Rijnsburgs corso onder het motto „Dag met bloemen" Verkeerschaos in Alphen a.d. Rijn BOLGEWASJES KUNNEN VEEL PLEZIER GEVEN Inbraken in Alphen Hagenaar vernielde ontvreemde wagen Herdenking bevrijding en pelgrimvaart centraal Door uitvallen van stroom Lenteklokjes voor de radio Bollenstreek met veertig renners naar Duitsland Twee spelers van Sleutels hebben gebroken been GEEN OLIE IN RIJSENHOUT Buit f. 14.000 LOOS ALARM VOOR OVERVAL IN ALPHEN WOENSDAG 1 APRIL 1970 i,EIDSCH DAGBLAD PAGINA U RIJNSBURG Er wordt hard gewerkt om het Rijnsburgse bloemencorso, dat op de eerste zaterdag van augustus van Rijnsburg naar Leiden en terug rijdt, gestalte te geven. Men wil er iets heel bezonders van maken in verband met de zilve ren bevrijdingsherdenking en het feit, dat in Leiden herdacht wordt, dat 350 jaar geleden de pelgrimsvaart begon naar Ame rika. Op uitnodiging van het corso-comité waren gisteravond velen in de kantine van de bloemenveiling „Flora" bijeen om de door ontwerper Cor de Koning gemaakte tekeningen te be wonderen en uit te kiezen. Hij had als motto voor het corso gekozen „Dag van bloemen". naalstraat), Jubileumdag Veiling vereniging Flora.)twee Pelgrim- fathers-herdenfcingswagens, die door Leiden zullen worden verzorgd. Snipperdag (Menken), Wasdag, Die rendag. Corso-comité-voorzitter C. Leeuwen- buig, kon een groot aantal belang stellenden verwelkomen, onder wie burgemeester B. H. Koomans, wet houder W. L. van der Gugten en vertegenwoordigers van de Leidse V.V.V. Hy wees erop, dat het ieder jaar weer een probleem is wat meuws te brengen en dat er dit Jaar wel bijzondere eisen moeten worden gesteld aan de bloemenstoet, omdat herdacht wordt, dat ons land 25 jaar geleden werd bevrijd en dat Leiden deze zomer bijzondere aandacht gaat schenken aan de pelgrimsvaart. De heer Leeuwenburg betoogde, dat het niet meevalt twintig muziekkorpsen aan te trekken, die het corso moeten opluisteren. Er zullen dit jaar, zei de corso- voorzitter. heel veel bloemen op de praalwagens worden verwerkt. Hij meende, dat dit geen financiële pro blemen behoeft op te leveren, omdat de bloemen om die tijd van het jaar waarschijnlijk niet zo duur zijn. We moeten aan de bezoekers laten zien, waarom Rijnsburg zo bekend is, zei de heer Leeuwenburg, die dankbaar was voor de ontvangen subsidies om het corso te kunnen organiseren. De heer Leeuwenburg deelde voorts mede. dat aan de bouwers van praal wagens een subsidie zal worden ver leend van f750.— en dat de prijzen ais volgt zijn bepaald: eerste prij> f 150, tweede prijs f 100 en derde prijs f 50.Verder zal riem gehee' gratis de opbouw, de kleding en df tractor ontvangen. Al deze bijdragen merkte de heer Leeuwenburg op moeten toch wel een stimulans zijl aan het corso deel te nemen. Het verheugde de heer Leeuwen burg, dat Cor de Koning het corsr weer heeft willen ontwerpen en da' de Rijnsburgse Foto- en Filmclul bereid is een corso-film te maker Hij sprak tenslotte de wens uit. da het een prachtig corso zou worder en dat de Rijnsburgse burger-y vc enthousiasme mee zal werken orr het gestalte te geven. Corso-ontwerpei Cor de Kon-in- stelde nadrukkelijk dat het dit jaa niet eenvoudig was een gesclvk motto voor de bloemenstoet te vin den. Toen hij daarover zat te pie keren gingen zijn gedachten uit na a de Pelgrim-fathers, die omstreek 1600 leefden en omdat zij in Enge land vervolgd werden raar Neder land uitweken, waar zij zich in Lei den vestigden. Later vertrokken zr (102 man sterk) naar Amerika, da' zijn „Thanksgivingday" aan dezr Pelgrim-fathers dankt. Daarom koos hij als titel voor het corso „Dag met b'oemen". De heer De Koning deel de mede, dat Leiden twee wagens zal laten rijden, die betrekking heb- I ben op deze pelgrimsvaart. De heer De Koning had heel wat fraaie tekeningen gemaakt voor de praalwagens, die de volgende mot to's meekregen: Pronkdag, Oogst dag (Coöp. Raiffeisenbank)vader dag (Gez. kwekers van Noordwijker- hout en De Zilk), Luie dag. Moeder dag, Dag der Verenigde Naties (IJs club Rijnsburg). Dagdroom, Feest dag (Buurtvereniging Sandtlaan) Oosterse dag (Buurtvereniging K° Zoal6 