appel: „Legia is slechtste lupteam dat ik ooit zag" Bert van der Helm heeft weer hoop Voorbarig Warschau rekent op invasie Happel niet enige spion TIJDENS EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN IN MOSKOU „VERLOREN" SEIZOEN GOEDMAKEN INDELING VOOR DE STRIJD OM LANDENTITELS IN MOSKOU PONDERDAG 26 MAART 1970 PAGINA 23 ÜEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD KATOWICE (GPD) Ruim een uur na de bar slechte competitiewedstrijd tus- ien Legia en Zaglebie sloot Ernst Hap pel een scherpe analyse gedecideerd af metAls ook in Warschau blijkt, dat Legia hetzelfde speltype speelt als hier en tijdens de oefen wedstrijd tegen Beerschot, dan gaan wij na een minuut of twintig de winst zoeken. En in ieder geval bewust proberen zélf een goal te scoren. Want ik houd er terdege reke ning mee, dat doelpunten in uitwedstrijden dubbel tellen. We zullen er namelijk voor je volle honderd procent van uitgaan, dat Feijenoord de finale moet halen. Tegen :en ploeg als Legia is dat absoluut te realiseren. We hebben bovendien Rotterdam als grote troef achter de hand. Het elftal van de Poolse kampioenst leger) ploeg Legia Warschau, dat gisteravond tegen Zaglebie niet verder kwam dan een doelpuntloos gelijkspel. Zittend v.l.n.r.: Zmijewski, Deyna, Brychczy (aanvJ, Gadjcha en Blaut II. Staand v.l.n.rStachurski. Blaut I. Zygmunt, Niebzijlka, Gro- tynski en Trzaskowski Legia-trainer Edmund Zientara (40) liet doorsche meren, dat dezelfde ploeg waarschijnlijk tegen Feije noord zal aantreden, of schoon hij volmondig toegaf dat zijn spelers slecht had den gespeeld. „Maar", vulde hij direct aan, het kunst licht ivas erbarmelijk en de tegenstander ging er nogal grof tegenaan. En daar hou den wij niet van. In de stoffige straten van de rauwe fabrieksstad Sosnowiec, p 10 kilometer afstand van het Nederland beruchte Katowice, adden fervente aanhangers van aglebie al eerder gesuggereerd, at de Poolse kampioen uitge- chakeld zou worden. Feijenoord- teltic schreeuwden zij in ge- irekkig Duits, wordt de eind- trijd. Waarmee zij te kennen ilden geven, dat Legia na de po- ere vertoning van gisteravond een waardig finalist van zo'n flangrijk toernooi kan zijn. Want Legia speelde primitief, tem- s, volgens een systeem dat eenvoudig te ontregelen is. r we mogen natuurlijk niet srgeten", meende Happel. „dat dit de tweede competitiewedstrijd na de winterpauze en dat zij ier in Sosnowiec het tempo mis- chien bewust hebben vertraagd, mdat ze aan een gelijkspel voldoen - hadden. Je weet niet hoe ze op ieen veld voetballen en dan nog in Europa Cup-duel. Daarom be- reur ik het nogmaals, dat Ik Legia it in een thuiswedstrijd heb kun- *n zien". Optimisme Toch groeide het optimisme van eijenoords oefenmeester gister- vond met de minuut. Omdat hij léér feiten ontdekte, die ook vijf eken geleden tijdens Legia's optre- :en in Antwerpen door Happel wer- !en gesignaleerd. Ten aanzien van :et middenveld bijvoorbeeld, het terkste deel van de Poolse ploeg, laar opereren de 36-jarige aanvoer- KATOWICE (GPD» Ernst Happel was gisteren niet de enige buitenlandse oefenmees ter op Poolse bodem. In het vliegtuig naar Katowice bevond zich óók de erg met zichzelf in genomen Hellenio Herrera, trai ner van AS Roma. Hij ging poolshoogte nemen van Gornik Zabrze. dat ook gisteravond voor de competitie iA en te gen Katowice moest spelen. Gor nik, zoals bekend tegenstander van Roma in de halve finale van het toernooi om de Europa cup II, won met 42. „Een for midabele ploeg," was het com mentaar van de geschrokken Herrera. „Dat wordt voor ons een lastig karwei. Temeer daar we eerst thuis moeten spelen." Ernst Happel, die geruime