„Keukenhof" zonder kleur Postgiro gaat ook rente geven Den Haag en Rotterdam gedacht als metropolen '71 Posttarieven voor drukwerken in omhoog A Tandartsen trekken per jaar 4 miljoen tanden en kiezen Hoe meer hoe fijner uw thee BOLBLOEM-LUSTHOFBIEDT BIJ DE OPENING WINTERSE AANBLIK; ALLEEN LENTE IN DE ICASSEN Sneldammen bij prijsuitreiking CEYLON Studie van G.S. ter voorbereiding van structuurschets; Leiden blijft belangrijke rol spelen als secundair centrum WOENSDAG 25 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (DOOR CEES COMBEE) LISSE Keukenhof heeft vandaag de poorten weer ont sloten. Voor de een-en-twintigste maal tijdens de oprichting van de Stichting Nationale Bloemententoonstelling Keuken hof. Echter zonder enig officieel vertoon. Dat doet men nu al leen nog maar bij een lustrum. Neerlands bloemenparadijs lag er maar treurig bij. In de tuin waren wat sneeuwklokjes en crocusjes waar te nemen en hier en daar hadden tuinders om de zaak wat op te vrolijken, wat hyacinten en tulpen in de borders geplaatst, die in de kas in bloei waren getrokken. Wel mooi waren de kassen met allerlei tulpenvariëteiten. Verder was alles nog heel erg somber in de hof van Jacoba van Beie ren. Het enige officiële op deze ope ningsdag van Keukenhof en het bloemenbollenseizoen was de ont vangst van de binnen- en buiten landse pers door de burgemeesters van de bollenstreekgemeenten (van Haarlem tot en met Leiden) in het raadhuis van Noordwljkerhout. Burgemester H. J .M. Bosma trad daar als charmante gastheer op en vertelde wat er zoals in de komen de weken in de bollenstreek te doen is: het leggen van mozaïken, muzi kale manifestaties, kindercorso's en als klap op de vuurpijl het Bollen- streekcorso, dat op zaterdag 25 april van Heerlem naar Sassenheim rijdt en dat ook dit jaar weer als tital ..Lenteparade" heeft meegekregen Als ontwerper fungeert ook dit jaar weer de Amstelveense corso-generaal Jos van Driel. Natuurlijk vertelde burgemeester Bosma ook iets over zijn gemeen te. die steeds meer als vakantie oord bekendheid krijgt bij de buitenlan ders en voorts wees hij erop. dat de bollenstreekgemeenten hun beste beentje zullen voorzetten om de hon derduizenden bloemenliefhebbers in de komende weken gastvrij te ont vangen. Nadat nog een bezoek was gebracht aan het postorderbedrijf in sierteeltprodukten P. Bakker N.V. toog het uitgebreide gezelschap naar Lisse om daar met de bezichtiging de Keukenhof te openen. Troosteloos En we moeten eerlijk zijn, we kunnen ons niet herinneren de bolbloementuin er ooit zo trooste loos te hebben zien bijstaan als van daag het geval was. Er was ook niet anders te verwachten. Ee koude van de laatste maanden heeft de bloei van de gewassen overal ernstig ver traagd: de tuin bood nog een win ters aanzicht, evenals dat het geval is in de gehele bollenstreek. Op be schutte plekjes kon mefi wel wat sneeuwklokjes en crocusjes waarne men, maar daat bleef het ookby.aa De narcissen, hyacinten en tulpen ADVER'-'ENTIE /•vDutim n.r. Otgrfgecst d ■k in het Zandvoortse Dol- firama bij Bouwes Palace is gistermiddag het op 2 decem ber van het vorig jaar op het strand aangespoelde zeehondje door Siviebertje (Joop Doderer) gedoopt met de naam van het idool zelf. Tevens werd dit zeehondje aan de heer A. v. Hooff, di recteur van het Burgers Die- renpark in Arnhem, overge dragen. Enige weken geleden hadden namelijk verscheide ne jongelieden het nodig ge vonden het enige exemplaar, dat het dierenpark rijk was, met een hooivork om het le ven