Vultink worstelt met „stenen „Arsenal-Ajax had finale kunnen zijn Plan-Stoop zet betaald voetbal op de helling Karstens tweede in Milaan-San Remo LEGET WEER FIT Hidegkuti trainer Benfica Ajax niet ontevreden Voor het eerst sinds zeventien jaar Italiaanse zege Schenk wint in Narvik SCHEIDSRECHTER WIM SCHALKS: Schorsing en boete voor Ter Horst KNVB neemt geen maatregelen tegen FC Twente ^AJORICA PAR ELS-BIJOUX YRIJDAO 20 MAART 1070 PAGINA 27 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD DUISBURG (GPD) Aan de misère met de moderne bil jartballen van kunststof is aan het begin van het Europese kampioenschap ankerkader 47/1 in de schouwburgzaal van de Merkaturhalle in Duisburg een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Al geruime tijd was aangekondigd met welk soort super-ara- mith gespeeld zou worden, zodat de spelers met dit type had den kunnen trainen. De Belg Van Boxem. secretaris generaal van de Europese biljartfede ratie en deel uitmakend van de toer- nooileiding in Duisburg, zorgde ech ter aan het begin van het toernooi voor een onaangename verrassing door te protesteren tegen de afme tingen van de compositieballen, die te klein zouden zijn. Er werd een JAN LEGET genezen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Jan Leget is weer helemaal fit. De aanvoerder van UVS, die zondagmiddag in Gou- |j da tegen Olympia <10) gebles- I seerd langs de kant bleef, zal zaterdagmiddag kunnen uitko men in het nationale ama teurelftal, dat in Oosterhout de belangrijke interland tegen Wa les speelt. Na de centrale training in Zeist heeft KNVB-arts dokter Kessler geruststellende berich ten laten horen. Bondscoach Arie de Vroet: „De dokter heeft gezegd dat Leget niet meer terug hoefde te komen. Gisteravond heeft hy weer nor maal by zijn vereniging kunnen trainen. Tegen Wales zal Leget er dan ook zeker by zijn." Ook Jaap van Kesteren (23), Noordwijks linkerverdediger, hoopt zaterdagmiddag op het TSC-terrein in Oosterhout op een nieuwe „cap" De b'onde. stevig gebouwde Noordwijker, die zich dit seizoen een vast plaatsje in het nationale ama teurteam veroverde ofschoon hij nog nooit in het nationale zater dagteam was gekozen .rekent ei- I gelijk wel enigszins op zyn vier de landenwedstryd. Van Keste ren: ..Pas in Breda zal meneer De Vroet het elftal bekend ma ken. Maar ik dacht toch wel dat ik een goede kans maakte. Wa les speelt nogal stevig, typisch Brits voetbal. Bikkelhard. Dat fysieke krachtvoetbal kan ik wel aardig hebben JAAP VAN KESTEREN vierde interland? Van Kesteren over de kan sen van het amateurteam om de finale-poule in het Italiaan se Toscane („Zou een leuk tripje zijn te bereiken: „We zullen het niet gemakkelijk krij gen .Wales zal er ongetwijfeld bikkelhard tegenaan gaan. Die Jongens hebben immers niets te verliezen. Alleen aan een over winning hebben zij wat. Wij heb ben aan een gelijkspelletje al genoeg. En dat moet, dacht ik, toch wel haalbaar zijn meetapparaat bijgehaald, dat een af wijking van 0,2 mm aanwees. De ballen werden vervangen door gro tere, diie bovendien zwaarder waren. Volgens de Nederlandse deelnemer Hans Vultink zijn dit .stenen', waar mee hy nog nooit had gespeeld. Vultink was niet de enige die ver bolgen was over deze ingrijpende wijziging in het materiaal, maar de heer Boxem trok zich niets aan van de protesten. Het bleek, dat de Westduitser Die ter Müller, die vorig jaar bijzonder verrassend de Europese titel behaal de in Maassluis, direct opvallend goed met de zwaardere ballen over weg kon. Hij opende het toernooi tegen de Franse ex-prof Ronald Du- fetelle en produceerde meteen twee series boven de honderd. Hij had niet meer dan aoht beurten nodig om de Fransman