tijd met zijn Italiaanse collega sprak, arriveerde trouwens op bekende grond. In het Volkssta dion van Sosnowiec. waar Zag lebie domicilie heeft, fungeerde ADO drie jaar geleden name lijk als sparring-partner van het nationale Poolse elftal. De Hagenaars wonnen toen met 1—0 der Brychczy en de atletische, maar harde duels mijdende Deyna in iet wat vooruitgeschoven positie en Ber nard Blaut met een defensieve op dracht. Legia leunt volledig op dat trio en weet zich geen raad als de opponent daar wat valstrikken plaatst. Happel: „Bij de uitwedstrijd star ten we. zoals gebruikelijk, met een 433opstelling. Er wordt dus automatisch iets extra's aan het middenveld gedaan. Bovendien ben ik er van overtuigd, dat onze tweede linie toch al intelligenter en fysiek sterker is. Feijenoord heeft ook spe lers. die in zo'n situatie, zeer gecon centreerd een opdracht uit kunnen voeren en Blaut. Deyna en Brychczy uit kunnen schakelen. Ja, en daD zou je Legia inderdaad ontkrach ten". Waarna hij zijn filosofie bijna fluisterend vervolgde met: „Ik geloof feitelijk niet. dat Legia ons in War schau zal verrassen. Wij hebben natuurlijk in deze periode ook slech te wedstrijden gespeeld. Maar zó slecht als vanavond heb ik een Europa Cup-deelnemer nog nooit ge zien. En dan te bedenken, dat de te genstander absoluut tweederangs voetbal speelde". Met uitzondering dan van international Jarosik, die enkele jaren geleden ook al opviel tegen DWS, in het toernooi om de Jrbeursbeker. Huivering Hoewel Zaglebie de simpelste pa tronen op de kale mat legden, hui verde Legia niettemin voor de tempo- verhoging na de rust en de nogal brute charges Toen kwamen, onder dat wat men in Polen een offensief pleegt te noemen, de zwakke plek ken van de legerploeg duidelijk bloot. De statische defensie sidderde, raak-, te in paniek, miste iedere vorm van organisatie en trapte alle ballen wild v.eg. „Als je die verdediging onder druk zet, en dan denk ik vooral aan de wedstrijd in Rotterdam", gnuifde Happel, „dan weten ze helemaal geen raad. Alleen aie doelman. Grotynski is betrouwbaar. Hij reageert snel, ziet de situatie goed en verdedigt óók het doelgebied". Maar verder is Legia's afweer ver molmd. Siegfried Blaut, de Ausput- zer, is een onrustige laatste man, die gemakkelijk uit balans te tillen is. Hij „spreekt" ook herhaaldelijk te gen en met de scheidsrechter, maar kan zelf niet de minste provocatie van een wat beweeglijke aanvaller velen. Blaut II werd in het centrum bijgestaan door Zygmunt, ook een zwakke schakel. Het duo paste af wisselend man- en ruimte-dekking toe en toonde een duidelijke voor keur voor het „overnemen" wat ech ter dilletanterig gebeurde. ..Je hebt natuurlijk de kans", be dacht Ernst Happel, „dat zij tegen Ove Kindvall. die in het buitenland erg bekend is. consequente mandek king willen toepassen. Maar met zijn snelheid mag dat tegen deze verdedigers geen handicap zijn. Henk Wery moet trouwens als we scherp aanvallen, die linksback Trzaskowski oek dol kunnen draa.en en de directe tegenstander van Mou'ijn. Stachurski, heeft alleen maar een goede traptcchnick. Hij neemt ock bijna alle vrijesch n^en Daar moeten wij op letten. Want dan gaat die ene B'aut de ber e van de twee. steeds naar voren. Wat hij ook nog een enke'e keer méé'- doet Als de ballen hoog komen, is hij ge vaarlijk" Brychczy een slimme voetbal ler. het type Masopust: s!e-k aan de bal. maar hij schuwt, zca's vrijwel alle Legia-spe ers. de harde duels is met de bekende international Deyna de man die de aanval moet voeden. Die de steeds naar binnen zwenkende vleugelspelers Zmyewski (recht» en Gadocha en de in de spits vastgeroeste Pieszko in de tweede helft, evenals tegen Beer schot, vervangen door de meer at tente Matkiewicz moet bedienen. Teeen Zaglebie leverde dat geen ren dement op. De flankspelers zijn wel getruct, maar niet slagvaardig. Drie Slechts drie keer in de gehele wed strijd kreeg Legia reële mogelijkhe den. Die echter óók woest ver- j kracht werden. „Maar Europa Cup is anders", waarschuwde Happel tóch. „Dan kan ze'fs een ploeg als Legia wel een on- I gekende vorm bereiken". Het lijkt onwaarschijnlijk, ook al hebben de Polen dan St.