Voorjaarsschoonmaak voor nieuw beraad over Berlijn Twee ontvoeringen Latijns-Amerika in ►«gé) Nixon: vijf miljard tegen rassenscheiding op Ameri ka s scholen as»»: Bolletje, Dit is de man.... LEKKER BROOD dijïseibloem Rumoer in Lagerhuis om Ulster en dit is zijn zegel Doornroosje-slaap Controleraad-gebouw ten einde de candy drop Nieuwe radar "ziet alles" Ital. bisschoppen verdiepen zich in het celibaat Slowakije remt kerkelijke activiteiten WOENSDAG 25 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 „Verdaaagd' (Van onze correspondent W. P. Timmers) BONN (GPD) Na een grondige voorjaarsschoonmaak ontvangt het grote barokke gebouw, dat aan de rand van het Kleistpark in West-Berlijn staat, morgen (donderdag) de am bassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk in Bonn en de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn. In het gebouw, waar de vroegere geallieerden na de oorlog de opperste controleraad voor geheel Duitsland vestigden, begint een nieuwe reeks ge sprekken over de Duitse problematiek. Er is veel tijd voor uit getrokken en er wordt weinig van verwacht, maar de belang stelling is groot, omdat hier nu eenmaal Ruslands soepelheid jegens Bonn aan de praktijk kan worden getoetst. tot dusver nooit, zelfs niet tijdens de blokkade van Berlijn. De meeste aandacht heeft altijd het geallieerde reisbureau (Allied Travel Board) getrokken, dat iedere DDR-kandidaat voor een bezoek aan oen NAVO-land of aan Australië, dat zich bij de regeling heeft aan gesloten, via een achterdeur in het controleraad-gebouw, dient te bezoe ken. Het „Travel Board" is een er gernis voor de Oostduitse autoritei ten, omdat het absoluut regeert over reizen naar westelijke landen. Het is een politiek wapen (over het aanschaffen van een Oostduitse machine bedenkt een westelijke fa brikant zich vele malen, als hij weet dat het onzeker is of een snel ge wenste monteur van „Travel Board" toestemming zal krijgen om naar het westen te reizen). Ook in het Wes ten. met name van Deense kant. is geprotesteerd tegen de handhaving Het gebouw van de controleraad Is in sterke mate een symbool van de recente Berlynse geschiedenis. Sen massief gebouw, dat vroeger de tuin van de keurvorst afsloot, lang jienst deed als zetel van het „kam- nergericht" in de hoofdstad en in ;?44 werd uitverkoren om de geal- ieerde raad te herbergen, die met iet opperste toezicht over Duitc- ind zou worden belast. Duitslands tiianden kregen de gelegenheid mi litaire missies naar Berlijn af te iaardigen. Ook nu nog staat de Ne derlandse ambassadeur in Bonn, dr. G. de Beus, bij de controleraad ingeschreven als leider van de Ne derlandse militaire missie in Ber- ïin. Dat laatste heeft in de praktijk sets te betekenen, omdat de con- joleraad niet meer functioneert Bnds maarschalk Sokolowski, de Rus- rsche opperbevelhebber, na een lange periode van wrijving in de in 1948 de historische woorden sprak: „Ik vind het zinloos de zit- rngen voort te zetten en verklaar re hiermee voor verdaagd". De Rus sische delegatie verliet de zaal en S er tot vandaag niet teruggekeerd. Later trok het gebouw met zijn ruim 500 kamers nog enkele keren Je aandacht. In 1949 zonden de rier overwinnaars hun plaatsvervan- ;ende militaire attachés naar het Kleistpark om te confereren over de juist beëindigde Parijse conferentie ran de ministers van Buitenlandse taken. In 1954 vergaderden er de n'nisters van Buitenlandse Zaken Ier vier landen. Zij konden echter l« controleraad niet meer tot leven hek kei Van de vele diensten, die na de jnrlog werden ingesteld, zijn er in iet gebouw van de controleraad ilechts een paar blijven functione ren. De enige, waaraan nog Russi sche vertegenwoordigers deelnemen s de geallieerde luchtveiligheidscen- Irale, waarin overigens de Sowjet- ■ussische beambte zich gedraagt als ren vertegenwoordiger van de DDR. Op de mededeling, dat een westelijk (Jegtuig de corridor