Er klopt te veel niet Centrumgemeente in Rijnstreek de Bestemming Alphen aan den Rijn Alphenaar neemt de benen na aanrijding Spontane hulp voor echtpaar Kortehaas ikse boete en half jaar iiitzegging rijbevoegdheid Barth Distelvelt in Leidse kerk Verkeerscursus was een succes Vrijdag Nieuw bestuur en maandag geen huisvuil op straat zetten WOENSDAG 25 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PA- ZOETERWOUDE Voor wie er doorheen wandelt lijkt het jgen Leiden aanleunende dorp Zoeterwoude een gemeenschap an rust en stilte. De huizen staan er nog kloek en degelijk in *n rij en een watertje kabbelt er kalm en vriendelijk langs. Kaar stille wateren hebben zo nu en dan verdraaid diepe gron- |en. Dat geldt ook hier. In een recent schrijven heeft lit gemeenteraadslid A. J. v. d. <xl van de lijst Nieuw Gemeen heid B. en W. beschuldigd van jtrtreding va?i de gemeentewet jIse voorlichting en nog enkele iurmee gelijk te stellen hande len. Zijn mederaadsleden be- icht de heer v. d. Poel o.a. van jasbruik van door de wet aan misleden gegeven onschend baarheidIn de raadsvergader mg van 26 februari ging het al $rm en bewogen toe. De bijeen- mst werd weliswaar geopend ut gebed, maar het daarna be sroken e kan Onze Lieve Heer ijuwelijks hebben gerustgesteld. Kinderdag a.s. gaat men het in 'aeterwoude nog eens dunnetjes (ffrdoen. Althans daar lijkt het si es. zoals financiën en openbare werken, word ik niet toegelaten Kritiek Schoeiing Wat is er nu precies aan de hand? schoei ing van de Noordbuurtse- tg moet hoognodig worden opge lapt. Dat had eigenlijk al vorig ar moeten gebeuren. Daarmee is >n bedrag gemoeid van naar schat- dj 10.000 gulden. Niet iets om nachts ontsteld van wakker te lig- m. Maar nu komen de moeilykhe- Het werk wordt uitgevoerd »r de fa. Bosman en de heer J. J. «nan is tevens wethouder van penbare werken. Dat nu kan eigen- niet. Er is een befaamd artikel de gemeentewet, dat zoiets in de >g staat. Een laadslid (.dus ook en ithouder) kan niet als aannemer •rk voor de gemeente doen. B. en weten dat natuurlijk ook wel. aar zeggen zü. „nood breekt wet s''. Wij hebben aan alle aannemers Zoeterwoude gevraagd of zü het nrk wilden uitvoeren, maar nie- and had er tüd voor en daarna is. alle openheid, de fa. Bosman er- »r aangezocht. Het werk moest tognodig gebeuren". De vraag rijst reet of er dan geen aannemers bui- ii Zoeterwoude wonen, maar die iestie zullen we maar laten rus- in. Nu even iets over de heer Van der sel, landbouwkundige van beroep, de raad beheert hij een één-mans- ictie. HU staat tegenover de KVP ijjf zetels), de Vrije Lyst, waar- e ook wethouder Bosman behoort iveneens vijf zetels) en de Prot. hr. groepering met 2 zetels. Een intal jaren geleden kwam hy lan- ilyk in het nieuws als voorzitter van n actiecomité, dat zich fel keerde gen nieuwbouwheffingen van het tmeentebestuur. Een zaak die B. en verloren. Zy werden door de ïhter verplicht alles terug te beta- a. Toen de heer v. d. Poel de af ire over de nieuwbouwheffingen igon. was hy /oorzitter van de VP-Zoeterwoude. Zijn fractie en (t bestuur keerden zich tegen hem. deden, maar dient hier toch nog ra te worden opgediept omdat zy isschien gevoelsmatig nog door- oekert. Misschien het kan niet orden bewezen, al is de heer Van !r Poel er van overtuigd: ..Men al het eenvoudig nooit met my eens iji). Men is op mij