GROTE ONRUST IN HAVENS Feijenoord wil 14 april spelen GREEP NAAR MACHT IN BRAZZAVILLE VANNACHT MISLUKT Schoten bij jacht op Delftse autodief Kneedbom in pagode bij Saigon Hulsker (NBV): Arbeiders geen baaltjes meel Dana zelf wel t meest verrast. DE 'r Opnieuw blokkade van Franse wegen Thuiswedstrijd Europacup Rustig weer Katwijk-Leiden Rijlessen duurder VOORJAARSBEURS PROTESTEN Nog dit jaar kernraketten voor Israël (Suct Qlteuws Jpgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 MAART 1970 No. 33050 DSCH DAGBLAD acteur: E A. E. van Dlshoeck pfdredacteurDrs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 1435 por kwartaal (postabonnementen f 17.25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 UTRECHT Er dreigen conflicten in de Amsterdamse en lotterdamse haven. De drie samenwerkende vervoersbonden ebben aangekondigd niet langer te zullen accepteren dat üvenarbeiders als „baaltjes meel" worden behandeld bij reor- misaties, verkopen en sluitingen van bedrijven. De maat is nu vol" zei de heer W. Hulsker van de Neder- jndse Bond van Vervoerspersoneel zaterdag op een demon- Iratieve bijeenkomst van de vakgroepen havens van de drie unenwerkende bonden. Aanleiding daarvoor waren de recente iaatregelen bij „Pakhoed N.V." in Rotterdam. pakhoed wil namelijk het stuwa- loorsbedrij f „Presto" naar Quick Ispatch" afstoten en de veem-acti- iteiten aan de Rijnhaven overdra wn aan het Handelsveem. Bij deze organisatie zyn achthonderd werk- mere betrokken. „Verkwanselen van het bedrijf" *mde de heer Hulsker deze trans- Ge, die vele rumoer veroorzaakt in Rotterdamse haven. Hij verklaar de voorkeur te geven aan over- in plaats van dwangmiddelen, lis echter door overleg geen resul- len worden bereikt, zijn we ge- odzaakt de macht van het getal laten spreken", aldus de heer ilsker. j)e vakbonden verlangen strin- nte, harde overeenkomsten, die or de leden van de Scheepvaart- lenigingen Noord en Zuid worden gekomen", zo zei de heer Y. H tot. van de Katholieke Bond van (rvoerspersoneel. Hij noemde het mondig verklaren van met name administratief personeel in de •ns na tachtig werknemerseman- tie een aanfluiting. „Wy eisen i collectieve arbeidsovereenkomst de administratieve werknemers meer zeggenschap". DMBfjfet sociale beleid in de havens een lachertje" aldus de heer Huls- ,De paar sociale werkgevers gepfri zo goed als allemaal op een spoor geraakt". Vervolgens sig- lieerde hij vijftien recente fusies. Jtingen en samenwerkingsvormen [H de havens. „De top van deze be- [KJ ijven nam steeds de beslissingen economische gronden, waarbij üeds de belangen van de aandeel- «ders op de voorgrond werden ge- eesl n De sociale gevolgen kwamen s op de laatste plaats. De heer ilsker vond het begrijpelijk, dat de ïknemers van „Pakhoed" zich vefy rtocht voelen Tijdens de bijeenkomst werd met lljke m NHU zijn W-P 5 'ARIJS iReuter* Boze winke- hebben vandaag toegangswe- a tot drie Franse steden met au- geblokkeerd. Op een hoofdweg Zuid-Frankrijk werd het ver- Pro ff gestremd. De winkeliers zijn jnsb I nie eens met de belastingpoliti- en de sociale maatregelen van regering. In Pau, in de Pyre- ên. werden alle toegangswegen de stad in de vroege ochtend door honderden auto's en «chtauto's. Later ln de morgen beurde hetzelfde op een weg by irdeaux en een hoofdweg by Nar- tane. De „route nationale nr 7", Parijs naar de Riviera, werd &en Valence en Montelimar ge- tokkeerd. Vorige week blokkeerden vracht- ijenchauffeurs de toegangswegen Parijs uit protest tegen een re- gsbevel dat de vrachtwagens het weekeinde van de weg ten blyven. Het bevel werd lig ingetrokken. algemene stemmen een resolutie aangenomen waarby werd geëist dat bij fusies, reorganisaties, verkoop en sluiting van bedrijven zowel de werkgevers- en werknemersorganisa ties en de ondernemingsraden vroeg tijdig in de zaak worden betrokken. Voort werd geëist dat op korte ter- myn voor het gehele administratieve personeel in de havens een c.a.o. wordt afgesloten. Aangetekend wordt, dat goed