KAPERS WILLEN PASSAGIERS WEL LATEN VERTREKKEN Vredesacties van Frankrijk en V.S. Brits koningshuis wordt vlotter In Leiden woning leegstand miniem En toch het is april Medische raad zegt vertrouwen op in hoofdbestuur NVSH r Japanse minister en parlementslid moeten aan boord komen n"-"- IN HET VERRE OOSTEN MTTE SNEEUW In ons land 45.000 lege huizen Na geslaagd experiment in Nieuw-Zeeland en Australië Protest India bij Pakistan ©ad teuwo T maart TWO DONDERDAG 2 'APRTL' T9T0 No. 33058 DAGBLAD Hreetetg; S A. E. van Dtehoecfc toofdredaoteur: Drs J R Soetenhoret DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 Een blik op de kalender leert dat we inmiddels in de maand zijn beland die ons zacht voorjaarsweer moet brengen, met ontluikende voorjaarsbloemen als cfrocus- sen, tulpen, hyacinten en narcissen. Voorlopig lijkt het geschetste beeld op geen en kele manier in overeenstem ming met de werkelijkheid. Voor de zoveelste maal dit voorjaar daalden de sneeuw vlokken en hagelstenen van ochtend neer en ploegden wielrijders voort tegen een stormachtige wind die in het najaar niet zou hebben mis staan. De weerkundigen in De Bilt voorspellen ook voor de komende dagen weinig goeds, in elk geval nog geen winterjassen in de mottebal- len. Regen en natte sneeuw staat op de meteorologische menukaart met als „toetje" in de nachtelijke uren lichte vorst. (Foto LD/Holvast) SEOEL (AFP, Reuter, DPA, AP) De kapers van de Ja panse Boeing die al enkele dagen op het vliegveld Kimpo bij de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel staat hebben vanmiddag een compromisvoorstel gedaan. De vijftien Japanse studenten, le den van de extremistische organisatie het Rode Leger, ver klaarden zich bereid de eenennegentig passagiers uit te wis selen tegen de Japanse onder-minister van Vervoer, Jamamoe- ra, en een socialistisch Japans parlementslid, Abe. Later bood de 'president-directeur van de maatschappij waar toe de gekaapte Boeing behoort, de Japan Airlines, zich aan als gijzelaar. Het voorstel komt nadat de Japan se ambassadeur na een gesprek met de kapers enige verandering in hun gedrag meende te kunnen bespeuren. ADVERTENTIE (r*s* 7ei.°r ADVERTENTIE WIJ ZETTEN U AF waar U wilt in elke vakantie bestemming. Reisbureau BEUK, Nieuwe Beestenmarkt 19, Leidei Telefoon 32700 PARIJS, NEW YORK, PHNOM PENH, VIENTIANE, SAI GON (Reuter, AP, AFP) De situatie in Indo-China kan in de volgende punten worden samengevat: Frankrijk heeft opgeroepen tot onderhandelingen tussen alle partijen, die strijd voeren in Indo-China; secretaris-generaal Thant van de VN heeft voorgesteld, dat de internationale controlecommissie, bestaande uit afgevaardigden van India, Canada en Polen, wordt be last met de oplpssing van 't Cambodjaanse probleem. De commissie staakte destijds haar werk, toen het (thans af gezette) staatshoofd van Cambodja, Sihanoek, liet weten, dat zijn land de kosten niet langer kon dragen. Verscheidene duizenden Vietcong- stryders en Noordvietnamezen zyn doorgedrongen tot een gebied ten Noordwestèn van Phnom Penh, waar een Cambodjaans detachement 22 man aan doden heeft verloren. De biedt de aanblik van een belegerde Cambodjaanse hoofdstad vesting: overal patrouilleren militai ren en staan wachtposten. Intussen APELDOORN (ANP) De Me- iche Raad, waarin de plusminis artsen, werkzaam by de 57 dr. Rutgershuizen en Aletta Jacobs- izen (de consultatiebureaus van de (SH), verenigd zijn heeft het ver- ►uwen in het hoofdbestuur van de tSH opgezegd omdat het hoofdbe- tur weigert het principe