ANGST VORMDE DE „VIJFDE COLONNE" ederland zag, wat er niet was siMPinit! HÜI if"4 Zware mitrailleur bleek vlaggestok Boksgala in luxe omgeving «afcV Bolletje MEI '40 jonge mocle ■nmtjepïoeim/ (©ERDAÖ 26 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 29 raad door NSB'ers en andere Colonnisten" gepleegd is tjj- |de eerste oorlogsdagen door tal - noedelijk wel door de mees- fcderlanders als een van de lorzaken van onze snelle neder- ichouwd, misschien wel als mg rijks te oorzaak. Dat jjft dr. L. de Jong, directeur van Bjksinstituut voor Oorlogsdocu- itie in zijn zojuist verschenen >el van de serie „Het Konink- rNederlanden in de Tweede fdoorlog", handelend over de gen van 1940. •om was Nederland zo be- voor de „Vijfde Colonne"? iom vermoedde men achter elk b een zwaar bewapende Duitser? Waarom dacht men direct dat water en voesel was vergiftigd door de Duitsers? Waarom raakte men in pa niek by het minste geringste voor val? Bestond er in Nederland werke lijk een „Vijfde Colonne" die d? strijd al had beslist nog voor het eerste schot was gevallen? Dr. L. de Jong. is de man die daarop een gefundeerd antwoord heeft gegeven in zijn nieuwe boek. Weinig mensen zullen over zoveel materiaal beschikken als dr. De Jong die al in 1953 promoveerde op een proefschrift over de „Vijfde Colonne." De directeur van het Rijksinsti tuut ontkent in zijn boek „Mei '40„ niet. dat er hier of daar enkele Duitse agenten geweest kunnen zijn die verwarring stichtten, hetzij door het opzettelijk verspreiden van. valse geruchten, hetzij door telefonisch on juiste berichten te melden, hetzij zelfs door het lossen van schoten. „Het heft evenwel de conclusie niet op dat de militair ingrijpende z.g. „Vijfde Colonne" in ons land in feite maar weinig om het lijf heeft gehad aldus dr. De Jong. Misbruik van uniformen heeft zich uitsluitend voorgedaan bij de overvallen op de bruggen over de IJssel, het Maas- Waal-knaaal. de Maas en het Julia- nakanaal alsmede (maar dan onvol komen) bij een van de aanvallen van SS'ers op het viaduct van Rhenen in de ochtend van de 13de mei. De ver mommingen waarin Duitse parachu tisten zich gestoken zouden hebben zijn echter alle het produkt geweest van de fantasie van nerveuze Neder landers. Men meende ze te zien, maar ze waren er niet. Dat op momenten van grote span ning onjuiste waarnemingen gedaan worden, is een algemeen verschijn sel. En inderdaad: op de verklarin gen van nagenoeg alle getuigen uit de mei-dagen kan men geen staat maken op veel latere verklaringen evenmin. Wat de één slechts ver moedde. werd veelal eerst door de verhalen van anderen z.g. „zeker heid". Nee, de „Vijfde Colonne" is in hoofdzaak een projectie geweest van Nederlandse angstgevoelens. En te kenend is het dat deze angstgevoe lens, in menige Duitse militair le vend, aan de Duitse kant tot even irrationele reacties leidden als zich bij de Nederlanders hebben voorge daan. Zeker een deel van de in ons land woonachtige Rijksduitsers was van een mentaliteit bezield waaruit verradelijk optreden had kunnen voortvloeien. Maar dat optreden heeft zich, een enkel geval uitgezon derd, niet voorgedaan. Wel sprak het voor een deel van die Rijksduitsers vanzelf, dat zij. voorzover niet geïn terneerd dat gold dus vooral voor het oosten des lands) onmiddelijk aan de Wehrmacht hand- en span diensten verleenden na haar intocht. Hier en daar deden NSB'ers hetzelf de. Van de Abwehr-operaties wist de leider van de NSB echter niets af dag en uur