Voor Survival-serie wordt hele wereld „afgestroopt" Geciviliseerde pret in de Leidse Schouwburg Unieke beelden uit t rijk der dieren Ekseption bovenaan Franse hitlijst en cfióteren Actie-70 boekt eerste succes WOENSDAG 1 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 LONDEN (GPD) Anglia Television, ondergebracht in het kolossale „Brookhouse" aan Londens voorname Park Lane, is 'één van de zestien commerciële tv-maatschappijen in het Britse gebied. In 1958 kreeg ze zendmachtiging. Eén van de voornaamste redenen voor de regeringscommissie om twee jaar geleden die machtiging voor Anglia te verlengen was het over weldigende succes van de natuurserie „Survival". Hoewel tal rijke Engelse tv-stations (ook de BBC) series in zwart-wit en kleur over het rijke dierenleven brachten, kreeg „Survival" faam over de gehele wereld. ..Survival", hier op het scherm ge bracht door de KRO, die begin juli weer begint met een aantal afleve ringen, werd op talrijke festivals meft lauweren afgebiesd. Eén van de verantwoordelijke man nen achter deze schitterende serie natuurstudies is Colin Willock, hoofd van de afdeling oatuur-historie van Anglia. Hij kwam naar Park Lane in '61, toen zijn eerste bijdrage aan „Survival" een pittig succes bleek. Colin Willock: „Survival" is niet zo zeer de kurk, waarop Anglia drijft. Wel heeft de serie Anglia-tv aanzien gegeven en er in elk geval mede voor gezorgd, dat wü twee jaar geleden konden blijven en enkele andere tv-companies moesten ver dwijnen of opgaan in de bestaande en grotere broers. (Waarvan ATV veruit de belangrijkste is, red.). Ik geloof, dat het succes op twee pij lers rust. De films zijn tot in de donkerste voegen verantwoord, maar bezitten tevens speelse elementen, bijvoorbeeld de begeleidende mu ziek, die veel mensen tot kijken dwingen. Natuurlijk zijn er wel pure natuurvorsers, die niet tevreden zijn. Aan de andere kant betekent ver antwoord werken voor hen, dat wij de overgrote massa zouden uitslui ten. „Survival" begon in '61 met een film over het ,,wild"-leven in Lon den. In zwart-wit. Het was een groot succes. Binnenkort zal Anglia op nieuw de camera's in de Britse hoofdstad opstellen, omdat de eer ste film inmiddels achterhaald is en men sedert vier jaren in kleur werkt. Beven In het prille begin van „Survival" was de grote moeilijkheid ervaren cameralieden te krijgen Er waren amateurs, die evenwel terugschrok ken toen zjj hoorden wat van hen werd verwacht. De spaarzame indi viduen, die volhielden kregen de teleurstelling van hun leven, toen film na film werd teruggestuurd, om dat de directie van Anglia een an dere benadering voor ogen stond dan uit hun opnamen duidelijk werd. Colin Willock: „Pas later slaagden we er in de juiste filmers te krijgen. Nu heeft Survival vaste mensen in alle werelddelen. Een cameraman als Pieter Plage zwerft het gehele jaar met een kleine groep hulpbeden door de wereld. Hij zit soms vier of vijf maanden in een woestijn ge vangen, omdat het onderwerp niet komt opdagen. En als dan het on derwerp, een vogel of leguaan of wat het dan ook is, voor de lens komt blijkt het juiste licht ver te zoeken of is er een technisch man kement. Des Barlett is onze man in de Verenigde Staten. Hij reisde met vrouw en dochter in een oude jeeD de halve wereld af. Voor de meest recente „Survival"-serie (Anglia maakt er ongeveer dertien per jaar) filmde Des dambouwende bevers in een meer. drieduizend meter hoog in de bergen van Wyoming. Na weken uitputtend werk onder en