Bij overheidsdiensten is het soms lachen, gieren en brullen Een greep uit pocket - - - - v Edel Lachbare Heren De fotografie verovert d u Sowjet-Unie Humor in brieven en in ambtelijke stukken 1 wjetrussischi mateur- en Leroepsfotografi "v poseren in e Ver. Statei PAGINA 10 LE1DSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 APRIL 1 DEN HAAG (GPD) Wie meent dat brie ven, rapporten, memoranda etc. van ambte lijke instellingen altijd droge gezwollen hu morloze zinnen bevatten vergist zich. Wanneer men een paar bladzijden heejt gelezen in ..Edel Lachbare Heren", een poc ket on-zinnen en penneklnchten, bijeenge bracht. door Aad van der Toornautomatise ringsdeskundige bij de PTT en geestelijk va der van het Antwoordnummer, kan zichzelf overtuigen dat het soms bij de overheidsin stellingen lachen, gieren en brullen is, wan neer weer eens een collegamaar ook het publiek het zonder te willen, voor een bulde rende lach heeft gezorgd. Het is IJzersterke authentieke hu mor, jarenlang verzameld door tien tallen medewerkers, geselecteerd uit tienduizenden brieven, rapporten, of- ficiële stukken, nota's, kwitanties, memoranda, aantekeningen en wat er al niet meer in de administratieve sector van ons maatschappelijk leven voorkomt. „Ik ben altijd stapel op krante knipsels geweest", zegt de heer Van der Toom „en heb altijd gekke din- j gen verzameld en gedaan. Na de Hongaarse opstand in 1956 toen dui zenden Hongaren naar allerlei lan den vluchtten, heb ik bijvoorbeeld sa- i men met 'n paar vrienden een woor-1 denboek in acht talen Hongaars, j Engels, Frans, Nederlands, Duits, I- taliaans, Spaans en Zweeds samen gesteld, waarvan er 100.000 gedrukt en via het Rode Kruis verspreid zijn. En dat terwijl ik geen woord, maar dan ook niet één woord Hongaars kende. Daarna hebben wij nog een boekje gemaakt waarin vluchtelingen in ons land alles konden vinden van bijzonderheden over ons koningshuis tot onze sociale wetgeving en van al le geestelijke stromingen in Neder land tot de posttarieven en onze bankbiljetten en munten. Ik had al Jarenlang allerlei pen- ne-kluchten uit brieven verzameld, toen ik op een dag dacht, er zullen wel meer mensen zijn als ik, want in verschillende personeelsorganen was ik wel eens een rubriekje gekke zinnen uit brieven tegengekomen. Waarom zou ik deze mensen niet eens benaderen en hen vragen hun verzameling aan mij té zenden, dan zat er best een aardig boekje in. Ik nam drie dagen vrij en belde meer onzin geschreven dan bij de gi ro of de telefoondienst. Maar ook dit kon ik weer splitsen, want in Am sterdam waren bijvoorbeeld veel meer gek geformuleerde zinnen aan het papier toevertrouwd dan in Rotter dam. Een aardige kluif voor een so cioloog. Ook bleek er een lijst uit de oorlog te t>estaan, die waarschijnlijk eens op de administratie van een gas- zo'n honderdvijftig personeelsbladre dacteuren en redactrices en vroeg hen of zij wel eens onzin in blieven, rapporten en andere papieren tegen waren gekomen en dit hadden be waard of in hun bladen hadden ge publiceerd. Na een paar dagen begon de stroom penne-kluchten in mijn brievenbus te vallen. Ik zette alles op kaartjes. Toen bleek ook iets vreemds. Bij de Rijkspost en de Dienst luister- en kijkgelden was veel bedrijf was gemaakt. Van alle kan ten kreeg ik namelijk dezelfde kre ten, die aanvragers van gas had den geschreven. In 14 dagen In veertien dagen was het zaakje gepiept en belde ik een uitgever. D or de telefoon las ik de man, die besliste over wel of niet uitgeven van een manuscript het woord man us- Tv'? *4 l&mjjÊSjm $t, gap Moskou tweehonderd jaar. OLIEMACHT VAN DE EEG KAPACITEIT 0 LI ERAEFIN ADER'JEN IN DE E EG. 1960 1965 196B 1969 1970 De capaciteit van de olieraf finaderijen in de EEG neemt re gelmatig toe. In de laatste tien jaar is de totale capaciteit van de EEG-landen verdrievoudigd. De produktie van de Nederlandse raffinaderijen steeg van de in dex 65 in 1958 naar de index 150 in 1968. De Nederlandse raffina derijen zorgden voor een uit voer ter waarde van 1.8 miljard gulden in 1968. De groei van de raffinagecapaciteit van de EEG gaat voort. De grafiek laat de ramingen zien voor 1969 en 1970. Van de landen die thans een