kansloos te verslaan met 42300, dank zij een reeks van 126 In de zesde beurt en een slotserie van 115. Kogels Hans Vultink had echter in zijn eerste partij de grootste moeite zich met de logge kogels vertrouwd te maken. Het was een geluk voor hem, dat hy de onbekende Westduitser Mattheus Metzemaoher tegenover ziah vond, die nooit verder heeft ge reikt dan tot een algemeen gemid delde van ruim tien. Vultink had enigszins ontstemd aangekondigd „Ik zal ze wel eens wat laten zien". Maar ook hem speelde de overscha keling parten. Hy rommelde een aantal beurten vervaarlyk over de tafel, waarby van kader zo goed als geen sprake was. Het kostte onze landgenoot niet minder dan zestien beurten (een gemiddelde van 18.75) om zich de Duitse debutant met 300 —150 van zich af te schudden. Pas in de negende beurt kwam Vultink tot enigszins verantwoord lynenspel maar by 81 miste hy een eenvoudig eenbandstootje. Hy sukkelde weinig geïnspireerd, zonder erg veel maat gevoel en zelfvertrouwen, naar het einde. Ook de Belgische vertegenwoordi ger, de talentvolle Ludo Dielis, had in zijn eerste party, tegen de Oosten- ry'ker Hanz Stenzei, veel te sellen met het .zware kaliber'. De 25-jarige Belgische wereldkampioen vijfkamp verspilde niet minder dan 27 beurten voor zyn ouverture, die hy met 124 —300 zegevierend afsloot. In zyn tweede party scheen Dielis naar een snelle overwinning te gaan tegen Dufetelle. In drie beurten had hy de helft van het vereiste aantal caramboles achter de rug (151), maar daarna sloot de vroegere Franse be roepsspeler de verdediging herme tisch. De Belg had nog 15 beurten nodig om het eindpunt te bereiken en werd tenslotte ook nog bedreigd dooi- Dufetelle, die in de nastoot. tot 51 caramboles kwam en op een to taal van 269 eindigde. Hans Vultink speelde in de avond- ontmoeting tegen de Zwitserse figu rant André Burgerer abominabel slecht. De party sleepte zich zich tot ver na. middernacht voort. Vul tink miste de eenvoudigste stoten en worstelde zich in niet minder dan 33 beurten naar de povere winst van 300—256. De vlotte starter Dieter Müller werd in zyn tweede duel onverhoeds besprongen' door de Oostenrijkse coming man Hanz Stenzei met. een secure reeks van 101 in de vierde beurt Müller had heel wat tijd en toewijding nodig om deze knock down te boven te komen. Dank zy onder meer een compacte serie van 124 in de elfde beurt gelukte hem dat. Het kwam eohter tot een adem benemende slotacte, waarin alleen de zenuwen vrtj spel hadden. Müller Vluchtte in de achttiende beurt dooi de finish, achtervolger Stenzei vast zettend op 274. Uitsla gen Dufetelle 42 8 11 5.25 Müller 300 8 126 37.50 NARVIK (ANP) In de Noorse plaats Narvik is gisteren de schaats- caroussel voortgezet, waarmee het seizoen wordt besloten. Ard Schenk vestigde op de 500 meter met 40.6 seconden een nieuw baanrecord en werd eerste in het klassement over twee afstanden. De 5000 meter werd met 730.0 gewonnen door Kees Ver kerk. Uitslagen: 500 meter: 1 Schenk 40.6, 2. Eriksen (Noor.) 40.8, 3. Tho massen (Noor.) 40.9, 4. St lansen (Noor.) 41.1, 5. Fornaess (Noor.) 41.3, 7. Bols 42 0, 9. Verkerk 42.5. 5000 meter: 1 Verkerk 7.30.0, 2. Guttormsen 7.32.8. 3. Tveter 7.35.8, 4. Bols 7.35.9, 5. Thomassen 7.413, Schenk 7.42.9. Totaalklassement: 1 Schenk ;.890. 2. Thomassen 87.030. 3. Tve ter 87.380, 4. Verkerk 87 500, 5. Gut tormsen 87.580, 6. Bols 87.590. Stenzei 124 27 23 4.59 Dielis 300 27 45 11.11 Galvez 300 14 68 21.42 Burgener 84 14 28 6.00 Vultink 300 16 81 18.75 Metzemacher 150 16 57 9.37 Dielis 300 18 84 16.66 Dufetelle 269 18 89 14.94 Stenzei 274 18 101 15.22 Muller 300 18 127 16.66 Burgener 256 33 44 7.75 Vultink 300 33 60 9.09 Galvez 290 35 79 8.28 Metzemacher 300 35 42 8.56 Stand na de eerste dag: 1. Müller 4, 27. 