Bloemengroet en Leilento Leython los van LHJ Rotterdam houdt veemarkt nog bijna vier jaar Over woontoestanden LEILENTO-Voorjaarsmarkt-GROEIMOOROH AL- LEIDEN Nieuwe lente - nieuwe activiteit detailhandel Oorzaak en gevolg Kerkelijk leven ATTENTIE HET GOEDE VOORBEELD Ook ik weet het no£ HUUR AAN LEVENDAAL OPGEZEGD lil ifBIJDAO 2D MAART 1970 IEIDSCH moBLATl PAGINA 3 J >1.1 ADVERTENTIE V VRIJDAG. ZATERDAG TWEEDE PAASDAG itu< LEIDEN Tienduizend rode tulpen zullen morgen hun weg vinden naar bezoekers van het winkelcentrum in de Leidse binnenstad. En meer dan tienduizend bezoekers worden verwacht op de rond Pasen voor het eerst te hou den Leilento. Ziedaar twee activiteiten van de Leidse detailhandel, die de lente inluiden. Op de dag, waarop de lente begint, presen teert het pas officieel opgerichte Leids City Centrum een bloemrijk visitekaartje. Vrijdag 27 maart, paaszaterdag en tweede paasdag is de Groenoordhal onderdak voor een beurs, ook in het teken van de lente staat. Dt(| Renée Vos uit Leiden en Dorien gortekaas uit Voorhout hebben gis teren een voorproefje gegeven van wat morgen in de Leidse binnenstad te gebeuren staat- Met achttein an> dere leerlingen van de huishoud- fchool aan het Galgewater „de Bn* langsten zijn gekozen", zei Renée verwisselen ze de minirok voor een romantische Biedermeierjapon met lange rok, veel kant en bijpassend hoedje. Tussen kwart voor twee en half rjjf zullen de twintig meisjes in plas tic verpakte rode tulpen uit hun mandje „plukken" en in het winkel tentrum aanbieden aan het publiek. Tienduizend tulpen komen er voor uit Lisse. Deze bloemengroet van het LCC één van de eerste activiteiten, waar- het naar buiten treedt be- t, {int om bij half twaalf met een op- opki tocht van de meisjes van de Stads- {ehoorzaal achter muziekkorps Den Burcht over BreestraatGangetje- markten Kort Rapenburg Prin- ide Haarlemmerstr. Hooi grachtNieuwe Rijn. Kort na de start wordt bij het stadhuis gestopt om op de trappen een bloemengroet ie brengen aan leden van het ge- «jJlBcentebestuur. Het LCC hoopt hiermee wat lente- fleer in de binnenstad te brengen, te meer daar aan de leden het aan tal is inmiddels tot 160 gegroeid 5 - is gevraagd hun etalage ook op te "aeren met rode tulpen. Eigen stijl „De Leilento moet je niet zien als _n verwatering van de Leida- to", houdt Leidato-voorzitter Jan Wolfslag voor aan degenen die mis- rhien wat meesmuilend opmerken: JDe Leidato werd vorig jaar in de Groenoordhal zo'n succes, nou moet de Leidse middenstand ook zo nodig met een Leilento komen". Zo is het niet, stelt de heer Wolfslag. De Lei- ito wördt een middenstandsshow (fljmet een eigen stijltje. Dat „eigene" zit 'm vooral in de kjtrtikelen die geshowd worden. Het merendeels zomer-artikelen als tTjje-tijdskleding, zeil- en motorbo- ten, fietsen, kamp< er-artikelen en film- en foto-materiaal, om maar (ens een greep te doen. Daarnaast lijn er ook stands (de heer Wolfslag «preekt liever over „opstellingen") 'an o.a. reisbureau's, grammofoon platen, orgels, keukens en een reis bureau, maar het accent blijft toch op de eerste groep liggen. Verder zal de Leilento zich onder scheiden ondanks alles „grote broer" Leidato, in de verdeling van de I pondruimte. De oppervlakte van de Groenoordhal is met z'n 8000 vier kante meter een verduiveld grote lap, egt- de heer Wolfslag zelf- Er heb- DH *n zich voor deze eerste Leilento 38 alddenstanders aangemeld, die alle- NED. HERV. KERK Beroepen te Dokkum G. A. Cnos- te Twijzelerheide; te Ede: Ui. :erkerker te Oosterwolde cGld.). GEREF. KERKEN Beroepen te Dubbeldam C. J. Tis- fak te Amsterdam-Osdorp-Sloter- Surt Benoemd tot studentenpastor te Kampen E. Th. Thijs, aldaar. Bedankt voor Nijmegen D. N. Wouters te Pijnacker. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Haarlem D. Hakken berg te Dordrecht. maal wat meer vloeroppervlak krij gen toegemeten dan met de Leidato mogelijk was. Dat is dit keer bewust gedaan, zegt de heer Wolfslag. De gangpaden wor den wat ruimer, de stands zijn wat breder opgesteld, het is allemaal veel minder krap. Wat die aanwezigheid van boten en buitenboordmotoren betreft, dreig de er nog even een kink in de kabel te komen. De HISWA (handelsver eniging van watersportartikelen), be ducht voor concurrentie van de eigen HISWA- tentoonstelling, verbood aanvankelijk haar leden om deel te nemen aan de Leilento. Tenslotte is de HISWA toch van dit standpunt terug gekomen, zij het met de mede deling aan de Leilento-organisatoren, dat voor volgend jaar het gebied maar eens preoies moet worden afgeba kend. Er is nog een derde verschilpunt met de Leidato. Rondom de Leilento komt geen keur van artiesten. De aantrekkingskracht moet van de Lei lento zelf uit gaan, aldus de heer Wolfslag, die evenwel nog wel gepro beerd heeft om „het schaep met vijf pooten" naar Leiden te halen. Dat sprong echter af op het hoge hono rarium dat Leen Jongewaard cs. vroegen voor een optreden van twintig minuten. Eieren zoeken Desondanks zijn er toch een paar publiek- lokkende „aardigheidjes" rond deze Leilento. Zo is er op de ochtend van zaterdag 28 maart, om 11 uur, een eier-zoekwedstrijd voor de jeugd die met pa en ma de Leilen to komt bezoeken. Er zijn 2000 afbeel dingen van eieren verstopt, waarvan 20 gouden. Deze twintig eieren van verguld papier geven recht op een groot paasei, voor de andere ontvangt men bij inlevering een kloek choco lade ei. De Leilento-organisatoren wijzen jonge enthousiastelingen er wel op, dat ze niet tussen de tentoongestelde artikelen hoeven te zoeken. In de stands zelf zijn géén eieren vebor- gen, alleen in de gangpaden. Als tweede rand-attractie is daal de voorjaarskennis, die net als de Lei lento draait op 27, 28 en 30 maart, en bovendien nog op dinsdag 31 maart Dit VW-lunapark is niet zo kolossaal groot als met 3 oktober het geval was. Er blyft dus genoeg par keerruimte over rond de Groenoord hal. De kermisattracties worden op gebouwd aan de kant van de Wil lem de Zwijgerlaan. Er wordt de laatste tijd veel ge praat over de woontoestanden, waarin vele gezinnen verkeren. Ik zal u iets schrijven van mijn eigen er varing die ik afgelopen weken heb ondervonden. Ik zit in een groot bo- venhuis.dat geschikt is voor 5 a 6 personen. Ik zelf zit er met 3 perso nen in iiman, vrouw en kind). Ik kon ruilen met keurige mensen, die met z'n vijven in een 3-kamer- flat wonen en waar binnenkort de vierde baby op komst is. Omdat een 3-kamerflat voor mij voldoende is, vroeg ik toestemming aan de huis eigenaar. Na een week kreeg ik te horen, dat ik geen toestemming kreeg. Nu staan de zaken zo. dat binnen kort beneden mij het huis leeg komt. Omdat het huis verkocht moet worden, is er al een koper voor. Er werd toen tegen mij gezegd: vraag het maar aan degene, die dat huis koopt. De huiseigenaar wil namelijk geen toestemming geven om te rui len. omdat hij bang is, dat hij zijn huis niet kwijt raakt Nu vinden ze dat mensen, die in te grote hui zen zitten, plaats moeten gaan ma ken voor grotere gezinnen. Het wordt op manieren als deze tegengehouden. Het zal dan ook eens tijd worden, dat er verandering in komt. Als het zo door moet gaan. dan is het vechten tegen de bierkaai. Mevr. G. Tisseur Bronkhorsstr. 