boven water, was hij klaar. Hij 'stuurde ons kilometers film. Onbruikbaar, omdat de camera door een fout alle beel den had gedubbeld. Opnieuw doen luidde onze opdracht. Des liet do camera repareren en keerde terug naar het ontoegankelijke bergland schap. Inmiddels was het herfst ge worden en lag er ijs op het steen koude water van het meer. De be vers waren bijna klaar met de voor onze begrippen nauwelijks te vol brengen arbeid. Wekenlang dook Des door het ijs, bleef telkens een paar minuten in het water en moest dan vlug de wal op, waar zijn vrouw hem met alcohol insmeerde. Hij ontsnapte ternauwernood aan ernstige bevrie zingen. Resultaat: adembenemende beelden voor één „Survival"-afleve- ring. Bill Gowen werd door een wild beest gespietst, toen hij te dichtbij wilde filmen. John Buxton filmde een kudde van duizend buffalo's in het noord westen van Canada, maar zag de tonnen wegende massa op hol slaan. Hij werd door een helikopter van Anglia tv gered, liet zich een eind verder weer droppen en zag hoe de buffalo's zijn schuilhut in zaagsel veranderden. Alan Root maakte één van de bekroonde afleveringen, gefilmd op de Galapagos-eilanden. Zijn vrouw kreeg een vijf centimeter lange aca- sia-dcorn door haar voet en Alan keerde in Londen terug zonder rech terduim. Die had hij moeten laten amputeren na een adder-beet. Dieter Plage vergiste zich in een krokodil. Krokodillen zijn bij een lengte van zo'n twee meter niet gevaarlijk, maar door de vertekening onder water schatte hij het dier vele decimeters te kort. Hij werd zwaar gewond toen het reptiel hem aanviel. „Er zijn veel mensen, die ons heb ben gewaarschuwd, dat er met na tuurfilms en dierenfilms geen eer meer te behalen viel. Daarmee wa ren wy het niet eens. wy zoeken gewoon een andere wyze van bena deren. Neem die aflevering over de Galapagos-eilanden. Daar was de BBC ook geweest. Toch kreeg onze editie belangrijke onderscheidingen. Wy maken afgeronde afleveringen met de dieren in hun natuurlyke omgeving, ook als die „onnatuurlijk aandoet", aldus Colin Willock. Normaal gesproken vervaardigen wy eerste het script en vullen dan de beelden in, maar altyd gaat dat niet op. John Burton en ik kwa men op een tocht door Oeganda een expeditie tegen, die witte rhinoceros- sen ving met lasso's om ze naar vei liger plaatsen te kunnen overbren- Paul Steenbergen en Myra Ward in „4 x anders' LEIDEN Hoog aan de top van het Nederlandse sterrendom staat het toneelspelersechtpaar Paul Steenber- gen-Myra Ward. Dit tweetal vormt al sinds jaar en dag de spil waarom heen de Haagse Comedie, het toneel bedrijf met de onverslij tbare blyspel- traditie. draait. Hun namen zijn aan tal van successtukken verbonden, dit seizoen aan „Quatre pièces sur jar- din" van het Franse toneelschrijvers duo Barillet en Gredy. Deze uit vier aparte delen bestaan de komedie, in ons land uitgebracht onder de verzamelnaam „Vier maal anders", kan de herinnering aan ..Cactusbloem" en „Veertig karaat", flinkerende produkten van hetzelfde duo, niet helemaal doen vervagen. De tekst van dit kwartet mini-kome dies is over het algemeen genomen wat minder spitsvondig dan het thea terpubliek van de twee schryvende .situatiescheppers" gewend is. De vonken vliegen er soms wat moei zaam van af, hoewel het aantal ef fectvolle woordspelinkjes zeker niet onder de maat biyft. Ze bereikten gisteravond ook de nagenoeg volle bak van de Leidse Schouwburg tij- dens een uitgestelde (najaarsivoor- stelling van K. en O. Paul Steenber gen