoekgeraakt, bleek toen het werd gevonden, te zyn beroofd van een ringetje en een armbandje. De meisjes van elf en acht erkenden ook dit feit te heb ben gepleegd. De oudste had het ringetje al naar een juwelier ge bracht om het te laten vergroten. Het meisje van acht jaar fungeer de slechts als bylopertje. Het elf jarige meisje zal door een kinder psychiater aan een test worden onderworpen. De Haagse kinderpolitie meent, dat moeders hun kinderen by het win kelen nauwlettend moeten gade slaan. aangezien gebleken is, dat aan het wegraken van kleine kin deren grote risico's zijn verbonden. De directies van de grote winkel- magazynen in Den Haag hebben hun personeel opdracht gegeven terzake eveneens oplettend te zyn. zogenaamde niet-wetenschappeiyk overleg met het universiteitsbe- personeel; ambtenaren die werken in de technische en administratieve sec tor. In de praktyk betekent dat via het Ambtenaren Centrum overleg met de regering over de rechtspositie en het salarisbeleid van de ambtenaren DEN HAAG <GPD> Een nieuwe c.a.o. voor de kleinmetaal (de me- taalny verheid) ïykt naby. Tydens gisteren gehouden oriënterende be sprekingen tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties over een nieuw contract voor 1970 en 1971 is men nu dicht by een oplossing geko men. Er zal echter nog beraad in eigen kring moeten plaatsvinden. Op 21 april zal het gesprek worden voortgezet. Struikelblok was tot nu toe de eis van de werkgevers dat de bydrage, die zy voor vakbondsacti viteiten willen geven, niet wordt „doorgeschoven" naar de bondsleden, die 65 jaar worden. Dat gebeurt wèl met de gelden, die de metaalindus trie beschikbaar stelt aan de vak bonden. stuur op plaatselyk niveau over de zelfde zaken en andere behartiging van de personeelsbelangen weer via het Ambtenaren Cen trum overleg op departementaal niveau, terwyi er tenslotte en aantal HOP-bestuurders zyn gekozen in de commissie die naar nieuwe bestuurs vormen voor de universiteit moet zoeken. Op de receptie van de I4 se HOP was het gistermiddag komen en gaan var mensen het bestuur wilden feliciteren t het 50-jarig bestaan. Hier k)if afdelingsvoorzitter W. Duk fi de van rechtséén van de f geschenk aangeboden. voorzitter van de TAS, de te Cambier, overhandigt het b stuur een fles geestrijk vocht Foto LD/Holv^ UTRECHT 1 ANP) De Stichting van de Arbeid heeft geweigerd op verzoek van minister Roolvink mee te werken aan de samenstelling van een commissie van deskundigen, ge creëerd in de door de vakbeweging fel bekritiseerde loonwet. De commis sie is bedoeld om de minister van Sociale Zaken in loonpolitieke aan gelegenheden te adviseren. De minister heeft de Stichting van de Arbeid een brief geschreven, waarin hij zei te overwegen de per sonen, die nu nog deel uitmaken van de loonpolitieke adviescom?8 sie te benoemen tot lid van de we commissie. Zoals bekend is C11 NVV-voorzitter D. Roemers uit lr' test tegen de loonwet uit die com# sie getreden. Over een opvolger de heer Roemers beraadt de miKi ter zich nog. c De Stichting van de Arbeid k woordde dat men, omdat men th verschillend denkt over bepaalde k derdelen van de loonwet, zich Ir In staat acht tot een besluit te men. 1

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6