n jaar 2000 verhongert }0 procent der mensheid CELSTRAF EN BOETE VOOR NICOUD De doop van de pri nsjes, alleen maar show? Jus d'orange Tomatensap Europese kunstmanen hebben lang leven Opvatting van oud-minister Bonnefous: WEE REDENEN *3*129 1*599 Plannen voor staatsgreep in Chili ontmaskerd „AANZIENLIJKE VOORUITGANG" Top-Amerikanen in Argentinië met de dood bedreigd. IN ITALIË 61 PROCENT TEGEN ECHTSCHEIDING Frankrijk worstelt met gezagscrisis JONDERDAG 26 MAART 1970 LEIDSCn DAGBLAD PAGINA 21 (Van onze correspondent Frank Onnen) PARIJS (GPD) Terwijl éénderde van de mensheid zich el dagelijkse moeite getroost vetzucht te vermijden, de slan- lijn te halen of te handhaven en zich dus de welvaart van lijf te houden, luidt voor de rest der wereldbevolking het robleem eerder hoe de honger te bestrijden en de maag, van jd tot tijd, werkelijk eens gevuld te krijgen. De wereld zit is nog steeds niet al te best in elkaar, maar het zou over- jeven zijn te zeggen, dat wij in onze welvaartsstaat nu juist >or die gebreken 's nachts uit de slaap werden gehouden. Het hagstuk van de „derde wereld", de onderontwikkelde vol- fa-en, leeft nog altijd nauwelijks voor het westerse publiek. Bescheiden Frankrijk is thans het land dat het diepste in de buidel tast met. een per centage, schrik niet, van 1,7 procent van het nationale inkomen. Amerika haalt de helft van dat bescheiden percentage nog niet eens, terwijl zijn mogelijkheden, als rijkste land ter wereld, natuurlijk onvergelijkelijk veel hoger liggen. Punt twee is, dat die nationale hulpverleningen in feite nog steeds voortvloeien uit overwe gingen van politiek egoïsme, imperia lisme of (neo-) kolonialisme. Vooral generaal De Gaulle heeft in dat ver band een zwaar gewicht op de toe komst gelegd. In zijn ogen nam de hulpverlening aan de ex-koloniale volkeren de plaats in van de militai re en andere middelen, waarmee vroeger het „wereldrijk" tezamen werd gehouden. Een conceptie die in werkelijkheid heeft geleid tot de handhaving of de installatie van feo dale regeringen d'ie niets deden om de oorzaken van de armoe zélf aan te tasten. En wanneer het in zo'n land als Tsjaad, dan uiteindelijk tóch spaak liep omdat vooruitstrevende krachten zich tot een oppositie wis ten te bundelen, dan had zo-'n mo derne negerkoning of president nog al tijd het recht óók nog de militaire hulp van het voormalige moederland in te roepen. En het moederland de plicht die militaire bijstand ook daadwerkelijk te verschaffen. Zodat zélfs het westelijke land dat dan ogenschijnlijk nog het royaalste uit de hoek komt, zijn hulp langs een dusdanige weg verleent, dat voor het volk zélf de achterstand ook al weer niet wordt ingelopen. Inplaats van een overjarig poli tiek systeem in stand te houden, te aanvaarden dat een schrikwekkend hoog percentage aan militaire en an dere status-symbolen wordt besteed, had men al dat geld natuurlijk voor positieve en concrete doeleinden moeten gebruiken: modernisering van de landbouw, veel grotere in spanning voor het onderwijs en de volkshygiëne. Met inbegrip van een rationele en grootscheepse geboorte beperking. Als eerste vereiste en pri maire richtlijn ziet de heer Bonne fous, daarom het samengaan van de demografische en de economische ontwikkeling, gericht op het streven, dat geen land méér inwoners telt, dan het zelf kan voeden. Daarom is het goed, dat de jnse senator Edouard Bonnefous, d-minister en nog altijd voorzitter a de Academie voor morele en po- ieke wetenscappen. aan dit on- rwerp een (belangrijk) boek heeft vjjd: „Le Monde est-il surpeuplé" de wereld overbevolkt?) Dat langs in Italië met de