van de Duitse invasie was hem en zijn volgelingen onbe kend en van Duitse zijde waren noch met betrekking tot de NSB'ers noch met betrekking tot de in ons land wonende Rijksduitsers (dat laatste wellicht met enkele uitzonderingen) operaties voorbereid die bij de inzet van het Duitse offensief tot uitvoe ring moesten komen en die men dus als zuiver militaire Vijfde Colonne activiteiten zou kunnen aanduiden. Desondanks ontstond in ons land een „Vijfde Colonne-paniek". Hoe die zich stormenderhand uitbreidde, blijkt uit onderstaande fragmenten uit het boek van dr. L. de Jong Het was vooral de verrassende inzet van het Duitse Jitlandingsleger, die in het westen des lands bij militairen burgers nervositeit wekte. De onzekerheid werd ver- kt door berichten dat overal .stropop-parachutisten" llden. Spoedig deden geruchten de ronde, dat die „para- bisten" een sinistere bewapening hadden, „de laarzen gestopt met handgranaten". Naar werd beweerd ook fn mechanisch pistool, dat afging bij omhoogheffen der dan waren deze lieden ook nog s het eerste legerbericht, „voor deel in Nederlandse uniformen eed. Welke Nederlandse militair men niet persoonlijk kende, kon nog vertrouwen? Nerveuze ïtposten gingen er toe over, ie- len die passeren wilde, enkele rden te laten zeggen („Scheve- en" en „scheve schuiten" bij beeld), waardoor men onmiddel- kon constateren of men mis- en een verklede Duitser tegenover had. Druk doorverteld werd, parachutisten zich ook vermomd ien als boer, pastoor of non. Rotterdam gebeurde het „vele en" dat op politieagenten werd hoten door militairen, „onbe- als deze waren met de unifor- en de uitrusting der politie". iend dat de geheimzinnige Vijfde innisten in de eerste plaats op tairen zouden schieten, verwij len ze hun ondfersoheidingsteke- van het uniform. Verraad -eral werd van verraad gerept, ien van vooraanstaande Neder- lers deden de ronde (onder hen van de KLM-directeur A. Ples- i). die alle geheimen van de isverdediging aan de Duitsers gegeven zouden hebben. In Dor- ht deden omtrent het verloren van de bruggen reeds terstond ildste geruchten te ronde, et publiek begreep het niet! Im- s, men had al zo dikwijls ge el dat onder de bruggen spring- (en waren aangebracht, waarom ien ze niet opgeblazen? Daar st verraad achter schuilen en poedig wist men te vertellen dat ilaats van springstoffen ladingen waren aangebracht. In Noord- »nt wekten de reclameplaten Duitse firma's, die waren als i" en „Vim" produceerden ver ting: „Misschien dienden de pla- als richtingaanwijzers recht ers voor de Duitse troepen. Ge werd ze te verwijderen, eeds talrijker werden in de eer- oorlogsdagen de vermeende lucht- lingen. Met zijn tientallen waar- ongsposten bleef de Luchtwacht- ist op volle toeren draaien. „Landingen" aar zenuwen speelden menigeen en zodra Duitse vliegtuigen in t kwamen; men keek slecht, men e slecht. Menigeen dacht boven- i. dat hij zijn taak het best ver- tte door een maximum aan waar- lingen door te geven; er kwamen vijf oorlogsdagen „een ongeteld tal berichten van militaire com- idanten, burgemeesters, politie- Dtionarissen en particulieren niet gerekend, niet minder dan zes duizend van die waarnemingen bii de centrale binnen (gemiddeld dus meer dan twee per minuut) daaronder vele die positief onjuist waren. Fictieve luchtlandingen wa ren op 10 mei al gemeld van min stens tien verschillende plaatsen, tot in Noord-Brabant en Zeeland toe, op 11 mei werden het er minstens ne genentwintig, waarbij, wanneer