ARP voor hogere belasting en meer defensie-uitgaven SiSi Sinas of SiSi Cassis Dit jaar bijna 50.000 eindexaminandi Enorm stationscomplex heet Den Haag-Centraal allebei natuur lijk! Nieuw concept-program voor '71-'75 Indonesië heeft diepe indruk op mij gemaakt wat neemt u? VRIJWILLIGERS GEZOCHT VOOR ZIEKENHUIZEN heren Kosten bijna 200 miljoen gulden Verhoging van tarieven bij streekvervoer Prins Bernhard: STIJGING VOORAL BIJ HAVO EN MAVO DONDERDAG 26 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Ook de Anti-Revolutionaire Partij wil in de volgende regeringsperiode de defensie-in spanning zonodig opvoeren. Het concept-program van actie, dat gisteren de kiesverenigingen is toegestuurd, noemt een belangrijke defensie-inspanning noodzakelijk om te voorkomen dat de atoomdrempel te laag zou wor den. Eerder heeft de V.V.D. zich voor verhoging van de defensielasten in de volgende kabinetsperiode uitgespro ken. K.V.P. wil daarentegen de inspanning op het huidige niveau handhaven. Het anti-revolutionaire actiepro gramma waarom door het partycon- vent is gevraagd en dat in juni door dat convent moet worden goedge keurd, spreekt zich evenals het on langs gepubliceerde KVP-prograni ma uit voor een verdere stijging van de overheidsuitgaven. Het mo- deramen van de ARP wüst er in een begeleidende financiële verantwoor ding op dat het program diverse voorzieningen bepleit die alleen te verwezenlijken zijn als daarvoor een beroep wordt gedaan op extra over- heidsmiddelen. Behalve het inhouden van de reële progressie, waardoor de be lastingdruk jaarlijks met een half procent toeneemt, wordt ook ge dacht aan een hogere belasting op vermogens, invoering van een be lasting op speculatiewinsten en een belangrijke verzwaring van de suc cessierechten, middelen die boven dien de inkomensverschillen kunnen verkleinen. Voorts is de ARP bereid een ver- noging van de omzetbelasting te aanvaarden als de heffing op eerste levensbehoeften zo laag mogelijk wordt gehouden en de minst draag- krachtigen extra worden gecompen seerd. Ontwikkelingshulp Voorzieningen waaraan in het ac tie-program hoge prioriteit wordt toegekend, betreffen behalve de de fensie de uitbreiding van de Ont wikkelingshulp (zonodig onder in- ADVERTENTEE voering van een speciale belasting) de krotopruimimg, invoering van een volksverzekering tegen arbeidsonge schiktheid, een stimuleringsbeleid voor de probleemgebieden, voorzie ningen op het gebied van het onder wijs, verbetering van de situatie van de kleine zelfstandigen, ontwikke ling van de sport en aanleg van recreatiegebieden. De regering, die in 1971 aan het bewind komt, zal de SER moeten v-agen aan te geven in hoeverre voor deze voorzieningen beslag op het nationale inkomen kan worden ge legd. Zo mogelijk dienen belasting tarieven op inflatie te worden ge corrigeerd. maar dit mag geen dog ma zijn. Het actie-program, dat de basis moet vormen voor de AR-inbreng in het gezamenlijke verkiezingspro gramma van de drie christelijke partijen, spreekt zich verdei- uit voor handhaving van de evenredige ver tegenwoordiging en verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar. Gevraagd wordt om instelling van gewesten door de centrale overheid op basis van een wettelijk vastge legde gewestelijke indeling van het land. China moet in de VN en pogingen om een einde te maken aan het Portugese koloniale regime in Afri ka verdienen steun. Voor de ge loofwaardigheid van de NAVO moet blijvend druk worden uitgeoefend op Griekenland en Portugal tot her stel van de demooratie in die lan den. Fusiecode Aangedrongen wordt op een ver dere ontwikkeling van de bedrijfsor ganisatie, op meer invloed van de werknemers op het ondernemings beleid en op ruimtelijke spreiding van de industrie, zodat een harmo- rjische ontwikkeling van de verschil lende delen van het land wordt be vorderd. Teneinde ongemotiveerde machts concentraties tegen te gaan is een sociaal en economisch verantwoorde begeleiding van fusies nodig. Een staatscommissie zal moeten onder deken welke maatregelen nodig zijn om een gevarieerde opiniërende dagbladpers in stand te houden. De leerplicht moet naar 18 jaar. Er moet niet geschroomd worden zonodig via wettelijke ontruimings- mogelijkheden goedkope woningen vrij te maken voor de lagere inko mensgroepen. Het