ca paciteit hebben van meer dan 100 miljoen ton (nominaal) be horen twee landen uit de EEG bij de eerste vier, Ver. Staten, Japan, Italië, W. Duitsland. Ita lië en W. Duitsland nemen on geveer de helft van de EEG- capaciteit voor hun rekening. (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Wie denkt aan de Sowjet-Unie, denkt niet in de eerste plaats aan fotografie. Toch is dit het onderwerp van een grote tentoonstelling in Washington, die Amerikanen voor het eerst een overzicht geeft van wat de Russen sinds de revolutie met een fototoestel hebben gedaan. Ruim 400 fotografen, beroeps en amateurs, geven in 1200 foto's een totaalopname van Rusland en wat de bezoeker ervan bij blijft is een gevoel van uitgestrektheid, vitali teit en een aarzelende belangstel ling voor de „slordige" fototech niek die in Amerika werd ontwik keld en bekend werd als „candid camera." De collectie die na Washington nog in vier andere Amerikaanse steden zal worden getoond, en die in de Sowjet-Unie zelf nog niet te zien is geweest, werd samenge steld uit een keuze van 70.000 fo to's. Eenderde van de tentoonge stelde opnamen zijn kleurenfoto's, die het zwakste onderdeel blijken te zyn van een anderszins ryk gescha- ADVERTENTIE j»e nationale kampeer mm H A AG temen -caravans-bote" J OPEN da9eli'en '4.00 - 3° u ralerdag u kampcerartlkelen tenlen - ca,"vaI£ ,en vakantiekteding - watersportartikelen^^ jn|ormatieslands mv0ad„eSoTNed.Spi.5ber8en.e»pedi«e en Wereldnatrturtonds MC PP GRATIS VL'E°TOCHTyVJ TOEGANG: 2.50 P P.. KIND. TOT 14 JR >.25 P.P. cript bij mij wel tussen aanhalings tekens wat voor. Na tien minuten, nadat hij aan één stuk had gelachen, zei hij„Stuur mij de hele zaak maar toe. Morgen heeft u het contract in hui6". Later hoorde ik dat men zoiets nog nooit had gedaan. Dit soort humor heeft een eigen karakter. Het ontstaat niet bij de schrijver, maar bij de ontvanger, zegt de PTT-er die enthousiast ver telt over het succes van het ant- woord-nummer. Een idee waarvoor Aad van der Toorn uit de rijks ideeënbus drieduizend gulden ontving en waarvan Amerikaanse reclame mensen, die hier een congres bij woonden hem schreven, „dat het Antwoordnummer", waarvan Van dei- Toorn de geestelijke vader is, „het belangrijkste was dat zij van de trip naar Europa mee naar de Sta tes terug hadden genomen". Zij wa ren reeds krachtig bezig de Ameri kaanse postmeester van het belang van het instellen hiervan ook in de Ver. Staten te overtuigen. «Bij een Antwoordnummer behoeft de schrijver geen postzegels te plak ken. maar betaalt de ontvanger de porto. De PTT voerde het Antwoord nummer in naast de machtigings kaarten en -enveloppen. Deze metho de is niet alleen veel goedkoper, maar tijdens recente reclamecampagnes en ledenwerfacties bleek een Ant woordnummer veel meer resultaat op te leveren, dan b.v. machtigingskaar ten). „De toepassing van de Neder landse taal is moeilijk", gaat Aad van der Toorn verder. „Op school wordt daar te weinig aan gedaan. Tè veel moeten de kinderen dicteeties maken. Een behoorlijke sollicitatie brief kunnen de meesten, ook de leerlingen van middelbare en hogere scholen niet schrijven. Hier een dui delijk voorbeeld „Ik ben geboren 1937, daarvoor behaalde ik het hbs-diploma en het diploma van de vorminesklas terwijl toch dikwijls van zo'n brief het latere bestaan afha :g\ „Het vruchtgebruik van deze boerderij is bij H. Azelaar, ge huwd met W. uit de Ketting. De vruchtgebruikster is 72 Jaar. Zij woont met de blote eigenaar J. Steen op de boerderij. De blo te eigenaar is in dienst bij de vruchtgebruikster". „De metselaar A. is ontstaan uit een om gezondheidsredenen afgekeurde stratemaker" (rap port directeur gemeentewerken). „Voorgesteld wordt ge- stroffene te leren fietsen, opdat hij aan het gezelschap van zijn ega kan ontkomen" «me disch rapport. „Bovendien ontvang ik mijn maandsalaris per week". „Katoenen wimpels voorzien van een lijk en met oranje wimpels" (brief Rijksgebouwen dienst aan Rijks inkoopbureau). „De vorige is verloren ge raakt door het zenden naai- Bo livia en daar er in dat land op roer is, komen de brieven niet •neer over Het eevolg hiervan is, dat Bolivia wordt uitgescha keld". „In het tweede