Vrouwen discrimineren zichzelf en elkaar" Vadertje Tijd verslagen HUISDIEREN: NIET ZONDER GEVAAR VOOR DE MENS msterdam krijgt modern Panopticum [Hl «sa Hfli Hyde Beer-Veltman Actie Politica eer vrouwen in Raad Initiatief van Madame Tussaud in Londen SIBAO I 20 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD Pofmouw Zéér ouderwets detail in sommige jurken voor komend zomerseizoen: de pofmouw. Verwerkt in tot over de knie vallende katoenen Jurken met lange mouwen en schootjes die, voor de zoveelste maal, weer zó uit groot moeders garderobe lijken te zijn weggelopen. Geweldige stroken ra ken trouwens ook weer „in". Ze wor den recht of diagonaal geplaatst op luchtige korte of halflange genopte middag- en avondjurkjes. Leef programma' 1STERHOUT (GPD) „Ik wil beslist geen nieuwe poli partij vormen. Alsjeblieft niet", zegt Nelly de Beer-Velt- negenendertig jaar, getrouwd, moeder van twee kinderen, (tont in Oosterhout en is dezer dagen in het nieuws geko- als initiatiefneemster tot de actie „Politica". Doel: de Ne- jidse vrouw „politiek bewust" te maken en haar medezeg- ;hap in de politiek te bezorgen. «I vrouwen denken bij het i kiesrecht alleen maar aan het tiesrecht, het uitbrengen van !em. Nelly de Beer vindt dat hun passief kiesrecht veel va- de praktijk moeten brengen Ecb kandidaat te stellen voor meenteraden in him woon- D spontaan opgezette actie heeft rat enthousiaste reacties op- o, niet alleen van vrouwen, mannen die ontevreden bly- ap met de huidige gang van lien in de gemeenteraden. nu de situatie hier in Oos- Daar zit zegge en schrijve rouw in de gemeenteraad, te- ir meer dan twintig mannen, dt dat gewoon een farce", zegt de Beer. Waarom ze vooral de ntepolitiek op het oog heeft? die voor de vrouw, letterlijk lurlük, het dichtst bij huis ligt. gemeenteraden wordt beslist plaats en milieu waarin de i zullen moeten leven", zegt ;r achter de actie „Politica", r de hand liggende voorbeel dt ze de bouw van winkel van nieuwe schoolgebouwen aanleg van belangrijke ver- rs in een stad. I [groepen de Beer realiseert zich heel it de doelstellingen van een mlté als „politica" niet van de de andere kunnen wor- argemaakt. Een flinke aan- lode is nodig. „Laten we er tr jaar voor uittrekken", zegt kunnen we tegen de vol- gemeenteraadsverkiezingen a ten ijs komen. Er kunnen i onderzoeksgroepen gevormd die bijvoorbeeld in woonwijken de proble- tan verkennen en optekenen jporten daarvan tezynertyd gemeenteraden voorleg- k grote moeilijkheid is, de ervan te doordringen dat inbreng alleen kunnen rea- via de politieke partijen, a die iets willen bereiken, zich politiek oriënteren, via iitieke party kleur bekennen, heb al gemerkt dat het ver- moeiiyk is om dat over ten". Nelly de Beer komt er rond voor uit dat ze vroeger nooit een politieke party is „ingedoken" en pas nu in dit opzicht goed actief is geworden. Ze wil ook best weten dat ze uit- eindelyk zeer bewust heeft gekozen voor D'66. „Ik zie daar een werkeiy- ke democratie, een openheid, waardoor je zonder meer kunt bin nenstappen en je standpunt kenbaar maken. Als ik me by een politieke party oriënteer wil ik in de keuken kunnen kyken. Dan heb ik niets aan een boekje met theorie. Op het mo ment dat een party zich afsluit door besloten party vergaderingen waar je niet binnen mag, ben ik al weg". Ze gelooft dat haar politieke vrou wenactie goede levenskansen heeft en ook in andere gemeente zal aan slaan. „In elke gemeente zyn wel een paar vrouwen