men uit de namen, dSe achter de wagens staan kan opmer ken zijn er al heel wat „besproken" E1- zijn nog meer gegadigden, maar die willen eerst binnenskamers over leggen. Het ziet er wel naar uit, dat alle praalwagens een bestemming zullen krijgen en dus in de stoet zullen meerijden. Aan het slot van deze geanimeer de avond dankte de heer Leeuwen burg allen hartelijk voor de be toonde medewerking en hoopte op een prettige feestweek met als hoog tepunten een kindercorso en het grote corso. Deze week zal in samen werking met de Oranjevereniging worden georganiseerd. Ook aan de dieren zal aan- praalwagen meerijden, die Die- dacht worden geschonken in het rendag" als naam draagt. Rijnsburgse c.^si. Er zal een (Foto LD/Holvast) Duitse jongelui zetten Hoofdstraat op stelten NOORDWIJK —Dat Duitse jon gelui in Noordwijk ook wel eens iets anders komen doen dan frisse lucht happen, ondervond een kamerver huurder aan de Hoofdstraat. Hij ver leende onderdak aan jongeren, die zich te buiten gingen aan het schop pen van herrie en het bevuilen van zijn appartement. Uiteraard speelde drankgebruik daarbij een belangrijke rol Toen zij uit balorigheid flessen bier stuk smeten, moest een politie er aan te pas komen om de jongelui uit de woning te verwijderen. Met takt en veel beleid gelukte dit tenslotte, maar op een gegeven moment wilden de gasten weer naar binnen en begon een van hen op de etalageruit van een nabijgelegen winkel te slaan. Dit was voor de agenten aanleiding tot zijn arrestatie over te gaan. Hiertegen verzette hij zich hevig en smeet een van de politiemannen een bierfles tegen het hoofd, waarop hij de vlucht nam De hoofdagent liep bloedend letsel op, maar kreeg assi stentie van een toevallig in de omge ving met de politehond Castra sur veillerende collega. Castra greep dc weerbarstige vluchteling bij de broeks pijp en bracht hem ten val. Een groepje barbezoekers. dat op dit moment naar buiten kuam maak te zich zo boos over het wangedrag van de Duitse jongelui, dat zij prompt de zijde van de Noordwykse agenten kozen. De vrienden van de arrestant liepen enkele klappen op en zochten ijlings een veilig heenkomen. De belhamel, een 21-jarige inwoner van Wemelskirchen. werd ingesloten en kreeg een proces- verbaaL ALPHEN AAN DEN RIJN Het uitvallen van de elektrische stroom in een gedeelte van de gemeente, waardoor onder meer de hefbrug bij Gouwsluis over de Gouwe, die Juist voor de scheepvaart omhoog stond, niet meer naar beneden kon en de spoorweg, eveneens over de Gouwe. niet meer elektrisch kon worden j dichtgedraaid, was er tevens de di recte oorzaak van, dat er gistermid dag gedurende enkele uren (juist tijdens de spitsuren in korte tijd in I pnkele delen van Alphen van een verkeerschaos gesproken kon worden. Het verkeer, dat anders in ooste- lijke en westelijke richting gebruik maakt van de hefbrug, moest nu al-1 lemaal over de Oranje NassausingeJ worden geleid, wat weer tot gevolg had, dat er op deze weg en by de kruispunten lange files auto's ont stonden, nu langs andere wegen Al phen probeerden te passeren. Leden van het politiekorps zijn uren in de weer geweest om deze stroom van automobilisten zonder al te veel oponthoud over de kruispun ten. vooral bij Gouwsluis en in de Willem de Zwijgerlaan, te leiden. Doordat men de spoorbrug met mankracht kon dichtdraaien was de stagnatie voor het treinverkeer snel verholpen, alleen het scheepvaart verkeer heeft ook enkele uren moe ten wachten tot de elektriciteitsstu ring was opgeheven. NOORDWIJK Een twintigjarige barkeeper uit Den Haag vernielde in de nachtelijke uren een personenauto geheel, toen hy onder drankinvloed tn de residentie met grote snelheid tegen een lantaarnpaal botste. Hij werd gewond naar een ziekenhuis ge bracht. Al gauw bleek dat de vernielde auto vermoedelijk ln Noordwijk was ge stolen. De inmiddels weer uit het zie kenhuis ontslagen barkeeper ver klaarde van de prins geen kwaad te weten en met de hem onbekende be stuurder van de wagen vanuit Kat wijk te zijn meegelift. Natuurlijk was dit „maanmannetje" nergens te vin den en daarop werd de Hagenaar