23.07 2. Dielis 4, fp 84. 13.33 3. Vultink 4. 81. 12.24: 4. Galvez 2. 79. 12.04: 5. Metzemacher 2. 57. 8.82; 6. Dufetelle 0. 89. 11.96: 7. Stenzei 0, 101, 8.84; 8. Burgener 0. 44, 7.23. (door Cees Onvlee» LEIDEN „Ajax tegen Ar senal? Jammer, het zou een mooie finale zyn geweest Wim Schalks, de Leidse In ternationale scheidsrechter, die woensdagavond nog Arsenal- Dynamo Bacau leidde, vindt het enigszins jammer, dat gister avond in Rome de namen van de roemruchte Engelse club en van de Amsterdamse Cup-figh- ter als eerste uit de gouden bo kaal zojn getrokken. Schalks: „Natuurlyk is een finale van Ajax tegen Anderlecht of In ternationale ook erg mooi. Maar wat ik van Ajax en Arsenal heb gezien dacht ik wel dat het de sterkste clubs in het Jaarbeurs- stedentoernooi zyn". De dit seizoen voor het laatst in het nationale profvoet bal fluitende Wim Schalks is woensdagavond op het legenda rische Highbury iq, Londen vooral onder de indruk geko men van de aanvalskracht van Arsenal De Britten, die op het ogen blik met 36 punten uit 35 wed strijden op de ranglyst van de eerste divisie een bescheiden twaalfde plaats innemen met 20 punten achterstand op koploper Everton, toonden tegen het Roe meense Dynamo Bacau een enorme stootkracht: na de 2-0 overwinning in Bacau werd het op Highbury voor 37.000 toe schouwers niet minder dan 7-1. Schalks „Nu maakten die Roe menen ook wel een zwakke in druk. Vooral fysiek waren ze niet tegen Arsenal opgewassen. Maar daarvan profiteerden de Londenaren toch uitstekend. Pas toen het 7-0 was, geloofden zy het wel en kon Balutza voor Dynamo ook nog tegenscoren". Schalks, die dit seizoen Ajax enkele malen floot o.m. de in eerste instantie door hem af gelaste wedstryd in Deven ter tegen Go Ahead en de Amsterdammers vorige week ook tegen Carl Zeiss Jena zag schitteren (5-1), trekt voor zichtig zyn vergelyking door: „Arsenal en Ajax hebben veel WIM SCHALKS ,Jtrsenal sterk" van elkaar gemeen. Arsenal speelt, net als Aajx, verdedigend fysiek sterk voetbal, robuust soms, maar nooit unfair. Maar aanvallen is toch wel de groot ste kracht van de ploeg nèt als bij Ajax. Door de zwakke tegenstand van de Roemenen valt het natuurlyk wat moeilyk te beoordelen, maar alle voorhoe de spelers, Rad ford. George, Graham en Sammels, beschik ken over een uitstekend schot en vooral ook over een voortref- felyke koptechniek. Niet minder dan vier doelpunten werden met kopballen gescoord Ajax is. volgens de vroeger om het veelvuldig toekennen van strafschoppen nogal bekend geworden Leidse scheidsrechter, de tegenstander die Arsenal het liefst niet in de halve finales te genover zich had willen hebben. Schalks: „Na afloop zei de voor zitter van Arsenal nog tegen my. dat zy erg onder de in druk waren van Ajax. En dat zy de Amsterdammers pas graag in de finale wilden treffen". Ajax <èn het Nederlandse voet bal) is de laatste tyd in Lon den overigens erg populair geworden by het publiek. Wim Schalks terugdenkend: „Na de wedstrijd van 't Nederlands elf tal op Wembley tegen Enge land zyn de namen van vooral Johan Cruyff en ook Piet Kei zer overal bekend. Het publiek od Highbun- was trouwens toch erg sportief. De sfeer daar is geweldig. Men steunt niet al leen de eigen ploeg, maar heeft ook veel waardering voor het spel van de tegenstander. Voor Dynamo was dat wel niet zo veel. maar voor Ajax zal dat on- getwyfeld meer zyn Wim Schalks is overigens niet v de enige Nederlandse scheids rechter. die dit Cup-seizoen een wedstrijd van Arsenal leidde: ook Arie van Gemert heeft de Britten eenmaal in de derde ronde gefloten. Die ontmoe ting werd trouwens óók bijge woond door Ajax-trainer