aantaldoden [n turkije Hanoi en Pathet Lao kunnen naar 3.000 ons land bezetten Rijkspostspaarbank rente tot 7% Russische ingenieur was spion Prins Soevanna Phoema in exclusief interview Onofficiële schattingen 7k geloof niet dat zij dat doen I FELLE ACTIE REPUBLIKEINEN IN ULSTER Oecumenische kweekschool in Suriname ouaecpreift Wiesenthal over beschuldigingen «nu* Eerste kunstmaan van VS verbrand WOENSDAG 1 APRIL 1970 LEIDSOH DAGBLAD PAGINA 9 DOOR HENK KOLB VIENTIANE (GPD) Prins Soevanna Phoema, eer ste minister van Laos, verklaarde in een exclusief vraag gesprek dat hij bereid zou zijn de Amerikanen te vragen de voortdurende bombardementen te verminderen of zelfs te staken in de noordelijke Pathet Lao provincies Phong- saly en Hoeaphan indien de Noordvietnamezen zich terug trekken in het gebied waar de Ho Tjsi-minh-route door heen loopt. De prins vertelde verder dat zijn kabinet vandaag bijeen zou komen om zich te beraden over de naar zijn mening onaanvaardbare voorstellen van de Pathet Lao. Soevanna Phoe ma. die wegens zijn bereidheid om met de Pathet Lao samen te werken de bijnaam „rode prins" heeft gekre gen. zei: „Als de Noord-Vietnamezen en Pathet Lao het gehele land willen bezetten, dan kunnen zij dat gemak kelijk doen. Maar ik geloof niet dat zij dat doen. Hun politieke en militaire doel is ons onder druk te zetten, want zij hopen daardoor spoedig be sprekingen te kunnen open'en. Dat hopen wij ook, maar dan zonder voorafgaande voorwaarden. En als zij het hele land zouden bezetten, brengt dat voor hen veel grotere ri sico's mee, omdat dit er toe zou kun nen leiden dat Washington zün po litiek wijzigt." Inmiddels is de generale staf van Laos druk bezig een gedeeltelijke mo bilisatie voor te bereiden van in het bijzonder de jonge ambtenaren. Soe vanna Phoema's voorspelling dat de, Noord-Vietnamezen en de Pathet Lao niet van plan zijn het hele land te bezetten vindt enige steun in het feit, dat gistermiddag regeringstroe pen na een kort vuurgevecht het dorp Sam Thong, belangrijk wegens een landingsbaan en het ziekenhuis, ver overden. Gistermorgen landden helikopters op het vliegveld in' de nabijheid van de „geheime" Amerikaanse basis Longtcheng, waar vongens zeggen het hoofdkwartier van de CIA is geves tigd. Prins Soevanna Phoema (68), uit kijkend over het geschroeide grasveld van zijn residentie die op de linker oever van de nu vrijwel uitgedroogde Mekong-rivier ligt, vervolgde: „In de boodschap van' de Pathet Lao stond niets nieuws. Ze stellen als voorwaar de het staken van de bombardemen ten, maar ze spreken niet over de aanwezigheid van Noordvietnamezen in Laos. Verder is het dan ook alleen maar propaganda. Dankzij de ak- oorden van Genève is Laos geen lid van welk militair pact ook. Daarom is mijn' antwoord simpel: de toepas sing van het verdrag is voldoende. Het is niet noodzakelijk het verdrag nogmaals te sluiten." TWEE OORLOGEN Worden er in Laos niet twee oorlogen tegelijkertijd gevoerd? Eén in het noorden aan de grens met Noord-Vietnam en één in het gebied van de Ho Tsji-minh- route? Soevanna Phoema: „Het is één oorlog. Noord-Vietnam zendt troepen naar Laos ter ondersteuning van de revolutionaire politieke groepering". Deze troepen worden ook gestuurd ©m te helpen met de bouw van de Ho Tsji-minh-route, die dienst doet als aanvoerweg voor het zenden van troepen en materiaal naar Zuid-Viet- nam". In feite is nu het oude Fran se concept van Indo-China door broken, dat in weerwil van het verdwijnen van het kolonialisme heeft standgehouden. Is het mo gelijk een nieuw Laos te schep pen, dat niet van strategisch be lang is voor de strijdende par tijen? Soevanna Phoema: „Dat heb Ik altijd gezocht. Laos is een zeer klein land dat dun bevolkt is. Daarom was in 1954 een neutrale status gewenst. Ik ben in '56 naar Peking en Hanoi gegaan