Vliegtuigkapen in Nederland strafbaar ,Redelijke tijging iremies uit onze woonkollektie 'RINS IN )J0KA ,Gaudeamus, Nu nog auteursrecht op tekeningen uit Volk en Vaderland? Bezetting universiteit Groningen opgeheven hasselman pander MINISTER DEN TOOM IN KAMER: Onder scheidingen rug naar Rome jlinister over hoogte van iektekostenverzekering Jubileum- concours van VRIJDAG 20 MAART 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Mi nister Polak (Justitie) heeft bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend, dat het moge lijk maakt het kapen of het Ia- ten verongelukken van een vliegtuig te bestraffen met maximaal vijftien jaar gevan genisstraf. Ook aanslagen op vliegtuigen, zoals vernieling en beschadiging zullen apart strafbaar worden gesteld. Op grond van de bestaande straf wetgeving kan maximaal twee jaar cel worden opgelegd. De bewindsman wil dit berei ken dooi- de invoeging van een nieuw artikel in het Wetboek van Strafrecht. Op het kapen van een vliegtuig staat maxi maal negen jaar gevangenis straf. Nog drie jaar meer kan worden opgelegd, wanneer dit feit wordt gepleegd door twee of meer daders, zwaar lichame lijk letsel wordt toegebracht of wanneer het de bedoeling is Iemand op deze wijze van zijn vrijheid te beroven. Wanneer het feit de dood tengevolge heeft, kan een straf van maxi maal vijftien jaar worden gege ven. De strafbepalingen zullen van toepassing zijn: op feiten, die op Nederlands grondgebied of in het luchtruim daarboven worden gepleegd; op inzittenden van Neder landse vliegtuigen, ook in het buitenland; op de Nederlander, die zich aan boord van een buitenlands vliegtuig schuldig maakt aan een dergelijk misdrijf, mits het feit ook strafbaar is in het land waar het wordt gepleegd. Er is nog geen strafbepaling voorgesteld tegen het kapen van een buitenlands vliegtuig, ge pleegd in het buitenland. Met een dergelijke bepaling, van be lang als de dader in ons land terecht komt, zal worden ge wacht op een bevredigende in ternationale regeling. Het wetsontwerp is ingediend, omdat er nog geen regeling is, waarbij het kapen van een vlieg tuig tot internationaal delict wordt verklaard. Op deze wijze kan in ons land toch worden opgetreden tegen vliegtuigka pers. zolang er nog geen speciaal verdrag is. Fm onze parlementaire redactie) (EN HAAG (GPD) De ge- Itelijk reeds aangekondigde en ierzij ds nog te verwachten ging van de tarieven van de rticuliere ziektekostenverzeke- van dit jaar komen nage- •govereen met de stijging van ig jaar. De stijging kan vol de minister van Economi- Zaken dan ook niet als bij- der sterk worden aangeduid. prijsstijgingen worden niet joraaakt door de richtlijnen die Landelijke Specialisten Vereni- begin dit jaar aan de artsen doen uitgaan. Ze is meer terug oeren op een groter beroep dat Ie dienstverlening der specialis- liïordt gedaan en op de vooruit- In de kwaliteit van de dienst- ning in de medische sector. J ci de noodzakelijke salarisaan- I0KJA (GPD) Gisteren, op de van zijn verblijf in Djok- ita, heeft Prins Bernhard een *k gebracht aan de Boroboedoer. hindoe-heiligdom dat op groot- epse wijze zal worden gerestau- L Prins overtuigde zich grondig de vervallen staat, waarin de pa verkeert. Op een gegeven mo- "egde hij zijn ringvinger in de van een boeddhabeeld en L volgens traditoneel gebruik, een üstermorgen was de Prins met Friendship uit Bandoeng vertrok- Op het vliegveld van Djokjakar ta hij verwelkomd door de Pakö a, zoals de titel luidt van een trhoofd van het district Djokja- I* Geanimeerd in het Nederlands !