program spreekt zich uit voor een preventief bevolkingsonderzoek naai- hart- en vaatziekten en kan ker. De voorlichting over geboorte regeling en bevolkingspolitiek moet worden uitgebouwd en anti-concep- wonele middelen moeten in het zie kenfondspakket worden opgenomen. Volgens het actie-program is een voortgaande bezinning nodig op de wijzigingen in de sexuele moraal. Gepleit wordt voor een betere sexuele opvoeding en vorming via het onderwijs. Discriminatie van ho mofielen moet worden opgeheven en abortus provocatus moet opmedisch- sociale indicatie mogelijk zijn. Straf bepalingen met betrekking tot ver spreiding van pornografische lec tuur moeten opnieuw worden be zien. Zeehavens In een nationaal zeehavenbeleid dient de overheid een evenwichtige verdere ontwikkeling van het Delta gebied waar het accent in de eerstkomende jaren zal moeten lig gen in het Scheldebekken en van het noorden van het land tot stand te brengen. De ARP is voorstander van zoveel mogelijk spreiding van zeehavenindustrie, die niet aan het diepste vaarwater gebonden is. Tot ?en krachtig nationaal luchthaven- beleid behoort een tijdige aanwijzing van een tweede grote luchthaven. Een diepgaand onderzoek is gebo den naar de mogelijkheid van de inrichting van een speciale lucht- vrachthaven. UTRECHT (ANP) Twee dien sten voor het jongerenvrijwilligers- werk, het protestantse „Diakonaal jaar" en het rooms-katholieke „So ciaal jaar" zijn gefuseerd tot de landelijke stichting „Sociaal en dia- konaal jaar." De stichting zoekt vrijwilligers onder de jongeren van 17 tot 3 Ojaar die zich één jaar be schikbaar willen stellen als hulp kracht in ziekenhuizen, verpleegin richtingen, bejaardentehuizen en dergelijke. Elk jaar melden een paar honderd jongens en meisjes zich voor deze dienstverlening. Een bepaalde vooropleiding is niet vereist. Het „jaar" begint in augus tus. Daarvóór komen de deelnemers een week bij elkaar om op hun taak te worden voorbereid. De vrijwilli gers worden in groepjes van twee of drie geplaatst in ziekenhuizen, sana toria, kindertehuizen, revalidatiecen tra, bejaardentehuizen of bij een ge zinszorginstelling, waarbij dan zo veel mogelijk rekening wordt gehou den met persoonlijke voorkeur. Tij dens het jaar komen de jongeren ge regeld bij elkaar om ervaringen uit te wisselen. Bovendien blijven func tionarissen van de stichting „Sociaal en diakonaal jaar" iedere vrijwilli ger individueel begeleiden. De deel nemers krijgen naast kost en inwo ning en de gebruikelijke sociale voorzieningen een zakgeld van 95 gulden per maand plus tweemaal per maand een reiskostenvergoe ding. ADVERTENTIE Dat mode, kwaliteit en prijs samengaan, bewijs deze schoen. 100leer met rubber zool. Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft met het plaatsen van een vlug op het hoofdgebouw van het nieuwe Schiphol-areaal, de nieuwe aan winst van de miniatuurstad, het nieuwe seizoen geopend van Ma- durodam. Na de openingsplech tigheid werd de minister door lo co-burgemeester Frits Exter van Madurodam rondgeleid over het geweldige platform van de lucht haven. ADVERTENTIE TIJDELIJK 1.25 de jam voor mannen NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel Knooppunt DEN HAAG (GPD) Het sta tion SS of het station Bezuiden- hout in Den Haag wordt binnen afzienbare tijd het station Den Haag Centraal. En het kan moei lijk anders worden genoemd: het wordt het knooppunt van geïnte greerd vervoer in Den Haag. Het plan is rond. Het moet for meel de gemeenteraad en natuurlijk de provincie nog passeren, maar -het is in feite al geen plan meer, het is zekerheid. Deze zomer, juni vermoedelijk, gaat de eerste paal in de grond voor het station met bijbehorende gebou wen, semi-metrostation en bussta tion, semi-metroban.en, verkeerswe gen, parkeergarages en andere on derdelen dlie met ekaar jhet plan Den Haag Centraal vormen. Zes jaar zal er volgens een strak schema worden gebouwd aan die geïntegreerde opzet. Zes jaar verder, en Den Haag heeft daar een volko men nieuw, op de eisen van nu en later afgestemd gezicht. Stap van Paus Paulus Paus Paulus heeft gisteren in de Sint Pie- ter laten doorschemeren dat hij per soonlijk druk heeft uitgeoefend op de regeringen van diverse Zuidame- rikaanse landen, in het bijzonder Brazilië, om een einde te maken aan folteringen