overleg over dit al les de voorkeur geniet, maar dat een werkstaking, wanneer resultaten uit blijven. zeker niet uitgesloten mag worden. Misschien was het jeugdige Ierse zangeresje Dana zelf wel het meest van allen verrast door de over winning. die zij zaterdagavond in het Eurovisie Songfestival behaalde. Maar haar lieve liedje werd met veruit de meeste stemmen bekroond, wat tot onstuimige tafereeltjes in het Ierse kamp aanlei ding gaf. Dana's moeder (rechts op de foto), haar grootmoeder en haar manager Johnson (links) vie len het stralende winnaresje geestdriftig om de hals. Nadat deze spontane storm wat was geluwd werd Dana later in het Esso Motor Hotel nog eens danig gefeteerd. De hele familie' deelde in de uit bundige vreugde. Maar de Nederlandse équipe was ook tevreden. Met de vijfde plaats voor de Waterman en voor de lof, die Theo Ordeman kreeg toegezwaaid voor de wijze, waarop hij dit liedjesfeest op de hon derden miljoenen schermen had gebracht. (Zie ver der pag. 5). HAARLEM (GPD) —Het ziet er tiaar uit. dat Feijenoord en Ajax op dezelfde dag (woensdag 15 april) hun thuis-wedstrijden gaan spelen voor de Europese bekers. Feijenoord gaat morgen praten met Leg ia War schau om nog tot een andere datum De Bilt verwacht van heden- tot «■genavond klaringen maar ook plaatselijk een i- In de nacht hier en daar mist. fckke tot matige wind in hoofd- •k tussen noord en oost. Vannacht ader koud, morgen overdag onge- dezelfde temperaturen als van- (Opgemaakt om 11.40 uur) ®op: 06.35 uur; onder: 18.59 uur. •an op: 21.05 uur, onder: 06.42 uur. Oogwater te Katwyk om 04.10 en ft uur. Laagwater te Katwyk om 'W en 12.26 uur. 1 nummer bestaat uit 20 pagina's. KATWIJK AAN ZEE/LEIDEN Vier schoten, één waarschuwings- en drie gerichte, moest de Kat- wykse politie vannacht afvuren om een Delftse automobilist, die in een gestolen wagen van Katwijk naar Leiden raasde, tot stoppen te dwin gen. De surveillerende politiewagen ont dekte de bestelauto by de uit watering (omgeving Kanaaldyk) toen deze met hoge snelheid in de richting van de Boulevard reed. Door dit vreemde gedrag zette de politie direct de achtervolging in. Onverantwoordeiyk snel (snelhe den van ver boven de honderd ki lometer werden bereikt) stoof de „vluchteling" door zeer smalle straatjes in het vissersdorp. Via een buitenwijk verdween de bestel- wegen in de richting van de Haag se Schouw in Leiden. Toen de politie de auto hier wilde passeren, om deze zodoende tot stoppen te dwingen, ging de Delfte naar slingerend over de weg ry- den terwyl hij regelmatig krach tig remde om daarna weer vol gas op te trekken. Dit had tot gevolg dat verschillende tegenliggers al leen een aanrijding konden voor komen door snel een heenkomen in de berm te zoeken. Dit was voor de politie het teken om in te grypen. Eerst werd een waarschuwingsschot gelost maar hierop reageerde de bestuurder niet. Op de Lammenschansweg volgden daarna drie gerichte scho ten waarvan de laatste tegen de bumper ketste. Hierdoor geschrok ken bracht de automobilist de wa gen tot stilstand. De wagen stond nog maar net stil of een naast de bestuurder zitten de passagier smeet het portier open en nam de benen. Deze man heeft de politie tot nog toe niet kunnen arresteren. Met medewer king van de Leidse politie is de Delftenaar naar het Katwykse bu reau overgebracht. te komen. Dat zou dan dinsdag 14 april moeten worden. De KNVB geeft namelijk geen toestemming om op zondag 12 april de wedstrijd Feye- noordLegia te laten spelen, wat a nvanikelijk het plan van de Rotter damse club was. Secretaris-penningmeester Burgwal van de KNVB: „wy geven beslist geen toestemming om op 12 april te laten spelen. Ook niet 's avonds. Er wordt die dag voor de KNVB-beker ge speeld en er is een amateurprogram ma. Ook al zou Feyenoord 's avonds beginnen dan nog zou dit publiek kosten aan de clubs die 's middags spelen. Feyenoord zou het beste kun nen proberen dinsdag 14 april als datum te krygen". Bij Ajax heeft men op 15 april de finitief