om daarover te praten. Maar helaas liet de situatie in die tijd geen neutraliteit toe". Is de regering in het kader van de neutraliteitsgarantie ook bereid een deel van het huidige grondgebied op te geven? Soevanna Phoema: „Nee, nee, nee. Het koninkrijk is ondeelbaar. (De stem van de premier krijgt de into natie van die van generaal De Gaul le). We zullen zelfs het kleinste d >el van het koninkrijk niet willen af staan, aan wie dan ook. Maar het ge bruik van de Ho-route is toegestaan, omdat we nu eenmaal niet over de middelen beschikken om de weg te j controleren." I Geldt dat ook voor de weg i die de Chinezen in het noorden aanleggen? Soevanna Phoema: „Neen, dat is iets anders. Het is moeilijk om daar op commentaar te leveren, want wij beschikken nog over onvoldoende ge gevens om dat goed te kunnen be oordelen. Zo weten wij zelfs nog niet waar de weg heen zal leiden. In elk geval komt hij uit China. Naar Moeong Sai. En van daaruit leidt hij naar Mekong, dat wil zeggen in de richting van Thailand". ONAANVAARDBAAR Kan dit een onaanvaardbare situatie opleveren? Soevanna Phoema: „Vanzelfspre kend, want de weg wordt zonder onze toestemming gebouwd". Volgens waarnemers bevinden zich in dat deel van Laos enkele Chinese bataljons en talloze koelies die bezig zijn met de aanleg van de weg. Welke betekenis deze „Chinese weg" heeft, kan niemand tot nu toe precies zeg gen. Ook Amerikaanse zegslieden ko men in dit geval niet verder dan ver onderstellingen. Eén ding is voorals nog zeker: er is tot op dit ogenblik nog geen gebruik gemaakt van de weg. Bovendien moet men nog aan het laatste stuk van de weg begin nen. Dat is het tracé naar de Me kong-rivier. waar volgens inlichtin gen verkregen van de plaatselijke be volking wel landmeters zün gesigna leerd. maar verder nog niets is ge beurd. Eén ding is wel duidelijk: de ze weg is een belangrijke aanvoer- route voor Thailand en is bovendien de voornaamste verbinding met het noorden van Laos. Volgens betrouw bare bron zün de Noordvietnamezen ook bezig met de aanleg van een an dere weg tussen Pak Beng en Dien Bien Phoe by de noordgrens van Laos. Dit is wel noodzakelyk omdat door de bombardementen de andere wegen onbruikbaar geworden zyn. Is het stopzetten van de bom bardementen mogelijk? Soevanna Phoema: „Als de Noord vietnamezen hun troepen terug trekken kan de intensiteit zeker verminderd worden «n kunnen ze tenslotte zelfs stopgezet worden. Ik zou zelfs al bly zijn als zy zich te rugtrekken naar het gebied van de Ho-weg. Want wat daar gebeurt is een kwestie tussen de Amerikanen en Noordvietnamezen. Wy hebben geen mogelykheden om de weg onder controle te houden, omdat we nu eenmaal niet genoeg militaire kracht hebben. Wat er op de weg gebeurt hoewel dat overigens in stryd is met de akkoorden van Genève is een zaak van de Verenigde Staten". Beschikt Laos over militaire reserves? Er wordt beweerd dat er geen geld is voor een groot le ger? Soevanna Proema: „Wij zün bezig met een gedeeltelijke mobilisatie van in eerste instantie de jonge ambte naren. Dit probleem is bovendien in studie by de generale staf. De soldij van deze jonge ambtenaren zal ook lager liggen dan dat van andere sol daten. Het geld dat eigenlijk bestemd is voor de salariëring van deze nieu we lichting soldaten kan nu worden gebruikt voor de betaling van het leger. Op deze manier blijven wü binnen onze geraamde begroting". Beschouiot u uw broer als een echte communist? U hebt enkele jaren geleden gezegd dat hij dat niet is. Soevanna Phoema: „Sindsdien is de situatie veranderd. Ik heb Soe- phannaphong na '64 niet meer ge zien. Ik denk dat hü geheel onder invloed staat van Noord-Vietnam". Hoe beoordeelt u de situatie in Cambodja? Soevanna Phoema: ..Ik wil nieti uitwüden over wat daar gebeurt. Dat zou niet anders dan inmenging be tekenen