Lastig met: PAK, CPN-op-wip, DS 70 (ouwelijk D66) Staatssecretaris Keyzer: toegangelijkheid van city Leython voert actie voor de Nierstichting PAASLAMMEREN OP MARKT \\yp, VVD- VOORZITTER OVER KOMENDE BESTUURSPERIODE IN LEIDEN: ienheid met Rome Prijs gewonnen Ds. Kloek gaat naar Soest Conferenties Directeur ABN in Leiden Centrum en openbaar vervoer Acad. examens Nuttige functie van taxi Openbaar vervoer niet gratis 1111 UTERDAG 21 MAART 1970LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Pttt. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Volgens de Leidse VVD-voorzitter drs. P. L. Of- ferhaus (uit Oegstgeest) laat zich voor de nieuwe raadsperiode jen buitengewoon moeilijke tijd voorzien, omdat het progres- jef akkoord geen verantwoordelijkheid voor het bestuur wil jragen als het geen meerderheid krijgt en omdat de extreme jlementen in het PAK doen vrezen, dat op een constructieve jppositie niet mag worden gerekend. In deze constellatie kan rolgens hem van het nieuwe DS r70 geen andere bijdrage wor- jen verwacht dan die van een ouwelijk D'66 met daarover een gusje van belegen socialisme. De heer Offerhaus zei dit in een Steravond in de Stadsgehoor- isl gehouden ledenvergadering van iWD, die door ruim twintig perso on werd bijgewoond. De voorzitter tmoreerde, dat de resultaten van Statenverkiezing voor de VVD ïidelijk zijn meegevallen. Voor de trisi, joere winnaar, D 66, vielen ze even '^delijk tegen. Voor de Leidse gemeenteraadsver- Saingen kan de WD het volgende tnvachten:< Waarschijnlijk één zetel winst de gemeenteraad en misschien Voo,,k een zetel extra gedeeltelijk iao uikzij het PAK en dan vooral ten b». ste van D'66. Vermoedelijk nog een verdere iling van het confessionele blok. Vermoedelijk een compensatie in het confessionele verlies in een (m, ïlies voor het PAK aan de nieuwe ipering DS 70. I Al met al een allerongelukkist Hfcrkiezingsresultaat met bij de hui- ige stand een minderheid voor het 'AK en met de communisten op de Ongunstig Volgens de voorzitter noopt deze or de VVD relatief gunstige, maar Hu or Leiden bepaald ongelukkige 'achting tot verschillende dingen. Mdzakelijk zijn prioriteit voor het indhaven van de gebruikelijke ma- van gemeentelijk zelfbestuur, erkgangers over '[•lieuwe bisschop: Leid LEIDEN/ROTTERDAM (GPD) nieuwe r.k. bisschop in Zuid-Hol- sd moet op de eenheid met Rome in gesteld, vindt bijna 70 procent a de tachtigduizend zondagse kerk- gj ngers, die hebben meegedaan aan S opstellen van „het profiel van een schop". Kerkgangers van het plat- l&nd zijn meer op Rome gesteld, dan t uit de grootstedelijke agglomera- Aan de hand van het profiel zal de w Dcesane pastorale raad in april een ,ij u abetische lijst van kandidaten op- dien. Het blijft aan het diocesaan ipittel voorbehouden om een voor- i" d acht van drie personen te maken, uiteindelijke benoeming geschiedt r de paus. Aan de profilering deden mee: in üen 6386. Kerkgangers, in Noord- 5518, in Alkemade 665, in Alphen U, in de Vlietstreek 2832, in Zoeter- Jf Me 2291. eken aint Officiële publikaties GEMEENTE LEIDEN. pet: Burgemeester en Wethouders van vSöïgemeente Leiden brengen ter alge- Ap» 'De kennis, dat zij voornemens zijn a E. Pilippo en C. Colijn, p./a. Val- Dburgseweg 4, alhier, met toepas- van artikel 20 van de Wederop- uwwet vergunning te verlenen voor bouw n van een dubbel woonhuis „een terrein nabij het pand Val- iaDburgseweg 4, kadastraal bekend Beente Leiden, sectie W, nr. 4311, lbs met afwijking van het bestem- agsplan „Plan in hoofdzaak ge- Rnte Voorschoten". De