de Duitsers ergens aan parachutes voor raden afwierpen, door de waarne mers van de Luchtwachtdienst veel vuldig gemeld werd, dat Duitse pa rachutisten daalden. Al die onjuiste waarnemingen werden via de ge wone radio omgeroepen en wekten dus aillerwege ontsteltenis. Signalen Schitterden een raam in de zon dan werd „een lichtsignaal gege ven". Een kaarslantaarn die in de hal van hotel „Huis ter Duin" in Noordwijk stond te flakkeren, werd ook al voor een bron van „lichtsig nalen" gehouden. In Rotterdam wer den op 11 mei enkele zeilen die bur gers op het dak van hun huis ge legd hadden om het uitsralen van licht te verhinderen <in het gehele land moest men van 10 mei af „ver duisteren" zoals dat heette), voor „waarschuwingslappen" voor vlieg tuigen gehouden een hele patrouil le karabiniers van de politie werd er op af gezonden. Elders in Rotterdam had een bur ger de luiken voor zijn ramen geslo ten; meteen werd verteld dat uit zijn huis geschoten was. Uit een badka mer woei stoom naar buiten dat pand werd door militairen onder vuur genomen Weer een andere Rot terdamse karabiniers-patrouille mojst op 13 mei in een huis aan de Cool- singel inbreken waar. op zolder, een zware mitrailleur in stelling was ge bracht Het onderzoek leerde, dat de mi- tra ileurmonding een ring was van een vlaggestok. Viel het deksel van een bakkers kar dicht, dan werd de klap, die in normale omstandigheden nauwelijks opgemerkt zou zijn. door wie het deksel niet had zien vallen, voor een schot gehouden. Kwam dan toeval lig een militaire patrouille langs (en er werd op grond van de Vijfde-Co- lonne-berichten intensief gepatrouil leerd). dan begon zij menigmaal in het wilde weg te schieten; gevolg was dat andere patrouilles in de buurt, de schoten horend, meenden dat de Vijfde Colonne in volle actie was. Gevechten En niet zeldzaam waren de geval len waarin twee of meer patrouilles, onkundig van eikaars bewegingen en optreden, elkaar als verklede Duit- I sera of and'ere Vijfde Colonnisten gin gen bestoken. Zo onstonden straat- Duitse luchtlandingen bij de Moerdijkbruggen, maar de Lucht wachtdienst had de handen vol aan de fictieve landingen. gevechten van Nederlandse militai ren tegen Nederlandse militairen wel ke in de betrokken buurt als een nieuw bewijs gezien werden voor het verraderlijk optreden van Hitiers hel pers zo ook door die militairen zelf. tenzij en totdat het misverstand opgehelderd werd, hetgeen'lang niet altdij het geval was. Bij Hoek van Holland kon op en gegeven moment de uitkijkpost op de vuurtoren waar nemen dat op klaarlichte dag twee groepen Nederlandse militairen op elkaar schoten" hij kon van zijn hoge positie uit de absurditeit van het gebeuren onmiddellijk onderken nen. Eenander voorbeeld. Het speelt op 12 mei in Lisse (waar zich geen Duitser bevindt) ,.Op een plein dicht bij onze straat staat een herenhuis dat opvalt. Als alle burgers bij luchtalarm zo ver mo gelijk wegkruipen, blijven daar een paar heren rustig voor de ramen zit ten. Er wonen Duitsers, zeggen de buren. Eerst in de middag wordt er verlof gegeven, het huis te doorzoe ken. Weer een onbekende bezigheid voor infanteristen! We omsingelen het gebouw, ieder op eigen houtje. Ik ga een aangrenzend huis bin nen. kyk wat in kamers en kasten, steeds het geweer tot schieten gereed, en kom tenslotte op een zolderkamer tje waar schildersgereedschap her en der ligt. Vreemd. In 't hele huis geen mens gezien. Ik zet een wankele stoel onder het