Britten kopen Amstel- en American-hotel Pjongjang akkoord met komst kapers 2 wolsman wil theater Carré sluiten Vliegramp Marokko 62 doden Prins Bernhard op „Nederlandse dag"' van Expo in Osaka Massale aanvallen van de Vietcong lekker lui m Treffer tx- (9ud QlteuWO AANHOUDEND KOUD WEER Rebellie in Soedan voorbij Twaalf doden in Egypte na aanval Israël Meubel- Huishoud- Radio- T.V.en Baby-show WOENSDAG AIO WOENSDAG t APRIL 1970 No. 33057 IDSCH mr DAGBLA iir: E. A. E. van Dishoeck jiciredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.85 per kwartaal (postabonnementen f 17.25), f 4,95 per maand (bfl vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte 8 in gel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 AMSTERDAM (GPD, ANP) "5ïr Twee van de grootste hotels in Amsterdam, het Am- stel-hotel en het American-hotel zijn door het Caransa- concern verkocht aan het machtige Britse hotelconcern Grand Metropolitan Hotels Ltd De Exploitatie Maatschappij Scheveningen van Zwols- man wil dit jaar het Amsterdamse theater Carré aan de Amstel sluiten als de gemeente niet snel op de sub- sidievoorstellen van «de EMS ingaat. Al eerder besloot hij het Circustheater in Scheveningen te sluiten. De leiding van de twee grote Amsterdamse hotels zal worden overgenomen door de 59-jarige multi-miljonair Maxwell Joseph, directeur van de Grand Metropo litan. M. Caransa blijft slechts als cominissaris aan beide hotelbe- drijven verbonden. De hotelgroep Grand Metropolitan bezit op het ogenblik reeds 52 beken de hotels waaronder de hotels Brit- tania, Mayfair, Europa, Piccadilly en Mount Royai in Londen, hotel Geor ge in Edinburgh, hotel Midland in Belfast, hotel Victoria in Amsterdam, hotel Lotti en hotel Scribe in Parijs, Carlton in Cannes, Metropole in Monte Carlo, Oastillane Hilton in Madrid en Royal Manhattan in New York. Caransa De Britten hebben alle verplichtin gen. die het concern Caransa bij de verwerving van de aandelen van de Amstel- en Americanhotels op zich heeft genomen (ob. voortzetting tot minstens 1975) overgenomen. Het gaat hier vooral om de garanties, die zijn gegeven m.b.t. de voortzetting van de exploitatie, stijl van de be drijfsvoering, continu personeels beleid en de positie van de directie. Over een verdere samenwerking met de andere tot het Caransacon- cern behorende hotels zoals het Doelen-hotel en het binnenkort te openen Caransa-hotel aan het Rem- brandtsplein in Amsterdam, is men nog in bespreking. De heer Caransa heeft voor de beide hotels vorig jaar een bedrag van ongeveer f7.5 mil joen betaald. Hij kreeg de hotels in handen door een flink bod uit te brengen op de uitstaande aandelen. Hoeveel hij dij deze transactie heeft ontvangen, wilde de heer Caransa niet meedelen. Caransa zegt er steeds op uit te zijn geweest zich aan te sluiten by een grote buitenlandse organisatie. Er zou naar zijn idee op den duur niet meer op te boksen zijn tegen grote internationale hotelketens als die van Hilton, Strand, Okoera, Holiday Inn en Howard Johnson. Voor het personeel heeft de over neming van de hotels door Grand Metropolitan geen gevolgen, zo heeft Caransa verzekerd. r f Zwolsman SEOEL/PJONGJANG (Reuter. AFP. AP) Noord-Korea heeft vanoch tend laten weten geen bezwaar meer te hebben tegen de komst van 't door Tyftien extremistische studenten ge kaapte toestel van de Japan Airlines. Uit een Engels-talige uitzending van het Noordkoreaanse radiostation