-Etienne en Galatasaray geëlimineerd SLECHTS 900? WARSCHAU (ANP) —Warschau re kent op ettelijke duizenden Neder landse supporters voor Feijenoord. dat woensdag 1 april in de halve finales van het toernooi om de Eu ropa Cup voor landskampioenen uitkomt tegen Legia. De stad zal worden verlicht en er zijn maat regelen getroffen om de Nederlan ders het wisselen van geld te vergemakkelijken. Volgens de laatste prognoses echter zal het Feijenoord-legioen ditmaal ver onder de maat blijven. Op Schiphol verwacht men ten hoogste 900 supporters voor een vlucht naar Warschau. De reden is dat er te weinig tijd is geweest voor het aanvragen van een visum en voor het vervullen van allerlei formaliteiten. Voorts zouden velen dermate opti mistisch zijn over de afloop van de wedstrijden tegen Legia. dat zij hun tijd. geld en stem willen spa ren voor de finale op 6 mei in Milaan. Onder normale omstandigheden krijgt een buitenlandse toerist bij het inwisselen van minimaal vijf tig dollar tegen de dagkoers van ongeveer 24 Zloty per dollar een premie van 16 Zloty per dollar in zogenoemde Orbis-coupons. Voor de supporters is dit minimum thans verlaagd van vijftig dollar tot tien dollar. De Orbis-coupons kunnen worden gebruikt voor het kopen van souvenirs, betalen van hotelaccommodatie voor maaltijden en consumpties, enz.. De Poolse regering, die hoopt op een grote stroom van Nederlan ders zou aan de Poolse ambassade in Den Haag opdracht hebben ge geven om in verband met de ver wachte stroom van visa-aanvragen zaterdag en zelfs op tweede-paas dag geopend te blijven. Dit gerucht werd door de ambassa de in Den Haag echter tegenge sproken. Een woordvoerder ver klaarde er niets voor te voelen zijn vrije tijd aan de wedstrijd Legia— Feijenoord op te offeren. Er rest de reisbureaus die voor hun klanten visa moeten aanvragen dus nauwelijks tijd meer. De am bassade sluit vrijdagmiddag en gaat pas dinsdagmorgen tien uur weer open. DU SAN TIGERMAN (37) zorgen verdwenen (Door Cees Onvlee) SCHIPHOL/LEIDEN Bert van der Helm heeft nog hoop. Hoop en zelfvertrouwen. De 22-jarige topman van Scylla heeft het tafeltennisseizoen 1970 nog niet helemaal als verloren af geschreven. Het verliezen van zijn Nederlandse titel aan Bert Schoofs èn de afgang van Scylla in de strijd om de nationale club titel heeft Van der Helm geaccepteerd. Maar uit die neder lagen heeft mentaal sterker geworden Bert van der Helm óók de moed geput om zich nog eenmaal dit seizoen op de voor grond te plaatsen. Tijdens de Europese kampioenschappen in Moskou heeft de Zoeterwoudse student aan de pedagogische academie in het Haagse Mariahoeve de kans voor zijn revanche. Bert van der Helm hoopt weer. Maar toch maakt hij zich voor Moskou, waar naar de Nederland se ploeg gisteren is vertrokken geen illusies. Hij wéét, dat hij langzaam maar zeker weer naar zijn oude vorm groeit. En zijn goede spel tijdens de interland tegen Denemarken in Voorburg en in het prestige-gevecht met DeltaLloyd, het afgelopen week einde in Amsterdam, heeft dat vertrouwen nog gesterkt. Maar Van der Helm beseft óók, dat hij op de Europese kampioenschap pen zelfs in zijn beste