en Myra Ward, die alle registers van hun komisch kunnen weer wyd open trokken, gaven de karakter van Barillet en Gredy in alle vier mo mentopnamen de nodige glans mee. Hun optreden, dat zich met een cli ché als sprankelend nog het best laat kenschetsen, was behalve gerouti- neer duidelijk geïnspireerd. Ze speel den achtereenvolgens, tegen de ach tergrond van één en hetzelfde décor 'n luxueus Frans appartement het pas gescheiden echtpaar, dat elkaar by het weghalen van de meubels nog éénmaal ontmoet zonder een kans op hereniging. een op jaren gekomen president-directeur, die van streek wordt gebracht door de woelige jeugd herinneringen van zyn niet veel oudere aanstaande schoonmama, een in weelde badende en door haar jeugdige minnaar geringeloorde oudere vrouw, die zich alle com plexen van het lijf schudt door het aanknopen van zekere connecties met de huisschilder en een struise za kenvrouw, die het samenzijn met haar uit Canada teruggekeerde hout hakker door middel van een (echte lijke) moord heeft geregeld. Merk waardig genoeg bleken het eerste en derde tafereel de meeste ..diepgang" te hebben verkregen, terwyi Myra Ward en Paul Steenbergen uitblon ken fesp. in het tweede en laatste onderdeel van deze „zedenkomedies in zakformaat". Het blij spel tal ent van de Haagse-Comediedirecteur bereikte vooral in de vierde schildering een ongekend hoogtepunt. Door een wei nig wakkere compagnon in moord- I zaken zo „levensecht" binnen het raam van 'n schijnvertoning, die een komedie in feite toch is, neer te zet ten, leverde Paul Steenbergen een grandioze prestatie, die met veel applaus werd beloond. Voor een paar j uurtjes geoiviliseerde pret kan men ook vanavond nog in het theater aan de Oude Vest terecht. PIETER C. ROSIER Katja Christina, oftewel on ze bloedeigen Christina van Kra nenburg uit Hazerswoude in een j nieuwe rol in de film „De Avon turiers", die in Londen is opge nomen. Wekenlang in het water voor i opnamen van een wild dier. gen. Wy filmden en maakte by onze terugkeer in Londen, vele maanden later, pas het script. Het is één van de sensationeelste afleveringen van „Survival" geworden. Anglia Television gaat inmiddels 1 gewoon door met „Survival", al was het alleen maar omdat over twee j Jaar een nieuwe verdeling van de I zendtijd in Engeland voor de deur I staat. Met de goodwill, die Anglia door „Survival" heeft gekweekt raison van zo'n 100.000 gulden per aflevering wacht men dat moment rustig af. De KRO overweegt na juli met „Survival" te stoppen. Dat zou jam mer zyn, want deze unieke serie heeft veel vrienden. AMSTERDAM (GPD) De Haar lemse popgroep Ekseption staat op de eerste plaats van de Franse hit lijst met zyn succesnummer „The fifth". Van deze plaat zyn in Frank rijk inmiddels een kwart miljoen exemplaren verkocht. NEDERLAND I 5.00 Voor de kinderen (VARA) 5.55 Eerste helft voetbalwedstrijd Legia Warschau— Feyenoord (NOS) 6.45 Uitzending van de CHU (NOS) 6.55 Tweede helft Legia WarschauFeyenoord (NOS) 7.45 Uitzending Stichting Socutera (NOS) 7.55 Journaal (NOS) 8.20 Kenmerk: wekelijkse informatierubriek over kerk samenleving (CVK/IKOR/RKK) Best Man, speelfilm (NOS) Persoonlyk: actuele gesprekken (NOS) Studio Sport met een samenvatting van de voet balwedstrijd Leeds UnitedCeltic Glasgow (NOS) 8.45 10.25 10.50 NEDERLAND II 6.45 6.55 7.04 8.00 8.20 De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Midweek: jongerenprogramma (VARA) Journaal (NOS) Bellevue: presentatie kunst en kunstenaars (VARA) 9.00 Dit