Week, dat het commando van de Verenigde Naties in Korea vanoch tend vroeg contact had gezocht met de Noordkoreanen. In het neutrale fttnmoendjon, in het niemandsland tussen de beide Koreaanse staten, werd de kwestie vervolgens bespro ken. Pjongjang gaf toen de verze kering dat de inzittenden van het vliegtuig kunnen rekenen op een menslievende behandeling. De Noordkoreaanse autoriteiten weiger den echter de verantwoordelijkheid voor alles wat aan boord zou gebeu ren. Toen de Noordkoreanen hun ver zet hadden opgegeven moesten de Zuidkoreanen, die ook de nodige be- De Bilt verwacht van heden tot donderdagavond: nu en dan buien maar ook enkele opklaringen. Mati ge tot krachtige noord westelyke wind. Aanhoudend koud weer. (opgemaakt te 12.40 uur) 2 APRIL Zon op: 06.14. zon onder: 19.13 uur. Maan 05.00 uur. te Katwijk om 12.20 uur. te Katwijk om 07.39 en zwaren hadden geopperd, worden be wogen de vijftien Japanse kapers te laten vertrekken. Daartoe kwam uit Tokio de Japanse minister van Ver voer Hasjimoto over met een speciale boodschap van premier Sato van Ja pan. Eigenlijk had de Boeing-727 al om middernacht van het vliegveld van Seoel moeten vertrekken. Om twaalf uur vannacht liep een ultimatum af dat de kapers de luchthavenautori teiten stelden. Het vertrek zou ech ter niet mogelijk zijn geweest omdat de Zuidkoreaanse autoriteiten wei gerden het neuswiel van het toestel dat bij de landing, al of niet met opzet van de piloot, in het gras bui ten de landingsbaan werd gezet, weer met een tractor op de baan te bren gen. Daarbij kwamen ook nog moei lijkheden met de kapers die aanvan kelijk niet wilden dat drie uit Japan overgekomen „verse" piloten hun do delijk vermoeide collega's zouden vervangen. en Bewogi uit 22 pagina's. De inzittenden van het gekaapte vliegtuig heboen een bewogen etmaal achter de rug Gewapend met Japan se zwaarden, dolken, pistolen en ver moedelijk zelfs met explosieven, hiel den de 15 jongelui de 91 passagiers en 7 bemanningsleden, die zij allen met nylonkoord de handen op de rug hadden vastgebonden, gemakkelijk in beawang. Zij weigerden in te gaan op her haalde verzoeken van de verkeers toren tenminste enige ravitaillering toe te laten, hoewel voedsel- en drinkvoorraad moest zijn uitgeput. Omdat het toestel slechts een korte binnenlandse vlucht moest maken bestond de voorraad slechts uit wat sandwiches, enig drinkwater en si naasappelsap. Belang Japanners en Zuidkoreanen zijn het erover eens, dat het belang van de passagiers voorop ging. De Zuid koreanen waien echter van mening dat het leven van de passagiers in Noord-Korea gevaar loop tui. De directie van de Japan Airines in Tokio was tegen middernachte zo ten einde raad, dat zy overwoog of het mogeiyk zou zyn lachgas in de cabine te pompen, opdat alle inzittenden in een liohte graad van bewusteloosheid zouden raken Hiertoe werd echter niet besloten. Op de toto: een van de kapers houdt de wacht by de ingang van het vliegtuig, terwijl een vrouweiyke passagier met haar dochtertje uit stapt. Deze foto werd gisteren op het Japanse vliegveld Foekoeoka geno men. De heer Zwolsman, president-di recteur van de EMS, deed zyn be kendmaking over de voorgeno men sluiting van het Amsterdamse theater Carré gisteravond in AVRO's Televizier magazine. Volgens de heer Zwolsman ïydt de EMS jaarlyks op Carré een belangryk verlies. Er zyn al onderhandelingen geweest over verkoop van het gebouw aan een