Koningin had „geen keus GEEF HET AANEEN RAM ceen zin Molenaar blijft in winter „kort" trouw Koningin weg: hopeloze zaak uLSX.:: 55 "Ik wist dat alles wat ik deed fout was MEI 1940 Besluit VAN GAZELLE Hereward de,nis zette n boofd van het Oranje huis onder dramatische omstandig- De „Hereward" zette koers naar heden voet op Engelse bodem: stad- i de Wester Schelde, de Nederlandse 1 houder Willem III in 1688 als troon- BOL DON WOENSDAG 25 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Had Koningin Wilhelmina uitsluitend naar haar hart ge luisterd, dan zou zij maandagmorgen I 3 mei 1 940 naar de Grebeberg vertrokken zijn om er, zo schreef zij later, „zo- als Willem III het uitdrukte: als de laatste man te vallen de laatste loopgraaf". Dat, zo zal zij het wel gevoeld bben, haar jongens zich doodvochten en zijzelf, hun joningin, buiten schot bleef, was haar onverdraaglijk. Even onverdraaglijk was het haar lit zjj niet bU machte geweest was. id land voor welks lot zy zichzelf ,erantwoordeiyk stelde (had zü in if jaren '20 en '30 toen de defensie t) verwaarloosd werd, dan toch toften aftreden?) het lijden te be uren, dat er sinds die vrydagoch- •nd, drie eindeloze dagen geleden, ver gekomen was. De dood op het slagveld leek ver- sslijk boven het verder leven, laar het gezonde verstand verzette ■Ji tegen die impuls bij welke, inkt ons. enerzijds schuldgevoel 3i rol speelde, anderzijds de ro- mtische behoefte, de Nederland historie in te gaan als de vorstin i de nederlaag van haai- krygs- acht niet overleefd had; die histo- was het scherm waartegen Ko- agin Wilhelmina steeds haar da- in geprojecteerd zag. Zij besefte evenwel op die 13de ei dat zij, zelfs als zij dat wilde, in zich voordoende chaos de Grebbe- ne niet eens zou kunnen bereiken. Üjven en zich gevangen laten ne en? dat nooit! Had Willem da rijger de komst van Al va soms af wacht? Was Hitier niet een even avelse figuur als de Spaanse dwin- Sand? Vandaag publiceert het Leidsch Dagblad een deel van het gisteren verschenen boek ,Mei 1940" geschreven door dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Het is het derde deel van de serie „Het Koninkrijk der Neder landen in de Tioeede Wereld oorlogDitmaal lichtten wij uit 't boek fragmenten over het vertrek van Koningin Wilhelmina naar Engeland, na de inval der Duitsers in mei 1940. len: door de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, door de direc teur van haar kabinet, jhr. van Tets van Goudiaan, door haar vertrouw de medewerker in particuliere aan gelegenheden, F. van 't Sant, door twee van haar legeradjudanten, ge- neraal-majoor jhr. W. C. M. de Jon ge van Ellemeet en overste Phaff, door haar ordonnans-officier, luite nant jhr. G. J. A. A. van La wiek van Pabst, en door haar lectrice, mej. T. van Rijn van Alkemade bij el kaar zeven personen. Haar effecten had zy in enkele koffers laten pak ken. Om tien uur reed men weg. In de auto van de koningin zaten haar 2 adjudanten en haar ordonnans-offi cier. alle drie met 't pistool geladen in de hand. Zo groot was de angst voor de Vijfde Colonne dat de nieuwsgieri- „Het had geen zin," verhaalde zij „mij als gevangene naar Berlijn laten voeren en van mijn volk ge- heiden te zyn. Dan had ik niets ïer kunnen doen. Dus moest ik fegaan." ÏVas dat een vlucht? Zou dit niet ter een vlucht lijken, en zou zulks, imaal bekend geworden, elke idende militair niet als een dolk- ik treffen en haar de achting van volk dat haar boven alles dier- was, op slag doen verliezen? een gaan naar Engeland dacht niet: het moest toch mogelijk jn, van Zeeland uit leiding te geven in de voort te zetten Nederlandse ftrstand, zoals koning Albert I van klgië in de eerste wereldoorlog zijn tfk bezield had van het klein res ult- Belgisch gebied uit dat achter IJzer lag! „Bericht Winkelman," ikende de koningin vier jaar later in, „liet geen andere keus als een c?ing Albert." Poging meer niet. Het