gebeten." Die chtergrond kan in elk geval een ver dring zyn voor de heftigheid waar- *e de KVP-er van Hofwegen zich de raadsvergadering van 26 fe - ruari tegen hem afzette. Men heeft tegen u gezegd dat u wel wat laat oent met uw bezwa ren. Het werk is vrywel onder uw ogen begonnen en toen zei u niets. „Ach nee. Het ging ook niet om fraude of zo. Bosman is ergens wel een fidele vent. al is hy wat grof. Kort voor de raadsvergadering van 26 februari ontmoette ik een paar aannemers, die niet erg gelukkig met de situatie waren. Ze hadden het werk best willen doen, maar niet stande pede, want dat ging niet. Toen dacht ik: zoiets mag toch ei- gelijk niet, daar krygen we narig heid van. Ik ben die zaak verder gaan entameren en ermee in de raad gekomen. Naai- aanleiding van de me dedeling van de burgemeester dat alle aannemers in Zoeterwoude voor het werk gepolst waren, nam ik een steekproef. Ik ontdekte twee aanne mers uit Zoeterwoude, die niet ge vraagd waren. En zy hadden best tyd voor het kwarwei gehad". (De heer v. d. Poel noemt de na men van beide firma's, maar ver zoekt ze niet in de krant te vermel den. ofschoon hy daar wel toestem ming voor heeft. Hy acht dit echter niet juist. In de raad wil hy de na men noemen in een gesloten verga dering i„Pas daarna heb ik myn stem laten horen. Bosman heeft ook al tegen me gezegd: we zyn dan die aannemers? Ik heb toen geantwoord: dat moet jij weten, jij bent aanne mer, ik ben maar een boerenjongen. Om verder te gaan: in deze zaak klopte nog heel wat meer niet .Er is geen behandeling van geweest in de commissie openbare werken, er is geen contract en geen prijsafspraak. Het komt er op neer dat men tegen Bosman heeft gezegd: „Jan. voer het maar uit. we zien wel". Waarom is het niet in de com missie van openbare werken behan deld? „Dan zou het feest niet zijn door gegaan. Als zo'n commissie die zaak goed had doorgepraat dan zouden ze beslist hebben gezegd: nee, dat gaat niet". U heeft nogal wat kritiek op burgemeester Detmers gespuid. „Detmers is een veel te goede man. Hij is bgaan met de mensen, hij heeft een groot en een goed hart. Maar hij is helaas geen krachtfi guur. Hy kijkt de grote fracties naar de ogen." Morgen zal de zaak wel weer in de raad worden behandeld. Wat verwacht u daarvan en wat bent u van plan verder te doen? Van der Poel: „Ik verwacht er niet veel van. De raadsleden zullen nu echt niet zeggen: bij nader inzien, v. d. Poel. heb je toch gelijk. Nee het zal allemaal wel met 12 tegen 1 worden weggestemd. Ik had die hele zaak graag in de raad, in eigen boezem afgehandeld, maar ja, als er niets gebeurt dan moet er maar een brief naar Gede puteerde Staten. Prettig ls dat niet. Ik heb nog tegen Bosman gezegd: „Jan, neemt toch ontslag als wet houder, hou de ier aan jezelf, zeg dat je het te druk hebt met je zaak. „Barst vent. val dood" heeft hy toen geantwoord. Nou ja. dat klinkt wel grof. maar zo zwaar moet u dat niet opvatten, want zo is hü nu een maal. Vroeger was het nog heel wat erger, toen noemden ze hem op het dorp „Jan Godver". ..Barst vent. val ..Ja, ik mocht lid worden van on- dood" zei hy dus Ik heb toen maar dergeschikte commissies. En daar gezegd: „Nou, Jan. even goeie vrien- heb ik geen belangstelling voor. In den. hoor", de werkelijke belangrijke commis- A. J. v. d. Poel LAGE VUU RSCHE OEGST - tingsmeter aan een leerling van