21a, ADVERTENTIE Renée Vos en Dorien Korte- kaas (binnen) tegen een sfeerrijk décor, dat van Nieuw Minerva". (Foto LD/Hol vast) De heer Wolfslag zou in zijn nop jes zijn, als de Leilento 12.000 be zoekers trekt. Misschien zit 't er in. Een door leerlingen van de Leidse detailhandelschool gehouden enquête onder Leidato-bezoekers, heeft in elk geval uitgewezen, dat 94% van hen belangstelling had voor een Lei lento. De praktijk zal het moeten uit wijzen. De winkeliers zelf hebben er wel vertrouwen in. Van hun kant be stond er tenminste flinke animo om aan deze eerste Leilento mee te wer ken. Parkeergelegenheid heeft U bi) ons voor de deur. Of op één mi nuut afstand v. d. Werfstraat, Oude Rijn. Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. «Ir. Dries- senstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Woensdagmiddag stonden enige Jongens van de verkeersbrigade de schoolkinderen ijverig de straat over te loodsen. Op zeker moment stond reeds één verkeersbroigadiertje mid den op straat met het spiegelei recht in de hoogte, verschillende auto's en fietsers waren reeds gestopt, de an dere verkeersbrigadier was reeds on derweg om midden op straat te gaan staan. Toen kwamen twee verkeers agenten druk pratend aan fiet sen en gingen zonder op of om te kij ken door de groep overstekende kin deren heen. En als dank werden de brigadiertjes afgesnauwd door één van de agenten, met de woorden „Je moet vlugger op straat gaan staan". VAN DAM. LEIDEN. Wat mij van de oorlog het meest is bijgebleven bij alle narigheid en ellende zijn de vriendschap en harte lijkheid. De boeren in westen had den zelf haast niets meer. ve moesten het verderop zoeken. Al fietsend en lopend zijn wy 2 meisjes <21 en 18) en 2 jongens 13 en 14) 12 dagen onderweg geweest, steeds verder naar Drente. We zagen zwart, van ellende en honger bedelend om brood, 't Was mijn beurt op te vragen. Ik had door de grond willen zakken van schaamte, maar ik moest, want de anderen wa ren al aan de beurt geweest. Bij boeren hebben we geslapen op de hooizolder, ook in de bedstede, maar nooit weggestuurd. We vertelden hoe het er bij ons toe was. Dat begre pen ze niet, dat kon ook niet. We konden daar ook blijven. maar we hadden beloofd met eten terug te ko men. Met rogge zijn we thuis geko men. Op mijn voeten zijn de lit tekens na al die Jaren nog te zien» maar we hebben na 25 aar de fijn ste vrienden in Drente. ME VR. &LOOH, LEIDER* LEIDEN De stichting Leython, die een druk bezochte jeugdsoos heeft aan het Levendaal 101, is per 1 juni de huur opgezegd. Dit is ge- beurd door de Leidse Hervormde van de kerk. Van onze kant komt de- Jeugdraad (LHJ), de eigenaar van 26 afstoting ons ook zuiverder voor. ho. I De mogelijkheid bestaat, dat Lev- het geobuwEen en ander betekent thon n4 junl het niet, dat Leython nu zonder meer op blijft gehuisvest. Men zou dan echter straat wordt gezet De mogelijkheid a^een maar de begane grond kun nen gebruiken. Gedacht wordt ook ROTTERDAM/LEIDEN Lei den zal zijn Groenoordhal nog niet behoeven te gebruiken voor overneming van (een deel van) de Rotterdamse veemarkt. De Rotterdamse raad heeft gister avond besloten de markt pas per 1 december 1974 op te heffen en niet per 1 december a.s., zoals burgemeester en wethouders hadden