(USSISCHE GELEERDEN: GEEF ONS VRIJHEID Vap ers m Pjongjang eland r Minder huizen voltooid in 1970 Grote brand in nieuwe veiling van Poeldijk GEEN GEVANGENEN IN RUIL VOOR DE AMBASSADEUR PRIL WAS ELDEN ZO SINTERS" Vlinder koud KOREVAARGARAGE n.v. alles Vlieland OUDE assagiers vrijgelaten in ruil voor Japanse onderminister Wobulette een caravan uit een vliegtuigfabriek?! ifrw Een KOOITJE 13,95 Een grotere 16,95 Nóg groter 23,45 igerftïïl T ma«f LEIDSOH VRIJDAG 5 APRIC 1970 No. 33059 DAGBLAD eteur: E A. E. van Dishoeck fdredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17.25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 OSKOU (AFP, Reuter. AP) In een 5e maand aan de Russische leiders ge- rde brief pleiten drie vooraanstaande sische intellectuelen voor een vergaande ocratisering van de Russische samen- Zij zeggen dat alleen liberalisering eind kan maken aan de problemen op lomisch, sociaal en technisch terrein, rvoor de Sowjet-Unie zich op het ogen- gesteld ziet. brief is ondertekend door de „vader" de Russische atoombom, A. Sacharow, jan de Rusische Academie van Weten- ,ppen, de natuurkundige W. Toersjin le historicus R. A. Medwedew. Afschrif- zyn gisteren in Moskou in handen ge en van Westerse journalisten. Sacha- veroorzaakte twee jaar geleden veel hudding door een oproep te publice ren voor Russisch-Amerikaanse samenwer king en volledige intellectuele vrijheid. Hij werd toen uit allerlei functies ontslagen. De brief van het drietal, waarvan de strekking in hoge mate in de richting gaat van het programma dat de Tsjechoslo- waakse communistische partij begin 1968 opstelde onder leiding van Alexander Doebtsek .heeft in de Russische hoofdstad veel beroering veroorzaakt. Hij komt op een moment dat wijzigingen in de Russische partijtop voor de nodige speculaties zorgen. Zo weet men in Moskou niet wat men moet denken van geruchten over het ont slag van vier belangrijke ideologische des kundigen. De correspondent van het gezag hebbende Franse dagblad Le Monde meldt dat W. L. Stepakow. hoofd van het depar- te ment van Voorlichting en drie van zijn belangrijkste medewerkers (de voorzitters van de comités voor film, pers en radio en tvj van hun functies zijn ontheven. Ste pakow c.s. waren verantwoordelijk voor en kele belangrijke harde maatregelen van de laatste tijd: de uitsluiting van Solzje- nitsin uit de Schrijversbond en het ge dwongen ontslag van Twardowski als hoofdredacteur van het schrijversblad Nowi Mir. Op de achtergrond staat dan nog de mogelijke uitsluiting van Soeslow de voornaamste party-ideoloog en Sjele- pin uit het Politiek bureau van de partij. Sommige Westerse waarnemers menen dat partijleider Leonid Breznjew bezig is het unitaire leiderschap zoals dat onder Stalin en Chroesjtsjow bestond, te hervat ten. De brief van Sacharow. Toersjin en Medwedew was gericht tot de troika" (waarvan naast Brezjnew, ook premier Ko- sigin en president Podgorni deel uitmaken» die destijds Chroesjtsjow naar de achter grond dwong. De schrijvers aeüten uiteen, dat in de Sowjet-Unie een „stevige grondslag is ge legd voor communistische successen", maar dat verdere democratisering van het maat schappelijke leven van het uiterste belang is. Ze waarschuwen, dat de Russische machthebbers, als zij niet meer vrijheid toestaan, rekening moeten houden met het gevaar van „mislukkingen" aan alle kan ten. De inhoud van de brief, zo stellen de intellectuelen, geeft de mening weer van het grootste deel van de Russische intelli gentsia. Ook studenten en werkende jon geren staan er achter, schrijven zij. Ze vinden dat er vrijheid van informa tie moet komen, dat buitenlandse tijd schriften en boeken vrijelijk moeten kun nen worden ingevoerd, dat politieke ge vangenen uit werkkampen bevrijd moeten worden, dat gerechtshoven gevrijwaard moeten worden van politieke ingrepen, dat buitenlandse radiozenders niet meer moe ten worden gestoord, dat het parlement meer macht moet krijgen