stond niet vast dat zij Zeeland kunnen bereiken. Hoe dan ook: «dom Den Haag werd nog geviDch- a, Dordrecht en Rotterdam verde- ?den zich, een veldslag was gaan- bij de Grebbeberg en zij ver- K haar residentie, het zenuwcen- der landsverdediging. Er stak x>r haar gevoel een element van adel ij ke desertie in dat zy niet n verkroppen. „Ik wist." zei zij „dat alles wat ik deed, fout Als ik bleef, was het fout. Als wegging, was het ook fout. Ik wist 4k dat de mensen het verkeerd zou- ii begrijpen. Ik had natuurlijk ook regering aan mijn dochter kunnen rerdragen" maar waar bevond zich op dat moment? Er was nog sn bericht van haar aankomst in tgeland. En toch: een besluit moest geno- len worden. De koningin besloot: Wand, Zeeuws-Vlaanderen, zou «t reisdoel zijn. Zij stelde vast, Soor wie zy zich zou laten vergezel- ADVERTENTIE BROMMEN OP 5FN BEST! Mensen van nu op brommers van nu! De Berini van Gazelle is verrassend goed en duidelijk van deze tijd. Hij is sportief, is modieus, hoort bij jong-zijn, snel-zijn en overal bij zijn. Mode! VE 600, in liefst 4 kleuren lever teer groen, blauw,fris rood en hipgeel. Ga eens kijken bij uw Gazelle dealer. -l- '-<~ü gen die bij het paleis Noordeinde het Koningin Wilhelmina leefde vertrek gadesloegen, gedwongen wer- mee met haar jongens die strijd den. met de handen in de hoogte te leverden op en om de Grebbeberg, te gaan staan („een afschuwelyk ge- j zicht") - hel zelfde geschiedde met 1 de. >oto; Nederlands veldge- de toevallige voorbijgangers wan- schut in stelling. neer de stoet, naar Hoek van Hol- land onderweg, halt moest houden. 1 ven, een z.g. tin hat. De bedoeling was. in de haven van Breskens bin nen te Iepen maar zou Breskens wel veilig zyn? Per radio werd ver nomen dat de Luftwaffe zeer actief was boven Zeeland. De koningin zei, .dat 7ii desnoods van boerderij naar boerderij zou willen verhuizen" aor wat zou ze dan nog voor het land kunnen doen? Overleg met de commandant Zeeland, schout-bij nacht Van der Stad, leek geboden helaas: teneinde het ?evaar van ont- dekking door de Duitsers te voorko men. mocht de commandant van de J „Hereward" zyn scheepsradio niet gebruiken Met elke mijl die afgelegd geen gegevens werd, leek het riskanter, ja zinlozer Af-en-toe werd dan van het eskorte uit geschoten „niet op onschuldige mensen schieten!" riep de koningin. Het duurde een uur voor het geëva cueerde Hoek van Holland bereikt was waarheen de commandant luchtverdediging inmiddels enig ex tra afweergeschut gedirigeerd had. Van de bij de mond van de Nieuwe Waterweg aanwezige Engelse torpe doboot jagers (intussen viel nog een Duitse bom dicht bij de plaats waar de koningin en haar gevolg zich op hielden) kreeg de „Hereward" op dracht, het hoge gezelschap naar Zeeland te brengen, maar men had aan dë Hoek betreffende de ligging van de mijnen velden in Zeeuwse wateren. Telefo nisch verkreeg men die van de ma rinestaf. voor alle zekerheid gaf de commandant van de positie-Hoek van Holland de chef van zijn staf. kapi- tein-luitenant-ter-zee J. J. Logger, opdracht, de „Hereward" door de bedoelde mijnenveld te loodsen. Om streeks twaalf uur ging men aan bcord. „kwade dag voor u, mijn heer". zei een eenvoudige Engelse matroos zachtjes en tactvol tegen overste Phaff. Het gezelschap was inmiddels uitgebreid: drie officieren (Van onze moderedactrice) Jos Hagers) „Mag u van uw man wel eens een broekpak aan?" vroeg gisteren een dolnieuwsgierige showbezoekster aan mevrouw Luns. De echtgenote van onze minister van Buitenlandse Za- ken, die de eregaste was bij een I presentatie van de Voorburgse ont werper Jean Louzac, zei schuchter: „Nou eh als het niet te gek wordt zo af en toe". En daaruit blijkt al weer, dat mannen als het om mode j gaat een stevige vinger in de pap hebben. Omdat er nu eenmaal meer man nen voor mini, dan voor maxi zijn zorgde Jean Louzac er met opzet voor dat hy dit voorjaar nog niet zonder korte