voor verder onderzoek aan de Noordwijkse recherche overgegeven, bij wie onder tussen aangifte was gedaan; dat de auto diezelfde nacht van een erf aan de Binnenweg was weggehaald Toen de Jongeman omtrent zijn doen en laten, op de avond vooraf» gaande aan de nacht van de aanrij- ding, nog eens flink aan de tand werd gevoeld, legde hij een bekentenis af. Hij had die avond in Noordwijk ver schillende café's bezocht en toen hü de laatste bus miste, was hij in de auto gestapt en naar Den Haag gereden. De barkeeper bleek niet in het bezit van een rijbewijs. De eige naar van de auto, die de wagen ge bruikte om naar zijn werk te gaan. lijdt door een en ander een schade van zeker f1500. Deze wagen heeft als motto meegekregen Thanksgivingday en bedoeld een herinnering te ijn aan de pelgrimsvaart. (Foto LD/Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN —Het meisjeskoor de Lenteklokjes uit Al phen aan den Rijn heeft dit jaar reeds drie radio-opnamen achter de rug. Deze zullen werden uitgezonden op 3 april om 19.50 uur, 14 april om 16.02 en 17 april om 19.50 uur, via Hilversum II. De christelijk gereformeerde oredikant, ds. D. H. Biesma uit Lisse, utving een beroep naar Broek op .-.angendyk. BOLLEN STREEK Tijdens een bijeenkomst van de Ren- en Tour vereniging de „Bollenstreek" deelde voorzitter S. H. van der Poll, mee, dat van 13 mei veertig renners aan een driedaagse tocht in Mende in Duitsland zullen deelnemen. De voorzitter toonde zich tevreden over de prestaties die de renners de afgelopen vier weken hadden be haald. Voorts zei hij dat er zondag 5 april een olubontmoeting met „Westland Wil Vooruit" in Maasdijk is. 12 april een wedstrijd tegen de „Uithoornse Wieier Trainings Club" in Ter Aar en 19 april tegen „De Bataaf" in Zwanenburg. Op 3 mei zal er een jeugdtoernooi worden ge houden in Kennemerland in het Adrichem Sportpark in Beverwijk. TER AAR/LEIDEN Tijdens de wedstrijd TAWSleutels, paas-za- terdag gespeeld voor de eerste klasse Afdeling Leiden, is het er nogal ste vig aan toe gegaan. Hoe stevig bleek gisteren eigenlijk eerst goed, toen twee spelers van het Leidse Sleutels (C. Bey en R. Holverda) zich wegens klachten onder medische behande ling stelden en na het nemen van röntgenfoto's te horen kregen dat zij een been hadden gebroken. Sleutels, dat in Ter Aar bij de rust nog een 01 voorsprong had, verloor de strijd overigens met 71. RIJSENHOUT De maatschap» pij Amoco N.V. heeft haar proefbo ringen naar gas en olie op het ter rein aan de Aalsmeerderweg in Rij- senhout gestaakt. Hoewel de enorme boor tot 2000 meter de grond in werd gedreven, bleven resultaten achter wege. De boorput blijft betrokken bij nadere geologische onderzoekin gen. De 42 meter hoge boortoren is inmiddels verplaatst naar het gebied tussen Bergen en Alkmaar, waar de boringen meer succes hadden. ALPHEN AAN DEN RIJN Ter wijl de eigenaar van restaurant „Azië" aan de Hoofdstraat in Alphen aan den Rijn met zUn personeel, in de nacht van maandag op dindsdag. nog beneden in het restaurant bezig was met het opruimen van de zaak, hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot het woongedeelte en daar hun slag geslagen. Doordat een raam open stond en met een haakje vast zat, konden da insluipers gemakkelijk binnen komen in de slaapkamer. Hier werd een bu reau open gebroken en vervolgens een geldkistje met daarin een be drage van ruim f 14.000 weggenomen. Toen de eigenaar later naar bed wilde gaan bemerkte hij de diefstal waarop hij onmiddellijk de politie waarschuwde. Van de daders ont breekt tot nu boe elk spoor. In dezelfde nacht hebben inbrekers ook een bezoek gebracht aan de eveneens in de Hoofdstraat gevestig de „wolwinkel van Wahlenburg. Ook daar drong men via de achterzijde het pand binnen. Er werd echter niet vermist. De Scilla Tubergenia bloeit thans op de „kale" Keukenhof. ALPHEN AAN DEN RIJN Doordat waarschijnlijk een van de personeelsleden van de Midden- standsbank in de Julianastraat bij vergissing op het alarmknopje druk te werd het zogenaamd stil alarm in werking gesteld, dat wel in het po litiebureau en in het gemeentehuis