in de binnenlandse zaken van Cambodja". Ziet u een overeenkomst tussen uw positie en die van Prins Norodom Sihanoek van Cambod ja? Soevanna Phoema: „Wü zün bei den neutralisten, we staan beiden onder druk van rechts. Wy hebben allebei in respectievelijk '56 en'70 gezegd ons land tot een Aziatisch Zwitserland te maken. Dat hebben wy beiden gepoogd. Maar onze buren zün ongelukkigerwüze rusteloos. Wat er in hun land gebeurt is precies wat er in Laos eerder is voorgeval len. Ook daar vielen de Noordviet namezen en Vietcong binnen. En dat verklaart veel. Het is de wens van Hanoi het voormalige Frans Indo- BRUSSEL <AP) De Belgische recherche heeft gisteren de arresta tie bekend gemaakt van de Sowjet- russische ingenieur Boris Sawitsj. die ervan wordt verdacht een spionage- cel te hebben willen oprichten in het NAVO-hoofdkwartier voor Europa (Shape) te Casteau. De 35-jarige Sawitsj. die afkoms tig zou zijn uit Zjitomir. was in Bel gië verkoper van Russische Scaldia en Wolga vrachtauto's. Vorige week werd hü aangehouden toen hy' uit een restaurant trachtte te ontsnappen waar hü van een derde persoon in lichtingen wilde krügen over militai re bases van Shape en van de Bel gische strijdkrachten. Volgens de politie was Sawitsj bü- zonder geïnteresseerd ln de Franse Mirage-straaljager die in dienst wordt genomen bü de Belgische lucht macht en waarvan gedeelten in Bel gië worden gebouwd. Met name zou hü de opleidingsinstructies en gege vens over de produktie hebben willen verzamelen. Sawitsj was allang geschaduwd, voordat hü op 25 maart werd aan gehouden. In het bezit van de inge nieur, die sinds oktober 1967 in Bel gië verbleef, werden microfotografi- sche apparatuur, microfilms, gegevens over een geheime ontmoeting met een derde en een grote som gelds ge vonden. In verband met deze spio- nagezaak wordt een Belgische lucht machtofficier ondervraagd. Als de ondervraging van Sawitsj voltooid is, zal hij in opdracht van het ministerie van justitie het land uit worden ge zet. BELFAST (Reuter) In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn gisteravond gevechten uitgebro ken tusen rooms-katholieken en protestanten, nadat ongeveer tien duizend protestanten een optocht hadden beëindigd. De Britse mili tairen grepen direct in. Een van hen werd door een steen getroffen toen militairen de politie te hulp kwamen die een groep protestanten wilde verhinderen een r.k. wük bin nen te trekken. De paasoptochten van zowel rooms- katholieken als protestanten zün tot veel minder geweld aanleiding ge weest dan gevreesd werd. Tot dins dagavond waren 37 arrestaties ver richt en hadden 26 politiemannen en militairen verwondingen opgelo pen. Hedenochtend vroeg echter zün in Belfast ten ministe 25 Engelse mili tairen gewond geraakt in een ge vecht met Ierse republikeinen. De soldaten werden aangevallen met flessen, stenen en enkele ben zinebommen. Er moest troepen ver sterking komen. Herhaaldelük zün pantservoertuigen tegen de menigte gebruikt. De orde kon pas worden hersteld toen Schotse militairen wer den vervangen door Engelse. De me nigte riep scheldwoorden naar de Schotten en zong republikeinse lie deren. Zelfs soldaten met kogelvrije vesten aan slaagden er niet in arres taties te verrichten. China te hervormen onder hun heerschappü". Bestaat er in Laos het ge vaar voor een rechtse staats greep? Soevanna Proema. „Neen. ik denk niet dat dat zal gebeuren. Men be grijpt dat eensgezindheid nodig is om het gevaar dat ons bedreigt te kunnen bestrijden". Prins Soevanna Phoema doelde hier kennelijk op de eenheid tussen de neutralisten en rechtse groep, die wellicht op den duur zich in linkse stül kan ontwikkelen. De prins toonde zich ook niet blind voor het ergerlüke gebrek aan samenwerking in de militaire sector. Zo zün de dis- i trictscommandanten niet bereid