voorgesteld. B. en W. hadden de schade na de brand op de veemarkt aangegrepen om de knoop door te hakken, i.e. over te gaan tot opheffing, waarover reeds sinds 1930 wordt gediscussieerd. Maar de raad wilde er niet aan. Met 29 tegen 12 stemmen aanvaardde hij een amendement van de heer Bag german (WD) namens de commissie voor economische aangelegenheden om de datum te veranderen van 1 december 1970 in 1 december 1974. De heer Baggerman zei de stelling, dat de goed geoutilleerde markten van Leiden, Utrecht en Den Bosch de handel kunnen overnemen, niet overtuigend. Niet de Rotterdamse raad, maar het bedrijfsleven beslist waar het ahndel wil drijven. Voorts wees hij op de relatie tussen vee markt en slachthuis. Ruim 30 pet. in het slachthuis is afkomstig van de Rotterdamse markt. HKet liberale raadslid deelde mee, dat de veehandelaren een deel van de kosten voor hun rekening zullen nemen, die moeten worden uitgetrok ken voor herstel van de brandscha de (ruim een miljoen). Dit zal ge beuren door verhoging van het marktgeld. zit er wel in, dat Leython een ander pand betrekt. bijvoorbeeld het Troefgebouw aan de Hogewoerd. Oriënterende besprekingen zyn hier over gaande. In elk geval wordt de stichting Leython per 1 juni officieel j ontkoppeld van de Leidse Hervorm de Jeugdraad. aan verhuizing naar het vormings centrum Troef aan de Hogewoerd, maar dat ligt zakelijk gezien erg moeilijk. in verband met bepaalde subsidie-voorwaarden van Troef. De jeugdleiders van Leython overwegen ook. om in het nieuwe seizoen een iets andere opzet aan het werk te gaan geven. Tot nu toe hield men veel platen- en dansavonden, i met op zondag de zogenaamde I „culturele avond." Leython wil wat Leython is indertijd gestart vanuit meer aan projectwerk gaan doen. de kerk, als een initiatief van de Ook hierover bestaan nog geen LHJ. Zowel van de zyde van Ley- definitieve plannen. Voglende week thon als van de LHJ wordt echter zaterdag iihet uur wordt nog nader steeds meer de behoefte gevoeld om j bekend gemaakt» is er een hearing deze navelstreng door te knippen. in Leython om te peilen wat de wen- De statuten van de stichting Ley- j sen en behoeften van de vaste soos- thon zullen zodanig worden gewij zigd, dat Leyton geheel onafhanke lijk wordt van de LHJ. Dit is een ontwikkeling in het jeugdwerk, aldus dominee Bijl van de LHJ, die landelijk is. Overal zie je dat het jeugdwerk zich los maakt bezoekers aangaande dit punt zijn. Wat de Leidse Hervormde Jeugd raad betreft., wil men de Jeugd toch niet helemaal loslaten. Volgens do- mlnee Byl gaan de gedachten uit naar een oecumenische workshop. Aan dit idee is echter nog geen vaste vorm gegeven. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Elke afsluiting in Leiden brengt moeilijkheden in het verkeerDat .blijkt op het Stationsplein, waar de Schutters- veldwerken de doorgang nauwer maken. En dat blijkt vooral in de omgeving van de Trekvlietbrug. die wegens dringende herstel werkzaamheden is gesloten. Op omleidingsroutes is het cooral op de spitsuren een chaos in het ver keer. Opnieuw blijkt, dat een dergelijke schakel niet kan war den gemist. De provinciale water staat hoopt het werk vóór Pasen gereed te hebben. Velen vragen zich af waarom er ook niet 's nachts wordt gewerkt om de uitvoering sneller te laten verlo pen. Op de foto's (LD/Holvast) oor zaak en gevolg: links een blik op het brugwerk en rechts drukte op een punt, waar het anders stil is.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3