enige dakvenster, steek eerst mijn geweer, dan mijn hoofd voorzichtig door het raam en werk mij op het platte dak. Het hoogste in de omgeving met een pracht uit zicht. Hadden we al eerder moeten bezetten. Ik kruip naar de rand en schreeuw naar beneden dat het dak bezet is. „In orde" schreeuwt een on derofficier terug. Een kwartier later schrik ik van gestommel in het zol derkamertje. Met m'n geweer in de aanslag zie ik een helm langzaam uit het raam omhoog komen, 'k Hoef niet te schieten, 't is onze groepscomman dant, die al even verbaasd is. mij daar boven aan te treffen. Beneden wordt geroepen dat alle ramen in de buurt gesloten moeten worden. Wij schreeu wen dapper mee. Als er nog één raam open blyft, lost de sergeant naast my overmoedig een waai-schuwingsschot. Nog geen seconde later vliegen de ko gels ons van alle kanten om de oren. Eigen vuur! We blijven een minuut plat tegen het hete zinken dag liggen en weten ze dan beneden te bedui- .na het alarm vervolgt een compagnie infanterie haar weg. den dat het er in hun kersepit niet al te helder uitziet". Klokkenspel Dit incident liep zonder ongeluk ken af. Elders vielen door die onder linge schietpartijen doden en gewen den. In Amsterdam-oost kon een eerste luitenant van de bewakings troepen op 11 mei met eigen ogen zien dat zijn manschappen en infan teristen uit de Oranje-Nassaukazerne elkaar beschoten. ..het floot en gier de dat je er misselijk van werd". Zelf kreeg hy een kogel in de rug. In Utrecht was op 12 mei op de Domto ren een opzichter met enkele hel pers bezig, het klokkenspel te bevei ligen: zij werden spoedig onder vuur genomen en kort nadien deed de stad het gerucht de ronde dat parachu tisten zich boven in de Domtoren ge nesteld hadden. In Den Haag werd door militairen zo veelvuldig op alles geschoten wat zij niet vertrouwden, dat de burgemeester tenslotte de po litie en de geneeskundige dienst ver bood om 's nachts uit te rukken. „Ik heb", tekende mr. de Monchy later aan. „myn hart wel vastgehouden voor het geval er brand zou uitbre ken. maar dat is gelukkig niet het geval geweest". Er was meer. Secretaris-generaal Hirschfeld placht sigaretten te roken of te presenteren waar zijn mono gram op stond; hij liet ze speciaal uit Egypte komen en hadden een iet wat scherpe smaak. Honderd van die sigaretten gaf hy aan de militairen, die het departementsgebouw bewaak te, cadeau. Een paar uur later kwa men er sigaretten terug en kwam het gerucht: er zijn vergiftigde siga retten. Toen heb ik gezegd: die wil ik wel eens zien. Toen werden mij sigaretten met mijn eigen monogram gebracht!" De Vijfde-Colonne-paniek in Den Haag is vooral daarom van belang ge weest omdat haar manifestaties op het beleid, maar vooral ook op de berichtgeving van het Algemeen Hoofdkwartier invloed gingen uit oefenen. Op 11 mei „om ongeveer half één, wordt er aldus generaal- majoor van Voorst tot Voorst, „plotseling op het Lange Voorhout geschoten. Uit het raam ziet de op perbevelhebber van land- en zeemacht trams die plotseling stil houden en burgers die ijlings dekking zoeken in de schuilkelder tegenover het Alge meen Hoofdkwartier, kortom er is iets aan de hand, maar wat? De generaal gaat persoonlijk naar buiten. Het ge hele dekkingsdetachement ligt plat ter aarde: één man wil schieten. De generaal vraagt, waarop hy wil schie ten. De man antwoordt: „Op een man in het gebouw aan de overkant. Die komt telkens voor het venster, hij doet zo verdacht" Het raam was