rokken komt te zitten. Rokken, die hy evenals zyn kleurige gast- pancho's heel exotisch met kraaltjes ln ananas en visdessins borduurde. Wat de roklengte betreft waren de zaken bU Nederlands meest talent volle couturier Frans Molenaar niet anders gesteld. Naast de nieuwe midi's en broekpakken biyft hy zelfs de ko mende winter nog trouw aan de korte rok. By Frans Molenaar, kan gewoon alles en is er een mode vooar De nieuwe wintermode ont worpen door de Amsterdammer Frans Molenaar. iedere vrouw. Zo tegen het najaar zullen by exclusieve modezaken Mo lenaars karakteristieke jurken met kleurige ingezette puzzelstukjes te koop zyn m het kort vanaf f 130.- en in midi-formaat vanaf f 160,-. Molenaars jersey jumpsuits gaan dan voor f 150,- de deur uit, terwyl zyn met vistram gegarneerde jersey pakjes op zo'n f 179,- tot f 249,- zullen komen. Kortom mode van internationaal niveau waar mode en prysbewuste vrouwen beslist bly mee zullen zyn, ook al ziet Molenaar door zyn voorkeur van zwart, bruin en beige het najaar wel erg somber in. Zyn veel vrolyker getinte voor jaarscollectie kunt u vanavond ge noeglijk by een kopje thee nu eens zelf op uw gemak bekyken wanneer de AVRO op Nederland 2 aan het slot van een Paryse modereportage een selectie van zyn modellen zal la ten zien. Het speciale modeprogram ma, dat ook in kleur wordt uitge zonden, begint om 19.04 uur en duurt byna een uur. kust op enige afstand volgend. Ko ningin Wilhelmina had een 'zwem vest om; ter verdere bescherming had de commandant van de jager haar een metalen hoofddeksel gege- pretendent. Willem V in 1795 als door de Fransen verdreven vluchte ling. Wilhelmina cp 13 mei 1940 vluchteling, balling als haar betover grootvader. NEDERLANDERS WEEST VERSTANDIG! Zoools Uw eigen rodio uitzending van heden nocht, om 2,1 mededeelde, „vertoeft H. M. Koningin Wihefmina en Hor« Regeering op het oogenbük elders De Engetschen berichten heden morgen, dot H M in Londer is aangekomen. Wy begrypen Uwe waardeering voor Uwe Koningin en eer btedigen zulks. Maar geeft verderen weerstond op; hij if nutieloo» en bezwaart nu H. M. de Koningin buitenland* if, de toekomst yon H M en Volk. 14. Mui17940 De Duitsers maakten gebruik van het vertrek van Koningin Wilhelmina naar Engeland voor nazi-propaganda. Deze pamflet ten werden door Duitse vliegtui gen in de mei-dagen uitgeworpen. om naar Zeeuws-Vlaanderen te gaan. I In de kajuit van de commandant pleegde de koningin overleg met Beelaerts, van Tets en haar adju- I danten ook overste Logger werd er by gehaald. Wat te doen? Terugvaren I was onmoeeliik. Dus toch naar En- j geland? Maar dat had de koningin niet gewild! De knoop werd doorge hakt: Harwich zou het reisdoel wor- den, niet Breskens. Weer werd het de koningin te machtig, weer barstte zii in snikken uit zij vond steun in het denkbeeld dat zy van Harwich i uit cmtacf met Nederland zou kun- van GS Hl wier namen op de üüte. :1„nopnrraen ..en dair kon ik dan Fahndungsliste stonden welke men beoordelen wanneer ik naar het va- rp 12 mei gevonden had, hadden eter land kon terugkeren en naar welke zich er bij gevoegd: overste J. G. M. plaats Eovendien zou ik nu nóg een van de Plassche, kapitein C. J. Oli- J poging kunnen doen, meer militaire fiers en kapitein L. J. A. Schoenen- bijstand te verkrijgen." bere, de eerste door zijn vrouw, de tweede door vrouw en dochter ver- Omstreeks vyf uur in de middag gezeld meerde de „Hereward" in Harwich en voor de derde maal in de geschie- In de ochtend van de 14de mei werd algemeen bekend dat Koningin Wilhelmina en het kabinet het land verlaten had den. De indruk was verplette rend. De „opgewekte" commu niqués van de krügsverrichtin- gen werden voor het gevoel van de mensen gelogenstraft door het bericht dat koningin en ka binet vertrokken waren „naar elders" heette het in de in Hoek van Holland opgestelde be kendmaking die dinsdagochtend (14 mei) gepubliceerd en