is het beginvan Oranje Vrijstaat (VARA) 10.05 HIRO-Magazine met: Homopathie en het werk van de American Field Service (HIRO) 10.25 Journaal (NOS) De dinsdag (ik heb er al eer der op gewezen) is de dichtst bekeken televisieavond van de week, natuuriyk op de woens dagen na dat Feyenoord speelt. Het is duidelyk waarom de dins dagavond zo populair is: de Avro en de KRO zorgen op die avond voor enkele topprogram- ma's. zoals de Wrekers, de over levenden en Peyton Place, met afwisselend Brandpunt buiten spel, Voor de vuist weg, Tom Jones of cabaretaria als de niet wekelijkse programma's als toe gift. U merkt wel: een sterke bezetting op de dinsdagavond. Maar ik moet eerlyk zeggen: ook een ietwat eentonige. Geen kwaad woord over de wrekers, of David Frost, of over Peyton Place, ik kyk er met genoegen naar. en iedere keer weer zyn ze anders (ander verhaal, andere sketches) maar toch valt het niet te ontkennen dat als je er een hebt gezien, je ze eigenlijk allemaal hebt gezien, ondanks de variaties. Daarom zyn pro gramma's als de Vuist en Brandpunt Buitenspel toch een verademing omdat zij, hoe dan ook, verrassingen in petto hebben. Vaak blijven die ver rassingen weliswaar in het pet tootje steken, maar het feit al leen al dat de mogelijkheid van een surprise bestaat, stemt tot dankbaarheid, respectievelyk op luchting. In Brandpunt buiten spel was de enige verrassing voor my de mening van een amateur-scheidsrechter maar biykbaar wel een spelregelken- ner) dat de eerste penalty van Vasovic tegen Doesburg by PSV-Ajax niet had mogen wor den toegekend. We zagen die strafschop nog eens driemaal herhaald, waarby duidelyk was dat Vasovic zyn aanloop hal verwege inhield en de bal daar na langs Doesburg schoot. De spelregelkenner zei ech ter. dat de strafschopnemer niet „volkomen mocht stilstaan", en volkomen stilstaan deed Vasovic niet. Hy constateerde ook twee overtredingen, zowel van Vaso vic als van de te vroeg bewe gende Doesburg. Aan Vasovic had een waar schuwing gegeven moeten wor den, maar waarom dan niet aan Doesburg? En de penalty had moeten worden overgeno men. Ik vond dat dit onderwerp toch te onduideiyk behandeld werd, er bleven nog vragen on beantwoord, er had meer van ge maakt kunnen worden, al deed het deugd dat Brandpunt-bui tenspel het onderwerp aan roerde, waar studio-sport het maandag ten dele had laten lig gen. En dan de verrassingen van Willem Duys. Hy had drie bui tenlandse gasten, een beroemde harpist, de Ierse songfestival winnares Dana (een aardig maar ook intelligent meisje). Op de vraag of de Ieren zo vechtlustig waren antwoord de ze. dat ze op de wereldrang lijst van vechtende volkeren in derdaad hoog geklasseerd staan, en de schrijfster Simone Ber- teaut, die een ophefmakend boek over haar zuster Edith Piaf heeft geschreven. Edith werd al „de mus" genoemd, haar half zuster zag er nog veel mussiger uit. Willem had ook nog een vrij geslaagde (kreeg ik de in druk) 1 aprilgrap ingelast, hy had een aotie Mina-bakgraag in het leven geroepen, gericht te gen de Dolle Mina's, een actie die de mannen wil verwennen om te beginnen met eigen ge bakken taarten, die u vanoch tend had mogen afhalen bij het stadhuis, behalve in Utrecht waar men alleen by de schouw burg terecht kon. Het klonk re dely k pausibel vond ik, en het zou me dan ook niet verbazen als er vanochtend inderdaad wat verwaarloosde mannen op die taarten waren afgevlogen. NICO SCHEEPMAKER Gevaren Colin Willock wil bepaald geen spectaculair beeld ophangen