VERANDEREND STRAATBEELD F estiviteitencommissies staken werkzaamheden isn29 Nieuwe ondernemingsrecht levert onvoorstelbaar grote mogelijkheden Jus d'orange Tomatensap Duur spruitenoogst naar tien maanden UITGETREDEN LEDEN: UNIVERSITAIR LUSTRUMFEEST NIET OPEN VOOR IEDEREEN Acht maanden voor Leidse taxi-chauffeur Kerkelijk leven ms99 Beraad Concert in Lakenhal Voorlichting over plan Mansholt PROF. VAN ES VELD OP LEIDSE LUNCHBIJEENKOMST WOENSDAG 25 MAART 1970 LEID8CH n Arm MD PAGINA 3 Lou LEIDEN Twee foto's, LD Holvast, die een verandering van straatbeeld laten zien. De hoge is gemaakt op de Stationsweg, waar de bestrating ligt opgebro ken. De voormalige parkeerbaan in het midden, al enige tijd ge deeltelijk als busbaan in gebruik wordt een dubbele baan voor het openbaar vervoer. Het beeld van de Stationsweg verandert mede door de „bloot" gekomen en in mei in gebruik te nemen nieuwbouw van de Raif- feisenbank. Vooral inwendig, maar ook aan de buitenkant verandert het pand van het vroegere café-restaurant „Zomerzorg"dat als dancing een nieuw bestaan krijgt. Een heel andere straat één zonder verkeer is de Adriaan Pauwstraat tussen Rijnsburger- weg en Antonie Duycklaan ge worden. Hier heeft Leiden zijn eerste speelstraat gekregen, waar de jeugd van de hele wegbreedte gebruik kan maken. Om het ver keer te verhinderen de straat in te rijden is aan de zijde van de Rijnsburgerweg het trottoir doorr getrokken. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN De voorbereidingen van de viering van het 79ste universitaire lustrum in Leiden zijn in een moeilijk stadium gekomen. Ruim twee maanden vóór de viering zijn de vijftien leden van twee van de drie subcommissies van de universitaire lus trumcommissie uitgetreden. De leden van de festiviteitencommissies hebben het be stuur laten weten hun werkzaamheden te staken. Bemiddelingspogingen van rector- magnificus en curatoren van de Leidse universiteit hebben volgens woordvoerders van de uitgetreden commissieleden niet tot resultaat geleid. Alleen de congrescommissie gaat door met haar werk. Het 79ste lustrum, te vieren door alle geledingen van de universitaire civitas, heeft als belangrijkste pun ten op het programma een congres over „wetenschap en welzijn", een openluchtfeest op het Rapenburg, het Inrichten van een feestterrrein op bet Pieterskerkhof en het organise ren van een openheid van de festi viteiten. De exacte mededeling, dat 11 inde r deze openheid moet worden terstaan een openstelling van alle gebeurtenissen voor de burgerij, is de druppel, die bij de leden van de festiviteitencommissies de emmer ran onbehagen heeft doen overlo pen De woordvoerders zeggen het minder eenvoudig, maar het komt op hetzelfde neer. Dit staat in hun .ontslagbrief": aan de commissies wordt niet vol doende autonomie gelaten by het or ganiseren van festiviteiten, de uitwerking van de ideologie, die lan het congres ten grondslag ligt. biedt niet voldoende mogelijkheden DEN HAAG (ANP) De recht- bnk in Den Haag heeft gisteren een K-jarige taxichauffeur uit Leiden teroordeeld tot acht maanden ge- ongenisstraf met aftrek van voor- irrest en een voorwaardelijke ter- teschikkingstelling van de regering, regens poging tot doodslag op een iO-jarige tuinarbeider uit Oegstgeest. Na een ruzie im een aaf reed de taxl- thauffeur met zijn auto het slacht dier omver. Toen .deze op straat lag, reed hij nog tweemaal over de man heen, die er wonderlijk geo oeg met ten schouderfractuur af kwam. Ver dachte had zich reeds eerder aan ge- ïelddelicten schuldig gemaakt. De officier van jusitdtie had twee weken jeleden tien maanden gevangenis- r.raf met aftrek van voorarrest en toorwaardelijke terbeschikkingstelling *an de regering geëist. voor een zakelijk verantwoorde orga