te vinden die de boel op gang kunnen brengen. Je moet van de grond af beginnen, een kern verzamelen van vrouwen die geïnteresseerd zyn in de gemeen- telyke ontwikkelingen, en daar uit een kader vormen. Vrouwen die werkelyk belangstelling hebben moeten zich abonneren op de raad- stukken. tydens een raadsvergade ring gewoon op de publieke tribune gaan zitten. Dat is een heel goede ervaring. Ik ben ervan overtuigd dat zo'n werkgroep binnen het jaar tot een pressiegroep kan uitgroeien". Haar kritiek op de gemeenteraden lucht ze in pittige termen. „Ze moe ten niet zo moeilyk zitten doen. Ze gebruiken tweehonderd woorden om iets te zeggen dat in twintig woor den kan. Een doodgewone vraag naar de huurprys van een woning wordt verpakt in benamingen waar de burger niks van snapt. Als je aan een gemeentebestuurder vraagt, wat hy onder democratie verstaat, pro beert hy Je met een kluitje in het riet te sturen door te zeggen dat hy wel twee avonden nodig heeft om dat uit te leggen. Nou, ik kan het ln zes woorden en dat heb ik ook ge zegd". Een gemeenteraadslid, vindt Nelly de Beer, moet van dag tot dag. van moment tot moment verantwoording kunnen afleggen en niet eens in de vier jaar. .Anders zit je daar na een jaartje voor jezelf, zonder nog con tact te hebben met de achterban. Je moet heel wat kritiek kunnen ver dragen en daarmee bedoel ik niet dat je die kritiek van de brede rug moeten laten afglijden. Je moet kri tiek ook verwerken, er iets mee doen, jezelf corrigeren". ..Het fabeltje dat vrouwen-im muun zyn voor hartziekten moet nodig worden opgeblazen" Deze kernachtige uitspraak is volgens „McCall's" afkomstig van een bekende Amerikaanse specialist in hartziekten. Weliswaar krijgen meer mannen dan vrouwen hartaanvallen en bovendien krygen mannen ze on geveer tien jaar eerder dan vrouwen (en dat danken de vrouwen dan aan een bepaald vrouweiyk hormoon dat, hen beschermt), maar het beeld is daarmee allerminst volledig. In Amerika is de situatie op het ogen blik als volgt: ieder jaar worden evenveel vrouwen als mannen ge troffen door een fatale beroerte, drie van de vyf Amerikanen die een veel te hoge bloeddruk hebben zijn vrou wen. Van de negenhonderdduizend vrouwen die volgend laar aan diver se ziekten zullen overly den zal byna de helft sterven doordat er iets met het hart is misgegaan. Overspan nenheid. een te hoog lichaamsge wicht en te vet voedsel zullen de voornaamste oorzaken zyn. De Ame rikaanse hartstichting geeft ook aan vrouwen het advies, zich na hun dertigste jaar <of nog eerder) op hartafwykingen te laten testen. En een goed voedingspatroon moet niet worden gezien als een dieet voor een paar weken of een paar maanden, maar als een „programma" voor het hele leven. Rimpels s Sexy Aan de eeuwig-Jonge filmactrice Michele Morgan vroeg „Elle" wat ze van plastische chirurgie denkt. „Ik ben er tegen", zei Michele Morgan. „Voor my liever een rimpel dan een litteken. Rimpels zyn meer sexy. Ik heb trouwens nog nooit een facelif ting nodig gehad omdat ik, zoals alle jj vrouwen in mijn familie, appelwan getjes heb. zodat myn huid van na- Margot Fonteyn is op haar vijftigste nog een slanke ballerinaMariene Dietrich durft zich op haar 65-ste in een nauwsluitende avondjurk te vertonen. De hertogin van Windsor (de zeventig gepasseerd) wordt beschreven al een „vibrerende verschijning met een fris gezicht", en mevrouw Rose Kennedy (bijna tachtig) speelt nog golf in slacks en een truitje. Vier van de vele