en dat er een eind moet worden gemaakt aan de verkie zingen met een kandidatenlijst die door de autoriteiten is samengesteld. Ze schrijven dat de door hen voorgesta ne politiek van democratisering niet altijd feilloos werkt, maar dat er geen beter al ternatief voorhanden is. n sneeuwbui in april is, al komt lang niet elk Jaar voor, geen bij- erheid. Echter zelden zijn in maand de sneeuwbuien zo ac- landerijen en wegen wit zien er nog voor gladde wegen sneeuw en vorst veroorzaakt worden gewaarschuwd, ze eerste april week behoort met ran 1911 en 1964 zeker tot de Bte in deze eeuw gemeten. Op hoogte boven ons land vriest ruim 40 graden hetgeen de grote iteit van de sneeuw en hagel- verklaart. ik voor het weekeinde zal het april maatstaven nog steeds 5ud blijven. Niet zelden volgt er so'n koudegolf enkele weken of le dagen later een warmtegolf reactie waarvan 1952 een voor- 1 was. Ook in 1911 volgde na een 1 begin een warme april met Kraturen boven de 20 graden, el een verschil met het entree 1946 dat zomers was, toen op 4 in Den Helder 20, Vlissingen 21, lilt 24, Groningen 25 en in Maas- it bijna 26 graden werd gemeten, ïtig graden meer dan gisteren andaag waargenomen. .EOEL (AP, Reuter, AFP, DPA) Het gekaapte Japanse igtuig, dat vanochtend van Kimpo, het vliegveld bij de Zuid- eaanse hoofdstad Seoel, opsteeg, is in Noord-Korea aange- nen. De Boeing-727 landde om twintig minuten over elf >d. tijd) op de luchthaven van Pjongjang. De vlucht van het Stel werd waargenomen door Amerikaanse vliegtuigen, die de landing constateerden. e Noordkoreancn hebben nog niet de aankomst gereageerd. Radio igjang zei vanochtend dat het •tuig aan Japan zal worden te- egeven. Uit alles blijkt dat de •dkoreanen niet m bly zijn met :omst van de kapers. In de uit ing werd verzekerd dat het vlieg- veilig kon landen. „Maar dat kent nog niet dat we bly zijn met x>mst van het vliegtuig", zei een jspreker letterlijk. Hij voeg- aaraan toe: „Zuid-Korea en Ja- hebben Noord-Korea In het inci dent betrokken door de te vertellen dat wij hen met open armen zouden ontvangen". Passagiers verlaten na bijna 79 uur aan boord gevangen te zijn geioeesthet gekaapte vliegtuig. Hand Bilt verwacht van heden tot rdagavond: aanvankelijk zwaar- >lkt met regen of natte sneeuw, r morgen ook opklaringen. Meest [ge wind, ruimend van zuidwest f noordwest. Vannacht tempera- n om het vriespunt morgen on er dezelfde temperaturen als laag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 4 APRIL opt 6.90 uur; onder: 19.18 uur. n op: 5.29 uur; onder: 17.22 uur. Jwater te Katwyk te 1.49 en uur, laagwater te 9.67 en 22.26 Vóór het vertrek waren de 99 pas sagiers van het toestel 97 Japan ners en 2 Amerikanen alsmede 4 ste wardessen uitgestapt. Verscheide ne passagiers gaven één van de ka pers, die bij de uitgang van het toe stel stond, een hand. Bovenaan de trap stonden twee kapers met zwaar den in de hand. Alle 103 inzittenden, die uitstapten, waren in staat de trap af te gaan en zich naar de wachtende bussen te begeven. Slechts één man struikel de en werd naa reen ambulance ge leid. Niettegenstaande het feit, dat de Inzittenden sinds dinsdag in de Boeing hebben vertoefd, met zeer weinig voedsel en onvoldoende lucht verversing, zagen de meesten er op gewekt uit. Eén van de twee Amerikanen in het toestel, de 50-Jarige Herbert Brill, gaf op de vraag, hoe hij was behandeld door de kapers ten ant woord: „Zeer goed, buitenge woon goed". Toen hem ge vraagd werd, of hij het gevoel had gehad, dat zijn leven op het spel stond, zei hij: „Ja, toen de onder handelingen aan de gang wa ren. Maar het was een zeer interes sante ervaring". Boven de Japanse onder-mi nister Jamamoera, volgens Ja panse kranten iemand die zijn mannetje kan staan: hij is ka rate- en judo-expert. Beneden het parlementslid Abe die één van de kapers kende van een lezing over Noord-Korea. Hij kwam speciaal uit Japan over vliegen om Jamamoera te identi