Open lustrum: nadruk op congres Ds. Vossers had vele verdiensten op een breed terrein IN MEMORIAM Ds. VOSSERS V alk-molenmuseum is al weer open cabalIero.de sigaret. FEESTELIJKHEDEN UNIVERSITEIT ONDERGESCHIKT Actueel Acad, examens KANDIDAATSTELLING VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD J. van Leeuwen directeur Zeister Industrieschool Leidse herv. predikant vannacht overleden DONDERDAG 26 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN ,,De opzet van een open lustrum, met de na druk op een congres, waar wetenschapsmensen zich zou den beraden over hun rol in de maatschappij, stamt uit 1961} Een commissie van voorbereiding heeft toen vastge steld dat een lustrumviering alleen nog maar zinrijk zou zijn, als de universiteit in het centrum van de belangstelling zou komen te staan. Feestelijkheden zijn voor het eerst van ondergeschikt belang." Dat vertelde gisteren prof. dr. G. H. M. Posthumus Meyes, die teza men met zijn collega Van Arkel een aantal facetten van het lustrum 1970 van de Leidse universiteit toelichtte. HU deed ook het conflict met de commissie voor de festiviteiten waar van wij gisteren melding maakten, Uit de doeken. Vanaf het begin is het de opzet geweest dat ditmaal de lus trumviering werkelijk open zou staan voor alle belangstellenden. Deze na gestreefde openheid heeft geleid tot het aftreden van een aantal studen ten belast met het organiseren van een feestterrein by de Pieterskerk. Men hoopt hen zo spoedig mogelijk t» vervangen. Het congres „wetenschap en wei rijn" wordt gehouden op 29 en 30 ju ni en 1 en 2 juli. Het thema is door ontwikkelingen in het jongste verle den steeds actueler geworden. Dat betekent onder meer aandacht voor de ontwikkelingslanden. Onder meer: want ook onze eigen overontwikkelde welvaartsmaatschappij heeft dringend de aandacht van de wetenschaps man nodig. Al redenerend heeft men een vierdeling bereikt. De eerste dag van het lustrumcon gres is gewijd aan een kritische toet sing van de methoden en de proble men waarmee men in aanraking komt als een dergelijk congres wordt opgezet. Deze dag mondt uit in een rede van de wijsgeer prof. Staal, een Nederlander die momenteel in Ame rika doceert. De tweede dag richt de aandacht rich op de problematiek van de ont wikkelingslanden. Deze dag houdt prof. Wertheim uit Amsterdam een rede over de aanpassing van de ont wikkelingslanden. De derde dag gaat over onze eigen overontwikkelde wereld, waarbij kwesties als milieuhygiëne worden aangepakt. Dit wil men onder meer bereiken met een groot spel, waarin allerlei faccetten van welvaart en welzijn in hun samenhang worden uitgebeeld. Op de vierde dag zal vooral de po sitie van de academicus in onze we reld in het middelpunt staan. Spre ker is ditmaal de Belgische marxist en theoreticus Ernest Mandel. Tot slot van deze dag en tevens van het congres, biedt een reeks werkgroepen een programma van actie aan, waar in tal van conclusies en methodes zijn verwoord. Natuurlijk heeft de lustrumcom missie voorzien dat bij dit congres een rigoreuze voorbereiding nodig was om te voorkomen dat het ge sprek op de congresdagen oeverloos zou worden. Vandaar dat men een groot aantal werkgroepen (hoogle raren, studenten en buitenstaanders) heeft ingesteld die zich bezig houden met uiteenlopende onderwerpen als „Industriële vestiging im ontwik kelingslanden, bevolkingspolitiek, be stuurskunde, psychologie en leefkli maat, abortus, chemie en ethiek", Marokkaanse gastarbeiders in Lei den enzovoorts. Niet minder dan acht werkgroepen houden zich bezig met de milieuhygiëne. Een van hen maakt een studie van het oude duin landschap en de aanleg van een ver keersweg door de duinen tussen Den Haag en Haarlem. Eind mei zullen deze werkgroepen bij elkaar komen om te beginnen aan het opstellen van het programma van actie. Over de belangstelling voor het congres valt nog weinig te zeggen. Maar de Pieterskerk, die gedeco reerd zal worden in samenwerking met de Haagse Vrije Academie, biedt plaats aan 2000 mensen. In elk geval is er al veel interesse getoond voor de congresmap die verkrijgbaar is bij de Universitaire Lustrumcom missie, Witte Singel 