Ri- nus Michels, die aan de voor avond van EngelandNederland over een illuster voorgevoel bleek te beschikken. Michels over Arsenal: „Het maakt natuurlyk nu weinig meer uit tegen wie je moet. Ar senal is een vette kluif, maar 3ok Inter of Anderlecht waren geen gemakkeiyke wedstrijden geworden. Arsenal is een ty pisch Engelse ploeg. Dus een zeer lastige tegenstander. Arse nal speelt rechttoe-rechtaan, ge richt op lange trappen. Net als Liverpool eigenlyk Michels nuchter over de kan sen. „Het moet niet onmoge- lyk zyn om de finale te halen. Het Engelse voetbal ligt ons wel". En wyzend op de „corri gerende" uitslagen in het Olym pisch Stadion tegen Napoli (na een 1-0 nederlaag een 4-0 over winning) en Carl Zeiss Jena (een 5-1 triomf na opnieuw een 13 achterstand van het eerste duel»: „Bovendien hebben we het voordeel dat we weer eerst uit spelen. Dan kunnen als het moet voor eigen publiek nog al- tyd iets goedmaken DEN HAAG (ANP) Wanneer j op 26 maart a.s. de buitengewone -,-ergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB wordt gehou den, zaU daar in behandeling komen j een plan tot reorganisatie van het j betaalde voetbal, welk plan de naam draagt van de voorzitter van DWS, de heer D. Stoop. In het plan zyn de volgende voorstellen vervat: 11. Terugkeer en bloc van vijftien clubs naar het amateurvoetbal, even- I tueel om organisatorische reden ver- soreid over de seizoenen 1970/71 en 1971/72. 2. Opneming van de vyftien clubs in I de eerste Klasse van het amateur- j voetbal. I 3. Vorming van een organisatiefonds van drie miljoen gulden, welk fonds in een aantal jaren zal worden opge bouwd uit de overschotten van de KNVB -r ekerung 4 Uitbetaling van 200.000 gulden aan elk der vyftien terugkerende clubs. 5. Recht voor de vyftien clubs tot /t-ye verkoop van de contractspelers. 6. Het aangaan van een gentleman- I agreement tussen de 53 clubs uit het Ie taalde voetbal, waardoor in eerste instantie nie' -getransfereerde spelers gedurende erkele jaren méér kunnen opbrengen dan de reglementaire 3000 gulden. 7. Storting van 50.000 gulden per overgebleven vereniging ter financie ring van het reorganisatiefonds 38 x 50 000 - 1 900.000 gulden). De reste rende 1.1 milioen gulden dient door de KNVB of andere instanties te worden voorgeschoten. 8. Indeling van de 38 overgebleven verenigingen in twee divisies. 9. Het openen van besprekingen met de overheid om te komen tot sterk vertioogde uitkeringen uit de toto voor de overgebleven 38 clubs en voor het verkrygen van gemeente lijke en provinciale subsidies, resp. het afschaffen van de vermakelyk- heidsbelasting. D. STOOP BOEDAPEST (AP) De 48-jarige Hongaar Nandor Hidegkuti. midvoor van het Hongaarse nationale elftal in het begin van de jaren '50, heeft een aanbod van Benfica uit Portu- I gal aangenomen om als oefenmeester van die vereniging op te treden. Hy j heeft de Hongaarse voetbalbond ge- I (.raagd of hij de betrekking mag aannemen. Hidegkuti, die zeer lnge- nomen was met het aanbod, zou rraag per 1 augustus van dit jaar by Benfica willen beginnen. ROTTERDAM (GPD) Sparta- i speler Gerrie ter Horst is door de strafcommissie van de KNVB voor twee wedstriiden geschorst. Hij moet tevens een boete betalen van 250 gul- J den. Ter Horst werd zondag, in de wedstryd tegen FC Twente, door scheidsrechter Bom opgeschre- i ven „wegens het maken van een trappende beweging naar-een tegen stander". De verdediger zal afwezig zyn in de competitiewedstryden van Sparta tegen DOS en Feye- noord. UTRECHT (ANP) Op een ver gadering in Utrecht heeft het seotie- bestuur betaald voetbal van de KNVB gisteravond bepaald geen maatregelen te zullen treffen tegen FC Twente In de ontmoeting FC Twente