uit j eigen gebied versterkingen te sturen naar bedreigde sectoren onder het motto dat zij in hun eigen rayon al I de handen vol hebben. I Zal hij onder druk van de rechtervleugel aan Thailand of ficieel om militaire hulp vragen, zodat hij niet meer behoeft te\ volstaan met zogenaamde vrijwil- i lig er s? Souvanna Phoema: „Neen, wij j hebben al genoeg steun. We willen i bovendien geen vreemde troepen I hebben. We willen ten koste van al- j les uitbreiding van het conflict ver mijden". En als dat nu eens niet meer mogelijk is? Soevanna Phoema: „We zien het nu als een plicht van de onderteke naars van de akkoorden van Genève I hun beloften na te komen. Het is I ook ondenkbaar dat die internatio- nale overeenkomst niet wordt nage komen. Als het onder deze omstan- j digheren werkelijk onmogelijk is dat een internationale overeenkomst I wordt gerespecteerd door de onderte- j kenaars. dan is het verder nutteloos i nog akkoorden aan te gaan. De we- reld zou niet langer de wereld zün. Zelfs als wü officieel militaire hulp aan Thailand vragen, zou dat nog geen verlichting betekenen. Die zou immers, altijd onvoldoende zün. In tegendeel. interventie van de grote mogendheden is nodig om een eind te maken aan het conflict. Alles is afhankelijk van Moskou, Peking en Washington". Is uitbreiding van de Ameri kaanse interventie wel mogelijk? Soevanna Phoema: „Niet door middel van het zenden van troepen. Maar we hebben oorlogsmaterieel nodig. Daardoor zün we in staat ons te verdedigen. En dat is niet in strüd met de akkoorden van Genève. Daarin is namelijk voorzien. Laos mag vragen om conventionele wa- i pens voor zelfverdediging. Wü vra gen aan de Amerikanen geen wapens voor offensieve doeleinden. Wü heb ben meer moderne wapens nodig, want de vuurkracht van de vüand wordt steeds groter dan de onze. We hebben nog altijd het Garand-geweer en te weinig automatische wapens". «Volgens berichten heeft het ko- ninklüke Laotiaanse leger bü het treffen met de communisten een deel van de moderne bewapening verlo ren). Bij het afscheid van eerste minis ter Soevanna Phoema liet deze aris tocraat duidelyk blüken hoezeer hü te lüden heeft onder de elkaar snel opvolgende crises. Zün tegenstan ders in het noorden vorderen dan ook steeds verder bij het bezetten van de noordelüke Mekong-oever. waar ze volgens een Amerikaanse zegsman tot nu toe tamelük goed in zün geslaagd. De kleine vooruitgang van de regeringstroepen bü Sam Thong is voornamelijk toe te schrij- I ven aan de langgerekte bevoorra- dingslünen van c'e tegenstander en het gebrek aan mankracht onder de communisten om de voorraden aan te voeren. Het blüft niettemin hoogstmerk- waardlg dat terwül de Amerikaanen in Vietnam voortdurend rapporteren dat de vüand een gebrek aan men sen heeft, diezelfde vüand in Laos i de beschikking heeft over 67.000 man. Maar in de broeiende hitte van de Soevanna Phoemaonze bu ren zijn ongelukkigerwijze ruste loos. heetste Laotiaanse maanden 16 hun onmiddelhjke dreiging in het slape rig en door de tüd achterhaalde Vientiane nauwelüks merkbaar. PARAMARIBO (ANP» De Evan gelische Broedergemeente en de r.- katholieke gemeente in Suriname hebben officiéél bekendgemaakt dat zy een .stichting christelüke onder- wüzersopleidingen" hebben opgericht. In de bekendmaking zeggen de twee gemeenten onder neeer: „De beslis sing van beide gemeenten om geen afzonderlijke kweekscholen op te rich ten, maar te komen tot een onderwü- zersopleiding op oecumenisch christe lüke basis is een unieke geburtenis. Dit plaatst het stichtingsbestuur voor een grote verantwoordelükheid in de ze tijd in Suriname." Verwacht wordt dat reeds in okto ber van dit jaar met de eerste klassen zal kunnen worden begonnen. Wellicht zal volgend jaar een eigen gebouw worden betrokken. „Wü hopen dat deze oecumenische kweekschool, Juist