12. Het lustrumstuk van de schrijvers Schierbeek en Buddingh zal vanaf 29 juni worden opgevoerd in het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. De re gie is in handen van Shireen Stroo ker, die- de afgelopen jaren enkele opvallende prestaties heeft verricht met studententoneel. LEIDEN Het stedelijk molen museum „De Valk" in Leiden ver heugt zich in een groeiende popu lariteit. In de maanden april tot ok tober vorig bezochten een kleine 15.000 geïnteresseerden de uit 1743 daterende molen met zijn unieke col lectie molenonderdelen-, gereedchap- pen en andere molenobjecten. Hoewel de officiële datum, waarop het museum zijn poorten opent, 1 april is, wordt dit jaar in verband met de vroege datum van Pasen de molen vandaag al voor het publiek opengesteld. De openingsuren zijn dinsdag tot en met zaterdag 10—5 uur, zon- en feestdagen 15 uur. Vorig Jaar kon een smederij in ge bruik worden genomen. Op dat mo ment ontbrak één van de meest vi tale onderdelen van een smederij: een aambeeld. Onlangs kreeg de con servator van het molenmuseum de beschikking over een prachtig exem- Televisie De NOS-televisie zal op woensdag 1 april vanaf vijl minuten voor zes een rechtstreekse uitzending verzorgen van de halve finale om de Europese beker voor landskampioenen tussen Legia War schau—Peijenoord. Commentator is Herman Kuiphof. Voetbal Hertha BSC heeft gisteravond in Berlijn de inhaalwed strijd voor de Bundesliga tegen Mün- chen 1868 met 4—2 gewonnen. Mün- chen-doelman Peter Radenkovic stopte in de tweede helft twee straf schoppen. Verdei- speelde Schalke 04 gelijk (00) tegen Wer der Bremen. LEIDEN Aan de rijksuniversi teit van Leiden slaagden voor het doet. ex. 11 Gen.: A. Nicolai uit Lis- se en J. M de Roon Hertoge, cum laude, uit Alphen aan den Rijn. Zo gaat de Pieterskerk er uit zien tijdens het lustrumcongres. De organisatoren noemen dit door de Vrije Academie in Den Haag opgezet geheel „een psy chologisch decor waarin het con gres loordt ingekapseld. Met be hulp van 15 kilometer touw zal het thema van dit decor, Getal en Maat, worden gesymboliseerd". Officiële publikaties SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de j bureaus der gemeentelijke diensten en i bedrijven op vrijdag 27 maart a.s de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum „De Laken hal" zal op die 0ag geopend zijn van 13.00 tot 17.00 uur. plaar en wel van zeer groot formaat en zeker 100 jaar oud. De collectie heeft een aanzienlijke uitbreiding ondergaan, ditmaal voor de molenmakerij. De schenking om vat een fraaie oude werkbank en en een drietal enorme touwklossen, waarop de roe-repen zijn gewonden. De repen dienden om de zware on derdelen van een molen (bovenas, roeden, schoren, spruiten, enz naar boven te hijsen. Voor zover bekend komen deze touwklossen elders niet meer voor. Ook een honderdtal klei ne gereedschappen, als schaven, bo ren en stroppen, behoorde bij deze schenking, die gedaan is door de fa milie Kerklaan uit Wateringen. Binnenkort hoopt men ook een hou ten handdraaibank, afkomstig uit het noordoosten van de provincie Zuid- Holland, aan de inventaris te kun nen toevoegen. ADVERTENTIE De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op 21 april as. de kandidaatstelling voor de ver kiezing van de leden van de Gemeen teraad plaatsvindt. Op die datum kunnen van des voor middags 9 uur tot des namiddags 5 uur bij de voorzitter van het hoofd stembureau of bij het door hem aan te wijzen lid van dat bureau, ter ge meentesecretaris van Leiden, lysten van kandidaten worden ingeleverd. De tot invulling bestemde formulie ren voor de lijsten van kandidaten en de formulieren voor de schriftelijke verklaring van bewilliging in de kan didaatstelling zijn van heden af ter gemeentesecretarie van Leiden, afde ling Bevolking c.a., kosteloos ver krijgbaar. Leiden, 26 maart 1970. De Burgemeester van Leiden, VAN DER WILLIGEN. LEIDEN De heer J. van Leeu wen uit Leiden, lei-aar aan de m.t.s. van het Koninklijk Genootschap M. S.G. is per 1 augustus aanstaande benoemd tot directeur van de Zeis ter Industrie- en Huishoudschool. ADVERTENTIE anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Erto