Ga Ahead constateerde de arbiter onreglementaire noppen on der de sohoehen van enkele FC Twente-speieis, maar omdat de ont moeting gewoon is uitgespeeld ziet de KNVB geen aanleiding er nog op terug te komen. Wel zal de KNVB erop toe zien dat verenigingen en spelers worden geïnstrueerd over de spelregels, met name wat betreft het schoeisel. DEN HAAG (GPD) Voor de hal ve finales om de Runners Up-Cup heeft het lot Ajax tegenover het Lon- dense Arsenal geplaatst. De tweede semi-eindstrijd gaat tussen Ander lecht en Internazionale. Ajax moet eerst naar Engeland oversteken. De wedstryd daar is vast gesteld voor 8 april. De return behoort 1 week later te volgen, baar die da tum geeft problemen. Op die woensdag komt ook Feyenoord voor zyn twee de cupduel in actie. Bovendien is voor Arsenal op 15 april de competitiewed strijd tegen Tottenham Hotspur uit geschreven. In Ajaxkringen is men niet ontevre den met 't resultaat van van de in Rome verrichte lating. Vrijwel alge meen hoort men dat, het Engelse voetbal Ajax wel „ligt" en „dat er geen zwakke clubs meer in de halve finales zitten". „Arsenal heeft hier in Amsterdam een geweldige naam", meent Ajax-se cretaris J. H Westrik, „hóewei de Londenaren op het moment niet zo n hoge positie innemen op de ranglyst". Jonan Cruyff„Ik geloof dat het een leuke tegenstander is. Het is wel fyn dat we eerst in Londen spelen, dat geeft als je daar een goed resultaat behaalt, een aardige ruggesteun". SAN REMO (ANP) Voor wieier- sportminnend Italië was het donder dag een grote dag. Voor het eerst sinds zeventien jaar ging een landge noot als winnaar over de eindstreep in de klassieker Milaan-San Remo. Na Loretto Petrucci in 1953 waren het steeds buitenlandse renners ge weest die aanspraak konden maken op de bloemen en de kus van de „finishmiss". ADVERTENTIE bij gerenommeerde zaken in 53 landen Ook voor deze editie van Milano- San Remo hadden de Italianen wei nig hoop gekoesterd. Zy wisten im mers dat Eddy Merckx eveneens aan de startlyn verscheen. Maar uit- eindeiyke winnaar Dancelli ging met de juiste ontsnapping mee en behaal de de zo felbegeerde overwinning. Reeds kort na de start ontstonden de gebruikelyke schermutselingen, maar na een honderdtal kilometer van de 288 vormde zich een kop groep van achttien renners, by wie ook Gerben Karstens en wereldkam pioen Harm Ottenbros zaten. De voorsprong van de groep groeide snel aan tot ruim twee minuten. Op 70 kilometer afstand van San Remo ging de oud-kampioen van Italië Dancelli ervan door. Rydend met een groot verzet liet hy een gat vallen, de voorsprong van de Italiaan groeide tot byna vier minuten, maar bleek - mede dankzy activiteiten van de achtervolgers - op de eindstreep nog 1.39 te bedragen. Gerben Karstens legde beslag op de tweede plaats, nadat de Belg Le- man teveel van zyn krachten had gevergd om Dancelli nog te achter halen en op 500 meter van de meet werd ingehaald door Zilioli, Wolfs- hohl. Karstens en Somonetti. van wie de Nederlander de sprint won. Le- yian werd derde. Voor Jan Janssen en de Spanjaard Lopez Rodriquez verliep de stryd niet zo gunstig. Beide renners moes ten na een valparty naar een zie kenhuis worden vervoerd, waaruit Janssen alweer is ontslagen. Uitslag 1. Dancelli (Itai 288 k/min 6.32. 56, 2. Karstens (Nedi op 1.39, 3. Le- man (Belg), 4. Zilioli (It), 5. Gode- froot (Belg). 6. Wolfshohl (Wdl) al len z t. 7. Simonetti (It) op 1.43. 8. Merckx (Belg) op 1.56, 9. Verbeeck (Belg) 10. Reybroeck (Belg) allen z t, 12. Van Katwyk zt, 14. Harry Jansen, 16. Dolman allen zelfde tyd als Merckx. Michelle Dancelli barst in snikken uit na zijn zege in Mi- laan-San Remo.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 27