sers van deze school hebben tot GEEST De Haagse cineast Nico j het Rijnlands Lyceum in Oegst- RUUD PAAUW Crama demonstreert een belich- I geest Zesentwintig vierde klas- Speldjf De KVP-er van Hofwegen heeft in de vergadering van 26 februari tegen u gezegd: „U zit hier wel met een KVP-speldje op uw borst, maar ik zou me schamen als u in onze fractie zitting had". Dr. Pley van de Vrije Lyst heeft u ook stevig on der vuur genomen. „Meneer, ik heb zoveel jaar in de KVP gezeten Ik ben KVP-er en ik blyf het. Bij landelüke verkiezin gen stem ik ook altyd op de KVP. Vandaar dat speldje. Van Van Hof wegen was het alleen maar een sneer. Het had niets met de kwestie zelf te maken, het was een onzakelyk ALPHEN AAN DEN RIJN In een sfeer van wederzijds begrip heeft burgemeester mr. R. H. Gallas van Alphen aan den Rijn gisteravond in hotel „Centraal" voor een gezelschap van ruim 150 Alphense agrariërs gesproken over een aantal facetten van de huidige en toekomstige ontwikkeling van de gemeente. Ook sprak hij over de betekenis in dit kader van wegen en nog aan te leggen wegen in en om Alphen aan den Rijn. De burgemeester verklaarde er zich terdege van bewust te zijn dat op dit terrein de belangen van de gemeente en die van de agrariërs vaak scherp tegenover elkaar staan. Hij verzekerde dat het gemeentebe stuur zich by realisering van zijn taak op het standpunt stelt dat in geza menlijk overleg gestreefd moet wor den naar wegen die de tegenstellin- ben ik tegenover mijn achterban ver- "n wat ^zwakken en waarlangs plicht. In een raad waar goede op- I "e bezwaren en moeilijkheden het positie ontbreekt, daar deugt het mtost zwaar tot Selchn8 komen' antwoord op zeer zakelyke vragen, ïarna hy als voorzitter van de j ik wil goede opppositie voeren, dat VP aftrad en zelf met een lyst ram in de gemeenteraadsverkie- ogen 1966. De kwestie van de hef- agen behoort nu weliswaar tot het J niet. Ja, en PleyHy behoort tot De burgemeester schetste ter in dezelfde party als Bosman. Uit de leiding de wordingsgeschiedenis van hele sfeer blykt dat ze als katten in het nauw zitten. Er zit volgens my nog oud zeer. Ze probren me nu murw te slaan. Van der Poel moet zyn bek houden". U zegt ook dat u uit de com missies geweerd wordt, maar burge meester Detmers heeft er op gewe zen dat u voor diverse commissies bei. aangezocht, maar dat u daar voor heeft bedankt. ®N HAAG/ALPHEN A/D RIJN Bet was vermoedelijk de eerste keer iat een 20-jarige fabrieksarbeider it Alphen aan den Ryn achter het 'uur van zyn auto zat Hy ver ende op het kruispunt Van Boet- daarstraatOranje Nassausingel in Ön woonplaats geen voorrang aan m andere autobestuurder en het toen meteen al raak. De jongeman was echter niet in tt bezit van een rijbewijs en dus u zyn auto ook niet verzekerd, toarnaast was hy na de aanrijding ttnog doorgereden Jk was zo zenuwachtig", was het acuus van verdachte. De politie had Ie indruk gekregen, dat het hem illemaal niks kon schelen, maar voor Ie rechter zette hü uiteen, dat dit bemaal een gevolg was van de ze- 'Uwen. Hü had gedacht, dat de an- lere bestuurder wel zou stoppen, "aar die reed ook door. „Dat hoef- hy ook niet, want u moest stop- verweet de officier de Alphe- aar. Maar het autonummer was ge doteerd en zo kon verdachte toch 'orden opgespoord. •Was dit niet gebeurd dan had u irmoedelijk de ander voor de scha- 1 laten opdraaien". Het werd een hele optelsom voor de diverse straf bare feiten, hetgeen op een totale „rekening" kwam van f 450.