tekeningen van het bouwplan n gedurende tien dagen ten Stad- i (kamer 111) ter Inzage. Belang enden kunnen binnen genoemde ljn schriftelijk bij hun College p t* ffltuele bezwaren indienen. waardoor voorkomen moet wor den dat Leiden onder curatele wordt gesteld en daarvoor een streven naar een sluitende begroting, ge paard aan het realiseren van alle de mocratisch beschikbare middelen om de begroting van Leiden op het be duidend hogere niveau te brengen, dat nodig is om de problemen op te Over de financiering deze opmer kingen: Het PAK zegt zoveel toe, dat verwacht mag worden dat de provin cie vrijwel onmiddellijk zou moeten ingrijpen en belooft daarmee eigen lijk alleen een lege dop. De confessionele partijen zeggen dat een sluitende begroting niet kan worden bereikt, zodat ze alle toezeg gingen eigenlijk beperken tot wat ze in realiteit zullen kunnen waarma ken. Het is eerlijker om de wensen en beloften tot een reëel minimum te beperken en met een klein aantal algemene prioriteiten voor de dag te komen. Progi ramma De vergadering discussieerde uitvoe rig over de nota gemeenteprogram ma en de lijst van prioriteiten, die beide zijn gepubliceerd. De twee stukken, waarmee de raadsfractie in de komende vier jaar moet werken, werden aangenomen nadat er aan- LEIDEN Een groep technische scholieren o.l.v. L. van Rijn uit Leiden heeft de tweede prijs gewon nen in de Technitoer, een door de stichting Vakopleiding voor het au tomobielwezen (VAM) georganiseer de wedstrijd, die ten doel heeft dat men bewust rond gaat kijken op autotentoonstellingen. De winnaars hebben inmiddels hun prijs (een doos met gereedschap) te Voorschoten in ontvangst genomen. vullingen waren gedaan, o.a. op het gebied van de woningbouw, de bin nenstad, de milieuhygiëne, de ver keersveiligheid en het onderwijs. Aangedrongen werd op een bestem mingsplan voor de binnenstad. Wet houder mevr. Den Haan-Groen merkte op, dat dit een kwestie van jaren zal zijn en dat daarop niet kan worden gewacht met de bouw van parkeergarages. Het gemeentebestuur is bezig aan een nota over de be stemming en wil het plan vervolgens In gedeelten maken. De WD zal minder vergaderen met lezingen e.d., maar de leden vra gen deel te nemen aan werkgroepen. De propagandacommissie deelde mee, dat Ujsttrekster mevr. Den Haan huiskamerby eenkomsten wil gaan houden. Op 22 mei start een serie verkiezingsbijeenkomsten, waarvoor de WD de wijken ingaat. LEIDEN Ds. P. Kloek, predikant van de herv. gemeente in Leiden, heeft het beroep naar Soest aangeno men. Hij kwam twintig jaar geleden naar Leiden in de vacature van wij len ds. Kuilman en heeft al die jaren de wijk gemeen te Staalwijk gediend. Ds. Kloek Is voorzitter van de cen trale kerker aad. LEIDEN Het Engels als uitdijend heelal Is het motto waaronder van a.s. maandag tot en met vrijdag in Noordwijk aan Zee twee aan de an- glistiek gewade conferenties zullen worden gehouden. De conferenties zijn georganiseerd door de sectie En gels van de Leidse universiteit. LEIDEN/ENSCHEDE (GPD) Na vijftien jaar als directeur van de Algemene Bank Nederland in Alme lo te hebben gewerkt, gaat drs. E. v. d. Velde met ingang van 1 juni naar het kantoor in Leiden van deze bank, waar hij ook directeur wordt. De heer V. d. Velde (55) geniet lan delijke bekendheid door zijn activi teiten ten behoeve van de Nijmeeg se Vierdaagse. Reeds vele jaren ls hij penningmeester van de KNBLO, I die deze wandelmars organiseert. LEIDEN De aktie voor de Nier stichting, die radio Veronica nu al enige weken voert, belooft een suc ces