beroemdheden die zich bij het klim men der jaren steeds beter lijken te voelen. Ladies' Home Journal vertelt hoe middelbare dames van society en filmwereld dat voor elkaar krijgen. Veel slaap, een streng dieethormooninjecties en op z'n tijd wat plasti sche chirurgie doen wonderen, maar daarnaast beoefe nen de veelgefotografeerde vrouwen van deze aardbol allemaal wel een of andere sport, van doodgewone gym nastieklessen en tennis tot golf en karate. Filmster Lau ren 'Bacall, vijfenveertig: „Je moet je lichaam gebruiken, het onder controle hebben, het gevoel krijgen dat het jong en onvermoeibaar is." Doris Day zweert bij fietsen, wandelen en tennissen en bij een dieet van veel groente en fruit, maar zonder drank en sigaretten. En Mae West, hu 75, vindt van zichzelf dat ze er als 26 uitziet. Ze con centreert zich dan ook van de vroege ochtend tot de late avond op haar gezondheid, onder het motto „Vadertje Tijd maakt een vod van je als je hem niet laat zien wie de baas is". De beste oppepper volgens Mae West: „Zoek een nieuw vriendje. Dat helpt altijd." ture gesponnen is. Emancipatie In huize De Beer is het begrip ADVERTENTIE WASHANDEN. RUWE //ANDEN.NNINTE/W flNOütf Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dat doet 't! U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. Vflli# handcrème I maakt uw handen weer gaaf en zacht. Mevrouw Nelly de-Beer-Veltman „vrouwenemancipatie" geen punt van discussie. Nelly de Beer is de (hardwerkende) rechterhand van haar man, die de leiding heeft van het Benelux-verkoopkantoor van een grote kunststoffenfabriek. „Myn man stuurt my naar bui tenlandse beurzen om zaken af te handelen waar hy zelf geen tyd voor heeft. Man en kinderen ac cepteren dat volkomen. Ook de mannen met wie ik voor de zaak in contact kom. vinden het de nor maalste zaak van de wereld. Maar veel vrouwen vinden het niet ge- woon en daarom durf ik gerust te zeggen, dat maar een heel klein i percentage, misschien nog geen procent van de vrouwen qua men taliteit werkelyk geëmanciperd is. Niet de mannen, maar de vrouwen discrimineren de vrouwen. Zichzelf en elkaar". Ze heeft het voor de zoveelste maal ervaren toen „Politica" in een de bat met het gemeentebestuur het hoe en waarom van deze politieke vrouwenactie mocht toelichten. Ze zegt: „My is later verweten dat ik de zaken heb aangepakt en gefor muleerd als een man, me als een man heb gedragen. Alleen omdat ik efficiënt, zonder franje en misschien wat scherp myn vragen heb gesteld. Ik ben er. eeriyk gezegd, een beetje in m'n hemd gezet. Niet door de mannen, maar door m'n seksegeno ten. de vrouwen. Het initiatief ont breekt ook zo vaak by vrouwen. Ze vinden alles prachtig, maar schui ven het werk af op een ander. Maar ja. alles moet nog groeien, niet al leen hier maar in het hele land". (Van onze medische medewerker dr. J. Katerr) Honden en katten zijn veel-geliefde huis dieren. waaraan praktisch geen plekje in huis wordt ontzegd. Men mag zich af en toe wel eens afvragen of men daarin geheel juist handelt. Niet zelden komt het name lijk voordat ziekten bij de mens terug te leiden zijn tot oorzaken bij dieren. Apen, Wat ons meest geliefde huisdier de hond betreft, aan de besmettingsge varen die dit dier meebrengt, heeft de Amerikaanse oogarts dr. I. H. Leopold in 1965 een waarschuwend artikel gewyd onder de titel: „Is de hond werkelyk onze beste vriend?" Dat deed hy naar aanleiding van een ernstige oogafwyking die veroor zaakt wordt