nisatie van de festiviteiten, in het dagelijks bestuur van de lustrumcommissie wordt het congres overgewaardeerd ten koste van de festiviteiten. Er zijn al lang wrijvingen, die nu tot uitbarsting zijn gekomen. Het congres kost toch al veel en daardoor is het voor de festiviteitencommissies naar het oordeel van de uitgetreden leden moeilijk geworden een sluiten de begroting te krijgen. Volkomen onmogelijk wordt dat h.i. bij volledig openstelling van het feestter rein en het openluchtfeest. Het kost alleen al f 8000 a f 9000 mèèr aan vermakelijkheidsbelasting. De uitgetreen commissieleden zijn ervan overtuigd, dat de hogere inkomsten niet zullen opwegen te gen de hogere uitgaven, vooral ook door vernielingen. Zij stoelen die be wering op ervaringen elders, waarbij vernielingen werden aangericht door NED. HERV. KERK Beroepen te Marken E. K. Teijge- ler, kand. te Uithoorn; te Burgh G. J. van der Stouw, kand. te Utrecht; te Goudswaard W. G. J. van der Sluys, ka/nd. te Pubten; te Voorst J. Brezet te Pijze; te Vlissingen R. P. IJtsma te Colijnsplaat; te Rotter dam-Zuid J. Blonet te Overschie; te Alblasserdam J. N. de Ruiter te Beekbergen. Aangenomen naar Den Driel D. J. Proentjes te Den Burg Texel. Bedankt voor Naaldwijk G. C. Vij zelaar te Venendaal. GEREF. KERKEN ALangenomen naar Alkmaar D. Firet te Eefde-Gorssel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-west J. C. Weststrate te Meliskerke; te Enk- huizen-Andijk G. J. van den Noort te Capelle a/d IJssel. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Bruinisse M. van Beek te Opheusden. ADVERTENTIE puur uitgeperst fruit - nu voor een proefprijs L Geniet van a tie B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, ksinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. het samengaan van festiviteiten voor studenten en burgers. Het was hun bedoeling aan de feestelijkheden voor de universitaire civitas enkele bur gerij-dagen vooraf te laten gaan. De financiële en zakelijke overwe gingen wegen zwaar en worden naar voren geschoven als argumen tatie van het ontslagbesluit, maar wie verder vraagt, verleidt de woord voerders ook tot de uitspraak dat zij niets voelen voor een openstelling van de festiviteiten voor de buge- rij. Zij vinden het universitaire lus trum het feest voor de civitas en ndet voor buitenstaanders. Bij de fi nanciële en zakelijke komen dus ook ideële argumenten. Het doet potsierlijk en tegelijk ergerlijk aan, als men ziet hoe een groep studenten poogt de or ganisatoren van het Leidse uni versitaire lustrum onder druk te zetten. Terwijl de universitaire lustrumcommissie nadrukkelijk heeft gesteld dat deze feestvie ring een zinvolle gelegenheid is om de burgerij van de stad en de universitaire gemeenschap dich ter tot elkaar te brengen, sabote ren studenten als feestcommissies belast met de organisatie dit streven volkomen. Hun argumen tatie doet bijzonder armzalig aan. Waar het op neer komt is, dat deze groep niets schijnt te begrij pen van de maatschappelijke be wegingen van het moment. Ter wijl de universiteit voortdurend de aandacht vraagt van de maat schappij, terwijl voor het hoger onderwijs een respectabel bedrag aan belastinggeld wordt uitge trokken, gaan de jongelui hun „eigen feest opbouwen", lekker exclusief en „onder ons". Kortom: een droeve vertoning. De lustrumcommissie beraadt zich wat te doen staat. Vandaag wordt daarover wellicht meer bekend. De uitgetreden leden hebben de deur j opengelaten door in hun brief te stel len. dat zy bereid zijn de feestelijk heden alsnog te organiseren als hun bezwaren definitief uit de weg wor den geruimd, waar het niet naar uit ziet. De brief is ondertekend door Flo- ris van Asbeck, Els de Brufjn, Han Dalmijn, Frits Duparc, Tineke van Embden Andres, Aernout