- boete, een week gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rybe- voegdheid Alphens bestemming een flinke cen trumgemeente van de Rijnstreek te worden in het midden van de Rand stad Holland. HU vertelde van de betekenis van de Regeringsnota Ruimtelüke Orde ning. waarbü Alphen was betrokken, van het streekplan ..Rün en Gouwe" en van het streekplan .Rijn streek-west". Plannen, die gebun deld, ook de nodige problemen met zich brengen. Zo zal hierdoor een aantal gemeenten zich kunnen ont plooien tot een grote centrumge meente. Hiertoe behoort Alphen ook. Tegen deze achtergrond schetste de heer Gallas het wegenquadraat rijksweg nr. 11 (nieuw) ten zuiden, provinciale weg 6 (nieuw) ten noor den, de rijksweg 3 (nieuw) ten oosten en de provinciale weg 5 bis ten wes ten, binnen welk gebied Alphen tot ontwikkeling moet komen. Van dit wegenquadraat noemde de burge meester de ryksweg 11 en de prov. weg 6 bepalend voor Alphens toe komst. Hierby heeft niet alleen het cen trum van Alphen belang, maar ook Aarlanderveen en Zwammerdam plukken er straks de vruchten van. De burgemeester herinnerde hier aan de gezamenlijke actie van de zeventien gemeenten, waarbü de overheden om betere wegen in de Rijnstreek is gevraagd. Dinsdagmiddag is deelde de bur gemeester als nieuwtje mee. in de .Het beste lykt me u maar eens Tweede Kamer bepaald dat de aan- flink in de portemonnee te laten grüpen". gaf de rechter te kennen en maakte een totale boete van f 320 met zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. leg van rijksweg 11 MET PRIOR leg van rijksweg 11 met prioriteit wordt bevorderd. Hü hoopt dat rüksweg 11 in het rükswegenplan voor 19741978 zal worden opgeno men. De actie biyft er op gericht dat de werkzaamheden uiteriyk 1974 beginneen. In de sfeer van prioriteiten in de realiseringen te blijven wees de bur- gemeesteropde volgorde van het door de gemeente aangelegde urgentie schema voor de te realiseren voorzie ningen: het eerste was. is en blüft de uitbouw van Alphen-Noord (Rid- derveld) I en direct aansluitend II. Vervolgens komt de realisering van LEIDEN Aan de kerkdienst van eerste paasdag om 10.30 uur in de Eglise Wallonne (Breestraat. naast Stadsgehoorzaal), waarin J A'.phens nieuwe Oity aan de orde wordt voorgegaan door mevrouw Hegeman uit Utrecht, zal vocale medewerking worden verleend door de Leidenaar Barth Distelvelt. te nor. Begeleid door de organist Hen ri Welbooren zal hü Duitse en Fran se paasliedéren ten gehore brengen. De nieuwe woonwyk Alphen-zuid komt op de derde plaats. De gemeente zal zich tot richt snoer blüven houden, dat het poten tieel van de werkgelegenheden mini maal stabiel zal moeten blyvenvoor iedereen die ter plaatse woont. Een niet aflatende zorg zal worden gege ven aan verruiming van het aantal arbeidsplaatsen, foor stimulering van industriële vestigingen en van andere het liefst arbeidsintensieve bedrijven en ondernemingen. Voor het realiseren van meer industrieterreinen gaan de gedach ten van het college momenteel uit naai- de Gnephoek. Dan denkt het college nog aan een gebied in de om geving van Gouwsluis. De beste mo gelijkheid tot vestiging van indus- triën vindt de ourgemeester in Al phen-zuid liggen, te ontsluiten met een