half jaar heeft zich een onregelmatigheid voorgedaan ter zake van brood- leveranties, in dier voege, dat minder brood werd geleverd dan opgegeten. Het hierbij betrok ken personeelslid is hierover ter verantwoording geroepen en heeft inmiddels de Rijksdienst verlaten" (aanhangels tot het verslag van de Handelingen der Tweede Kamer). Het hekwerk is voorzien van scherpe punten, zodat de jeugd hierop niet. gemakkelijk gaat zitten. De fabrikant is ge negen hiervan een demonstratie te geven" „De heer A„ die de gehele week buiten de gemeente ver blijft is gehuwd maai- heeft geen kinderen. In de jongste raadsvergadering is gepoogd aan deze merkwaardige toestand een einde te maken «ambtelijk rapport). „Het bestuur van de polder zal op 3 september a.s. beschou wen het toppen en bloten der boezems, gorzen, dijken, ka den, wegen enz" „De afvoer van de toiletten vindt eens in de 2 a 3 maanden plaats, via het behang of pla fonds van kamer 7" (brief van een overheidsdienst). „Deze ruimte wordt meer be nut voor het afnemen van exa mens door middel van een schuifwand" rapport „Deze laatstgenoemde feiten «insluiping, braak en diefstal) werden alle te gepleegd, ter wijl de districtsrecherche hier bij assistentie verleende" (poli tioneel maandrapport). „Wij stellen voor aan L. Pie- tersen bouwvergunning te verle nen. Evenwel maken wij u er opmerkzaam op, mogelijk ten overvloede, dat er wanneer Jan sen vergunning in het nieuwe pand verkrijgt er geen gemeen schap binnenshuis mag bestaan" (brief van een college van B. en W.). „Onder invloed van sterke drank maakte gemeentepolitie proces-verbaal tegen hem op" «uit proces-verbaal). „Het vervoer vindt op vrij primitieve wijze plaats in een normale auto, waarin dan via de koffer een brancard kan worden geplaatst. Tot nu toe heeft men zich hiermede beholpen, maar er komen toch gevallen voor waarbij een dergelijke wijze van vervoer niet verantwoord is. In dien de patiënt met het hoofd omlaag moet, worden vervoerd is het noodzakelijk dat dit hoofd zich in de koffer bevindt" «raadsvoorstel). „Wij zouden graag zien dat het gemotoriseerde verkeer wordt gestimuleerd en tegenge houden" (notulen gemeente raad). „Gedacht werd de dienst plichtige zoon te vervangen door de jongste dochter Doch gezien haar leeftijd (16 jaar) en haar geslacht werd dit een fiasco De veestapel bestaat uit 2 paarden. 16 koeien. 12 varkens en 1 trac tor". (ambtelijke toelichting verzoek vrijstelling dienst plicht). „Ingesloten treft u de stuk ken aan betrekking hebbende op de bouw van mej. W. F. van de M." (verzoek om bouwvergun ning „Ik zal getroffene niet ope reren en de stand van arm en hand niet corrigeren; hij is ambtenaai" (medisch rap port). —„Het nieuwe systeem schijnt goed te bevallen; drie ambtena ren thans met griep naar huis" (rapport over nieuw administra tiesysteem „Op uw vraag kan ik beves tigend zeggen: neen „Getroffene heden gezien. Getroffene is te kort verlengd door abuis van de administra tie —„Ongeval bestond uit een bot sing tussen twee ambtenaren. Het betrof een voorgeschreven dienst". „Sterft patiënt tijdens de be handeling, dan behoeft het dos sier alleen te worden voorgelegd indien er twijfel bestaat aan causaal verband". „Als de vrouw 's avonds wil stofzuigen, dan wordt het licht zo slecht dat het vuil onvind baar is —„De heer B. is zowat de eni ge ambtenaar, die sinds de bouw van het raadhuis in 1913 zijn beste krachten aan de gemeen te heeft gegeven", (ambte lijk verslag). dat er tot mijn leedwe zen geen mogelijkheid bestaat haar van bedrijfswege periodiek in het verlies van haar man te gemoet te komen" „Dagelijkse bezigheden: A. gemeenschap met chef-telefo niste" (taakomschrijving PTT- kantoor). „De drollen drijven in de gang, daar moet in gegrepen worden". „Het maken van toiletruim te in de luchtkoker" (ambtelijke brief i —„Voorts worden de richtlij nen voor de splitsing van leer lingen iets soepeler toegepast". „Deze typiste treedt correct op. Ook bij het aannemen van telefoongesprekken toont zij goe de omvangsvormen" beoorde lingsrapport). „Getroffene loopt met een stok en een vrouw". „Hare Majesteit, aangezien u hoofd bent van een overheidsin stelling wil ik een beroep doen op