ficeren. Gijzelaars De hele vrijlafcmgsoperat/ie vergde circa drie kwartier. In ruil voor de passagiers kwam de Japanse onder-minister van Ver voer Jamamoera aan boord. Het toe stel mocht niet rechtstreeks naar Noord-Korea vliegen. De Zuidkoreaan se autoriteiten eisten dat het vlieg tuig in westelijke richting uit het luchtruim, dat onder controle staat van Seoel, zou vertrekken. Zij wil den daarmee laten blijken dat zij el ke verantwoordelijkheid voor de vlucht afwezen. nummer bestaat uk 82 pagina's. POELDIJK (GPD) Een felle brand in de spiksplinternieuwe vei ling Noord in Poeldijk heeft van morgen grote schade aangericht. De veiling, de modernste van Europa, zou 1 september aanstaande officieel in gebruik worden genomen, maar al sinds begin januari in vol be drijf. Van het enorme gebouw gingen drie grote koelcellen, de kostbare koelinstallatie en vijfduizend vier kante meter dak verloren. De grote hal, met een oppervlakte van der tigduizend vierkante meter, liep zware brand- en rookschade op. «Het bedrijf kan echter doorgaan en we zullen alles op alles zetten om op 1 september de officiële ope ning toch doorgang te doen vin den", zei burgemeester mr. J. H. J. Daniels vanmorgen. Het vuur is ontstaan tijdens werk zaamheden aan de koelgenerator, die in de nieuwe veilinghal werd gebouwd. De brandweer van Mon ster in welke gemeente Poeldijk ligt, was met twee wagens gekomen en had assistentie gekregen van drie wagens van de brandweer uit Den Haag. Over de Juiste oorzaak was van ochtend nog niets bekend. i GUATEMALA. BONN (Reuter) de Guatemalteekse regering heeft gis teren bekendgemaakt, dat zij niet in gaat op de eisen van linkse revolutio nairen om zestien of zeventien gevan genen vry te laten in ruil voor de ontvoerde Westduitse ambassadeur Karl graaf Von Spreti. Vrijlating van de reeds veroordeelde gevangenen is volgens de wet onmogelijk, aldus een verklaring. Zoals gemeld, drei gen de ontvoerders hun gijzelaar te doden als de gevangenen niet in vrij heid worden gesteld. Later kondigde de regering voor 30 dagen de staat van beleg af. Een Westduitse am bassadefunctionaris had er bij de re gering tevergeefs op aangedrongen alsnog haar standpunt te wijzigen. Na de bekendmaking zei hij; „Ze hebben hem (graaf Speti) ter dood veroordeeld". Het is de eerste maal in de storm- ADVERTENTIE achtige geschiedenis van ontvoe ringen, dat een regering weigert in te gaan op de eisen van de ontvoer ders in ruil voor vrijlating van een diplomaat. De woning van de Guate malteekse ambassadeur in West- Duitsland, Gandara, is onder politie bewaking geplaatst. De afgelopen da gen is hij telefonisch driemaal be dreigd met een moordaanslag als vergelding voor de ontvoering van de Westduitse ambassadeur in Gua temala door guerrillastrijders. Het laatste telefoontje was afkomstig van iemand, die zich „de wreker van de Duitse ambassadeur" noemde. Drie mannen en een vtouw, gewa pend met machinepistolen, hebben gisteren in Guatemala-sbad een aan slag gepleegd op het hoofd van de geheime politie, Moreira, die daar bij zwaar gewond werd. Tevoren had het viertal getracht een rijke in- dustriëel, Jorge Altalef, te ontvoeren. Deze wist echter een huis binnen te vluchten, terwijl de ontvoerders op hem schoten. Na de aanslag op Mo reira hielden zij een auto aan, waar van de chauffeur werd neergeschoten hij trachtte te ontkomen. Ook hfj werd zwaar gewond. DEN HAAG (ANP) Ook in de maand februari zijn er volgens de definitieve gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek weer minder woningen gebouwd dan vorig jaar. Er werden 6.571 woningen voltooid tegenover 7.243 in 1969. Wel was het aantal woningen waarmee begonnen werd hoger: 8.359 tegen over 6.535 in 1969. Gerekend over de eerste twee maanden van 1970 bedroeg het aan tal begonnen woningen 16.041, wat bijna 1700 minder is dan de over eenkomstige periode van 1969. Het aantal voltooide woningen was 12. tegenover 15.406 in 1969. Het aantal