gesloten. Een patrouille, zeker heidshalve in het gebouw gezonden (het departement van financiën nog wel) kon niets verdachts ontdek ken". In dit ene geval had generaal Winkelman persoonlyk kunnen con stateren hoe nerveus door militairen gereageerd werd. maar middelen om de berichtten te verifiëren die hem die 11de mei omtrent andere schiet - part yen in Den Haag bereikten, had hy niet. De gebeurtenissen in Den Haag vond generaal Winkelman van vol doende belang om er nog diezelfde dag 's avonds een apart communique over uit te geven, dat, door pers en radio verspreid, de Vijfde Colonne angst machtig aanwakkerde: Verdachte personen moesten on middellijk gearresteerd en wie hun ner zich verzette, neergeschoten wor den; trof men in een huis vermomde Duitse troepen aan. dan dienden niet alleen zij, maar alle mannelijke bewoners van dat huis van zeventien jaar of ouder ter plaatse gefusiljeerd te worden; hetzelfde moest geschie den wanneer uit een bepaald huis zou zijn geschoten. Die order was. voorzover be kend. nog nergens toegepast toen ge neraal Harberts haar op 11 mei 's- middags om vier uur voorlegde aan zyn onmiddellijke superieur: de com mandant veldleger, generaal van Voorst tot Voorst, die hij in het hoofdkwartier te Zeist opzocht. Daarbij sprak hy zo gejaagd dat ge neraal van Voorst tot Voorst hem vragen moest, de afgekondigde bepa lingen nog eens langzaam te herha len; de commandant veldleger schreef ze op en reageerde onmid delijk met de mededeling dat gene raal Harberts de uitvoering van zijn order moest opschorten. Zijnerzijds belde generaal van Voorst tot Voorst zyn broer op, de chef van de landmachtstaf; deze pleegde overleg met de juridische deskundigen van het Algemeen Hoofdkwartier. Hun conclusies die aan generaal van Voorst tot Voorst overgebracht werden, luidden: ..Exe cutie van Nederlanders die met de wapens in de hand, dus op heterdaad worden betrapt. Wanneer een Neder lander wordt verdacht van verrade- lijke handelingen, dan moet hij door een krijgsraad worden berecht" (op het instellen van krijgsraden had ge neraal Harberts aangedrongen: daar komen wij op terug). Duitse militai ren mochten, aldus het Algemeen Hoofdkwartier, onder geen beding zo maar neergeschoten worden. Die conclusies werden door gene raal van Voorst tot Voorst op 12 mei in een proclamatie neergelegd waarin toch ook weer gezegd werd dat wie bij arrestatie verzet bood of trachtte te ontsnappen, neergeschoten zou worden en waarin bovendien al le machtigingen tot het voorhanden hebben van vuurwapenen (voor de jacht b.v.) vervallen werden ver klaard: wie een vuurwapen bezat, moest het onmiddellijk bij het ge meentehuis of het naastbijzijnd po litiebureau inleveren In hoeverre deze proclamatie be- kend werd en in hoeverre er naar j gehandeld werd. viel niet meer na te I gaan. I De „Vijfde Colonne" is een begrip dat dateert uit 1936 toen in het begin van de Spaanse burgeroorlog een van de rebel lerende generaals in een radio toespraak dreigend op de ope raties van vier tegen Madrid oprukkende militaire colonnes gewezen nad, daaraan toevoe gend dat de aanval op het cen trum van do republikeinse re gering geopend zou worden door een vijfde colonne die zich al in de Spaanse hoofdstad be vond. De toevallige combinatie „vijfde colonne" werd tot het begrip „Vijfde Colonne" verhe ven. De angst voor een „Vijfde Co lonne" by de inval der Duitsers in de meidagen van 1940 be heerste voor een belangrijk deel de gedachten van de Nederlan