te brengen. laten het n>og afweten al kon wel worden geconstateerd, dat de warme zondag deze bolgewassen heel erg gied heeft gedaan. Zo ziet men weer, dat men de natuur niet kan dwin gen. Ook niet met maatregelen als bijvoobeeld het planten van voor vroege bloei behandelde hyacinten en narcissen. Keukenhof-directeuh Willem van der Lee: We hadden het graag an ders gewild, maar tegen een derge lijke koude als we nu hebben mee gemaakt en nog meemaken het lijkt wel winter is niets te doen. Wanneer het lenteweer van zondag was blijven voortduren zou er te gen het e'nde van de week beslist wel wat kleur te zien zijn geweest. Als het weer een beetje wil meewer ken zal het toch nog wel een dag of tien duren voor de Keukenhof de naam bloemenparadijs waardig is. Maar dan moet niets tegenzitten. Het kan' ook nog wel wat langer du ren. Wie echter van bloemen houdt kan, ondanks de nog in wintertooi gehul de tuin, toch genieten in Keuken hof. Niet buiten, doch binnen in de kassen. Daar is al veel kleur en daar kan men van heel nabii de verschillende tulpensoorrten bewin deren. In het bijzonder in de ver warmde kas. Een genot om in te vertoeven is echter ook de nieuwgebouwde kas. Op initiatief van directeur Van der Lee besloot het Keukenhofbestuur deze ruim 2000 m2 grote koude kas in het afgelopen winterseizoen te la ten bouwen, waardoor de mogelijk heid is geopend nog meer bloemen tijdens in de kassen in te hebben. Een wel zeer gevarieerd assortiment kan men er in aantreffen. De bestaande kleine kas heeft een andere bestemming gekregen. Zij werd glasdicht gemaakt en ingericht als overdekte voorjaarstuin met tulpen, hyacinten, narcissen en an dere bolbloemen kunstzinnig gegroe peerd in bordes met bloeiende hees ters, zoals forsythia's, prunussen, rhododendrons en azaleas. Er loopt een „stroompje" door deze tuin en er zijn ook kleine gazonnetjes. Een genot om te zien, ook 's avonds, wan neer de verlichting brandt. De mees terhand van Keukenhof- directeur Willem van der Lee als tuinarchi tect gaf gestalte aan deze kleine voor j aars - lusthof. Tenslotte is er nog de amaryllis- kas. die beslist aandacht verdient vanwege de bijzonder grote planten met fraaie rode en witte bloemen. Ook worden er dagelijks in deze kas bloembinddemonstraties gegeven en woodt er een expositie van grote en kleine bloemenstukken gehouden. Ten overvloede wijzen wij nogmaals op de beeldenshow van Nederlandse kunstenaars. Keukenhof- voorzitter drs. A. J. Berends: De bezoekers zullen nog even geduld moeten hebben voor ze de tuin in volle glorie kunnen aan schouwen. Pleisters op de wonden zijn gelukkig de kassen. We hebben er alles aan gedaan de tuin zo mooi mogelijk te maken. Helaas is de groei vertraagd. We hopen echter reeds met Pasen vele gaste te kun nen ontvangem, want als de verich- ten juist zijn komen er nogal wat Duitsers en Engelsen naar Neder land en op het programma van hun reizen staat ook een bezoek aan Ne derlands bloementuin. In de kassen kunnen ze dan toch genieten. Door de vroege Pasen moesten we vroeg openen. Voornamelijk voor de bui tenlandse toeristen. Een nieuwtje in Keukenhof jaarstuin: bloeiende bolgewassen is de showkas, die men het best staan gegroepeerd rond veelkleu- kan vergelijken met een voor-1 rige heesters. (Foto LD/Holvast) DEN HAAG (GPD) De tand artsen in ons land trekken alleen al bij ziekenfondspatiënten gemiddeld per jaar vier miljoen tanden en kiezen. Dat is een gezamenlijk ge wicht van ongeveer 8000 kilogram. Tevens brengen zij zo'n 200.000 