van politieke gevangenen door de politie. De Paus zei dat hij deze martelingen „in landen die hem dierbaar zijn", diep betreurde en dat hij zelf „niet zonder hoop" tussen beide was gekomen „zoals zijn plicht hem voorschreef De kosten worden voor het NS- gedeelte van het complex (station en kantoorgebouw, emplacement e.d.) geraamd op f 70 miljoen, en voor de gemeente (wegverkeer, openbaar ver voer en diverse andere werken op f 120 miljoen. Men begrijpt, dat de centrale over heid financieel flink zal bijspringen. Zij is daar in feite deze week reeds mee begonnen, met een eerste toe zegging tot ruim dertig miljoen voor de semi-metro. Hoog en !aag Boven het aan een groot voorplein grenzende stationsgebouw komt een kantoorgebouw in elf lagen. En ach ter het stationsgebouw, is boven de sporen en perrons, op zeven meter hoogte, een betonnen overkapping van 2 hectare geprojecteerd, die ver- keersplatform wordt voor het open baar vervoer. Men vindt er een semi-metrosta tion en een busstation voor lokale en interlokale lijnen. Dit verkeersplat- form. deels overdekt, sluit weer aan op de bfede dwarsweg over het sta tionsemplacement, die het Bezuiden- houtkwartier met de Haagse binnen stad verbindt. Aan de rand van genoemd plat form is een keerlus voor de semi- metro ontworpen, en binnen die lus krijgt deze semi-metro een ver keerstoren. Daaronder een parkeer garage in drie lagen voor 800 auto's. Voor het station zullen 120 auto's kunnen staan. Maar verreweg de' meeste zal men opbergen in een ga rage onder aan de aan het Stations plein grenzende Koekamp: circa 3000 stuks. Deze laatste valt echter buiten het pakket van dit plan. Op het nieuwe NS-station komen binnen de lijn uit Utrecht, de Hof- pleinlijn met toekomstige zijtak naar Zoetermeer, de Schiphollijn wanneer een regering ooit eens tot deze nuttige verbinding zou beslui ten, maar ook de verbinding met Rotterdam via het station HS (dat wel blijft, maar in betekenis inboet). In de toekomst zullen de NS zelfs meer met dit knooppunt kunnen doen. Rekening houdend met d'oor- coering van internationale treinen naar Scheveningen, ondergronds, zullen zij de buitenste van de elf sporen langs de zes perrons reeds op het emplacement laten dalen en in tunnels doorvoeren tot onder het stationsgebouw. DEN HAAG (GPD) Het ge sprek over de nieuwe autobus-c.a.o., dat de bij deze c.a.o. betrokken par tijen gistermiddag hebben gevoerd met de ministers Roolvink (Sociale Zaken), Nelissen (Economische Za ken) en staatssecretaris Keijzer (Verkeer en Waterstaat), heeft zich vooral geconcentreerd op een even tuele verhoging van de tarieven van het streekvervoer als gevolg van de loonkostenstijging van dit contract. Van de zijde van de werkgeversor ganisatie is meegedeeld dat alles in het werk zal worden gesteld om tot kostenbesparingen te komen, aan een zekere doorberekening van de loonkostenstijging die op zo'n 12 pet. moet worden geraamd, kan echter niet worden ontkomen. De werknemersorganisaties heb ben de indruk dat niet 'zal wor den ingegrepen in het contract, even als trouwens de Koninklijke Neder landse vereniging van transporton dernemingen. Volgende week woens dag loopt de verlengde termijn, waarin kan worden ingegrepen door minister Roolvink, af. DJAKARTA (ANP) „Het land heeft zo'n diepe indruk op mij ge maakt, dat ik gewoon vaker moet komen. Ik zal er geestdriftig over vertellen tegen familie, vrienden en kennissen. Ik weet zeker dat de Ko ningin en mijn dochters ook graag naar dit land zullen komen". Prins Bernhard zei dit gisteren tegen In- Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! DEN HAAG (GPDl Het aan- tal leerlingen van het algemeen voortgezet onderwijs dat over en kele weken aan de eindexamens meedoe.t is ten opzichte van vo rig jaar omhoog gevlogen. Op slechts 36 na wordt nu de 50.000 gehaald, een vermeerdering met 11.990 ten opzichte van 1969. De ze stijging van meer dan 30 pro cent wordt duidelijk veroorzaakt door de belangstelling voor de nieuwe schoolsoorten havo en mavo. Alle schriftelijke examens starten op 14 april. „Uitleg", het orgaan van het minis terie van Onderwijs en Wetenschap pen meldt deze week de volgende cijfers over de deelneming aan de examens: gymnasium a (oude stijl) dit jaar 2652, vorig jaar 2649, gymnasium b (oude stijl) dit