van de mannen, die voor Anglia de wereld „afstropen". Daarvoor is hy teveel Engelsman en een te rustig academi cus. Hy wijst op de vaak jarenlange moeizame arbeid, onder de verschrik kelijkste omstandigheden,, die de op name-ploegen moeten verzetten. Mannen als Dieter Plage, Des Bart- lett, Alan Root en Bill Cowen beho ren tot de crème van de natuurfil- mers. Toch staan in de analen van An glia ook de „avonturen met gevol gen" geboekt. AMSTERDAM (GPD) De ,.Kra- keryen" van de groep Actie-70 in j|p Amsterdam beginnen succes op te le veren. Burgemeester en wethouders van de stad hebben de dienst volks huisvesting gistermiddag opdracht gegeven een inventarisatie te maken van de leegstaande panden in Am sterdam. B. en W. willen met name veten welke panden (tijdelijk) weer bewoonbaar kunnen worden gemaakt. Op zeer korte termyn wensen B. en W. het rapport in hun bezit te heb- i ben. i; VOOR WOENSDAG 1 APRIL Hilversum I 402 m. VARA 18.00 Nws. 18.11 Act. Pol. Par tij. 18.20 Ultz. vau de Pacifistisch Soc Partij VARA 18.30 Stereo: Klink Klaar zonder nonsens 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht 19.45 Stereo Licht voc. en lnstrum. ensemble met zangsolist 20.10 Cabaretliedjes opn 20.25 Stereo: Plaats Gevonden: gev. progr. uit Delft 21.15 Vragenvuur 21.35 Stereo: Melodieën Expres 22.00 Letter- Grepen: lit. progr. 22.30 Nws. 22.38 Med. 22.43 Act. 22.56 Muz. Is een soort levend beest: portret van de componist Ton de Leeuw 23.35 Mod. muz. opn. 23.65-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV 18.00 strictly Country Style: Country and westernrubr. 18.30 Nws. 18.41 Act. NOS 19.00 Openbaar kunst bezit Orde van Vrijmetselaren 19.10: Lez. NOS 19.20 Hindoestaanse religie ln Nederl. report, van het Fagua-feest 19.35 Geen onderdaan maar burger: een reeks ultz. over de staatkundige i Stereo Radio Kamerork. en sol. klass. I en mod. muz. In de pauze 20.30-20.50 I Fermate, een luchtig pauze-program. 20.53 Kerkorgelconc. kfas. muz. 21.30 I Vonken onder de as, een serie progr over Nederl. volksverhalen en volksge bruiken 22.00 Weer 'ns wat anders ge- 1 var. pl. progr. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, een sprong ln het duister 23.55-24.00 NW8. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. Scoubidou (Distel) Ork. Toni Jacque Impatient lover (Davls) ld, El. Milllo- nario (Prado) Ork. Noël Chlboust; Amour de Saint-Tropez (Calvi) ld. Un peu si peu (Pourcel) Ork. Franck Pour cel, Ce seralt dommage (Davls id. Ma- glclen (Havmann) Ork. Jacque Chan, Tango de l'algullle (Chjbrler) ld. Io (Modugno) Ork. Noé Chlboust. Pas sion flower (Botkin) Ork. Toni Jac que. Donne du rhum a ton homme MoustaklOrk. Noël Chlboust, Stokl- aan (Msarurgwa) Ork. Hugo Rostalng Dynamite (Garson) Ork. Noël Chl boust, II n'y a plus d'amandes (Salva dor) Henrt Salvader La complalnte des infldéles (v. Parys) Mouloudll, Deep purple (Rose) Ork. Werner Muller, Y' avatt dlx marins (Caussimon) les Quatre Barbus .Deux escargots s'en vont a Tenterrement (Prévert) Les Frères Jacques Orchids In the moon light (Youmans) Ork. Werner Mul ler Les blés (Brei) Jacques Brei Le danseur de charleston (Moulin) Philip pe Clav, My blue heaven (Donaldson) Ork. Werner Muller, Titino Tlnn Gltz Peter Alexander, Stagger Lee (Lloyd). Bert Suplle, Smoke gets ln your eyes (Kern) Ork. Werner Muller, Cowboy Billy (Scharfenberger) Die James Brothers, Sensatlonell (Scharfenberger Id Surlse serenade (Lawrence) Ork., Werner Muller, Chloata-May (Luksch) René