naar Berlijn trinnenvliegt, pleegt hij te reageren net: „De DDR heeft de vlucht toe staan". Geweigerd zijn vluchten Reisbureau het bewijs van is, dat posities wor den gehandhaafd die hun tijd allang hebben gehad. Bondskanselier Brandt heeft er vorige week de Oostduitse premier Stoph nog op gewezen, dat diens verlangen naar erkenning van de status quo ophoudt zodra Berlijn aan de orde komt. Het oostelijke stadsdeel is de hoofdstad van de DDR geworden, in het westelijke hebben de drie geallieerden het po litiek voor het zeggen, terwijl het economisch, financieel, Juridisch en cultureel met toestemming van die geallieerden deel uitmaakt van de bondsrepubliek. De betrekkingen van West-Berlijn met de bondsrepubliek zullen door de Westelijke ambassadeurs ter spra ke worden gebracht. Zij zullen bovendien duidelijk lijk maken, dat aan de verantwoorde lijkheid van hun landen voorlopig geen einde kan komen en ten derde zullen zij garanties vragen voor vei ligheid en verbetering van de toe gangswegen tot Berlijn en verlich ting voor het verkeer tussen beide delen van de stad. Het zal moeilijk praten zijn met een partner in wiens visie West-Berlyn een zelfstandige of in wat soepeler bewoordingen een bijzondere politieke eenheid is, maken, dat aan de verantwoorde lijk blijft, al heeft hij zijn eigen sec tor weggegeven. De derde dienst, het geallieerde postbedrijf, is nauwelijks nog een beschrijving waard. Het postverkeer is een van de onderwerpen, die de ambassadeurs van de drie weste lijke landen nu met hun Russische collega wensen te bespreken. Het voorstel om voor dat gesprek het gebouw van de controleraad te ge bruiken, is afkomstig van Moskou. Daarmee is het gebouw, waarvan nog slechts enkele kamers in ge bruik waren, uit een Doornroosje- slaap ontwaakt, maai- niet om een schone toekomst tegemoet te gaan. Overgedragen Moskou heeft dit conferentie-oord zonder twijfel voorgesteld om zijn mede-verantwoordelijkheid te beklem, tonen. Een mede-verantwoordelijk heid echter slechts voor West-Ber lyn, want de Sowjetrussische sector van de stad is allang als hoofdstad overgedragen aan de DDR. De Wes telijke geallieerden, die formeel vast houden aan de vier-mogendheden- verantwoordelijkheid voor de gehele vroegere rijkshoofdstad, hebben daarop gesuggereerd latere verga deringen in Oost-Berlijn te beleggen. Daar kan echter, aldus de Russen, geen sprake van zijn. Het gaat om West-Berlijn, waar het gebouw aan het Kleistpark er ADVERTENTIE Hoe is die Italiano nou? 't is een babbelaar een sabbelaar een zuigertje een bijtertje een zoetertje een zoutertje een zachtertje een knappertje een suikertje een dropje Italiano is dus èlles? Ja, 't is een lekkertje! WASHINGTON (AFP) Pre sident Nixon heeft aangekondigd, dat hij een bedrag van ongeveer 5,4 miljard gulden heeft bestemd om in de komende twee jaar de openbare scholen in de VS te hel pen een einde te maken aan de rassenscheiding, zoals in 1954 door het Opperste Gerechtshof is gelast. Ook zal het onderwijs in de gebieden waar de kleurling leerlingen in de minderheid zijn, moeten worden verbeterd. Nixon zal het congres verzoeken een bedrag van 3,6 miljard gulden uit vorige begrotingsaanvragen voor dit doel aan te wenden in het op 1 juli beginnende begrotingsjaar 1971. ADVERTENTIE Hogewoerd 128. Leiden SAN DIEGO (AP) —Een Jeugdi ge Duitse geleerde, dr Jürgen Rich ter. heeft iti het elektrotechnische laboratorium van de Amerikaanse marine te San Diego in Californië een radarapparaat ontworpen en ge bouwd, dat zo gevoelig is, dat men ermee een vlieg op een afstand van ruim drie kilometer kan ontwaren. Het apparaat zou bijzonder nuttig kunnen gaan worden bij het onder zoek naar en het voorspellen en on der controle houden van .smog." de vieze lucht die een combinatie is van rook en mist (smoke en fog). Met het apparaat zou men, aldus Rich ter het laagste gedeelte van de at mosfeer, de troposfeer, vrijwel