hoorbaar is, maar niet in het bank gebouw. In zeer korte tijd. nauwe lijks enkele minuten, waren alle be schikbare politiemensen rond het ge bouw met getrokken pistool verza meld ln de veronderstelling, dat er van een werkelijke bankoverval ge sproken kon worden. Er werden daarbij door enkele door de gemeente rijdende politiewagens enorme risico's genomen ten aanzien van zichzelf en het overige verkeer om maar zo spoedig mogelijk ter plaatse te zijn. Een van de politie wagens reed bijvoorbeeld met grote snelheid in de verkeerde richting door de Van Mandersloostraat. waarbij enkele moeders met kinder wagens en ander verkeer op een haar werden gemist. Het personeel van de bank was begrijpelijk door dez^ snelle actie van de politie wel het meest ge schrokken. (Van onze bloembollenmedewerker BOLLENSTREEK Eind no vember 1969 zagen we al sneeuw klokjes in een tuin in Lisse bloeien. Het was vermoedelijk al voldoende koud geweest om dit grappige klokje met het groene randje aan de kleinste bloem blaadjes in bloei te brengen-. Ze hebben de gehele winter door ge bloeid. Op de kale Keukenhof bloeit nu Scilla Tubergenia. heel eenzaam en daardoor zeer opvallend. Die tuin- liefhebbers, die wel eens wat an ders willen dan „de eeuwige cro- cussen," kunnen we aanraden de Keukenhof of de Demonstratietuin Treslong vroeg te bezoeken. Bloembollen zyn eigenaardige planten. Ze groeien overal is on juist gezegd, ze bloeien overal is wel goed. Er zijn uiteraard grond soorten, waarop ze zich niet altijd even best thuis voelen, zodat het mogelijk is, dat ze na enkele jaren wegblijven. Elke bol echter kan een bloem brengen. Wy vonden eind fe bruari in onze schuur wat bolletjes van het mini irisje danfordlae. We hebben ze in de grond gezet en vier weken later hebben ze in derdaad de bloem er uit geperst. Hongerige vogeltjes hebben er aan gepikt en ze soms met bol en al de grond uitgetrokken. Goede sterke planten pakken ze nauwelijks aan. De bolletjes waren kleiner gewor den. ze hadden geen worteltjes ge maakt. maar het bloemetje was er. We slepen onze vrienden of ken nissen altijd mee de tuin in als we van „die bijzondere dingetjes" heb ben. Meestal is men verrukt, om dat men ze niet kent Iris reticula ta in allerlei kleuren blauw met een gele vlek op de lange bloem blaadjes zijn by de dames favoriet. Ook deze bolletjes zun goedkoop en kunnen lang voor de grote bollen bloeien. Ze komen uit de Kauka- sus en kunnen een lange winter verdragen. Blauwe druifjes kent men wel, maar witte druifjes bestaan ook. Eerlijk gezegd mishandelen we on ze bloembollen soms ernstig. Als men ze een beetje netjes volgens het boekje behandelt kan men er jaren plezier van hebben. Men moet die gewasjes eigenlyk zien om er vreugde in te kunnen scheppen De heer Van der Lee, di recteur-architect van Keukenhof, heeft in de nieuwe kas een tuintje mogen bouwen. Daarin staan vrü veel goede voorbeelden van wat het bloembollenvak vroeg in het voor jaar kan bieden. Zo omstreeks 10 1 april kan elke tuinliefhebber daar 1 en buiten wel ontdekken, wat hy in zyn tuintje kan plaatsen. Er zyn verschrikkelijk veel van die bygoedgewasjes. Een uiterst dankbaar bloemetje is de Anemone blanda, zoals de verzamelnaam luidt. Het zyn bloemetjes die blau- we. rose en witte kleuren hebben, I die men enigszins kan vergelijken met die van gerbera's De kleine bloemetjes hebben O'-k i geveer die vorm. Het bloeit rijk i"el iets later dan de hierboven de soor ten. maar een beetje afwisseling tussen de grotere bolgewassen mag best. Wie nu blauw in zyn tuin wil heb ben moet eens naar Chionodoxa en Scilla „Spring Beauty" gaan ky- ken. Prachtige bloemetjes, waar van de laatste zelfs blauw stuif meel heeft. Veel te veel denkt men, dat er ln het voorjaar alleen maar tulpen, hyacinten en narcissen bloeien. Er is veel meer. Men moet in het voorjaar wel wat opschrijven, om dat men het ln het najaar niet meer weet als men wil bestellen. Dikwyls zyn ze al uitgebloeid als de Keuken hof opengaat. Dit byzonder slechte voorjaar heeft dus ook zyn goede kant.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11