jaar- kse Europese Ulyssesprijs werd derscheiden. Een gedocumenteerd ek, dat bol staat van de cijfers en statistieken en de citaten, maar armee de schrijver zich niettemin rust tot een breed publiek heeft Hen richten. Een publiek dat op el- bladzij stof vindt voor overden- reden tot verontrusting en, misschien óók, aanleiding tot scussie. De verdeling tussen arm en rijk itst zich, zo betoogt de geleerde se- tor, in de wereld toe om twee fun- mentele redenen. Ten eerste om- het rijke deel, dankzij de indus- ilisering en de vorderingen der rtenschap, steeds sneller nóg rijker *dt. En in de tweede plaats, door- het kamp van de niet-bezitters ortdurend nog armer wordt, aange- het zich veel sneller uitbreidt en orplant. Voor het einde van deze uw zal de wereldbevolking zich igmaals van drie en een half tot ze- miljard verdubbeld hebben. Van ie mensenmassa zal dan, tenzij de fcers radicaal wordt herzien, zeker ichtig procent ondervoed zijn. Elk m worden zevenduizend kinderen boren, en bij dat tempo is de pro- ktie van voedingsmiddelen nu al heel stuk achterop geraakt. De teur heeft dit beeld gevonden: de urtplanting heeft de Boeing geno terwij 1 de voedselvoorziening g altijd reist per trein. En nog oit heeft een trein een vliegtuig sten in te halen. Fataal Moet die situatie als fataal worden nveard? Vrucht van de menselijke ode? Het egoïsme, dat zich uit zich !f nu eenmaal nooit zal corrigeren? Edouard Bonnefous beantwoordt e kreet met de verzekering géén ssimist te zijn. De wereld heeft el degelijk toch een paar vorderin- m gemaakt, en in lk geval heeft >n politicus de taak zich nooit „zo aar" bij het onrecht neer te leg al. Niettemin moet de senator wél toe- iven dat de opgave geen sinecure is dat tot dusver alle pogingen ter niging vooral -tverechtse resulta- ■n hebben afgeworpen. Primo, zo onderwijst hij, zullen de i)ke landen moeten leren inzien, dat veel royaler over de brug hebben komen. Niet alleen uit ethische en umanistische overwegingen, maar uk uit welbegrepen eigenbelang. Alle soderne oorlogen hebben geleerd, lat de overwinnaars toch altijd moe- tn opdraaien voor de kosten om de verslagen vijand weer op de been te lelpen. Wanneer de rijke landen de rme volkeren nu niet vrijwillig te lulp schieten, dan is het onvermij- ielijk dat ze mettertijd langs kracht- ladige weg tot die noodzaak zullen rorden verplicht. Revoluties, burger- wlogenDie hulpverlening zou naar erhouding moeten worden aangepast &U de materiële mogelijkheden van feil welvaartsstaat. Dat lijkt nog ner- jens op. ADVERTENTIE Deze week in Eva; Een zaak waarovei dominee H.J. Kaler die de doopplechtigheid in de Utrechtse Domkerk leidde en pater Simon Jelsma het allesbehalve eens zijn. Verder o.a.: De nieuwe regenmode (ook voor mannen), reportage over Mevrouw Pompidou, de Franse Jacky Kennedy, interview met Simon en Reineke Vinkenoog en tientallen andere interessante, aktueleen praktische onderwerpen. een open blad Koop het deze week. Laatste eis Maar terecht tekent de schrijver bij die laatste eis onmiddellijk aan, dat het probleem van de hon ger en de overbevolking onmogelijk meer op nationale of tweezijdi ge leest kan worden opgelost. De welvaartslanden zullen en bloc de onderontwikkelde landen moeten helpen, en de Verenigde Naties heb ben voor dat doel trouwens al ver scheidene organen geschapen. Dat die organen niet of nauwelijks worden gebruikt is natuurlijk weer het gevolg van politieke scheidingslijnen tus sen „kapitalisme" en „communis me", links en rechts, die de werke lijke omvang van dit probleem van dood of leven voor de hele wereld ca- coufleren. Edouard Bonnefous' conclusie