vorm, door de Oosteuropeanen en de „wes terse" titelkandidaten Ebefrhard MOSKOU De indeling van de groepen voor de stryd om de Europese landentitels tafelten nis luidt: Heren: groep I: Zweden (ti telhouder), Polen, Frankrijk, Turkije; II: Rusland. België. Oostenrijk, Bulgarije; III: Joe goslavië, Nederland, Grieken land, Denemarken; IV: Honga rije, West-Duitsland, Luxem burg, Zwitserland; V: Tsjecho- Slowakije, Finland, Schotland. Engeland. Dames: groep I: West-Duits- land (titelhouder). Zweden, Zwitserland; II: Rusland. Joe goslavië. Frankrijk, Bulgarije; III: Tsjecho-Slowakije, Polen, Nederland, Luxemburg; IV: Hongarije, Roemenië, Oosten rijk, Griekenland; V: Engeland. Oost-Duitsland, België, Finland. Uit iedere groep gaan twee landen over naar de halve fina les, die in de vorm van halve competities zullen worden afge werkt. Schöler en Kjell Johansson van tafel kan worden geveegd. Van der Helm relativerend: „Het krachtsverschil is gewoon te groot. Wat wij hier in Nederland per week trainen, staan die Jongens in Rus land, Zweden en Joeogslavië onge veer op één dag achter de tafel". Vult Henk van Dilst, als voorzitter van de sportcommissie de aangewe zen chef d'équipe voor de van 1 tot 8 april te houden Europese titelstrijd aan: „Zolang in Nederland geen al ternatief wordt geboden om op jeug dige leeftijd topsport te beoefenen en professioneel te gaan denken, zal er altijd een enorm gat blijven. Bij het tafeltennis, maar ook in andere sporten. Vooral die sporten, waarin het vooral van de zuivere trainings- arbeid moeten komen. Om bij tafel tennis de internationale top te ha len, moet eenvoudig drie tot vier uur per dag worden getraind. Mini maal. Maar in Nederland valt dat voor jongens en meisjes, die óf op school zitten, óf in militaire dienst zijn óf moeten werken voor de kost, niet op te brengen. Wij als bond kunnen de jeugd immers niet ver plichten om het tafeltennis te laten prevaleren boven him (oubouw van) maatschappelijke carrière." Verschil Realist Van Dilst. terugdenkend aan de „Hongaarse les", die de com plete selectieploeg drie weken gele den nog in Roelofarendsveen moest incasseren tegen vijf spelers van de kampioensploeg Vasutas Budapesti <017) „Daar, in dat oefenduel, kwam duidelijk het verschil aan het I licht. Die Hongaren waren voorna melijk vaster. Logisch natuurlijk, als je zo'n vier uur per dag speelt. Maar die vastheid, beheersing van alle sla gen, is uitsluitend een kwestie van training. Wanneer een Bert Onnes vroeger en een Bert van der Helm. Bert Schoofs, Nico van Slobbe, Hans van der Broek en Anton-Will van Zoelen, om er eens een paar te noe men, nu dezelfde trainingsgelegen heid èn sociale zekerheid werd gebo den, zou binnen enkele jaren ook Ne derland tot de internationale top be horen. Bij de heren en natuurlijk óók bij de dames: een Ellen Klatt vooral. Want talent is er echt wel genoeg Die maatschappelijke onzekerheid mag voor de teruggang-in-vorm van veevoudiige Nederlands kampioen Bert van der Helm zonder meer als voornaamste ooi-zaak worden aange voerd. Weet bonds-official Van Dilst. I „Bert heeft dit jaar meer aandacht aan zijn studie besteed. Hy zit in het voorlaatste jaar. Gaat hij over dan wil hij zioh volgend jaar consciën tieus voorbereiden op zijn eindexa men. Slaagt hij. dan is hij van plan in 1972, als de Europese kampioen schappen in Rotterdam worden ge houden, zich helemaal voor het ta feltennissen in te zetten." Bert van der Helm zélf, die in de I afgelopen maanden bovendien thuis nog huiselijke problemen moest ver werken. heeft zich verzoend met het feit, dat hij zijn toppositie is kwijt geraakt. In de competitie met Scylla èn in