Schneider. (Door S. Platteel) LEIDEN Na een ziekte van enkele maanden, waarvan het verloop weinig reden tot een vol ledig herstel gaf, is vannacht in zijn woning aan de Burggraven- laan overleden ds. D. J. Vossers, die de Leidse Hervormde Ge meente van maart 1941 tot okto ber 1965 als predikant heeft ge diend. Ds. Vossers, die in het midden van de Hervormde Gemeente een voor aanstaande plaats innam en voor wiens prediking steeds een grote mate van belangstelling bestond, diende de Ned. Herv. Kerk ruim veer tig jaar als evangeliedienaar. Daar naast- was hij trouw in het huis- en ziekenbezoek en bekleedde hij vele functies in het kerkelijk leven. Op 18 oktober 1925 was het zijn vader, die in het kleine Zeeuwse Se roos kerke zijn zoon in het ambt bevestigde en hem als tekst aan het begin van zijn pastorale loopbaan de schriftwoorden meegaf: „Predik het Woord". Op me nig terrein heeft ds. Vossers deze va- Het is haast on voorstel baar dat ds. Vossers niet meer in ons midden is. Het is ook allemaal zo verbijste rend snel gegaan. Tot voor enkele maanden kanden w-e hem praktisch dagelijks nog in onze stad op de fiets tegenkomen, blootshoofd, ge hard en naar het leek sterk, reeds vroeg in de morgen op weg naar het station om de landelijke taak, die hij na zijn emeritaat in de Ne derlandse hervormde kerk op zich had genomen, te vervullen. Totdat zich in de laatste dagen van het vorig jaar de ongeneeslijke ziekte openbaarde, die dit oersterke lichaam in enkele maanden tijds volkomen heeft gesloopt. Het is niet moeilijk om op deze plaats een lange reeks kwaliteiten op te sommen, waardoor het leven van ds. Vossers werd gekenmerkt. We kunnen dan denken aan zijn or ganisatievermogen, z'n zelfdiscipli ne, de rust die er van hem uitging, zijn dtDorzettingsvermogen en wils kracht die hem bijna tot de laatste dag van zijn leven beheersten, een accuratesse, die bovendien hand in hand ging met een ijzeren geheu gen. Het zou niet moeilijk zijn om deze reeks nog aan te vullen en voort te zetten. Toch geloof ik dat met al deze eigen schappen het leven van ds. Vossers onvoldoende gekentschetst is. Wat hem voor mijzelf steeds het meest getypeerd heeft, is zijn sterk pasto rale instelling geweest Het is on gelooflijk, hoeveel werk ds. Vos sers in zijn wijkgemeente, in onze centrale gemeente, in de classis Leiden en na zijn emeritaat lan delijk in de hervormde kerk heeft verzet. Naast zijn kerkewerk zag hij er kans toe om zijn krachten nog aan allerlei andere taken to geven. Ik denk daarbij vooral aan het vele werk dat hy in dienst van het onderwijs en de kinderbe scherming heeft verricht. Maar wat ons als collega's altijd het sterkst getroffen heeft, is het feit dat deze man, die zijn aandacht aan zoveel taken moest schenken, er nooit toe gekomen is om zich ook maar in enig opzicht aan de pastorale verzorging van de hem toevertrouwde wijkgemeente te ont trekken. HU kende zUn wijk als geen ander. Met grote inzet wyd- de hU zich aan zyn pastorale taak. Met hoeveel mildheid en humor kon hy spreken over mensen, ook wanneer die zich niet van hun sterkste zyde hadden laten zien! Het was dezelfde pastorale inzet en bijbelse mildheid, die zyn preken kenmerkten, waarmee hU van het begin bot het einde van zyn Leid se ambtsperiode onze gemeente is blUven boeien. Zelf heeft ds. Vossers het zo gezien, dat alles wat hU in zUn arbeid zaam leven heeft kunnen bete kenen, niet anders was dan een ga ve van God, die hy ontvangen had om er anderen mee te kunnen die nen. Toen de zware slag zich in zyn eigen leven aankondigde, was hU zich volkomen de ernst van de situatie bewust. Samen met zijn vrouw heeft hU de kracht ontvan gen om in volkomen openheid de bovenmenselyk zware opgave van zUn ziekte en van de grote schei ding te aanvaarden. Vanuit deze vrijheid heeft hU naar het ogen blik van de grote bevrijding ver langd. Zeer velen in Leiden en in alle delen van ons land zullen hem met grote dankbaarheid gedenken. Ds. P. Kloek. derlyke woorden laten doorklinken. Het was het Woord, dat hij in bhjde en droeve dagen tot zovelen heeft gesproken. Toen ook voor hem het „Otium cum dignitate" was