uw HAN WIELICK I O keerde en bezienswaardige exposi tie. In de kleurenfoto's wordt op enkele spectaculaire uitzonderingen na de Russische v«oorkeur terugge vonden voor „mooie" toeristische plaatjes en de romantisering van de Sowjetrussische industrie. i'ii lach in eCn dans Een van de uitzonderingen daar bij is een uitzonderlijk fraaie ballet- foto van de 37-jarige W. Sakk, dio helaas op een onopvallende plaats werd opgehangen onder de wat ouderwets aandoende titel „Glim lach in een dans." De foto toont in de kleurige wirwar van balletkos tuums in beweging het geëxalteer de gezicht van een danseres, die zich kennelijk in top-vorm voelt. Sakk is trouwens een van de meest in het oog springende foto grafen in deze collectie, waarin hij met 20 foto's vertegenwoordigd is. Een andere foto van hem toont een alleen zittend meisje in een restau rant tegen een achtergrond van dansende paren. Titel: „Waar kan hij zijn?" Zoals in zijn andere foto's is zijn signatuur herkenbaar aan ziin vermogen om gevoelens vast te leggen. Een aanzienlijke portie van de historische waarde van deze ten toonstelling wordt geleverd door de nu 71-jarige Maks Alpert, die als de „vader van de Russische foto grafie" te vergelijken is met wat zulke groten als Steichen en Stieg- litz aan het begin van deze eeuw voor de Amerikaanse fotografie de den. Alpert is vermoedelijk het meest bekend om zyn oorlogsfoto's van het Duits-Russische front, waarvan er ook een aantal te zien ziin, maar er zyn van hem ook zul ke opnamen als die uit 1926 van «en oud en uitgeblust boeren-echt paar in het Smolensk-gebied. dat voor het eerst een onbegrijpendi blik werpt op een elektrische lamp Alperts werk is propagandistisch maar hij ontkomt aan de banale kanten ervan door een artistieke vi sie die zo vaak ontbreekt aan de gladde foto's van fabriekspijpen tractoren en blijde arbeiders. I niet te missen 'zij zal ook in Euro pa te zien zijn), zijn de weergaven van het woeste en uitgestrekte Ruösisohe landschap. Bij deze op namen krygt men de indruk dat de fotograaf zijn eigen gang heeft kun- I nen eaan, ongehinderd door andere (sociaal-realistische) motiveringen. Zoals te verwachten, zijn de meest spectaculaire en artistiek onover- trefbare foto's die van winter-land- schappen. Er Is een adembenemen- de opname van V. Butyrinas waar- I op. als twee speldeknoppen, twee mensen te zien zijn in een massale sneeuwjacht die boven en rondom hen woedt met een dicht, bijna ver stikkend scherm van vlokken. I Van I. Trankwillitski is er een foto van twee mensen op een door honden getrokken slee, die het eni ge zwarte contrast opleveren in een verder spierwit vlak. Bomen, huizen, grashalmen, gezien tegen de eindeloosheid ven de steppen. Sparren als geëtst in de sneeuw. Een vluchtende reebok in de wit heid van het woud. Het zijn beelden die voldoen aan alle voorstellingen die men. lezend in Tolsto's „Oorlog en vrede," zich ooit heeft gemaakt over de toendra's en de eenzaam heid van Ruslands grote vlakten. „Detail-romantiek" In Amerika was het Walker Evans die fotografisch de ogen opende voor het detail van een hou ten deur, een vervallen huis, het mozaiek van houten dakpannen. In deze Russische tentoonstelling zyn maar twee foto's die deze „detail- romantiek" weergeven. Ze zijn al lebei van W. Luckus, een 27-jarige persfotograaf in Vilnyus, de hoofd- stad van Littauen. Op de ene is een vrouwelyk naakt te zie de omlysting van een dakraam een houten huis. De ander toon! soortgelijk dakraam, waarin onderjurk hangt, op het kozijn bustehouder, terwijl buiten het dak aan touwtjes geregen gende vruchten hangen. Er zijn veel studies van sche kunstenaarsde pianist I ter, de dichter Woznesenski, componist Sjosjtakowitsj, de c Rostropowitsj men zoekt t- geefs naar Boris Pasternak) zelfs naar de „hippe" dichter toesjenko). Er zijn ook de obl Lenin-foto's. Maar wie deze e) tie ontdoet van haar propagan sche aspecten, komt tot de co j sie dat de fotografie bezig is cxpi Sowjet-Unie te veroveren 200 amateur-fotoclubs). landschap Het meest bevredigend en de be langrijkste reden om deze expositie TSWDMI tSBUllB" Nachtleven ondergronds.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 10