het gevecht om de persoonlij ke eer. De nederlagen in de compe titieduels tegen zwakke spelers als Piet Luteyn en Leo van Leuffen en tegen normaal ook bepaald niet on verslaanbare tegenstanders als Peter Joëls, Nico van Slobbe en Bert Schoofs heeft de fysiek gegroeide Zoeterwoudenaar weten te accepte ren. Evenals de uitschakeling voor zijn vierde nationale titel door clubge- j noot Ed van den Berg. „De fut was verdwenen", geeft Van der Helm nu toe. En verder peinzend: „Voor Scyl la was het seizoen verloren na die onnodige nederlaag tegen Steeds Ho ger. Toen we 't stuk tegen NedLloyd niet konden redden, was dat de ge nadeklap. Daar hebben we ons bij neergelegd. We hebben ons er mee verzoend: het tweede was veilig in de kampioensgroep en wij waren uitge schakeld. Het was ook een goede ge legenheid om je eindelijk eens hele maal los te maken van alle inspan ningen." Training Toch heeft Bert van der Helm de laatste maand zijn tafeltenAisbatje niet zijn eigen merk (winkelprijs: f29.50), maar een nieuwe buitenland se, met dunner rubber weer stevig ter hand genomen. Met de Europese kampioenschappen in het vooruit- BERT VAN DER HELM toch nog top? zicht is hij opnieuw geconcentreerd gaan trainen en twee weken geleden in Voorburg in de interland te gen Denemarken bleek zijn vooruit gang reeds duidelijk tegen de Deen se nummer één. Claus Pedersen (21), toonde Van der Helm niet alleen zijn „bijgewerkte" backhand, maar ook weer ouderwetse afmaakslagen met zijn knallende forehand. Met 2422 en 21—16 (na 13—7 en 17—16) lever de hem dat een fraaie overwinning Een triomf, die óók bondscoach Dusco Tigerman (37) plotseling weer in een gevaarlijke Van der Helm deed geloven. Tigerman: „Tot vori ge week verontrustte mij de vorm van Bert ernstig. Hij zat vast, toonde ook nauwelijks meer interesse. Maar zoals hij tegen Pedersen speelde, was hij „wunderbar"..^ Vorm Die hoopvolle vooruitgang-in-vorm onderstreepte de internationaal nog nimmer doorgebroken Van der Helm het afgelopen weekeinde in de ove rigens weinig belangrijke competitie wedstrijd tegen DeltaLloyd. In Am sterdam bleef een geconcentreerde en op wraak-beluste Van der Helm in het prestige-gevecht ongeslagen Frans Schoofs was met 14 en 13 kansloos, de dit seizoen opmerkelijk constante Carel Deken moest na 26— 24 bij 8—3 afhaken (15-21, 17—21) en de nieuwe titelhouder Bert Schoofs werd in de derde game ook ge veegd: 12—21. Overwinningen, die niet alleen op de optimistische bondscoach Tiger man („Knap gespeeld"), maar óók op tegenstander/damescoach Deken grote indruk maakten. Deken: „Bert is opnieuw een stuk vooruit gegaan. In Moskou kan hy wel eens voor sensatie zorgen," Gunstig Bert van der Helm, voorzichtig op timistisch over Moskou en het geor ganiseerde trainingskamp met de Russische ploeg: ..De laatste weken heb ik by na constant getraind op myn backhand. Vooral van Vecko heb ik in Roelofarendsveen tydens de centrale trainingen veel geleerd, In Moskou kan ik my straks hele maal weer richten op het tafel tennis. Dat is alleen maar byzonder gunstig. Al denk ik niet. dat we daar vaak tegen de Russen zullen spelen. Die jongens moeten voor eigen publiek Europees kampioen wor den. Wat hebben die nu aan een trai ning met ons? Het zou alleen maar voor ons voordelig zyn. Ik wil daar best elke dag een uurtje door Gomoz- kov geveegd worden. Graag zelfs..." En vooruitdenkend aan de voor plaatsing by de eerste tien waar- schyniyk beslissende landenwedstryd tegen Denemarken: „Let op. in die week in Moskou ga ik naar een grote vorm groeien. Tegen Denemarken biyf ik in ieder geval ongeslagen.V

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23