aangebroken op 1 november 1965 ging ds. Vos sers met emeritaat richtte hU al zyn aandacht en tyd opnieuw aan een kerkelyke functie: hy werd be noemd tot secretaris van de Com missie voor het beroepingswerk in de Ned. Herv. Kerk. Een synodale be noeming, die hem de gelegenheid schonk om werkzaam te blijven in de kerk. die hem zo lief was en waarvan hy op zovele terreinen een trouw dienaar is geweest. Een trouw dienaar, doch ook een predikant ,die zich er maar al te goed van bewust was, dat in de pas torale arbeid niet de mens Vossers, doch het Woord de beslissende over hand had. Zo herinneren wij ons een predikatie het was by het zilveren ambtsjubileum in de Hoog landse Kerk waarin de thans overleden pastor o.m. opmerkte ,Jn het leven van de predikant gaat het niet om hemzelf, doch om de boodschap van God, die hU mag (en ook moet» brengen. Een gedach te. waaraan ds Vossers zijn levens patroon heeft opgebouwd. Dirk Jan Vossers. die 14 juni 1900 in de hervormde pastorie te West Terschelling, waar zyn vader predi kant was, werd geboren, studeerde aan de Ryksuniversiteit te Utrecht theologie. Nadat hU tot het predik ambt in de Ned. Herv. Kerk was toegelaten, aanvaardde hU op 18 ok tober 1925 de evangeliebediening in de hervormde gemeente te Seroosker ke (Walcheren). In 1929 verwisselde ds. Vossers deze standplaats met Ro zenburg om ln 1932 wederom naar Zeeland terug te keren, ditmaal naar de hervormde gemeente in Vlissin- gen, waar hij op 28 augustus van dat jaar zyn intrede deed. Ruim acht Jaar heeft hy deze gemeente als her der en leraar gediend, jaren waarin mede door zijn toedoen, het gemeen telijk leven tot grote bloei mocht ko men. Toen ook Walcheren in de eers te oorlogsjaren zijn tol aan het wre de oorlogsgeweld moest betalen en een groot deel van Vlissingen werd verwoest, was het ds. Vossers, die zyn toen zwaar gehavende gemeente heeft gesterkt en geleid. Tijdens één van de bombardementen werd hU zelf ernstig gewand, hetgeen de opname in een ziekenhuis noodzakelUk maakte. Kort na zUn ontslag uit het zieken huis ontving hU een beroep van de Leidse hervormde gemeente. Hoewel de beslissing om juist in deze tijd uit Vlissingen weg te trekken hem moei lijk viel, meende hij toch aan de roepstem uit Leiden gehoor te moe ten geven. Op zondag, 8 maart 1041, verbond ds. Vossers zich aan de Leidse Her vormde Gemeente, waar hij geroe pen werd om de pastorale arbeid van ds. M. J. Punselie in de wykgemeen- te „Levendaal" voort te zetten. Een kerkelUke heroriëntering .was er de oorzaak van. dat hij in de jaren zes tig werd belast met de geestelijke bearbeiding van de wykgemeente „Vredeskerk", waarvan hy zeker tot de bouwpastor kan worden gerekend. Vergt de geestelyke bearbeiding van een grote wykgemeente vrijwel de gehele mens, ds. Vossers zag daar naast de kans om zich in te zetten op tal van fronten van het brede kerkelijke terrein. Zo was hij o.a. van Januari 1944 tot 1960 praeses van de Leidse Centrale Kerkeraad en van 1951 tot aan zyn emiritaat praeses van de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk. Voorts was hij vele jaren vi- ce-voorzitter van de classicale Ver. voor Kinderzorg, lid van het hoofd bestuur van de Bond van Ned Pre dikanten, idem van de Raad voor de Kinderbescherming en curator van het StedelUk Gymnasium. Bij zondere interesse heeft ds. Vossers steeds aan de dag gelegd voor het christelyk onderwijs in de Sleutel stad. Nog maar kort in Leiden in Juni 1941 trad hy toe tot het bestuur van de Vereniging voor Chr. (herv.) Onderwijs, van welke vereni ging hU geruime tyd voorzitter was. BU het vervullen van al deze func ties heeft hij nimmer een enghartig standpunt ingenomen. Met een bre de visie en oecumenisch denkend, be naderde hU de vele problemen, waar- bU hU een groot respect aan de dag legde voor het oordeel van anderen. Zijn vele verdiensten op zo breed terrein werden bij de opening van de Vredeskerk nu enkele jaren geleden bekroond met zyn benoe ming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling op Rhijnhof Is dinsdag om 1 uur na een rouw dienst in de Vredeskerk om 11 uuft

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3