buitenlandse hotelonderneming, die het theater zou willen afbreken om er een hotel voor in de plaats te zetten. De onderhandelingen werden af gebroken toen de gemeente voor het stadsdeel waarin Carré ligt een be stemmingsplan vaststelde, dat het bouwen van iets anders dan een theater op de plaats van Carré ver bood. Wethouder W. Polak, die in Am sterdam o.a. met de kunstzaken be last is toonde zich gisteravond teleur gesteld over de plannen van de heer Zwolsman. Hy had het nieuws over de sluiting graag direct van de EMS gehoord, terwfyl hy het nu via de te levisie moest vernemen. De gemeen te Amsterdam is al geruime tyds met de EMS in onderhandeling over Carré. Tydens de laatste bespreking werd overeengekomen dat een nieu we byeenkomst zou worden vastge steld, waarin beslissingen zouden vallen. Een „laatste" gesprek vond niet plaats. De mededeling van de heer Zwolsman ziet wethouder Po lak dan ook als een poging om een- zydig beslissingen te forceren. CASABLANCA (AP, AFP) Een straalvliegtuig, type Caravelle, van de Marokkaanse luchtvaart maatschappij Royal Air Maroc ia vanochtend om kwart over tien op 40 kilometer ten zuiden van Casablanca neergestort en in brand gevlogen. Van de inzitten den 76 passagiers en 6 leden van de bemanning zijn er 62 omgekomen. Het vliegtuig voer de een vlucht uit van de zuide lijke stad Agadir naar Casablan ca, toen het in de buurt van de stad Berreched verongelukte. Het was met veel Europese toeristen op weg naar Parijs. CAIRO (AP) Rebellen, die zich hadden verschanst op het eiland Abba in het Witte-Nyigebied van Soedan, hebben zich gisteren aan de regeringstroepen overgegeven, zo meldt het officiële persbureau voor het Midden-Oosten uit Char- toem, de hoofdstad van Soedan. De regeringstroepen zoeken nu nog naar El Mahdi, de rebellenleider, wiens verbiyfplaats onbekend is. De regeringstroepen hebben grote hoeveelheden moderne automati sche wapens in beslag genomen. Volgens sommige berichten was Abba een bolwerk van ruim 30.000 gewapende rebellen. Perzië's Keizerin F ar ah met haar vierde kind, de pasgeboren Prinses Layla. TEL AVIV, CAIRO (Reuter) De Israëlische luchtmacht heeft gisteren weer aanvallen tot diep in Egyptisch gebied uitgevoerd die, volgens berichten uit Cairo, twaalf doden en 35 gewonden onder de burgerbevolking tot gevolg hebben gehad. Een Israëlische militaire woordvoerder deelde mee, dat twee aanvallen gericht waren tegen Egyptische raketbases van het oudere type Sam-2 in het noorden van de Nyl-delta te El Mansoera en Damietta. Eerder, omstreeks het middaguur, was een luchtaanval uitgevoerd op Egyptische stellingen in de zuidelyke en centrale sectoren van het Suezkanaal. De Libanese autoriteiten en ver-' tegenwoordigers van de Palestynse commando's zyn gisteren in Bei roet overeengekomen zich weer te gaan richten op het akkoord van Cairo. (Van onze verslaggever Hans Ludo van Mierlo) OSAKA (GPD) De Neder landers waren de eerste Wester lingen,' die Japan „ontdekten", aldus Prins Bernhard vanochtend in een toespraak ter gelegenheid van de Nederlandse dag op de Expo-'70 in Osaka, „maar het zijn meer het heden en de toekomst, die ons deden deelnemen aan de ze wereldtentoonstelling". Prins Bernhard onderstreepte, dat Ne derland net als Japan een grote verandering heeft doorgemaakt, zoals dit blijkt uit de vooruitgang ADVERTENTIE HEDENAVOND laatste avond van de alle zalen STADSGEHOORZAAL. Welkom op LANGEZAAL'S SHOW