luidt dan ook: arme en rijke landen zijn voor de historie .olidair, want als ze elkaar nü niet helpen, zuilen ze la ter gezamenlijk ten onder gaan. Het is géén opwekkend perspectief, en daarom kan men de Franse se nator althans dankbaar zijn dat hij met zijn boek tenminste heeft ge poogd te ogen eindelijk te openen. Een boek dat vooral onder het pu bliek van de welvaartslanden gratis moest wordt verspreid. EDOUARD BONNEFOUS ADVERTENTIE Q puur uftgeperst fruit - nu voor een proefprijs L Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, ksinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. SANTIAGO (Reuter) In Chili zijn zestien personen aangehouden op beschuldiging van het voorberei den van een staatsgreep tegen pre sident Eduardo Frei op 30 april as., zo heeft een regeringswoordvoerder in Santiago bekend gemaakt. De lei der van het komplot was volgens hem generaal Horaoio Gamboa. voormalig commandant van het garnizoen van Santiago, die 13 jaar geleden met pensioen is gegaan. De overige sa menzweerders zijn zes officieren en negen burgers. Zij werden gisteroch tend aangehouden. De regeringswoordvoerder zei dat de groep het gemunt had op het le ven van hoge regerings- en militaire leiders. Het was hun plan het con gres naar huis te sturen en een dic tatuur te vestigen, in de plaats van het bewind van de christen-demo craat Frei. Zij behoorden kennelijk niet tot een bepaalde partij. Het be richt over het complot kwam terwijl de campagne voor de presidentsver kiezingen in volle gang is. De samen zweerders zouden recht georiënteerd zijn. Het was hun bedoeling te voor komen dat de linkse kandidaat Sal vador Allende zou worden gekozen, of de christen-democraat Radomiiro To- mic, die wat linkser staat dan de huidige regering. De rechitse kandi daat Jorge Alessandri had al eens eerder verklaard, dat linkse groepe ringen hem naar het leven stonden. BONN (AP) W est -Duitsland en de Sowjet-Unie hebben „aanzienlij ke vooruitgang" geboekt in hun j overleg over de aflegging van ver klaringen om het gebruik van ge weld tegen elkaar af te zweren. Regeringswoordvoerder Von Wech- mar verklaarde dit gisteren op een persconferentie over het verslag dat onderhandelaar Egon Bahr aan de ministerraad heeft uitgebracht inza ke zijn gesprekken met minister van Buitenlandse Zaken Gromiko. Bahr is het afgelopen weekeinde terugge- keerd in Bonn. Hij heeft in Moskou tien gesprekken met Gromiko ge voerd. Volgens Von Wechmar zal de re gering een besluit over het verdere verloop van het overleg met Sow jet- Rusland nemen na terugkeer van bondskanselier Brandt uit Washing- 1 ton. waar hij op 10 en 11 april met president Nixon overleg zal voeren, j In West-Berlijn zijn gisteren de ambassadeurs van de Verenigde j Staten. Engeland en Frankrijk aan gekomen voor het overleg met de Russische ambassadeur in Oost- Duitsland over Berlijn. Dit overleg zou vandaag beginnen. De drie ambassadeurs arriveerden met een speciaal vliegtuig van de J Amerikaanse luchtmacht. Zij werden j verwelkomd door de burgemeester van West-Berlijn, Schütz en verte- i genwoordigers van de geallieerde mi- j litaire missies in Berlijn. Vandaag zouden zij de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn, Abras- simow. in het voormalige bureau van de geallieerde controlecommis- j sie ontmoeten, dat voor deze gele- genheid gerestaureerd is. BUENOS AIRES. SANTO DO MINGO (AFP. Reuter) Het „Ar gentijnse Bevrijdingsfront" heeft vanochtend gedreigd de directeuren van alle Amerikaanse ondernemin gen in Argentinië stuk voor stuk te vermoorden, als de regering niet twee politieke gevangenen vrijlaat