door de larve van een by de hond voorkomende worm. de Toxocara canis. In het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde is. naar aanleiding van een identieke oog patiënt, kortelings ook een waar schuwend woord geuit ten aanzien van door honden overgebrachte worm-infecties. Honden fungeren als „gast heer" van verschillende soorten wor men. De levensloop van de Toxoca ra canis by de hond Is op zichzelf al belangwekkend, maar voor zyn baas is het van belang te weten, dat de larven van deze worm in ver schillende organen gevonden wor den: in lever, longen, milt, nieren, spieren en hersenen, en dat zy daar allerlei ziekte verschijnselen kunnen veroorzaken. Deze komen (door de zelfde oorzaak) ook by de kat. muis en zelfs by vogels voor De besmetting van de mens vindt plaats nadat Toxacara-canis-eieren via de mond in het lichaam zyn ge raakt. Over de grond kruipende kin deren hebben de grootste kans op infectie, zoals blykt uit de leef- tydsverdeling van de tot od heden beschreven patiëntjes. De ziektever - schynselen kunnen bestaan uit een algemeen-ziek-zyn, met lichte (Van onze correspondent. Arnold Lissauer) ÏDEN (GPD) Amsterdam krijgt weer een Panopti- Mals de ouderen zich dat uit het begin van deze eeuw dherinnerenDe heer Edward VGatacre, directeur van Tussaud's wassenbeeldengalerij in Londen heeft na- besloten een waardige tegenhanger van deze wereldbe- verzameling in de hoofdstad van Nederland te openen, todaar het voormalige restaurant „Formosa", waar men "iet de verbouwing is begonnen. •tóen hierover een gesprek heer Gatacre, die half-Ne- is. Vandaar wellicht zyn il Is een kleinzoon van Vic- ?Uers, die zich in de vorige 1 Nederland byzonder ver- ik maakte op het gebied van ■M van historische gebou- <Üe een grote rol speelde by folng van het Ryksmuseum. Gatacre die vaak in Ne- komt, waar zyn moeder in «se Vorden woont, heeft al naar een geschikt gebouw •sarin hy een nieuwe col toen beelden zou kunnen •gen. Toen „Formosa" vry ging hy meteen kyken zowel de ligging als de "tor zyn doel uitermate ge- tó echter geen ouderwetse ^zameling worden. In hebben wy de afgelopen vier jaar met groot succes met nieuwe rimenteerd en artistiek verantwoor de, aan speciale historische onder werpen gewyde „shows" ingericht, zoals „The battle of Brittain" en „De slag by Trafalgar". Ons plan is om in Amsterdam een dergeiyke „hap pening" over Rembrandt in te rich ten, welke op suggestieve ma nier verschillende aspecten uit het leven van de grote schilder en diens periode zal weergeven", aldus de heer Gatacre. „Het zullen impressies zyn waarin bepaalde figuren uit Rembrandts schilderyen een rol zullen spelen en waarbij waarschynlyk ook gebruik zal worden gemaakt van beweging en geluid. Maar hoe we het precies doen weet ik nog niet. We improvi seren vaak tot het laatste ogen blik „Een voorbeeld van hetgeen ons voor ogen staat, is de Shakespeare- ter.toonstelling weifee enkele ja- ïen geleden in Stratford on Avon en in Londen zoveel succes heeft ger hand. Wat wy in Amsterdam gaan doen is gebaseerd op ons oude uit gangspunt, amusement combine ren met onderricht en hoge visuele han Cruyff. Het wordt evenals in Londen een wisselende verzameling, waarby een aantal klassieke beelden permanent zal zyn" De ingang van het Amsterdamse Panopticum komt in de Kalverstraat en academische normen in dienst te en de uitgang aan het Spui. Het stellen van iets dat zowel met kerk éénrichtingsverkeer zal het bezoek en paleis, als met het kermisterrein vergemakkelyken De heer Gat acre. is verbonden. Het grootste deel van die de komende maanden veel in lllllllllllllllllill|i||||l:li''lil!