intrekkingen van to voorgaande maanden als begonnen opgegeven woningen bedroeg in fe bruari 152. Deze intrekkingen zijn in mindering gebracht op het aan tal woningen in aanbouw. Eind fe bruari 1970 waren er 148.976 wonin gen in aanbouw, tegen 150.998 ultimo februari 1969. ADVERTENTIE Parijs en de WEU Frankrijk wil zijn plaats in de ministerraad van de Westeuropese Unie weer in nemen, zo heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schumann, gisteren op een perslunoh in Parijs meegedeeld. Schumann zei dat hij overleg heeft gepleegd met de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Harmei, die op het ogenblik voorzitter van de ministerraad van de WEU is en dat dit overleg be slist niet ontmoedigend is geweest. FIAT 850 Sport Coupé vanaf f7140,— tori. B.T.W. utt voorraad leverbaa* Showroom t Korevaarstraat 19, Leiden Tel. 01710—42146* ADVERTENTIE Kamsteeg Watersport, TeL 01717-4995 Hofweg 39, Voorschoten Het autopark groeide hardei dan kool, de ontwikkeling van de autotechniek ging zo mogelijk nog sneller, maar de autoverae* keraars hielden door de jaren heen vast aan hun lang geleden vastgestelde norm: de catalogus prijs alleen is bepalend voor de duurte van de verzekering. Slechts een enkeling week van die regel af. Maar het ziet er nu gelukkig naar uit, dat men de verzekering op de helling zet en aanpast aan deze tijd. Een Amsterdams bureau heeft talrijke polissen en schadegeval» len eens grondig uitgeplozen. Daaruit concludeerde het, dat het tijd wordt de verzekering zo te plooien, dat de premie lager wordt maar het eigen risico ho» ger. En dat kan weer lager wok* den naarmate men langer scha* devrij rijdt. Een norm die on ge» twijfeld voordelen heeft. De goe» de rijder Wordt terecht gehonov reerd en de brokkenpiloot wordt daar getroffen, waar hij waar» schijnlijkst het gevoeligst is nJ. hj zijn portemonnee. Beslist een ef» fectieyere waarschuwing dan eed filmpje op de televisie. Dit kan echter maar een btjga- dachte zijn. De verzekeraar heeft geen opvoedende taak. Maar als uit het onderzoek blijkt, dat de catalogusprijs van een auto pas op de zesde plaats komt in de rij van factoren, die het risico van de verzekering bepalen, dan is het hoog tijd, dat men de norm verlegt en het zwaarste ook het zwaarste laat wegen. En dat is het aantal malen dat de automo» bi list brokken heeft gemaakt. Wel is het uit het rapport go» bleken, dat hoe bej aarder de auto is hoe vaker hij bij schade is be trokken. Wat dan weer als een ingebouwd pleidooi moet worden gezien voor een verplichte auto keuring. Zeker als het wagens be-, treft, die op kosten van d© werk» gever worden bereden. Want daarop is men heel wat minder zuinig dan op het privé-bezit. Maar voor deze conclusie hadden we zo'n rapport niet nodig gehad. De automobilist is immers gevoe lig in zijn beurs. ADVERTENTIE Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederware© »- M Telefoon 42738 ADVERTENTIE en allemaal mooi verkoperd allemaal met sandlade en allemaal me4 morsrandenT Verchroomde en verkoperde KOOI-STANDAARDS 24,50 19,95 van 14,50 lijdelijk van 27,45 lijdelijk Geweldige kooien Keuze uit 150 modellen op de kooien-markt van weet heeft ADVERTENTIE KOM(T) IN DE BUS 65 Special© bejaardenreizen bij Nieuwe Beestenmarkt 19, Leiden Reisbureau BEUK Telefoon 32700 Rifn SO Ti, 20824 (01710) j Utt het Leidsch Dagblad van 1 April 1870: Heden had op de Ruïne voor den majoor J. Schelte- ma de jaarlijksche inspectie van het bataljon dienstdoen de schutterij plaats. Te 1 uur traden de schutters aan en schaarden zich kort daarop in slagorde. Het bataljon marcheerde vier of vijfmaal de Ruïne rond. Na afloop werd door de adjudant een dagorder voorgelezen. Voorschoten, 80 Maart. Gisteren heeft alhier de aan besteding plaats gehad van het bouwen eener pastorie voor de R.K. gemeente: Aan nemer is geworden J. M. Tor ken te Boskoop voor de som van f 13324.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1