spoorovergang ter hoogte van het industriegebied „West" aan de over- züde van de Europasingel. Voorts sprak burgemeester Gallas over de plannen tot verlegging van de Herenweg, een plaatselyk deel van de provinciale weg nr. 7 (Rotter dam-Amsterdam). ongeveer 500 m in westelyke richting; dit is wenselijk om een kruispunt te kunnen reali seren met de provinciale weg 6, die horizontaal dwars door „Ridderveld" zal lopen en het tracé, i.v.m. plaatse- hjke belangen, de nodige aftak kingen in zuidelüke richting noodza kelijk maakt. Hier zullen in eerste aanleg „Ridderveld" I en II van profiteren. De culturele voorzieningen vergen nog wat tüd. maar ze naderen toch snel de eerste zichtbare maat regelen. Voor en aleer het cultureel centrum er zal zün als het hart van het culturele leven, zal het culturele leven al aardig op gang gebracht zün. De Europasingel wordt doorgetrok ken tot de bocht in de weg by de Genie en vervolgens tot de Ryndük, met vandaag een filmwerk- week op „Venwoude" in Lage Vuursche van de stichting ter be vordering van de amateurfoto grafie bezocht De filmdocent van de school, de heer Crama, heeft ge werkt met deze ploeg en is en thousiast over de resultaten In werkgroepen zijn drie speel- filmpjes in zwart-wit van drie I minuten en één mini-tekenfilm in kleur gemaakt, die na de paas- I vakantie op school zullen worden vertoond. Volgens Crama hadden de leerlingen het meest last met het scenariodat een „conflict", een hoogtepunt en een slot voor schreef. De 26 leerlingen krijgen op school geen les van de Haag se cineast. Zijn leerlingen uit Oegstgeest zijn naar een werk week in Engeland en komen daarvan morgen terug. Burgemeester mr. R. M. Gallas. (Foto Leidsch Dagblad) camping in Aarlanderveen weldra zou leiden tot een verlengstuk van de campings in Nieuwkoop. Het plan, om in Aarlanderveen een tuinderscentrum te stichten, is niet van de baan, maar door de belang- het plan van de gemeente om de Sta tionsstraat ook in de andere richting te verlengen, n.l. via een te bouwen brug over de Oud Rijn, in het ooste- ïyke punt van deze straat. Rijksweg 3 is bepalend voor de rea lisering en de plaats van nog meer oeververbindingen over de Oude RUn; het trace van deze weg is nog „IO„ rykheid en door de grote belangstel- niet definitief waar deze weg de y u Oude Rijn precies zal kruisen is nog niet bepaald. Wel zal het. He melsbreed gezien, liggen tussen Zwammerdam en Aarlanderveen (Al phen dit trace zal wellicht nog dit jaar een definitief karakter krygen. ling voor woningbouw, is dit was op de achtergrond geraakt. Camping Het is niet ondenkbaar dat achter de zandput (bü het recreatiemeer) in de toekomst een dagcamping zal voorbij de Rijnhavenbrug, die gele- worden gerealiseerd. Wat dit in Aar gen is in de rijksweg 11 ioud) of wel landerveen betreft, noemde de bur- LEIMUIDEN De Vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Lei- muiden en omstreken, heeft een ge zellige avond gehouden met het to neelgezelschap A damson" uit VUf- huizen dat de dolle klucht Habakuk opvoerde. Voor de muziek zorgden de heren Kennis. De voorzitter deel de mee, dat er volgend Jaar weer een verkeerscursus wordt gehouden bij voldoende deelname Dit seizoen slaagden voor de verkeerscursus de dames A. van Graas- v. d. Breggen en A. van Woerden- v. d. Koov en de heren J. de Ryk. J Penning de Vries. T. Schering