^j ilend begaf 't gezelschap zich on- dellijk naar de in 1953 geheel ge ageerde Sjiwa-tempel. ■e Prins logeert in Djokjakarta in officiële gastenhuis, dat nog een dlectonisch ontwerp is van de arlander Harry Timmers. Van- zou Prins Bernhard een bezoek Egen aan de militaire academie in Stag, toSENDAAL (GPD) —De 77- !e dr. Chris Mol sr. uit Etten- 'Brabant) kan zich niet langer Bigingen met de wijze waarop w zich opstelt ten opzichte van Nederlandse episcopaat. Daar- tofift hij besloten twee aan hem fcnde pauselijke onderscheidin- toug te sturen naar het Vati- Dr. Mol, rustend geneesheer, KVP-tweede kamerlid en oud- ötter van het Witgele Kruis, 'in zijn lange werkzame leven verdiensten voor de gezond- «org in ons land. In 1947 werd ridder en in 1958 commandeur forde van Sint Gregorius. •Mol heeft zijn beslissing geno- tart voordat hij voor een reis Afrika vertrok. De 77-jarige is onlangs ln Kenia betrokken akt bij een overval. Daarbij is l®Wond geraakt en op het ogen- Igt hij n et en heupfractuur I" ziekenhuis te Breda. tor spelen hierbij een rol. Tegen de verhoging wordt door het ministerie van Economische Zaken dan ook geen bezwaar gemaakt. Dit is donderdagmiddag gebleken uit mondelinge antwoorden die de minister van Economische Zaken heeft gegeven aan het socialistische tweede kamerlid dr. Lamberts en het schriftelijk antwoord op reeds geruime tijd geleden ingediende schriftelijke vragen van de kamerle den Van Lier (PvdA), Maenen (KVP) en Hutschemaekers (KVP). De mondelinge vragen van de heer Lamberts waren hoofdzakelijk ingegeven door het nog steeds niet beantwoord zijn van bijna een jaar Beleden gestelde schriftelijke vragen van zijn fractiegenoot Van Lier. Ook de vragen van de beide KVP'ers da teren van vorig jaar. Het onderscheid in klassen in de verzekering kwam bij de behande ling van de kosten van ziekte ook weer ter sprake. De socialisten en met hen enkele anderen willen dit onderscheid opheffen. Minister Nelissen van Economische Zaken wees er op dat het voor de specialis ten een historisch uitgangspunt is dat de tarieven worden gehanteerd naar de draagkracht van de patiënt. Hij meent dat de klasse-indeling ook in dat licht moet worden bezien. Overigens heeft ook het centraal bestuur van de Landelijke Specialis ten ver eniigng er al blijk van gege ven bezwaar te zien in het verschil tussen het ziekenfondstarief en het gebruikelijk honorarium voor parti-' culieren. De sociaal-economische raad bestudeert momenteel deze problematiek. Mede tegen het licht van het resultaat van deze studie I zijn de minister van Economische Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid bereid de problemen op de hele kwestie opnieuw te bezien. ROTTERDAM (GPD) Het jaar lijkse Gaudeamusconcours komt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Gaudeamus naar Rotterdam. De organisatoren van het concours hadden een grote, modern® zaal nodig en hun oog viel op „De Doelen". Van 1 tot en met 6 april strijden vertegenwoordigers van 18 landen om de prijzen. Er is een record-aantal inschrij vingen. namelijk 48 uit vrijwel alle Europese landen. Amerika. Japan, Cananda en Australië. Er zijn geen deelnemers uit de Skandinavïsche landen, maar wel uit de Oosteuro- pese landen, waarbij, voor het eerst, een Rus. De bedoeling van de stichting is het stimuleren van de belangstelling voor hedendaagse componisten en in het bijzonder van de Nederlandse componisten. Daarom moeten alle deelnemers werken uit deze eeuw kiezen, waaronder twee van na 1950 en twee Nederlandse werken. Aan het slotconcert verleent het Rotterdams Philharmonisch Orkest medewerking. Het zal worden gediri geerd dooi- de Italiaanse componist Luciano Berio. Er gaan dan twee werken in première; een van Berio zelf en een van Louis Andriessen. Verder zal de zangeres Cathy Berbe- rian optreden. Barbara Parkins de Bet ty Anderson" in de eindeloze Peyton Place-serie teas giste ren op de luchthaven Schiphol. Daar werden opnamen gemaakt voor de nieuioe film Puppet on a chain. (Van onze parlementaire redactie) i dienst de kans geven zijn staats- DEN HAAG (GPD) Minister burgerlijke vorming te verdiepen. Den Toom van Defensie wil een Op welke manier dit kan gebeu- dienstplichtige in werkelijke l ren wordt momenteel bestudeerd Officiële puhlikaties KIEZERSREGISTER. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat van heden af een ieder kosteloos die inlichtin gen uit het kiezersregister kan ver krijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Leiden. 20 maart 1970. De Burgemeester voornoemd, VAN DER WILLIGEN. AMSTERDAM (ANP) Tegen het hoofd van de uitgeverij de N.V. Arbeiderspers in de hoofd stad, de heer D. Landwehr, heeft de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank 'gistermid dag wegens inbreuk op het au teursrecht van de Utrechtse kunstschilder Maarten Meuldijk (75) op de indertijd in het NSB- blad „Volk en vaderland" gepu bliceerde tekeningen, een boete geëist van f 2.500,-. De Arbeidspers gaf in 1967 het boek „Hou zee kameraad" uit, een Athene sluit consulaat De Griek se diplomatieke missie bij de V.N. heeft bekendgemaakt dat de Griekse regering heeft besloten haar consulaat, in Salisbury, de hoofdstad van Rho- desië, te sluiten. De enige landen die thans nog consulaire betrekkingen me Rhodesië onderhouden zijn Zuid-Afri ka en Portugal. GRONINGEN (ANP) Vannacht hebben de Neerlandici van de Rijks universiteit in Groningen een einde gemaakt aan de bezetting van het gebouw van de alpha-faculteit. Dit was door het dagelijks overleg van de universiteit als voorwaarde ge steld om besprekingen te kunnen openen over de oplossing van de moeilijkheden binnen de faculteit der letteren. Zoals gemeld wensen de Neerlan dici een experimenteerjaar op basis van het door hen opgestelde „voorlo pig reglement van zelfbestuur", waarmee de faculteit niet akkoord kan gaan. Het model van de Neer landici gaat uit van een beslissings bevoegdheid binnen de afdeling dooi de aftredingsraad, waarin wordt ge stemd volgens het principe „één man één stem" Een vlak voor de vergadering bin nengekomen brief van presidentcura tor H. J. Dijkhuis, als voorzitter van het dagelijks overleg, was volgens de meerderheid van de Neerlandici van een zodanige strekking, dat er uit het komende overleg positieve re sultaten te verwachten zijn. De ver gadering besloot dan ook de bezet ting op te schorten tot de volgende algemene vergadering en v ees een delegatie aan, die op korte termijn de besprekingen zal openen. Deze delegatie kreeg echter geen machtiging om concessies te doen ten aanzien van het expirimenteer- model van de Neerlandici en de prin cipes waarop dit berust. Zij dient zich slechts te informeren inzake het standpunt van het dagelijks overleg en de faculteit over dit model en de principes en concessies van die kant. De algemene vergadering, die na de paasvakantie op 13 april weer bij elkaar zal komen, zal zich dan nader beraden over het resultaat van de besprekingen op grond waarvan de onderhandelingen kunnen worden voortgezet of weer tot bezetting zal worden overgaan. documentaire over de NSB, geïllus treerd met voornamelijk uit het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie afkomstig materiaal. Daar bij waren ook 31 tekeningen van Meuldijk. die zonder zijn toestem ming waren gereproduceerd. De kunstschilder had vanaf 1933 tot het einde der Tweede Wereldoorlog ge tekend voor Volk en Vaderland (vol gens zijn eigen opvatting circa 1500 tekeningen) en was van 1939 1941 daarvan ook hoofdredacteur ge weest. De in het boek opgenomen teke ningen waren geen reprodukties van de originele, doch ze waren over genomen uit de editie van Volk en Vaderland, die het Rijksinstituut be zit .zo deelde de raadsman, mr, J. M. Levenbach, mede. Index-tijd werd het bezit van de uitgeverij van Volk en Vaderland door het beheersinsti tuut verbeurd verklaard. De kunstschilder diende in 1967 een klacht in bij de officier van Ju stitie tegen de uitgeverij. De