Goldberg, Sonja Hezemans, Pieter Kroo- nenberg, Noralee Laming, Hans Nor- tier. Diana Ohler, Frans van Rood. Hans Scholtes en Frans Timmer, Het vijftiende lid van de commis sies heeft door omstandigheden de brief niet ondertekend, maar staat volgens zijn verklaring wel achter de inhoud. LEIDEN Dinsdagavond 7 april zal onder auspiciën van de Lions Club Leiden Noordwijk in de Lakenhal een concert worden ge geven door Fred Pot cello) en Ste ven Hogenberk (piano). Zij zullen werken uitvoeren van Mendelssohn (Variaties op 17), Brahms (Sonate op. 38) en Debussy (Sonate). Ver der treden op t Leidse duo Leny Ste vens Ridderhof (sopraan) en Henk Briër (piano), die liederen ten ge hore zullen brengen van Brahms (Volkslieden, Hugo Wolf (Italieni- Liederbuoh)Chausson en Montsal- vatge. Kaarten voor dit concert waar van de opbrengst bestemd is voor de bouw van een revalidatiecentrum iin Suriname zijn op de avond van de uitvoering aan de zaal ver krijgbaar. LEIDEN Op uitnodiging van het bestuur van de coop, groenten-, fruit- en bloemenveilingvereniging „Leiden en Omstreken" te Leiden, besprak een groot aantal spruitente- lers in de Stadsgehoorzaal de resul taten van het seizoen '69/*70. De voorzitter van de veiling, de heer B. van Vliet, wees er in zijn welkomst woord op, dat deze bijeenkomsten, die aan het begin en aan het eind van het seizoen door de veiling wor den georganiseerd, niet alleen gezel lig, maar bovenal leerzaam zijn. Terugblikkend op het nu bijna af gelopen seizoen kon de heer Van Vliet meedelen, dat er op de Leidse veiling 7,2 miljoen kilo spruiten zijn aangevoerd, dat is ongeveer 1 mil joen kilo meer dan in het seizoen '68/'69. De middenprijs was f 77,50 per 100 kg tegen f 89,15 in '68/'69. Speciaal wees de heer Van Vliet op de beste prijs, die in augustus 1969 werd gegeven: f 142 per 100 kilo. Ook in de maanden januari en fe bruari ontvangt men een goede prijs doch daar staat tegenover dat de maanden oktober en november voor de telers het moeilijkst zijn: zeer grote aanvoer en minder goede prij zen. De oogst van de spruitkool duurt momenteel acht maanden, dit zal echter in de nabije toekomst tien worden. Zo zal men dan begin april een foto kunnen maken van het plukken van spruiten van de oude oogst en het poten van dit produkt voor de nieuwe oogst op het zelfde tijdstip. Vervolgens gaf de heer C. van Wieringen van het Rijks Landbouw Consulentschap te Barendrecht een verslag van de spruitkoolproeven in midden Zuid-Holland. Hij lichtte één en ander toe aan de hand van zeer duidelijke statistieken. schap te Naaldwijk, besprak de in- sectenbestrijding in de spruitkool. De koolvlieg geeft in een vrij warme zo mer, zoals die van '69. weinig pro blemen. Juli gaf evenals in andere jaren veel bladluis, maar in augus tus en september waren er zeer wei nig, door de activiteit van de vijan den van de luis. Eén van die vijan den is het lieveheersbeestje, dat dus zeer nuttig is. Veel last heeft men van de rupsen gehad. Zelfs in de herfstsla waren zij nog aanwezig. Het spuitschema, aldus mej. De Brouwer, wijkt enigs zins af van dat v\an het vorig jaar. Zjj gaf een opsomming van bestrij dingsmiddelen die niet meer mogen worden gebruikt en gaf aan welke daar voor in de plaats komen. LEIDEN Evenals in Delft, Gouda en Naaldwijk, heeft het lan delijk bestuur van de A.V.G., de Ka tholieke Bond van personeel in Agra rische, Voedings- en Genotmidde- lenbedrijven. zijn leden in Leiden voorgelicht over het Plan-Mansholt. De vergadering, die gisteravond in „Nieuw Minerva" gehouden werd, was speciaal bedoeld voor het agrarisch personeel. Het doel van het Plan Mansholt. zo legde de heer t Th. Brands, voorlichtingsman van de Als wij lid van de gemeenteraad waren, stelden wij op dit moment schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders in deze geest: 9 Is het ooilege op de hoogte van uitspraken van de op 1 mei in func tie tredende directeur van de Groen - oordhal in twee Leidse kranten? 