van over- en overeenstemming te aanvaar- n, aldus een gisteravond door de ïdische raad uitgegeven commu- jué. De artsen zeggen niet langer de rantwoordelijkheid te kunnen Igen voor een beleid waarin zij >t voldoende inspraak hebben. Zy De Bilt verwacht van heden tot li dagavond: klaringen, afgewisseld door hagel- sneeuwbuien. Tot matig of zwak nemende noordwestelijke wind. >rgen in de loop van de dag je- tnende bewolking, gevolgd door fen en natte sneeuw TDt krachtig «nemende en naar zuidwest krim- Qde wind. Vannacht lichte vorst, «rgen ongeveer dezelfde tempera ten als vandaag. n op: 6.12 uur; onder 19.16 uur. tón op: 5.16 uur: onder 15.53 uur. «ogwater te Katwijk te 0.57 en 22 uur. laa~water te 8 57 en 21.37 t. nummer bestaat oit 28 pagina's. wensen hun adviezen voor geboorte regeling en seksualiteit steeds ver antwoord en aangepast aan de wen sen van een ieder te geven. Het hoofdbestuur heeft aldus de Medische Raad, zonder overleg en overeenstemming willen ingrijpen in de hulpverlening aan de Amsterdam se Aletta Jacobshuizen. Dit is door de 18 Amsterdamse artsen niet aan vaard. Hierop werd de medisch lei der van de Amsterdamse bureaus doDr het hoofdbestuur ontslagen. De gehele Medische raad heeft nu ultimatief geëist dat diiit ontslag voor 11 april zal worden ingetrokken. In dien dit niet gebeurt, dan zal men zijn medewerking aan de Stichting consultatiebureaus beëindigen. De artsen, die de hulpverlening waar voor zij thans jaarlijks reeds meer dan honderdduizend consulten geven door de handelwijze van het hoofd bestuur ernstig bedreigd zien, zeg gen vast besloten te zyn de hulp verlening in stand te houden. Dit streven zou volgens de Medi sche raad iin de toekomstige Rut- gersstichting veilig gesteld worden. Deze door het vorige hoofdbe- bestuur onder leiding van mevr. Zeldenrust al geheel voorberei de stichting die loskomt te staan van de NVSH is nog niet gerealiseerd. In afwachting daarvan is door de Me dische raad de stichting MR '70 op gericht, teneu.de alle klachten te mobiliseren om het werk op doel treffende wyze te kunnen voortzet ten, aldus het communiqué. heeft de nieuwe regering 486 politie ke gevangenen vrijgelaten, die on der Sihanoek waren gearresteerd en opgesloten. Velen van hen zaten al meer dan tien jaar in de gevangenis. In Laos hebben Noordvietname- se troepen zich teruggetrokken uit Sam Thong, een vroegere bevoorra dingsbasis van de Laotiaanse rege ringstroepen. Dit geschiedde na een gevecht met Laotiaanse strijdkrach ten. By de 112 beschietingen van giste ren in Zuid-Vietnam door de Vietcong en de Noordvietnamezen zijn 32 Amerikanen en 101 Zuidviet- namezen gesneuveld, terwijl de aan vallers 248 doden moesten noteren. Volgens president Thioe zouden de aanvallen een reactie kunnen zijn op de toestand in Cambodja „om hun volk te doen vergeten welke moei lijkheden de communisten in Cambod ja hebben". Voorts beschuldigde de president de opstandelingen ervan bij een recente aanval op de militai re academie in Dalat 99 rooms-katho lieke, boeddhistische en protestant se veldpredikers te hebben gedood. Het Amerikaanse leger heeft giste ren kapitein Medina in staat van be schuldiging gesteld als voornaamste verantwoordelijke voor alle moor den die zijn compagnie in maart 1968 in het dorp My Lal zou hebben ge pleegd. Het betreft hier geen per soonlijke beschuldiging, maar de ver antwoordelijkheid voor de door zijn eenheid gepleegde misdrijven. Voorts is de 22-jarige eerste luixieoant Ja mes Duffy door een Amerikaanse krijgsraad in