Ar beidspers had hij bericht bereid te zijn tot een redelijk compromis en tot intrekking van zijn klacht. De heer Landwehr had contact opgeno men me tde heer Meuldijk, doch dit telefoongesprek was, zo verklaarde hij ter zitting, „niet prettig verlo pen", zodat hij besloot niet op het compromisvoorstel in te gaan. In maart 1968 seponeerde de of ficier van Justitie de klacht, om dat hij geen termen voor vervolging zag en omdat het boek zijns inziens bestemd was als een boek voor het onderwijs en andere wetenschappe lijke doeleinden. De kunstschilder wendde zich tot het hof, dat een jaar later een strafvervolging gelastte. De beer Meuldijk vond de publicatie der te keningen verschrikkelijk onaange naam en een oprakeling van het verleden. „Waarom moeten anderen mij nog eens straffen. Bij mij be staat de vrees dat dit voor mij scha delijk zal zijn". De heer Landwehr meende dat het materiaal van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie vrij van publicatierecht is. De officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, zei, dat er geen opzet was geweest om een auteursrecht te schenden. Er is een beperking van het auteurs recht en daar was zijns inziens wel iswaar niet volledig, maar wel gro tendeels aan voldaan in dit geval. door de nationale raad welzijn militairen. Dit geschiedt naar aanleiding van een plan dat is ingediend door de Nederlandse Politieke Jongeren Contact Raad, Hangende dit onderzoek wil de minister geen nadere mededelin gen hierover doen. Wel heeft hij donderdag tijdens het wekelijks vragenuurtje in de Twee de Kamer uitdrukke/'k vaste e -.i- den aan zijn standpunt dat politieke discussies in de kazerne niet geoor loofd zijn. In antwoord op mondelin ge vragen van de heer Wieldraaijer (PvdA) deelde de minister mee dat politieke discussiebijeenkomsten strikt buiten de militaire samenle ving dienen te worden gehouden. Dit ls geen nieuw beleid aldus minister Den Toom. Het ligt vooral verankerd in de functie van de krijgsmacht als neutraal technisch veiligheids instru ment van de staat. Verwarring De heer Wiekiraaijer was tot het stellen van vragen gekomen naar aanleiding van een televisieuitzen ding enkele weken geleden waaruit volgens hem gebleken was dat er in militaire kringen nogal wat verwar ring bestaat over de vraag wat nu wel en wat niet geoorLoofd is. Minis ter Den Toom meent dat voorkomen moet worden dat de krijgsmacht wordt gemengd in een politieke par tijstrijd en zeker dat de krijgsmacht een eigen invloed op de politieke meningsvorming krijgt. Er zal dan ook zeker binnen de kazernes geen gelegenheid worden gegeven te discussiëren over onder werpen zoals het vraagstuk van oor log en vrede, over de verhouding NAVO-Warschau-pact, over nucleare bewapening, over geweldloos verzet of over gezag en uitoefening van het gezag zoals de heer Wieldraaijer met name had gevraagd. In de voorlichtingslessen van d® krijgsmacht komen deze onderwer pen wel eens ter sprake maar daar bij wordt volgens de minister uit drukkelijk gewaakt dat er geen eigen mening wordt gegeven en dat er geen discussies worden gehouden. Een suggestie van de heer Wiel draaijer om bij dergelijke voorlich tingslessen niet-militairen en politici uit te nodigen wees de minister als absoluut onaanvaardbaar van d® hand. ADVERT ENTER Als u denkt te weten hoe een modern bankstel er uit liet, komt u bij Hasselman Pander voor verrassingen te staan. En als u gaat zitten weet u het zeker: hier is het mooiste en het beste in modern zitkomtort. Een weelde van harmonie en rust, uit handen van 's werelds grootste ontwerpers, door Hasselman Pander voor u geselecteerd. Vraagt u ons om de WK-kleurenfolder (met bovenstaande foto heeft u een voorproefje). Postbus 30, den Haag. botermarkt 21-22, breestraat 146, leiden

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7