omge roepen werd. Naar elders waarheen pre cies? Dat was geen geheim meer. Buitenlandse zenders (De BBC, de Zwitserse radiozender Bero- münster) hadden de avond te voren bericht dat Koningin Wil helmina in Londen aangekomen was. Duizenden wisten het die avond vrywel iedereen wist het de volgende ochtend. Er waren sommigen die be seften, dat de koningin wys ge handeld had, anderen by wie het medeleven met de byna zes tigjarige vorstin domineerde de brede massa reageerde louter emotioneel en negatief. Zeer ve len voelden zich door de lands- moeder in de steek gelaten. Menigeen herinnerde zich nu dat, nog gee week tevoren, in het avondblad van de Telegraaf van 8 mei, onder de trotse kop „Het Huis van Oranje verlaat zyn post nooit", het bericht ver schenen was, dat Prinses Juliana „namens haar moeder en Prins Bernhard" een asyl-aanbod van de bekende en veelgelezen Ame rikaans-Nederlandse schrijver Hendrik Willem van Loon afge slagen had: het Huis van Oran je was nimmer „op de vlucht geslagen" „Wy zullen nooit onze post verlaten". En nu dit. Het was een verbysterende slag voor de meesten van die Ne derlanders welke zich steeds met haar verbonden gevoeld hadden. Een slag ook voor zeer velen by wie die verbondenheid geen rol gespeeld had. want wat beteken de het vertrek? Dat het einde van de stryd naderde. Die con clusie werd door het bericht om trent het vertrek der ministers slechts onderstreept. Een zakelyke en verstandige toelichting, vervat in een op dinsdag bekend gemaakte pro clamatie van generaal Winkel man, drong nauwelyks tot hoor ders en lezers door, commenta ren in gelyke geest die op aan sporing van de Regeringspers dienst in enkele avondbladen verschenen, wekten al evenzeer meer irritatie dan begrip. Het stond er blykbaar slecht, zeer slecht voor. Wie nog illusies gekoesterd had (en wie had dat niet?), moest ze prysgeven; wie ver trouwd had op langdurige weer stand. zag het perspectief van een snelle bezetting voor zich oprijzen; wie zich vastgeklampt had aan geruchten omtrent grootscheepse geallieerde hulp, greep op eens in het luchtledig, Plots ontwaarde men de werke- ïykheid: de vyand was onweer staanbaar. Druk en opgewonden werd er over gesproken, ln de gezinnen, op het werk, met wildvreemden op straat. Er waren er, die hun ridderorden demonstratief af legden, officieren van het Alge meen Hoofdkwartier repten van „compleet verraad, in de steek laten enz". De burgemeester van Utrecht legde voor de plaatse lijke radiodistributie uit, dat „naar elders" niet behoefde te betekenen dat de regering ook het land verlaten had het baatte niet. De schok was niet zo spoedig te verwerken en hy kwam voor al by de militairen hard aan. Grote neerslachtigheid maakte zich allerwege van hen meester, op een enkele plaats wierpen zy verbitterd hun geweren weg. By Zoetermeer hoorde een kor poraal in de keuken van een boerderij „de boerin heeft door lopend de pan met eieren op het vuur; tien cent per stuk") het radiobericht, dat de konin gin het land verlaten had „Nooit ben ik meer geschrok ken. We hoorden het met z'n zessen. Niemand durft de ande ren aan te kyken. Als geslagen honden sluipen we naar buiten, naar onze loopgraven. Buiten wilden ze het niet geloven, maar onze gezichten spreken een te duidelyke taal. Hier zullen wy dus sterven. De koningin weg: dan is de zaak hopeloos. ADVERTENTIE Voor jarigen tussen 21 maart en 21 april een OOL-DOOT produkt i. mm mm Een Ram is een man met persoonlijkheid. Wilskrachtig. Enthousiast. Is niet bang voor een moeilijkheidje. Hij is een eerlijke vechter. Op en top idealistisch. Hij houdt van eigentijdse opvattingen, ideeën. Hij houdt van Boldon. De after shave met de eigentijdse roller. En met de geur die past bij zijn eerlijk karakter. BOLDONAfter thove. pre share xheerertme, haorlotion, hoarcrême AFTER SHAVE 't is wonderkoel, 't is wonderful

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21