jaar jaar 3344, vorig jaar 3072, hbs-a (oude stijl) dit jaar 7712, vorig jaar 8027, hbs-b (dude stijl), dit jaar 9784, vorig jaar 10824, middelbare meisjesschool (oude stijl) dit jaar 6652, vorig jaar 6383, havo (nieuwe stijl) dit jaar 11558, vorig jaar 2831, mavo-4 (nieuwe stijl) dit jaar 3783, vorig jaar 3206, mavo-3 (nieuwe stijl) dit jaar 2528, vorig jaar 971. Daarnaast nog in verhouding mi nieme aantallen leerlingen van de handelsdagscholen met drie- en vier jarige cursus, resp. 364 (517) en 23 (34). In de rij van de onderwijstypen nieuwe stijl ontbreken nog het athe neum en het (nieuwe) gymnasium. De langzaam voortstappende mam moet is nog niet zover gevorderd dat ook deze reeds aan eindexamens toe zijn. Bij de sterk stijgende aantal len die mavo en havo dit jaar le veren moet wel worden bedacht, dat intussen de mulo-examens een aflo pende zaak aan het worden zijn. Deze worden eveneens in april ge houden. maar de overheid heeft er niets mee te maken De examine ring is een zaak van particuliere li chamen. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen signaleert .dat de enorme groei van het havo vooral voor rekening komt van de 94 havo afdelingen, die verbonden zijn aan de pedagogische academies. Uit de cijfers kan de conclusie worden ge trokken dat schooltypen oude stijl (hbs, gymnasium) slechts geringe daling vertonen. De mms zelfs nog een stijging. Binnen enkele jaren zullen deze schooltypen niet meer be staan. Havo, mavo-4 en mavo-3 laten aan de leerling de keus om/een pakket van vakken samen te stel len, waarin hij examen wenst te doen. Nederlands ep een moderne taal zijn verplicht. Bij de keuze van de zes examenvakken voor havo en mavo-4 en van de vijf vakken voor mavo-3 valt evenals vorig jaar op dat de nadruk zwaar op het Engels ligt. De verdeling der moderne talen is als volgt: havo: Engels 96 procent. Frans 52 procent, Duits 71 procent. mavo-4: Engels 97 procent; Frans 37 procent, Duits 82 procent, mavo-3: Engels 95 procent, Frans 4 procent, Duits 72 procent. De exacte vakken liggen laag in de belangstelling: by geen schooltypen kiest meer dan 37 procent wiskunde, scheikunde en natuurkunde brengen het er nog aanzienlijk slechter af. Aardrijkskunde en geschiedenis lig gen bij het havo veel beter in de markt. Respectievelijk 63 en 62 pro cent van de leerlingen doet er exa men in. Niet alleen het aantal vakken en de keuzemogelykheid vormen het verschil tussen oude styl en nieuwe styi. Als bijvoorbeeld op 14 april, de eerste examendag, de gymnasiasten een „Engelse vertaling" moeten ma ken buigen de havo'ers zich over een „tekstbegriptoets Engels". Dat be tekent het zeer wezenlijke verschil in het onderwijs. Na wat onderbre kingen loopt de schriftelijke exami nering 23 en 24 april af. donesische en Nederlandse journa listen in het presidentiële paleis in Djakarta. De Prins was nog onder de Indruk van zijn bezoek aan Bali, waar hij drie dagen is geweest. Hij prees de Indonesische danskunst en zei daar over, dat zij één van de mooiste din gen is die op de wereld te zien zijn. Het zou een ramp zijn als deze kunst ooit verloren zou gaan. De Prins noemde zijn zestiendaagse reis door Indonesië een heel bijzondere erva ring, waai-van hij positieve indruk ken had opgedaan. Het land noemde hij mooier en de mensen vriendelij ker dan hij ooit had kunnen dro men. Op een vraag of in Nederland de mening heerst, dat Indonesië een militair bewind heeft, antwoordde Prins Bernhard dat weliswaar mili taire mensen het bewind vormen, maar dat dit niet behoeft te beteke nen, dat het bewind ook militaris tisch is. Ook de Nederlandse rege ring telt verscheidene officieren. Hy waarschuwde ertegen dat men zich een oordeel vormt zonder alle details te kennen. Ten eerste ben ik door myn func tie a-politiek, ten tweede laat ik me door geen enkele party als bood schappenjongen gebruiken en ten derde is het onjuist op grote afstand aanklager en rechter tegeiyk te wil len ztfn. Deze opmerking van de Prins sloeg op een telegrafisch ver zoek dat hy had ontvangen om zich met de situatie van de politieke ge vangenen in Indonesië te bemoeien. In elk geval is dit een interne aan gelegenheid van Indonesië, waar lit my als gast van dit land buiten dien te houden, zei hy.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7