te worden voor de Nierstichting. Om ook onder de jongeren in Leiden wat enthousiasme hiervoor op te wek ken, heeft de jongerensocieteit Ley thon (Levendaal 101) een eigen ak tie voor de Nierstichting opgezet. De meeste jongeren zullen nu wel dagelijks het woord „Nierstichting" horen via radio Veronica, maar wat die stichting nu precies doet en wat zij eventueel te maken zou kunnen hebben met je nieren, is maar een enkeling bekend. Daarom wil Leython, tegelijk met het voeren van haar actie voor de nierstichting, wat meer bekendheid geven aan het werk van die stichting. De sociëteit heeft de Nierstichting bereid gevonden een film te draaien over haar werk. In de film wordt een niertransplantatie vertoond en toegelicht, verder een kunstnier, het aftappen van een nier etc. Als je door de film weet wat er gedaan wordt, geef je graag iets voor het goede doel. Wat houdt die actie van Leython nu in? i Iedere dinsdagavond, op de pla- tenavond, kost een verzoekplaat je een kwartje, voor de Nierstichting. Iedere zondagmiddag betaal je voor een verzoekplaatje aan de dis cobar twee kwartjes, voor de Nier stichting. En op maandag 30 maart, twee de paasdag, 's middags van 2 tot 6 uur, is er een grandioze dansmiddag ten bate van de Nierstióhting. Dan wordt medewerking verleend door SHIRT TAIL en CARTER MIL LION'S. Deze twee groepen, die in Leiden en omstreken al veel bekendheid ge nieten, zyn bereid om zonder beta ling op te treden. Boven, in een ge zellige en wat rustiger bar, wordt die middag o.m. de film over de Nierstichting gedraaid. ibJ LEIDEN Het gure weer ten mocht de veemarkt zich ver- Jn in een ruime aanvoer. In de Ion wolvee weer een aanvoercij- dat in deze tijd van het jaar a"g niet meer is voorgekomen, jï'l teronder de eerste paaslammeren De prijzen wisten zich in alle ru- 'eken wel goed te handhaven en ?en hier en daar zelfs iets hoger totale aanvoer bedroeg 2087 eren. De aanvoer van gebruiksvee en Te koeien was weer boven elke Twaohting. Notering: melk- en dfkoeien van f 975.tot f 1350. 11650.vare koeien van f700.— g 800 en f 1100.tot f1575.—. to Jongvee nog weinig aanvoer met Ti rustige handel. Notering: fok keren van f 1000.tot f 1500 ®ken van f500.- tot f600,- en f775,-; graskalveren: geen notering. In de afde.ling vette koeien een redelijke tot goede aanvoer. Met het vooruitzicht op de komende feest dagen was het aanbod vrij gunstig bij een toenemende vraag. Prijzen per kg. geslacht gewicht: vette koeien lste en 2de soorten van f 4.30 tot f4.90 en f5.20; enkele extra kwali teiten boven notering tx>t plm. f5.50; vette koeien 3de soorten van f3.75 tot f4.10; worstkoeien van f3.60 tot f 3.75; slachtstieren van f 4.75 tot f 5,-. De aanvoer van vette kalveren was gering. Notering per kg. levend ge wicht: van f3.90 tot f4.10 en f4.25 De aanvoer van wol vee was voor de tijd van het jaar bijzonder groot, te vergelijken met ongeveer 10 jaar geleden. De vleeslammeren bleven goed aan de prijs. De handel in fok schapen toonde nog niet veel animo. Notering: vette schapen van f135.— tot f 145.en f 150.vette lam meren van f 150.tot f 165en f 200.—fokschapen met 1 lam van f175.— tot f200; fokschapen met 2i lammeren van f 250.tot f 290.I De adeling varkens voor fok- en mestery gaf een behoorlijke aanvoer te zien en veel vraag. Notering: drachtige zeugen van f 550tot f 650.— en f 675.schrammen van f125.— tot f135.— en f145; biggen van f105.— tot f115.— en f120.