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUI iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir wat wy in Amsterdam tonen zal uit dergelyke thema's bestaan. Gedacht wordt byvoorbeeld ook aan „De tuin der lusten" van Hieronymus Bosch. Het zal geen evenbeeld worden van de bestaande verzameling, al zal er veel van het technische werk in Lon den worden uitgevoerd. De collectie zal vonrnamelyk betrekking hebben op Amsterdam en Nederland. Er zullen wasfiguren te zien zyn van nog levende en overleden beroemde Nederlanders, van Erasmus tot Jo- Amsterdam zal vertoeven, vindt dat hy voor de omgeving van zyn twee de „tehuis" de juiste atmosfeer heeft gevonden, nl. midden in het oude hart van de stad, met het Begynhof en het Amsterdams historisch mu seum in de onmiddeliyke nabyheid. „Dit laatste vormt een tegenhanger erj aanvulling van hetgeen wy te zien zullen geven". Het Amsterdams historisch mu seum bevat trouwens de enige over blijfselen van de eerste wassenbeel denverzameling in de hoofdstad, wel ke te vinden was ln de „Nieuwe dool hof" welke van 1648 tot 1862 aan de Rozengracht heeft bestaan. De was senbeelden daarvan werden in de latere jaren door houten vervangen. De nieuwe onderneming wordt ge- zamenlyk zowel door het Londense bedryf als de „NV Madame Tussaud Amsterdam" gefinancierd. „Madame Tussaud" vierde vorige week zyn tweede eeuwfeest. Het wassenbeelden museum begon nl in 1770 (in Parijs als het „Musee Cur- tius". Dr Philippe Curtius, een arts. was een oom van Madame Tussaud, die het modelleren van wasfiguren van hem leerde en gedurende de Franse revolutie met haar collectie naar Londen moest vluchten. Ty dens „de terreur" moest Madame Tussaud vele van de onder de guil lotine gevallen hoofden van beroem de Franse aristocraten in was na bootsen. De heer Bernard Tussaud. die het beeld van Koningin Juliana ver vaardigde, is in 1967 overleden. Hy was de laatste van de Tussaud's die sinds de oprichting als beeldhouwer aan de instelling waren verbonden. Het oorspronkelijke Amsterdam se Panopticum, dat zich aan de Am- stelstraat by het Rembrandtplein bevond, werd in 1882 opgericht en in 1916 als gevolg van de eerste wereld oorlog gesloten. Het meeste mate riaal voor dit wassenbeeldenmuseum placht tot dat tydstip uit Berlyn te komen. vers geïmporteerd, moeten in dit opzicht tot de nogal twijfelachtige huisgenoten worden gerekend. Niet alleen zijn ze on mogelijk geheel zindelijk te maken, maar ook is er ernstige verdenking dat zij over dragers zijn van tropische ziekten, waar onder de Lassa-koorts. koorts, vage buikklachten, vermage ring en verschillende afwykingen in het bloed, ook zonder deze alge mene verschynselen, maar met de a genoemde oogafwy kingen. Deze laatste kunnen pas laat worden ont dekt. In veel gezinnen heeft men een hond. Ongeveer een kwart van de volwassen honden scheidt met de faeces de eieren van de Toxacara- worm uit en ook veel pups biyken deze eieren in de ontlasting te heb ben De moederhond mag dan de faeces van de jongen opeten, daar mee is de verontreiniging van het huismilieu niet uitgesloten Bo vendien wordt op deze wyze de teef opnieuw geïnfecteerd en vooral moet de besmetting van de grond van de tuinen en speelplaatsen met Toxoca- ra-eieren hoog zyn. Die eieren kun nen zich ook onder