9 Zo ja, kan het college dan be vestigen. dat er een tendens aan wezig schijnt te zijn om de directeur ven de Groenoordhal ook het markt wezen te laten beheren en de haven dienst toe te voegen aan de gemeen telijke reinigingsdienst? 9 Is het college het ermee eens. dat een nog niet in functie getreden ge meente-ambtenaar dergelijke uitspra ken doet. terwijl de gemeenteraad op ongeveer hetzelfde moment de betreffende wethouder toestaat om zijn mond te houden over het rap port over de markt- en havendienst, dat nog onder de roos is en in mei in de raad komt? 9 Is door deze ontwikkelingen het moment niet gekomen om de raad voor te stellen alsnog „ja" te zeg gen tegen het interpellatieverzoek van twee fractieleden van de Party van de Arbeid? Wij zijn geen lid van de raad en kunnen ons er dus alleen maar over verwonderen, dat de aangewezen di recteur van de Groenoordhal, de heer J. Burgers op dit moment tegenover een journalist dergelijke zaken ver telt. Vooral, omdat hij in hetzelfde verband stelt, dat hij vanaf 1 mei als directeur van de Groenoordhal de richtlijnen van B. en W. moet volgen net als een directeur in een bedrijf de richtlijnen van de com missarissen. Die richtlijnen van het college schrijven voor. dat de sport aan zyn trekken moet komen. De nieuwe di recteur denkt daarnaast voor een gezonde exploitatie van de hal aan de evenementenfunctiemaar hij vroeg de heer Van Wieringen aan dacht voor de proef met de vroege teelt. Normaal zaait men op 1 april en plant men omstreeks 9 juni uit. Bij de vroege teelt wordt begin maart onder glas gezaaid en poot men de plantjes omstreeks 8 mei. dus een volle maand eerder uit. Ook dit jaar staat er weer zo'n proef op het programma. van bond. uit. is de landbouw aanpassen I ^et moeilijk behoorlijke evene- aan moderne maatschappij. Dit i nM!nten m de hal te krijgen Juist Speciaal zal vol«ens Man5ho" moeten worden 1 door de sport Insecten Mej. W. de Brouwer, entomologe bij het Rijks Tuinbouw Consulent geconcretiseerd door bedrijfs verg ro ting, afvloeiing van 5 miljoen ar beidskrachten. het afstoten van grond en door afzet verbetering. Vooral de afvloeiing van arbeids krachten levert voor de boeren nogal wat problemen op. Deze vergadering, die voor de agra rische groep van de bond van groot belang was. is Jn tegenstelling tot de vergaderingen in de andere plaatsen mislukt door het geringe aantal aan wezigen. Hierdoor viel de discussie, die in andere plaatsen zeer fel ge weest is, volkomen in het water. Helemaal duidelijk vinden wij het allemaal niet, maar de tajd zal het leren hoe het met de Groenoordhal zal gaan. Arrestaties in Athene De Griek se veiligheidspolitie heeft gisteren hoofdredacteur Kapsis en de uitge vers Kyriazis en Nikolopoelos van het Aiheense dagblad .JEthnos" gearres teerd. Het blad heeft de laatste maanden een heftige campagne tegen de regering gevoerd. LEIDEN De overheidsplannen voor een nieuw ondernemingsrecht bieden onvoorstelbaar grote mogelijk heden. Niemand weet echter, hoe dit allemaal in de praktijk zal uitwerken. Aldus prof. mr. N. E. H. van' Esveld, die gistermiddag in de Groenoordhal, op een lunchbij eenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, sprak over „problemen van ordernemin'gsrecht". De heer Van Esveld is hoogleraar in het sociaal recht te Leiden en lid van het dage lijks bestuur van de Sociaal Econo mische Raad. Niet langer is de onderneming een eiland in de maatschappij, betoogde prof. Van Esveld in een lang aanloop stuk, waarin hij uiteen zette hoe in de afgelopen jaren is gewerkt