—. Vöör slachtvarkens in verband met de a.s. feestdagen een goede vraag. Prijzen per kg. levend ge- I wicht lichte slachtvarkens van plm. f2.85 tot f2.88; lichte slachtzeugen van f 2.30 tot f 2.40. Er waren minder geiten aange voerd. Notering van f 30.tot f 55. en f 80.tot f 95. Er komt activiteit in het winkelcentrum in de Leidse binnenstad, grotendeels dank zij de opkomende acti viteiten van het Leids City Centrum, dat als visitekaar- tje vandaag tulpen aanbiedt aan het winkelend publiek. Er staat op korte termijn meer te wachten. In de maak is een versiering met vlaggen om de binnenstad fleur te geven in de zomermaanden, waarin de herdenking van het Pilgrimsfathersjaar valt. Deze zal extra drukte geven en hierop wordt ingehaakt, evenals op andere activitei ten als het Rijnsburgs bloe mencorso. Er komt leven in de binnenstad! De getekende suggesties, die Joop Walenkamp voor deze rubriek „Binnenstad on der de loep" geeft, gaan ver der dan de activiteiten tot- nutoe. Pen en papier zijn ge duldig en kosten heel ivat minder dan de uitvoering van dergelijke plannen. Men verwijt de samensteller van deze rubriek, dat hij overal in de city terrasjes wil en dat daarvan niets komt. Dat zou jammer zijn. Waar blijft in deze zaken het particulier initiatief? Dat komt, zeggen bestuursleden van het LCC en dus blijf ik optimistisch. Vandaag geen getekend terras, maar nog iets ingrij- penders. Het Leidse centrum heeft geen promenade. Er zou één hele mooie te ma ken zijn door overkluizing van de Donkersteeg. waar schijnlijk de drukste voet gangersstraat van Leiden. U lacht misschien bij het idee. maar in andere plaatsen wordt serieus gedacht aan het „waterdicht-maken" van een smalle straat. In Gouda gebeurt dat bijvoorbeeld met een straatje, dat uitkomt op de Markt. Waarom kan ivat elders mogelijk is in Leiden niet? Een steeds terugkomende vraag. Er wordt gelukkig aan de beantwoording gedacht. De binnenstad krijgt einde lijk de belangstellingdie ze als centrum van de stad waard is. Er moet heel wat gebeuren. Het is een geluk kige omstandigheid, d-at het begin er is. Dat is een posi tief geluid, dat ik liever hoor dan het negatieve: d'r komt toch niks van. LEIDEN Staatssecretaris Key zer van Verkeer en Waterstaat heeft van de week in Haarlem het één en ander gezegd over de toegankelijk heid van de city en het open baar vervoer, wat uitstekend past in deze rubriek „Binnenstad onder de loep". H(j sprak er zijn blijdschap over uit, dat de gemeentebesturen van Haarlem en Leiden met de NZH overleg plegen over de vaststelling van het lokale verzorgingsniveau van het openbaar vervoer en de bijdra gen, die daaruit voortvloeiend voor rekening van de betrokken gemeen ten zullen moeten komen. Alvorens de staatssecretaris verder aan het woord te laten een nieuwtje van NZH-zijde. In Leiden worden al le halteborden vernieuwd. Op enkele plaatsen staan al nieuwe, duidelijke borden, waarop nu ook reclame staat. De eerste nieuwe borden kwa men op het Stationsplein. Staatssecretaris Keyzer: Wij moe ten zorgen voor een goede verkeers- doorstroming door de steden en ook rond de steden. En wij moeten voor al ook zorgen dat het hart, het cen trum van de steden, met de grote winkelstraten, met de bestuurlijke gebouwen, met de theaters, concert zalen, musea, bioscopen, café's, res taurants enz. enz. goed bereikbaar blijft. Vooral voor dit laatste wordt het openbaar vervoer in steeds toe nemende mate onmisbaar, mede in verband met het parkeerprobleem. Het in verband daarmede noodza kelijk te voeren parkeerbeleid zal een selectief gebruik van de personen auto kunnen bevorderen. En hoe meer de of/of verhouding tussen particulier vervoer en