in ruil voor de ontvoerde consul Joa quin Waldemar Sanchez van Para guay. Aanvankelijk had het front gezegd, dat de consul zou worden gedood als de twee gevangenen niet om tien uur woensdagavond zouden zijn vrijgelaten. Kort voor het ver strijken van deze termijn liet de regering weten, dat zij de twee man nen niet vrij kon laten. Volgens een verklaring van de re gering is het lot van de ene man, Carlos Dellanave, in handen van de justitie, zodat de regering niet tus senbeide zou kunnen komen. De an dere man, Alejandro Rodolfo Baldu, zou zich niet in hechtenis bevinden, Wel werd hij door de justitie gezocht, aldus de verklaring. Het ..Bevrijdingsfront" heeft nu gedreigd, dat niet alleen de consul, maar ook alle Amerikaanse direc teuren zullen worden vermoord, als de twee genoemde mannen niet wor den vrijgelaten. Dit ultimatum liep vanochtend om 5 uur Ned. tijd af. De ontvoerde consul heeft in brie ven op vrijlating van de twee poli tieke gevangenen aangedrongen, om dat volgens hem zijn leven gevaar loopt. De ontvoerders van de Ameri kaanse luchtvaartattaché, luitenant- kolonel Crowley, en de regering van de Dominicaanse republiek, hebben gisteravond overeenstemming be reikt. De 21 politieke gevangenen, die tegen Crowley zullen worden uitgewisseld, zullen een vrijgeleide naar Mexico krijgen, aldus de pers chef van de regering. Onder deze I gevangenen bevindt zich ook de se cretaris-generaal van de linkse Do minicaanse Volksbeweging, Maxi- miliano Gomez. PARIJS (AFP) Drie van de vier Europese kunstmanen, die door de Europese organisatie voor ruim te-onderzoek ESRO zijn gelanceerd, hebben de hun beschoren leeftijd al ruimschoots overschreden. Iris. de eerste, draaide gisteren voor de tienduizendste maal rond de aarde. Zij werd op 17 mei 1968 gelanceerd voor een actief leven van zes maan den, maar seint nu al bijna twee jaar gegevens door over de elektro- (Van onze correspondent) ROME (GPD) Terwijl de kan sen op een volksstemming over de echtscheidingskwestie in Italië groei en. is het resultaat van een rond vraag over dit thema bekend ge worden. De uitslag vtan de rond vraag is dat de meerderheid van 61 j procent van de Italianen zich tegen de echtscheiding zal uitspreken. Der tig procent zou voorstemmen, de rest zou niet stemmen of het niet weten. Het de komende weken door kabi netsformateur Rumor te vormen ka binet neemt naar alle waarschijnlijk heid in haar programma op, dat de intussen i n de Senaat aangelande wet op de echtscheiding gewoon verder zal worden behandeld. Maar de christendemocratische partij heeft kans gezien de andere coalitie genoten ertoe over te halen hun stem te geven aan een wetsontwerp, dat het referendum over de kwestie mogelijk maakt. Hiermee is de stemming in de Senaat enigszins te vergelijken met de Eerste Ka mer al bij voorbaat teniet ge daan. Tot echtscheidingsmogelijkhe den zal het dan ook in Italië binnen een afzienbare periode beslist niet komen. magnetische en corpusculaire zonne straling. Aurorae, de tweede, ging op 3 ok tober 1968 de ruimte in, eveneens voor zes maanden. Zij nadert haar 8000-ste omwenteling en overstroomt de grondstations met gegevens over het noorderlicht. Heos-I, de derde, was op 5 decem ber 1968 gelanceerd en heeft haar baan nu honderd maal afgelegd, maar voor één baanomwenteling heeft zfj dan ook bijna een week no dig doordat het hoogste punt aardig dicht bij de maan ligt. nl 225 000 km van de aarde. Dit ware ruimte-labo ratorium meet magnetische velden, kosmische straling en de zonnewind die buiten de aardse magnetosfeer waait. Boreas, de vier. was op 1 oktober vorig jaar voor bestudering