aan de herziening van het ondernemings recht. Het wetsontwerp dat minister Po lak twee jaar geleden op papier zette om het ondernemingsrecht vast te leggen, noemde hy een zeer gedegen stuk. Hij vroeg zich af waarom de Tweede Kamer er zo lang over moet nadenken. Dank zij de wet. van ontwerp op de ondernemingsraad, wordt deze raad niet meer het onderonsje van vroe ger. aldus prof. Van Esveld. By alle ingrijpende beslissingen moet de on dernemingsraad worden gehoord. De leden van deze raad krijgen het recht om tussentijds ruggespraak te hou den met de vakbond. In een SER-advies van een half jaar geleden, wordt aan de raad van commissarissen een grotere bevoegd heid toegedacht, bracht prof. v. Es veld in herinnering. De raad krijgt een soort veto-recht over ingrijpende beslissingen in het bedrijf. Deze uit breiding van de bevoegdheren worden gerechtvaardigd doordat ook de leden van de ondernemingsraad een stem in het kapittel krijgen bij de benoe ming van commissarissen. Als laatste geheugensteuntje atten deerde prof. Van Esveld op het SER- advies over de fusie-code, dat an derhalve maand geleden werd uitge bracht. Deze code houdt in, dat er in geval van fusie voldoende aandacht moet worden geschonken aan de be langen van de werknemers. Waarom is deze fusie-code bij de onrust van de laatste dagen niet gebruikt als een soort check-list, verwonderde prof. Van Esveld zich. 1 De ontwikkelingen overziend, kwam prof. Van Esveld tot de slotsom, dat het op tafel liggend pakket maatre gelen over een nieuw ondernemings recht grote mogelijkheden biedt. Wel is het afwachten geblazen, wat daar in de praktijk van terecht komt. In elk geval heeft „het ondernemen" nu erkenning gevonden. Erkenning ook, voor de noodzaak van inspraak van de werknemers. Heel concreet is volgens prof. Van Esveld in het pakket aangegeven waar dat kan en moet. Tevens is nu de sociale taak van de ondernemer vastgelegd. Prof. Van Esveld noemde deze pun ten als pluspunten, er eerlykheids- halve aan toevoegend, dat hij ook wel enkele bedenkingen heeft. Heeft iedereen de materie wel door. vroeg hy zich af. De kritiek gaat naar myn mening wat te veel door. Als ik een collega hoor zeggen dat de ondernemer eigenlijk de zetbaas is van de werk nemers. dan vraag ik me afweet die man wel hoe je een bedrijf draaiende houdt. Er wordt zo gemakkelijk over gepraat. Een andere vraag was voor prof. Van Esveld. of de vakbond wel kan meedenken b\j fusie-plannen, en de zaak voor zich kan houden. Tuist bij fusie kan het bestaan van df vakbond immers op het spel staan, als er een tak van industrie door verdwijnt. Hoe zal het enquête-recht worden gehanteerd, was een volgende twijfel van de hoogleraar, die tevoren had duidelijk gemaakt dat dit recht kén leiden tot de ongeldig-verklaring van een fusie, of schorsing van bestuur ders. mits er wanbeleid kan worden aangetoond. Inspraak betekent óók, aldus prof. Van Esveld, naar huis gaan met een pak stencils om 's avonds door te le zen. Inspraak is goed. als het maar niet in kletsen ontaardt. Al met al luidde zijn conclusie, dat de herziening van het ondernemings recht een batig saldo kan opleveren voor de ondernemer, die er wel een zware taak aan krijgt. Aan de lunchbyeenkomst ging een huishoudelijke vergadering van de af deling Leiden van de Maatschappy voor Nijverheid en Handel vooraf Hierbij waren enkele bestuursleden volgens de statuten aan de beurt van aftreden. Voorzitter ir. E. Ruempol werd in' zyn functie opgevolgd door mr. dr. D. van Eek. Ook traden af de heren P. A. Wernink, G. Groen en mr. W. J. M. Kerckhoff. Deze open gevallen plaatsen worden thans bezet door mei mr. S, M. Brandenberg en ir. R. Poels, Prof. mr. N. E. H. van Esveld.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3