Zuid-Vietnam wegens doodslag op een Vietnamees veroor deeld tot een half jaar gevangenis straf. Hy had, tijdens een gevecht, een sergeant opdracht gegeven de man te doden, wat deze op een afge legen plek bij Saigon had gedaan. Hy zei dat er heel wat verschil be stond tussen het soort vraag- er antwoord spelletjes van gisteren dan die van vandaag. De kapers be gonnen speciale vragen te stel len over de wijze waarop hun veilig heid kan worden gewaarborgd, nadat ze de passagiers hebben losgelaen. Ook de luchthavenautoriteiten wa ren de mening toegedaan dat de ka pers vandaag een andere boon aan sloegen. Ultimatum ADVERTENTIE BIJ ONS WINT U ALTIJD Pick-up met afdekkap advies prijs 114,onze prijs 91,4 sporen Philips bandrecorder adviesprijs 449,onze prys 339,4 sporen Philips band recorder met meer mogelijkhe den 529,onze prys 399, „Telefunken Hifi 2000 bij ons 778,—. RADIO WAGNER Wagnerplein 1. Kennedvcentr. tel. 24054, Leiden Z.W. Vanochtend besloten Japanse en Zuidkoreaanse autoriteiten geza menlijk niet in te gaan op een nieuw ultimatum het toestel voor tien uur 's avonds vanochtend zes uur Nederlandse tijd) naar Noord- Korea te laten vertrekken. Het be sluit werd de kapers niet meegedeeld om de spanning aan boord, waai- één van de passagiers een hartaanval had gehad en een ander een zenuw toeval, niet onnodig te vergnrrten. Na het verstrijken van het ulti matum gebeurde er niets, howel de tweede piloot verzocht het toestel te laten vertrekken om onnodig bloed vergieten te voorkomen. De beman ning liet later en ditmaal zonder toe stemming van de kapers de controle toren van de luchthaven weten dat een aantal passagiers ziek was. Een ogenblikkelijk gearriveerde ambulan ce moest echter onverrichterzake terugkeren De kapers gaven wel hun goedkeuring voor het aan boord brengen van voedsel, voldoen de voor 130 personen. Voorbereiding De Japan Airlines heeft al voorbe reidingen getroffen om de passagiers onder te brengen. Er is voor de r>D- dige inreis papieren in Zuid- Korea gezorgd. Ook waren er vanmiddag al voorbereidingen getrof fen voor het vertrek van het toestel dat in de afgelopen nacht naar het eind van de startbaan van het vlieg veld Kimpo werd gesleept. Dit op verzoek de eerste piloot Isjida die bang was dat het landingsgestel op de plaats waar het zich bevond, in de grond buiten de startbaan, be schadigd zou worden. De kleine Prins Maurits voelt zich kennelijk nog niet helemaal thuis in de sneeuw van Mégève. waar een gedeelte van de konink lijke familie op het ogenblik een wintersportvakantie doorbrengt. LEIDEN/DENHAAG van het Centraal Bureau Statistiek leren, dat op 1 oktober van het vorig jaar ruim 45.000 be woonbare woningen leegstonden. Hier van is 80 pet. het gevolg van door stroming. De leegstand is vooral groot in de 3 grote steden. In Amsterdam stem den op 1 oktober 4500 huizen leeg (3500 als gevolg van doorstroming), In Rotterdam ook 4500 (ruim 3500 doorstroming) en in Den Haag 1770 (ruim 1000 doorstroming). Op 1 oktober stonden in Leiden 365 woningen leeg op een totale wo ningvoorraad van 29.206. Het aantal is aanmerkelijk lager als men weet, dat van de 365 ongeschikt voor her- bewoning waren 118 huizen. De reële woningreserve was dus 247, waarvan drie nieuwe huizen. Voor 139 van deze 247 was inmiddels een woonver gunning verstrekt en in november gebeurde dat nog dertien maal. Cijfers Blijven over minder dan 100 leeg voor de staande woningen in Leiden. Hiertoe behoren niet te verkopen kapitale panden, huizen, waarvan de verkoop wordt belemmerd