van de noorderlichtverschijnselen met opzet in een lage baan gebracht en heeft dan ook twee maanden later in de atmosfeer haar einde gevonden. ADVERTENTIE De staking van Amerikaanse postbestellers is vrijwel ten einde, al hangen er nog wel dreigemen ten van hervatting in de lucht als aan hun eisen niet voldoende wordt tegemoet gekomen. Hoe dat zij, de post wordt weer bezorgd en hoe de bevolking daarop rea geerde bewijst dit plaatje uit de Hillside Avenue in Queens, New Yorkwaar de vrouwen postbode Victor Oleaga bijna om de hals vielen toen hij weer aan het werk bleek te zijn gegaan. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De 23-jarige caféhouder Gérard Nicoud, die zich ongeveer een jaar geleden had opgeworpen als opvolger van Pierre Poujade en leider van de Franse winkeliers en andere kleine middenstanders, is giste- den door een tribunaal in het departement van Isère tot geld boetes en gevangenisstraf veroor deeld. Nicoud ls schuldig bevon den aan agitatie met wapenge weld en aan opwekking tot belas tingweigering, in verband waar mee de minister van Financiën Giscard d'Estaing eerder op de dag een klacht tegen hem had in gediend. Aangezien Nicoud. die vorig jaar cm zich aan de justitie te onttrekken gedurende twee maanden in de pro vincie was ondergedoken, al eens eerder bij verstek tot een half jaar veroordeeld is, moet nu ook die eerste portie bij zijn laatste straf worden gevoegd. Nicoud, die met zijn fana tisme en ontegenzeggelijke redenaars talenten een groot deel van de in de snel geraakte winkeliers en hand werkslieden achter zich wist te ver enigen, stelde zich begin van deze week opnieuw aan het hoofd van zijn troepen om als protest tegen de rege ring in vele delen van het land we gen te blokkelen en steden te isole ren Premier Cnaban Delmas onderbrak in verband met deze nieuwe conflic ten gisteren reeds zijn paasvakantie om in Parijs op zijn post terug te kunnen keren Tot dusver had de re geling de lankmoedigheid op diverse fronten, waar de activisten het offen sief hervatten, wel ver doorgedreven. Evenmin kon men de premier verwij ten dat hy het beginsel van het on derlinge overleg en de inspraak waar toe de gaullisten zich na de mei-ge- Deurtenissen van 1968 plotseling had den bekeerd, niet op brede schaal in praktijk zou hebben gebraclA Het grote gevaar is nu natuurlijk weer. dat de fatale spiraal van pro vocaties en sancties in versneld tem po opnieuw in werking zal treden. Nicoud heeft al gedreigd dat zijn aanhangers de regering hun ant woord niet lang schuldig zullen biy- ven, zodat de automobilisten tydens de paasvakantie wel weer eens op de nodige versperringen kunnen stui ten. Met andere tegenmaatregelen hebben de rebelse winkeliers ook al geschermd: ontvoering van ministers en prefecten, overvallen op en be zetting van belastingkantoren en aanslagen met plastic bommen. Het zijn trouwens niet alleen de naédcLeestanders die de laatste weken nipt de activistische methodes van blokkades en sabotages de regering hun wil proberen op te leggen. De vrachtwagendcstuurders en niet te vergeten natuurlijk de extremistische studenten hadden zich kort tevoren al van dezeldfe wapens bediend. Die illegale initiatieven worden ook in Frankrijk tegenwoordig niet uitslui tend tegen de regering gericht. Zodra een toneelstuk of een film qua strek king of aankleding (subsidiair uit- kleding) een deel van het publiek niet bevalt, is het aan de orde van de dag of nacht zo'n voorstelling in het honderd te jagen. Dit alles wijst op een steeds duidelijker gezagscrisis in Frankrük.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21