en P van Wouwe, allen uit, Leimuiden. en de dames H. van Haaster-Pauw. M. v. d. Zwan- Brussen ,P. v. d. Zwan-Brussen. en de heren W. van Haaster. L. van Haaster. L. van Haaster en M. v d. Zwan, allen uit RUnsaterwoude De voorzitter feliciteerde deze ge slaagden en reikte de certificaten uit terwijl de instructeur het bü behoren de sleutelspeldje overhandigde De instructeur kreeg van de voorzitter een platenbon aangeboden. Mevrouw van Woerden bood namens de cursis ten een projectorscherm aan en dankte de instructeur voor het ge dane werk. Ook mevpbuw ten Haken (echtgenote van de instructeur» ont ving bloemen. De heer van der Linden (district consulent) van het Verbond voor Veilig Verkeer te Hilversum gaf uit leg van de te houden verkeersquiz, waaraan volop werd deelgenomen. VOORHOUT Na het bekend werk een zeer goede indruk bü het De Hoorn. Voor gelijkvloerse kruising van de spoorlijn zijn de N.S. niet gepor teerd De gemeente is dat overigens ook niet. Dit zal op den duur toch tot vertragingen voor het wegverkeer leiden en er kleven bovendien aller lei persoonlüke en materiële gevaren aan. als de beveiliging van de overweg eenvoudig zou worden voorzien. De keuze blijft dus tussen een viaduct of een tunnel. De gemeente helt over naar de laatste ontsluitingsmogelijk- heid voor Zuid. Voor waar de plaats van de over of onderdoorgang zou kunnen worden gerealiseerd, denkt het gemeente bestuur aan het verlengde van de Stationsstraat. In studie is een an- j dere mogelükheid via de Europasin- gel. ter hoogte van industriegebied „west". 1 In dit verband speelt nog een rol gemeester een nog niet afgeronde worden van de inbraak in de Juwe- publiek verworven heeft ont- aan de Mgr. Broerestraat, waarbü 1 hen over deze morele klap heen te j voor f 20.000 werd ontvreemd tot de helpen. By buren van het echtpaar laatste cent huishoudgeld toe', Kortekaas werden enkele giften ge heerste er onder de bevolking van bracht (één van honderd gulden' de Voorhout een lievige verontwaardi- gevers wensten onbekend te blüven. ging. omdat door deze laffe daad een als zü "de buren» maar zorgden dat jong echtpaar werd getroffen in hun zij deze giften aanpakten, aanloopperiode, van een eigen kleine middenstandszaak. Enkele jaren hard werken en ^paren, zagen zü in één ogenblik geheel de bodem inge slagen. LEIDEN In verband met de ko mende feestdagen komen in Leiden de huisvuilophaalbeurten van vrydag inbraak verzekerd wil zyn. dat alleen mengesteld, dat er als volgt uitziet en van maandag te vervallen. mogelijk is. wanneer eerst een j Voorzitter: W. v. d. Werf. Pieters- BU de eerstvolgende ophaalbeurt alarminstallatie is aangebracht, die kerkhof 21, Leiden, secretaris: P v. op respectievelijk dinsdag 31 maart enkele duizenden guldens aan in- Diggelen, Bloemistenlaan 45a. Lei en donderdag 2 april, mag men dan vestering kost. I den. penningmeester: W Schryver, de dubbele hoeveelheid huisvuil aan- Omwonenden hebben zich over dit Hoogl. kerkgracht 34. Leiden A. bieden. i Jonge echtpaar, dat mede door hun j Poelgeest, Burchpad 4, Leiderdorp. Niet verzekerd tegen inbraak0 Neen Maar zeer velen weten niet, dat els een juwelier in 't klein. tegen LEIDEN In een ledenvergade ring van de afdeling Leiden van de Prot. Chr. Ver van Kosters In Ne derland werd een nieuw bestuur sa-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9