pro thesen aan, terwijl ze alleen al by gesaneerde ziekenfondspatiënten zes miljoen gaten gemiddeld per jaar vullen. Bij kinderen onder de 13 jaar worden gemiddeld per kind per jaar 3 gaatjes in tanden en kiezen ge vuld. Het steeds toenemende tandbederf door cariës wordt vooral veroorzaakt door het veranderen van de levens gewoonten in ons land. Tegenover een gebruik van 15 kilogram suiker per hoofd van de bevolking in 1910, stond 29 kilogram in 1930 en meer dan 40 kilogram in 1968. Een Neder lands kind gebruik per dag 75 gram snoepgoed. Aan de hand van deze cyfers heeft het socialistische tweede kamerlid Lamberts gisteren in de openbare vergadering van de commissie voor de Volksgezondheid een pleidooi ge houden voor een snellere aanpak van de bestrijding van het tandbederf in ons land. Er zijn momenteel zo'n 3000 tandartsen in ons land terwijl een dergelyk aantal volgens de heer Lamberts alleen al voor de verzor ging van de jeudigen beneden de 20 jaar nodig zou zUn. Hy pleitte voor het inschakelen van hulpkrachten. Naast de tand artsassistentes en de mondhygiënis tes moet ook dringend een begin worden gemaakt met de inschake ling van assistenten met een beperkt curatieve bevoegdheid, de zogenoem de meisjes met de boor die onder toezicht enkele eenvoudige tandarts handelingen kunnen vervullen. Andere leden van de commissie sloten zich by dr. Lamberts aan; de heer Tilanus <CHU) wees vooral op de aandacht die aan kinderen en kleuters moet worden besteed. De heer Dusarduvn <KVP) en mevrouw Veder-Smit (WD) wezen op de mo gelijkheden van fluor der ing. Staatssecretaris Kruisinga was het met de commissie-leden eens dat de tandarts optimaal omringd moet worden met hulpkrachten. Hy toon de zich er dan ook over verheugd dat de maatschappij voor tandheel kunde haar bezwaren tegen het in schakelen van de „meisjes met de boor" heeft laten vallen. Hij ver wacht dat het aantal tandartsen binnen tien jaar verdubbeld zal zijn. Er is thans een opleidingsmogelyk- heid aan vyf faculteiten. SASSENHEIM De Leidsch Dagblad beker, inzet van het jaarlykse vier-dorpendamtoer- nooi, zal op 20 april in Het Brui ne Paard worden uitgereikt aan winnaar, de Sassenheimse dam vereniging. die daarmee de be ker van RDC overneemt. Op die avond zullen tevens sneldamwedstryden worden ge organiseerd. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG (GPD) Minister Bakker heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard dat de posttarieven voor periodieken en drukwerken in 1971 drastisch moeten worden verhoogd. „De PTT kan gewoon niet meer tegen de huidige tarieven blijven wer ken", aldus de bewindsman. De tarieven voor brieven zul len daarentegen in de nabije toe komst niet ook niet in 1971 behoeven te worden verhoogd, omdat de briefpost voor de PTT, sinds de jongste tariefsverhoging van 20 cent tot 25 cent, rendabel is. Drs. Bakker deelde mee dat er in 1969 op de briefpost 60 miljoen gulden winst werd gemaakt. Op de bezorging van de nieuwsbladen werd daarentegen een verlies gele den van 52 miljoen gulden. Volgens de minister makefi de dag bladen slechts een fractie uit van deze periodieken. De overgrote meer derheid zijn de weekbladen, zoals omroepgidsen e.d. De bewindsman meende dat als de dagbladen in moeilijkheden zouden komen te ver keren door een tariefsverhoging, er dan in overleg met het ministerie van CRM moest worden getreden. Het kabinet zaïl moeten oordelen over een speciale ondersteuning van de dagbladen, zo meende minister Bak ker. Verder maakte de