door de binding van inkomen en gezinssamenstelling, en woningen, die niet vallen onder de rechtstreekse bemoeiing van het bu reau Huisvesting, b.v. bedrijfswonin gen en huizen met een zeer lage huur. NIEUW DELHI (Reuter) India heeft by Pakistan geprotesteerd te gen de guerrillaopleiding die in Oost-Pakistan wordt gegeven aan leden van de Naga-en Mizo-stam- nien, die naar onafhankelijkheid streven. India zegt dat de opstande lingen o.a. worden opgeleid door Chinese instruoteurs. De guerrillero? zouden in december en januari heb ben gemoord en geplunderd in dor pen in India. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Koningin Eli zabeth, Prins Philip en andere leden van de Britse koninklijke familie heben besloten, wanneer zy terugge keerd zijn van hun bezoek aan Aus tralië dat nog een maand duurt ze hebben pas Nieuw-Zeeland ach ter de rug naar buiten toe infor meler op te treden. Dit is blijkbaar de invloed van deze zoveel vryere Gemenebestlan- den. Buiten de staatsgebeurtenissen wil men by gewone bezoeken de mensen uit het publiek de hand kunnen schudden en normaal een praatje maken. De eerste stap om de Britse mo narchie te populariseren was de on langs door de BBC vervaardigde kleuren-televisiefilm die het dageiyks leven van Koningin Elizabeth in beeld bracht, zowel haar officiële ar beid als haar vrijetijdsbesteding met de andere leden van haar gezin. De Britten hebben in het verleden meestal met een mengsel van jalou- zie en meewarigheid de wat men hier noemt „fietsrijdende" Neder landse en Scandinavische monar chieën gadegeslagen, in de weten schap dat in kleine landen een per soonlijker verstandhouding met de onderdanen altijd gemakkelijker is dan in een groot en traditioneel land als Engeland. De enige stap die Koningin Eli zabeth tot dusver buiten het proto col zette was wanneer zy op een dag in december haar kerstinkopen ging doen in de enige winkel waar zjj naar toe mag, namelijk het deftige warenhuis Harrods in Knightsbridge. Maar ook daar kreeg zy behalve de uitstallingen niet veel meer dan een leeg gebouw te zien. Want het be zoek vindt altijd in alle vroegte vóór de opening van de zaak plaats. Haar echtgenoot Prins Philip heeft altijd meer bewegingsvrijheid gehad en zijn open karakter brengt mee dat hij zich, hoewel soms wel eens te opvallend als een buitenbeentje gedraagt. Prins Charles en Prinses Anne hebben wegens hun onbevangenheid reeds aller harten gewonnen. Char les. de Prins van Wales, is evenals zyn vader een uitstekend en gevat spreker. Hy bezit acteertalent en is een goede imitator die zich als zo danig in studentenrevues kan uitle ven. Voor de oudere generatie zal deze breuk met de traditie die het geloof in de mystiek van het koningsschap aantast, nog wel moeilijk te verwer ken zijn. Vandaar dat de koninklijke familie voornemens is het er by de nieuwe gedragslyn niet al te dik op te leggen en opzetteiykheden te ver- myden. Koningin Elizabeth Uit het Leidsch Dagblad van 31 Maart 1870 Dezer da gen werd te Amsterdam eene algemene vergadering gehou den van het in 1790 aldaar opgericht genootschap van genees- en heelkunde. Een aantal nieuwe leden werd benoemd voor Leiden o.a. dr. P L. Rijke, Dr. N W. P. Rau- wenhoff. Dr. E. Selinka en D W. F. R. Suringar. (Advertentie) Aangename en goedkoope lecteur. De Uit gever D. Mijs te Tiel, heeft de inteekening opengesteld op den 4en jaargang van den Mentor, raadgever voor de Nederl. jeugd. 5 cent per week, 25 cent per maand.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1