ders. Dr. L. de Jong heeft in zyn derde boek in de serie over het „Koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoor log" dit verschijnsel geanaly seerd. Vandaag kunt u op deze pagina fragmenten uit het boek „Mei '40" lezen. ADVERTENTIE Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg De Bezuidenhoutseweg in Den Haag tijdens luchtalarm. DEN HAAG (GPD> Directeur C C. Steensma van het Neder lands Congresgebouw in Den Haag is een fanatiek boksliefhebber. Lang geleden stond hy zélf in de ring; thans vecht hij als commis saris van het district Zuid-Holland van de Nederlands Boksbond me nig partijtje op bestuursniveau uit. Deze maand gaat een vurige wens van boksenthousiast Steensma in vervulling: dinsdag 31 maart wordt er in zijn Congresgebouw een boks gala gehouden. In de grote Prins Willem-Alexander zaal. die ruim 2000 chique zitplaatsen telt. Direc teur Steensma: „Een accomodatie, de bokssport waardig". De Rotterdamse bokspromotor Aad Veerman (29). die dit programma zowel letterlijk als figuurlyk voor zijn rekening neemt, is er uiter aard ook bijzonder verheugd mee, dat hy zijn boksers dit keer: Bas van Duivenbode. Jan van Ispe- len. Jan en Rudi Lubbers thans in een luxe omgeving kan brengen. Veerman: „En ik hoop, dat de Doelen in Rotterdam óók voor ons open gaat". Veerman heeft trou wens meer plannen op hoog niveau. Eind mei wil hij in het Rotterdam se Hilton Hotel een „besloten boks avond" houden. Rond 400 man het liefst in smoking aan lange tafels dineren, en tussen de be drijven door profpartijen. Een en- treekaart voor zo'n exclusieve avond diner plus boksenmoet rond honderd gulden gaan kosten. In het Haagse Congresgebouw zyn de kaarten overigens nog voorde lig. Toch zijn er partijen van klas- I se. belooft energieke Veerman. De i Rotterdammer: „Voor mij is de hoofdpartij die tussen Bas wan Dui- I venbode en de Nigeriaan Sella Bur- kari, die overigens in Barcelona i woont. Burkari heeft tegen alle grote jongens van Europa by- j voorbeeld een Gonzales en Folledo gestaan. Voor Van Duivenbode een prachtige gelegenheid om zijn kan didatuur voor de Europese titel he lemaal waar te maken". Trekpleister nummer twee is Rudi Lubbers, die dinsdag zijn vyfde party voor Veerman bokst en me teen maar weer een contract voor nog vijf wedstrijden by de Rotter damse promotor heeft getekend. Rudi Lubbers staat tegen de Frans man Henri Keraven, die onlangs gewonnen heeft van Guilois, de Franse bokser, tegen wie Rudi Lubbers zijn eerste party als prof bokste. Ook Jan Lubbers komt weer in de ring. Veerman: „Ik sla Jan zelfs hoger aan dan Rudi. Jan heeft flair, meer durf. En een goede eindstoot. Een zeer belangrijk iets voor een profbokser". De Duitser Manfred Ackers, die drie jaar geleden de huidige Europese kampioen Peter Weiland klopte, is de tegenstander van Jan Lubbers. De vierde profpartij gaat tussen Jan van Ispelen en de Fransman Clau de Courteille (Courteille heeft in Nederland eens tegen Joop Kuis gebokst; hy verloor op punten). Tenslotte nogmaals directeur Steens ma van het Congresgebouw: „Ik hoop. dat deze boksgala de eerste wordt van een lange serie boks wedstrijden in het Congresgebouw". ★Voetbal Celtic heeft gister avond in Glasgow een inhaalwed strijd voor de Schotse eerste divisie verrassend verloren van Aberdeen tl2) Celtic behield ondanks deze misstap de leiding met 4^ punten uit 28 wedstrijden vóór Glasgow Rangers (43 uit 30). ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 29