tot 10 u. hedenavond. Toegang geheel GRATIS. SAIGON (Reuter) —Vannacht heeft de Vietcong in Zuid-Vietnam 125 militaire installaties, steden en dorpen beschoten. Volgens het A eri- kaanse opperbevel zyn ook de grote Amerikaanse vliegbases in Da Nang en Cam Ranh Bay met raketten, mortieren en geweren bestookt. Vele ADVERTENTIE VOELT U ZICH ONTBLOOT van kennis over vakantie-mogelyk- heden, kom dan naar Reisbureau BEUK Nieuwe Beestenmarkt 19, Leiden Telefoon 32700 ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud aanvallen zyn uitgevoerd in de zui delyke helft van het land. By 21 aanvallen vielen slachtof fers of werd schade aange richt. Twaalf van deze 21 waren ge richt tegen Amerikaanse eenheden of installaties. Verscheidene raketten troffen de vliegbasis Da Nang. Een van de twee meter lange projectielen zette 30 huizen van burgers in brand. Een burger verloor het leven en drie werden gewond. De Zuidvietnamese militaire verliezen worden liqht ge noemd. Amerikanen zyn niet ge raakt. Vietcong-terroristen hebben giste ren een bomaanslag gepleegd op een marktplaats in de Mekong-delta, 67 kilometer ten zuidwesten van Saigon. By de ontploffing kwamen negen Vietnamese burgers om het leven en werden er 28 gewond, aldus de Zuid vietnamese legerleiding. Prins Bernhard was vandaag aanwezig bij de opening van de Nederlandse dag op de wereldten toonstelling in Osaka. Op de foto: de prins tijdens het spelen van het Wilhelmus. ADVERTENTIE NIEüWfc RUN 49 van techniek en industrie in Ne derland, het belang van Rotter dam als grootste wereldhaven en van Schiphol als een van de mo dernste vliegvelden ter wereld". De prins dankte Japan voor de or ganisatie van deze eerste wereldten toonstelling in Azië en sprak als zyn overtuiging uit, dat de harmonie on der de volkeren door deze Expo be vorderd zal worden. Vervolgens bracht Prins Bernhard een bezoek aan het Nederlandse paviljoen, om ringd door enkele honderden land genoten: delegatieleden van Rotter dam en Amsterdam, van Nederland se ondernemingen en van de fregat ten Van Speyk en Van Galen, die een officieel bezoek aan Osaka bren gen. Na een lunch met de Ex- po-autoriteiten. onder wie de Japan se commissiaris-generaal Hagiwara, bracht Prins Bernhard een bezoek aan de paviljoens van Japan, de Ver. Naties, de EEG en België. Volgens een recente populariteits- enquête onder de Jeugd van Japan neemt Nederland in de reeks van buitenlandse paviljoens de vierde plaats in. Het aantal bezoekers van het paviljoen wyst ook in die rich ting. Nederland behoort met onge veer negen tot 10 procent van het aantal bezoekers tot de drukst be zochte paviljoens. Hier moet het Amerika en Rusland met ruim vyf- tig procent wel laten voorgaan. Uit het Leidsch Dagblad van 30 Maart 1870: Curatoren van het Stol- piaansch Legaat aan de Uni versiteit te Leiden hebben in hunne vergadering van 18 Februari 1870 besloten de na volgende prijsvraag uit te schrijven: Hoe moet uit het oogpunt der christelijke ze- deleer het Utilitarianism e worden beoordeeld? De ant woorden moeten gezonden worden vóór 1 Dec. 1871 aan den Hoogleeraar De Wal. voorzittend Curator van het Legaat. De heer J. F. A. v. Dam, horlogemaker alhier, heeft zich bij adres aan de 2e ka mer beklaagd over verkeer de toepassing van art. 687 en 2014 van het Burg. Wetb. ten opzichte van een bij hem ge- pleegden diefstal van 2 hor loges.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1