afgesproken met Arsenal. Voorzitter Van Praag: „Wy kunnen niet meer uitwyken want voor de runners-up-cup wordt door de KNVB geen uitstel van competitiewedstrij den gegeven, zoals wel het geval is voor de Europa cup 1 en 2. Het zal moeilijkheden geven, zeker, als we moeten samenspelen, maar daar kunnen wy niets aan doen". BRAZZAVILLE, PARIJS (Reu ter, AFP) In (het voormalig Franse) Kongo-Brazzaville is vannacht een staatsgreep ge pleegd, die volgens de jongste be richten mislukt is. Aanvankelijk werd bericht, dat president Ngouabi was gearresteerd, maar later werd een verklaring van de president uitgegeven met de me dedeling, dat alleen het radio station door een commandogroep was bezet, die afkomstig zou zijn uit het gebied van het aangren zende Kongo-Kinsjasa. De presi dent zou de toestand weer in de hand hebben. Op strategische punten van de hoofdstad staan sterke politie-eenheden opgesteld. Wie de staatsgreep heeft onder nomen, is niet duideiyk: volgens sommige berichten zou het de chef van de generale staf zyn geweest. Joaohim Hyombi, volgens andere berichten een zekere luitenant 8i- nanga, die amds 1968 in balling schap vertoefde. De militaire atta ché van Kongo-Brazzaville in Parijs, kapitein Ondoko, verklaarde dat het ging om een groep commando's van Kongo-Kinsjasa onder leiding van genoemde Sinanga en niet om de stafchef Hyombi. Het gebouw van de radio werd van ochtend om negen um- door militai ren omsingeld. Wanneer Sinanga zich niet zou overgeven, zou het ge bouw worden opgeblazen, aldus een verklaring van president Ngouabi. die voorts meedeelde, dat er in de stad niet was gevochten en dat er overal samenkomsten worden gehou den om hem te steunen. Er zouden by na tachtigduizend personen bij een zyn die steeds maar riepen: „Le ve Ngouabi. leve de revolutie" Zoals bekend wei d majoor Ngouabi in Ja nuari van dit jaar voorzitter van de staatsraad (di president), nadat de tydelyke regering, die hy na de staatsgreep van 1968 had gevormd, was afgetreden. Kongo-Brazzaville werd daarmee een „volksrepubliek" met slechts één party, de Kongolese Arbeiderspartij, waarvan Ngouabi de leider was. Het betrefr hier de derde staats greep in de tien jaar oude republiek, die voordien een Franse kolonie was en in I960 onafhankelijk werd. De eerste president, Fulbert You- lou, werd in 1963 door de Kongolese vakbonden afgezet. De linkse Al- phonse Massemba-Debat volgde hem op en veritlaarde de „Nationale re volutionaire beweging" tot de enige politieke party van het land. In 1968 kwam het leger onder leiding van majoor Ngouabi en majoor Al fred Raoul in opstand en zette pre sident Massemba-Debat af. Even later werd nij weer als zodanig ge ïnstalleerd, zy het met beperkte be voegdheden, omdat er geen andera leider met voldoende aanhang kon worden gevonden. Een maand later werd Massemba-Debat opnieuw af- ezet omdat hy volgens de militaire .eiding de macht weer geheel in nanden wilde nemen. DEN HAAG (GPD) De tarie ven voor autorylessen zullen op korte termyn met f 0,45 per les uur worden verhoogd. De toestem ming voor deze verhoging van het ministerie van economische zaken is dezer dagen te verwachten. Vol gens de Nederlandse Bond voor Autoryschoolhouders is een verde re verhoging van de tarieven in de nabye toekomst niet uitgeslo ten. ADVERTENTIE alle zalen Stadsgehoorzaal van 27 maart tot en met 1 april. Wat komt eren Wie komt er???? Zie adv. morgenavond. SAIGON (AFP) Veertien per sonen werden gedood en twintig ge wond toen gisteravond in een pagode in Hoe Mon, naby Saigon een kneedbom ontplofte. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kin deren. Dit is vanochtend door een militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. De dader, volgens oog getuigen een vrouw, wist te ontko men. Op het moment van de aan slag bevond zich een groot aantal personen in de pagode. De daad is vermoedeiyk gepleegd op last van de Vietcong. De protesten vanuit de vakbe weging tegen een aantal voorge nomen fusies in ons bedrijfsleven tonen aan, dat de regels rond de overname van bedrijven omstre den zijn. De vakbeweging eist, dat er in een eerder stadium met de werknemers wordt gepraat over op handen zijnde veranderingen in de positie van een bedrijf. Voor de werkgevers is het ech ter vaak maar de vraag of dat zal kunnen. Zij kunnen betogen, det het tegen het belang van be paalde bedrijven kan zijn als oriënterende besprekingen over fusies in een te vroeg stadium I naar buiten komen. De werkge vers moeten redeneren vanuit het economisch belang van betrok ken bedrijven. De afgelopen ja ren hebben wel duidelijk gemaakt dat hergroepering en herstructu rering van vele bedrijven en be drijfstakken noodzakelijk zijn. Die noodzaak ontkennen de vakbonden niet. Maar zij menen er recht op te hebben in een vroe ger stadium dan tot nu toe vaak het geval is, te worden ingelicht. Dit meningsverschil is nu opge- I laaid naar aanleiding van de ver- I rassende overneming van de Ne- i derlandse Kabel Fabrieken door Philips en door op handen zijn- I de veranderingen bij Pakhoed, j Dat zijn maar enkele voorbeel- I den. Maar zij maken wel duidelijk dat er eensluidende afspraken i over wat wel en niet kan in het geval van fusies moeten komen. Anders dreigt het conflict tussen werkgevers en vakbonden uit te groeien tot een beslist ongewenste vertrouwenscrisis. Jacqueline Onassis met haar kinderen Caroline en John Ken nedy, die uit New York in Athene aankwamen om de paasvakantie bij hun moeder in Griekenland door te brengen. PARIJS. WASHINGTON (DPA, AFP, Reuter) Volgens de poli tieke commentator van Radio Monte Carlo, Goldstein, zal Israël nog In de loop van dit jaar beschikken over lange-afstandsraketten met kern koppen. Dit zou de reden zyn waar om president Nixon weigert Israël meer wapens te leveren. Intussen heeft president Nixon zaterdag de Sowjet-Unie nadrukke- ïyk gewaarschuwd het militaire evenwicht in het Midden-Oosten niet door wapenleveranties aan Egypte te verstoren. De Verenigde Staten zou den anders stappen moeten onderne men om de veiligheid van Israël te waarborgen. De Amerikaanse president, die on verwacht de pers in het Witte Huis byeen had geroepen, wekte evenwel de indruk, dat Washington op het ogenblik het Israëlische verzoek om levering van gevechtsvliegtuigen niet zal inwilligen. Het besluit hierover zal minister van Buitenlandse Zaken Rogers waarschyniyk vandaag op een persconferentie bekendmaken. Nixon noemde de berichten, dat Sowjetrussische „Sam-3" geleide luchtafweerraketten aan Egypte zyn geleverd „verontrustend". Het nieuws daarover was echter pas in Washing ton ontvangen, nadat de beslissing over het Israëlische verzoek al was genomen, zei Nixon. Hy voegde hier aan toe. dat het besluit van voorlo pige aard is en dat de politiek der Verenigde Staten gebaseerd is op het respecteren van het wapeneven wicht in het Midden-Oosten. Mocht dit evenwicht worden verstoord dan zal de Amerikaanse regering haar po litiek herzien en eventueel overgaan tot het leveren van extra militair materieel aan Israël teneinde het evenwicht te herstellen. Zelfmoord De 47-jarige Cana dees van Hongaarse afkomst Kolo- man Losocny die op 26 augustus van het vorig jaar met brandbommen een aanslag pleegde op de Canadese ambassade in Wenen heeft in de nacht van zaterdag op zondag in zyn cel zelfmoord gepleegd. Zoals bekend werden by de aanslag twee mensen gedood, twaalf zwaar en een tiental licht gewond. De kantoren van de ambassade brandden volledig uit. Uit het Leidsch Dagblad van 22 Maart 1870: Te Toulous is eene vrouw overleden wier gelaat geheel begroeid was; zij had een bak kebaard en een knevel van 85 duim lengte. Dit heeft niet belet, dat zij 104 jaar is geworden. (Advertentie) Ezelinne- melk. De onder get eekenden recommandeer en zich tot het leveren van Ezelinnemelk aan de huizen en hebben ook goede Ezelinnen te huur of te koop. G. J. van der Kroft en J. v. der Vlugt, Trekvaart bij de Witte Poort no. 102 Leiden

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1