Carol, Krlmlnal-Tango (Trom- betta) Hazy Osterwald Sextet Yes, Sir that's my baby (Donaldson) The Old Merry Tale Jazz Band, Sobbin' blues (Burton) Id., Sellerie (Milton) Id. Kno blauch (Bechet) Id.. Summertime (gers win) Id., Mr. Woodpeckker's special: j (Bock) id., Happy birthday (trad.) Id., Give me your telephone number (Hlg- gingbotham) Id, Sie will nlcht blumen (Carste) Id., Einsamer Sonntag (Seres) I Id.. Charleston (Mack) Id., Blaue Nacht am Hafen (Carson) Id.. Feler- abend-Serie Id. VOOR DONDERDAG 2 APRIL Hilversum I 402 m. AVRO 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymn 7.20 Stereo: Lichte gram, muz 8 00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.20 Stereo: lich te gram. muz. (8.30-8.33 De groentem.) 8.50 Morgenwyd. 9.00 Stereo; Parels der muz gr. 9.35 Waterst. 9.40 Ik zou de wereld willen verven, gesprekken met kind. 10.00 Voor de kleuters 10.10 Ar- beldsvit. gr. (11.00-11.02 Nws.) 11.30: Rondom 12 progr. voor de vrouw 11.55 Beursber. 12.30 Mod. platteland 12.35 Sportrevue 13.00 Nws. 13.11 Radlo journ. 13.30 Stereo 't Muz uur I. Mezzo i sopraan en piano mod. lied. II Fluit en plano mod. muz. III Viool en pla- I no: mod. mtxz. 14.30 't Is historisch progr. over geschiedenis 15.00 Voor de zieken 16.00 Nws. 16.03 Van vier tot vijf, een radloprogr ln een Noted op 17.00 Tussen 10 en 20 lichte gram. muz. voor de tieners 17.30 „O", een rondje radio 17.55 Med. Hilversum II 298 m. KRO 7.00 Nws. 7.11 Het leven de woord 7.16 Stereo: Badlnerle klas, I muz. gr. (7.30 Nws., 7.32 Act. 7.50 Over- weging 8.00-8.10 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. NOS 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lez. 10.20 Stere Muz, uit de Barok opn. KRO 11.00 Nws I 11.03 Voor de zieken 11.55 Med. NCRV 12.00 Los-Vast gevar. progr. (12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. I 12.41 Act.) 14.00 Stereo: The KUlma Hawaiians Show 14.30 Pianorecital klas. muz. 15.00 Herv. studlod. NOS 15.30 Meer over minder: Inform, over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. 16.00-16.02 Nws. NC RV 17.45 Sportact. Hilversum III 240 m. NCRV 9.00 Nws. 9.02 Terug van weg geweest muz. van toen voor luisteraars van nu 9.30 Zzzoef. .lichte lnstrum. muz. 10.00 Nws 10.03 Muz. by de koffie (11.00 Nws.) NOS 12.00 Nws. 12.03 Pop- Slick: met 'n gaatje: licht pl. progr. 14.00 Nws. 14.03 Holster: pop en coun- trymuz. 15.00 Nws. 16.00 Nws. 16.03 lORRRrrrpopmagaz. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07-18.00 Draaijljofdraal- ik: verzoekpl. progr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NOS 18.45 De Fabeltjeskr. NOS 18.55 Journ. TROS 19 04 Jam: muz. show vr de Jeugd. 19.31 De getrouwde vrygozel tv-serie NOS 20 00 Journ. TROS 20.2C TROS-Toto 20.25 Po,. Party: Ultz Van de Party van de Arbeid TROS 20.35 De dief privé vraaggesprek mei Robert Wagner 20.50 De dief van Was hington tv-feullleton 21.40 K. Marce Amont Show. NOS 22.30-22.35 Journ Nederland II. NOS 18.45 De Fabeltjeskr. NOS 18.51 Journ. NOS 19.04 Scala Inform progr 19.30 Van gewest tot gewest NOS 20.0( Journ. VPRO 20.20 Fobla Poolse anl matiefllm 20.30 Vry Nederland 30 Jaa: docum. bericht 20.45 Muz. show ronc Dunja Rayter 21.15 Kwartier muts ei hoge hoed Russische doc. CVK. IKOF 22.30 Waren de Goden kosmonauten docum. NOS 22.50-22.55 K. Journ. ADVERTENTIE Voor slechts enkele centen meer per glas genietU van een jonge jenever van wereldklasse: DE KUYPER EXPORTJENEVER

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5