bewindsman gis teren bekend dat het kabinet in principe besloten heeft de Post- Cheque en Girodienst de rente te laten vergoeden over de tegoeden van de inleggers. Er is weliswaar ad vies gevraagd aan de Nederlandsche Bank. maar dit is slechts een ad vies en geen oordeel, zo benadrukte de minister. Hy vond dat de PTT een gezonde concurrentie met de bankbedrijven niet uit dc weg moest gaan, omdat de banken de laatste tijd een an dere categorie rekeninghouders zyn gaan zoeken, die vroeger in de inte ressesfeer waren van de PTT. Volgens drs. Bakker is er een vraag-explosie ontstaan by de tele foondienst. waaraan de PTT niet op korte termijn kan voldoen. Er is een categorie aanvragers by gekomen, die vroeger geen aansluiting verlang de. Het verhoogde tarief voor telefoon aansluitingen voor hardhorend en zal worden verlaagd tot het normale telefoontarief. De aanvragen moeten dian wel een officiële medische ver klaring kunnen overleggen. Hoewel minister Bakker in het verleden had beloofd dat hy in 1969 met een wetsontwerp zou komen waarbij de status van de PTT zoda nig zal veranderen dat de PTT een zelfstandige nv zou kunnen worden, zoas by voorbeeld de staatsmynen, zei de bewindsman gisteren dat hy hoopte dat ex eind dit jaar een op lossing zal komen voor het probleem, dat op inter-departementaal niveau hierover is ontstaan. Volgens ingewijden zou vooral minister Witteveen er niet voor voe len om al te veel speciale tegemoet komingen in het leven te roepen voor een dergelyke naamloze ven nootschap. De discussie tussen het departement van Verkeer en Wa terstaat en van Financiën zou voor nam elyk draaien om de volgende punten: het al of niet laten betalen van de vennootschapsbelasting het ail of niet laten betalen van btw; het verplichte vermogen van de PTT; het al of niet afdragen van de overwinst aan het ryk; de positie van het personeel en over een eventuele versterking van de kapitaaldienst als de PTT leningen wil aangaan. „Ik geloof dat het op langere termijn verstandiger is de PTT een zelfstandige positie te geven", aldus minister Bakker. Hy vond het ech ter geen dringende aangelegenheid omdat er tot 1971 geen moeilijkhe den worden verwacht. Maar hy had ernstige twyfels over een langere termyn, omdat de PTT dan nóg grotere bedragen zal moeten gaan investeren, waarvoor moeten worden. geleend zal De winst over het afgelopen jaar zal hoger blijken dan was verwacht, zo deelde drs. Bakker mee. Over 1960 bedroeg de winst ongeveer 260 miljoen, 40 miljoen gulden meer dan verwacht. Volgen de bewindsman was dit het gevolg van de gunstige conjunctuur en een verhoging van de 'roduktie. Daartegenover staat dat cc bewindsman verwacht dat dit jaar de lasten ongeveer 250 miljoen gulden zullen bedragen, in plaats van de geraamde 180 miljoen. „On danks de hoge kostenstijging zal toch een belangrijk gedeelte worden in verdiend", zo zei de bewindsman en voegde er aan toe, dat de PTT in 1970 een winst zal gaan maken van ongeveer 200 miljoen gulden. ADVERTENTIE de fijnste thee ter wereld! SL.' (DOOR CEES COMBEE) LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland richten bewust de blik op de toekomst. Dat blijkt uit een studie ter voorbereiding van een structuurschets, getiteld „Ruimtelijke structuren voor Zuid-Holland". De stadsgewesten Den Haag en Rotterdam zullen moeten uitgroeien tot metropolen van ander half tot twee miljoen inwoners, die een duidelijke samenhang vertonen zonder dat noodzakelijkerwijs een geheel aaneenge sloten bebouwing wordt