onaf gebroken kunnen controleren. Radarapparatuur kon tot nu toe niets uitlichten als zekere atmosferi sche omstandigheden de radargol ven verstoorden hetgeen leidde tot het ontvangen van onjuiste beelden. De nieuwe radar zal, volgens dr. Richter, de meteorologen ook in staat stellen luchtwervelingen by helder weer te bestuderen, dat zijn de verschijnselen waardoor vliegtui gen tijdens de vlucht plotseling kun nen gaan „dansen" of „bokken" of in „luchtzakken" vallen. ROME (GPD) Dezer dagen is een geheim rapport verschenen, dat als basis zal dienen voor de confe rentie van Italiaanse bisschoppen, die van 6 tot 11 april in Rome wordt gehouden. Het rapport is opgesteld aan de hand van vragenlijsten, die aan de geestelijkheid in Italië waren toegezonden. Tot de belangrijkste vragen behoorden die welke over het celibaatsvraagstuk handelden. Uit de resultaten in het rapport wordt duidelijk dat over dit celi- baatsprobleem „veel wordt ge hoord." Niet meer dan een kleine minderheid zou zich echter zonder meer vierkant tegen de celibaats- j verplichting hebben uitgesproken Aan de andere kant hoort men nu al 1 dat met de cyfers in het rapport zou zijn gemanipuleerd en dat het per centage tegenstemmers veel groter ls geweest. Anderzijds wordt in het rapport wel melding gemaakt van het feit, dat een „achtenswaardig deel van de kudde" vindt dat het ce libaat facultatief moet worden ge steld. De meerderheid tenslotte zou wil len zonder dat de kerkelijke bin ding in twijfel wordt getrokken dat „de motiveringen waarop deze bindingen berusten worden ver diept." LONDEN (Reuter) In het Brit se Lagerhuis is het gisteren rumoerig topgegaan, toen het jongste parle mentslid. de 22-jarige Bemadette Devlin, voor de tweede achtereenvol gende dag pleitte voor het houden var» een spoeddebat over de gespan nen toestand in Noord-Ierland. Ook ditmaal vond haar pleidooi weinig positieve reacties. De leider van de fractie van unionisten uit Noord- Ierland, de 51-jarige kapitein Law rence Orr, beschuldigde Bemadette Devlin ervan dat zij probeert aan te stoken tot geweldpleging in Ulster Deze beschuldiging van kapitein Orr ieidde tot felle protesten van de re gerende Labcurpartij. Nadat Orr ge weigerd had zijn aantijging in te trekken, verliet hij de zaal, gevolgd door de vijf aanwezige leden van zijn fractie. Na het debat had Bemadette Dev lin een gespieK van een kwartier met premier Wilson. Dit ging over de dood \an een zekere Samuel Devenney, die vorig jaar tijdens de onlusten in Londenderry overleed. Officieel is als doodsoorzaak een hartverlamming opgegeven, maar volgens Bemadette moet de zaak opnieuw worden onder zocht. Om de eerste-minister te spreken te krijgen had zij maandag 14 uur bij Wilsons ambtswoning gepost. Deze verklaarde gisteren dat dit niet no dig was geweest, omdat hy haar in elk geval zou hebben ontvangen. Vol gens welingelichte kringen verzekerde Wilson de jeugdige afgevaardigde, dat hij het volste vertrouwen in de bekwaamheid van het hoofd van de Noordierse politie, Sir Arthur Young, heeft, om de spanning te doen ver minderen. Verder zal op de volgende begroting hiervoor een bedrag van 1,8 miljard gulden worden uitgetrokken. De president zei dat zyn regering niet om steun zal verzoeken voor het per bus laten reizen van leerlin gen naar scholen die buiten hun woongebied vallen. Hy maakte een verschil tussen een rassenscheiding, die door ambtenaren in het zuiden om politieke redenen wordt vergoe lijkt, en een rassenscheiding, die (zoals in het noorden) haar oorzaak vindt in economische en huisves tingsomstandigheden ..Weinig zaken van ons openbaar leven zijn zo emotioneel geladen als de rassenscheiding op de scholen, bij weinig is zoveel verwarring en mis verstand. Niets is belangrijker voor onze nationale eenheid en vooruit gang," aldus Nixon. Nixon wees de beschuldigingen van de hand, dat zijn regering de klok wil terugdraaien