openbaar ver voer plaats maakt voor een en/en verhouding, hoe noodzakelijker dat selectieve gebruik van de personen auto wordt. Dat is dan tevens een essentieel element van het beleid op het gebied van het openbaar vervoer. Want het spreekt vanzelf dat er pas sprake kan zijn van een selectief ge bruik van de personenauto als er in de ware zin van het woord sprake is van een keuzemogelijkheid. Hetgeen betekent dat er een kwalitatief goed alternatief moet zyn voor de perso nenauto- Als dat alternatief er is, dat wil dus zeggen als er een kwalitatief goed openbaar vervoer is, dat aan AV redelijke eisen van snelheid en com fort voldoet, dan zal het moeten wor den aanvaard dat wordt gewerkt met parkeerverboden en parkeerbeper- kingen in de 'stadcentra en met een selectief beleid, ook op het gebied van het parkeren, waarbij kan wor den gedacht aan de inschakeling van het prijsmechanisme. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit slaagden: doet. ex. Ned. recht mej. C. M. P. van Noort (Leiden), L. Voogd (Rotterdam), mej. C. de Meester (Den Haag) en mej. E. G. Bijnsdorp (Haarlem) kand. ex. N. W. sociologie slaagde mej. J. W. Wiet- sema (Voorschoten). Voor het kand. ex. psychologie R. F. v. d. Geugten (Den Haag) en P. J. M .v. Schmidt aut Altenstadt (Den Haag). Voor het doet. ex. psychologie me vrouw A. C. Olivier-Alblas (Castri- cum) en voor het kand. ex. kunst geschiedenis mevr. J. H. de Jong- Westenberg (Delft). Aan de rijksuniversiteit van Utrecht slaagde: doet. ex. fysische geografie: mej. Y. M. de Vrij (Lei derdorp), cum laude. Aan de Th. te Delft slaagde voor het kand. ex. civiel ingenieur H. W. M. Bots (Leiden), L Guyt (Katwijk aan Zee), R. J. Sirre (Wassenaar). Voor het doet. ex. civiel ingenieur N. G de Jong (wassenaar), P. Kieft (Katwyk aan Zee). Een goed geordend en doelmatig taxi-vervoer is van groot belang. Voor de taxi is er een nuttige functie en wel In het bijzonder: daar waar een vervoerwijze wordt verlangd, waaraan het open baar vervoer met z'n vaste routes en halten niet kan voldoen daar waar een openbare gere gelde vervoervoorziening ontbreekt, hetgeen gedurende de nacht en in de vroege ochtend vaak het geval ls; als verlengstuk van het open baar vervoer voor de aan- en afvoer van reizigers; daar waar een Individuele en flexibele vorm van openbaar vervoer geweest ls. Er is een stuurgroep ingesteld, die de opdracht heeft de gehele proble matiek van het taxi-vervoer te be studeren en daarbij ook aandacht te besteden aan nieuwe vormen van ver voer door middel van de taxi. Deze stuurgroep is met grote voortvarend heid aan het werk gegaan en heeft kortgeleden een eerste interim- rapport uitgebracht. Er zijn wel eens stemmen opgegaan om het openbaar vervoer geheel gra tis te maken. Dat lijkt niet de juistè benadering en de juiste oplossing. An derzijds is 't op dit ogenblik niet mo gelijk alles te verwachten van de ta rieven van het openbaar vervoer. Het komt er op neer. dat we in het huidige tijdsgewricht, nu we nog met verschillende onvolkomenheden hebben te maken bijvoorbeeld de belemmeringen voor het openbaar vervoer in de steden en aan het nog niet afgewogen parkeerbeleid naar een juist midden moeten zoe ken. Hetgeen betekent, dat de over heid thans bereid moet zyn bij te springen. Dat gaat om vrij grote be dragen en het lijkt waarschijnlijk dat die bedragen nog groter zullen wor den. Hier past de redenering van het overnemen van bedryfsvreemde las ten. welk element dan wel aantóón- baar moet zyn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3