door het geïnspireerd zün door het evangelie, de leerlingen zal vormen tot mensen met 'n principiële overtui ging en tevens met 'n diep gefundeerd respect voor tradities en culturen van de verschillende Surinaamse bevol kingsgroepen, zodat zü deze vrucht bare geesteshouding later ean hun ei gen leerlingen kunnen meegeven". GEDIZ (DPA, AP) De beproef de bevolking in het geteisterde wes ten van Turkije is ook gisteren niet door de natour met rust gelaten. Kond Gediz. waar zaterdag in minder dan een minuut 50 dorpen werden verwoest, werden dinsdag opnieuw 300 schokken gevoeld, die volgens on officiële opgaven nog eens 130 men senlevens hebben gekost. Het doden tal zou nu de 3.000 naderen. Vijf duizend mensen xyn zwaar gewond, 90.000 hebben have en goed verloren. De cijfers, die minister van Bin nenlandse Zaken Menkteseogloe dins dag in de senaat in Ankara heeft ge noemd. zijn echter belangrijk lager. Hü zei, dat er dinsdagochtend 867 ly ken waren geborgen en 562 mensen in ziekenhuizen waren opgenomen. Bijna 10.000 huizen zijn ofwel ge heel vernield of onbewoonbaar ge worden, zei hü- De juiste omvang van de ramp is nog niet te overzien, omdat gisteren nog steeds 32 dorpen in het getrof fen gebied van de buitenwereld waren afgesneden. Zo zwam de burgemees ter van Orenkoy een rivier afzwem men naar de plaats Emet, om hulp te halen. De reddingsploegen werden gisteren nog steeds gehinderd door sneeuw en regenbuien. Hier en daar onstaan nieuwe branden in de puinhopen. De overlevenden worden door besmette lijke ziekten bedreigd. Zij hebben vooral gebrek aan drinkwater. Twee mensen, die 62 uur tussen de puinhopen van hun huis in Gediz hadden gelegen, zijn gered. Zü waren gewand en de opsluiting had te veel van hun geesteskrachten gevergd. Overlevenden hadden hartver scheurende verhalen. Een man in het dorp Aksalan, dat door de aard beving werd weggevaagd en vervol gens door een brand werd geteisterd, had men zorgvuldig wat verkoolde resten zien inpakken. „Dit is myn vrouw", had hü gemompeld. Demra Denemez, een huisvrouw die na 38 uur levend begraven te zijn geweest, was gered, vernam in het ziekenhuis, dat haar twee kinderen waren omgekomen. Tot nu toe zijn 10.000 tenten aan gekomen. De meeste buitenlandse hulp is tot nu toe uit West-Duitsland ontvangen. Een twaalftal vliegtuigen is met Westduitse hulp onderweg. Bovendien is meegedeeld, dat West- Duitsland deskundigen zal sturen om de elektriciteitscentrales en de water voorziening in het geteisterde gebied te herstellen. ADVERTENTIE WENEN (AP) Simon Wiesen thal, hoofd van het Joodse Doe urnen- 1 tatiecenerum in de Oostenrükse hoofd stad zal zich door communistische aanvallen niet laten weerhouden ge vallen van antisemitisme in het oost- blok aan de kaak te stellen. Hü zei dit in een commentaar op de beschul diging in het Tsjechoslowaakse pro vinciale blad Swoboda volgens welke hü „een spion voor West-Duitsland en Israël was geweest en in 1942 met de nazi's had samengewerkt. „De spio nage-beschuldiging is in 't Oostblok 'n kwestie van gewoonte. Het enige nieuwe was dat zü zeiden dat ik in 1942 contacten met de Duitse contra spionage had. Zü vergaten echter dat ik in 1942 in een concentratiekamp zat". Bij e!ke Boldoot deodorant no een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. BOLDOOT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. COLORADO SPRINGS (AFP) De Explorer-1, de eerste Amerikaan se kunstmaan die in een baan om de aarde werd gebracht, is gisteren bo ven de Paaseilanden ln de Stille Oceaan in de atmosfeer terecht ge komen en opgebrand. De kunst maan werd op 31 Januari 1958 ge lanceerd. Zü moest gegevens ver schaffen over de stralingsdichtheid rond de aarde. In totaal heeft zü 58.000 maal rond de aarde gedraald. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9