wat betreft gemeenschappelijk onderwijs voor blank en zwart. Hij verklaarde dat alle constitutionele mandaten zullen worden uitgevoerd. Zijn bedoeling is het gemeenschappelijk onderwijs ge makkelijker en effectiever te doen verlopen, het onderwijspeil op voor namelijk door negers bezochte scho len op te voeren en het interraciaal contact voor leerlingen van voorna melijk blanke scholen te bevorderen. In het Waldorf-Astoria ho- den. Het is 'n één-centszegel van tel in New York is gisteren 's we- Brits Guinea van 1856. Koper was relds zeldzaamste postzegel ver- Irwin Weinberg (foto boven), die kocht voor een bedrag van 280.000 optrad namens een groep van dollar, d.i. ruim een miljoen gul- I acht postzegelhandelaren SANTO DOMINGO, BUENOS AIRES (Reuter) In Latijns- Amerika hebben zich weer twee gevallen van ontvoering voorge daan: gisterochtend werd de Ameri kaanse luchtvaartattaché in de Dominicaanse Republiek, luitenant-kolonel Thomas Crowley, van het poloveld van een hotel in Santo Domingo door vijf of zes in militaire uniformen geklede gewapende mannen in een witte auto meegenomen; In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is gisteravond ADVERTENTIE een consul van Paraguay door leden van het Argentijnse Be vrijdingsfront ontvoerd. Zij eisen in ruil voor hem de vrijlating van twee politieke gevangenen. In het geval van de ontvoering in Santo Domingo wordt de vrijlating van 21 politieke gevangenen geëist. ,Wrt>e5C*a« JKoeCjeptcevett/ ROME (AFP) Volgens het Ita liaanse persbureau Ansa worden in Slowakije priesters beperkingen op gelegd in hun werk. Zij moeten voor alle activiteit buiten hun parochies van tevoren toestemming vragen aan de staatsautoriteiten Dit zou zelfs gelden voor bijstand aan stervenden. Ook leken zouden voor godsdienstig werk vergunning moeten vragen. Het partijorgaan van oost-Slowa-. kye. „Wychodoslowensk Prawda", heeft zich volgens Ansa fel gekeerd tegen de Grieks-Katholieke kerk, die in het gebied van Presow 350 000 j volgelingen telt. Het blad sprak af- keurend over een „ideologische her- i leving" van de kerk, wier leiders in opstand zijn gekomen tegen de wet. Er moet maar een einde komen aan ae liberalere houding jegens de ker ken. aldus het blad. dat te kennen gaf dat er een nieuwe godsdienstwet in de maak is. „De wet die in voor bereiding is, moet de arbeiders niet worden uitgelegd als een beperking van de godsdienstvrijheid, maar veel eer als een maatregel tegen de in menging van de religie in poitieke zaïken", aldus het Slowaakse blad. Het gewezen hoofd van de Domini caanse nationale garde, Ozuna, was ooggetuige van de ontvoering van de Amerikaan, die hy op het poloveld vergezelde. Intussen heeft president Balaguer ontkend, dat er politieke gevangenen in de Dominicaanse Re publiek zyn, maar wel zyn er perso nen, die beschouwd zouden kunnen worden als politieke gevangenen, wegens normale misdaden veroor deeld. Op de hJst van de gevangenen, die de ontvoerders vrijgelaten willen zien, staat o.a. een zekére Gomez, die gevangen zit wegens een aanslag op een politiefunctionaris. Ook een zekere Polanco staat op de lyst: hy wordt verdacht van spionage voor Cuba. De ontvoerders van de Ameri kaan hebben de regering in een brief laten weten, dat de diplomaat zal terechtgesteld worden als de 21 po litieke gevangenen vanmiddag (woensdag) om 16 uur (Ned. tyd) niet zouden zyn vrijgelaten. Wash ington wenst, dat de Dominicaanse regering de eis van de ontvoerders inwilligt. De consul van Paraguay zal pas worden vrijgelaten als „onze kamera den Bellaneve en Baldu, die door de politie (van Argentinië) zyn aange houden en gemarteld, in vrijheid worden gesteld". Dit moest gisteren om 22 uur plaatseiyke tyd zyn ge schied. Die termyn is verstreken. Over het lot van de consul is niets bekend. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogistyn

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23