bereikt. De city van de metropool is de zeer intensief bebouwde kern van het voornaamste centrum. Op een betrekkelijk klein gebied, waarvan de grenzen overi gens niet precies zijn aan te geven, zijn unieke en zeer hoog waardige voorzieningen geconcentreerd. In de centra van onze grote steden wordt het niveau van zulke metropolitaine cities nu nog niet bereikt. miljoen, doch de city-vorming is hier achtergebleven door de een- zydige industriële ontwikkeling van dit gewest. In beide stadsgewesten is de cityvorming bovendien benadeeld door de relatief zelfstandige positie van de subcentra in deze stadsge westen (Haarlem. Leiden en Dor drecht). Doordat in de studie uitgegaan wordt van de steden Den Haag en Rotterdam met een buitengebied in een straal van ongeveer veertig kilo meter buiten de toekomstige city zal de verstedeiyking van Zuid-Holland Twee gewesten G.S. wyzen er in de nota op, dat er in Zuid-Holland thans sprake is van twee elkaar enigszins overlap pende stadsgewesten, die geen van beide aanspraak kunnen maken op het predikaat metropool. Het stads gewest Den Haag (de agglomeraties Leiden, en Den Haag, Delft en Zoe- termeer) telt ruim een miljoen inwo ners en het stadsgewest Rotterdam (Van Hoek van Holland tot en met de Dreohtsteden) ruim anderhalf in twee gewesten uiteenvallen. Er biyft, rond een sterk geürbaniseerd kerngebied, een aantal gebieden over, dat getoetst moet worden op de be trokkenheid van hun functies op de omliggende grote steden en op de kleinere centra. Incorporeren Het ligt in de iyn der recente ont wikkeling. zo wordt in de studie dui- deiyk opgemerkt, dat de Bollenstreek, het west elyk deel van het Plassen- gebied, het gebied binnen de vyf- hoek Rotterdam, Den Haag, Lei den, Alphen aan den Ryn en Gou da, de westeiyke Krimpenerwaard, Dordrecht, de westelyke Alblasser- waard, de Hoekse Waard en Voorne- Putten met Rozenburg in meer dan één opzicht dermate betrokken zyn of binnenkort betrokken zullen wor den op de grote steden Den Haag en Rotterdam, dat men al naar de ge richtheid van de relaties, deze gebie den in het ene dan wel in het andere stadsgewest zou kunnen incorpore ren. Hierby moet worden aange tekend. dat de Bollenstreek ook op Haarlem is georiënteerd. Naast deze twee vergrote stadsge westen kan men nog het oosteiyk middengebied van Zuid-Holland on derscheiden met Alphen aan den Rn, Gouda en Gorkum als voornaamste woonkernen. Deze kernen kunnen worden gezien als vooruitgeschoven posten van het stadsgewest met een belangryk regionaal verzorgende functie voor het landelyk gebied. Belangrijke rol In het kader van deze twee grote stadsgewesten zullen middelgrote ste den als Leiden, Delft en Dordrecht en nieuwe steden als Zoetermeer ui teraard een belangryke rol biyven spelen als secundaire centra. De ver zorgingsgebieden van deze steden zou den als subregio's kunnen worden aangemerkt. Wel zal de ontwikkeling moeten worden gezien in het kader van de twee grote stadsgewesten. Een tweede mogelijkheid voor de in deling van Zuid-Holland in gewes ten gaat, evenals de eerste, van de gedachte uit, dat de twee grote stads gewesten (Den Haag en Rotterdam) in eerste instantie voor zulk een in deling bepalend zyn, doch dat daar naast het Bollengebied nog als afzon- deriyk streekgewest kan worden aan gemerkt, terwyi het ^osteiyk midden gebied in een noordeiyk-, midden- en zuidelyk deel met respectieveiyk Alphen aan den Ryn, Gouda en Gorkum als centrum, wordt verdeeld.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7