ongunstige kli matologische omstandigheden, zoals koude en droogte, verder ontwikke len Dan kunnen kruipende kinde ren heel gemakkeiyk worden besmet, smetten. Het lykt me raadzaam erop toe te zien. dat een hond regelmatig ont wormd wordt en dat de ontlasting van pasgeboren hondjes vernietigd wordt, totdat deze dieren een worm- kuur hebben ondergaan Ook de kat- te-spoelworm kan zo de mens be- Onze huisdieren treft geen enkele schuld en we zouden ze niet graag willen missen. Maar de mens moet wel maatregelen treffen om zichzelf en vooral zyn kinderen, te bescher men tegen de infectie die honden (en katten) nu eenmaal overbrehgen En daarvan zyn wormen nog slechts één voorbeeld. De medische wetenschap en de bio logie zyn gezamenlyk ver gevorderd in het opsporen en het genezen van talloze dieriyke infecties Niet alleen onze gewone huisdieren als de kat en de hond. maar ook een wat onge woner huisdier als de aap. kunnen deze infecties op de mens overbren gen, Dan volgen de grote reeksen van allerlei infecties waarby de die renwereld om ons heen en soms van heel ver. direct betrokken ia. Ook by de overbrenging van onze slechts met een ultramicroscoop zichtbaar te maken belagers, de virussen, waarte gen de mens nog vaak machteloos staat. Babies bespied De slaap - en eetgewoonten van een kleine honderd Amerikanse ba- bies zyn onlangs nauwlettend bestu deerd door een team voedselspecia- listen van de universiteit van Colo-- rado. Uitgangspunt was de vraag of babies gemakkelyker de hele nacht doorslapen zodra ze vast voedsel krygen. Volgens de medische rubriek van „Ladies' Home Journal" mag deze opvatting nu definitief naar het rijk der bakei-praatjes worden ver wezen. Hoewel de babies daar in Co lorado verschillend voedsel kre gen 'de ene groep vast voedsel vóór de vierde levensweek, de andere pas negen tot twaalf weken na de ge boorte stopten de zuigelingen op ongeveer hetzelfde ogenblik met het „opeisen" van nachtv»Dedingen. Namelijk toen ze ongeveer zes weken waren. Kleuren Een interieur dat in rood is uit gevoerd, wordt al sinds onheugiyke tyden als „stimulerend" beschouwd en iedereen mag voor zichzelf uit maken hoe hy dat begrip wenst te interpreteren. Weekblad „Woman" vertelt ons dat we 'X>k geel als een zeer stimulerend kleurtje dienen te beschouwen. Blauwe en groene tin ten in een interieur geven de bewo ner rust. maar teveel groen kan de primerend werken, evenals een te rustig interieur in „neutrale" tinten, zonder het effect van een brutaal contrastkleurtje. „Woman" keek nog even om de hoek by twee bekende vrouwen en weet te melden dat prinses Margaret haar zitkamer heeft gestoffeerd in de opgewekte kleurencombinatie lichtbruin met steenrood. En Sophia Loren heeft (naar men zegt op advies van de psycholoog) de kinderkamer van haar zoontje geheel in geel laten uit voeren. Drama's ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRA AT I08Q-II2 LEIDEN In „Marie Claire" een kleurenfoto van een aardig jong vrouwtje dat met een benauwd gezicht op een stoel zit vastgebonden. Illustratie by een verhaal over „de mannen die hun vrouwen verhinderen buitenshuis te gaan werken, behalve wanneer dit volstrekt noodzakeiyk is. Een en an der is, volgens „Marie Claire", dat gesprekken had mét vrouwen die graag zouden willen werken, in veel huisgezinnen nog altyd „een bron van drama's". Waarby jaloezie van de mannen vaak een niet onbelang- ryke rol speelt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 31